Hei straatoproer te Weenen onderdrukt. DAG-AGENDA. Woensdag 20 Juli, 's av. acht uur. Geref. Kerk, Heerengxacht: Herden kingsavond bij het 60-jarig bestaan der Zondagsschool „Zaait Uw zaad in den morgenstond". Sassenheim. Zaterdag 30 Juli, 's mid dags drie uur. Jaar], Alg. Verg. van Aandeelh. der N.V. Baartman en Ko ning, ten kantore der Venn. Dp avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 Juli tot en met Zondag 24 Juli a.s. waargenomen door de apotheken van de H. H. G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, Telef. 406. Het diploma voor Huishoudkundige werd behaald door de dames G. M. Dirkse en M. D. Huge, uit Leiden, H. C. Ebbinge, en M. A. van der Sluis te Bos koop, J. C. van Duyvendijk te Oegst- gepst en P. Wientjes te Zwammerdam. Voor hulp in de Huishouding slaag den: S Aalbersberg, E. Boodbergen en J. van der Zanden uit Leiden en B. Donszelmann uit Wassenaar. Voor Linnennaaister J. G. de Graaf, G. Hof en M. J. Kuivenhoven te Lei den en J. Bloot te Katwijk aan Zee. GEMEENTEZAKEN. Insteïlirg Onderwijscommissie. B. en W. stellen den raad voor, te besluiten tot het instellen van een com missie van bijstand voor de zaken het lager onderwijs betrefferde, welke naar hun meening zou dienen te be staan uit een wethouder-voorzitter en <\er raadsleden. Subsidie Chr. H-B.S. 1 Jet bestuur van de vereeniging voor Chr Middelbaar onderwijs te Leiden Li it in het tekort op de exploitatie rekening der Chr. H.B.S. over 1924, naar evenredigheid van het aantal leerlingen uit Leiden, een subsidie uit de gemeentekas van 3596 verzocht. B en W. stellen voor, een subsidie van J 2158 te verleenen, en deelen den gemeenteraad nog mee, dat zij pogin gen doen, om te komen tot een wette lijke regeling, waarbij de buitenge meenten worden verplicht in de na- deelige saldi der bijzondere scholen bij te dragen. GEMEENTELIJKE KWEEKSCHOOL. De cursus voor de hoofdakte (afd. B.); aan de Gem. Kweekschool voor Onderwijzers(essen) Oude Vest 35; al hier vang; aan den Gen September e.k. Uitsluitend schriftelijke aanmelding vóór 1 September, waarvoor formulie ren gratis aan de school verkrijgbaar ••nrsu---en. voor de akten 1 o. En- 11 h ii'ur'h Fransch, Wiskunde en v.-.or de Handwerken (afd. C.) gaan al leen bij voldoende deelname door. Aanvang iu de eerste volle week van September. Aanmelding als boven. WAARSCHUWINGEN. De Burgemeester van Winterswijk waarschuwt tegen de praktijken van een tweetal sigarenventers, genaamd Hendrix en Netten, wonende te 's-Her- togenbosch. Deze lieden trachten onder valsche voorwendsels sigaren aan den man te brengen. Nadere inlichtingen over deze per sonen kunnen worden verkregen bij den Inspecteur van Politie aldaar. De Burgemeester van Ridderkerk geeft, ter voorkoming van teleurstel ling. een ieder in overweging, alvo rens een contract aan te gaan of eigen dommen af te geven aan den incas seerder Jan Willem Eijkenaar, wonen de te Slikkerveer. Wiliemstraat 59, bij hem burgemeester, inlichtingen in te winnen. BE OUD TÏN-TENTOÓNSTELLING. De tentoonstelling van oud tinwerk in de Lakenhal alhier ontving in de laatste dagen nog eenige belangrijke inzendingen van de heeren Verster en de Vetter, waaronder eenige lepels en tinnen lepelrekjes, een paar tinnen armluchters en een geheel dorp met kerk en huizen, kinderspeelgoed uit omstreeks 1840. De heer Meeus te 's-Gravenhage zond ter opluistering een model van een tin gieterij met draaibank, smeltovens, ge- reedschapsbank, snijmachine, enz: