WAT DE BLADEN ZEGGEN. AAN HET ZOEKLICHT. Niefs mesiscfreiijiks vreemd NIEUWE lEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 28 JUNI 1927 TWEEDE BLAD. Bij den polsslag van den tijd. In de landen rondom ons, schrijft De Standaard, is het pachtvraag- stuk aan de arde van den dag. Het „Journal officiel" van 10 Juni 1.1. bevat eene herziening van de Fran- sche wetgeving, die belangrijke wijzi ging in de regeling van de pachtver- houdingen brengt. Ook België blijft niet achter. In 1925 werd door de Regeering een ontwerp ingediend, waarin vooral drie bepalin gen de aandacht trekken: 1. De pachtcontracten moeten min stens voor drie jaar bindend zijn met een opzeggingstermijn van twee jaren. 2. De pachter, die van zijn bedrijf vertrekt, wordt schadeloos gesteld voor de verbeteringen, die hij heeft aangebracht. 3. Waar het. land in eigendom is bij openbare lichamen, moet de gelegen heid gegeven worden opnieuw in te pachten zonder publieke inschrijving. Na uitvoerige behandeling in de Ka mer, kwam de zaak in den Senaat, en de vorige week kreeg zij ook daar haar beslag. Engeland, dat reeds vroeg $ene in grijpende pachtregeling vasr$telde en sinds 1883 vergoeding voor verbete ring kende, ging thans tot niet onbe langrijke uitbreiding en verscherping van dit instituut over. Tegenover dien hervormingsdrang iu het buitenland maakt het stilzitten van den Nedèrlandschen wetgever on bevredigender indruk. Zeker, daar zijn kringen waar van ^wetswijziging overdreven verwachtin gen gekoesterd worden. Ook de Aïiti- jrevolutiomairo Partij heeft zich in haar Program van Actie van 1897 door die strooming wellicht iets te sterk laten meeslee'pen. Maad", al moet tegen overdrijving worden, gewaakt en al is eene nieuwe pachtwet geen radicaal heilmiddel, toch is; wijziging van de pachtregeling een programpunt, waaraan alle aan dacht moet worden geschonken. Elk voelt, dat onze wet, die reeds/ van 3838 dateert en waarin sindsdien geenerlei verandering werd aange bracht, niet. meer geheel past bij den polsslag van onzen tijd. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Aangeno<men, naar 's-Heeren- berg: H. M. Sasse, te Schoonoord. Bedankt, voor Oudenhoorn (toez.) E. Reezei', 'te Hoogland. Voor O. L. Vrouwenparochie: K. Engelsma, te Zwartsluis. GEREFORMEERDE KERKEN Beroep en, te Koog-Zaandijk: L. v. d. Zanden, cand. te Putten. Te Deventer (B): J. Het ting a, te Wyckel c.a. Te Bei-gum: J. H. Meuleman, te Hijkersmulde. Bedankt, voor Hilversum»* J. Wij- menga, te Charlois. CHR. GEREF. KERK. Tweetal, te Zaandam: H. C. Bi- nee, te Munrnerwoude en L. de Bruyne te Zwolle. Bedankt, voor Dokkum: A. H. Hilbers, te Enschede. DOOPSGEZINDE GEMEENTEN. A a. n genome n, naar Veendam c.a.: J. Wuite, cand. te 's-Gravenhage. Bedankt, voor Edam: J. Wuite, cand. te 's-Gravenhage. BEVESTIGING, INTREDE EN AFSCHEID. Ds. A. A. Dönszelmann, gekomen uit Wassenaar, is Zondagavond in de Nieuwe Kerk te Amsterdam bevestigd als predikant der Ned. Herv. Gemeen te in de hoo'fdstad. Ds. Döns-.zelmann werd bevestigd door Ds. B... Gijzel, Ned. Herv. predikant te Amsterdam. Ds. Gijzel hield een predikatie over Hand 8:29: „En de Geest zeide tot Filippus: Ga toe en voeg u bij dezen wagen". Na de predikatie had de bevestiging cp de gebruikelijke wijze plaats, waar na dé gemeente zong Psalm 20 1. Ds. Dönszelmann hoopt Woensdag avond a.s .in de Nieuwe Kerk zijn in trede te doen.. Ds. J. H. Donner van Molenaars graaf—Brandwijk, hoopt 14 Augustus afscheid van de Geref. Kerk van Mole naarsgraaf te nemen en 28 Augustus intrede te doen te Broek op Langen- dijk, na vooraf te zijn bevestigd door Prof. Dr. G. A. Honig, van Kampen. Zondagavond nam voor een stampvolle kerk Ds. B. v. d. Werff af scheid van de Geref.Kerk te Doorn. In deze laatste bediening des Woords sprak hij over Zacli. 