RECLAME Doos30*60,Tube 8Oct.BijApoth.enDruisten. toe in de gelegenheid worden gesteld. Vele overheidspersonen hebben reeds hun voornemen te kennen gegeven, bij de aankomst tegenwoordig te zijn. HET INTERPELLATIERECHT DER PROV. STATEN. De heeren Mendels, Ed. Polak, Pot huis. Reinalda en J. F. Ankersmit (S.D.A.P.)hebben, naar „Het Volk" meldt, bij de Staten van Noord-Hol land de volgende motie ingediend: De Staten, in overweging nemende, dat het ontwerp van wet tot wijziging en aanvulling van de Provinciale Wet thans aanhanging bij de Tweede Ka mer der Stater-Generaal, onder meer de bedoeling heeft, aan de Provinciale Staten het recht te ontnemen, hun thans toegekend bij art. 163 van de Provinciale Wet, te weten om van Ge- dep. Staten verantwoording te vragen van de wijze, waarop zij het toezicht op de onderscheiden verrichtingen van gemeentebesturen, bij die wet ge noemd, uitoefenen; verklaren, dat zij op behoud van dat recht hoogelijk prijs stellen, en onge wijzigde aanneming van genoemd ont werp op dit punt althans zouden be treuren; en besluiten zich hieromtrent te wenden tot de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal en daarvan mededeeling te doen aan de regeering. DE HERVORMDE RECHTZINNIGEN TE DEVENTER. Haag en omgeving geëxposeerd, af komstig zoowel uit genoemde prenten- verzameling als uit die der gemeente. De tentoonstelling is van 18 Juli tot 1 Augustus eiken dag van 1012 en van 25 uur, Zaterdags tot 4 uur kos teloos toegankelijk. NEDERLANDSCHE NIJVERHEIDS TENTOONSTELLING 1928. Voor de organisatie enz. van de groote Tuinbouwtentoonstelling, die op de terreinen der „Nenijto '28" te Rotterdam vanwege de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde zal worden gehouden is een commissie gevormd, bestaande uit de heeren B. C. D. Hanegraaff, voorzitter der afdee- ling Rotterdam; D. J. van Brummelen, H. Hartlieb, H. de Lange en W. v. d Valk, secretaris. Dr. T. P. SEVENSMA. Dr. T. P. Sevensma, bibliothecaris van de Universiteitsbibliotheek en di recteur van de Openbare Leeszaal te Amsterdam, heeft zijn benoeming tot bibliothecaris van den Volkenbond voorloopig aanvaard. HET RIJKSWEGENPLAN. De Vereeniging Het Nederlandsche Wegencongres heeft besloten haar jaarvergadering reeds in het najaar te houden en daarop te behandelen het Rijkswegenplan. HET NOORSCHE S.S. SAGALAND GEZONKEN. Een draadloos bericht van het s.s. Veendam der Holland-Amerika lijn meldt dat het schip om 4.40 in den morgen van 15 Juli 4 mijlen ten O. van Nantucket in botsing is gekomen met het Noorsche s.s. Sagaland, dat zonk. Het bericht voegt hieraan toe dat allen aan boord van de Sagaland gered zijn. behalve één persoon. De Veendam, die niet beschadigd werd door Ie aanva ring werd gisteravond om 7 uur in quarantaine verwacht, met de overle venden van de Sagaland aan boord. Gewijde en Ongewijde Historie. DE HETHIETEN. Met de Kanaanieten en de Amorie- ten waren de Hethieten de voornaam ste volken, die ten tijde van Abra hams komst in Kanaan in dit land woonden. Dat de aartsvaders om zoo te zeggen dagelijks met de „zonen Heths" in aanraking kwamen, blijkt b.v. Öaaruit, dat toen Sara te Kirjath- Arba, het latere Hebron, gestorven was, Abraham van Efron den Hethiet den akker met de spelonk van Mach- péla kocht tot een erfbegrafenis. Ezau nam zich volgens Gen. 2634 tot vrouwen Judith, de dochter van Beëri den Hethiet en Basmath, de dochter Elons des Hethiets, en d?ze „dochteren Heths" waren Isaak en Rebekka eene bitterheid des geestes. Zelfs wordt in Jozua 1 4 het geheele beloofde land, „vanaf de woestijn en den Libanon daar tot aan de groote rivier, de rivier de Eufraat" het land der Hethie ten genoemd. Van deze Hethieten, en de rol die zij in de wereldgeschiedenis gespeeld heb ben (een belangrijke rol!) wisten wij tot voor 'n goede 20 jaar geleden betrek