CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 8*!e JAARGANG ZATERDAG 16 JULI 1927 NUMMER 2180 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Gil nummer beslaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Die vos. Is het niet ontroerend deze scheld woorden te vernemen uit den mond van onzen Heiland. Zij staan zoo op een lijn met die an dere scheldwoorden: Gij adderenge- broedsel. Ja Jezus heeft gescholden, geschol den het kwade in den mensch en ook gescholden, met heilige, goddelijke, schelding, de mensehen die zich moed willig env hardnekkig verkochten in de hand van Satan. In Lukas 13 vs. 32 lezen wij deze scheldwoorden: „Die Vos". Herodes Antipas, de» viervorst van Galilea, liet een gerucht tot Jezus ko men: Ga weg van hier want Herodes wil U dooden. Daarop antwoordt Jezus met een scheldwoord en tevens met een profetie van zijn einde. Deze Herodes, een zoon van Herodes de Groote, de Kindermoordenaar van Béthlehem, wordt ons geteekend als een ontzettend zondaar. Stond zijn vader bekend als een groot man in staatkundig doorzicht, doch daarnaast als groot in wreede ^willekeur en achterdochtig© list, de zoon was de meerdere in huichelende boosheid. Moest niet zijn vrouw, de dochter van Koning Aretas van Da- maskus van hem vlieden, om den gift beker te ontloopen. Samenspannende met zijn overspe lig© schoonzuster Herodias, wordt zijn eigen broedey'Filippus vergiftigd. Zijn ongeoordoofde omgang met deze He rodias, werd door Johannes de Dooper bestraft. Deze boetgezant viel eindelijk door de helsche haat van Herodias,'" op Herodes bevel onthoofd. Is Herodes niet van diepere ontvan kelijkheid beroofd, de wilsstcrke Hero dias krijgt hem in haar macht. Als v Johannes in den kerker van Macherus lijdt, zoekt Herodes hem op en hoort hem gaarne. Maar in het paleis terug- keerd, ontworstelt hij zich niet aan den wreeden klauw der. ontucht. Zijn goede gedachten blijven bij Johannes in den kerker en zijn lichtzinnigheid gaat weer feestvieren in het paleis van de wellustige Herodias. Wij kennen de geschiedenis. Op He rodes' geboortefeest danst Salome, de dochter van Herodias. Eén lichtzinni ge belofte, wordt in de ure des be- rouws toch gehouden en daarmede het pad des kwaads ten einde bewandeld. Johannes wordt onthoofd.. Met moordenaarsbloed aan zijn han den, met moordenaarsschuld beladen, £it deze viervorst voortaan op den troon, waar hij recht móet spreken. Niet enkel Johannes, maar ook zijn eigen karakter heeft hij vermoord. Maar van dien nacht af is zijn geweten ook om Johannes' wil ontroerd. Dan komt Jezus in zijn leven. Het belaste geweten spreekt. Hij de Sadduceeër, die anders van geen op standing weten wil; gelooft nu dade lijk dat Johannes is opgestaan en dat hij diens toornewraak te duchten heeft. Hij wil Jezus zien, wil in Jezus, Jo hannes nog eenmaal hooren. Maar dan ook weer durft hij niet. Zijn karakter is een wispelturig wolkenspel gewor den. Hij wil Jezus zien, maar ook wil hij Jezus niet zien, nu niet en nooit. Hij is bang. Daarom moet Jezus maar uit Galilea weg. Zelfs laat hij een ge rucht tot Jezus komen dat Herodes hem dooden wil. Daarop volgt dat ontroerende scheld woord: „Gaat heen zegt dien Vos". Tot die felheid steeg de stem der liefde schier nooit. Alleen wat ver hardde en versteende, werd door Hem met dien geesel gestriemd. Jezus heeft geen vergoelijking, geen troost, meer voor hem. Enkel