NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 11 JUNI 1927 DAG-AGENDA. Dinsdag 14 Juni, 's av. acht uur. Pieterskerk: Kerkconcert v. Sursum Corda. Donderdag 16 Juitf, 's av. 8 uur, Oud-Hortuszicht: Jaarvergadering van den Ned. Chr. Vrouwenbond. Woensdag 15 Juni, 's av. 89 uur. Zitting van het Adviesbureau voor Tuinbouwaangelegenheden in de be stuurskamer Woningbouwvereeniging ,De Eendracht", Kooipark. Donderdag 16 Juni, 's av. kwart over acht uur, Rest. „In den vergulden Turk", Rreestraat: Alg. Ledenvergade ring v. d. Leidsche Kunstkring „Voor Allen". De geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Varekamp, Tel. 1916. De Zondagsdienst van de huisartsen te Leiden zal worden waargenomen door de doctoren Bruining, Niemer, Schreuder, Starck en Veldhuyzen. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 Juni tot en met Zondag 19 Juni a.s. waargenomen door de apotneek van den heer C. B. Duyster. Nieuwe Rijn 18, Te lef. 523. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel' Kempenaerstraat 4, des nachts en <ies Znndaps. Rotterdam; Kranendonk, Heer en Mej., Heer, B de, Haag; Kort, Mej. M. de, Haarlem; Ouwerkerk, D, Rotterdam; Steenvoorden, Mevr., Dor drecht. Brieven Buitenland: Fran ken, Mad. H., Antwerpen; Scretaire de Sijndicat der Alpes Francaises, France; Jannij, Miss, Cardiff; Sidneij, Smit, Londen. Briefkaarten Buitenland: Groot, D. de, Dinslaten; Michel Puis sant, L., Paris; Raab, A., Bamberg; Vogel, Max, Chemnitz; Eugen Lang, Duisburg. 3 briefkaarten zonder adres. LOCAAL RIJKSTELEFOONNET LEIDEN Opgaaf van nieuwe aansluitingen in de maand Mei 1927: 1760 Börgez, A., Witte Singel 26. 2133 Buurman en Zn., J., afd. Tuin en architectuur, Rijnsburger- weg 128. 2106 Dijk, L. C. van, Oegstgeesterlaan 20. 1765 Haasnoot, N., Metselaar, de Kern penaerstraat 57, Oegstgeest. 2167 Houthoff, Joh., Heerengracht 71. 1867 Kloots, D., Timmerman en aan nemer, Hooge Rijndijk 65. 1715 Koelman, Gebr., Radio en Elec tro Technisch Bur., lil., Lange Mare 82. 1766 Kool, A., Steenhouwerij en elec- tr. zagerij, Leliestraat 62. 1732 Leidsche Tegelhandel, F. M. J. Proot, Lange Paradijssteeg 10. 1852 N.V. Holl. constructie werk1 .aat sen, Warmonderweg 58, Oegslg. 1898 Wamsteker, H., Arts, Bïlder.lijk- straat 11. 2765 Zwart, W., Apothekersdïjk 35. De 3-jarige C. K. is gisteren in een onbewaakt oogenblik van een 3 M. hooge trap gevallen. Het kind be kwam een lichte hersenschudding. In de Hoefstraat heeft gisteren een aanrijding plaats gehad tusschen de auto van J. G. en de voetganger H. V., doordat de auto niet voldoende kon uitwijken. V. liep slechts enkele ontvel lingen op. Op de markt is gisteren een melk koe geschut. Ten nadeele van B. is een rijwiel ontvreemd dat onbeheerd stond voor een perceel aan de Oude Vest. Gisteren geraakte een kind van V. op de Oude Rijn spelenderwijs te water. De 24-jarige W. v. W. sprong het na en wist het zwemmende naar boven te halen en het behouden op de kant te brengen. JUBILEUM BURGEMEESTER G. v. d. VALK BOUMAN. Op verzoek plaatsen wij hieronder de rede, welke de heer W. P. van Rhijn Jr. j.l. Donderdag 2 Juni heeft uitgesproken in de feestelijke bijeen komst ten Raadhuize te Leiderdorp bij gelegenheid van het 25-jarig jubileum van burgemeester G. v. d. Valk Bou- man. Waarde Jubilaris! Hoewel ik reeds op andere wijze van mijn belangstelling in uw feest heb doen blijken, zoo kan ik niet nalaten om ook nog persoonlijk u te komen begroeten. Als oud-Leiderdorper voel ik mij nog steeds tot de plaats mijner ge boorte aangetrokken. Immers het grootste deel van mijn leven bracht ik daar door, waarin ik veel lief en leed heb meegemaakt. In dien ruim 30-jari- gen tijd was er ook een periode, die ik doorbracht bij u op de Secretarie en waar ik op prettige wijze met u heb mogen samenwerken. U was voor mij een humaan chef en kwam mij steeds op welwillende wijze tegemqet, waar voor ik u altijd erkentelijk blijf. Het is nu ruim 25 jaar geleden, dat ik het laatst te Leiderdorp woonde en wat is er in dien tijd veel veranderd en in het belang van de ingezetenen onder uw bestuur tot stand gekomen! In de eerste plaats denk ik aan goed drinkwater en beter licht, twee levens voorwaarden, waar de mensch niet buiten kan en in de huizen een groote verbetering mag genoemd worden, zoo ook wat het licht betreft op de stra ten en wegen. Deze laatsten zijn ook met het oog op het verkeer aanzienlijk verbeterd, alsmede de daarin liggende kunstwerken, waarvan wel genoemd