NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VR'J^AG; 8 JUL' 1927 II. Het verdient aanbeveling: de keu ring op te'f-dragen aan een commissie waarvan de leden, uit verschillende richtingen en verschillende maat schappelijke groepen gekozen, hoofd zakelijk in of in de nabijheid van een bepaalde gemeente zullen wonen. III. Het verdient aanbeveling, dat wordt bepaald, dat de keuringen zul len geschieden ten kantore van de commissie, maar dat deze het recht heeft om de vertooning ten behoeve van de keuring ook elders te laten ge schieden. IV. Het recht, bij de aanbieding van een film ter keuring te voldoen, zal aanvankelijk bepaald dienen te wor den naar de door den aanbieder op gegeven lengte der films. De commis sie moet in staat zijn om iedere op gave, zoo zij dat noodig aeht, door me ting te controleeren. V. Het zal aanvankelijk geen aanbe veling verdienen bij dé regeling van het keuringsrecht onderscheid te ma ken naar de plaats, waar, en de om standigheden waaronder gekeurd zal worden. Ook indien de regeling zou worden getroffen, dat de commissie keurt te haren kantore, maar ook el ders keuren kan, is het voorloopig wenschelijk, dat het keuringsrecht on der alle omstandigheden gelijk zal zijn De Amsterdam^che installateurs hei-) ben nu reeds cedurevde eeuige laren moeten consta toeren. dat de jemeente- luke F'rctrleiteitswinkel Phiiinsiam- pen verkoont aa.n het pubbek, beneden 'de door fhilips vastgestelde orijzen en ze.is t-^n nog lagere priizen d'aii v.-iór c installateurs zelf de 'amac'V rr.neten «'njcoonên. Deze installateurs hebben zich her haaldelijk afgevraagd, of het wel ge oorloofd is. dat Philips, ondanks de met de installeurs gesloten contrac ten blijkbaar aan de G. E. W. tegen lagere prijzen verkoopt of althans aan dit gènieentelijk bedriif toestaat teger lagere prijzen te verkoopen aan het publiek/ Het -Electro Technisch Installatie- Bureau W. H. Jans en Co. heeft thansi besloten, deze vraag aan het oordeel van den rechter te ondenvorpen eni heeft door tusschenkomst van zijn ad vocaat. Mr. F. S. M. -Rits, een actie tot schadevergoeding tegen Philips Gloei lampen Fabrieken bij de Amsterdam- sche Rechtbank aanhangig gemaakt. Het is begrijpelijk, dat de uitslag van deze procedure door de Amster- damsche installateurs met groote be langstelling wordt tegemoet gezien. Uit het Sociale Leven. BINNENLAND. DE KONINGIN NAAR DEN HELDER. Heden hebben de Koningin en Prin ses Juliana de zeilwedstrijden van de K. M. J. C. ter reede van Texel bij gewoond. Met den trein van 11.23 zijn zij gisteravond te Helder aangekomen. De Koningin en de Prinses hebben in den trein overnacht op het spoorweg emplacement bij het bassin van de on- derzeedienstkazerne. Hedenochtend te 8 uur 30 hebben de commandant der Marine en de burge meester hun opwachting bij de Konin gin en de Prinses gemaakt, waarna naar de Buitenhaven is gereden, en de Vorstelijke personen zich aan boord van de Douwe Aukes begaven. Hierna gaf de Gelderland een saluut van 35 schoten; zoo ook bij 't vertrek om 3 uur 54. Na terugkomst in de haven om streeks 11 uur 30 werd naar den Ko ninklijken trein gereden,- waar de lunch gebruikt werd. Om één uur werd met de hofauto's weer naar de Buitenhaven gereden, waar de Douwe Aukes weer gereed lag. Het jacht For- tuyn, onder commando van den luit. ter zee le kl. P. Eikenboom, hield zich gereed, om, indien H.M. dit wenscht, een zeiltocht mee te maken. Te 3 uur 54 vertrokken de Koningin en de Prin ses. Water- en landvliegiuigen hebban 's morgens boven de reede gedemon streerd. Voor zoover de dienst het toeliet,, is aan boord van schepen en -maritieme inrichtingen vrij gegeven. PRINSES