CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN B«,e JAARGANG DONDERDAG 16 JUNI 1927 NUMMER 2154 LEIDSCIE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waai agenten gevestigd zijn Per kwartaal I 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief, Bi) contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. De Stormramp. Saldo W. N. N. H. B. f 129.13 10.- 5.50 1 Totaal 145.63 DIRECTIE. V Ook te Gouda. Wij lezen in een verslag van de raadsvergadering van Gouda het vol gende: „Overeenkomstig het voorste] van B. en W. werden de adressen door de kerkeraden der Geref. en Evang. Luthersche gemeente ingediend, voor kennisgeving aangenomen. In deze adressen werd leedwezen uit gesproken, dat (Je burgemeester aan de S.D.A.P. op Zondag 1 Mei vergun ning had gegeven een demonstratie te houden, en werd den raad drin gend verzocht, zijne afkeuring over deze vergunningverlening uit te spreken. In hun advies hadden B en W. te kennen gegeven, dat hot on derwerp valt buiten 's raads compe tentie". Hierbij valt op te mekken, dat B. en W. van Gouda zich blijkbaar streng aan de letter van de wet vasthouden. Ingevolge art. 126 der Gemeentewet zijn alleen Burgemeester en Wethou ders geroepen medewerking te verlee- tien aan de uitvoering van wetten, al- gemeene maatregelen van bestuur, provinciale verordeningen, enz. Toch meenen wij, dat de geest van de wet een andere uitlegging eischt en dat wel degelijk de Gemeenteraad eer oordeel kan uitspreken, zij hèt ook een oordeel waaraan B. en W. niet wette lijk gebonden zijn. Kan de Raad dat oordeel uitspreken dan kan ook een verzoek daartoe in behandeling worden genomen. Dan is het ook niet noodig om dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen om dat het buiten 's Raads competentie ligt. Het heeft vaak veel er van dat men op deze wijze tracht van een lastige zaak af te komen. STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. Maandag 20 Juni a.s. zal de Gemeen teraad vergaderen. Te behandelen onderwerpen. 1. Benoeming van een Stads-vroed- roeester, voor het tijdvak 1 Juli 1927 1 Juli 1930. 2. Benoeming van een Stads-vroed- vrouw, voor het tijdvak 15 Juli 1927 15 Juli 1930. 3. Praeadvies op het verzoek van Dr. W. Th. M. Weebers, om ontslag als Stads-geneesheer en als Schoolarts. 4. Praeadvies op het verzoek van Mej. M. J. Schophuizen, om eervol ont slag als onderwijzeres aan de school Haverstraat B. 5. Praeadvies op het verzoek van Mej. W. N. van der Weel, om eervol ontslag als onderwijzeres aan de school Haverstraat A. 6. Suppl. begrooting, dienst 1926, van de Stedelijke Werkinrichting. 7. Rekening en verantwoording, dienst 1926, van de Stedelijke Werkin richting. 8. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 23 Mei 1912 (Gem.blad No. 18) op het Rijden. 9. Verordening, tot wijziging van de verordening van 15 Mei 1922 (Gem.bl. No. 38), houdende aanwijzing van de dagen, uren en plaatsen voor het hou den van verschillende markten en vei lingen van ooft. 10. Verordening, tot wijziging van de verordening van 17 Mei 1920 (Gem.blad No. 23), regelende de heffing van een belasting onder den naam van „Markt geld" in de gemeente Leiden. 11. Voorstel tot het aanbrengen van verschillende veranderingen in het openhaar bewaarschoolondenvijs en tot wijziging van de subsidieregeling voor het bijzonder bewaarschoolonder- wijs, tevens praeadvies op het adres van J. ten Haken, betreffende het op richten van eene openbare bewaar school in het Kooikwartier en op het voorstel van den heer Sijtsma en mevr. Van Itallievan Embden te dezer zake 12. Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gel den ten behoeve van de meerdere kos ten van den bouw van het nieuwe po litiebureau; b. tot het aangaan van een overeen komst van dading met M. van der Vel deken P. G. de Jong, met betrekking tot den sub a bedoelden bouw; c. tot beschikbaarstelling van gelden in verband met het aangaan van de sub b bedoelde overeenkomst; d. tot beschikbaarstelling van gel den, ten behoeve van de inrichting van perceel Langebrug 99 tot garage met bovenwoning. GEMEENTEZAKEN. Het berijden van het Rapenburg. Nu het verbod om het Rapenburg met voertuigen te berijden in beide richtingen eenigen tijd als proef heeft gewerkt en deze proef tot geen moei lijkheden heeft aanleiding gegeven, stellen B. en W. voor thans tot een de finitief verbod over te gaan. In de eerst volgende raadsvergadering komt de desbetreffende verordening aan de orde. De 3-Octobermarkt. B. en W. stellen voor de 3-October- markt, die thans gehouden wordt in de Steenstraat, Stationsweg en Rijns- hurgersingel wegens het gedrang al daar te verplaatsen naar de Beesten markt, Nieuwe Beestenmarkt en Bin nenvestgracht. Tevens geven zij in overweging het marktgeld van 0.15 per M2. per dag op te voeren tot 1 per M2. per dag. De desbetreffende ver ordening wordt aangeboden. Stadsvroedmeester. Door B. en W. wordt voorgesteld Prof. Dr. P. G. T. van der Hoeven, in gaande 1 Juli a.s. weder voor den tijd van 3 jaren te benoemen tot Stads vroedmeester. Stadsvroedvrouw. Eveneens wordt door B. en W. voor gesteld Mevr. B. Alterde Jong ingaan de 15 Juli a.s. weder voor den tijd van 3 jaren te benoemen tot Stads vroedvrouw. Ontslag Dr. Weebers. Voorgesteld wordt om aan Dr. W. Th. M. Weebers op zijn verzoek met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag te verleenen als Stadsgeneesheer en Schoolarts. Ontslag onderwijzeressen. B. en W. geven aan den Raad in over weging aan de Onderwijzeressen Mej. M. J. Schophuizen en Mej. W. N. van der Weel met ingang van een nader door hun College te bepalen datum eervol ontslag te verleenen als onder wijzeres resp. aan school B en school A aan de Havenstraat. N.V. ,.DE LEIDSCHE COURANT." Gistermorgen is er een vergadering geweest van aandeelhouders der N.V. „De Leidsehe Courant" ter verkiezing van een commissaris in de vacature van den heer C. J. L. v. d' Meer z.g. Gekozen is de hoogeervv. hooggel. heer prof. J. D. J. Aengenent, te Warmond. JAARVERGADERING AFD.1 LEIDEN VAN „HET GROENE KRUIS". Dinsdagavond vergaderde de afd. Leiden en Omstreken van de Z.-H. ver eeniging „Het Groene Kruis" in het gebouw Pieterskerkgracht 9. De voorzitter, dr. J. A. Schreuder opende de bijeenkomst waarna de no tulen werden gelezen en goedgekeurd. Vervolgens las de secretaris, de heer H. Filippo, zijn jaarverslag waaraan we het volgende ontleenen. De toestand der vereeniging is over het algemeen bevredigend te noennm, hoewel het ledental iets terugliep en de uitgaven vermeerderden als gevolg van 't feit, dat 't materiaal belangrijk werd uitgebreid en dit jaar twee gedi plomeerde verpleegsters gesalarieerd moesten worden. In het bestuur kwam geen verande ring; de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. P. M. Trapman, bleef onvervuld. Op 1 Juni 1926 werd besloten, naast zuser van Bottenburg een tweede ge diplomeerde verpleegster aan te stel len, in verband waarmede aan de assi stente, mej. Goddijn. eervol ontslag werd verleend.- Als verpleegster werd aangesteld zuster E. Evelein, die op 1 October 1926 in functie trad. Zeer tot leedwezen van het bestuur, vroeg op het einde van het vorig jaar zuster van Bottenburg eervol ontslag, hetwelk haar met ingang van 1 Febru ari J927 werd verleen 1; haar plaats werd op 1 Mei 1927 ingenomen door zuster M. A. Ie Wit. De magazij voorraad werd door aan koop van nieuwe verpleg'ngsartikelen met een waarde van ruim f 7»)0ver meerderd. De verpleging*artikelen, waarvan in 98' gevallen we gebruik gemaakt, verkteren in het algemeen in goeden staat De zusters legden in totaal 3811 huis bezoeken af. Het verslag besloot met dan wensch, dat vele nieuwe leden zich zou len aan sluiten, teneinde de steeds stijgende uitgaven te dekken. Nadat dit verslag onder dank aan den Secretaris was goedgekeurd volg de het verslag van de penningmees tore9se, Mej. F. A. Ie Poole, waaruit bleek dat de inkomsten hadden