NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 22 JUNI 1927 TWEEDE BLAD. Op de Raadstribune. 't Was Maandag een bijzondere en toch uiterst gewone raadsvergadering. 't Bijzondere openbaarde zich al da delijk bij de opening. Wethouder Mulder, reeds zooveel weken wegens ziekte afwezig, was voor het eerst weer aanwezig, 't Deed even wat vreemd aan, hem, dien wij steeds trouw aan 's voorzitters rechterhand zagen, thans links, naast den secretaris, op de plaats van de Anti-revolutionaire raadsleden te zien plaats nemen. Maar de plaats van den wethouder kon de heer Mulder nog niet weer innemen. Warm klonk het welkomstwoord van den voorzitter, met een sympathiek treffend stemge luid, toen hij de hoop uitsprak, dat de heer Mulder spoedig geheel hersteld moge zijn om zijn volle werk te her vatten. Maar er was toch ook nog meer bij zonders. Reeds bij den eersten inter ruptieregen hoorden wij roepen: „Het politiebureau". Dat spook, aan het eind van de agenda geplaatst, veront rustte reeds van den aanvang der ver gadering af. 'Het voorlaatste punt van de agenda kreeg in eens een bijzondere belang stelling toen de rechtsche meerderheid door de afwezigheid van de beide An- tirevolutioaire leden, de heeren Huur man en Eikerbout, in een minderheid was omgezet. 't Heeft ons gistere^ weer geleerd, dat T bij een zoo geringe, meerderheid steeds gevaarlijk is, principieele za ken aan de orde te stellen. Overigens heeft ons het gevoerde debat maar weinig bekoord. Er waren wel aardige momenten maar ze pakten toch niet erg. 't Begon al met de 3 October-markt. De heer Heemskerk brak een lans voor het goed recht van de marktkoop lieden. Wethouder Reimeringer zou in zijn bestrijding sterker hebben gestaan, indien hij aannemelijk had kunnen maken, dat zijn betoog ook klopte met het feit, dat de 3 October-markt niet wordt bezocht door diezelfde kooplie den die wekelijks onze. markten bezoe ken. Hij stond sterk "ten aanzien van het wekelijksch bezoek, maar nu ging zijn betoog langs höt bezwaar van den heer Heemskerk heen. inplaats van dit te ontzenuwen. De betrokken kooplie den krijgen nu een kostbare week om hun bezwaren waar te maken. Daarna kwamen wij aan „de clou" van den clag% de bewaarschoolkwestie. Het zeer gbede betoog van den wet houder dat van den heer Wilbrink, maar vooraf dat van den heer Wilmer, dat- warm 'principieel stelde onze be hoefte astn bijzonder onderwijs, was thans machteloos tegenover het aan eengesloten verzet van links. Het betoog van den heer Verweij, de onderwijsman der S.D.A.P.-fractie, met zijn tirie ondeugden van het voorstel: ony/jrdraagzaam, onrechtvaardig en onoprecht, sloeg niet in. 't Was in stfrne gezet voor een heldhaftige ver- ctediging tegen een vast aaneengeslo ten rechterzijde» Nu de neuzen geteld werden, was de kans op de overwin ning zeker, hetgeen merkbaren in vloed had op de voordracht van de, als verdediging van de bedreigde veste be doelde rede. aDarentegen was de rede van Mevr. van Itallie scherp en hatelijk, door spekt als ze was met aanvallen op po litiek terrein, die hier geen waarde hadden dan alleen om de hartstochten te prikkelen. Op het hoofdmotief diende de heer Wilmer haar een afdoende bestraffing toe. Wat de resultaten aangaat hebben wij nu een raadsbeslissing aie niet wil dat als regel liet bewaarschool-onder wijs aan het particulier initiatief over gelaten wordt. Daarentegen ligt in het VGorstel-Sijtsnïa