NIEUWE LEIDSCH E COURANT VAN WOENSDAG 22 JUNI 1927 DAG-AGENDA. Woensdag 22 Juni, 's av. van acht tot negen uur. zitting van het Advies bureau voor Tuinbouwaangelegfnhe- dèn in de bestuurskamer van de Eens gezindheid, Zijlsingel. Oegstgeest. Vrijdag 24 Juni., 's av echt uur, „Irene": ILedenverg. der Ver Ziekenhuisverpleging. Vrijdag 24 Juni. 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Alg. Verg. v. h. Gen Mathesis S. G." Zondag 3 Juli. Vriie Evang. Gem.. Middelstegracht 3: Samenkomst. Spr. Ds. Theeuwissen. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 Juni tot en met Zondag 26 Juni a.s. waargenomen door de apotneek van den heer P. du Croix, Rapenburg, Tel. 807. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4. des nachts en des Zondags Men wilde het middel eerst eens in corpore vili probeeren, en koos daar toe uit een beer, die aan staar leed. De voornaamste .geneeskundigen woonden de operatie bnzi] werd door Prof. Jungkens verricht. l)e beer is tot heden nog niet ontwaakt. Wolff vereeuwigde de gebeurtenis: een beer in kamenapon, met de ge laatstrekken yan Schönlein, zit diep te slapen; een jong beertje weent aan zijn voeten. Een aap, ciie Jungkens voorstelt, staat naast den lijder, inet een gebaar van „ik kan er niets aan doen". Een vos, een ram en een kater, allen naar de mode van dien tijd ge- kleed, voltooien de groep. De koning loofde het kunstwerk alsi prijs uit aan dengeen, die het 't best zou bezingen. De winner was Paul Heyse, toen nog student. Zijn gedicht luidde: „Der Bar is nun ein -stiller Mann, Das Chloroform ist Schuld daran. Ein arztliches Collegium. Ging mit dem Vieh zu menschlich urn., Das Füëhslein grinst, das Barleini flennt, Der Wolff setzt ihm dies Monument". BUITENLAND. DE DRIE-MOGEND HEDEN- CONFERENTIE Commissoriale besprekingen. Een communiqué, dat te Genève is uitgegeven, deelt mede, dat het uit voerend comité van de conferentie tot de beperking van de bewapening ter zee besloten heeft een technisch co mité samen te stellen om de feitelijke gegevens uit te wisselen over het aan kruisers, torpedojagers en duikboot en en hun tonneninhoud van ieder dei- drie mogendheden. DE ACTIE TEGEN DE VI^AAMSCHE FRONTERS. Ward Hermans weer vrijgelaten. De frontleider en journalist, Ward Hermans, die Maandag door het par ket van Antwerpen was aangehouden, is op vrije voeten gësteld. Anderzijds wordt vernomen, dat na Mechelen en Antwerpen het parket thans ook een inval heeft gedaan in het frontiokaal te Lier. Deze 'nieuwe, naar het schijnt op weinig ernstige gronden berustende fectie tegen een groot deel van de vlaamschgezinde elementen van Bel gië, maakt in alle Vlaamsche kringen een pijnlijken indruk en men ontveinst zich niet, dat zij voor een groot deel haar oorsprong vindt in het streven van sommige anti-Vlaamsche clans- om daarmede de amnestie-kwestie eens te meer in een hatelijk daglicht te "stellen, en haar oplossing op deze wijze te ver dagen of te trachten haar geheel te doen vervallen. Het begint op een kleine terreur te gelijken, die per saldo geen ander ge volg zal hebben, dan ae rangen der. maximalisten te versterken en de Vla mingen van andere meening te prik kelen. DE BESPREKINGEN TE GENèVE. Een verklaring in het Lagerhuis. De particuliere besprekingen, die te Genève hebben plaats gevonden, tus- schen de ministers van buitenlanasche zaken tijdens de jnógste zitting van den Vo'.kenbondsraad, hebben gisteren •het ontwerp van een, verklaring in liet Lagerhuis uitgemaakt. Locker