maar een scheldwoord: „die vos!" Wat goed is en groot, wat zich laat leiden en leereri, wordt door de aan raking met Jezus steeds grooter. Wat klein is en laf, wat zich ver hard in het kwaad, gaat knarsetan dend voor hem schuil. Wie karaktervorming schuwt en mijdt, diens ziel wordt vadzig en on aandoenlijk. Herodias speelt in het leven van He rodes de duivelenrol. Zij speelt die met overweldigend succes. De dorst van haar ongebluscht verlangen, maakt haar sterk als een duivel. Herodias de vrouw van heeten hartstocht, ont ziet niets om Herodes volledig in bezit te krijgen. Dat brengt Herodes ten val. En toch dooft niet geheel het verlan gen naar Jezus in zijn ziel. Nog een maal moet hij hem zien. Als Jezus voor Pilatus' rechterstoel rt" at is Herodes in Jeruzalem. Pilatus BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22'cent Ingezonden Mededeelingen, dnbbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. vindt het gelukkig dat hij Jezus, die immers uit Gallilea komt, tot Herodes kan zenden. Herodes is verblijd, want hij was van overlang begeerig geweest Hem te zien. Wat zal hij Jezus met vragen overstelpt hebben. De lang gekwelde onrust wordt spraakzaam. Doch Jezus antwoordde hem niets. Op den laatsten dag van Jezus' le ven mocht Herodes hem zien. Nog een maal zouden de oogen van den Hei land der wereld verwijtend op dien vos geslagen zijn, of ze nog louterend mochtc-n werken. J Herodes verhardt zich ook ditmaal. Jezus had zijn jongeren gewaar schuwd voor het karakterbederf „Wacht U voor den ^zuurdeesem van de Farizeeërs en den zuurdeesem van Herodes". In het lijden van den Heiland voor Zijn volk wordt de aandacht van het oordeel van Herodes afgetrokken, slechts Jezus' stilzwijgen wordt ons vermeld. Maar de historie heeft het oordeel geregistreerd! Als Herodes in 't jaar 39, na de troonsbestijging van Keizer Caligula, naar Rcwne reist om er den koningstitel te verwerven, wordt hij door zijn neef Agrippa aangeklaagd en door den keizer onttroond. Als kroonpretendent naar Rome ge gaan, keert hij als balling naar Lyon. in Gallië terug. Symbool van den ondergang van een karakter dat Jezus ontmoet, maar zich niet laat heiligen. Tot heerlijk heid bestemd, eindigende in balling schap. Omdat hij Jezus verwieVp. Die Vos! Maar het zal ook ons oordeel zijn als wij in het leven onze karakter- zonden bot vieren en niet in Gods kracht partij kiezen tegen de zonde. Een waarschuwing voor ons „Die Vos". STADSNIEUWS. jLiü NILUwü itAAb^ARikT. Gisteren zijn bij de opening van hei nieuwe kaasmarktterrein de volgende prijzen toegekend: Verguld zilveren medaille, ui.geloofd door „de Hanzeafd. Leiden, voor den boer Komende van de verst afgelegen boerderij, aan C. de Jong te Harme ien. Verg. zilv. med., uitgeloofd door den Neutralen Middenstandsbond, afd. Lei den. voor id. 2e prijs, aan B. v. d. Bijl te Vlaardinger Ambacht. Bronzen med., uitgeloofd door het „Leidsch Dagblad voor de grootste partij boeren-Leidsclie kaas, aan 'G. v d. Bijl te Vlaardinger Ambacht. Verg. zilv. med. uitgeloofd door de afd. Leiden van de Holl. Mij. v. Landb. voor de grootste partij Goudsche kaas met Rijksmerk, aan- M. de Graaf te Voorschoten. Gr. zilv. med. uitgeloofd door het Gemeentebestuur van Leiden, voor de als 250ste ter markt komende boer, aan B. Klootweg, te Hazerswoude (de laatste, 213e). Zilv. med. uitgeloofd door de afd. Leiden van den Chr. Middenst.bonci