kelijk weinig. Wij hadden de gegevens die in het Oude Testament omtrent hen verspreid liggen; daarbij voegden zich de Egyptische inscripties en de Tell-el-Amarnabrieven. Doch in 1906/7 werd door den bekenden onderzoeker Prof. Hugo Winckler de hoofdstad van hun Rijk ontdekt, die den naam „Chatti" droeg. Deze lag in het Oosten van Klein- Azië, in de landstreek Galatië, thans ligt op die plaats, aan den ingang eener bergengte 'n onbeduidend dorp: Boghaz-Keuï, d.wX „dorp van den bergpas", geheeten. Deze opgravingen te Boghaz-Keui behooren tot de belangrijkste van on zen tijd; zij hebben op de geschiedenis der Hethieten, en in 't algemeen van Voor-Azië een geheel nieuw licht ge worpen. Het archief der Hethietische koningen werd blootgelegd, en zoo wel daar als ook op andere plaatsen werden duizenden kleitafeltjes mei spijkerschriftteksten gevonden. Zij zijn gedeeltelijk in het Babylonisch, gedeel telijk in de eigen taal der Hethieten ge steld, van welke laatste nog slechts weinig bekend is, zoodat hier voor de geleerden nog een geheel veld ter ont ginning open ligt. Merkwaardig is voorts, dat de in houd der Boghaz-Keuïteksten zoo goed aansluit bij dien der Tell-el-Amarna brieven. Deze laatste zijn ongeveer een halve eeuw ouder dan de eerste, en als vaders en grootvaders der in de Boghaz-Keuïteksten genoemde perso nen komen bekenden uit de Tell-el- Amarnateksten voor, b.v. de koning der Hethieten Sjoeppiloelioema, de ko ning der Mitanni Toesratta en de ko ning der Amorieten Aziroe. De Boghaz Keuïteksten dateeren uit de 14de en 13de eeuw voor Chr. Uitgangspunt en hoofdzetel der He thieten was Klein-Azië tüsschen de Halys, de Zwarte zee en den Boven- Eufraat. Hier lag ook hun hoofdstad Chatti. Het oudste bericht over de Hethie ten bezitten we van den Babylonischen koning Naramsin (ongeveer 2700 voor Chr.). Deze maakt melding van een vijandige coalitie waartegen hij zich te verdedigen had en waartoe ook de Hethieten behoorden. Deze tekst werd in Hethietische vertaling te Boghaz- Keuï gevonden. Ongeveer 8 eeuwen later bericht een Babylonische kroniek: „Ten tijde van Samsoeditana kwamen de Hethieten naar het land Akkad". Deze Samsoe ditana was de laatste koning der zg. lste Babylonische dynastie, waartoe ook Chammoerapi behoorde; hij re geerde van 1956 tot 1926 voor Chr. Ook de Hethietische koning Moersjilisj I Leidsche Penkrassen. Amice, Wij zitten zoo ongemerkt weer mid den in de vacantie. Vergis ik mij niet, dan is er van de plaats die ik hier inneem, zoowat elk jaar ook over die vacantie geschreven, 't Kan ook haast niet anders. Daar hebben we in de eerste plaats onze Academie. Elk jaar weer hebben we, zoodra Mei ten einde is, het einde van het jaar voor den gewonen gang van de colleges. De maand Juni is voor de examens. Zijn die afgeloopen, dan wor den de collegezalen voor eenigen tijd geheel gesloten. De Academiewereld rust dan. Doch neen, rusten mag ik eigenlijk niet zeggen, want voor veel professoren en ook studenten is de vacantie juist noodig om in het bui tenland practisch te toetsen wat in de verloopen maanden gesproken en ge leerd werd. Er is een categorie menschen die soms flauwtjes glimlachen om dat noodzakelijk zijn van eenige verpoo- zing in het buitenland. Noodig voor een prof. die slechts even meer dan de helft van het getal maanden de colle gezaal gevuld voor zich ziet, dat kan. tpen niet begrijpen. Dat een arts, die dag aan dag een drukke praktijk heeft verlangt om er eens uit te zijn, zie dat is duidelijk. Een boekhouder, kruide nier, timmerman of metselaar, die dag aan dag voort moeten, ja, die hebben rust noodig, maar een prof., diens le ven zelf Is reeds half rusten. Toch is niets minder waar dan dat. Integen deel, het Is juist de taak der weten schap om steeds te graven naar meer schatten. Eerst als wij, gewone men- maakt melding