Kinderen van éénen Vader. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 8s,e JAARGANG ZATERDAG 25 JUNI 1927 NUMMER 2162 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal I 2.50 Per weekI 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Gil nummer beslaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Den lsten Juli a.s. vangt het nieuwe kwartaal aan. Zij, die zich met ingang van het nieuwe kwartaal op ons blad abon- ne.eren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. „Hebben wij niet allen éénen Vadèr, heeft niet één God ons geschapen?" Van deze Schriftuurlijke gedachte gaat het Solidarisme uit. Met de ze belijdenis van het Vaderschap Gods in de broederschap der menschen. neemt het positie tegen beschouwin gen als die van Dubourq c.s. De mensch is schepsel Gods. Ilij is niet door ontwikkeling geleidelijk ont staan uit lager vormen, hij is niet op geklommen uit de dierenwereld. Neen, hij is door God als mensch geschapen met een eigen karakter en aanleg. Hij is geformeerd „naar Gods beeld". Hij is van „Gods geslacht". Daarom heeft hij bok zedelijk leven, kent hij verant woordelijkheidsbesef, moet hij zijn mede-mensch eeren als beelddrager Gods. En de bezielende kracht van zijn leven moet zijn niet de begeerte om zich te „handhaven", om anderen te overvleugelen, maar om God te ver heerlijken en den naaste met zijn ga ven en talenten te dienen. Er is, naar Gods bedoelen, onge lijkheid onder de menschen. Er is verschil in aanleg, in gaven, in roe ping. In verband daarmede behoeven ook de uitwendige omstandigheden niet gelijk te zijn. Er is allerlei ver schil in sociale positie mogelijk en ge oorloofd. Maar bij alle verschil mag toch nooit worden vergeten, d£t wij kinderen zijn van éénen-Vader. Terecht heeft Pesch er nadruk op gelegd, dat de hieruit voortvloeiende solidariteit te gemakkelijker is te ver wezenlijken omdat in den mensch een drang is naar gemeenschapsleven. Hij heeft behoefte aan sociaal gevoelen en handelen. Maar al is de mensch dus een sociaal wezen, zijn aanleg is toch ook weer van dien aard, dat hij naast en in het sociale de eigen per soonlijkheid begeert te ont plooien. Het huidige maatschappijle ven vertoont op meer dan een terrein iets' van de gewenschte solidariteit. Wij leven allen door allen. Niet alleen op stoffelijk gebied, dank zij ook de ar beidsverdeling, maar eveneens op geestelijk, op cultureel gebied. Toch is er met dat al nog te weinig solidari- teitsbesef. Ende mogelijkheden tot ontplooiing van eigen persoonlijkheid zijn voor zeer velen nog al te gering. Hier openbaart zich de werking van de zonde. Solidariteit is er, ook 'al wordt zij geloochend en al wil men haar niet beoefenen. Er is solidariteit van zon de, van schuld en van leed. Wisten wij niet van een Heiland, die met ons so lidair werd in onze diepe ellende en die ons door Zijne genade ook doet deelen in Zijne heerlijkheid, wij zou den de kracht missen, óók tot den so cialen arbeid. Maar nu. is er kracht tot vernieuwing, t'ot het kweeken van een zegenrijke solidariteit. De zonde, dié ook van de op zich zelf geoor loofde begeerte naar ontplooiing van eigen persoonlijkheid een caricatuur maakt, moet worden teruggedrongen. Allereerst door zedelijke midde len, door de prediking van het Evan gelie boven al. Het gevoel van saam- hoorigheid, van broederschap en naas tenliefde moet gekweekt worden. Even eens gevoel voor sociale gerechtigheid. ")e waarde van den mensch moet diep worden beseft. Ook bij alle verschil in sociale positie, in arbeid en roeping, moet 'de g e 1 ij k h e i d nimmer uit het oog worden verloren. Wordt het waar lijk verstaan, dat het doel zoowel van het leven van den enkele als van het leven der gemeenschap is de verheer lijking Gods, dan zal men ook in het verwerven van stoffelijke goederen slechts een middel zien, om den Schepper te eeren. En is er de vurige begeerte om den wil des Vaders te doen, om den naaste ten zegen te zijn,' dan is in beginsel de zelfzucht over wonnen. Maar die zedelijke middelen zijn tn een wereld, waarin het* Evangelie nooit door allen zal worden