1 813. Na de gebruikelijke toespraken sprak namens Kerkeraad en Gemeen te Ouderling Nieuwboer den naar Am sterdam-West vertrekkenden leeraar toe, wijzend op den zegen op zijn werk en de dankbaarheid vertolkend voor de Christusprediking van den vertrek kenden leeraar. De gemeente bad Ds. v. d. Werff Psalm 134 3 toe. Zondag nam Ds. C. Plantsman, af scheid van de Ned. Herv. Kerk te Hoo- ge-Zwaluwe. De scheidende leeraar sprak naar aanleiding van Ef. 3 12. De consulent Ds. Brandt, van Lage- Zwaluwe, sprak namen? de gemeente woorden van dank voor alles wat Ds. Plantsman voor de gemeen'te heeft ge daan. Een zangkoor zong Psalm 121 vers 2 en 4. Ds. C. B. Boere,, predikant der Ned. Herv. Gem. te Oudenhoorn, be stemd voor uitzending naar Nederl. Indië, waarheen bij deze week ver trekt, heeft Zondag afscheid genomen. Daarna is hij toegesproken en toege zongen. Ds. G. H. A. v. d. VEGTE. In verband met het a.s. Jubileum van Ds. G. H. A. v. d. Vegte, Geref. pre dikant te Groningen, verschenen de „Groninger Kerkbode" en „Het Gro ninger Kerkblad" in feestgewaad. Ver schillende schrijvers wijdden artikelen aan de levensloop en het werk van den jubilaris. Vandaag is er een recep tie gehouden in het Militair Tehuis, terwijl Ds. v. cl. Vegte morgen de eigen lijke herdenkingsdag, een gedachte nisrede. zal uitspreken in de Parklaan- kerk, waar ook het woord door ande ren, zoowel uit de gemeente als van elders, zal worden gevoerd. Ds. C. BEETS. Zondagmorgen trad Ds. C. Beets, oudste predikant der Ned. Herv. Gem. te Arnhem, voor het eerst na zijp langdurige en ernstige ziekte voor een overvol kerkgebouw voor de gemeente cp mei een predikatie over Romeinen S 4—17, waarin hij de heerlijkheid van het kindschap Gods teekende en waarin hij ook enkele woorden sprak in verband met. zijn krankheid en de troost, uit den rijken inhoud van Pau- lus' woorden geput, toen hij lag voor de poort der eeuwigheid. Door Ds. Becht werd Ds. Beets na mens gemeente en collega's gelukge- wenscht en God gedankt voor zijn her stel, met welke woorden de gemeente instemde door te zingen Gezang 96 ge wijzigd. WEER EEN NIEUW KERKVERBAND. Dezer dagen bevatten de bladen het volgende bericht: „Na voorafgaand biduur, gehouden op Maandagavond j.l., waarin voorging Ds. L. Franken, van Hoofddorp, werd Dinsdag de Classisvergadering gehou den der Ned. Geref. Gemeenten in het kerkgebouw te Rotterdam. In het moderamen werden gekozen: Ds. D. C. van Stempvoort, praeses; Ds. H. Siegers, scriba; Ds. L. Franken, as-- sessor. Uit alle deelen des lands waren af gevaardigden saamgekomen, alsmede een afgevaardigde der Hollandscbe ge meenten uit Duitschland, in den per soon van Ds. C. Molenaar. Na het openingswoord van den prae ses, werd met algemeene stemmen be sloten tot het vormen van een kerk verband, en den officieelen naam te dragen van „Ned. Geref. Gemeenten", welke tot grondslag hebben: Gods Woord en de drie formulieren van Eenigheid. Vele belangrijke besluiten werden er genomen, o.a. bet erkennen van de wettigheid in de