voor den boer, die den hoogsten prijs maakt voor Leidsche kaas, aan L. Hoo geveen te Hoogmade. Verg. zilv. med., uitgeloofd door den kring Leiden van het Kaascontrole- station voor den boer, die dén hoog sten prijs maakt voor Goudsche kaas, aan C. de Jong te Harmeien. Zilveren kaasboor, aangeboden door de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland te Leiden, voor den handelaar, die dezen dag de grootste hoeveelheid Leidsche Kaas op de markt heeft gekocht, aan T. van der Lee te Koudekerk. Zilveren kaasboor, aangeboden door de afd. Leiden van de Ver. v. Hande laren in Zuiverprod. voor den hande laar, die dezen dag de grootste hoe veelheid Goudsche kaas op de markt heeft gekocht, aan J. M. Voorbrood te Leiden. Verg. zilv. plaquette, aangeboden door Café „de Kroon", Nieuwe Rijn, voor de partij zwaarste Goudsche ka zen, aan C. de Jong te Harmeien. Verg. zilv. med., aangeboden door „den Burcht", voor de partij zwaarste Leidsche kazen aan C. OverdeVest, te Zoeterwoude. Bronzen rookstel, aangeboden door de afd. Oegstgeest van de Holl. Mij. v. Landb. voor den boer. die den hoog sten .prijs maakt voor export-Leidsche kaas aan C. van Vliet, Voorschoten. Zilv. plaquette, aangeboden door den Zaadhandel Vlieland, voor de grootste partij Goudsche kaas (niet onder controle) aan Bos te Leiderdorp. 12 fl. wijn, aangeboden door R.K. Vergunninghoudersvereen. „St. Jan", voor de grootste partij Leidsche kaas van melkinrichting of fabriek, aan G. Ilademaker te Koudekerk. 1 kist sigaren, aangeboden door den oudsten kaashandelaar J. W. van Win- gen aan den oudsten boer, L. P. de Haas, Warmond. 1 carbid-fietslantaarn, aangeboden door M. Langezaal en Zn., voor den laatstkomenden boer, aan J. G. Wonse- ling te Zoeterwoude. 1 stallantaarn, aangeboden door M. Langezaal en Zn. voor den laatstko menden boer, aan-N. Slootweg te Ha zerswoude. Voorts werden bij loting toegewe zen: 40 gevulde mandjes, aangeboden door de firma Th. C. F. van Kamp, aan L. Rijnsburger te Hazerswoude, A. v. d. Werf, te Zoeterwoude, A. v. Leeu wen te Zoeterwoude en J. v. Egmond te Woubrugge. 1 sigarenkoker en 1 potlood, aange boden door de afd. Stompwijk van de Holl. Mij. v. Landb. resp. aan J. v. Geest te Hoogmade en A. Hillenaar te Hoogmade. 1 portefeuille en 1 portemonnaie, aangeboden door de afd. Hazerswoude van den L. T. B., resp. aan T. v. d. Lee te Koudekerk en J. de Cler te Lei den. 2 zweepen, aangeboden door de afd. Zoeterwoude van den R.K. Boeren bond, resp. aan C. v. Vliet te Voorscho ten en C. Dam te Hazerswoude. 1 .melkzeef, aangeboden door café Bellevue, Steenstraat, aan F. Kompier, te Zoeterwoude. 1 kist sigaren, aangeboden door Café Hoppenbrouwér, Mandenmakerssteeg, aan M. v. d. Geest, te Leiderdorp. Bij het opnoemen der schenkers van prijzen, verzuimden wij te noemen den naam der firma M. Langezaal en Zn welke firma tevens de attentie had, het doek Welkom te spannen aan den toegang tot de kaasmarkt. Gaarne, herstellen wij bij deze onze omissie. LEIDSCHE POLITIE SCHIET VERENIGING. Gistermiddag té 4 uur werd in de kegelhaan van het café-restaurant „Den Bmcht' alhier, de jaarlijksche onderlinge wedstrijd van de Leidsche Politie Schietvereeniging „Burgemees ter de Gijselaar" geopend. Hiertoe waren behalve Jhr .Mr. Dr. N. C. de Gijselaar, de burgemeester Mr. v. d. Sand© Bakhuyzen, de com missaris van politie, de heer P. Stapel, de directeur van