JULIANA VERGEZELT DE KONINGIN, v Naar gemeld wordt, zal H.M. de Ko ningin bij haar bezoek aan de mijn streek en Maastricht ook vergezeld worden door Prinses Juliana. Behoudens wijziging wordt de vol gende rijtoer gemaakt door de mijn streek: 's morgens 9 uur vertrek uit Heerlen naar Molenberg langs Staats mijn Wilhelmina, Spekholzerheide. Willem Sophia, Kaalheide, Kerkrade, (gemeentehuis), Domaniale mijn, Bleij- erheide, door Kerkrade terug (naar Rolduc), St. Pieterspade, Eygelshoven naar mijn Julia, verder over Eygels hoven, Nieuwenhagen, Nieuwenhager- heide naar de streek~Schaesberg, Leen hof, Klompstraat. Terugkomst in Heer len ongeveer 11 uur. INDISCHE TENTOONSTELLING Woensdagmiddag heeft in het Ken- nemer Lyceum te Bloemendaal de oud gouverneur-generaal van Ned. Indië, mr. D. Fock, een Indische tentoonstel ling geopend. Organisator van de tentoonstelling is de heer L, Cohen, leeraar aan het Kennemer Lyceum, die verleden jaar deel uitmaakte van de groep leeraren, uitgezonden door de vereeniging Jan Pietersz. Coen op een reis naar Ned.- Indië. HJW. DE KONINGIN-MOEDER TE AMSTERDAM. Door H. M. de Koningin-Moeder werd gisterenmiddag een bezoek gebracht aan het gebouw van de Vereeniging De Jood eche Invalide aan de Nieuwe Achter gracht. Ongeveer drie uur arriveerde het Hooge Gezelschap in twee auto's. Hare Majesteit werd ontvangen door den heer A. van Dam Jr. voorzitter, L. Snapper, secretaris en I. Gans, direc teur. Allereerst werd Hare Majesteit ge leid naar het Synagogegebouw. Daar werd door het kwartet van de Groote Synagoge .onder leiding van den heer Maroko eenige Hebreeuwsche liederen ten gehoore gebracht, o.a. het gebed voor het Koninklijk Huis. Vervolgens werd een rondgang .door het huis gemaakt, waar door Hare Ma jesteit aan de verpleegden versnape ringen werden aangeboden en waar de oudste verpleegde gelegenheid kreeg een /ruiker orchideeën aan te bieden. ///Ten slotte bereikte men de bestuurs- f/kamer, waar H. M. oen tea werd aange- boden. Na ongeveer een uur verliet Eet Hooge Gezelschap weer het gebouw. DIRECTEUREN VAN ARBEIDS BEURZEN. Gisteravond begon te Deventer de jaarlijksche algemeene vergadering yan deVereeniging van Directeuren van Arbeidsbeurzen in Nederland. De deelnemers werden officieel ten stad- huize ontvangen en toegesproken door den burgemeester, wien de voorzitter dér vereeniging, ir. J. W. Albarda, dankte voor de hartelijke ontvangst. Mede was aanwezig de heer Anth. Fol- mer, directeur van den dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeids bemiddeling. MAATREGELEN TEGEN BIOSCOOP GEVAAR Verschenen is het vervolgverslag der Staatscommissie, ingesteld bij Kon 'besluit van 2 November 1918, tot het onderzoeken, welke maatregelen van overheidswege behooren te worden ge- npinen om het zedelijk en maatschap pelijk gevaar te bestrijden, dat aan bi oscoopvoorstellingen verbonden is. Dit vervolgverslag betreft de uitvoeriag van de wet. In hoofdzaak op grond van de in het verslag saamgevatte beschouwingen, kwam de Staatscommissie tot de vol gende stellingen als grondslag voor de door haar uit te werken regelingen: 1 I. Het is niet verantwoord, de te ontw.erpen regeling op te trekken op den grondslag, dat de keuring, behou dens uitzonderingen, zal geschieden door een commissie van personen, wier woonplaatsen voor b.v. een derde jedeelte zooveel mogelijk over het ge heel® land verspreid zijn. PHILIPS' ..METALIX" BEKROOND TE WARSCHAU. Men meldt uit Eindhoven: Volgens ingekomen telegraphisch be richt werd op de Internationale Hy giënische Tentoonstelling te Warschau gehouden ter gelegenheid van het Int. Medisch Congres, de hoogste en eeni ge