ambten van leeraars en ambtsdragers in de gemeenten. Aan den heer de Groot, voorganger te Delft, werd toegestaan in de Ge meenten een stichtelijk woord te spre ken. De opleiding tot den dienst des Woords werd in handen gesteld van een Commissie, alsmede het ontwer pen van een concept-reglement, rege lende de huishoudelijke zaken. Verder werd besloten een eigen ker kelijk orgaan uit te geven, waarvan als hoofdredacteur werd benoemd Ds. Siegers, predikant, te Oosterbeek. Ds. C. Molenaar bracht uitvoerig verslag uit betreffende het kerkelijk leven in Duitschland. Roepende kerk voor de volgende ver gadering is ge kerk van Oosterbeek. Welke groepen der Gereformeerde gezindheid voortaan in dit nieuwe kerkverband zullen samenleven, is niet duidelijk. Wel, dat we hier met andere formatie te dóen hebben dan de Gereformeerde gemeenten. Behal ve déze laatstgenoemde zijn thans bij de regeering bekend: de Dordtsche Gereformeerde -Gemeenten onder het kruis, de Oud Nederduitsch Geref. Ge meenten, de Oud Geref. Kerken, de Ne derduitsch Geref. Gemeenten en de Vrije Geref. Gemeenten. Het zou ons niets verwonderen, in dien geen der hier genoemde gemeen ten bij het nieuwe kerkverband behoo- ren. Die te Hoofddorp en te Oosterbeek werden, naar we meenen, eerst kort geleden gesticht. De praeses der Clas sis, Ds. van Stempvoort, brak voor eenïge jaren met de Geref. kerk van Veenendaal om over te gaan naar de Chr. Geref. Kerk, welke hij niet lang daarna weer verliet." Wij kunnen hier nog aan toevoegen dat Ds. Siegers geen Dominé is. Dat Br. Siegers, vergissen wij ons niet, de kerken van Leeuwarden en Assen heel wat moeite bezorgde. Dat hij eindelijk als politie-opziener naai Indië ging en o.a. te Batavia veel aan Evangelisatie deed, maar zich niet voegde bij de Geref. Kerk. Alleen zijn vrouw en kin deren waren lidmaten der Geref. Kerk Na het geval met den Hoofdcomm. van Politie te Batavia is de heer Sie gers naar Holland teruggekeerd en heeft zich te Oosterbeek gevestigd. Gil TEN EN LEGATEN. Voor de te bouwen 10e kerk der Ned. Herv. Gem. te 's-Gravenhage ontving de penningmeester een gift van 1000. Er is nu 31.113,97 in kas en 7000 aan toezeggingen. Een architect zal nu gevraagd worden een plan te wil len maken. Voor de in Oct. a.s. te houden Pa- lestina-bazaar, ontving Dr. Joh. de Groot, Ned. Herv. predikant te Den Haag, een gift van 800 piasters of 1000. ZENDINGSDAGEN. De jaarlijksche zendingsdag van de classis 's-Gravenhage der Chr. Geref. Kerk zal 27 Juli a.s. op „De Pauw" te Wassenaar worden gehouden. AANKOOP PERCEEL VOOR PASTORIE. Door den Kerkeraad der Geref. Kerk te Zalt-Bommel is aangekocht voor pastorie een pand in de Steigerstraat, nabij het kerkgebouw, vroeger be woond door den Burgemeester, den heer Van Hasselt. De oude pastorie zal, daar deze voor haar doel niet meer ge schikt was em verbouwing te groote kosten zou vorderen, worden verkocht. KLEIN GEHOOR. Te Nieuwaal (Gld.) waren Zondag 19 Juni bij een vacaturebeurt van een modernen predikant in de Ned. Herv. Kerk6 mensehen opgekomen. De voorganger achtte dit niet voldoende en ging daarom, zonder gepreekt te hebben, huiswaarts. PARTICULIERE SYNODE VAN ZUID-HOLLAND-NOORD. Vorige week werd te Bodegraven de Part. Synode der Geref. Kerken van Zuid-Holland-Noord, gehouden. In het moderamen werden gekozen de predikanten Dr. K. Dijk, te 's-Gra- venhage-West, praeses; H. Meijering, te Katwijk