aanvaard waarin de zonde woelt en werkt met cnrtuimife kracht, waarin zelf* d« BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per" regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tariei Bi) contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. meest begenadigde nog moet klagen": „Want het goede, dat ik wil, doe ik niet, maar het kwade, dat ik niet wil, dat doe ik", onvoldoende. God heeft ons in Zijn genade de Overheid ge geven, om het samen-leven der menschen tot hoogere en rijkere ont wikkeling te brengen, om de zonde te beteugelen, om zooveel mogelijk te voorkomen, dat de ongelijkheid dis harmonisch wordt en de krachtsont wikkeling van den een de ontplooiing van den ander verhindert. Het christelijk solidarisme moet daarom wel positie kiezen tegen bet „liberalisme", dat de vrijheid,v de staatsonthouding, de natuurlijkeen onbelemmerde werking der individu- eele krachten bepleit. Moet daartegenover ook positie kie zen tegen de ongebreidelde machts- aanmatiging die de socialisten zouden willen. De overheid heeft een zorgencte, een wakende taak. De overheid, die dep kinderarbeid verbiedt, die -den arbeids duur van volwassenen beperkt, die waakt voor de veiligheid en de ge zondheid der arbeiders moge „lastig" zijn voor de „sterken", zij redt het le ven en opent de mogelijkheid van hoo gere ontwikkeling voor de zwakken, die zonder haar optreden zouden on dergaan in den „strijd om het be staan." Laat men enkele zeer consequente aanhangers der Manchester-theorieën buiten beschouwing, dan heeft men ook van ..liberale" zijde het toege juicht, dat Staat en Gemeente zorgden voor verlichting en veiligheid, voor den aanleg van wegen, kanalen, ha vens en spoorlijnen. Men heeft dit al les, terecht, niet aan de zorg van de individuen overgelaten. Eveneens werd de noodzakelijkheid erkend, dat de Overheid het onderwijs maakte tot een voorwerp van aanhoudende zorg. En zou dan de bescherming van de soci aal-zwakken niet op den weg der over heid liggen? Zou de Staat niet hen moeten sterkeh, die zonder hulp in de sociale worsteling dreigen onder te gaan? Het Christelijk solidarisme beant woordt die vragen zonder aarzeling be vestigend. P. V Leiding van noode. Onder dit hoofd driestart De Rotter dammer: „Geen wonder dat de geruchtma kende huiszoeking hij de Indonesische studenten te Leiden, die verdacht werden in betrekking te staan tot de leiding der communistische woelin gen, ook in Indië de aandacht trekt. Het Volk van Donderdagavond be vat een telegram over een rede door den sociaal-democraat Stokvis in den Volksraad hij de behandeling van do begrooting van onderwijs gehouden. Cursief gedrukt meldt het blad deze verklaring van zijn partijgenoot. „Toen spreker in 1926 met verlof in Holland was, is hij geschrokken van de 'mentaliteit Van afweer van de In donesische studenten, wat betreft elke aanraking met de Europeanen. Spre ker wijt dit aan het ontbreken van een toevlucht, die hen van hun verwron gen mentaliteit bevrijdt. De Regeering had in plaats van te spionneeren, moe ten zorgen voor een raadsman voor de studenten met eep goed, nobel, begrij pend Nederlandsdh hart." Het verwijt aan de regeering schijnt ons onjuist. Eén element echter in de woorden van den heer Stokvis verdient volle overweging; studenten hebben leiding, omgang met vertrouwde raadslieden noodig. Voor de vorming der studeerende jongelingschap door de hoogleeraren is het ten eenenmale onvoldoende dat haai' in de collegezaal eenige intellec-. tueele kennis gedurende enkele uren per week wordt bijgebracht. Meer intern eji geregeld contact is noodzakelijk." Wij meenen d^t dit gevraagde con tact, deze leiding, reeds lang bestaat. Reeds sedert jaren zijn hooggeplaatste ambtenaren of gepensionneerde amb tenaren die Indië go^d kennen, belast met dit toezicht. Vergissen wij ons niet, dan is thans de heer Westenenk gewezen lid van den Raad van Indië, en oud-gouverneur van Sumatra's Oostkust met deze leiding belast. In elk geval ontbreekt deze leiding niet. STADSNIEUWS. STORIiIRAMP-COMITé. Bij het Stormramp-Comité 1927, ten behoeve van de nooden der slachtof fers van d^n cycloon in het Oosten van ons land zijn de volgende giften inge komen: Jhr. ir. A. C. v. W. f 10: Mevr. S. v. P. f 25: Prof. W. E. f 5: J. P. A. B. f 10; Sch. en Z. B. f 25; H. O. f 25; Prof. Dr. W. A. K. f 100; N. N. f f 2,50; Dr. M. J. f 25; Mr. A. E. G. f 2,50; J. B. M. f 5; H. M. S. f 25; Prof. dr. W. d. S. f 10; L. R. f 10; Gecollecteerd in de Hoogl. Kerk bij Ds. Meeter op 10 dezer van N. N. f 10; Mej. A. S. f 2,50; Th. J. G. f 10; A. M. T. f 20; D. f 1; K. T.