Lampson, de onderstaats-se; cretaris van buitenlandsche zaken, zei dat de vertegenwoordigers van En geland, Frankrijk, Italië, Japan, België en Duitschland hebben deelgenomen aan deze besprekingen. Er is vrij van gedachten gewisseld over alle zaken van gemeenschappelijk belang, en er zijn verklaringen gege ven van de politiek van de verschillen de vertegenwoordigde landen. Geen van de partijen heeft nieuwe verplichtingen op zich genomen of zelfs gezocht, maar alle -hebben hup voornemen uitgesproken om de poli tiek van Locarno te blijven uitvoeren; en de Enge'sche minister van buiten landsche zaken zegt, dat hij erop ver trouwt, dat een van de resultaten van de besprekingen zal zijn, het gemakke lijk maken van een spoedige uitvoe ring, zoowel aan de eene zijae als aan de andere, van die maatregelen, die er nog moeten worden genomen om volkomen uitwerking te geven aan de Vroegere afspraken van de mogend heden, zooals b.v. het besluit van de Gezantenraad met betrekking tot de (troepen in het Rijnland en de ver schillende nog hangende punten in zake de ontwapening. HITTEGOLF IN ITALIë. De krachtigste sinds 30 jaar. Naar uit Rome gemeld wordt,; heerscht er op- het oogenblik in Italië een hittegolf, zo.oals men er sinds 30 jaren nog geen heeft meegemaakt. Te Florence steeg de temperatuur j.l. Zondag tot 98 gr. "Fahrenheit. NATUUR-AANBIDDING. In een Düitscb gezelschap ontstond eens een druk debat over de kwestie of het noodig was des Zondags Gods- Woord te hooien bf niet. Een geneesheer, die er bh was, zei- de met opgewonden stem: „Wat is dat voor een godsdienstoefening, die men slechts tusschen vier muren houden kan. Ik ga in Gods-vrije natuur, daar heb ik boven mijn hoofd het blauwe, hemelgewelf, aan mijn voeten het groe ne-grastapijt, om mij heen bosschen en bergen, en als orgel het bruischende water en het zingen van den wind. Dat; is een tempel, God err de menschen waardig. Daar bid ik". Daarop vroeg-hem iemand, een ge- lio.ovig Christen:- „Zijt gij dan heden reeds in uwen tempel geweest?" Vandaag juist'niet. Wellicht dan een week geleden? Neen. - -T- Misschien, toch wel een enkele maal gedurende dé laatste zes maan den? Neen, dat pok niet. Gij schijnt;-een.'spaarzaam ge bruik van uw tempel te maken, merk te de ge'.oovige op. De arts zweeg;" de anderen lachten.. De spreker ging .voort: „ln het bede huis. waarik lieden gewèest ben. kunt' gij niet bidden;, het is er Veel te klein., In uwen heerlijken tempel, waar gij; gedurende de laatste zes maanden niet geweest zijt, kan ik ook bidden, hij is voor mij niet* te groot. Laat ik u een .voorstel doen; over ongeveer zes weken moet ik hierheen terugkeeren. Ik-zal het zoo inrichten dat er een Zondag valt in den tijd dat ik.hier ben. Ik zal het u vooruit laten, weten en dan zuilen wij dien Zondag morgen de woelige stad verlaten cn in Gods vrije natuur gaan. Onderweg zul len wij niet over litteratuur en politiek spreken, maar onze gedachten ver zamelen. Dan zullen we op het gras tapijt neerknielen en God, den Schep per aller dingen, den Bestuurder van uw lot en het mijne, aanbidden en: Hem danken voor het goede, dat Hij; ons deed. Wilt ge dat? „Neen", antwoordde de geneesheer na te hebben nagedacht, „dat wil ik niet". „Jammer", hernam de vrager, „dat gij, terwijl ge toch zooveel gevoel voor de verhevenheid uws tempels hebt, niet eens als een aandachtige bidder, een voet er in wilt zetten". Nu lachte niemand meer, want nog1 anderen dan de arts voelden zich diep, getroffen. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. Burgerlijke stand. Bevalten: A. v. Leeuwen geb. Rrjneveld, z. G. de Groot geb. de Vries, d. N. Lepelaar geb. Kom z. W. Broekman geb. Hendrikse, z. H. A. G. Koele wijn geb. Ankerna, z. E. van Klaveren geb. van Brussel, d. J. van Donk geb. Oosthoek, z. J. H. Piepen- brink, geb. v. d. Born levenl. d. Gehuwd; Chr. Gunning jm. 2b j. en J. S. Vcors jd. 28 j. C. R. de Groot jm. 25 j. en E. A. ReciegvMd jd. 25 j. A. van tier Zwaard jm. 21 j. en E. Windhorst jd. 21 j. Overleden; \V. Kom 1 j. (overl. te Leiden). Ingekomen van: Barradee-1, C. Brok, veehouderskn. Steekterw.eg 59. Loenen a. di Vecht Bib. Lokhorst, dienstbode, Jtioorn 198. Heceren, Jacoba de Hartogh lechcgen. van G. 0. v. d. Ent Bra&t, Julia- nastraat 78. Heteren, Tha. de. riartog, J ulianastraat 78. Warmond, Gla. A. E. v. d. Berg, Toegangschevveg 3. Amers foort, J. ae Grooi, opzichter, St. Jorisstr. 5. 's-Gravenhage, J. van Lgmond, mon teur,, Hoorn 30S. 's-Gravennage, C. van Kg mond, boekbinder, Hoorn 368. Lei den, M. van riaaiem, metselaar, Oranje straat 55. Benthuizen, Corn. J. van Aalst dienstbode, ;r. Hendrikstr. 32. Bodegra ven, N. vianen, arbeider, Gouwsi.weg 88 ZiWammerdam, M. Klooster, veemouders- knecht, Steekterweg 9. Boskoop, W. van Leeuwen en-gezin, boomkw.kn., Groene- weg 9. Nieuwkoop, D. Kranenburg en ge zin, rietdekker, Kortsteekterweg 7. Ze venhoven, G. J. Konst, echtgon. van O. M. Scigi.er, Noordeinde 15. 's-Gravenha- ge, kinderen Wigbers, Raod.huissj:aat 44 Utrecht, Jac.a E. van Hasselt, fiiiaal- noudster, Juiianastraat 63, Woubrugge, M. J. iell, veehouderskn., -s Molenaars- buurt 46. Woubrugge, Ietje den Brave, uienstbode, Wilhelniinastr. na. Tér Aar J. H. van Straaten, broodbakkerskn., v. idandersioostr. 38. Winterswijk, F. Gie- iens, kappersbei., Julianasir. 64. Ter- neuzen, G. de Vós, kl-eiërinakérskn., .Raad huisstraat 249. Ter Aar, J. Zevenhoven, arbeider, Maurilsstr. 3. Alkeniade, A. H. van der Zwet, echtgen. van J. M. de Jieij, Hugo dë Grootsir.: 16. Oldehove, I. 1 e Langen, echtgenootë van W. Brou wer, v. Boetselaoi-sx 9b rood. Bodegra ven, H. Ruardij en gezin,-veehouderskn., V erlengde Aarkade .5. 'Heinkenszand, P, J. Imbens, veehouderskn., Wpubrugsche- weg 72. Nieuwkoop, M. Hoogérweri/wed C. van den Berg, Raadwijksir. 1. Wou brugge, M. C. Groenendijk, dienstbode* Hoorn 132. Plazers^voude, C. P. van Tey- lingen, dienstbode, Hoorn 79. Britsch Indië, H. J. Boot en gepin,Hoorn 132. Uithoorn, H. van Dam,'Prins Hendrik straat 69. Vertrokken naar: Maarssen, B. Th. Hendriks en gezin, arbeider, telegrafist N.S. Lisse, G. Mooldrjk. Amsterdam, Amsteldijk 2, Pje. Hofman. Capelle a. d. iJssel, G. Zeelenberg, wagenmakers- knecht. Sassörtheim, P. van der Bijl, Nij megen, Hazenkamp 91. Ja. J. S. Otter. Koenkoop, W. van der Snoek, veehou der. Soest Mtje. Pels, kinderjuffr. Lei den Hje. Braster. BODEGRAVEN. Burgerlijke stand. -Geboren: Johan nes. z.v. J. O.. Schouten en PI. Fortuin. Jan z.v. A, Kombrink.en"Cl van Zanten, wonende te Amsterdam. Antje Adriana d.v. A. Blok en A. Uithol. Ina Cornelia d.v. W. G. Ver laan en I. H. van Leeu wen. Adrianus Cornelis z.v. A. van Laar en A. van Opijnen. -Alicia. Gërardx There- sia d.v. J. van Raoijen en 0. Th., van der Wielen. Getrouwd: J.'A. wan der .Zwaan 25 j. en M. C. van Graas 24 j. Ingekomen van: Gouda, E. C. \van der Neut dienstbode. Reewijk,. A. Ver- bree en gezin" arbeider-. Terschelling, M. Bieedijk stuurman, Barwoulswaarder, A te Jong en