a. d. Rijn, assessor; E. J. Wientjes, te Oudshoorn, le scriba; en Joh. Dam, te Bodegraven, 2e scriba. De Synode besloot, de voorstellen inzake de regeling voor het radiogra fisch uitzenden van godsdienstoefenin gen naar de Gen. Synode door te zen den. Evenzoo werd dit besloten ten aan zien van het voorstel-Ds. T. J. Hagen inzake de geestelijke verzorging der Gereformeerden in Canada. Ook het voorstel van de classis 's-Gravenhage inzake meerder contact met de Geref. Kerken in het buitenland, zal naar de Gen. Synode worden doorgezonden. Ten aanzien van* het voorstel van Dr. K. Dijk en Ds. A. H. v, Minnen, be doelende een nadere regeling van de bevoegdheid om emerituspredikant te worden, besloot de Part. Synode, aan de Generale geenerlei verzoek te doen. Evenzoo besloot de Synode om geener lei voorstel te doen, zulks naar aanlei ding van het verzoek der classis Lei den, ten aanzien van het jus promoven di aan de Theol. School te Kampen. Aangenomen werd een voorstel van de classis Woerden om te komen tot een betere regeling voor het optreden van predikanten uit buitenlandsche kerken en van het colloquim doctum, als zulke predikanten een beroep in Nederland aannemen. De Partic. Synode besloot ook aan de Generale Synode ta verzoeken te bepalen, dat candidaten die hun pe remptoir examen gedaan hebben, aan de betrokken classis elk jaar opnieuw verlof moeten vragen om te mogen proponeeren. Besloten werd 4 Juli a.s. de synode voort te zetten ter behandeling van aangelegenheden van de kerken van Gouda en van Bodegraven. DE GEREF. KERK VAN BRUSSEL. De kerkeraad der Geref. Kerk van Brussel meldt dat van 1 Juli af de sa menkomsten der gemeente gehouden zullen worden in de Loxumstraat 45 (bii de St. Gudule Kerk). Het adres van den kerkeraad is bij den scriba: A. Geervliet, Wemmelschesteenweg 188 Jette Brussel. BINNENLAND. DE VLUCHT NAAR BATAVIA. Naar liet Haagsche Aneta-kahtöor verneemt, is bij de K. L. M. bericht ontvangen, dat het Fokker-vliegtuig Zondag te Rangoon is aangekomen. Van den moesson heeft het veel last gehad, doch de reis is goed volbracht, ondanks de voorspellingen van des kundigen, die groote bezwaren in den tocht zagen. Gisteren werd naar Bangkok gevlo gen. Reuter seinde, dat het Fokkervlieg tuig gisterenochtend te 6 uur 35 min. naar Bangkok is vertrokken. De F VII nadert Indië. De laatste etappes der eerste passa- giersvlucht naar Indië kunnen binnen enkele dagen zijn afgelegd. Voor gisteren stond het traject Ran goonBangkok op het programma. Heden komt de etappe BangkokSin gapore aan de beurt, tenzij er aanlei ding is dezen afstand, welke over het schiereiland Malakka voert, in tweeën te nemen en niet verder dan Sengora te vliegen. In het eerste geval zou Woensdag reeds de laatste etappe: Singapore—Batavia kunnen worden ondernomen en 29 Juni het vliegtuig in de hoofdstad van Indië kunnen aankomen, zoodat de tocht dan in 14 dagen tijds volbracht zou zijn. In Indië leeft men thans in den vol len Oostmoesson en het is er dus voor de vliegers een gunstige tijd. Van der Hoop kwam juist in het eerste gedeel te van den Westmoesson in Indië aan. Ter vergelijking kan nog even wor den aangeteekend, dat de 1ste Fokker VII gemiddeld 120 kilometer snelheid heeft bereikt en deze 2de 175. Hier door werd het mogelijk de etappes zoo veel grooter te nemen. Naar het oordeel van deskundigen, is het zonder de veiligheid in gevaar te brengen mogelijk den tocht met