uit onze indien. gemIngdnieuwsT NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSOAG 22 JUNI 1927 HftwiwaWjifc t.MIT i j ii i' ian» HET ONDERWIJSRAPPORT. H»t werk" van de Comaiissie-Rntgers. Verschenen is het verslag van de staatscommissie, ingesteld bij K. B. van 16 Januari 1925, aan welke werd opgedragen, te overwegen in hoever de regeering, met inachtneming van de grenzen, die de openbare kas stelt: a. «en normale ontwikkeling van het openbaar zoowel als van het bij zonder voorbereidend hooger en mid delbaar onderwijs ook in de toekomst kan mogelijk maken; b. een redelijk verband kan bevor deren tusschen de salarissen van het personeel van het middelbaar onder wijs aan Rijksscholen, het personeel van het voorbereidend hooger en mid delbaar onderwijs aan gemeentescho len, en het personeel van het voorbe reidend hooger en .middelbaar onder wijs aan bijzondere scholen. De uitbreiding van het aantal cnder wij s4nr ichtin g en. Zich rekenschap gevende van de om standigheden, welke hebben geleid tot het rijzen van de eerste der beide ge stelde vragen, wijst de commissie op de uitbreiding Van h'et aantal inrich tingen van middelbaar en voorberei dend hooger onderwijs en van de schoolbevolking. Het aantal bijzondere gymnasia nam tjoe v&n' 7 in 1900 tot 22 in 1926; het aantal Joijz. H. B. S. met 5-j. cursus van 2 in 1900 tot 38 in 1926; het aantal bijzondere lycea van 1 in 1910 tot 21 in 1926; het totaal aantal bijzond. inrich tingen'van 9 tot 81. Ook de ontwikkeling van het open baar onderwijs heeft niet stilgestaan. Zij is vooral bij het M. O. merkbaar, doch geen gevolg van gewijzigde fi- nancieele omstandigheden. Het aantal R. H.B.S. anet 5-j. cursus nam toe van 12 in 1900 tot 49 in 1926; het aantal gem. H.B.S. met 5-j. cursus en gem. H.B.S. met 6-j. cursus voor meisjes, van 26 tot 45; het aantal gem. lycea van 2 in 1920 tot 7 in 1926; het aantal gem. gymnasia van 29 in 1900 tot 34 in 1926; het aantal gem. H.B.S*. met 3-j. cursus van 10 tot 15; het aantal gem. midd. scholen voor meisjes van 11 tot 13; het totaal aantal openbare inrich tingen van 93 in 19C0 tot 158 in 1926. De bevolking der R.K. inrichtingen steeg van 722 in 1900 tot 5873 in 1926; die der Chr, inrichtingen van 175 in 1900 tot 5187 in 1926; die der neutrale inrichtingen van 55 in 1906 tot 2156 in 1926; die der bijz. inrichtingen samen van 897 in 1900 tot 13216; die dei- openbare inrichtingen van 12327 in 1900 tot 27246 in 1926; die van alle inrichtingen tezamen van 13224 in 1900 tot 40462 in 1926. De toeneming van het aantal scho len voor voorbereidend hooger en midd. onderwijs en van het aantal leerlingen van zulke scholen is ge volgd door een sterke verhooging van het aantal studeerenden aan Ned. uni versiteiten en hoogescholen. Aan de Ned. universiteiten steeg 't aantal studeerenden van 3650 in 1914 1915 tot 7326 in 1925—4926; aan de Technische Hoogeschool van 1182 in 1914—1915 tot 1694 in 1925—1926; aan de Landbouwhoogeschool van 224 in 1915—1919 tot 324 in 1925—1926; aan de Handelshoogeschool van 138 in 1914 —1915 tot 361 in 1925^-1926; het aan tal studeerenden aan de Veeartsenij- kundige Hoogeschool daalde van 189 in 1918—1919 tot 153 in 1924—1925. De eerste vraag. De groei van het onderwijs. Bij het overwegen van de eerste vraag is de commissie tot het besluit gekomen, dat het niet mogelijk is, een >teh?l te ontwerpen, waarin de groei van i:et voorbereidend hooger en