—d. W. f 5; Nut en Genoegen opgericht 1866. f 25; een Plantsóenbewoner f 10"; J. f 5; Mej. B. v. d. G. f 1,50; N.V. T. v/h. G. v. VV. en Co. f 1000 Giften worden nog gaarne ingewacht bij den Penningmeester, den Heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49 Lei den, postgiro No. 57471. STORMRAMP-CONCERT. Naar men ons mededeelt heeft de Edelachtbare Heer Mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, Burgemeester van Leiden, het Eerevoorzitterschap aanvaard van het uitvoerend Comité voor bovenge noemd Concert. De datum van dit concert is nader vastgesteld op Maandag 11 Juli. GEMEENTEZAKEN. Eervol ctislag Onderwijzer. B. en W. geven in overweging aan den heer R. van Kammen, onderwijzer aan school B. in de Haverstraat op diens verzoek eervol ontslag te verlee- nen met ingang van een door hun College te bepalen datum. Verhuur terrein achter Pomona. B. en W. geven den Raad in over weging het gemeenteterrein achter Pomona* weder voor den tijd van 5 jaar te verhurén aait de Ajax Sportman Combinatie tegen een huurprijs van 700 per jaar. InbTeng terrein Grondbedrijf. Door B. en VV. woydt «.an den Raad in overweging gegeven eenige percee- len benoorden den Maresingel voor zoover niet benoodigd voor de centrale rioleering in het Grondbedrijf te bren gen. Het totaal bedrag zal tegen 1.08 per M2. 23700 beloopen. Opheffing onbewoonbaarverklaring. J. H. Teeuwen en C. VV. van Heel hebben hunne woningen 2e Kamper- poortsteeg no. 1 - en 5 door verbouwing bewoonbaar gemaakt* Daarom stellen B. en VV. voor die onbewoonbaarver- klaring op te heffen. Uitbreidingskosten Lichtfabrieken 1926. B. en VV. geven conform het advies der Commissarissen van de lichtfabrie ken in overweging om goed te keuren dat voor normale uitbreiding over 1926 is besteed voor de Gasfabriek een be drag van 3500 en voor de Electrici- teitsfabriek 112000. Verdeeling pensioenlast enz. Ingevolge de begrootingsvoorschrif- ten stellen B. en VV. voor de pensioen lasten en verzekeringsorikosten van Ambtenaren en beambten over de be grotingsposten van 1926 te verdeelen zooals door hen in een uitvoerigen staat is aangegeven. MATHESIS SCIENTIARUM GENETRÏX. Gisteravond verzamelden zich in de Foyer der Stadsgehoorzaal ter bijwo ning van de 143ste algemeene verga dering van het genootschap Mathesis Scientiarum Genetrix met de leden van het bestuur, directeur en leeraren, gedelegeerden van het Koninklijk In stituut van Ingenieurs bij de gehou den electro-technische examens, de Directeur van de Ambachtsschool en voorts eenige leden- en belangstellen den. Nadat de notulen gelezen en goed gekeurd waren, bracht de heer Blom namens de .Commissie tot het nazien der rekening over 1926 verslag uit. De hoeken waren in orde bevonden en de penningmeester, de heer Rademaker) werd van zijn gehouden beheer gede chargeerd. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren A. M. Touw en Jos. M. Ra demaker, en gekozen in de vacature- ir. P. Hoogenboom Prof. Dr. VV. v. d. Woude'en in de vacatüre-N. v. Wame- len de heer VV7. v. d. Laan. De heeren Touw en Rademaker, die ter vergade ring aanwezig waren, namen de her benoeming aan. De overigen zullen met hun benoeming in kennis worden gesteld. Na "afloop der huishoudelijke werk zaamheden werden de leerlingen bin nen gelaten, terwijl ook de burgemees ter, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen aan de Bestuurstafel plaats nam. De voorzitter, ir. A. M. Touw, hield daarop de gebruikelijke rede, welke hij aanving met den'burgemeester, die dezen avond -voor het eerst gast van het Genootschap was, hartelijk wel kom te heeten op deze bijeenkomst (applaus). Met een gevoel van bevredi ging zag het bestuur op het achter hun liggende schooljaar terug. Vooral ook Jirt feit. dat het genootschap thans, na ruim 140 jaar, kan beschikken over 'n eigën schoolgebouw. Als wij nu het ge bouw van M.S.G. aan de Pieterskerk- gracht betreden, dan doen wij dat met een gevoel van onafhankelijkheid, zei- de spr.; wij zijn in eigen huis. Het ge bouw is niet modern, doch de plannen voor een verbouwing liggen gereed en zullen tot uitvoering komen als de geldmiddelen daartoe aanwezig zijn. 