TWEEDE BLAD. WAT DE BLADEN ZEGGEN. feuilleton. ktifs menschelijks vreemd kerk en SCHOOL. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 6 JULI 1927 5 jl^.. Jj H f Onverklaarbare dingen. De houding, welke sommige Chris- tenen tegenover de zoogenaamde neu- jtrale pers aannemen, schrijft De Rot terdammer, is ons niet zeiden totaal onverklaarbaar. IWe kunnen er in komen, dat deze .of gene, om welke zakenrelatie dan ook, een landelijk of plaatselijk vrij- j zinnig dagblad moet. aanhouden; al [komt hierbij vaak nog heel wat sleur, oiikimde en misverstand. Dit blijve I echter thans onbesproken. /Wat we niet kunnen verstaan, hoe we er ook over nadenken, is dit, dat christenen in het publiek demonstree- 1 ren: „wij veronderstellen, dat de vrij zinnige krant, zoowel bij onze vrien- >den als bij ons, het familieblad is", i Zoo werden we nog dezer dagen g.e- i troffen door de volgende combinatie. Een vrijzinnig dagblad vertelt op de eene bladzijde, dat sommige menschen ■het vérgaan der wereld aanstaande (achtten en spot dan: 't Gaat niet. door, ?ij,. die om deze reden een vrijen 'dag hoopten ie nemen, zullen 't nog wat moeten uitstellen. Op een andere pagina wordt gespro ken over een moordenaar die een an- der enkele onaangename oogenblikken Ibeaórgd heeft." Alüds spot men met dood en eeuwig oordeel» 'Dóch' in hetzelfde nummer plaatst jeen fatnïlie een overlijdensadvertentie van een bloedverwant, „die in volle /verzekerdheid' des geloofs de eeuwige Iheerlijkheid is ingegaan", j. [HJoe rijmt men dat te zamen: onder zulke ernstig stemmende omstandig- jheden zoo dicht bij liet gestoelte der spotters; mag men wel vragen, i Onnadenkendheid of erger? Geen wonder, dat zoo'n vrijzinnig blad hen sectarissen. scheldt, die voor 'de christelijke levensbeschouwing op elk terrein plaats en erkenning vra gen. Het Friesch, L Met instemming heeft het „Handels blad" kennis genomen van de vraag, door de Eerste Kamerleden de Vries en Grol es tot den minister van Onder wijs gericht. De vraag houdt het dubbele verzoek in om een leerstoel in de Friesche taal en de geschiedenis in te stellen en om de lagere school, desverlangd onderwijs in de Friesciie taal te geven naast het Nederlandscli. |o Het komt ons voor, dart dit dubbele .{verzoekeden steun verdient van allen, i die, gelijk wij, sympathie gevoelen en betuigen met verscheidene pogingen j van nationaliteiten in andere landen. ;om den eigen volksaard en met'naime j de eigen taal tot officieele erkenning te brengen. Dat het Friesch een taal is ,èn geen dialect, iets heel anders dus dan het Nederlandscli en geen wijzi- ging daarvan, kan iedereen weten, die j'beproefd heeft eens een stuk proza of i'triesche poezie te lezen. Wanneer men .hetzelfde doet met. een over-Betuw- i sche novelle van Crenper of met een Zeeuwsche van Beunkem, dan ont moet men wel enkele -woorden, die kent, (maar het geheel is be grijpelijk. Met een in het Friesch ge schreven stuk is liet juist liet omge- keerde. Eenige woorden kan men ont cijferen, maar het geheel verstaat men inliet. Het Friesch is een oude maar hog springlevende taal; het heeft in dertijd. gedurende de overheers cliing van- Friezen en ftaksers in Engeland irnet tal van woorden zijn onuitwisch- j baar merk in het Engelsch geprent en ii"et heeft nog een vrij uitgebreide lite- j iratuur. Het leeft als voertuig van den dagelijkschen omgang onder het lands i Volk en als voertuig van literaire j schoonheid voort. Het is een stuk ei gen volksleven en heeft als zoodanig recht op onzen eerbied en op onze er kenning. 