voor een paar jaar vervaardigd bij het ju bileum der firma, waardoor een aan schouwelijk overzicht wordt gegeven van het tinnegietersbedrijf van nu, het welk nog in vele onderdeelen aansluit bij de methodes uit den tijd, waarin de hier tentoongestelde voorwerpen ver vaardigd werden. GR. v. Z. „HET OOSTEN". Wedvlucht met jonge duiven vanaf Roosendaal op Zaterdag 16 Juli, af stand 72 K.M. In vrijheid gesteld ver moedelijk om 1.30 uur met N. wind, en bereikten hun hokken als volgt: 1. H. E. Christiaanse 3.2.25; 2. idem 3.3.35; 3. J. Boekkooi 3.15.40; 4. A. Fa- ber 3.16.10; 5. H. E. Christiaanse 3.19. 57; 6 A. Faber 3.20.30; 7. J. Boekkooi 3.28.19; 8. J. W. Wolters 3.29.5; P. A. Faber 3.30.22; 10. A. Stoeke 3.36.15; 11. J. Boekkooi 3.36.17; 12. E. P. v. Veen, 3.43.4; 13. A. Faber 3.45 43; 14. G. Jonge- leen 3.58.28. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: J. Neuteboom, jm. 23 j. en M. J. Klootwijk, jd. 18 j. N. Vogelenzang, jm. 26 j. en L. Kr,tiger, jd. 22 j. J. Rijsdam, jm. 25 j. en C.. M. Kok, jd. 21 j. N. Nieboer, jm. 29 j. en D. V. Zuilen, jd. 21 j. V. A. J v. d. Steen, wedr. 60 j. en S. M. Kellen- berg, wede. 55 j. C. Pet, jm. 23 j. en M. W. A. den Hollander, jd. 21 j. P. v. Weeren, jm. 27 j. en M. A. Dee, jd. 26 j. J. Beekman, jm. 23 j. en M. H. Verhoogt, jd. 22 j. W. Zaalberg, jm. 25 j-. en C. Gout, jd. 2*4 j. J. J. v. Eek, wedr. 50 j. en G. Draaijer, jd. 46 j. H. A. J. v. d. Tuin, jm. 35 j. en M. M. Sammüller, jd. 34 j. C. Speel, jm. 46 j. en W. S. Smit, jd. 41 j. Voor het examen Stenographie- Groote en maojiineschrijven slaagden de dames H. J. E. Kuster, G. P. Kwes- troo, J. A. A. Poldervaart en E. G. Remmelenkamp allen alhier en Mej. A. Laven te Warmond. Allen zijn leerlin gen van „Kennis is Macht". Voor het examen nuttige hand werken zijn té Rotterdam geslaagd de dames J. J. Henny, M.' Gans. T. Bosgra, G. Kloppers. M. G. ter Linden, T. B. Pesman en F. W. Wilmes, allen alhier. De commissaris van politie te Apeldoorn maakt bekend, dat op 20 Januari 1927 op den Zwolschen weg te Apeldoorn, in een sloot langs dien weg, is gevonden (vermoedelijk verlo ren van een auto) een reservevelg, compleet met banden, nog in zeer goe den staat. BINNENLAND. DE EERSTE PASSAGIERS VLUCHT Aiïiöi.LjRjL.'A«i—jaAi'AViA EN ÏURÜG Door zandstormen belemmerd. Bij de Koninklijke Luchtvaartmaat schappij is Zaterdag het volgende te legram uit Basra ingekomen: Wij vertrokken gisterochtend om 6 u. 30 uit Bender Abbas en landden om 1 uur 's middags bij Bender Dilan we gens een zwaren zandstorm, die boven Alesopotamië heerschte. Wij hebben s nachts in de woestijn gekampeerd en zijn s morgens om 5 uur uit Ben der Dilan vertrokken. Om 7 uur daal den wij in Basra.om benzine en olie in te nemen. Heden konden wij niet ver der naar Bagdad, omdat de storm nog altijd aanhoudt. Morgen hopen wij daarheen- te vertrekken. (Benaer Dilan ligt aan de Perzische golf, 1000 K.M. in vogelvlucht van Ben der Abbas. Basra ligt de samen vloeiing van Tigres en Eufraat). Men meldt aan het Haagsche Aneta- kanioor: ln verband met de vertraging, welke de vlucht Batavia—Amsterdam heeft ondervonden door den zandstorm in Mesppoiamiè, wordt de aankomst van het vliegtuig HNADP op Schiphol thans Donderdag a.s. verwacht. De mo gelijkheid is echter niet uitgesloten, dat de vliegers nog een étappe weten in te halen op het traject Basra Aleppo, dat misschien in één dagreis in plaats van twee dagreizen zal wor den afgelegd. In dat geval