mid- onderwijs in een bepaalde ver- iiou iii-g ioa worden gebracht tot "de maatschappelijke behoefte van perso nen, die zulk onderwijs hebben geno ten. Daarmee kun echter niet -worden volstaan. De vraag is, in boeverre de rejgeering een normale ontwikkeling kan mogelijk maken. De commissie heeft overwogen, op welke maatregelen der regeering in dit verband het oog moet worden geslagen en nagegaan of er aanleiding bestaat tot bepaalde wijzigingen. Achtereenvolgens heeft de commis sie de aandacht gewijd aan de volgen de punten, die van beteekenis zijn voor de toeneming van het aantal scholen en leerlingen: a. de eischen van toela ting der leerlingen; b. de regeling van het schoolgeld; c. de verplichting, van gemeenten boven 20.000 zielen een gymnasium te onderhouden; d. de voorwaarden van subsidieering voor de bijzondere scholen; e. het bedrag van het Rijkssubsidie voor die scholen; f. het bezoeken van scholen voor het voorbereidend hooger en midd. onder wijs door leerlingen, voor wie een an- drt-e inrichting van onderwijs meer gewenscht zou zijn. De regeerings-controle. De commissie heeft overwogen hoe ver de controle der regeering zich zal moéten uitstrekken. Het voorschrift der grondwet sluit vanzelf van deze controle, die bijzondere scholen uit, die geen subsidie ontvangen. De vraag is echter of ook het stichten van gemeen telijke scholen, waarvoor geen Rijks subsidie verlangd wordt, onderworpen moet worden aan de goedkeuring der regeering. iHet onderzoek .leidde de commissie tot de meening, dat er geen aanleiding aanwezig i$, om medezeggenschap te geven aan de regeering over het stich ten van nieuwe gemeentelijke scholen voor voorbereidend hooger en midd. onderwijs, wanneer die geheel voor re kening der gemeente komen. De commissie is niet vnn meening. dat. de wet van 28 Juli 1924 zonder meer in stand behoort te hliiven. De wijzigingen, die zij wenscht, vindt men in de conclusies. Als waarborgen tegen willekeur noemt de commissie: lo. het aangeven, in algemeene ter men, van de factoren waarvan de be slissing afhankelijk moet zijn; de re geering zal hebben te beslissen of, ge let op de verhooging der rijksuitgaven, daaraan verbonden, de behoefte aan de school voldoende is gebleken; 2o. het voorschrift, dat het advies van den Onderwijsraad moet worden ingewonnen; 3o. de verplichting een afwijzende beschikking te motiveeren; 4o. de bepaling, dat bij de mededee- ling van de afwijzende beslissing het' adres van den Onderwijsraad ter ken nis van den aanyrager gebracht wordt. De tweede vraag. Omtrent de tweede vraag, in de op dracht gesteldt heeft de commissie een groot aantal vraagpunten opgesteld en beantwoord; o.m.: Zal de wet goedkeu ring eischen voor alle gemeentelijke salarisregelingen, onafhankelijk van subsidiebepalingen? Hierop luidde het antwoord ontkennend. Voorts betrof fen de vraagpunten de goedkeuring van salarisregelingen van bijzondere scholen en de subsidieregelingen. Conclusies. Op grond van haar beschouwingen beveelt de commissie 't volgende aan: a. Aan art. 36bis der Middelbaar-On derwijswet worde een derde en een vierde lid toegevoegd, luidende: 3. Subsidies voor scholen waarvoor nog geen Rijkssubsidie toegekend werd alsmede verhooging van subsidie, we gens uitbreiding van scholen, kunnen slechts verleend worden, indien op verzoek van het gemeentebestuur na ingewonnen advies van den Onderwijs raad bij K. B. -bepaald is, dat in ver houding