'Wat het dubbele venzoek belangt: Het eerste is, onder minister de Vis ser, in de Tweede Kamer reeds gedaan door Mr. Troelstra. maar moest toen -0?1 redene«n van zuinigheid worden afgewezen,. Wed licht behoeven die re- episode uit de geschiedenis van de Christenen op het Sinaïtisch Schiereiland txmstreeks het iaar 300. jW. o— Dat was nu twintig jaar geleden, en 1 heden stond alles, wat hij doorleefd ijhad; hedn weder helder voor den geest. |<Hij zag, gelijk toen, het ledige bed zij- jïier ■yropw voor het oog zijner verbeel- j 'ding, en hij gevoelde zich zoo eenzaam #n verlaten als 'in dien feestnacht. Daan vertoonde zich eene schaduw j.jvóór-de opening van het hol. Hij haal- 'de weder vrij adem, nu hij verlost was yan dit schrikkelijk droomgezicht; iwant hij had Paulus herkend, die aan jïyn© zijde nederknielde. r „Water, water!" smeekte Stephanus jiachJt, De Alexandrijn, wien het ge- '5aanmer van den ouden man dat hij 'dadelijk bij het binnentreden van de spelonk hoorde, diep door de ziel i.éneed, gtröep de kruik, keek er in, zag ;Üat.zij geheel was uitgedroogd, en LVloog toen, als gold het een wedloop, itt&ar de bron beneden, vulde haar met 'water, zette haar den kranke aan de Ilippen, die met gretige teugen den laafdrank opslurpte, en eindelijk we der ademhalende uitriep: „Nu is het goed. Waar; zijt gij toch zoo lang gebleven? Ik was zoo dorstig!" Paulus die maast den grijsaard op denen thans niet meer zoo dringend te gelden en zou de Friesche leerstoel reeds onder de begrooting van 1928 kunnen worden gebracht. Het onderwijs in het Friesch als fa cultatieve, tweede taal op de lagere school zal misschien wat aneer over weging eischen en de beide vragers schijnen daarmede trouwens minder haast te willen maken. Maar onover komelijke bezwaren kunnen daartegen o.i. niet rijzen, die om paedagogïsche redenen bedenking mochten hebben tegen het leeren van twee talen door zeer jonge kinderen, merken wij op, dat dit in Indië zonder bezwaar allang geschiedt. Alle kinderen, die de eenvoudige desaschool bezoeken, leeren daar da delijk een vreemde taal: Maleisch. En de beperking van de vragers, die zij aanbrengen met het woord desver langd" heft, dunkt, ons, in elk geval alle bezwaren op. Het Friesch kan bui ten het. gewone lesrooster om. als fa cultatief worden onderwezen aan de kinderen van die ouders, die het ver langen. Wij hopen, dat minister Waszink de rechtmatigheid van dit tweeledige verzoek zal inzien. Voor zwakke sta ten imogen intern-nationale staten een gevaar zijn, een sinds eeuwen geves- lioeft ze niet te duchten. En behoort tigde eenheidsstaat als Nederland be- eerbied te betoonen voor uitingen van gehechtheid aan wat, voor vele Frie zen nog steeds is: hun moedertaal. NED. HERV. KERK. B er Ce pen: Te Ouddorp, S. Goverts te Oidebrcek. Sle Almkerk, G. P. van Itterzon te Gelselaar. Te Muiden, J. D1. van Hof te Wilnis. Te Elburg. L. van Mastrigt te Harderwijk. Te Stedum, A. fëteenbeek te Dokwerd. Ta Dintel'oord, 'J. D. van Hof te Wil'nis. A an ge no men: Naar Hauler wijk. J Douwes, Cand. te Groningen. Bedankt: Voor Oosterwijk, S. A.' C. Rijnenberg. emeritus-Pred. te .Was senaar. Voor Maartensdijk, P. Kuyl'man te Houten (U.). GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Utrecht. J. H. Tel- ikaanp,te Middelburg en D'. Scheels te Oudewater. Te Nijernirdum, B. Hekman te Lemmer en H. M. Ploeger