gezin, groent'enhanidsiaar. Zwammerdam, J:. Meerferis, opzichter. Maasland, 'G. - Miir èn .ge-zin arbeider S.S. Oudewater, J. Weima en echtgen. arbeider. Gouda, M. E, Jacobi, dienst bode. Vertrokken, naar: Den Haag, H. van der Gieseri dpnstbode. Woerden, M- v. Muiswinkel.Sliedrecht, J-. Lmdliout" en gezin, opzichter. Don Haag, M. Koning. KATWIJK AAN DEN RIJN. Begin ^der voegende week zullen meerdere tuinders hier beginnen met het rooien van vro-ege aardappelen. Dit is enkele dagen 'later dan vorige, jaar -wat zijn oorzaak vindt in het koude weer in e maand Mei. Door de politie is procesverbaal op gemaakt tegen de slager Th- de L., we gens lichte mishandeling van een zijner collega's vleeschhouwers. L!e heer v. E. uit Rqnsburg is door de poliue -bekeurd wegens -het weghaleQ van zand uit een perceel aan den Duin weg. Meerdere personen schqnen zich hl eraan te bezondigen, zooda t van poli tiezijde hierop streng zal worden toege zien. Hiervoor moet men vergunning heb ben van den eigenaar. Het seizoen zet voor den Tuinbouw tamelijk goed in. Maand:,g zijn. de vei lingen der Tuinbouwvereeniging Katwijk en Omstreken weer begonnen, voornl. met de producten vroege aardappelen en bospeen. En beide producten gin gen er bij den handel zeer goed in, aan merkelijk beter dan het vorig jaar, voor al wat de vroege aardappelen betreft. Deze gingen de eerste dagen ongeveer 75 pet. duurder dan in 1926. En in han delskringen ziet men de toekomst niet pessimistisch in. Van het product Vroe ge bospeeri is dit voorjaar buitenge woon veel uitgezaaid, veel meer dan zulks tot helen ooit gebeurde. Echter ook voor dit product is men voor een zeer groot deel qp export aangewezen, zoodat gehoopt wordt dat de bekende Katwqksche peen in nog grootere hoe veelheden voor het buitenland zal wor- en gekocht dan zulks tot heden het geval was. Naar we vernemen zijn er plannen in voorbereiding cm een comité van actie te vormen uit de verschillende Rijksambtenaren om bij de Tegeering ge daan le krijgen Katwijk bij de classifi catie der gemeenten in de iste klasse ingedeeld te krijgen. Dit mede omdat ook Zandvoort in de iste klasse is op genomen. Men zal ook trachten gedaan te krij gen, dat de ambtenaren te Noordwijkin deze actie zuilen gaan meewerken. KATWIJK. Burgerlijke stand. Geboren: Theo- dorus z.v. J. G. H. van der Schilden en D. M. Hugens. Dirk z.v. J. Ouwehand en D. Tonkolaar. Jannetje d.v. D. Parle- vliet en A. Duij venvoor de. Ma-art je d.v. M. Souverijn en G. van der Niet. Ma- rijtje d.v. Kl. Messeïiiaker en D. Jonker. Caspert z.v. J. van Iterson en M. van der Plas. Maria Johanna d.v. Fr. de Graaff en H. E. Trouwie. Elisabeth Pieternella Antonia d.v. A. P Dijksman en. P. van den Bosch. Ondertrouwd: J. Janse en W. de Jong. Getrouwd: Jasper Schilt en Klazina J. van de Ven. Overleden: Antje yan Rqn 4 w. d,v. W. van Riin en A. de Best. Neeltje van der Plas 80 Jj. wede. - van H. Schaap. Henrlrikus Borst 6 j; z.v,. B. Borst en H. H. Tempelman. Johannes Durieiux 3 w. z.v. M. Durieux en P. Hoek. LEIDERDORP. Gisterenavond had alhier ten Raad- huize een bespreking plaats tot oprich ting van een stormrampcomit-é.' Besloten werd 0111 alhier een collecte te houdeu langs de huizen, welke zal plaats heb ben voor 30 Juni a.s. Alhier worden stappen gedaan tot het doen oprichten van een Radio- Centrale. Door den aanvrager zijn reeds i.e verschillende, machtigingen aan den Minister van Waterstaat aangevraagd. RIJNSBURG. Gisteren werd alhier de jaar- lijksche paardenmarkt gehouden, die zich altijd kenmerkt 'door 'een bijzon dere levendigheid- in hetdorp. Ook thanstoonde 'dit weder een' be>- drijvig beeld, mede doordat de aanvoer rngai ruim was.