het Leidsche Politie Muziekgezelschap, de heer Bolderdijk, en een groot aantal leden van boven genoemde vereeniging in de kegelbaan aanwezig. De voorzitter der vereeniging, de heer N. C. Uitendaal, riep de aanwezi gen een hartelijk welkom toe. In de eerste plaats den burgemeester, die zooals hij vernomen heeft veel voor sport gevoelt, waarom hij dan ook de vereeniging bij den burgemeester aan beveelt in de hoop, dat deze met de vereeniging zal medeleven. Daarpa wijdt hij een woord van welkom aan den C9mmissaris voor diens aanwezig heid, memoreerend dat deze vanaf het begin van de oprichting steeds veel voor de vereeniging heeft gevoeld. Vervolgens wil spreker, alvorens hij het woord geeft aan den hooggeachten oud-burgemeester, die wel zoo goed is geweest, zijn naam aan de Ver. te schenken, even vastleggen de goede •verdiensten van de heeren C. P. Kok en P. de Gunst, die elke week trouw aanwezig zijn en de behulpzame hand bieden. Hierna krijgt Jhr. de Gijselaar het woord, die in een kernachtige toe spraak memoreert, dat hij met pleizier aan de uitnoodiging om dezen wed strijd te openen, heeft gevolg gegeven en dat hij, ofschoon hij ter ruste is ge gaan, nog veel voelt voor de schiet sport voor de politie, daar deze sport leidt tot kloekheid en zelfvertrouwen. Het behoorlijk kunnen hanteeren van wapenen is voor de politie van groot belang, vooral in de laatste ja ren bij den strijd tegen de misdadigers en ook bij het handhaven van orde en tucht, daar dan onnoodig bloedvergie ten wordt voorkomen. Verder wijst spreker er op, dat de onderlinge wedstrijden en cursussen veel bijdragen tot bet aanmoedigen van de schietsport. Hierbij kan men eikaars krachten meten, alhoewel niet altijd de beste schutters de eerste prijzen behalen want hierbij komt ook wel een beetje geluk en meer of minder zenuwach tigheid doch dan moet men elkaar die prijzen gunnen. Spr. sprak vea*der den wensch uit, dat de wedstrijd een vriendschappelijk verloop mag heb ben, dat men elkander steeds kame raadschappelijk zal bekampen en dat de prijzen zoo zullen worden gewon nen dat ze werkelijk zijn verdiend. Nadat door den voorzitter aan Jhr. de Gijselaar de gelegenheid was aan geboden om de eerste serie te schieten, waarvoor dez© meende te moeten be danken, voldeed de burgemeester aan het daarna aan hem gestelde verzoek en schoot een serie van vijf schoten, welke bleek met vaste hand te zijn ge schoten. Direct daarna werd een aanvang gemaakt met schieten en bleef een ge zellige stemming heerschen. Er wer den reeds goede series gemaakt. HERHALINGSOEFENINGEN. Naar wij vernemen is hier ter stede in wording een algemeen Comité ten behoeve van ontspanning voor de her- halingsplichti'gen, die van 8 tot 24 September a.s. alhier bij het 4e Reg. Inf. onder de wapenen zullen zijn. On ze Burgemeester heeft zich bereid ver klaard van diL comité het eere-voor- zitterschap te aanvaarden. Het ligt in de bedoeling, dat een circulaire met inteekenbiljet voor bijdragen eerlang zal worden rondgezonden. DE LEIDSCHE WINKELSTAND. Wanneer men de Breestraat komi afgeloopen in de richting van de Hoo gewoerd, springt bij de la^atste buiging van die eerste straat oogenblikkelijk in het oog een modern hoekgebouw op de hoek van den Hoogewoerd en de Korevaarstraat. Van een hoekgebouw kan men eigenlijk niet spreken want het perceel verbindt de bovengenoem de straten met een mooie gebogen