dat B. en W. nu met voorstellen moeten komen om in het Kooikwartier te houwen een openbare bewaarschool. Toen de eerste der be zuinigingsmaatregelen, de toelatings leeftijd van drie jaar op drie on een half jaar te brengen, was verworpen, vroegen B. en W. schorsing van de be raadslagingen. Vooral de eerste beslissing achten wij ernstig. Het voorstel van B. en W. getuigde, ondanks het hevig verzet ja juist door het verzet werd dit be wezen van een gezonde opvatting. Hoogstens zou liet noodig geweest zijn nog een stap verder te gaan, en voor ieder ook bouw en exploitatie van do schoolgebouwen mogelijk te maken. Daarentegen zal nu, het besluit conse quent uitgevoerd, dat alles van ge meentewege moeten geschieden. Alleen betwijfelen wij of de Raad straks de plannen die B. en W., inge volge deze beslissing in den Raad zul len moeten brengen, ook werkelijk zal willen doen uitvoeren. On^ lijkt bet niet twijfelachtig dat dan een „non possumus" zal klinken. Een geheele avondvergadering heeft liet college besteed aan het politiebu reau. 'Wanneer daar niet achter ge staan had de ziekte van een der hoofd ambtenaren van de gemeente, dan ge- looven wij, dat nog zeer harde woor den waren gevallen. Het is gebeurd. Laat ons in liefde zwijgen. Maar wij twijfelen niet of een ieder-die het aangaat zal in deze har de les geleerd hebben, dat zooiets niet voor de tweede maal mag plaats heb ben. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Hoorn (Evang.), G. Barger, te Tienhoven. Te Oene, T. Lekkerkerker, tc Delft. Te 's Hee- renberg, H. B. Sasse te Schoonoord. Te Oosterwold (Gel.d.), G. Alers te Nw. Lekkerland. Te Nieuwe Pekela, M. D. Gijsman, te Zunderdorp. Aangenomen: Naar Krabbendij- ke, J. C. Neelem^n, te Eikerzee. Bedankt: Voor Stedum, J. Ste- houwer te Weesp. Voor Assen, W. A. Eerdbeek, te Standaarbuiten. GEREF. HERKEN. Beroepen: Te Baarland, J. Wiep- kema, cand. te Bedunu Te Sehoon- rewoerd en te Zuilen, L. v. d. Zanden, cand. te Putten. Bedankt: Voor Koog Zaandijk, J. Hoekstra te Dalfsen. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Noordeloos, P. J. de Bruin, te Veenendaal; en D. J. van Brummen, te Driebergeh. BEVESTIGING, INTREDE EN AFSCHEID. Zondag j.l. nam Ds. C. von Meyen- feldt afscheid van de Geref. Kerk te Vrouwepolder, wegens vertrek naar Feyenoord, Mede in verband met de volledige afwerking van den catechis mus en met het schoone en passende slof voor zulk een dienst, was door hem als uitgangspunt gekozen het laatste gedeelte van Zondag 52: „Want Uw is het Koninkrijk, en de kracht en de, heerlijkheid, in der eeuwigheid, Amen." Thema was „Het dankend slot? van het Onze Vader". Aan het einde van zijn predikatie lichtte spr. nog een har telijk persoonlijk woord tot de gemeen te, den kerkeraad, organisten, koster, hoofd van de Chr. school, catechisan ten, jeugdvereenigingen, afgevaardig den der zusterkerken van de classis Ds. Douma van Oostkapelle en Burge meester Louwerse. Namens gemeente en kerkeraad werd de scheidende lee- raar toegesproken dtfor ouderling Meiers, namens de classis door Ds Douma en namens de burgerlijke ge meente door den Burgemeester. Staan de werd den ver.trekkenden leeraar toegezongen Ps. 121 4 en Ps. 84 6. Ds. J. A. R. Teriet nam Zondag morgen afscheid van de Ned. Herv. Ge meente te Sneek met een predikatie over Rom. 12 2, de woorden „maar wordt veranderd door de vernieuwing uws gemoeds." De scheidende leeraar werd toege sproken namens den Kerkeraad en de gemeente door Ds. ,H. W. te Winkel, waarna toegezongen werd Ps. 121 4. Na des morgens bevestigd te zijn door Ds. W. G. G. Beerekamp, met een predikatie over 2 Cor. 5 19 en 20, deed 's avonds de' heer S. Brand, gekomen van Heiligenee, zijn intrede bij de Ned. Herv. Evangelisatie te Huizum; spre kende over 1 Thess. 