't Is te vreezen dat dit nog wel gerui- men tijd op zich zallaten wachten. Het budget van het Nijverheidsonder wijs heeft op de Staatsbegroting een zoo belangrijke plaats ingenomen, dat er eer aan bezuiniging dan aan uitbreiding moet worden gedacht. Na een en ander over het gebouw, de lokalen en het meubilair te hebben ge zegd, deelde hij mede, dat het Genoot schap thans telt 5 leden van verdien ste, 4 buitengewone en 326 gewone le den. In het corps leeraren bad de volgen de mutatie plaats. Met ingang van 15 Februari .1926 werd aan den beer G. H. Meerburg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. Hij werd opgevolgd door den beer F. van Teutem. Op 1 Januari 1927 bedroég het aan tal leerlingen aan de dagschool 28 en aan de avondschool 380 tegen resp. 20 en 286 op 1 Januari 1926. Voor het eindexamen van de dag school slaagden 9 caudidaten aan het eindexamen vijfde klasse van den avondcursus slaagden van de 54 can- didaten 34, voor beschrijvende meet kunde en perspectief slaagden 17 leer-' lingen en voor bouwkunde 3. Toegela ten werden 27 leerlingen, 12 deden met goed gevolg eindexamen. Er werden door verschillende leer aren onderscheiden excursies gehou den, waaronder ook eenige naar het buitenland. Ook dit jaar mocht het bestuur we der een aantal waardevolle geschenken dienstbaar aan het onderwijs van ver schillende firma's ontvangen. In het voorjaar van 1926 werden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den electro-technischen cursus twee jubileum-prijsvragen uitgeschre ven, uitsluitend voor leerlingen van dezen cursus. De keuze der prijsvra gen werd vrijgelaten. Er kwamen twee antwoorden in. Prijsvraag A luidde: Ontwerp van een boven-, resp. ondergrohdsch net eener kleine gemeente. Prijsvraag B. was: Ontwerp van een electrische voorziening van een land goed. Het eindoordeel van de jury, be staande uit prof. E. Feldmann, ir. N. M. H. Doppler, H. Lohr, A. J. Roelofsz en ir. J. D. Tours, waaraan van het be stuur was toegevoegd de heer J. M. Rademaker, terwijl de heer Blom, leeraar met adviseerende stem in de jury zitting had, was, dat voor een eer ste prijs geen van beide ontwerpen in aanmerking kwam, terwijl aan den anderen kant, de tweede prijs niet de juiste belooning moest worden ge acht, zoodat voor de beste beantwoor ding aan den heer P. M. Vleugels te Monster werd toegekend 350 en aan C. van der Hoogt te Leiden een bedrag van 250. Voor boetseeren en hand- teekenen ontvingen de heeren H. Mar- celis en P. Meijer een tweeden prijs. Met een opwekking tot de leerlingen besloot spr. Hiernav had de uitreiking der diplo ma's plaats. Tot de beide prijswinners werden door den voorzitter hartelijke woorden van gelukwensch gericht. Bij de rondvraag vroeg de heer P. Koenen het woord, die namens zijn medeleerlingen, wien het einddiploma is uitgereikt, zijn hartelijken dank uit sprak aan het bestuur, den directeur en de leeraren der school. Daarna sprak de secretaris, de lieer Touw, die de laatste 3 jaar voorzitter van het Genootschap is geweest, een woord van dank. De burgemeester, Mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen sprak vervolgens nog een woord van vereering voor degenen die in 1785 deze vereenigilig hebben opge richt, die een sieraad is, voor de sta.l Leiden. Het heeft spr. getroffen dat deze vereeniging uit het particulier initiatief is opgekomen, wat spr. zeer sympathiek vindt. Spr. is gaarne be reid Mathesis waar mogelijk in haar arbeid te steunen. (Daverend applaus). Daarna begaven de aanwezigen zich naar de tentoonstelling