onderscheiding voor Röntgenbuizeri toegekend aan de Philips' Gloeilam penfabrieken voor de „Metalix"' Rönt genbuis. PATRIMONIUM Het ligt in de bedoeling om als op volger van den heer Van Vliet tot voor zitter van Patrimonium aan te wijzer, den heer C. Smeenk, lid der Tweede Kamer, te Arnhem. HET LID VAN GEDEPUTEERDEN HEUKELS. De Rott. deelt med dat de heer H>u /els, gekozen raadslid, wegens zijn her benoeming dot Gedeputeerde, het lid maatschap van ben gemeenteraad niet zal aanvaarden, tengevolge waarvan d? heer Jos. de Jonge, die reeds sedert het belanken van den heer Schou'en zit tend raadslid is, in den nieuwen Raad zal terugkeeren. POSTPAKKETTEN MET VRUCHTEN. PLANTEN EN ZADEN VOOR NED.-INDIë. De Indische postadministratie vestigt er de aandacht op, clat de- invoer van vruchten, planten enzaden in Nederl.- Indië in heJ: algemeen slechts is toege- staan, indien de zending vergezeld is van een gezondheidscertificaat,afgege ven door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen. Bij het ontbre ken van dit certificaat wordt de zen ding door den Plantenziektenkundigen Dienst in Ned.-Indië vernietigd, ook in dien deze een gedeelte vormt van het pakket. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen. SCHEVENINGSCHE HARING. Er is op het oogenblik t© Schevenin- gen een beweging gaande, om het Hollandsche, en vooral het Haagsche publiek meer haring te doen eten ten einde het haring-afzetgebied te yer- grooten en daardoor het visscherijbe- 'arijf meer rendabel te maken. Waarom wordt hier zoo betrekke lijk weinig haring gegeten, vroeg men zich af? Het antwoord was al gauw gevonden omdat de haring voor den verbruiker tegenwoordig te duur is. althans in verhouding tot andere gelijkwaardige levensmiddelen. De haring moest dus goedkooper aan den man worden gebracht. De Scheveningsche reeder P. nam een proef, door de haring met een zoo klein mogelijke winstmarge langs de huizen te laten venten. Hij zond venters met karretjes de straat op; die menscheh kregen f 2,50 vast loon per dag en bovendien 1 cent per verkochten haring. Zoo kwam de prijs, die,vroeger 10 a 15 cent per stuk was, al spoedig op 7 a 8 cent. Een Scheveningsche groothandelaar Üe firma W., loste het vraagstuk op een andere wijze op. Deze verkoopt den haring per vaatje van minstens 25 stuks a 4 cent per stuk. Maar de kosten van verzending komen dan voor rekening van den afnemer. De andere Scheveningsche reeders en vischhandelaren zien deze prijs daling met leede oogen, maar op clen 'duur zullen toch ook zij moeten vol gen. We vermoeden, dat deze verlaging van de haringpriizen 'tbinnenlanjdsch verbruik aanmerkelijk zal doen toe nemen. De voedingswaarde van haring is hier altijd op de juiste waarde geschat want lang voordat de theorieën om trent vetgehalte, eiwit en caloriën be kend1 waren, gold hier reeds.het spreek woord: „Haring in 't land, de dokters aan kant". DE PRIJZEN VAN GLOEILAMPEN. Phi/ps Gloeilampen Fabriek le vert haar lampen aan installateurs eni .chidden, waarin de ?v-Ven zr,n «xstgesteld en waarbi1 den itistal lateur uitdrukkelijk is' verboden, bene den die prijzen te verkoopen, De installateur, die van de voor den wederverkoop geldende prijzen afwijkt kan voor elke overtreding beboet wor den met een bedrag van f 50 en kam ivoorts door de fabriek van verdere levering worden uitgesloten. CONGRES NED. BOND VAN GHR. PHOT. P. T. T.-rERSONEEL „DOOR PLICHT TOT RECHT'. In het gebouw voor Chr. Sociale Be langen te Utrecht werd Woensdag en Donderdag 6 en 7 Juli gehouden het congres van den Ned. Bond van Chr Prot. P.T.T.