5 25. Aan het einde der predikatie wer den de gebruikelijke toespraken ge houden. Namens de evangelisatievereeh. heet te daarop de heer Blanksma den nieu wen voorganger welkom, waarna hem werd toegezongen Gez. 17 6. Na des voormiddags te zijn beves tigd door Ds. J. v. d. Schors, van Haar lem, die als tekst voor zijn predikatie had gekozen 1 Cor. 4 1, deed Ds. J. v. Dongen, predikant der Baptistenge meente, Zondag zijn intrede te Stavo ren. Ds. van Dongen sprak naar aan leiding van Luc. 4 1722. De Burge meester van Stavoren en ouderling S. Visser, spraken den nieuwen herder en leeraar in hartelijke bewoordingen toe. De bevestiging van Ds. A. A. Dons zelmann beeft a.s. Zondagavond in de Nieuwe kerk der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam plaats door Ds. B, Gijzel. Ds. C. BOERE. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft aan Ds. C. B. Boere pred. der Ned. Herv. Gemeente te Oudenhoorn, ingaande 26 dezer eervol ontslag toegekend. VER. VOOR INWENDIGE ZENDING IN NOORD-HOLLAND. De buitengewone algemeene verga dering der Vereeniging voor Inwendi ge Zending in Noord-Holland, Maan dag te Amsterdam gehouden, heeft het voorstel van het Hoofdbestuur om te trachten gelden bijeen te brengen, waardoor de aanstelling van een in specteur mogelijk wordt, aangenomen. BOND VAN GEREF. MANNENVER. Op Woensdag 13 Juli a.s. wordt te Dordrecht de ode Bondsvergadering gehóuden onder leiding van Ds. C. J. van der Boom, van Overschie. In de vergadering na 4 uur zal Ds G. W. Akkerhuis van Maassluis, een opwekkend woord spreken. Vooraf wordt door den heer H. Brou wer H.M.zn., van Dordrecht, een refe raat gehouden over: „lie beieekenis van de Geref. Mannenvereeniging voor het huiselijk en persoonlijk leven GEBREK AAN R.K. PRlES-E.tS. Volgens de „Semaine Religieust hebben ongeveer 10.000 kerken en ka pellen in FrankrijK geen vasi daaraan verbonden R.K. priester meer. Zetr vele plaatsen zijn opgeheven. In som rnige diocesen bedraagt het aantal va 'caturen 40 pet. van het geheele aan tal plaatsen. Ongeveer 5000 priesters bedienen meer dan één plaats. Als de oorzaken worden genoemd o.m. de uit werking der leekenwetten en de ge volgen van den oorlog, welke ruim drieduizend priesters en seminaristen heeft doen vallen of ongeschikt ge maakt heeft voor den geestelijken dienst. CHR. NAT. ZENDINGSFESST. De aanplakbiljetten, die overai zijn aangebracht, herinneren aan de nade ring van het g:oote Zendingsfeest, Woensdag 6 Juli op Raaphorst. lletx programma is verschenen Verwacht wordt, dat velen aan dit feest zullen deelnemen. Vooral voor den jeugddienst is er véél animo. Groo- te scharen van jonge menschen zullen uit Rotterdam Den Haag, Leiden, Haarlem en Amsterdam naar Raap horst trekken Drie muziekkorpsen zullen den zang begeleiden. Het fan farecorps „Gbadja te Rotterdam zal bovendien in de pauze een uitvoering geven. DE EED. Voor het kantongerecht te Purme- rend werd Ds. Rensink, Herv. predi kant te Broek in Waterland als getui ge gehoord. Toen de predikant echter den eed moest