bedra gen 7551.45 en de uitgaven 6552.84 zoodat er een batig saldo was van j 998.16%. Daar er Verder niets meer aan de orde was sloot vervolgens de voorzitter de vergadering. BEWAARSCflOOLONDERWIJS. Naar wij vernemen heeft het Be stuur der Vereeniging voor Chr. Frö belscholen alhier het volgend adres aan den Gemeenteraad gezonden: Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, het Bestuur der Vereeniging voor Chr. Fröbelscholen 11e Leiden, goedgekeurd bij K. B. van 6 Maart 1927 No. 74, 1 dat het met veel belangstelling heeft kennis genomen van de voorstellen in- zake het bewaarschoolonderwijs die het college van B. en W. d.d. 27 Mei j.l. bij Uwen Raad aanhangig heeft ge maakt; dat het in 't algemeen deze voorstel len toejuicht en behoudens de hierna te noemen bezwaren de wensch uit spreekt, dat Uw Raad deze zal aan nemen; dat het evenwel de vrijheid neemt tot het maken van de volgende op merkingen: le. Ons Bestuur betreurt, dat het College geen aanleiding heeft kunnen vinden om voorstellen te doen inzake de subsidieering van den bouw van nieuwe bijzondere bewaarscholen. Daar door wordt het vraagstuk, dat in deze voorstellen wordt behandeld niet tot oplossing gebracht daar de vermeer dering van de subsidie van f 4 per kind per jaar onvoldoende is om daar uit de rente en aflossing van de bouw kosten te bestrijden; 2e. waar aan de kweekelingen der openbare bewaarscholen blijkens art 3 van de Verordening van 17 Mei 1920 regelende de bezoldiging van het on derwijzend personeel aan de openbare bewaarscholen gemiddeld f200 per jaar wordt uitgekeerd, daar komt het ons Bestuur voor, dat het niet billijk is de toelage voor de kweekelingen der bijzondere bewaarscholen te bepa len op f 100 tot f 150. Ons Bestuur ver zoekt Uwen Raad deze toelage te stel len op f 100 tot f200 (4 eenjaarlijksche verhoogingen van f25); 3e. ons Bestuur heeft ernstig be zwaar tegen de verhooging van den toelatingsleeftijd tot 3% jaar. Het vreest dat daardoor weer zullen her leven de z.g. kinderbewaarplaatsen, daar in vele volksbuurten het voor vele vrouwen met het oog op de werkzaamheden die zij verrichten noodzakelijk is hun kinderen geduren de eenige uren per dag veilig bewaard te zien. Deze kinderbewaarplaatsen ^zijn uit hygiënisch oogpunt buitenge woon verwerpelijk te noemen; 4e. ten aanzien van punt XI, goed keuring door B. en W. van de plaats van vestiging eener nieuwe bijzondere bewaarschool, deelt ons Bestuur Uwen Raad mede daartegen geen bezwaar te hebben indien de weigeringsgronden van B. en W. zich niet verder uit strekken dan tot het aanwezig zijn van voldoende gelegenheid tot het ontvan gen van gelijksoortig onderwijs nabij de plaats van vestiging. Princi pieel bezwaar bestaat er bij ons Be stuur tegen een bevoegdheid aan welk College ook, om den bouw eener chris telijke bewaarschool te beletten omdat er in de buurt voldoende neutraal of Roomsch-Katholiek onderwijs is te krijgen. Ons Bestuur verzoekt Uwen Raad dringend punt XI in dezen geest te beperken. 't Welk doende enz. Namens het Bestuur der Vereen, voor Chr. Fröbelscholen, (w.g.) T. S. GOSLINGA, voorz. (w.g.) VAN LOO, secretaris. ONDERWIJZERSBENOEMING. Benoemd tot onderwijzer aan de Ge ref. school aan de Lusthoflaan, de heer P. I. d e M a a k e r van Woubrugge. DOE HET NU. Men schrijft ons: Ons laatste artikel eindigden wij met het uitspreken van den wensch; dat de tijdelijke rust, die in deze zo mermaanden in het vereenigingsleven voor den handeldrijvend en en indu- strieelen middenstand zal intreden, geen verslapping zal brengen, doch zal worden aangewend om een goede wintercampagne voor te bereiden. Een krachtige wintercampagne 10 zeer noodig, en voor de verdere ont wikkeling van de vereenigingen. wen- schelijk. In deze voorbereiding onderschei den wij allereerst die voor de verschil lende vereenigingen afzonderlijk. Reeds vroeg stelle men een pro gram samen, volgens hetwelk men van plan is de komende maanden een bloeiend