van dezen door hem met succes volvoerden veroverings tocht, die een deel van Banylonië ge durende eenige eeuwen onder Hethie tische heerschappij bracht. Later schijnt de macht der Hethie ten getaand te zijn, doch omstreeks 1400 v. Chr. breekt een perfode van nieuwen bloei aan. De energieke ko ning Sjoeppiloelioema (omstreeks 1400 1350) breidde zijn macht ver naar Syrië en Armenië uit. Zijn derde op volger was Moetallisj, die niet slechts Cyprus onderwierp maar ook den Egyptischen koning Ramses II in den slag bij Kadesj aan den Orontes ver-»- sloeg. Wel een bewijs dat het rijk der Hethieten eenmaal een wereldmacht was van gelijke betéekenis als Egypte en Babel! Moetallisj' opvolger, Chattoesjil III. sloot met Ramses II het beroemde ver drag van vrede en vriendschap, dat ons in twee verschillende teksten is overgeleverd, een in hiëroglyphen, in den muur van een Egyptischen tem pel gebeiteld; de andere gevonden in het Hethietische staatsarchief te Bo ghaz-Keuï en in spijkerschrift geschre ven. Als doel van de overeenkomst wordt aangegeven: „het schoone ver drag van vrede en verbroedering tüs schen Egyptenaren en Hethieten tot in eeuwigheid". Met groote vreugde werd deze vrede door de belanghebbende volken be groet. En men deed van beide zijden al het mogelijke om dit verdrag te ver werkelijken. De koningin der Hethie ten schreef aan de Egyptische konings vrouw een vriendschapsbrief. Ramses nam dertien jaar na het tot stand komen van het verdrag een He thietische prinses tot gemalin. Chat toesjil zelf bracht zijn dochter naar het hof van den Pharao, begeleid door zijn lijfgarde, en Ramses liet op een gedenksteen beitelen, dat Egyptenaars en Hethieten samen aten en dronken, in plaats van met elkander te vechten. Ramses' opvolger Menephta zond. toen er in het land der Hethieten een hongersnood was uitgebroken, scheeps ladingen graan. Gedurende honderd jaar was- het vrede tusschen de vroe gere erfvijanden. Na 1200 voor Chr. komt er weer een tijdperk van verval voor de Hethieten en weldra verdwijnen deze geheel uit de geschiedenis. Ja zelfs was de her innering aan hun - macht bijna uitge- wischt, en het was aan onzen tijd voorbehouden, hun geschiedenis weer aan de vergetelheid te ontrukken. BINNENLAND. HOFBERICHT. In verband met' den verjaardag van de Koningin Moeder wordt H.M. de Koningin van 25 dezer tot 3 Augustus a.s. ten paleize Soestdijk verwacht. Z.K.H. de Prins is voornemens zich 20 dezer naar Mecklenburg :e begeven om daar eenigen tijd zijn verblijf te vestigen. DE EERSTE RASSAGIERS VLUCHT AMSTERDAM—BATAVIA EN TERUG Het Haagsche Aneta-kantoor meldt: De directie der K.L.M. heeft zich te legrafische in-verbinding gesteld met den heer Van Lear Black, ten einde hem te verzoeken, zijn reisplan zoo danig in te richten, dat de luchtreis naar Batavia en terug haar eindpunt vindt in haar punt van vertrek, n.l. Amsterdam. Indien de heer Van Lear Black aan het verzoek gevolg geeft en er zich geen tegenslagen voordoen, zal de H-NDAP Dinsdag 19 Juli des n.m. tusschen 4 en 6 uur op Schiphol terug zijn. Er zijn maatregelen getroffen voor vervoer met autobussen tusschen Am sterdam en het vliegveld en zij, die op de een of andere wijze den passagier of de vliegtuigbestuurders Geysendorf- fer en Scholte of den werkmeester We ber hulde willen brengen'* zullen daar- schen, de resultaten zien, beseffen wij pas wat een werk en zoeken daaraan vooraf ging. Maar hoeveel werk, hoe veel zoeken, wordt niet met dat suc ces bekroond. Maar ook is de weten schap eerst dan van haar roeping zich bewust, als zij zich, in het leven verspreidt, om de bouwstoffen op te sporen. Zij is niet nationaal, niet voor één tijd, maar internationaal, voor alle tijden. Zie, Amice, daarom heeft vooral de Academiewereld behoefte aan een lange rustpoos van de gewone werk zaamheden, om in het