- Lr werden, ook ken afgehandeld;. Gisteravond weid alhier in „Flo ra" een muziektntvperiüg gegeven door het Harmoniegezc 1 chap „Wi.helmina alliier, Diiecteur (te heer W. Jv SmoP ders en het Mandolinegezelschap „O. M. E. C." van Oude Wetering, Directeur de heer A. Jordaans. De voorzitter van „WRhelmina" de heer P. van Delft* heette de. aanwezigen nailelijk welkom, en dee.de "a-ci,. het Ma-ndolinegezèlschap zich de moeite g[e roost had, hlhier een uitvoering te ko men geven, waarom hij verwachtte dat alle aanwez'gon zouden medewerken dat eoe avond een succesvol verloop zou hebben. Plierna werd met de uitvoering aange vangen. Afwisselend devlen- Harmonie- en - Mandolinegezèlschap zich hooren in een ui've^rrid programme, wat blijkens het aandachtig gehoor, uitstekend inden smaak viel. Het is „Wilhelmina" en „O. M. E. C." dan ook gel'-k1" cte borders een genoege- lijken avond te verschaffen door de zeer goede muziek die ten* gehoore -werd ge bracht. Met dankbaarheid kan ook worden vermeld, dat het publiek, ih tegenstelling met vcrig1- uitvoeringen, tot een uïtst-'j- - kend welslagen in alle opzichten heeft medegewerkt. De heer T. Kra.lt maakte hiervan met blijdschap melding en deelde-mede, dat het bestuur van „Flora" besloten had, de zaal niet meer voor uitvoeringen be schikbaar le stellen. Wellicht echter zou deze avond aanleiding geven, weer als vroeger met blijdschap de zaal af te staan. Namens de. aanwezigen dankte spr. „O. M. E. C." en riep hij het gezel schap een hartelijk tot W' De heer Smolders dankte den heer Kralt en het bestuur van „Flora" voor de betoonde welwillendheid. Spr. deel de mede, dat het doel van deze avonden is beschaving en opvoeding te brengen en al hooft spr. in de 23 jaar dat hij hier muziekdirecteur is, ondervonden, dat dit moeilijk is, hij hoopte, dat „Wil helmina' getoond heoft op muzikaal ge bied wat te presteeren, zich in de steun van „Flora" mocht blijven verheugen. Deze woorden werden met hartelijk applaus bekroond. De welgeslaagde avond, waaraan de aanwezige n met dankbaarheid zullen te rugdenken, werd door „Wilhelmina" be- slo.en met „Concours de Montuel" van Langlois. Zooals gewoonlijk het geval is, was ook thans de handel iets vlugger dan be: gin dezer week én de aanvoer -van bloe men was er met het mooiere weer toch niet minder. Van Pioenen was de extra- hooge prijs af. De aanvoer was ook aan zienlijk grooter. Er gingen beste Pioe nen voor f 3—6,30, Pyre.hrums f 0,33 0,50, Irissen kort f0,200,5 a vili's fi,6o1,80. Korenbloemen f0,30 q„4o. Anemonen f0,300,33. Juliaan- tjes f 0,100,30, Anjers wit t o, 18, idem rood f0,25—0,55. SASSENHEIM. Gisterenmiddag werd de aanbeste ding gehouden voor de verbouwing der Geref. Kerfc. De uiisl^ was als volgt: G. Vogelaar, Noordwijk f 47200, Joh. Kraai, Haarlem 45750, Gebr SinLnd, Katwijk 44/61, Geor. v. meda 44.472, J. van Nieuwkoop 43408, J. E. Dijkstra en Zn. 42120,— De begrooting was f43709, Bovengenoemde sommen zijn berekend buiten de centrale verwarming en de meubileering. ZOETERWOUDE. Door de Maatschappij der Ned. Spoorwegen is thans definitief besloten tot opheiiing der bewaakte overweglijn Leiden—Weerden in de Weipoort al hier, met ingang van Vrijdag 1 Juli. De collecte voor den gewapeniden dienst heeft alhier opgebraclft' de Somma van twee en dertig guldén en zes en zeventig cent. - Bij den