te Appel scha/. Be'roe. pen: Te Zaandam, G. W. van Defch, Cand. te Blcemendaal. DOOPSGEZINDE GEMEENTEN. Beroepen: Te Edam. Mej. A. Leid- stra, te Arastedam. GEREFORMEERDE KERKEN (Hersteld Verband). Naar wij vernemen zullen, te be ginnen met Zondag 17 dezer, vanwege de Gereformeerde Kerk van Amsterdam- Zuid H. V., op verzoek van een aantal belijdende leden te Pussum, daar ter plaatse diensten worden ingesteld. Die wordt dan de dertiende Gemeen te. die zich van de Geref. Kerken heeft los gemaakt. BEVESTIGING, INTREDE EN AFSCHEID. Zondag 3 Juli sprak Ds. Spijkerboer Nederl. Herv. Pred. te Midlum. zijn af scheid 'naar aanleiding van Rem. 8 :35a Bs._ Jorg van Harlingen sprak namens den Ring en Ds. Nauta vain Sexbierum namens kerkeraad en Gemeente. Na des morgens te zijn bevestigd door den Consulent, Ds. J. (H. Beu- mer van 2e Exloërmond met een predi katie over Jesaja 40 6—8. verbond Ds. B. J. Velsink van Arum zich Zondag aan de Geref. Kerk van Musselkanaal. Hij hield een predikatie/ naar aanleiding, van Hand. 24 :.24 en 25, Na de predikatie werd het woord ge voerd door ouderling G. Wind, het hoofd der Geref. School en door verschillends predikanten uit de naburige Kerken. VERTREK Ds. G. v. DUINEN. Gistermiddag om 12 uur is Ds. G. v. Duinen, laatstelijk predikant bij de Geref. Kerk van Schiedam, met zijn gezin met de „Koningin der Nederlan den" van Amsterdam uit naar Indië vertrokken waar hij namens de. Geref. Kerken aldaar zal arbeiden in het be lang van de geestelijke verzorging on zer militairen. de knieën was neergezonken, drukte zijn voorhoofd in de legerstede en ant woordde niets. Stephanus zag zijn metgezel ver wonderd aan, en toen hij bespeurde dat deze hevig weende, vroeg hij niet ver-, der. Gedurende wel een uur heerschte er adeinlooze stilte in het hol. Ten laat ste hief Paulus zijn hoofd op en zeide: „Vergeef mij, Stephanus. Terwijl ik door gebed en geeseling de rust tracht te te vinden, die ik zelf had verspeeld, heb ik uw nood en angst vergeten!" De kranke liet vriendelijk de hand over den arm van zijn verpleger glij den; deze prevelde echter: „Zelfzucht, ellendige zelfzucht leidt en bestuurt ons. Wie onzer vraagt naar den nood van anderen? En wij, wij meenen de wegen van het Lam Gods te wande len!" Hij zuchtte smartelijk en leunde met zijn hoofd tegen de borst van den kranke, die. liefderijk de ruige haren van den ander streelde. Zoo vond de senator hem, toen hij met Hermas den spelonk betrad. De tijddoodende ledigheid van. een Ana choreet was geheel in strijd met zijne opvatting van de levensroeping, die de mensch en ook de christen te ver vullen had. Doch hij hielp waar hij kon, en vroeg niet naar den persoon des lijders. De innige vereeniging, waarin hij de beide mannen vond, be woog zijn hart. en terwijl hij zich tot Phulus wendde, zeide hij vriendelijk: Ds. v. Duinen die met de trein van 10.48 aan het Centraal Station uit Groningen, waar zijn ouders wonen, arriveerde, werd aan den trein ver welkomd door Ds. H. Janssen, leger en vlootpredikant in Algem. Dienst. Aan boord van de „Koningin der Ne derlanden" bevonden zich, teneide den vertrekkehden predikant een af scheidsgroet te brengen, de heeren A. v. d. Spek en H. C. Brinkers, namens de gemeente van Zegwaart, die Ds. van Duinen het eerst heeft gediend en met wie zij in den Kerkeraad heb ben zitting gehad. Ook waren aanwezig Ds. R. B. Even huis, Ned. Herv. pred. te Winschoten en Dr. A. C. de Leeuw, arts te Schie dam. Van