vereenigingsleven te bevor deren. Wat de Christelijke Middenstanüs- ver-eeniging betreft, denken wij in b*i (bijzonder aan de wenschelijkheidi vatï het zoeken van contact met de A. R. en C. Hl. gemeenteraadsleden, welke in September a.s. zitting zullen nemen Hiervoor herinneren wij aan ons ar tikel, in dit blad van Vrijdag 27 Me? 1.1., waarin wij1 de wenschelijkheid van een hechte samenwerking tusschen da ze Middenstandsvereeniging en ge noemde gemeenteraadsleden naar vo ren brachten. Wenscht men werke lijk, dat met de Middenstandsbelangen rekening zal worden gehouden, dan Idiene men contact te zoeken, nu ditJ nog niet bestaat. Wij weten wel, een middenstander in den raad, die in de Christelijke Middenstandsvereeniging meeleeft, zou veel beter zijn. maar wat niet is, kan komen. En het is ntf aan de Christelijke Middenstandsveree niging het contact, dat zoo zeer noo dig is, te zoeken, voor de wintercam pagne begint. Tevens zal nu door de drie Midden* standsvereenigingen hier ter stede de ze zomermaanden prachtig besteed kun nen worden om de zoo zeer gewensch te hechtere samenwerking tot stand te brengen. Wii weten, er wordt in de besturen over gesproken en het voorbeeld der (Haarlemsche Centrale Organisatie, hetwelk zulk een uitstekend" werk tot stand heeft gebracht, werkt aansteke lijk. Maar men wachte nu toch niet tot de wintercampagne weer is be gonnen. Nu, nu is het de tijd deze re geling definitief tot stand te brengen en te zorgen, dat voor September <le Centrale der drie Middenstandsveree- nigingen gereed is, om voor de belan gen der handel dr ij venden en indu- strieelen op te komen. Wij zijn zoo vaak geneigjd' voor onze vereeniging uit te stellen, wat op af doening wacht. Onze zaken vragen den geneelen mensch en we hebben weinig tijd voor andere dingen, hoe belangrijk en noodzakelijk deze ook mogen zijn. Dan grijp^i we de zomer maanden dankbaar aan om eens vón onzen arbeid voor de Middenstand»- vereeniging af te wezen. We kunnen immers 's zomers toch geen vergada ring beleggen, we krijgen dan todh. niemand, het weer is te mooi, de dag te lang, de avond te kort. We nemen er graag een maandje eerder bij ca beginnen een maandje later weer te vergaderen, dan eerst het plan was. Want we hebben toch zoo weinig tijd. Maar dat mAg niet. De Middenstand! moet krachtig vereenigd zijn. De actio mag niet verslappen. Reeds is de noodl hoog. Van alle kanten voert men den barren strijd tegen den Middenstand: en nog is niet alles verloren, als do Middenstand sterk sta in de kracht der vereeniging. Maar dan ook: „Doe het nu". Geef u, vertrouwende op de groote roeping? welke uw stand, de Middenstand, in de maatschappij te vervullen heeft. Be sluit ook iets te doen voor uw stand, daarmee dient ge niet alleen uzelf, maar ook anderen. Komt, talmt niet langer, maai* doer het nu. DAMMEN. Aangezien de heer Vermeulen Dins dagavond verhinderd was, gaf de even eens zeer sterke speler P. v. d. Stel een simultaan-seance voor de Christel. Leidsehe Damclub. Hieraan werd door 13 spelers deelgenomen, met het resul taat: door de simultaan-speler gewon nen 6, remise 5, verloren 2. Winnaars waren de heeren Bouzaart en v. d. Hom. Remise maakten de heeren Vo gelenzang, N. Mol, J. Kleer, T. Mol en Maks Sweris. De seante duurde 1 uur 45 min., wat gemiddeld 8 min, per par tij is. In het kantoor van den brand- stoffenhandelaar H. aan den Haagweg is hedennacht een ongewenscht bezoek gebracht. Men is binnengedrongen door een W.C.