tót de daaraan verbonden ver hooging der Rijksuitgaven de behoefte aan de school of aan "de uitbreiding voldoende gebleken is. 4. Indien het verzoek, in het vorig lid bedoeld, afgewezen wordt, wordt onze beslissing, met redenen omkleed, met het advies van den Onderwijsraad, in dat lid bedoeld, ter kennis van het gemeentebestuur gebracht. Aan art. 45 bis der Middelbaar On derwijswet en art. 8bis en 168 der Hoo- ger-onderwijswet worde een overeen komstige bepaling toegevoegd. b. in het besluit van 25 Juni 1920 (Staatsblad 316) tot vaststelling van de eischen van toelating tot de hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus, ver- valle de verplichting in art. VI opgeno men, op grond van een schriftelijke verklaring van het hoofd eener lagere school een leerling tot de hoogere bur gerschool toe te laten. c. Art. 6 van de Hooger Onderwijs wet vervalle. 1) d. De regeling van het schoolgeld voor de Rijks-hoogere burgerscholen worde in dier voege herzien, dat het minimum schoolgeld verhoogd en vrij stelling van schoolgeld slechts ver leend worde voor leerlingen die van bijzondere begaafdheid blijk geven. e. Het minimum aantal leerlingen, dat recht geeft op subsidie voor een hijzonder gymnasium of hoogere bur gerschool, worde verhoogd tot het ge tal, opgenomen in liet ontwerp van wet tot regeling van het voorbereidend hooger en algemeen vormend middel baar onderwijs, aanhangig gemaakt bij de Tweede Kamer der Staten Generaal. f. De Regeering schenke aandacht aan de beteekenis van de beperking der ontwikkeling van andere takken van onderwijs voor den toeloop van leerlingen naar het voorbereidend hoo ger en middelbaar onderwijs. g. Art. 15 der Hooger Onderwijswet vervalle. 2) h. In art. 36bis der Middelbaar On derwijswet en art. 8bis der Hooger On derwijswet worde als voorwaarde van subsidieering van gemeentelijke hoo gere burgerscholen en gymnasia uit drukkelijk vermeld, dat de bezoldi ging van den directeur, de leeraren en de beambten geregeld wordt ónder de goedkeuring van den minister, met de uitvoering der wet belast. i. Aan het tiende lid van art. 45 ter. der Middelbaar Onderwijswet en aan het eerste lid van art. 168 sexies der Hooger Onderwijswet worde toege voegd dat de aldaar gevorderde goed keuring der bezoldigingsregeling van bijzondere scholen niet wordt gewei gerd, indien die regeling overeenkomt met die der bezoldiging aan hoogere burgerscholen of gymnasia van het Rijk of van de gemeente, waar de school gevestigd is. k. Aan de bepaling van het veer tiende lid van art. 45 ter. der Middel baar Onderwijswet en van het tweede lid van art. 168 quinquies der Hooger- Onderwijswet, luidende: „Parallel-klas sen worden gevormd met inachtne ming van de voorschriften, vastge steld bij den in het tweede lid van art. 36bis (Hooger Onderwijswet: art. Sbis) bedoelden algemeenen maatregel van bestuur" worde toegeyoegd: „of van de regelen volgens welke in de ge meentelijke scholen ter plaatse* geves tigd, parallelklassen gevormd wor den." 1) Krachtens art. 6 der H. O.-wet is elke gemeente bovep 20.000 zielen ver plicht eeri gymnasium op te richten of in stand te houden. 2) Krachtens art. 15 der H. O.-wet is de salarieering der leeraren aan gem. gymnasia onderworpen aan de goed keuring van Ged. Staten. 