dit toestel in nog korteren tijd te volbren gen. Men boude echter wel in het oog dat er hier thans geen sprake is van een poging tot het leveren van een sportieve prestatie, doch van een za kenreis, waarbij het nuttige en het aangename vereenigd worden. VERNIETIGING VAN FORENSEN AANSLAGEN. De tijdens het bewind van Minister Colijn herhaaldelijk besproken en ge- Leiden, 28 Juni 1927. De heer Kleerekoper (die heelemaa! geen vijand van de Kerk of van het geloof is, zooals hij nog pas heeft be zworen!) schrijft een oproerige krab bel over de Vrije Universiteit. Hij verklaart, waarom «het tot dus ver met de Theol., Litt. en Jur. facul teiten beter gaat dan met de medische en natuurkundige. „Met de Theologie, de Letteren, de Rechten, gaat* het als gesneden koek. Hier komt het meer op het beweren, dan op het bewijzen, meer op stichte lijkheid, dan op feitelijkheid, meer op hierna- dan op hiervoormaals aan". Zoo als de waard is, vertrouwt hij toch altijd zijn gasten maar. Want wat O. K. hier van de Vrije Universiteit zegt, geldt letterlijk van de socialisti sche propaganda. Het komt bij haar meer op het be weren dan op het bewijzen aan: zij stelt eischen, zooals „ontwapening", ...medezeggenschap" enz. zonder reke ning te houden met de mogelijkheid van verwezenlijking. Bij haar meer stichtelijkheid dan fei telijkheid: de arbeiders worden 'ge paaid met pakkende leuzen, wier voosheid en holheid zij door de mooie woorden niet inzien. Het komt bij haar meer op hierna- dan op hiervoormaals aan, geen reke ning houden met het historisch ge- wordene, doch een wissel op den heils staat. i OBSERVATOR. critiseerden ambtshalve vernietiging van forensenaanslagen, welke niet de instemming hadden van genoemden Minister van Financiën, wordt dezer dagen, naar het Weekbl. voor Gemeen- bel. meldt, voor den burgerlijken rech ter gebracht. De gemeente Wormer, die eerder doch tevergeefs beproefd had zich recht te verschaffen door het zenden van een adres aan de Tweede Kamer, heeft thans den Staat tegen 28 Juni a.s. gedagvaard voor de arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage, om zich te hooren veroordeelen tot vergoeding aan de gemeente van de door de on rechtmatige vernietiging geleden scha de. Zij vordert te dien einde van den Staat een bedrag van ruim 178.000. Als raadsman van de gemeente Wor mer treedt mr. M. Oppenheimer op. DE ZONECLIPS. Naar gemeld wordt zullen Dinsdag, Woensdag en Donderdag van tien mi nuten voor vijf tot minuten voor ne gen des voormiddags door de Philips* korte golfzender morse-seinen worden uitgezonden op een golflengte van 30.2 meter, ten einde de onderzoekers in de gelegenheid te stellen, na te gaan, welken invloed de zonsverduistering heeft op het radioverkeer. DE PRINS TE DA VOS. Men seint uit Davos: Gistermorgen kwam Prins Hendrik per auto te Davos. Na in het Kurhaus de lunch gebruikt te hebben, reed Z. K. H. naar het Nederlandsche Sanato rium, waar hij geruimen tijd vertoef de. Het bezoek werd zeer op prijs ge steld. Te drie uur vertrok de Prins naar Ragaz. BARON GEVERS ERNSTIG ONGESTELD. Een der Berlijnsche middagbladen meldt, dat de pas afgetreden Neder- lansclie gezant te Berlijn, baron Ge vers, korten tijd na zijn aankomst te Interlaken ernstig ongesteld is gewor den. Het bericht wordt door het Neder landsche gezantschap te Berlijn be vestigd. De toestand van baron Gevers moet zeer ernstig zijn. Nader vernemen wij, dat baron Gevers gisteren te Interlaken door een ernstige beroerte is getroffen. Naar het Zwitsersch Telegraaf- agentschap uit Bern meldt, is het be richt. dat de gewezen Nederlandsche gezant te Berlijn in Interlaken een aar.val van een beroerte zou hebben gehad geheel onjuist. Baron Gevers heeft enktl een lichte, koude opgedaan, en er is reeds verbetering in zijn toe stand gekomen. FEUILLETON. Een episode uit de geschiedenis Van de Christenen op het Sinaïtisch Schiereiland omstreeks het jaar 300. 