-raampje maar heeft niets kunnen vinden dat waarde had. Toen hebben de inbrekers de boel maar een beetje overhoop gehaald, 't Schijnt dat men hier te «doen heeft met een kwajongensstreek. Telkens hoort men dat op den Haagweg zulke dingen ge beuren. Bijna nooit wordt iets vermist en het schijnt er alleen om te doen te zijn de boel op stelten te zetten. De heer O. uit Valkenburg heeft bij de politie aangifte gedaan dat op den Rijnsburgerweg bij in aanbouw zijnde huizen eenig gereedschap wordt vermist. De slagersknecht H. Z. heeft bij het schoonmaken van een hakmolen, die electrisch gedreven werd, twee vin gers afgekneld. Hij is in het St. Elisa- beths-gasthuis verbonden. Uit Nijmegen is naar hier overge bracht de minderjarige P. J. G., die van hier was weggeloopen. In eén schakelkast in de Steen straat is vanmorgen kortsluiting ont staan, waardoor iets doorgebrand is en zich vlammen en rook vertoonden. Het tramverkeer stond dientengevolge Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Het Fokker-vliegtuig, op weg naar Nederl.-Indië, is gistermiddag om 4 uur te Boedapest aangekomen. Verlaging van het binnenlandse*! briefport met 1 Juli a.s. Buitenland Een Poolsche luitenant in Sovjet- Rusland terechtgesteld. Het Poolsche antwoord op de tweede Russische nota. Volgens berichten, die nog officieele bevestiging behoeven, zouden Nunges- ser en Coli gevonden zijn. Het proces tegen Kowerda, den moor denaar van den Sovjetgezant te War schau is begonnen. ongeveer een half uur stil. Men was er van de Lichtfabrieken zeer vlug bij. BINNENLAND. NEDERLAND EN BELGlë. Een Belga-telegram uit Genève d.d. 14 Juni meldt: Het feit dat Nederland bij den Raad van den Volkenbond niet is vertegen woordigd door zijn officieelen gedele geerde Jhr. van Karnebeek, maar door zijn minister van Buitenlandsch'e Za ken, Jhr. Beelaerts van Blokland, doet veronderstellen dat de ministers Bee laerts en Vandervelde samen een on derhoud zullen hebben over de geschil kwesties die tusschen Nederland en België bestaan. AFKOOP VAN TIENDRENTE. De Minister van Financiën vestigt de aandacht van belanghebbenden op het bepaalde bij artikel 18 der Tiend- wet 1907 (Staatsblad no. 222), krach tens welke bepaling jaarlijks vóór 1 Juli de tiendrente over de nog niet in getreden jaren voor hare contante waarde op dien datum kan worden afgekocht. Formulieren voor den afkoop van tiendrente zijn kostelods verkrijgbaar ten kantore van de controleurs der grondbelasting en van de ontvangers der directe belastingen. DE EERSTE PASSAGIERSVLUCHT NAAR OOST-INDIë. NaSar telegrafisch uit Boedapest wordt vernomen, is de Fokker F VII met Mr. van Lear Black en zijn be diende als passagier aan boord gis termiddag 4 uur vlot te Boedapest geland. Alles wel aan boord. De 1200 K.M. is derhalve in 7% uur afgelegd. Gelijk men weet gaat de tocht heden naar Konstantinopel. DE VRIJGEVOCHTENEN. De Nederlandsche regeeringsgedele- geerden schijnen er thans een grapje van te maken, steeds bij stemmingen van houding te verschillen. Bij de eindstemming over de conventie inza ke de Ziekteverzekering voor landar beiders stemde de heer Zaalberg tegen en onthield mejuffrouw Stemberg zich van stemming. ZUIDERZEEWERKEN. De directeur-generaal der Zuiderzee werken heeft gisteren aanbesteed het maken van den onderbouw hoofdzake lijk van gewapend, beton, van een vas te en een beweegbare overbrugging over het Balgzandkanaal nabij Van Ewijcksluis, met bijkomende werken. Raming f 665,000. Het laagst heeft ingeschreven de N.- V. Betonbouw Kool en Wildeboer te Groningen, met f 589,500. DE ZIEKTEWET. Het ontwerp van wet tot wijziging van de Ziektewet heeft ter fine van advies van den Raad van State het departement van arbeid, handel en nij verheid verlaten. VERLAGING POSTTARIEVEN. Met ingang van 1 Juli a.s. wordt het port der binnenlandsche brieven met een gewicht van ten hoogste 20 gram verlaagd van 10 tot 7% cent. Voor brieven, zwaarder dan 20 gram blijft het tarief ongewijzigd. De bedoelde verlaging is mede van toepassing in het grensverkeer naar Duitschland en Belgis en in. het ver keer met Suriname en Curasao. Voor brieven naar deze bestemmin gen is dan verschuldigd voor een ge wicht tot en met 20 gram 7% cent en voorts voor elk volgend gewicht van 20 gram 5 cent daarboven. Het overleg dat met' de Nederlandsch Indiscbe postadministratie gevoerd wordt omtrent invoering van een soort

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1