gemeenteveldwachter a. d. Rijndijk alhier, worden inlichtingen ver steekt omtrent de navolgende voorwer pen. Gevonden: een bankbiljet, e.en knip mes, twee sleutels, een portemonnaie met eenig klein geld. Verloren: een regenjas, een wiel met nieuwen band van Motorrijtuig, een over jas en regenjas, een moltondeken, twe© wollen borstrokken en twee sleutels. Het zoontje van den heer Rom- burgh, die pas twee jaren oud is, en nog zeer gebrekkig loopt, is dezer dagen in een onbewaakt oogenblik te water ge raakt. Gelukkig dat het door den Brug wachter van de Iteiderdorpsche brug werd opgemerkt, die geheel gekleed té waler g!ng en het kinahet'leven wist te redden. A. SCHWEITZER IN AFRIKA'S WILDERNIS. Nadat hij een tiental jaren aanj kunst en wetenschap had gewijd, be gon Albert Schweitzer, vaak tot dien in den nacht werkend, zich practiscn1 toe te rusten voor „zijn leven van rechtstreekschen dienst". Toen verliet de predikant den kan sel, de professor daalde van den ka theder, de geschiedvorscher sloot de studeerkamer, de kunstenaar liet zijn geliefd orgel onberoerd, de cuituur- philosoof ontrukte zich aan alle schat- ten en bekoringen der beschaving en trok de wildernis in om slaapzieken en melaatsche negers te helpen. In zijn laatste en pas verschenen werk „Opnieuw naar Lambarene" uitgave f jeenk Willink, Haarlem -- vertelt Albert Schweitzer van zijn tweede verblijf in de Afrikaansche wil idernis. Als hij terugkomt in Lambarene, op de plaats, waar vroeger zijn met zoo veel moeite gebouwd hospitaal' st'oncf, vindt hij gras en struikgawas. waar over groote boomen hun takken uit breiden. De barak van gó'fplaten, waarin zich! o.m. de operatiezaal bevond, staat nog! overeind, ook de kamer voor genees (kundig onderzoek en de apotheek, (maar hun daken, uit bladeren ge maakt, verkeeren in een troostelóo- zen toestand. Hoe moet Dr. S. aan nieuwe daken komen? Er zijn geen pannen van ge vlochten bladeren meer te krijgen. De inboorlingen hebben ander en beter werk dan deze te maken. Zelf moet hi) ze halen uit verre dorpen, en ook de verdere opbouw geeft einde- looze moeilijkheden. Op hulp van vrij willigers, die als begeleiders van pa tiënten komen en herstelde (zieken iaf hij aangewezen,-maar de ijver der ne gers om hun, die na hen komen een! beter onderkomen te verschaften uan zij zelt hebben, is zeer gering; men werkt toch niet voor onbekenden. Gemeentelijke Aankondigingen HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; gezien het verzoek van: a. de Con tinental Petroleum Company, om ver gunning tot het oprichten van een on- dergrondsche bewaarplaats voor ben zine met bovengrondsche aftapinrich ting in en vóór het perceel van Olden- barneveltstraat no. 37, kadastraal be kend Gemeente Leiden, Sectie P. Nó. 1187; b. de American Petroleum Company, om vergunning tot het uitbreiden van de bewaarplaats voor petroleum op 't perceel Zijlsingel, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie K. No. 912; c. B. C. J. van Ommeren, om ver gunning tot het uitbreiden van de stoom waseh- en strijkinrichting in bet perceel Haarlemmerweg No. 49a, kadastraal bekend Gemeente Leiden Sectie K. No. 2767; d. J. en N. Schouten, om vergunning tot het oprichten van een door electro, motoren gedreven koelinricliting in 't perceel Boommarkt No. 9, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie K. No. 35; e. de N.V. Leidsche Meubelindustrie om vergunning tot het uitbreiden van de fabriek voor het vervaardigen van meubelen in bet" perceel Utrecbtsche