afleggen, maakte hij daar bezwaar tegen. De kantonrechter bleek daarover een weinig verbaasd, omdat de getuige predikant was. De predikant deelde daarop mede, dat hij den naam van God te groot en te heilig vindt, om er bij allerlei rechtzaken maar .gebruik van te maken. En spreker voelde zich zelf zóó waar, dat hij ook een persoon lijk bezwaar tegen de eedsaflegging heeft. De kantonrechter merkte op, dat een predikant van wien verwacht mag worden dat hij in God gelooft, toch geen bezwaar tegen het afleggen van den eed behoeft te hebben. Doch Ds. Rensink antwoordde dat hij juist als predikant zulk een bezwaar wèl had. De kantonrechter zeide daarna, dat hij dat bezwaar ten slotte had te eer biedigen, waarna de getuige de gebrui kelijke verklaring moest teekenen en met het doen van de belofte kon vol staan. STUDENTENCORPS F. Q. I. TE KAMPEN. De Senaat van het Studentencorps '„Fides Quaerit Intellectual" te Kam pen is voor het corpsjaar 1928-'28 al dus samengesteld: E. Teunissen van den Born, praetor; P. H. Wolfert, ab- actis (adres: Oudestraat 69, Kampen); R. Bakker, quaestor (adres: Louis de Solignustraat 33); A S. Timmer, asses sor I; A. J. van Dijk, assessor If HET VIJFDE EEUWFEEST DER LEUVENSCHE UNIVERSITEIT. Aan de feesten Ier gelegenheid van dg 50ce verjaring der oprichting van de Universiteit te Leuven zullen e&n zeer groot aantal buitenlahdsche gedelegeer- cen uit Europa, Amerika, AzL en Aus tralie ceelenemen. De feesten hebben 29 en 30 dezer plaats. Als Nederlandsche gedelegeerden ko men: Dr. J. de Zwaan uit Groningen; Dr. Kernkamp uit Amsterdam; Dr. P. J. Blek, Ned-srlandsch Historisch Instituut e Rome; Dr. J. P. Kleiweg de Zwaan Ams.eruam; Dr. W. H. Keosom, Leiden. Mr. L. M. ieyers, Lëi .sn; _r. A. Ncoid. zij, Utrecht; Dr. Poels, Heerkn; Mgr. Schrijnen, Nijmegen; ur. Th. J. S.omps, Ams.erdam; Dr. A. H. M. J. van Rooy, Ams.erdam; Van Vclienhoven, Madrid; Dr Went, Amsterdam; Dr. P.' Zeeman Ams.erdam. UIT DE OMGEVING. ALKEMADE. Burger^ke s.anu. crebonea: Jo uam.es z.\Le^uuai en r. m. v er^a^r üiiuo. «,0-L.nn- d vv. o. Uicseiucr^ en U. van _eu .- u.ouius uiniericusz.v n. Kueu en J. loos. Geuuwii: An.numus Johannes Hog. boom jm. 20 j. en ..xa.ia v.:n Hameren jd. 22 j. Lirk van ejvvuoo, jin. 28 j. en gansje van Home jd. 2ó j. j_;e herxjK v^n ...a,en e -ewich.e.i zal in eze, gemeen .e pla .to imbuen t u,$jpweging .en haize van P. Zuotemel;. op 27 ourn as. van 9.3012 en 12.30 uur, e Koelofaronasveen op 28 en 29 -juni as. e.i huize van de VY\d. 'Th. Bakker van 9.3012 en 11.30 uur en e Ouüewe.e.ing ten huize van A. van en Bosch op 1 juli a.s. van 9.3012 en 14.30 uur. BOSKOOP. Vrfidsffuud-og oeg ijd ns het gq 'weder de bliksem in een tuinloods van e firma v. d. Nis aan het Kijneveld al h.er. In de leeds werd een heele ver wees ang aangericht. Daar he, juist schafttijd was. waren er ge-jn werklieden in de leeds, a:.d_rshai en er zeker doodeh te betreuren zijn ge weest. Op de algemeene begraafplaats al hier werd door de bliksem een boom gedeeltelijk c#veld. Cn_e plaatsgencote, Meg. M. v. Tul pen, slaagde te tergen (N.-R.). voor het examen onderwijzeres. Bij den Rijksontvanger te dezer plaatse, werd wederom een bedrag ge stort van f213,12. wegens te weinig be- taalae belastingen. Op de gehouden veiling door Nota ris Houtzagers, zijn de perceelen in bed gebracht als vol|c: 4 Huizen met inhuren gelegen in de Biezen cp f13950,3 perceelen tuin en weiland, gelegen aan den Reijers kooperweg op f7500, Omtrent onderstaand? verloren voorwerpen zijn aan het politiebureau inlichtingen te bekomen: 1 Manchester jas, 1 bankbiljet. 