1. Aan de gesubsidieerde bijzonders eymnasia en hoogere burgerscholen worde toegestaan dezelfde regelen bii het be.palen van hef aantal lesuren dat aan de leeraren wordt opgedragen, te volgen als de gemeente voor haar lee raren. m. Bij de uitoefening van het recht van goedkeuring van bezoldigingsrege lingen van gesubsidieerde scholen lei- de overigens afwijking van de Rijks regeling op ondergeschikte punten niet lot onthouding dier goedkeuring. n. In het eerste lid van art. 45 quin- quis der Middelbaar Onderwijswet, on der a, en in het eerste" lid van art. 168- bis der Hooger Onderwijswet onder a, worde de bepaling opgenomen, dat voorzoover niet bij de goedkeuring der salarisregeling door den minister an ders bepaald is, de kosten van jaar wedden en pensioenbijdragen aldaar bedoeld, slechts in aanmerking komen, voorzoover zij niet overtreffen bet to taalbedrag, dat bij inachtneming der Rijksregeling zou uitbetaald zijn. o. In de Middelbaar Onderwijswet en in de Hooger Onderwijswet worde de bepaling opgenomen, dat een gemeente welke voor een hoogere burgerschool of een gymnasium een salarisregeling toepast, van de Rijksregeling afwijkend verplicht is aan bijzondere/hoogere burgerscholen of gymnasia aldaar, door het Rijk gesubsidieerd, voor wel ke eveneens een salarisregeling geldt, van de Rijksregeling afwijkend, een jaarlijksche subsidie te verleenen ge lijk aan het verschil tusschen het to taal der salarissen ingevolge de re geling, door de bijzondere school toege past, in het totaal bedrag hetwelk voor de bepaling van het Rijkssubsidie in aanmerking genomen wordt. Deze be paling worde aldus geformuleerd, dat ze ook pensioensbijdragen, kindertoe slagen en andere toelagen omvatte; van de beslissing van het gemeentebe stuur worde beroep toegestaan op Ge deputeerde Staten en de Kroon. Aizonderlijke nota's. De heeren Ir. J. W. Albarda, mr. dr. Van Doorninck, dr. J. P. Fockema An- dreae en dr. S. S. Hoogstra hebben ge bruik gemaakt van de vrijheid van hun afwijkende gevoelens op enkele punten bij afzonderlijke nota te doen blijken. O.m. bepleit de heer v. Door ninck opheffing van de .gemeentelijke vrijheid om tot stichting en inrichting van scholen naar eigen inzicht over te gaan wanneer die scholen geheel voor rekening van de gemeente komen. Hij is van oordeel dat met uitsluiting van andere openbare lichamen het Rijk de behoefte moet bepalen in verhouding tot de beschikbare "middelen. De heer Albarda zet o.m. zijn bezwa ren uiteen tegen verhooging van het minimum schoolgeld en tegen het ver binden van bijzondere voorwaarden aan de kostelooze toelating van leer lingen. S T ATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag 2i Jan.. De VOOÏtZTTIER deelt aieue, nat 'in de af deeling en behandeld m..:n worden eenige wetsontwerpen en das andere morgen om half twee in open 'bare vergadering zullen worden be handeld. De heer WIBAUT (S. D. A. P.) vraagt, of de (Comptabiliteitswet niet in-de af deeling en zal worden behan deld. Er zijn daarin artikelen, die in werking treden op 1 Juli 1927. Hoe is dat mogelijk, als dit ontwerp nu niet in de afaeelingen wordt onder zocht De VOORZITTER antwoordt, dat de laatste dagen nog verschillende wetsontwerpen zijn ingekomen, zoo als de wet op het collectief arbeids contract, de instelling van een depar tement van defensie, de comptabiliteit^ wet, het subsidie aan de K. L. M., de onderwijswet, en dat de regeering hem reeds verzocht heeft enkele van die wetsontwerpen te behandelen. Spr. wil eerst het oordeel van de Kamer inwinnen en overleg plegen met de nieuwe centrale