den Raad der Geref. Kerk van Schiedam en van den Ghr. Mil. Bond voor Oost- en West-Indië bereikten Ds. v. Duinen bij zijn vertrek telegram men van hei'lwelisch en sympathie. Bij zijn vertrek richtte Ds. Janssen een enkel woord tot Ds. van Duinen, er aan herinnerend dat Spr. dit mo ment bij alle weemoed met blijdschap heeft begroet, wijl immers nu 't werk gaat beginnen. Spr. herinnerde ook aan de wondere kennismaking met Ds. v. Duinen. Spr. wenschte met een handdruk te scheiden naar het lichaam maar niet naar den geest. Spr. wenschte Ds. v. Duinen met zijn gezin Gods zegen en een veilige geleide naar het nieuwe land met zijn vele honderden militairen. Moge God u daar, zoo besloot Spr., stellen tot een rijken zegen. De heer v. d. Spek herinnerde er aan hoe het verblijf van Ds. v. Duinen in zijn eerste gemeente in gezegende herinnering blijft. Hierna werd met een handdruk af scheid genomen en de reis naar Insu lin de aanvaard. DIACONALE CONFERENTIE GEREF. KERKEN. De 38ste Centrale Diaconale Confe rentie der Geref. Kerken zal Woens dag 14 Sept. a.s. ditmaal te Utrecht worden gehouden. NED. HERV. KERK HAARLEM- NOORD. In een vergadering van Vrijz. Her vormden in Haarlem-Noord is beslo ten voor den aankoop van grond voor de stichting van een gebouw met kerk- zaal in het voormalige Schoten een 3 pet. obligatieleening aan te gaan, groot 5000. PROPONENTSEXAMEN EVANG. LUTH. KERK. Voor het proponentsexamen der Ev. Luth. Kerk is geslaagd de heer P. H. Borgers Jzn. CLASSICALE VERGADERINGEN. Becijferd is, dat van do 44 Classical© Vergaderingen der Ned. Herv. Kerk, vo rige week Woensdag gehouden, 23 het •Synode-voorstel op de Biiurtgemeenten zouden aanvaard hebben, terwijl 21 zich tegen verklaarden. Be meerderheid is dus uiterst gering. Daarbij moge in geen geval uit het oog verloren worden, dat tot de vóór-stemmende Classisvergade- ringen gerekend zijn die, welk? inder daad voor het beginsel van Buurtge- lmeenten zgn, dcch zich in geen geval vinden konden in een regeling zooals die door da Synode werd .voorge steld. Alzoo zou, om de eindbeslissing ,cp te maken, ten deze wel een nauw keurig -onderzoek mogen worden inge steld cf werkelijk 23 Classicale Verga deringen zich vóór het reglement zélf verklaard hebben. Het voorstel om de kerkrechtelijke positie van de "WaaTsche Kerken, die tot dusver gelijk stond mét een provincie, te wijzigen in die van een classicaal ressort, werd door 29 Classical© Verga deringen aangenomen' leh door 15 ver worpen. Be overige voorstellen, van minder ingrijpenden aard, werden, behoudens •eenige opmerkingen, aanvaard. Tenslotte kunnen we aan het boven staande nog toevoegen, dat met de ini tiatief-voorstellen inzake da Groote Sy node en een wijziging van da Propo nentsformule over hei algemeen sym pathie betuigd is. WITTEVEEN-VEREENIGING. De Cursus-vergadering van de Wit- teveenvereeniging heeft een conferen tie tot opwekking en versterking van het geestelijke leven belegd, die ge- „Ik kan u getroost verlaten, want gij schijnt mij een trouw verpleger te zijn". D© Alexandrijn kreeg een kleur, schudde het hoofd en antwoordde: „Ik heb alleen aan mijzelven gedacht en mijn plicht verzuimende hem la ten lijden en versmachten! Maar nu verlaat ik hem niet meer, neen zeker niet, en met Gods hulp en de uwe zal hij genezen". Petrus knikte hem vriendelijk toe, want hij geloofde niet aan de zelfbe schuldiging van den Anachoreet, maar w:4 aan'zijn goeden wil. Hij beval Her mas, alvorens