1 gou den Zeeuwsche speld en 1 kleine gouden broche. Donderdag 30 dezer, zal in hotel „Klaassen", door de tooneelclub ,,Ami- citia" woraen opgevoerd het tooneel- stuk ,,Om 10000 dollar". De heer D. C. Verschoor, hoofd der R. K. Ulo-School alhier, is bestemd om te worden benoemd bij het onderwijs in Ned.-Inidië. Dit is het 4e hoofd, dat dit jaar het onderwijs in Boskoop gaat verlaten. Dezer dagen zal een aanvang ge maakt woeden met het teeren d-r we^en. De door de gemeente aangekochte teer- machinee is gisteren aangekomen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is e?n boom, staande in de tuin van de Ned. Herv. Pastorie door den storm omgewaaid. De gehouden collecte voor den gewapenden dienst in de Ned?rlanden, heeft hier ter plaatse f26,44 opge bracht Op initiatief van den Burgemees ter deze er gemeente is eencommissié gevormd om gelden in te zamelen, ten behcetf? van de slachtoffers van de stormramp in den Achterhoek. In de commissie hebben zitting alle le^en van de vroegere watersnoodcom missie. Zondag 26 Juni v.-m. 9.30 en n.m. 6 uur hoopt voor de confossionoele ver eeniging in het gebouw „Salvatori" op e treden Ds. Rijnders uit Rotterdam. Mcch.en wij in ons blad van 11 Juni j.l. er op wijzen, dat, wanneer alle krach.en ingespannen werden d? Bos- kcopsche Bur/rwacht voor dit jaar 1 e gelukkige b.zitter van d.n z.lveren wisselbeker door de Mies Blanche Siga- reienmaatschappij uitgeloofd zou zijn, he, resuDaat v«n den :d;trijd te Bode graven is geweest, dat de beier dit jaar net eigendom is geworden van de Bur gerwacht daar ter plaatse. Op de wedstrijden te Boskoop, Al phen en Bodegraven achtereenvolgens d-enouden, behaa.de de Burgerwacnt e Bodegraven resp. 272 p., 273 p. en 282 p, ci in totaai 827 pun.en. de Bur gerwacht te Alphen resp. 272 p. 266 p. ên 274 p., of in to.aal 813 p.; de Bur- yerwachi, alhier 283 p., 269 p. en 259 p., 01 in totaal 811 p. De volledige uitslag van do per sonele weasa'ijden is: Boskoop: P. J. Torken 42, G. Metse laar 28, C. W. de Jong 54. Th. d? jong 59, J. de Bruin 53. Kerkhoven 53 A. J. v. d. Meer 47, van Tilburg 49, Moerdijk 51, J. van Tol 53, J. Spaarga v ;ea 52, Joh. Jfieuwesjeeg 52, W. B. v. ■Linjk 50, D. N.euwesjeug 35. H. van Tol 51, H. A. Bcexraatl 52, A. Spa 52, Jac. van YVjjk 44, oencxliuijzen 4-, A. van .ui 49, C. Gouukade 45, A. van Wijk 49 en A. A. Verkaoe 49. Ah hen aan den rign: B. Lemkes 57, Jungenburger 46, Borgshoeï 58, Meis 56, Kroon 57, van der Linden 54, Dui ker 50 en Benders 42. Bodegraven: F. Looy 58, de Vries 58, Hobrink 59. E. van Waveren 52, C. ekens 55, F. Batelaar 55, C. D. Michie en 48, T. v. d. Werken 55, Zaal 58, H. Schoo 55, J. C. de Vet 51, K. C. Bos 57, R. Kouweling 56, van Vliet 55, Jon- geneel 55, H. Gobel 57, A. M. Vink 53. En hiermede behooren voor dit jaar de Mis Blanche Beker wed 5 Lrij den weer tot het verleden. Een woord van hulde aan den organisator, den heer Benck- huijzen voor alle zijne moeite en aan de Miss Blanche Sigaretten-Maat:chappij voor haar mooie wisselprgs, is hier wel op zijn plaats. HAZERSWOUDE. Door het bestuur van den Am bachtspolder zal op Dinsdag 28 Juni a.s. schouw worden gehouden overalls bruggen, hoofden, wijken, slooten en kunstwerkers in den polder gelegen. De