sectie. Hij zal evenwel morgen voorstellen, om van daag over 8 dagen wetsontwerpen in, de afdeelingen te onderzoeken. Wat noodig is moet gebeuren. Ontslagname Griffier Mr. H. Zeliissen. Spr. deelt vervolgens mede, dat in gekomen is een schrijven van den griffier der Kamer, Mr. H. Zillesen, hetwelk hij den griffier verzoekt voor te lezen, al is het van hem zelf afkom stig. De griffier leest daarna het volgende schrijven voor. i „Na de Staten Generaal zes en veer tig jaren gediend te hebben, waarvan acht jaren als commies-griffier der Tweede Kamer, en tien jaar als com mies-griffier der Eerste Kamer, achti -ik thans het oogenblik gekomen mijn betrekking van griffier neer te leggen. Het valt mij moeilijk uit een ambt te treden, dat mij lief is geworden, maar het is beter een werkkring te verlaten dan daarmede te wachten tot het ver minderen van arbeidskracht daartoe 'dwingt. Het is om deze reden, 'dat ik de eer heb mij tot uw college te wenden met het eerbiedig verzoek mij me^o ingang van 1 September a.s. een eer- ven ontslag uit mijn betrekking van griffier van de Eerste Kamer aer Sta ten Generaal te verleenen. Het is mij een behoefte bij deze ge legenheid mijn groote erkentelijkheid uit te spreken voor den wel willenden steun en vriendschappelijke medewer king, die ik bij het vervuilen van mijn taak steeds en in ruime mate, zoowel, en in de eerste plaats, van den voor zitter. als van de leden der Kamer heb mop'pri ondervinden. Ook kan ik niet nalaten, met dnnk. baarheid te gedenken den commies- griffier, den keer "Beel'ae.rts van Blok land, wiens bekwame medewerking mij nimmer ontbrak, den directeur Üer Stenografische inrichting, en de amb tenaren en beambten dér Kamer, op wier ijver en trouw ik ten allen tijde heb kunnen rekenen. In uwe en hunne vriendelijke herin nering moge ik mij aanbevelen. Met betuiging mijner gevoelens van hoogachting, heb ik de eer te verblij ven Uw dw. dn. H. Zillesen". De VOORZITTER stelt voor een commissie van drie leden te benoemen om advies uit te brengen over het ver zoek van den heer Zillesen. Als zoo danig .worden aangewezen de heeren v. Lanschot, Polak en Rink. De vergadering wordt te 8.50 ver daagd tot Woensdag 11 uur. POGING TOT HET DOEN ONTSPOREN VAN EEN TREIN. Een trein naar Buitenzorg was ger noodzaakt te stoppen, omdat er een dwarsligger op de rails Zag. Kwaadwilligheid wordt als oorzaak aangenomen,, maar bijzonderheden zijn nog niet bekend. DE A.S. BURGEMEESTER VAN BANDOENG. Naar aan het A. I. Dgbl. bericht werd, zal de chef-exploitatie voor de •westerlijne'n van d'e Staatssnoor- en tramwegen, de heer ir. J. X. von Wol: ogen Kühr, zijn buiteniandsch verlof aanvangen, door 5 üan wei b Juli met de Kawi of de Slamat' van Priok te vertrekken. Dit verlof werd aangevraagd met- he' oog op de toezegging, dat pe neer K bi; het- aftreden van den titularis, den heer B. Coops, èai worden be noemd tot burgemeester van Bad- dceng. Dc Landvoogd herhaalde aeze toe zeggino- tegenover den neer K. per soonlijk, zoo vernam het blad. De oudste land ver huister. Op 101-jarigen leeftijd is te .Ade laide juffrouw Marianne Fisher over leden, de laatst overgeblevene van de passagiers die het schip Buffalo in 1836 in Zuid Australië aanbracht, dat toen tot de Engelsche kolonie uitge roepen en onder bestuur van den ka pitein van dit schip, John Hundmarsh als gouverneur werd geplaatst. Juffrouw Fishér was 10 jaar tóen zij; scheep ging