CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer beslaat uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Hummer. e»'» JAARGANG WOENSDAG 22 JUNI 1927 NUMMER 2159 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per wééki 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Den Isten Juli a.s. vangt het nieuwe kwartaal aan. Zij, die zich met ingang van hei nieuwe kwartaal op ons blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. De Stormramp. Saldo Ontvangen van D. 150.G5 10.— Totaal 160.05 DIRECTIE. T 0e gemeentekassen op nieuw bezwaard. Het door de Tweed© Kamer in een vacantiestemming aangenomen wets ontwerp, waarbij bepaald wordt dat tegen 1 September van dit jaar aan alle scholen een zevende leer jaar móet worden ingevoerd, beteekent voor de gemeente vermeerdering van uitgaven. Voor sommige zelfs zeer b e 1 a n g r ij k e vermeerdering. En nog meer wanneer de Regeering ge volg geeft aan haar voornemen om te gen 1 Juli '28 ook den leerplicht tot het zevende leerjaar uit te breiden. Niet alleen zullen de exploitatiekos ten der verschillende scholen hooger worden, maar ook aan tal van scholen zullen nieuwe localen moeten worden bijgebouwd en gemeubileerd. Zonderling genoeg schijnt de Kamer over dat feit eenvoudig te zijn heen gegleden. Er is nauwelijks over gesproken. En Minister De Geer, de man die oenimaal de onhoudbar© positie waar in de gemeenten door de wetgeving zijn gebracht, zoo juist heeft geschetst en zoo scherp veroordeeld, en die in 1921 spoedige afdoende hulp in uit zicht stelde, deed tot dusverre eenvou dig niets om verbetering te brengen in den toestand. En nu staat in plaats van verlich ting nogmaals verzwaring van druk te wachten. Op de algemeen© beginselkwestie, die bij uitbreiding van den leerplicht ter sprak© behoort te Ttomen, wezen wij reeds met een enkel woord. Maar ook' de financieele gevolgen voor de gemeentebesturen zijn van groot be lang. Is het billijk, zouden wij willen vra gen, nieuw© lastep op d© gemeenten te leggen zoolang iri den hestaanden ver keerden toestand inzake de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeen ten -geen verbetering is gebracht? Nog sterker, is het zedelijk ge oorloofd? Voor dezen minister vooral? STADSNIEUWS. DE ,EET MEER BR0OD"-OPTOCHT. Wie wel eens in het buitenland, spe ciaal in Frankrijk, geweest is, zal het opgevallen zijn, hoe men daar om het zoo eens uit te drukken* met brood gooit. Men eet daar brood bij eiken maaltijd. Ja zelfs was het voor eenige jaren noodig dat van regeeringswege een actie -werd op touw gezet „contre de gaspillage du pain" (tegen de ver spilling van het brood) omdat deze tot gevolg had dat er meer graan uit Ame rika moest aangevoerd worden, het geen tot een verdere daling van den franc leidde. In ons land is het juist andersom. Bij ons wordt veel te weinig brood ge geten, en dat terwijl wij ons dit gerust kunnen veroorloven, dank zij de vruchtbaarheid van ons land en de gaafheid van ons betaalmiddel. Daar om was het zulk een goede gedachte van de Nederlandsche Bakkers, een „Eet meer brood"-campagne te begin nen om de aandacht van het publiek te vestigen op dit bijzonder voedzame en tevens goedkoope voedsel. Ook in Leiden vond deze gedachte weerklank, en door de Leidsche Bak kers Patroonsvereeniging, die in dezen het initiatief nam, werd een optocht georganiseerd, die na in het Motorhuis aan den Morschsingel opgesteld te zijn, hedenmorgen om 11 uur van daar uit een rondgang door de stad maakte. Voorop ging in een tweetal auto's het bestuur van de Leidsche Bakkers- Patroonsvereeniging, daarna volgde 'n mooie versierde reclamewagen, die een eroote verscheidenheid van broodjes bevatte (alles eigen fabrikaat van de Leidsche bakkers) smaakvol gearran geerd en waartusschen bloemen aan gebracht waren, terwijl teven9 eenige meelfabrieken voor tnooie kransen ge zorgd hadden, o.a. van korenbloemen en klaprozen. Midden op dezen wagen bevonden zich een y-tal jonge