collecte voor den Ge wapenden Dienst heeft opgebracht de som van f 21,971/2, waarvan op het dorp f 14,54V2 en aan den Rijndijk f7,43. Tot diaken van de Geref. Kerk is gekozen de heer W. Slootweg. Burgerlijke stand. Bevallen: J. P. M. van Neeland, geb. v. d. Berg, d. Gehuwd: H. Hulshoff Pol 2 6j. en W. C. J. Engelberts 25 j. Overleden: J. van Velde 5 j. z.v. H. van Velde. C. C. Verhoog 63 j. echtge- noote van D. van Roon. KOUDEKERK Burgerlijke stand. Overleden: Leo- nardus i e.rus van Leeuwen 6 mnd. FEUILLETON. Niets nasïÉe'siiite vreemd Fen episode uit de geschiedenis van d.- Christenen op het Sinaïtisch schiereiland omstreeks het jaar 300. '4 0 Er bevonden zich in den heiligen berg vele dergelijke holen, en de groot ste waren door Anachoreten in beslag genomen. Die van Stephanus was bij zonder hooggewelfd en diep; toch was er maar eene smalle ruimte over tus~ schen de legersteden 'van gedroogde bergkruiden, waarop hier ,de vader, daar de zoon sliep. Het middernachtelijk uur was reeds 'ang voorbij, maar noch de jonge noch de oude grotbewoner scheen te sla pen. Hermas zuchtte luide, en wierp zich onrustig van de e?ne zijde op de andere, zonder acht te geven op den ouden man, die zwak was, door smar ten werd gekweld, en dus den slaap niet ontberen kon. Intusschen vermeed Stephanus zich om te keoren of diep adem te halen, hoewel hem dit ver lichting kon geven, zoodra hij meende te bemerken, dat zijn krachtige zoon rust gewonden had. Wat mocht toch den knaap beletten te rusten, hem die anders zoo vast sliep en zoo moeilijk was te wekken? „Hoe komt het", dacht Stephanus, „dat de krachtige jeugd zoo diep en lang slaapt en de ouderdom, die be hoefte aan rust, ja ook de kranke, zoo licht en zoo weinig? Moet het waken hun levenstijd, waarvan zij het einde vreezen, verlengen? Waarom is men toch zoo kinderachtig gehecht aan dit jammerlijk bestaan? Waarom zou men zich uit de voeten maken, zich verbergen willen, wanneer de engel ons roept en de gouden deuren zich voor ons openen? Wij zijn niet onge lijk aan Saul, den Hebreër, die zich schuil hield, toen men naderde om hem te kronen. Hoe smartelijk brandt mijn wond Had ik maar een teug water! Als het den armen jongen niet zooveel moeite had gekost den slaap te vatten, zou ik hem om de kruik vragen". Stephanus boog zich naar zijn zoon over en luisterde, doch hij wekte hem niet. toen hij zijne zware regelmatige ademhaling hoorde, huiverend trok hij zijne leden samen onder de scha penvacht, die slechts halverwege zijn lichaam bedekte, want door de ope ning van de spelonk, waarin hel over dag gloeiend heet was, drong nu eene ijzige nachtlucht. Zoo verliep er geruimen tijd. Einde lijk meende hij op te merken, dat Her- mas zich oprichtte. Ja, de slaperige jongeman moest wel ontwaakt zijn, want hij begon te spreken en Gods naam aan te roepen. Nu wendde de oude man zich tot zijn zoon en waagde het zacht te vra gen: „Hoort ge mij, kind?" „Ik kan niet slapen", antwoordde de jongeman. „Geef mij wat te drinken", vroeg Stephanus; mijne wond brandt zoo ondragelijk". Hermas stond dadelijk op en stak den lijder de waterkruik toe. „Dank, dank, mijn kind", sprak de oude, en greep terstond naar de hals van de kruik. Maar dezen kon hij niet vinden en verwonderd zeide hij: „Wat is dit vochtig en koud. Dat is leem, eD onze kruik was een pompoen". „Ik heb haar gebroken", antwoord de Hermas, „en Paulus leende mij de