Jaagpad No. 44, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie N. Nis; 3763 en 3857; gelet op de artt. 6 en 7 der Hinder- wet; geven kennis aan liet publiek, dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 2en Juli e.k. des voormiddags te half elf uren op liet Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegeii deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandach^ op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zij ner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Leiden, 18 Juni 1927. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Burgemeester en .Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het ver zoek van J. C. van Schie, om vergun ning tot het oprichten van een inrich ting voor het bewerken van vleesch in het perceel Haarlemmerstraat No. 2J8„' kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie H. No. 889, is verdaagd. Leiden, 21 Juni 1927. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, i v Spoedig komt er een groote toevloed van patiënten waaronder tal yan slaap zieken en melaatschen, terwijl verdeA een groot aantal zweren behandel^ worden. Niet zelden worden zieken en ou'aeiï die men kwijt wil, eenvoudig naar heti ziekenhuis gebracht, zonder aat men: zich verder om hen bekommert. Dit drukt als een zware last ep hef ziekenhuis, want dergelijke patiënten: moeten maandenlang onderhouden; worden. Ook stijgt daardoor het aantal! isterfgevallen buitengewoon, wat vele? verpleegden angst-aan jaagt en de re-! putatie van het ziekenhuis in de "oogeiï ider negers niet verhoogt. t Naar het oordeel van hen toont' Ide arts in de eerste plaats een gpedj genezer te zijn, door te kunnen vast4 stellen, of een zieke genezen kan of niet. Indien hij iemand behandelt, dié daarna sterft, zoo bewijst hij daarmee? niet eens te weten, dat de ziekte doo- (delijk, en niet te geiïezen was, aldus! iredeneeren zij'. I' Toch stelt Dr. S. zijn ziekenhuis open voor alle ellendigen. 'Indien hij ze niet allen van den dood kan redden; dan kan hij ze toch liefde bewijzen! en hun misschien het einde gemakke lijk maken. Ontzettend groot is het aantal lijders, aan dysentherie. Steeds neemt het aari tal' slachtoffers toe omdat men geen'; begrip heeft van hygiënische maat* regelen en steeds elkander besmet. Een voor een voetzweer verpleegdé Bendjabi heeft onder de dysentherie- patiënten een man uit zijn woonstreek ontdekt, wiens bed en kookpanneitje' hi] nu deelt. 1 Men haalt hem er uit eif'legt hem!, het gevaar uit. 's Avonds is hij weer in de afge-/ sloten ruimte der dysenthenepatiënten Wil je je dan zelf den dooa op den hals halen? vraagt een der assistenten, van Dr. S. „Liever bij den broeder zijn en ster ven, dan den broeder niet zien", luidt zijn antwoord Het heimwee is sterker dan de angst voor sterven. Natuurlijk laat de dy sentherie zich dit offer niet ontgaan. Groote hongersnood komt het leed iverzwaren, doet het aantal patiënten van het ziekenhuis toenemen. Tal van negers uit verre^ streken ko men naar het hospitaal. Een der hel pers kon zich in verscheidene talen, der wilden verstaanbaar maken, móar niet in allé. Er kwamen dus patiënten met wie men niet spreken kon. Op tragische wijze ondervond men dat bij een armen wilde, die met een beklemde breuk gebracht werd. Wij moesten hem op de operatietafel leg gen, zonder hem te verklaren, wati wij met hem wilden doen aldus ver haalt Dr. S. Terwijl hij vastgebonden werd, tee

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2