internationale wetenschappelijk milieu weer op tem peratuur te komen. Maar niet alleen onze Academie ge: niet vacantie. Ook de andere onder wijsinrichtingen sluiten de deuren voor korter of langer tijd. Ja zelfs is menig kantoor en werkplaats in deze maanden wat dunner bevolkt dan ge woonlijk. Dagen, soms weken, van tevoren heerscht er dan wat men noemt een vacantie-stemming. Men verlangt naar buiten. Er eens uit te zijn. Sterk spreekt dat b.v. voor Regeerings-per- sonen, de straks genoemde doktoren, die een drukke praktijk hebben, voor leiders van drukke handelsonderne mingen, journalisten zou ik er bij wil len voegen. De geest is overladen met afgewerkte stoffen, die eens uitgebla zen moeten worden en opnieuw de ruimte gevuld met frissche kracht. Voor die allen is een vacantie van eenige weken een weldaad. Zeer vaak méér zelfs dan dat, een noodzaak! Maar de vacantie is toch ook meer algemeen dan vroeger. Ik ken nog goed den tijd toen slechts enkelen het Sedert eenigen tijd bestond er wrij ving te Deventer in de rechtzinnige kerkelijke kiesvereeniging, die in de laatste jaren telkens tevergeefs heeft gepoogd candidaten van rechtzinnige richting in het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente gekozen te krijgen. De oneenigheid in de vereeniging ging hoofdzakelijk tusschen de voorstan ders van principieelen strijd en de genen die het denkbeeld van evenre dige vertegenwoordiging liefst door minnelijke schikking met de vrijzinni gen voorstonden. De broedertwist was van dien aard geworden, dat het be stuur had voorgesteld de vereeniging te ontbinden. Dit voorstel heeft tot een zeer geanimeerde vergadering geleid, waarin ten slotte met 34 tegen 20 stem men werd besloten, de vereeniging te doen voortbestaan. Tengevolge van dit besluit bedankten 4 van de 5 bestuurs leden, die met de voorstanders van het' verworpen bestuursvoorstel te vergade ring verlieten. De overgeblevenen ko zen in hun plaats vier nieuwe bestuur ders, maar inmiddels was uit den loop der discussies gebleken, dat de uitge- tredenen nu het voornemen koesteren, tot oprichting van een tweede kiesver eeniging, waarbij dan het denkbeeld van evenredige vertegenwoordiging op den voorgrond zal worden gesteld. PORTRETTEN VAN GENEESKUNDIGEN. Naar aanleiding van het congres al hier over de geschiedenis der genees kunde is in de tentoonstellingszaal van het Haagsche Gemeente-archief een aantal portretten van Nederland sche geneèskundigen van de 16e tot eft met de 19e eeuw benevens eenige met de geneeskunde verband houdende his torieprenten, alles afkomstig uit de verzameling van dr. J. G. de Lint, ter bezichtiging gesteld. Tevens zijn verscheidene dergelijke stukken uitsluitend betreffende Den aandurfden om in de zomermaanden een uitstapje te maken over de lands grenzen. Een buitenlandsche reis ma ken,daar moest je man „in bonis' voor zijn; daar moest je een over schotje voor hebben. Tegenwoordig is dat anders. Een buitenlandsche reis, staat op de be grooting van menig eenvoudig zaken man, waar men het niet zou ver wachten. Anderen, wier vacantiegeneugten zich niet tot buiten de landsgrenzen uitstrekken, benutten toch ook deze zomermaanden. De vele goedkoope treinen bewijzen dat er druk gebruik gemaakt wordt van dit uitgaan. Geen wonder dus, dat we overal zoo omstreeks den langsten dag een va- cantiestemming ontwaren. Maar die dagen zijn ook voor velen de bezegeling van een spannende tijd. Met een tikje overdrijving spreekt men wel eens van een tijd dat de eene helft der menschheid het de andere lastig maakt. Nu moet daarbij vooral niet verge ten worden, dat de examens en die worden bedoeld noodzakelijk zijn. De beste observatie in geregeld ver keer, heeft toch af en toe nog controle maatregelen noodig, om te weten oi het contact niet verbroken is. Ontdaan van alle overdrijving, zal men dus wel nooit de examens geheel kunnen mis sen. En toch, Amice, hoeveel vreugde, naast hoeveel leed, heeft dezer dagen in onze stad vernacht? Ik mocht er enkele staaltjes van op vangen Natuurlijk mag ik geen na men noemen, zelfs zal ik mij van al te nauwkeurige aanduiding onthouden, VEREE1 Vf""E.'