zijne". „Zoo, zoo", prevelde Stephanus. Na gulzig gedronken te hebben, gaf hij de- kruik aan zijn zoon terug en wachtte tot deze zich weder op zijn leger had neergevleid. Toen drong de bezorgd heid hem te zeggen: „Gij zijt heden avond lang uitgebleven, de kruik is gebroken, en gij hebt in uw slaap tel kens gedroomd. Wat hebt gij toch ont moet?' „Een demon der hel", antwoordde Hermas. „En thans vervolgt mij dit gedrocht in onze grot en jaagt mij on der allerlei gedaanten schrik aan". „Verban het dan en bid" sprak de oude man ernstig. „Voor den naam van God vlieden alle onreine geesten" „Ik heb Hem aangeroepen", zeide Hermas met een zucht, „doch tever geefs. Ik zie vrouwen met roode lippen en vliegende haren, en witmarmeren beelden met ronde leden en gloeiende oogen, die mij altijd en altijd weder wenken". „Neem dan den geesel ter hand", beval de vader, „en zie of ge u daar mede rust kunt bezorgen". E)it bevel gehoorzamende stond Her mas andermaal op en ging met den gee9el naar buiten. De beperkte ruim te van de grot belette hem daarbinnen dit werktuig met krachtigen arm te zwaaien. Weldra hoorde Stephanus in de stilte der nacht het snorrend geluid der lederen riemen de slagen op de veerkrachtige menschelijke spieren en het smartelijk steunen van zijn zoon. De oude man kromp samen bij elke striem, als had deze hemzelven getrof fen. Eindelijk riep hij, zoo luid hij kon: „Genoeg, thans is het genoeg 1" Hermas keerde in de grot terug. Zijn vader riep hem aaniijne legerstede en noodigde hem uit met hem gemeen schappelijk te bidden. Toen het Amen was uitgesproken, streek Uij met de hand over de dichte haren tan zijn zoon en zeide: „Sedert gij in Alexandrië waart, zijt gij veel veranderd. Ik wenschte, dat ik den bisschop Agapitus geen gehoor gege ven en u de rei9 verboden had! Wel dra zal mijn Heiland mij roepen, dat weet ik, en niemand zal hier voor u zorgen. Dan zal de verzoeker komen, en al die heerlijkheden van de groote stad, die toch maar lichten als rottend hout, als slangen die een weerschijn geven, als giftige purperbeziën „Ik verlang ze niet", viel Hermas in de rede. „Die woelige stad bracht mij in verwarring, maakte niij beangst. Nooit, neen nooit zal ik haar weer be treden." .„Zoo spreekt gij altijd", gaf Stepha nus ten antwoord, „en toch zijt gij se dert de reis veranderd. Vroeger' dacht ik zoo dikwijls als ik u hoorde lachen: die klank zal den Hemelschen Vader welgevallig zijn. En than9? Gij waart den zangvogel gelijk, en thans loopi gij zwijgend daarheen; somber en mistroostig is uw blik en booze ge dachten weren den slaap van uwie sponde". „Dat is mijn lijden", antwoordde Hermas. „Wat ik u bidden mag, laat mijne hand los. De nacht is weldra voorbij, en gedurende den geheelen dag hebt gij mij lessen te geven." Stephanus zuchtte, en Hennas zocht zijn leger weder op. Zij konden beiden den slaap niet vatten, en de een wist V2.n den ander„ dat hij waakte. Zij hadden elkander gaarne toegesproken, maar ontevredenheid en trots sloten de lippen vanden zoon, en de vader zweeg omdat hij maar altijd de juiste woorden niet vinden kon, waarnaar hij zocht, woorden die doordringen tot het hart. Eindelijk brak de morgen aan. Een iichte schemering drong door de ope ning naar binnen en het werd langza merhand helderder in de sombere ruimte van de spelonk. De jongeling ontwaakte en stond geeuwend op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5