-personeel „Door Plicht tot Recht". Om half elf opent de voorzitter de heer J. Mennes van Groningen het. congres, verzoekt te zingen Ps. 95 1 en gaat voor in gebed. In zijn openingswoord roept hij alle aanwezigen een hartelijk welkom top in hét bijzonder den heer Pasman, ver tegenwoordige!* van den Dir. Gen. en den heer Bakker, vertegenwoordiger van de Chr. Hist. Kamerfractie. Vervolgens zegt spr. dat het voor het Chr. P.T.T.-pers. nog altijd geldt: Zoek eerst het Koninkrijk Gods en Zijne, gerechtigheid en al het andere zal u toegeworpen worden. De activi teit moet in de eerste plaats zich open baren krachtens he.t beginsel, dan zul- len ook de vakbelangen goed behar tigd worden. Het is een ..groot voor recht, dat wij-,-aldus spr,, een organi satie hebben waarin wij ons Chr. Be ginsel kunnen toepassen in onze actie. Daarom is het ook taak dat ieder Christen-ambtenaar zich bij ons aan- sluite. De propaganda hiervoor moet met kracht wórden-voortgezet. In de salarisregeling is verbetering dringend noodig, vooral voor de laag- bezpld-ig-den. De commissie van overleg toonde de urgentie-reeds geruimen tijd geleden aan, doch het antwoord van den Minister laat nog steeds op zich wachten. Het groote aantal van ons lager, personeel mag geen oorzaak zijii, dat de noodige verbeteringen niet worden aangebracht, of denkt de Mi nister over ons zooals hij het uitsprak bij de mijnen in Limburg dat het groote aantal ongeorganiseerden, het bewijs is, dat verbetering niet noodig is? Dan zeggen wij; Excellentie, be handel het personeel niet naar he dwaasheid der klaploopers'. De Zondagsrust-actie blijft onze vol le aandacht vragen ook in het afge- loopen jaar bleek, dat telkens. Vooral de ingevoerde bezuinigingen maakten dubbel waakzaam-zijn noodig. Ten slotte wekte spr. allen op mede te wer ken om het 19e congres vlot te doen verloopen. Aan de behandeling komt thans be spreking leiding H.B. en verslagen. De heer Oranje van Utrecht opent deze besprekingen met een woord van dank aan het Hoofdbestuur voor ai hetgeen het in het afgeloopen jaar in het belang der organisatie deed. Spreker is echter niet tevreden over de behaalde resultaten, In verband met de Zondagsrust komen wij natio naal en internationaal steeds meer in het gedrang en daarom hoopt spr., dat bij het spoedig te houden internatio naal postcongres aan dit punt de vol le aandacht zal worden geschonken. De salarispositie vooral van het la gere personeel laat zeer veel te wen- schen over en verbetering is dringend noodig. Verder vraagt spr. eenige in lichtingen over het financieel verslag. De heer Huijzers van Den Haag, spreekt over het verslag van den se cretaris omtrent de regeling dei* Zon dagsdiensten in Den Haag, waarin na bespreking met den directeur reeds eenige verbetering is ingetreden. Spr. brengt verder een woord van dank voor de gevoerde propaganda. Nog verschillende andere heeren voeren het woord en worden door den voorzitter beantwoord. Deze deelt daarna mede, dat aan wezig zijn de vertegenwoordigers van 34 afdeelingen en 2 correspondent schappen plus 53 bezoekers. Van de A.R. Kamerfractie was een schrijven ingekomen, waarin werd medegedeeld, dat tot hun leedwezen geen der leden aanwezig kon zijn en de beste wen- schen voor dit congres werden uitge sproken en dat de fractie met belang stelling den arbeid van den Bonrl volgt. De bondspenningmeester beantwoordt daarna de opmerkingen en vragen over het financieel verslag en de be grooting. De Bondssecretaris de heer Ten Haaf, beantwoordt daarna de vragen welke tot hem waren gericht. De voorzitter brengt namens den lieer II. ter Steeg uit Hilversum welke onzen dienst wegens ongesteldheid heeft moeten verlaten een laatsten groet van hem aan het congres over en voeet daaraan .ziin beste wenschen voor vriend Ter Steeg toe, omdat hij altijd zijn krachten voor de organisa tie heeft gegeven. Daarna deelt de voorzitter mede, dat voortaan voor het bijwonen van het congres geen financieele steun meer zal worden verleend en roept ook de kleine afd. en corr. op om vanaf dit oogenblik reeds maatregelen te nemen om het volgend jaar het congres toch te kunnen bezoeken. De heer van Ommen uit Den Haag, spreekt als secretaris-penningm. van het opgerichte Vaandelfonds een op wekking om met aller hulp den Bond bij zijn 20-jarig bestaan een mooi vaandel te kunnen aanbieden. „Een col lecte daarvoor bracht 16.65 op. Bij de verkiezing van voorzitter, wordt deze bij,acclamatie herkozen. De afd. Utrecht wordt aangewezen de boeken en bescheiden van den pen ningmeester te controleeren. Hierna kwam de beschrijvingsbrief aan de ordë. Punt 1 -Zondagsrust lokt wederom een breede bespreking uit. De wenschélijkhéid van algeheele afschaffing van Zondagsdienst,wat den Postdienst betreft) wordt» bepleit. Voor den Telegraaf- en Telefoondienst worden de openstellingsuren zooveel mogelijk beperkt niet afschaffing van felicitatie- en luxe telegrammen. De voorzitter zegt, dat door krachtig actie-voeren langzaam doch zeker in de goede richting moet, gestuurd wor den. Wij hebben rekening te houden met veel en velerlei, doch volharden bij ons. ideaal. Ook voor de Internationale Zondags rust zal al het mogelijke gedaan wor den. Öp Goeden Vrijdag en 31 Augus- tus worde de dienst uitgevoerd als op erkend Christelijke feestdagen. Het voorstel der afd. Amersfoort en Haar lem om op de 2e Feèstdagen den dienst uit te voeren als op Zondag kon we gens de praktische moeilijkheden geen meerderheid vinden. Bij de bespreking hei* salarisregeling kwamen vele tongen los. Met algemee ne stemmen werd -het bestuursvoor stel aangenomen, n.l. wederopneming lager en technisch personeel in het bo zoldigingsbesluii en betere salarisre geling voor het g e h e e e personeel, waarbij.in het bijzonder rekening'is te houden met hen, dï| bij de laatste her ziening'gedupeerd werdén. Aangenomen werd een voorstel oiir met kracht te ijveren 'voor één 'herzie- ning der regeling voor. de" derde klas gemeenten. Wederinvoering yan toelage bij waar neming van hoogere functie, ook voor. het technisch personeel, zal Wórden gevraagd, als alleszins bi IJ ijk. Éen voorstel óm aan te dringen op een vacantietoelage kon geen meer derheid vinden, omdat verbetering der salarissen veel urgenter is. Voor 25- en 40-jarig ambtsjubileum zal een gratificatie gevraagd worden; Voor hen, die een éxamén voor een hoogere functie met goed gevolg heb ben afgelegd, zal aangedrongen wor den, op een toelage, totdat benoeming plaats vindt, met inachtneming der rangregeling. Voor het overwerk .bij St. Nicolaas en Nieuwjaarsdrukte zal betaling gevraagd worden/ Het Hoofdbestuur werd opgedragen om te trachten de regeling van het verlof te verbeteren, met dien verstan de, dat het aantal dienstjaren mede in aanmerking zal worden gebracht en 1 dag zomerverlof zal worden gelijkge steld met IA dag winterverlof, dat bij jubilea ongevraagd verlof zal worden gegeven, terwijl wanneer dit jubileum op Zondag valt desgewenscht des Maandags dienstvrijheid zal worden gegeven en verder, dat bij ziekte van het personeel en ook voor verlof hulp^ personeel in dienst genomen worde. Ook voor 'Amsterdam zal worden aangedrongen om hét verlof in 2 ge deelten te mogen nemen. Hierna sluit de Voorzitter dezen eersten congresdag en gaat de heer Feenstra uit Den Haag voor in dank gebed. (Wordt vervolgd). HOE MüNCHEN ZIJN VUIL KWIJT RAAKT. Handelsraad Einhorn, directeur van de