zal, behou dens onvoorziene omstandigheden, het vliegtuig reeds Woensdag te Schiphol verwacht kunnpn worden. Bij de ontvangst, welke wordt voor bereid door het gemeentebestuur van Amsterdam en de directie der Kon. Luchtvaart Mij., zullen vele autoritei ten aanwezig zijn. Op den avond van"aankomst bieden het Comité Vliegtocht NederlandIn- dié en de directie der K.L.M. aan de opvarenden van de HNADP een feestmaaltijd aan in het Paviljoen Vondelpark te Amsterdam. Verschei dene lichamen, vereenigingen en in stellingen zullen bij de aankomst hul deblijken aan de opvarenden overhan digen. Zoo heeft reeds de stad Amster dam zilveren penningen laten slaan, welke aan passagier en bemanning zullen worden aageboden. Naar Reuter uit Basra seint, is Van Lear Black van plan, na Amsterdam aangedaan te hebben, verder per vliegtuig naar Londen en Glasgow te reizen. VOORBEREIDING VAN EMIGRANTEN NAAR CANADA. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft ingesteld een com- mis aan welke wordt opgedragen het onderzoek of het aanbeveling verdient, ter voorbereiding van aspirant-emi- e?..nten naar Canada (en mogelijk ook andere gebieden) een z.g. training-farm (opleidingsboerderij) hier te lande op te richten, en benoemd in die commis sie: a. als lid en voorzitter: Anth. Fol- mer, directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling, te 's-Gravenhage; b. als leden: dr. L. N. Deckers, cura tor der emigratiecentrale „Holland", te 's-Gravenhage; prof. J. Elema, rijks- landbouwconsulent voor Drente en As sen; J. A. A. Hartland, directeur der emigratiecentrale Holland te 's-Gra venhage; J. G. Legro, burgemeester van Oosterhesselen en directeur van de N.V. Ontginningsmaatschappij Landschap Drente, T. van Maanen, ad junct-directeur van de Nederl. Heide- Maatschappij, te Arnliem; en jhr. J. C. C. Sandberg, directeur van het bur. der Nederlandsche' vereeniging voor landverhuizing; c. als lid, tevens secretaris, Th. van Lier, referendaris bij den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling te 's-Gravenhage. DE VEENDAM. Uit Londen wordt gemeld: Het stoomschip Veendam, dat Vrij dagavond met de bemanning van het stoomschip Sagaland, waarmee het in aanvaring is geweest, te New-York is aangekomen, is licht beschadigd. De Zciulpq russtin verloonen. Volgens een officieele vaststelling1 bedraagt bet aantal dooden bij de straatgevechten te Weenen tot dus verre 70- daar evenwel de toestand van een deel der zwaargewonden zeer ernstie is. zal dit aantal vermoedelijk* no°* stiigen. Te Boedapest circuleerde gisteren een gerucht, volgens hetwelk een der Oostenriiksche bondslanden Hongarije zou hebben verzocht te intervenieeren. Dit gerucht is echter, naar uit Wiee nen gemeld wordt, volkomen uit de lucht gegrepen. De gebeurtenissen te Weenen recht vaardieen. ondanks haar zeer ernstig! karakter, geenerlei buitenlandsche in-' terventie, aangezien de Putschpoging, 'die door de communisten en het ge- peunel van Weenen ondernomen is,1 volkomen is mislukt. Gisteren heerschte te Weenen vol komen rust. l Op den Ring verdrong zich een: tal ruk publiek, "dat ook om het uitge brande. Paleis van Justitie mocht heen- loopen. l De algemeene staking liep intus-' schen af. Het sociaal democratische partijbestuur en de vakvereenigings- commissie hadden instructies uitge vaardigd om de arbeiders en de em- ployé's der spoorwegen en die der P. T. T. bedrijven in den loop van: gisteren, den arbeid te doen hervat ten, zoodat de betreffende