lijn. Het front van het gebouw blijft echtei hoofdzakelijk aan de Korevaarstraat en op het pleintje dat op dat punt ont staat door de kruising der straten, maakt dat front een voortreffelijken indruk. Reeds dadelijk toen deze nieuwbouw de voltooiing naderde heeft men zich afgevraagd welke bestemming toch wel aan dit perceel zou worden gege ven. We hebben hooren fluisteren dat het een auto-showroom moest worden, en ook hebben sommigen ons in diep geheim medegedeeld, dat er een res taurant zou worden gevestigd, maai al deze vermoedens zijn weggevaagd, toen de naam S p 1 i n t e r op de ruiten naast de deur geschilderd werd. Een ieder kent de tapijt- en beddenmaga zijnen van den heer Splinter op den Hoogewoerd, die mooie ruime diep© winkel, waarvan echter het groote ge brek is, dat de etalageruimte niet groot genoeg is. Dit is nu eens geen kind met een waterhoofd, maar een reus met een kinderkopje en het is dan ook prachtig gezien van den heer Splinter om beslag te leggen op de schitterende etalageruimte van het hoekgebouw aan de Korevaarstraat. We raden dan ook allen, die een Za- terdagavondsche wandeling gaan ma ken, aan eens een kijkje te gaan ne men bij de prachtige etalages van de afdeeling meubelen van de fa. Splin ter op de Hoek Hoogewoerd—Kore vaarstraat. Voor de talrijke etalagerui ten zijn verschillende appartementen ingericht; een slaapkamer, huiskamer, salon, studeerkamer enz. Alleen -Ie badkamer ontbreekt. Vooral voor jon gelui die plannen hebben om lief en leed met elkander te gaan deelen, zijn de etalages om te smullen. Men denke er evenwel aan, dat de hoofdzaak blijft op de Hoogewoerd. Daar blijven de toonkamers gevestigd en kan men uit de geweldige sorteering zijn keus doen. CONCERT STADSGEHOORZAAL. Het concert, gegeven door de Leid sche Zangvereen. op j.l. Maandag 11 dezer ten bate der slachtoffers in de Geldersche Achterhoek heeft een batig saldo van ƒ249.57 opgeleverd, hetwelk aan den penningmeester van het Co mité is afgedragen. DE A.S. 3 OCT.-FEESTEN IN BEELD. Bij den kunsthandel D. Sala en Zn., Breestraat alhier zullen gedurende en kele dagen in de etalage te zien zijn de teekeningen van de wagens, die de hoofdschotel zullen uitmaken in den optocht op 3 October a.s., welke op tocht dit jaar zooals reeds eerder vermeld in het teeken zal staan van de stichting van den Leidschen Hout. Een ieder, die zich de moeite getroost, een kijkje te gaan nemen, zal met ons eens zijn, dat met deze schetsmatige teekeningen een knap stuk werk is ge leverd; de heer Jan Franken heeft zich doen kennen als een werkelijk artist, die de gave bezit, de door den heer Niko de Jong ontworpen ideeën goed weer te geven. Naar wij vernemen is het Bestuur der 3 October-Vereeniging dan ook overtuigd een zeer goede keus te heb ben gedaan door met de heeren Niko de Jong en Jan Franken in zee te gaan; zij beiden zijn \^ol enthousiasme en zij hebben ook zelve vertrouwen, dat deze optocht inderdaad iets goeds zal worden. De wageii9 zullen gedu rende de maand September onder de persoonlijke leiding van den heer Jan Franken worden in orde vgemaakt; de uitvoering is weder toevertrouwd aan Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. De prijzen bij de opening der nieuwe Kaasmarkt te Leiden. Ernstige brand in de Loosduinscho veiling. Aanvaring van het Ned. schip Veen- dam. Antwoord van dsn Minister om trent de Huiszoeking bij de Indische