gemeentereiniging te Munchen. ver telt in het Berl. Tagebl., hoe Mun chen eiken dag zijn vuil totaal kwijt raakt. Boven zijn artikel schrijft hij hei motto: „Met het hieronder vermelde systeem zou hij d©n 'huidigen stand van het onderzoek elke stad met meer dan 200.000 inwoners op de goedkoop ste en voordeeligste manier haar vuil kunnen verwerken. Twee extra treinen, elk van 50 wa gons, brengen eiken dag aldus de heer Eihorn den reusachtrien Mun- chenschen afval naar Richheim. De stad heeft nog het tonnenstelsel De tonnen worden, geledigd in ophaal wagens. Deze wagens worden ook x"y den spoorwegwagon vier op één wagon'gezet. De huisafval gaat direct naar de fabriek te Puchheim. De wagons moe ten in S uur geledigd en verwerkt zijn. De huisafval wordt langs mechani- schen weg gesorteerd en de spullen, welke nog waarde hebben, worden \va- gonsgewijze aan de industrieën weder toegevoerd. De rest. bestaande uit asch en andere onbruikbare stoffen, wordt op moerasland gestort, waardoor de vroeger braakliggende gronden in cul tuur worden gebracht. Reeds in het eerste jaar kunnen de ze «ronden landbouwproducten voort brengen, als su'ltor en voederbieten koren, aardappe'en. enz. De opbrengst is goed. In 1908 werden pogingen ^edenn met de verbranding van den afval en 'daarvoor een gebouw met drie ovens opgericht. De pogipgen moesfen we derom worden opgegeven. rta-»r zoo veel brandstof aan het vuil moest wor den toegevoegd, dat tenslotte gee.i rendabiliteit meer te verkrijgen was. Na drie jaar werden de ovens ge sloten en afgebroken. De in den laats'en tijcl veelvuldig op. de voorgrond komende m.dde.en om den huisafval te benut en, zijn ine- c laboratoria-onderzoekingen, welke hun waarde in de pracvijk .nog mei hebben' bewezen. Het huidige Puchheim-sys.eem ech ter is tegenover de in andere steden gebrujke.ijice cr-jranclingsmethoden ook oeconotnisch voor te irekken, daar* daardoor wederom groote wkardeii in den kring.oop der oeconomie terug keeren. Wij noemen s.echts de voornaamste afvalproducten, welke bij de te Tucn* ..heim toegepaste soneering vrij komen: beenderen, papier, g.as, blik, ijzer «n aile metaalsoor.cn. Bovendien worden ook dingen van waarde gevonden, als ringen, sieraden, enz. we.ke aan de eigenaren terug ge- geven kunnen vvorden. - - - - - Jaren ge.eden -werd - een - st-uk-ie- radium, ter grootte van een lucifer waarde 2o.0UU mark bij het sorteeren gevonden. Het was op een k.iniek te Munchen weggeraakt. AtfüAliift VA» (JEN AlïTS. Het vegetarisch dieet. Mon vroeg mij onkngs of een vegelari.se 1? dieet voldoet aan olize leven seise hen. Do vraag is stellig van belang. Maar het is goed precies te omlijnen Rn dan versta ik onder een zuiver vegetarisch dieet een dieet waarbij slechts voedingsmiddelen van plantaardiger! oorsprong genuttigd worden, die dus in geener' lei verband stalln met dierlijke eiwitten, dus zonder melk, zoneter eieren en zonder vleesch. We(nu, ja, een dergelijke leefwijze is vol doende orn hei leven te onderhouden. Intus- sohen zal 'de vogelariër heel wat versche - vruchten mneteri eten om de noodigo vitami nen naar binnen ie krijgen, onontbeerlijke stof fen. die ook in het plantenrijk voorkomen maar li ij hel koken vernietigd worden. Het vegeta- i^nte is als <li? hcele wereld zelf, liet heeft zijri goede én zijn kwade 2ijden Lafen wij deze hier eens aandachtig beschouwen Vooropge steld (laarhi.r. dat het zich om de vegetarische voeding van een gezond en volwassen mensch 'handelt Want bij een zieke of grijsaard is'de kwcsiië natuurlijk gebed andërs. Als eerste puni zien we dan dat het vegetarisme zeer, goed is voor hen, die spierarbeid verrichten; vooral- wanneer dit een ^eregelden arbeid be, i ir<fl He lichamelijke weerstand van de Chi>' noezt-n, die vegetariërs zrjn, is spreek woord e:\ lijk' liet is, intusschon waar, dat zij veel thee binken, een zenuwprikkelend middel. Uil een algemeen gezondheidsstandpunt be- -n hou wil, is het onbetwistbaar, dal de. vege- - 'ariër een minimum giftstoffen tot zich neemt. Zoodoende spaart hij lever en nieren en dien- icngcvolge eveneens het hart. Hieruit blijkt lus, dat het vegetarisme aanbevelenswaardig. 