8 O Hij bleef staan en volgde met zijne ocgen de dunne rookzuilen, die statig in den helderen gl-ans van de steeds hooger en hooger rijzende zon, uit de talrijke woningen heneden hem op stegen. „Daar koken nu", dacht hij, „de vrouwen voor hunne mannen, de moe ders voor hunxie kinderen het ochtend maal en daar, waar die donkere rook zich verheft, wordt, misschien voor gasten een heerlijke maaltijd bereid. Doch ik b/^n nergens te huis en nie mand noodigt mij". De wedstrijd met Paulus had hem opgewekt en wat vroolijker gestemd, maar het zien van de stad vervulde zijn jeugdig hart met nieuwe bitter heid. Zijne lippen beefden, toen hij een i?,lik sloeg op zijn schapenvacht en ziijnf; onreine ledematen. Hij stond niet lang na te denken. Il'Vings keerde hij de oase den rug toe e?». liep hij den berg op. Bij eene bron, dt'ie hem alleen bekend was, wierp hij 4 Ijn harig kleed af, liet het koele wa- t')r over zijn lichaam stroomen, wie? sieh zorgvuldig en met welgevallen, «treek met zijn vingers zijne dichte haren in orde en ijlde daarop weder naar het dal terug. De kloof die hij volgde kwam bij een heuvel uit, tie zich te midden der vlakte verhief en op welks oostelijke helling eerst onlangs een kerkje was opgetrokken. Overigens was deze hoog te van alle zijden omgeven door mu ren en wallen, 'waarachter de inwo ners van die plaats beschutting von den, wanneer roofzuchtige Saracenen de case bedreigden. Zij wordt nog voor eene hij uitnemendheid heilige plaats gehouden want op den top zou Mozes in den slag tegen de Amalakieten ge- heden hebben, terwijl Aaron en Rur zijne hoog opgehevene armen onder steunden. Doch er waren in de nabijheid van deze oase nog andere eerwaardige plaatsen. Daar zag' men, wat verder noordwaarts, de rots, waaruit Mozes eene bron te voorschijn had doen ko men; ginds, iets meer zuidoostelijk en hooger op, don helivrJ, waar de Heer met zijn wetgever gesproken had, waar ook het braambosch had gebrand. Hier werd ook de bron gevonden, waarbij Mozes de dochters van Jethro had aan getroffen. Naar deze heilige plaatsen gingen vrome pelgrims in grooten getale ter bedevaart. Onder dezen bevonden ziph vele inboorlingen van het schiereiland, en met name Nabateërs, die weleer den heiligen berg hadden bezocht, om op zijn top aan hunne goden, de zon, de maan en de planeten te offeren. Aan den noordelijken ingang ver hief zich een sterkte, waarin, sedert onder Trajanus de Syrische prefect Cornelius Palma Steenachtig Arabië had onderworpen, eene keizerlijke be zetting lag, die de bloeiende stad der woestijn moest verdedigen tegen de in vallen der Saracenen en Blemmyers. Ook de Pharanietische burgers had den maatregelen genomen voor de be veiliging van hunne bezittingen. Op den bovensten top van den veelg!esple- ten bergkroon, het hoogste verblijf wijd en zijd in het land, onderhielden zij wachters, die dag en nacht in de verte tuurden, om bij