en was de dochter van den eersten burgemeester van Ade laide. Brand. Gistermorgen is door onbekende oorzaag brand uitgebroken in de banketbakkerij van den heer A. Samuel in de Wijastraat te Goüda. De brand ontstond in de boven de bakkerij ge'egen kamers en bergplaat sen voor bloem, amandelen, enz. Door krachtig ingrijpen van de brandweer, kon de brand tot het boven gedeelte worden beperkt, dat geheel uitbrandde. Verzekering dekt de vrij aanzien lijke schade. In/de Schoppenmakerij van den heer L. Slingerland te Waddingsveen, brak gistermiddag brand uit. Door de licht ontvlambare stoffen in de loods aanwezig, breidde het vuur zich zeer snel uit. I Een voorraad hout en gereedschap pen ging verloren. De schoppenma kerij brandde geheel uit. Met het oog op net gevaar van ipstorten, moesten de muren van het gebouw omgetrok ken worden. De brandweer was spoedig ter plaat se en wist een grooten stapel hout op het erf te behouden. Verzekering dekt de schade. Te Vledder is tijdens een hevig, onweer de bliksem geslagen in de boerderii van den landbouwer J. Delfs ma, welke tot op den grond toe af brandde. Het vee werd gered. Te Aalsmeer is door tot nog toe onbekende oorzaak de woning van den heer W. v. d. S. in den Oostem- derpolder tot den grondJ toe afgebrand Doordat de bewoners afwezig wa ren en de brand te laat werd ontdekt, ging de geheele inboedel verloren/ De behuizing van den heer L. Reinhardus te De Punt, is een prooi der vlammen geworden. Alles ver brandde. Verzekering dekt de schade. Vechtpartij. Te Eindhoven heeft gisterenavond omstreeks b uur een ernstige vechtpartij plaats geha tusschen de fabrieksarbeiders f. v. T. en R. D. Eerstgenoemde bracht D. een era stige steek in den buik toe. De toestand van het slachtoffer js: zorgwekkend. In een s 1 o o t. Gisterochtend (omstreeks half elf uur is op den Rot- 'terdamschen 'weg nabii de Overslag te Delft de autio van Mevr. G. uit Den Haag> doordat de chauffeur ie ver uitweek vóór een C. S. È,.~bus, in de sloot gereden, over den kop ge slagen en in brand geraakt. De chauffeur bevrijdde de beide in zittende dames uit haar benarde po sitie, zr bekwamen geen letsel. De politie doofde het vuur. De auto, die zwaar beschadigd werdi is met behulp van een kraanwagen ge licht $n naar Den Haag vervoerd. De storm. De Lemster vis* schersvloot heeft door den storm be- lengriike schade aan de netten gele den. Verschillende visschers "hebben hun geh'eele want verloren, enkele den geJ heeien beug van 70 netien. verte^eri- \vr»orrli«renae een waaide van f 700. De totale schade aan de UemstteTl visie hersvjoot wordt geraamd op vijt- nen duizend gulden. Tengevolge van het stormweeri van Zaterdag en daarna hebben des Eiiknuirer visschers veel schade aan' hun ansiovisvangst geleden. De netten worden 's Zaterdags uit gezet en 's Maandags ingehaald) Men noemt dit een dubbel schot. i Nagenoeg 60 vaartuigen, die Noord waarts van Enkhuizen vischten, ver- leien de helft a twee derde van hun! dure netten. 