hakkers- gezellen, die het „Eet Brood"-lied van den bekenden dichter-zanger J. H Speenhoff zongen, waarvan het eerste couplet aldus luidt: Nederlanders, Piepers-knauwers, Eet meer brood, eet toch meer brood! Eet kadetjes, water-, melkbrood, Gunst, de voedzaamheid is groot. Brood is voedzaam, licht verteerbaar Weg die spijsverteringsplaag; Brood is nog een ware zegen Voor de allersiapste maag. De tweede wagen gaf aan de ach terzijde een aanscnouweiijke voorstel ling van een ruisehend korenveld, en aan weerszijden van het werk in een bakkerij. Daarna volgde een reclame-wagen van de firma Zeelandia te Zierikzee, die een nieuw product, 't „wittebroods- crême" in den handel gebracht heeft. Wanneer dit m het deeg gedaan wordt, blijft hot brood langer maisch en al- zoo helpt deze firma het publiek om meer brood te eten; van verscii brood pet men rneer dan van, oudbakken. Na dezen wagen, die onder een boef- ijzer een reusachtig hrood voorstelde, volgde ten siotte een reclamewagen van de Ned. Dist- en spiritusfabriek tte De Ut. Het was aiies bij elkaar een pakken de reclame, die overal in de s.ad de aandacht trok van ons optochten-min nend puhliek. Tijdens den tocht wer den op ruime schaal biljetten ver spreid, waarin er op gewezen werd, dat hrood ons beste voedsel is. Het is goed koop in verhouding tot zijn voedings waarde, want de voedingswaarde van 800 gram brood is gelijk aan de voe dingswaarde van 3 liter melk, of van 3 pond bielstuk, of van 23 eieren. Ook werd een kaart met een schema tische voorstelling uitgedeeld, waarop wordt- uiteengezet, dat een mensch van middelharen leeftijd voor matig sterken arbeid noodig heeft 30LK) calo- riën, liefst in deze samenstelling: 100 gr. eiwitstoffen, 60 gr. vet en 500 gr. Koolhydraten. Brood komt die samenstelling het dichtst nabij, eet derhalve meer brood! DE INDONESISCHE VEREENIGING. Van goed ingelichte zijde meldt rnen aan Het Volk, dat het grootste deel der in Nederland studeerende volwassen Indonesiërs lid is van de Indonesische Vereeniging, bij wier bestuursleden de justitie-inval plaats vond. 'Het is dus niet juist, wanneer de kranten schrijven, dat men hier te maken heeft met slechts enkele extre mistische elementen. De vereeniging omvat de meerderheid der uitteraard nationalistisch-gezinde studeerenden, zegt het blad. DE STORMRAMP. In aansluiting met het^ bericht om trent de straatzang met collecte, die het koor van de Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst onder leiding van den directeur, Anton Tierie, op aanstaande Donderdagavond van 79 uur hoopt te houden, ten bate van de slachtoffers der stormramp, deelt men ons mede, dat het koor zal zingen op de navolgende plaatsen: Van der Werff- park, Plein Hooglandsche Kerk bij de Nieuwstraat, Vischmarkt, Gerecht, Apothekersdijk en tenslptte op de trap van het Stadhuis. STUDIES IN HET LABORATORIUM. Prof. Wolfke uit Warschau en prof. Becquerel uit Parijs, die geruimen tijd alhier hebben vertoefd, om in het cryo- geen laboratorium resp. met prof. Kee- som en prof. 'de Haas onderzoekingen hij lage temperaturen te verrichten zijn naar hun vaderland teruggekeerd. Prof. Wolfke wordt over twee weken opnieuw hier verwacht om tezamen met prof. Iveesom zijn onderzoekingen voort te zetten. KWEEKSCHOOL-EXAMEN. Aan de Gem. Kweekschool (2de groep) zijn geëxamineerd en geslaagd 6 candidaten, n.l. de dames J. J. C. Schut, M. W. F. Stol, J. C. G. de Thouars, C. P. C. Verheul, D. Vermond en G, H. M. Walenkamp. De examens zijn afgeloopen. STEDELIJKE SPORTCLUB. Het Bestuur der „S.S.C." welke ver eeniging seriewedstrijden heeft uitge schreven, ontving van den Burgemees ter bericht, dat hij den eindstrijd, wel ke a.s. Zaterdag gehouden zal worden, zal komen bijwonen. GEMEENTELIJKE HUUR- VERORDENING. De heeren Van Stralen, Van Tol en Sijt&ma en de dames Mevr. Van Itallie van Embden en Mevr. Dietrichde Rooy hebben de volgende motie inge-, diend: De Raad, van oordeel, dat het wenschelijk i9 een voorziening