diensten geleidelijk weer algemeen begonnen ta functioneeren. Ook de tram reed weer geregeld. Na den slag. De speciale correspondent van de „Prager Tagèzeitüng meldt uit Wee nen, dat het Paleis van Tustitie een: mine is. Het dak is geheel afgebrand,, de zuilen zijn gebarsten, schilderijen en meubilair zijn vernield. De straat, die naar de Hoogeschool leidt, gelijkt op een veldhospitaal. Door dé straten rijden groote auto's: met gewapende politiebeambten en men krijgt den indruk, dat zij1 nog veel! last van de belhamels zullen onaervin' den. i Nog altijd worden gewonden naait de ziekenhuizen overgebracht, die alle) propvol zijn. In den Jiikenkelder van net anatomisch instituut liggen 44 slachtoffers; de meesten hunner zijn geidentïficeerd. Iedere leeftijd is daar vertegenwoor digd. Zoo ziet men b.v. het lijk van een. ouden man naast dat van een 15-iari- gen jongen liggen. Sommige gezichten! zijn totaal verminkt. Hartroerende tooneelen speelden ep zich af, als vrouwen en kinderen in een der dooden een familielid herkenden. Onder de slachtoffers zijn talrijke personen, die zich slechts bij toeval op het tooneel van den strijd bevonden Een mededeeling van den burgemeester van Weenen. Bondskanselier Seipel ontving oml half drie in den nacht van Zaterdag op Zondag een schriftelijke mededeeling, van den sociaal democratïscheoAVeen schen eerste burgemeester Seitz. Hierin wordt de Bondskanselier in kennis gesteld van het kort te voren door de sociaal-democraten genomen besluit, 'tot het proclameeren der alge meene staking voor de arbeiders en etpploy'és bij de verkeersbedrijven en van een 24-uurs proteststaking der ove rige Weensche arbeiders en em ployes, benevens van het tot de burge rij gerichte verzoek, om geen demon straties te houden en thuis te blijven. De burgemeester voegde aan een en ander evenwelde mededeeling tod dat hij geen garantie op zich kon ne men, dat inderdaad geen derponstra ties gehouden zouden worden. Ter vermijding van nieuwe onrust verzocht de burgemeester de militaire bezetting van het parlementsgebouw weder door politiebeambten te doen vervangen. Zaterdag en gisteren was het voor1 het geheele gebied der stad Weenen verboden alcoholische dranken te schenken. r Behalve het „Mitteilungsblatt" der so aal democratische partijleiding, dat m de drukkerij der Wiener Arbeiter- zeitung is gedrukt, zijn gisteren te .Weenen geen bladen verschenen. Waarschuwing tegen burgeroorlog. De sociaal-democratische partijlei ding en de vakvereenigihgscommissie hebben een bulletin gepubliceerd, waarin de arbeiders ervoor worden ge waarschuwd zich niet door de commu nisten te laten overhalen, die voor een onmiddellijke bewapening der arbei ders ageeren. Daartegenover wordt door de onderteekenaars van het bul letin verklaard, dat zulk een bewape ning het onmiddellijk uitbreken van een burgeroorlog, een strijd met de wa penen tusschen de arbeidersklasse en de militaire formaties van den staat tot gevolg zal hebben. 1. Zulk een burgeroorlog zou uolgens het bulletin beteekenen: een nieuw ontzettend bloedbad. 2. Een verschrikkelijke economische ramp, hongersnopd en toeneming der werkloosheid. 