-CHTS- ONDERWIJS. Gistermiddag is onder leiding van den .v.'inister van Onderwijs; Kunstei. en Wetenschappen in de Ridderzaal te 's-Gravenhage, een bijenkomst ge houden met besturen en directeuien van ambachtsscholen en vertegen woordigers van organisaties van -..erk- gevers en werknemers. Aanwezig wa ren, behalve de inspecteur-generaal van het nijverheidsonderwijs en de beide inspecteurs van de ambachu holen, 135 personen. De Minister deelde in zijn openings-, rede mede, deze bijeenkomst te heb ben samengeroepen te zijner voorlich ting. De veranderde tijdsomstandighe den maken het noodzakelijk te over wegen of een vereenvoudiging van het ambachtsonderwij9 niet zou kunnen ten goede komen aan het doel, dat aan dezen tak van onderwijs is ge steld. Punten van bespreking waren een vereenvoudiging van het teeeken- onderwijs aan de ambachtsscholen en de al of niet wenschelijkheid van ver korting van den cursusduur van drie tot twee jaren. Een aantal sprekers voerde het woord. De vergadering wordt heden voort gezet. Predikbeurten. AARLANDERVEEN. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10.30 uur geen opgave ontvangen en 's avonds 7.30 uur Ds. Klomp. Geref. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Ds. H. Moolhuizen. Chr. Geref. Kerk v.m. 10.30 en des avonds 7.30 uur Preeklezen. BOSKOOP. Zondag 17 Juli v.m. 10 en n.m. 6 uur hoopt in de Geref. Kerk op te tre den Ds. Koers uit Noordwijk aan Zee. Bed. H. Avondmaal. om geen vreugde te bederven, of leed te vergrooten. Maar de gevallen zijn leerzaam, en heilzaam tevens, naar ik hoop. Met dat doel mogen ze dan ook wel oververteld worden. No. 1 was de oudste zoon eener we duwe mei 5 kinderen. Moeder geniet een klein pensioen, maar moet, zoo-/ lang de kinderen nog niet bezorgd zijn, toch nog hard werken om er wat bij te verdienen. God geeft haar de gelegenheid daartoe. Op haar oudste, die de M.U.L.O. bezoekt, volgt een dochter die in de morgenuren op broertje en het huis kan passen, ter wijl moeder uit is en de andere drie naar school zijn. Zij is moeders steun en heeft 's middags tijd om te leeren voor de avondlessen. Stel u voor moeders vreugde, dat alle vier deze vacantie mogen ingaan met de wetenschap, dat het jaar van zorg en zegen eindigt met het diplo ma van den oudste en de overgang van de andere drie. Moeder dankt God met dikke tranen van dankbaarheid voor gezondheid en kracht in het ver- loopen jaar, maar ook dat God haar kinderen wijsheid gaf. Daartegenover no. 2. Vader ziek, kan al sedert lang niet meer werken. Moe der, ook al niet sterk, is aan huis ge bonden bij haar man en een zwak meisje, dat daarenboven gekrenkt in geestvermogens, niet alleen kan zijn. Hij de oudste van het tweetal kinde ren zat in de hoogste klasse der H.B S. Vader en moeder hebben een klein ka pitaaltje, waardoor het hun mogelijk i9, zuinigjes, zoo ongeveer in hun oude doen voort te sukkelen. Op Jan is alle hoop gevestigd. Hij heeft goede rap porten. De jongen werkt hard. Hij Gebouw „Salvatori" v.m. 9K en n.m, 6 uur Ds. Mulder, uit Zoeterwoude. ttar. Prerlikberrten Ned. Herv. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Ds. Luurmg/ Geref. JOrk v m to.30 rr^Dez/m en 's avonds 8 uur Ds. Schilder van Oegstgeest. KATWIJK AAN D*N RTJN. Preiikbeiu ~n. Nod H^rv. Kerk v.m. 9.?o en n m 6 uur Ds. BoPee. Gerof K*rk vm 930 en n.m. 6 uur Ds. Merjerin^. KOUDEKERK. Preekbeurten. Nod. T-Urv. Kérk? v.m. 10 en n m. 6.30 uur Ds. Israel. 