te treffen tegen het onredelijk opdrijven van woninghuren na het vervallen der Huurwetten op 18 Juli 1927; besluit tot liet in het leven roepen van een gemeentelijke •verordening te dier zake, welke een tijdelijk karakter zal dragen en zal gelden voor wonin gen met een huurprijs van 6 per week en daar heneden; <en moodigt Burgemeester en Wet- houders uit een desbetreffende veror dening te ontwerpen en a§tn den Raad ter vaststelling voor te leggen. ZILVEREN JUBILEUM. Gisteren herdacht de heer P. Neute boom den dag, waarop hij voor 25 jaar als lantaarnwerkman bij de Stedelij ke Lichtfabrieken in dienst trad. Het spreekt vanzelf, dat deze dag niet onopgemerkt voorbijging. De jubilaris werd gistermorgen al lereerst door den directeur, den heer ir. Klinkenberg op hartelijke wijze met zijn jubileum gelukgewenscht en ont ving van dezen de gebruikelijke grati ficatie. Daarna wérd hij in de werkka mer van den verlichtingsdienst nar mens zijn collega's gefeliciteerd, en werd hem een tweetal schilderstukken in lijst aangeboden. De jubilaris dankte jiartelijk voor deze bewijzen van sympathie. HET GEVAL VAN AFPERSING TE WARMOND. Gisteravond heeft de Leidsche re cherche in samenwerking met de poli tie uit Warmond op den Rijnsburger- singel alhier aangehouden den beton werker W. M. v. E. uit Wijk aan Zee, die ër van wordt verdacht Zaterdag avond den Belg H. P. door bedreiging met een revolver 100 te hebben afge perst. Van .E. is naar Warmond over gebracht. RECTIFICATIE. In het raadsverslag in ons blad van gisteren laten wij den heer Schüller het volgende zeggen: „De aannemers vragen vergoeding, omdat de -detailteekeningen niet aanwezig' waren. Spr. meent echter, dat daarvoor geen vergoeding kan gevraagd worden, omdat deze onder het werk verstrekt zijn. D© aanne mingssom is met heil berekend en daarom hebben zij geen recht, om vergoeding te eisclien. De aannemers trachten dikwijls nog te halen wat te halen is. Ook de vergoeding, die gevraagd wordt voor de steigers en palen vindt spr. niet, dat %aan de aannemers toekomt. In het bestek staat, dat meerder werk in de aan nemingssom is opgenomen." Dit is evenwel niet door den heer Schüller, doch door zijn partijgenoot den heer Kooistra gezegd. DE PRIJSVERLAGING DER PASPOORTEN. De parlementaire redacteur van da Maasbode meldt: Het bericht uit Leiden over clen da tum, waarop de prijsverlaging der pas poorten in wferkmg zal treden, berust blijkbaar op een misverstand. Gelijk bekend, moet de Eerste Ka mer het wetsontwerp je nog in. open bare behandeling nemen. Door verblijf in het buitenland van den minister was vertraging gekomen in het verschijnen van de Memorie van antwoord. Thans is deze echter bii de Kamer ingekomen en vermoedelijk Woensdag ot Donderdag zal het ontwerp wer den behandeld in den Senaat. De datum van inwerkingtreding is door den minister in uitzicht* gesteld op 1 Juli. Als het wetsontwerp aange nomen wordt, dan kan het in werking) treden der prijsverlaging plaats heb ben, zoodra alle autoriteiten er van op de hoogte zijn gesteld. Neem, dat het onderwerp Donder^ dag wordt aangenomen, dan heeft men voor deze kennisgevingen, zoo 1 Juli de datum van ingang is, nog een week tijd. Mocht dit niet voldoende zijn, maar daaraan twijfelen we niet, dan zou de datum hoogstens een paar dagen later kunnen worden gesteld, maar in. geen geval zoo laat, als in het bericht uit Leiden werd verondersteld. Mej. J. Breukeaneyer, leerl. v. d. Chr. Opleidingscursus alhier, is ge slaagd voor het theoretische en prac- tische gedeelte van het examen van onderwijzeres voor het Chr. Voorberei dend Onderwijs. De politie heeft vannacht aange houden den nachtverblijver VV. M. O die tot 2 boete of 1 dag hechtenis werd veroordeeld en .wiens aanhou ding deswege was verzocht. De man verkoos de hechtenis te ondergaan en is naar het Huis van Bewaring te 's- Gravenhage overgebracht- Gisteravond zijn op den Hoogen Rijndijk bij de Sieboldstraat een auto, bestuurd door