3. Het prijsgeven der arbeiders in de agrarische Oostenrijksche bondslan den, waar de sociaal-democratie zwak is, aan het daar bestaande gewapende fascisme; en 4. Het grootst mogelijke gevaar voor het voortbestaan der Oostenrijksche republiek. Het bulletin sluit met de woorden: Wij willen niet beleven, wat de arbei ders in, Italië en Hongarije hebben be leefd. Daarom willen wij alle krachten inspannen, om het uitbreken van een burgeroorlog te vermijden. Seitz tegen de communisten. In het .Mittelungsblatt" der sociaal democraten wordt een program van burgemeester Seitz gepubliceerd, die in middels een aanvang heeft gemaakt met lie instelline van een gemeentelij ken bewakingsdienst, gerecruteerd uit leden van den republikeinschen ,-Schutzbund". Seitz deelt mede, het zijn plicht te achten tot het nemen van dezen buitengewonen maatregel over te gaan, ten einde aan het bloedvergie ten een einde te maken en rust en or de te herstéllen. Het sociaal-democratisch partijbe stuur en de vakvereenigingscommissie publiceeren in dit verband een procla matie, waarin zij zeggen: Wie zich te gen dezen prletarischen bewakings dienst met geweld verzet, zal als een vijand der arbeiders beschouwd en als zoodanig behandeld worden. Aan het slot wordt gezegd: Slagen de proleta riërs er in de orde en veiligheid te her stellen, dan zullen zij voor de toekomst teeen elk gevaar gesterkt en beveiligd zijn. Het „Mitteilungsblatt" kwam gister reeds duidelijker met de waarheid voor den dag. Gezegd wordt namelijk, dat de communisten er in waren ge slaagd het toestroomend gepeupel en de sociaal-democratische bescher mingsorganisaties te overrompelen en dat, indien niet onverantwoordelijke elementen, communistische jongelie den en gepeupel der groote stad, tot onlusten aanleiding hadden gegeven, de demonstratie der arbeiders ondanks de heerschende groote opwinding, e'en kalm verloop zou hebben gehad. Het is karakteristiek, aldus wordt gezegd, dat de communisten niet slechts de politie uitdaagden, doch ook de af- deelingen van den republikeinschen „Schutzbund" overvielen en derhalve tegen de eigen klassegenooten met ge weld te keer. zijn gegaan. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Tsjang Kai-sjek in een waqhopige positie? Volgens een bericht uit Sjanghai zou Borodin, die Donderdag of Vrijdag jl. uit Hankau ver .rokken is, te Sjanghai zijn aangekomen,doch dit wordt niet bevestigd, en daar de nationalistische (autoriteiten te Sjanghai een bevel tot arrestatie tegen hem hebben uitgevaar digd, is Borodin waarschqnljjk naar het gievechtsfront vertrokken. De regeering van Hankau heeft thans drie legers tot een totale sterkte van 80.000 man in het veld tegen Tsjang Kai-sjek, die in een wanhopige positie schijnt te verkeeren. Niet alleen ruk ken de troepen van Hankau tegen hem op, doch Soen Tsjoean-fang bedreigt hem met zijn troepen te Hsoetsjaufoe. Beweert wordt, dat Tsjang Kai-sjek den Noordelijken om hun vredesvoorwaar den heeft gevraagd. De Christen-generaal Feng Joe-sjiang heeft zich thans weer openlijk verzoend met de regeering te Hankau. Gezegd wordt, dat hij 30.000 geweern, uit Mos kou afkomstig, heeft aanvaard. DE DRIE-MOGENBHEDEN. CONFERENTIE. De krniserkwestle. De Engelsche en Japansche delega ties ter vlootconferenties schijnen spoe dig onderling tot volkomen overeenstem ;ming in de kruiserkwestie te zullen ge raken. In Japansche kringen vertelt men zelfs, dat reeds overeenstemming is bereikt op dezen grondslag, dat Engel land voor kruisers en torpedo's tezamen 500.000 ton zal mogen hehben, Amerika dan natuurlijk eveneens en Japan naar verhouding minder. Voorts zouden Enge land ie{<n Amerika ieder twaalf groote kruisers van 10.000 ton mogen hebben en Japan acht. Dat de overeenstemmnig reeds een voldongen feit is, schijnt