van cursus werk en werk voor de jubileumprijs vraag in de groote Stadszaal, nadat eerst nog door de leerlingen op de tra- ditioneele wijzo bet „Mathesianenlied" was gezongen. DE INVAL BIJ DE INDONESISCHE STUDENTEN. Het vermoeden, dat de justitie ook beslag heeft gelegd op de per post ge zonden correspondentie voor de Indo nesische studenten alhier, aangezien zij reeds meer dan een week geen brie ven e.d. ontvingen, is juist gebleken. Dezer dagen is, naar men ons mede deelde, een deel der correspondentie aan hen toegezonden. De brieven wa- Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Binnenland. Het K. B. betreffende de wijzigingen nopens afgifte en verlenging van pas poorten in bet Staatsblad verschenen; vermoedelijke inwerkingtreding 1 Juli De Fokker VII is te Allahabad aan gekomen. De 143ste jaarvergadering van het Genootschap „M. S. G." te Leiden. Buitenland. Balkan-conferentie tegen de bolsje wistische excessen. Op de vlootconferentie te Genève is tusschen de Amerikaansche en de Ja- pansche regeering overeenstemming over een basis voor verdere besprekin gen bereikt. Het optreden van Generaal Feng in samenwerking met de regeering te Nanking. Weer een politieke aanslag in Rusland. ren geopend en van een speciaal stem pel voorzien, ten bewijze, dat zij op rechterlijk bevel geopend zijn. Naar aanleiding van e^n dezer da gen blijkbaar van officieele zijde in verschillende bladen vermeld be richt, als zou gebleken zijn dat de Perhimpoenan Indonesia wel degelijk relaties met Moskou heeft onderhou den en dat naar aanleiding van uitla tingen van enkelen hunner, dat dit nooit het geval is geweest, dezen daar over verschillende verwijten hebben te hooien gekregen, deelde men ons met den meesten nadruk mede, dat van het geheele bericht omtrent deze ver wijten zelfs niet het minste waar is. Geen hunner, die een dergelijke mede- deeling heeft verstrekt, heeft ook maar het geringste verwijt ontvangen. Ove rigens ontkende men, evenals vroeger, met de meeste beslistheid, dat de Per himpoenan Indonesia ooit eenige rela tie met Moskou heeft gehad. Het eeni ge, wat mogelijk is, is dat eenige leden der P I., die misschien communist zijn, eenigermate in betrekking tot Moskou hebben gestaan. Doch dit heeft met de gestie van de P. I. niets te maken en is zuiver een betrekking van deze lie den individueel. Na den inval heeft tot dusver nog geen der Indonesische studenten iets omtrent de verdere plannen der jus titie vernomen. TINTENTOONSTELLING IN DE LAKENHAL. De tentoonstelling van oud tin in het gemeentelijk museum De Lakenhal Al hier zal Woensdag a.s. te 3 uur wor den geopend. KAMER VAN KOOPHANDEL. Vergadering der Kamer van Koop handel op Woensdag 29 Juni a.s., des namiddags 2.30 uur in de vergaderzaal der Kamer van Koophandel, Stations weg, alhier. 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededeelingen. 4. Ingekomen stukken. 5. Verzoek aan de Kamer van Koop handel van den Polder Nieuw koop en Noorden om deze te steunen bij zijn plan om de Gras- en Rietlanden in de Nieuwkoopsche plassen met stadsvuil op te hoogen, waardoor geschikte gronden voor Tuin bouw en Industrie beschikbaar zullen komen en de gebrekkige vaartverbinding naar Nieuw koop zeer zal worden verbeterd. 6. Weg en Spoorweg AlphenGouda 7. Omschakeling van telefoonge sprekken op een ander nummer en Voranrufssystem. 8. Herziening Handelsregisterwet en Handelsregisterreglement. 9. Ambtshalve doorhaling van in geschreven handelszaken. 10. Huishoudelijke vergadering: a. Ivoudekerksche brug; b. Leid- sche Trekvaart. 11. Sluiting. DE NIEUWE VERLOSKUNDIGE KLINIEK. Naar wij van zeer bevoegde zijde vernemen, zal de verwachting, dat nog dit jaar de nieuwe kliniek voor ver loskunde en vrouwenziekten op bet terrein van het nieuwe Academisch Ziekenhuis in gebruik zou kunnen worden genomen, vermoedelijk niet worden verwezenlijkt, wat in hoofd zaak het gevolg is hiervan, dat men met de keuken niet tijdig gereed kan komen. Waarschijnlijk echter zal de inge bruikneming in Januari of Februari Vunnen geschieden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1