H. T. J., en een rijwiel waarop J. B. gezeten was, met elkaar in botsing gekomen, tengevolge waar van het rijwiel geheel werd vernield. B. en J. gevên elkaar de schuld van de aanrijding. De 18-jarige H S. heeft bij de po litie aangifte gedaan, dat hij gister middag op de Hoogewoerd door een auto is aangereden, waardoor hij vlak voor een naderende tram kwam te vallen, eenige lichte schaafwonden op liep en zijn fietslantaarn werd ver nield. BINNENLAND. DE VLUCHT NAAR INDI». Reuter seint uit Bagdad d.d. 21 Juni: De Fokker VIIHNADP van de K L. M. met den Amerikaan Black aan boord, is vanmorgen te Bagdad opge stegen om naar Bender Albas te vlie gen, doch moest wegens onregelma tige werking van den motor terug kee- ren. EEN ONDERSCHEIDING VOOR ONZE INDUSTRIE. Naar gemeld wordt, heeft de N.V. v.h. Kipp Zn. Instrumentenfabriek te Delft, onlangs van de Japansche Ma rine een zeer interessante opdracht ontvangen, n.l. het vervaardigen van een piezometer zooals in gebruik is op hét Cryogeen Laboratorium te Leiden. Dit toestel dient tot onderzoek van gassen onder hoogen druk en lagen temperatuur. De hooge eischen, die aan een dergelijk toestel worden ge steld, mogen o.a. blijken uit de con structie van de stalen kranen, welke aan een druk van 200 atm. worden on derworpen en daarbij niet de geringste lekkages mogen vertoonen. De benoo- digde stalen cylinders werden door de machinefabriek Reineveld te Delft uit massief staal geboord en de verbin ding met de stalen capillaire buizen zijn autogeen gelascht. Terwille van een overzichtelijke opstelling zijn de verschillende manometers en verbin dingskranen op een afzonderlijk bord gemonteerd. De proefpersing van dit uiterst zel den voorkomende toestel zal plaats hebben in het Rijks Nijverheids Labo ratorium aan de Nieuwe Laan te Delft, terwijl de keuring zal geschieden door een delegatie van de Japansche Ma rine. DE STORMRAMP Men meldt uit Deventer: De burgemeester van Neede, de heer S. K. Haitsma Muiier, deelt mede, dat na deskundig onderzoek kon worden vastgesteld, dat in Neede door de storm 40 gebouwen totaal verwoest, 46 gedeeltelijk verwoest of zwaar bescha digd en licht beschadigd 123, zoodat in totaal 290 gebouwen zijn getroffen. Taxatie van de toegebrachte schade heeft nog niet plaats gehad. BIJ DEN EX-KEIZER. Het'Haagsche Corr.bureau meldt: Dezer dagen zijn te Doorn een aan tal Duitsche geleerden bijeengekomen, di© door den ex-keizer waren uitgenoo- digd om verschillende wetenschappe lijke vraagstukken te behandelten. Prof. dr. Lommei sprak over de leer van Zarathustra; prof. dr. Volgraff over het graf van Dyonysos te Delphi; prof. dr. Otto over de godenwereld en de mythologie in de Ilias; prof. dr. Reinhard over de my then wereld in Hesiodus en Geheimraad Frobenius over mythen als uitdrukking en in de toepassing van het levensgevoel, dat hen vormt. De zittingen duurden van 14 tot 17 Juni en in aansluiting hierbij werden ook de vraagstukken van de uitbrei ding der cultuurverzameling (Museum van de metamorphose cfer bescha vingsvormen) te Frankfort a./M. be sproken en denkbeelden ter sprake ge bracht, welke deze ontwikkeling zou den kunnen bevorderen. HET MEENEMEN VAN DIEREN IN DEN TREIN. De Nederlandsche Spoorwegen heb ben het tarief voor vervoer van leven de dieren, die door reizigers medege nomen worden en waarvoor tot dus ver verschuldigd was de prijs voor een kaartje van de klasse, waarin het dier vervoerd werd, met 50 pet. verlaagd, zoodat voortaan maar de helft van den enkelen reisprijs voldaan behoeft te worden. Bij vervoer van een hond in een hok in den bagagewagen zal dus voortaan slechts een halve enkele reis derde klasse betaald behoeven te worden. EEN NIEUW HEITOESTEL. De heer J. van Leeuwen, industrieel te Delft, heeft een nieuw heitoestel bedacht, dat vooral voor het verrich ten van heiwerk in een beperkte ruim te uiterst practisch is. Het nieuwe toe stel is n.l. zoodanig geconstrueerd, dat wel 100 palen op verschillende