's Morgens Bed. H Avondmaal en 's n,vonds nabetrachting. Geref. Kerk v.m. 10 uur en n.m. 7 uur Ds. Hasrers. leiderdorp. Predikbeurten Ned Herv. Ke^k v.m. 10 uur de heer de Jonge uit Bos koop en n m 6.30 uur Ds. A. D. Mee- 'er te Leiden NOORDEN. Predikbeurten. Ned. H°rv. Kerk v.m. 10.30 uur Ds. J. J. H. Klomp van Aarlanderveen. Geref. Kerk v.m 10.30 en 's avonds 7-3° uur Pre-klezen. NIEUWKOOP. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Ds. W. J. Keiler. Geref. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Preeklezen. NIEUWVEEN. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur Ds. W. van Doorn. Geref. Kerk v.m. 10.30 en "s avonds 7-3° uur Ds. J. D. Speelman. Ned. Herv. Evangelisatie 'v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur de heer A. P. de Jong; NOORDWIJK AAN ZEE. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur Ds. I. Voorsteegh van Katwjjk aan Zee. Nam- 5 uur Ds. Hos- pers. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Fernhout, ber. Pred. te Bandoeng. Coll. voor Emer. Pred., Pred.-wed. en -weezen. NOORDWIJK BINNEN. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 en n.m. 2.30 uur Ds. v. Haaften. 's Morgens Bed. H. Avondm. en 's nam. Dankzegging en Bed. H. Doop. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 3 uur Ds. Schilder te Oegstgeest Extra coll. v. d. Kerk. RIJNSBURG. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10.30 uur Ds. J. R. Wolfensberger (Boopsbediening). SASSENHEIM. Predikbeurten Chr. Geref. Gem. v.m. 10 uur Preeklezen en n.m. 5 u<ur de heer Aangeenbrug. TER AAR. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Ds. G. Enkelaar. Geref. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Ds. G. van Heiningen. WASSENAAR. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. geen Dienst en n.m. 5.30 uur Ds. Verhagen van Wateringen. „Bediening H. Avondmaal.. Kievitskerkv.mi 10 uur Ds. P. G. ds Vey Mestdagh van Rotterdam. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. v. d. Heyd^n. WOUBRUGGE. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 en 's avonds 7.30 uur Ds. Krjne. Geref. Kerk v.m. 10 en 's avonds 7.30 uur Ds. Nauta. ZEVENHOVEN. Predikbeurten. Ned. Herv .Kerk v.m. 10.30'uur Ds. Wolfensberger. Geref. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Dr. Ubbink. vindt steeds, na volbrachte studie, nog tijd om zusje te vermaken, of vader te vertellen van school, of ook om met vader allerlei wetenswaardigheden te bespreken. De laatste weken moet hij zich geducht inspannen. Harder dan anders, drukt het hem. Hij slaapt on rustig. O, als het eens tegen viel, als hij zijn diploma eens niet haalde! Eindelijk komt hij met stralend ge laat den uitslag van het schriftelijk gedeelte meedeelen. Maar toch verlaat hem de onrust niet. Hij kan er ook ai niet van eten. Moeders bezorgde 003 slaat hem ga. Zij spreekt hem moea in, het ging toch immers goed, de rap porten waren goed, dus geen zorg voor den tijd. Eindelijk is de dag van het mondeling examen aangebroken. Jan stapt met een bezwaard hart de deur uit en met een hoofd dat niet meer denken kan, want hij heeft niets ge slapen. Reeds op de eerste vraag weet hij geen antwoord, maar hij zal zich goe.t houden, ze mogen het niet merken dat hij zoo nerveus is. Maar hoe hij zich ook pijnigt, het is alsof hij zich niets herinnert. Alles ontzinkt hem. op geen enkele vraag weet hij een goed ant woord te geven. Absoluut onvoldoende heeft Jan het mondeling examen af gelegd. Alle hoop vervlogen. Groot ver driet bij Jan zelf en niet minder bij Jan's ouders. Maar zij geven het in Gods hand. Zouden wij 't goede ontvan gen en niet 't kwade, zegt Jan's vader. Zie,Amice, zoo heeft de vacantie zijn eigen lief en leed. Wij leven in een we reld om der zonde wil vervloekt, maar waarin Gods genade straalt. Ook Gods genade van medegevoel en medelijden. VERITAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6