naderend gevaar een waarschuwend teeken te geven. Elk hunner huizen geleek een burcht, want he't was uit vasten steen opgetrokken, en hunne jonge mannen waren in het boogschieten flink ge oefend. De- voornaamste iamiliën woonden in de nabijheid van den kerkheuvel. Daar lagen de huizen van den bis schop Agapitus en van de raadshee- ren van Pharan. Onder de laatsten stond de senator Petrus het hoogst in aanzien, deels wegens zijn ernst en degelijkheid, deels wegens zijne bezit tingen in bergwerken, tuingrond, da delpalmen en vee, maar deels ook ten gevolge van de zeldzame eigenschap pen zijner vrouw, de diakones Doro thea, de kleindochter van den sedert lang gestorven waardigen bisschop Chaeremon, die met zijne gade gedu rende de christenvervolging onder De cius hierheen was gevlucht en vele Pharanieten tot de leer des kruizes had bekeerd. Het steenen huis van Petrus was stevig gebouwd en net gevoegd; de palmtuin daarnaast werd zorvuldig onderhouden. Tot zijn bezittingen be hoorden twintig slaven, vele kameelen en zelfs twee paarden. De centurio, die het opperbevel voerde over de keizer lijke bezetting, de Galliër Phoebicius en zijne vrouw Sirona, woonden als huurders onder zijn dak; hoewel niet tot genoegen van den raadsheer, want de centurio was geen christen, maar een aanbidder van Mithras. Bij de mysteriën van deze godheid was de woeste Galliër tot den rang van „leeuw" opgeklommen, daarom waren de zijnen en ook de Pharanieten ge woon hem „de leeuw" te noemen. Zijn voorganger was een officier van veel minder rang, doch een geloovig chris ten geweest, dien Petrus had uitge- noodigd zijn intrek te nemen in zijn huis. Toen de leeuw Phoebicius een jaar geleden den vromen Pancratius verving, kon de senator het openge vallen verblijf niet weigeren. Schuw en aarzelend naderde Her nias het erf van Petrus, en zijne ver legenheid klom, toen hij in de voor zaal van het deftige steenen huis, dat hij ongehinderd was binnengetreden, niet wist naar welke zijde hij zich wenden moest. Er was niemand die hem den weg kon wijzen, en hij waag de het niet den trap op te klimmen, die naar de bovenverdieping voerde, ofschoon Petrus zich daar scheen op te houden. Er was geen twijfel aan, want nu hoorde hij boven zich spre ken en onderscheidde hij duidelijk de zware stem van den senator. Hermas liep dus naar den trap en zette zijn voet op de eerste trede. Doch toen hij, beschaamd over zijne bloo- heid, nauwelijks begonnen was min der besluiteloos op te klimmen, hoor de hij boven zich een deur openvlie gen, en daarna stroomde, als bij eene opgehoudene beek, wanneer de mole naar de sluizen openzet, een vloed van heldere lachende kinderstemmen hem tegemoet. Verrast keek hij naar boven, maar hij had geen tijd om te overleggen, want reeds had de losgelatene jube lende schare den trap bereikt. Een buitengemeen schoone jonge vrouw, met goudblonde haren, vloog vóór al len uit. Zij hield, overluid lachende, een met veelkleurige kleederen opge sierde pop in de hoogte. Zij liep ach terwaarts naar den trap toe, en keek met haar blank gelaat, vol ondeugen de blijdschap, de kinderen aan, die in hartstochtelijk verlangen, half drin gend. half smeekend, half lachend, half huilend door elkander riepen: „Geef ze ons, Sirona!" „Neem ze niet weer mee, Sirona!" „Toe blijf toch hier, SironaI „Sirona!" en weder „Sironal" (Wordt verrolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5