plaat sen kunnen worden ingeheid, zonder dat verplaatsing van het werktuig noo dig is. De heistelling werkt zeer eco- Binnenland. Het Middelbaar On der wijsrapport van de commissie-Rutgers. Het Fokkervliegtuig keerde na ver trek uit Bagdad wegens niet goed loo- pen van den motor naar die stad terug. Buitenland. Hittegolf in Italië. Nieuwe invallen der politie bij de Vlaamsche fronters. Een verklaring in het Lagerhuis over de besprekingen tijdens de zitting vanden Volkenbondsraad. nomisch en voor de arbeiders levert de bediening van het toestel geen geva ren op. DE VEILIGHEID IN DE MIJNEN. Men meldt uit Kerkrade: Van 15 Juni af worden op de Staats mijnen voor hen, die als houwers zul len worden te werk gesteld, examensi afgenomen, bestaande uit een theore.: tisch en practisch gedeelte. Dit examen is wel een unicum, voon zoover ons bekend, in de mijnbouw- kundige wereld en getuigt wel van den ernst, waarvan liet Staatsmijnbe- drijf is doordrongen, om zooveel als doenlijk is de mijnwerkers, die ver antwoordelijke betrekkingen beklee- den, ten volle voor hun taak berekend te doen zijn. Het theoretisch gedeelte omvat da vragen van dagelijks voorkomende be zigheden, en (le veiligheidsvoorschrif ten. Het is heel dikwijls voorgekomen, dat buitenlandsche mijnwerkers zich als houwers aanmeldden, terwijl laten bleek, dat ze zich op slinksche wijza in het bezit hadden weten te stellen van z.g. houwerspapieren. Ten onrech te verrichten ze clus houwerswerk en velen hunner hebben deswege dan ook met den strafrechter kennis gemaakt. Zii waren een gevaar voor de veilig heid in de mijnen. Door de arbeiderscommissies wor den de examencommissies aangewezen Reeds heeft over deze aangelegen heid een bespreking plaats gehad met de arbeiders-commissies, die eenparig) de invoering van 't houwers-diploma joejuichen. HET MET OLIEVERF SCHILDEREN VAN CEMENTBEPLEISTERINGEN. Het met olieverf schilderen van beton of van met cement bepleisterde muur- en andere vlakken heeft het groote bezwaar, dat de verf verzeept. Dit verzeepen is een gevolg van een verbinding van de olie uit de verf met de zich in het cement bevindende vrije kalk. Alleen met waterverf kan ce mentbepleistering direct worden be schilderd. Voor het met olieverf be schilderen bestaan verschillende pre paraten, waarmede de oppen-lakken vooraf kunnen worden behandeld. Echter is een dergelijke behandeling uit den aard der zaak omslachtiger, dan wanneer men direct de verf kan gebruiken, die niet verzeept. Een dergelijke verf is door een Amerikaansche fabriek gevonden. Zij vereenigt zich bij de aanraking mee de vrije kalk en maakt het oppervlak waterdicht. Semcoat, aldus wordt de verf ge noemd, is ui drie soorten verkrijgbaar, zoowel glanzend als mat, voor binnen en buitenwerk en een soort gansvert voor vloeren. De verf moet giftvrij zijn, weerstand bieden tegen vocht, rook en gassen en niet lijden onder herhaald afvvas- schen. 1 De vloerverf is bestand tegen af slijten en wordt in Amerika voor het' verven van cementvloeren, in fabrie ken enz. toegepast, niet alleen om 'n beter aanzien te verkrijgen, doch ook om de stofplaag, een bekend euvel van cementvloeren, te bestrijden. Ook houtgranietvloeren en afgesle ten linoleum moeten met cemcoat kun nen worden bestreken. Witte cemcoat schijnt het meest te voldoen. Een zeer belangrijke eigenschap van het materiaal is, dat, hoewel de be schildering hard en glad is, een taaie huid verkregen wordt. Plaatijzer, dat met cemcoat werd be streken, kon volgens proefnemingéni heen en weder worden bewogen, zon der dat de verf huid scheurde. DT EERSTE CHLOROFORMNARCOSE De eerste chloroform-narcose, die in Duitschland werd uitgevoerd, is geen schitterend succes geweest. Aan het Ned. Tijdschr. voor Genees» kunde ontleenen wij' onderstaande aar dige bijzonderheden over een momi^ ment, waarin het feit, nu tachtig jaap geleden door den beeldhouwer Wolff1 werd vereeuwigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1