3 voor hen die een zittend leven leiden, d. w. z. voor hen, die dus dikwijls last zulleD heb- ien van zwaarlijvigheid. In psychologischen zin heeft het vegetaris me bekende gevolgen en zijn werking uit zich n het geliecle geestelijke wezen En zoo komt 'iet, dat de vegetariër een kalm, beschouwend mensch is. Zijn hartstochten zijn veel minder hevig, hij is vredelievend van aard en houdt oan een rustig leven. Met schijnt dat .het vegetarisme deri levens- tuur verhoogt Als bewijs hiervoor haalt men le geestelijke ordes aan. welker monniken een vegetarisch leven leiden en waar het aantal ■ri'-saards steeds zeer hoog is. Maar nu komt de kceizijde der medaille. Het is mogelijk, dat de levensduur bij de vegeta- ■iëis langer is, daarentegen koint bij hen de mderdora veel vroeger Dit komt waarschijn- ijk voort uit de afwezigheid van opwekkende un prikkelende middelen voor het zenuwstel sel En bovendien, al is 't vegetarisme mogelijk bij de bewoners van warme streken wier voe ding zeer sober kan zijn, daartegen is een vege tarische leefwijze heel wat moeilijker in enze gematigde luchtstreken met ons actieve Wes- tersche leven. En ten slotte is het stellig niet aanbevelenswaardig in landen waar groote koude heerscht en waar het verlies aan ener-, gie reeds alleen door het klimaat zoo belang- i ijk is. Hoe het zij,, het vegetarisme moet niet "als de normale voedingswijze van den mensch be schouwd worden. Wij zijn van nature vleesch- eters. Een eenvoudige beschouwing van ons tandenstelsel levert hiervoor reeds het bewijs, Juister gez.egd zijn wij omnivoren, d. w. x. alles eters. Ons-darmstelsel is ingericht om alle voedingsstoffen te verteeren, zoowel van vleeschelijken als van plantaardigen oorsprong. En dus, waarom zouden wij niet aan de na tuur gehoorzamen? Waarom zouden wij een speciale voedingstheorie tot in het buiten sporige overdrijven? De waarheid ligt in het juiste midden. En In werkelijkheid is het vegetarische dieet slechts aanvechtbaar waneer men ook melk uitsluit, want de melk geeft juist die eiwitten waaraan wij behoefte hebben. Voegt men er nog eieren en visch aan toe, dan krijgt men een gemengd en volledige voedingswijze. Want eieren en visch dat is eigenlijk vleesch.. Komen wij dus tot den slotsom dat een' ver standige beschouwing ons een gemengd dieet met meer of ^minder dierlijke eiwitten, al naar onze leefwijze, voorschrijft Verricht gij weinig lichamelijken arbeid, ver mindert dan de hoeveelheid vleesch bij uwe maaltijden. Hebt gij een beweeglijk leven, ont zegt u dan het vleesch niet. Zijt gij een intellectueel werker en worden dus uwe hersens zwaar belast? Geeft u dan niet aan het vegetarisme over. Gij zuil nooit ^ets goeds kunnen voortbrengen. Gij hebt opwekkende middelen vooi* uwe zenuwcellen noodig. Maar neemt u tegelijker tijd in acht, en overdrijft niet in eene richting. Doet tegelijkertijd veel aan sport En de juiste formule voor een goede menschelijke voe dingswijze zal steeds die zijn waarbij rekening gehouden wordt met de betrekking die er be staat tusschen datgene wat ons lichaam toi zich neemt en datgene wat het verteert.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6