het hol te verlaten, dat hij hem den volgenden dag vroeg zou komen opzoeken, om hem bericht te brengen van den toestand zijns vaders. Hij wenschte niet enkel Stephanus te genezen, maar wilde ook in betrek king blijven tot den jongeling, die in zoo hooge mate zijne belangstelling had gewekt. Hij was besloten hem te helpen, en hem te onttrekken aan het werkeloos leven, waarin hij weg kwijnde. Paulus weigerde deel te nemen aan het eenvoudig avondmaal, dat vader en zoon gingen gebruiken, en ver klaarde bij den kranke te willen blij ven. Hij verzocht Hermas, die in de beperkte ruimte van de spelonk geen plaats meer kon vinden, zich ter rus te te leggen in zijn verblijf. Voor dezen jongeling was heden een nieuw leven aangebroken, want alle verzuchtingen en wen9chen, die sedert houden zal worden van 20 tot 24 Aug. te Ermelo. De te behandelen onderwerpen zijn: „Ongeloof of Geloof", door Dr. P. Ste- genga Azn., te Amsterdam; „Geloofs- verzekerdheid", door Dr. P. Stegenga Azn.; „Pessimisme", door Dr. J. C. Roose, van Groningen; „Zendings- voorrecht", door Ds. C. Ferguson, te 's Gravenhage; „Onze Toekomstver wachting", door D3. T. J. Jansen Schoonhoven, te Oegstgeest; „Gemeen schap der heiligen", door Ds. H. J. Dijckmeester, te IJmuiden; „Hoe kom ik tot geloof?" door Dr. P. Stegenga Azn. „VOOR BE ZENDING"! Weer een waarschuwing, Ds. G. Renting wijst in de „Geld Kerkbode" waarschuwend op allerlei dwaalgeesten; dien u hier, dan daar aan da woningen aankloppen. „Telkens weer zoo schrijft hij hooren we er van, dat b.v. de mannen len vrouwen van het „Internationaal Tractaat- of Zendingsgenootschap' hun (arbeid nog brj lange na niet hebben gestaakt. Ie gaan voort, om giften te vragen voor de Zending, boeken en brochures te verkcopen. waardoor allerlei dwaal leer verbreid wórdt, zoogenaamd ook ten bate van de Zending enz. We wezen er reeds vroeger op en her halen het ook thans weer, dat deze „Zendingsarbeid" n i e ts te maken heeft met de verkondiging van het Evangelie onder Heidenen /en Mohammedanen, maar dat iedere gave aan deze collectan ten en colporteurs gegeven, gebruikt, wordt om de verbreiding van anti-Schrif tuurlijke Jeeringen mogelijk te maken. Men wijze deze menschen zonder par don de deur. En als ze op de een of andere plaats aankloppen, stelle men o ogenblikkelijk den Predikant of den kerkeraad met hun verschijning in ken nis, opdat er een waarschuwing kan uit gaan tegen hun misleidende' propagan da". GEORGANISEERDE GULDENS- COLLECTE. Dezer dagen heeft het hoofdcomité der Georganiseerde Guldens-collecte met de provinciale chefs te Utrecht vergaderd. De penningmeester bracht breed verslag uit over 1926. Dit jaar heeft niet geheel aan de- verwachtingen voldaan. Toch kon nog 50.000 over de verschillende corporaties worden ver deeld. De vice-voorzitter wijst er op, hoeveel moeite het kost de opbrengst op peil te houden. De penningmeester is bereid een lijstje te verschaffen aan de provinciale chefs, waaruit blijkt, welke plaatsen, die eerst mee deden, later niets meer van zich lie ten merken. Dan volgen de provinciale versla gen. De laatste berichten uit allerlei gewesten en plaatsen stemmen veelal dr-kbaar. Voor Kuilenburg wordt nog een chef gezocht; op verschillende personen wordt de aandacht geves tigd, ook verwacht men voor verschil lende streken, waar het werk nog weinig voorspoedig is, hijvoorbeeld voor Noord-Holland benoorden het IJ, veel baat van een goeddoorgevoerdo onderverdeeling. Het