nog voorbarig, doch wel is gisteren bjj besprekingen tusschen Engeland eni Japan groote voor uitgang in de hierboven aangegeven richting verkregen. De Amerikanen vin den deze Engelsch-Japansche toenade ring hoogst ^onaangenaam, daar zij in zien, dat zij zich wel zullen moeten schikken, indien Engeland en Japan het geheel eens geworden zullen zijn. Optimistische berichten. Een golf van optimisme, die slechts verklaard kan worden door den wil om optimistisch te zijn, vaart de jongste twee dagen door Genève. Men spreekt er zelfs van, dat het einde der confe rentie reeds in het zicht zou zijn. Van alle kanten komen er geruchten omtrent nieuwe instructies en omtrent belangrijke geheime besprekingen, den geheelen Zondag door. Deze geruchten schijnen in sommtee kringen tot de con clusie geleid te hebben, dat de drie de llegaties aan den vooravond van een overeenkomst staan. KORTE BERICHTEN. Door een tornado, die bet Noord Oostelijk deel van den staat Kansas heeft geteisterd, zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag minstens acht personen gedood, en honderd perso nen gewond. Tientallen huizen zijn! verwoest. 1 Gistermorgen om 10 uur weid! weer een lichte aardschok te Jeruza-> lem gevoeld. Drie personen werden! gewond en naar het ziekenhuis over gebracht. Gisteren had te Laecken bij' Brussel de onthulling plaats van he* monument van den onbekenden Fran- schen soldaat. Poincaré en eenige fransche generaals woonden deplech tigheid bij. Aan generaal Wrangel isi door de Bulgaarscbe regeering een visum voor een verblijf in Bulgarije geweigerd. Stresemann ,üe Duitsche minister; van buitenlandsche zaken, fs giste1en met vacantie gegaan. Rijkskan? e ler Marx heeft heden Berlijn verlaten. Er zijn thans onderhandel nen gaande om de vliegtuigen van de lm .AmsterdamParijs, binnen afzicnb? ren tijdl ook Antwerpen geregeld la laten aandoen. UIT DE OMGEVING. KATWIJK. Afscheid Ds. I. Voorsteegh. Gisteravond nam Ds. I. Voorstesgh, Pred. bij de Ned. Herv. Herv. Gem al hier, afscheid van zijn gemeen'e van wege zijn beroep naar de Ned. H°rv. Gem. van Gouda, waar hij volgende week zijn intrede hoopt te doen. Reeds om half vijf stonden op het voorplein van de kerk aan do Voor-; straat enkele menschen te wachten tot de deuren open gingen en toen om 6 uur de Jdienst begon, was de kerk stampvol, 'en moesten heel wat men schen zich met een staanplaats tevre den stellen. Aan het begin van de godsdienstoe fening werd gezongen Ps. 33 6. Gele zen werd 1 Cor. 3:6 tot het einde, waarna Z.Eerw. voorging in gebed. Daar na werd gezongen Ps. 1133 2 en 3. In zijn voorafspraak zeide Z.Eebw., dat pp den oceaan van het leven de menschen alkaar dikwijls ontmoeten op pervlakkig en vluchtig: met eenhand druk en een blik. Dit is echter niet het geval bij een ontmoeting tusschen een leeraar en de gemeente van Christus. Zulk een ohtmoeting laat dieper spo ren achter. Zoo is het ook geweest in de zeven jaar dat spr. hier in Katwijk geweest is. De ontmoeting is hier niet (oppervlakkig gewest, het is meer ge weest dan een handdruk en. een bEk. Spr. brengt in herinnering verschillen- de momenten uit zijn werk, en dankt God dat Hij alles ten goede geleid heeft. Er was veel1 gebrek aan zijn werk, maar toch durft spr. met vrijmoedigheid te zeggen, dat hij met ernst gearbeid heeft ten dat God den zegen niet heeft ont-, houden. In alle omstandigheden en in alle plaatsen heeft spr. mogen prediken den Christus in Zijn volheid. Tegen