'J or, gevolge hiervan zal de aanvoer! gedurende de laatste weken der cam pagne nog wel kleiner worden en ver moedelijk zullen de prijzen stijgen. In dit toch al niet beste ansjovis jaar een zware beproeving voor de visschers. Inbraak. In den nacht vanj Zondag op Maandag is ingebroken in' de Buiten-SocieteitXe Kampen. De dief of dieven zijn binnen geko men door de keuken, alwaar men zicht tegoed heeft gedaan aan ham, vleesch,, limonade, enz. Ook een flesch room] was welkom. Vervolgens heeft men het gèheele gebouw afgesnuffeld. Spaarbusjes wert den gelicht, de jassen der kellners van hun inhoud ontdaan, het telefoonpotjö meegenomen, enz. In totaal wordt een bedrag! vanf circa f 150 vermist. Eenige doosje-; sigaretten en cho colade zijn verdwenen, alsmede een1 fiets. De politi^doet onderzoek. i Botsing. Gist eravond kwam de motorrijder W. op den hoek van] de RechtestraatMarkt te Eindho- 1 ven een auto in botsing. Hij schoot met een been tusschen! de spaken van een wiel van de autol en werd heelemaal mee rondgedraaid] De man werd ernstig gekwetst naari het R. K. gasthuis overgebracht. Uit den treingevallen. Te Delfti s gisternacht omstreeks 3 uur óp de spoorlijn achter de fabriek van Enthoven, een vrouw in bewustelod- zen toestand op de spoorlijn gevon den. De politie vervoerde haar naar het gasthuis, waar bleek, dat zij een sche delfractuur, een gebroken linkerarm] en gekneusde borstkas had bekomen. Zij bleek te zijn de 56-jarige juf frouw Catlender, wonende Mathenes- ,serdijk te Rotterdam, die uit den trem was gevallen, welke om kwart voor elf 's avonds uit Delft naar Rotter dam vertrekt Een reiziger, die aan het station te Delft om kwart voor elf is uitgestapt en bij haar in de coupé heeft ^ezeten. wordt verzocht .zich bij de politie te Delft tot het geven van inlichtingen te vervoegen. A a n r ij d i n g. De 28-jarige heefl H. Verschuur uit Nijmegen is bijl Neuss (D.) met zijn motorrijwiel aan gereden door een anderen motorrijder.» waarbij hij een schedelbreuk opliepj V. werd van den motor geslingerd. Korten tijd later is hij overleden. Het slachtoffer was ongehuwd. I De heer Heijnen den bak uit Delft is gisteravond op den Haagwegl met zijn motorrijwiel met zijspan tian- fereden door een auto, komende uit e tegenovergestelde richting. i De heer H. en zijn echtgenoote wer-^ den over den weg geslingerd, U. werai daarbij ernstig aan het been verwond.) De motor met zijspan is vermeid. Scheepstij dingen. HOLLANDAMEftIKA-LIJN. SPAARNDAM, 21 v. R'dam n, New- Orleans. ROTTERDAM, R dam n. New-York 19 ~(11.32 vm.) 130 mijl Z v. Valentia. SIRIS, R'dam n. Vancouver 21 te Ant werpen. YV'ESTERDIJK, R'dam n. Vancouver 19 v. Cristobal. BEEMSTERDIJK, 21 v. Montreal te R'dam. VOLENDAM, 21 v. New-York te R'dam. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. NIJKERK (uitr.) 21 te Port Said. CALLISTO (thuisr.) 21 te Duinkerken. KON. KOLLANDSCHE LLOYD. EEMLAND (thuisr.) p. 21 (10 v.m.) Ouessant 23 8 (v.m.) te IJmuiden verwacht. GAASTERLAND (thuisr.) p. 21 Dunge- ness. MAASLAND (uitr.) p. 20 Dungeness. FLANDRIA (uitr.) 20 v. Lissabon ROTTERDAMSCHE LLOYD. INSULINDE (thuisr. p. 21 (v.m.) Gi braltar. BUITENZORG, 20 v. Bremen n. R'dam. KERTOSONO (uitr.. p. 20 Port de Galle. INDRAPOERA (uitr.) p. 20 Oitavos. GAROET, Batavia n. R'dam 21 v. TJi- latjap. KAWI, 21 v. R'dam te Batavia. ME DAN, Fremantle n. Port Said p. 21 Suez. TER NAT A, Djeddah n. Batavia p. 19 Perim. INDRAPOERA (uitr.) p. 21 (njn.) Gi braltar. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. P. C. HOOFT, 21 v. A'dam n. Batavia. PRINS DER NEDERLANDEN (thuisr.) 20 v. Sabang. RIOUW (uitr.) p. 21 Suez. BALI (thuisr.) p. 18 Sagres RADJA (thuisr.) p. 20 Gibraltar. KON. PAKETVAART MIJ. I.E MAIRE, 19 v. Sydney n. Java. HOUTMAN, 20 v. Melbourne n. Singa pore. SAWAHLOENTO, 18 te Medan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6