dagelijksch bestuur hoopt in September nog <?ens bijeen te komen. Als nieuwe provinciale chefs zijn opgetreden: voor Groningen: Ds. J. J. van de Wall, te Groningen; voor Dren te: Ds. A. A. Wildschut, te Hooger- smilde; voor Overijsel: Ir. H. Meye- ï'ink, te wolle. Het adres van den algemeenen se cretaris is: Sterreboschstraat 24, te Groningen. HET MIDDELBAAR HANDELS- ONDERWIJS. Men schrijft aan de Standaard: Minister Waszink houdt blijkbaar van vlug werken. Bevatten de bladen van 30 Juni het bericht van het nnt- slag van Mr. J. H. Thiel als Inspec teur Müddelb. Onderw. (léés Handels onderwijs), 3 dagen later vermeldden ze reeds de voorziening in die vacatu re door de benoeming van Dr. S. Elzin- ga, Directeur van een vroegere Han delsschool en in een H. B. S. omgezet te H. S. te Haarlem. De benoeming van een zoo gepro nonceerd tegenstander van den vori- gen inspecteur is een program. We kunnen hieruit wellicht een vrij zeke- zijne reis naar Alexandrië zich ver ward en nevelachtig in zijne ziel ver drongen, hadden heden gedaante en kleur gekregen, en hij wist nil zeker dat hij geen Anachoreet wilde blijven, maar zijn opbruischende kracht in het leven zou beproeven. „Mijn vader", dacht hij, „was een krijgsman, en be woonde een paleis, voordat hij zich in ons dompig hol terugtrok. Paulus was Menander, en heeft ook nu het werpen met den discus nog niet ver geten. Ik ben jong, sterk en vrijgebo ren, evenals zijj en Petrus zegt, dat ik een flink man geworden ben. Ik wil niet evenals zijne zonen sieenen op stapelen en metselen; maar de. keizer heeft soldaten noodig, en onder al de Amelekieten, ja zelfs onder de Romei nen hier in de oase, vond ik er geen, tegen wien ik het niet zou durven op nemen." Terwijl hij zoo dacht, rekte hij zijne leden uit, en bracht hij de handen aan zijne breede borst. Toen hij inge slapen was, droomde hij van wedloo- pen en van een purperen kleed, dat Paulus hem overhandigde, van eene krans uit populierbladeren gevloch ten, die op zijne geurige lokken mistte, en van de schoone vrouw, die hij ont moet had in het huis van den senator. VIJFDE HOOFDESTUK. Stephanus had, dank zij het genees-1 middel van den senator, goed geslapen Paulus zat naast hem en verroerde geen lid. Hij hield zijn adem in en rei conclusie trekken voor het stand punt des Ministers. En dat gaat dan in de richting van een deel van het leera- rental der Handelsscholen en en kele Professoren en ook een deel uit handelskringen, maar het gaat in te gen de uitgesproken meening van het meerende.el der Kamers van Koophan del, van den Bond van Directeuren der Handelsscholen, van de organisa ties van Handels- en Kantoorbedien den, Deze benoeming be teekent, dat de Minister zeer waarschijnlijk den strijd aanbindt tegen die laatstgenoemde or ganisaties. En wanneer we letten op wat de Minister in een gepubliceerd interview t.a.v. het Handelsonderwijs, als we ons herinneren de betoogen van Dr. Elzinga in Tijdschriften en op het laatste Congres voor Handelsonderw., dan weten alle Handelsonderwïjsmen- schen nu wel, waar we heen gaan. We gaan uit het specifieke kader der Handelsscholen over in het meer geni velleerde H. B. S.