studenten. Koninklijk bezoek aan de Mijnstreek Bnitenland Ernstig straatoproer te Weenen. Het paleis van Jusiitie totaal door brand vernield. Bij de onlusten te Woenen zijn tien tallen menschen gedood en honderden gewond. De verbindingen met Weenen zijn verbroken. Vclgens een officieel telegram van de Oostenrijksche regeering zou de erde te Weenen hersteld zijn. Te Genève zijn de besprekingen over de kruiserskwestie hervat. den bij de 3 October-vereeniging zoo wel bekenden heer Fons v. d. Velden. Zooals van zelf spreekt, ligt het in de bedoeling, dat de wagens zullen wor den voorafgegaan,, begeleid en gevolgd door personen in toepasselijke costu mes, terwijl ook meerdere kindergroe pen zullen moeten worden geformeerd. Voor goed begrip deelen wij nog eens mede dat de optocht in drie deelen zal zijn gesplitst, ieder deel 4 wagens, t.w.: Ie deel Het Bosch en de Merischheid; 2e deel Het Bosch en zijne bewoners-, 3e deel Het Huwelijk van den Leid schen Hout met de Leidsche Burgerij. 63-JARIG BESTAAN DER ZONDAGS SCHOOL „ZAAIT UW ZAAD IN DEN MORGENSTOND". We ontvingen het Programma van de Herdenkingssamenkomst van d© Zondagsschool „Zaait uw zaad in den morgenstond", Vestestraat. alhier. Deze zal plaats hebben op Woensdag 20 Juli a.s. in de Geref. Kerk. Heeren gracht te 8 uur. De Feestrede zal gehouden worderr door den WelEerw. heer Ds. J. Douma, thans predikant te 's-Gravenhage, voorheen te Leiden. Ook zal de Zangvereeniging „Hosan na" eenige liederen ten gehoore bren gen, afgewisseld met orgel en viool muziek en eenige liederen te zingen door de oudste leerlingen der Zondags school. Aangezien de toegang vrij is, mag verwacht worden, dat velen, in 't bij zonder ook de ouders eri de oud-leer lingen, deze samenkomst zullen bijwo nen. Gezien hetgeen aangeboden wordt, twijfelen wij er niet aan, of het zal een gcede avond worden. JUBILEUM J. J. VAN BIEMEN. Woensdag a.s. 20 Juli, zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heer J. J. van Biempn als jong timmerman zijn in trede deed in de zeepfabriek der N V. Sanders en Co. alhier. Nadat hij on geveer 25 jaar als vast timmerman aan die fabriek verhonden was, in walken tijd hij zich liet kennen als een onder nemend en kundig vakman, vestigde hij zich als zelfstandig patroon. Daar hij door zijn ja. en lange erva ring het factotum aan de fabriek was geworden, is liet begrijpelijk, dat li>i ook als patroon steeds met '!e fabriek in nauwe relatie is gebleven. Begrijpelijk dan ook, dat men van de zijde van de directie dien dag niet onopgemerkt wil laten voorbijgaan en den jubilaris op dien dag wil huldigen. 4C-JARIG JUBILEUM J. v. STRALEN. Zooals we reeds eerder meldden, herdenkt de heer J. van Stralen heden den dag waarop hij voor 40 jaar als kellner werkzaam werd in de Graan- beurs. Vanmorgen werd hij ter gelegenheid hiervan in de Graanbeurs hartelijk gehuldigd. Nadat hij te half twaalf met zijn echtgenoote binnengeleid was en plaats genomen had achter een met bloemen versierde tafel werd hij toe gesproken door den heer F. M. Ver- duyn, van Lisse, voorzitter van het huldigingscomité. Spr. begon met den jubilaris te feliciteeren en achtte het feit van zijn 40-jarig jubileum een dubbele felicitatie waard, omdat hij nog zoo n kranige kerel is. In de 40 jaren dat hij aan de Graanbeur9 ver bonden is, heeft Jan veel gezien en

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1