ver- schillende verkeerde dingen heeft spr. geageerd, en dat is dikwqls heel moei- Ejk geweest en in het teeken daarvan wil spr. geen afscheid nemen. Het zal een danldmar afscheid zijn, dankbaar voor al bet goede dat Go-a geschonken heeft. En thans voor het laatst zal spr. zooals hii het altijd gedaan heeft, abn Christus Drongen. Daarom zal hjj predi ken over de tekst 1 Cor, 3 11, waar Gods Woord aldus luidt: Niemand kan teen ander fundament leggen, dan het geen gelegd is, nl. Jezus Christus. Nadat de mensch goed en schoon ge schapen was, heeft hij daaraan door de zionde een eind gemaakt en teeft het fundament waarop hij gebouwd was, verloren. God heeft toen Christus als funda ment gelegd. Hij is de kostelijke hoek steen, wel' door de bouwlieden verwor pen, maar van God ten hoofd des hoeks gelegd. God heeft het fundament gelegd: Je zus Christus, Priester, Profeet en Ko ning, in wien de mensch rust en vrede kan vinden. Christus is het fundament van het gebouw, waarvan Zijn gemeen teleden de levende steenein zijn. Veel heeft het Jezus gekost om funda ment te zqn. Zijn bloed en tranen be wijzen boe groot onze val was en daar door worden-wij er van overtuigd, dat onze zonden ontzettend zijn. God heeft het fundament gelegd: Je zus Christus. En dat is geschied naar den eeuwigen vrederaad. Vreeselijk, wanneer daar niet op wordt gebouwd. Wie Christus verwerpt, die t verwerpt God. Laien we daarom tot-Jezus vluch ten ,die ons met wijdopen armen, ont vangen zal. Christus' werk is volkomen, j Het is een troost, een blijdschap, een zekerheid, een oorzaak van roemen dat God zelf Christus als fundament gelegd heeft. Spr. durft niet zoo maar zeggeo wat Paulus in het voorafgaande aan de tekst zegt: Ik heb als een wijs Bouw meester het fundament gelegd, maar toch weet hij dat God rich van heaü heeft bediend, en durft hij naast Paulus neerknielen en danken voor die gena de. God heeft het fundament gelegd: Je zus Christus. Daarom moet men één zijn op dat fundament, en moet gestreden worden tegen splitsing en scheuring. Bouwen op dat fundament, dat geeft gezond^ kracht gevend Christelijk leven. Daarom heeft spr. Christus verkondigd en niet eren Christen, want Christus alleen geeft vre de, geeft kracht, geeft geMczaligheid, geeft blijdschap, geeft vroolijkheid. Nie mand mag een ander fundament hebben dan hetgeen gelegd jis. Men probeert wel met menscheliike wjjsheid een on der fundament te leggen, maar daarom is het juist de groote taak van de ge meente te wrzem op het onvergankelijke fundament Jezus Christus. Nooit is iemand dtie daarop gebouwd heeft be drogen uitgekomen. Wat op dat funda ment gebouwd heeft, zal God eere willen geven. Daarom heeft God het gelegd, opdat Zijn Naam daardoor grootgemaakt worde. x v Dat heeft spr. de gemeente van Kat wijk steeds voorgehouden. Spr. heeft door Gods genade het fundament Jezus Christus gelegd door prediking en an derszins. Op dat fundament is vrede en rust, en wanneer we_ daarop neerzinken dan stamelen we: Niet ons, niet ons, o Heere, maar Uwen Naam zij eer. Nadat gezongen was Gezang 2 3, richtte spr. eerst een persoonlek, woord tot Ds. R. P. A. Rutgers, zijn collega in deze gemeente, van wien het hem leed was tei scheiden, en die hij hartelijk dankte voor alles wat hij voor hem en de zijnen gedaan had en voor de harte lijke samenwerking waarmede zij steeds in deze gemeente gewerkt hadden. Daarna richtte spr. zich tot den ke,r-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2