-terrein. De school v. Dr. Elzinga zelf was in haar omzetting van Handelsschool tot II. B. S. een zeer duidelijke demonstratie daarvan. We blijven hopen evenwel, dat de nieuwe Inspecteur zich in de motieven van zijn tegenstanders zal kunnen indenken en dat zijn tegenstand tegen het streven, dat in bovengenoemde or ganisaties en in den heer Thiel zijn spreekbuizen vond en pleitbezorgers, altijd loyaal zal zijn. En tevens dat hij ook de wenschen en verlangens van hen, die anders denken en willen dan hij, loyaal aan den Minister zal voor leggen. Misschien dat deze door de ar gumentatie daarvan nog eens van houding veranderen ging. We wachten af, maar niet zonder zorg. OOK EEN PREEK. Te Leeds in Engeland lag een rijk man op zijn sterfbed. Hij las eenige van Spurgeon's preeken en werd er zóó krachtig door aangegrepen, zóó zeer ontroerd en bewogen, dat hij na genoeg zijn geheele vermogen meer dan vier ton gouds in zijn testa ment aan den Londenschen predikant vermaakte, terwijl hij zijn bloedver wanten slechts karig verzorgd achter liet. De man was gestorven en begraven; het testament werd geopend, en de na gelaten betrekkingen van den overle dene ontstelden hevig bij het hooren van den inhoud. Nu begaven de executeurs zich uit Leeds op weg, reisden naar Londen, meldden zich bij Spurgeon aan, en deelden hem den toestand der behoef tige familieleden mede. En wat deed de prediker? Stond hij op zijn recht om het vermogen in zijn bezit te nemen? Neen, hij liet terstond door «zijn ad vocaat in den vereischten wettelijken vorm een verklaring opmaken^ waar hij hij de' geheele nalatenschap onder de noodlijdende betrekkingen van den erflater liet verdeelen. Dat was óók een preek van Spur geon, en een van de beste. LEVENSWIJSHEID. Sommige menschen vergeten nooit een vriendelijke daad als zij die zelf verricht hebben. De grootste aller fouten is, dat men er zich van geen enkele bewust is. Lediggang is de dood van alle frisch heid des geestes en van alle warmte des gemoeds. Wie niet weet te verliezen, weet ook niet te winnen. De mensch groeit, wordt sterker naarmate hij zijn doel hooger stelt. Als gij geen critiek kunt verdragen, oefen haar dan ook niet uit. De ware gezelligheid ligt in de kunst om te luisteren, de zon in 't water te zien schijnen, de stemming te verwar men. Weet te prijzen waar geprezen moet worden. deed zich geweld aan, om toch eiken prikkel tot hoesten te onderdrukken, ten einde de zachte sluimering van den ouden man niet te storen. Een uur na middernacht was de oude wakker geworden, en nadat hij langen tijd met open oogen had liggen nadenken, sprak hij ernstig: „Gij noemdet u zeiven en ons zelfzuchtig. Ik voor mij ben het 'zeker! Dat heb ik heden niet voor het eerst maar reeds dikwijls tot mijzelven gezegd, sedert den tijd dat Hennas uit Alexandrië is teruggekeerd en het lachen verleerd heeft. Hij is niet tevreden, en zoo vaak ik mij afvraag wat er van hem worden moet wanneer ik dood ben, als hij den Heere loslaat en de wellust na jaagt, dan huiver ik. Ik meende het zoo goed met hem, toen ik hem mede- nam naar den heiligen berg. Maar dat was toch het eenige niet! Het viel mij te zwaar, mij geheel van het kind te scheiden. Mijn God, elk jong dier is toch verzekerd van de trouwe liefde zijner moeder; maar de zijne zag naar hem niet om, toen zij met haren ver leider mijn huis ontvluchtte. Zijn va der, dacht ik, moet hij ten minste be houden, en wanneer hij opgroeit in af zondering van de wereld, zal hij be waard worden voor al de ellende, waarvan ik zoo ruimschoots mijn deel heb gehad. Ik wilde hem opvoeden voor den hemel, voor een leven zonder smarten. En thans?.... AI9 hij onge lukkig wordt, wordt bij het door mij! (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5