mogen worden de Leiderdorpsc.he brug en de Doesbrug. Ook kwam er door uw gemeente een spoorweg met een hooge brug over de Zijl. Wat. is ook het as pect van het begin van den Zijlweg veranderd, aesthetisch is het er nu be paald niet op vooruitgegaan en het mooie vergezicht daar is weg. Waar eens de koeien en schapen vredig en rustig graasden en de weilanden stof feerden, zijn nu reusachtige fabrieken verrezen en heeft de stille rust plaats gemaakt voor onrust, niet alleen dooi de groote bedrijvigheid, die er heerscht doch. ook de gemoederen vooral van het daar werkend jongere personeel zijn al eens in opstand geweest, zoo dat u als Hoofd der Politie uw maat regelen tot handhaving van orde en gezag moest nemen. Van de andere industrieën bekleedt de scheepmakerij van de Gebrs. Boot een voorname plaats. Ook de zand- steenfabr'ek, later veranderd in een groentenfabriek, Canton en een paar scheepmakerijen allen in „De Waard" en de pottenbakkerij en houthandel aan de Does kunnen genoemd worden. Ook zag u, dat meermalen stukken van uw gemeente werden afgenomen, waardoor'het zielental verminderde. Verder kregen kinderen, honden én katten een veilige wijkplaats in uw ge meente. wetende, dat u het lot van die schepselen ter harte gaat. Hebben de kinderen u van morgen een ovatie ge bracht, de anderen konden voor een serenade geen toestemming krijgen. Onder uw bewind is er ook veel ge bouwd, her- en verbouwd. Straten werden aangelegd, zooals de Voor straat, die al spoedig door de gemeen te Leiden werd geannexeerd, de Mid denstraat. eens het lustoord van mijn familie, waar de heerlijkste vruclit- boomen, u wel bekend, jaarlijks hun vruchten afwierpen, de Doesstraat, be ter ware het misschien te zeggen, van der Doesstraat, omdat het geslacht van der Does meer dan 3 eeuwen het „Huis ter Does" in bezit gehad heeft en het Doeshofje een stichting is van Vrouwe Hendrica van der Does. Tot deze familie behoorde o.a. Jan van der Does, een der heldenfiguren uit het roemrijke driemanschap tijdens de be legering van Leiden door de Spanjaar den en Pieter van der Does, de krach tige bestrijder van de z.g. Onoverwin nelijke Vloot. Ook werd Leiderdorp een park rijk", het bekende van Leeu wenpark. Van de nieuwe gebouwen noem ik de bijz. school ter vervanging van de oude, de coöperatieve graanmaalderij en het abattoir. Verbouwd werden uw a I btswoning, het voormalig woon- Iy is van wijlen dokter van Rhijn tot een groot post-, telegraaf- en telefoon kantoor men spreekcel en het kinder huis „Voordorp" rees als een phoenix uit zijn assche; Ten slotte rees ook nog op als een groote chocoladebus de gas- ketel in den tuin van het hoofd der openb. school. Mijn eerste gedachte was, toen ik u zoo zag met uw eereteekenen, in wel ken grooten veldslag is de heer van der Valk Bouman geweest? Gelukkig dat dit niet het geval is geweest en men met die versierselen ook langs vreedzamen weg kan worden begiftigd. Doch dit geloof ik zeker, dat als u vóór ruim drie eeuwen schout van Leider dorp geweest was, u Valdez, de bevel hebber der Spaansche troepen, die hier zijn hoofdkwartier nam, zeker elke duim gronds zou hebben betwist met behulp van de destijds ook reeds be staan hebbende burgerwacht. Ik hoop, wat God verhoede, dat dit nooit noodig zal zijn, toch den ik, dat als de nood aan den man kwam, men in burgemeester Bouman zijn man zou gevonden hebben en u flinker zou optreden dan een oud-Leiderdor per, lid van de Tweede Kamer, van wien ik dezer dagen las, dat hij, op tredende in Roosendaal in het belang van den strijd tegen de drankellende, al spoedig te keer ging tegen den oorlog en voor' de ontwapening sprak en de bankiers, kassiers en journalis ten het eerst in het vuur zou willen laten gaan. De leider van die open luchtmeeting riep hem en zeer terecht, spoedig tot de orde, daar hij buiten zijn boekje ging. Het was ook hier: schoenmaker, houd je bij je leest! Gekomen aan het einde van mijn speech, wensch ik u met de familie nogmaals van harte geluk met dezen voor u zoo gedenkwaardigen dag en hoop, dat God u nog lang moge spa ren om als burgemeester den bloei en groei van Leiderdorp te kunnen bevor deren en H.M. onze geëerbiedigde Ko ningin in deze historische plaats van Haar Rijk, waar vroeger de Romeinen en de Spanjaarden zich gelegerd heb ben, te vertegenwoordigen. Ik heb gezegd. BINNENLAND. DE AANNEMING VAN PRINSES JULIANA. In tegenwoordigheid van de Konin gin, den Prins en de lieeren Lisman en Kruyt, als daartoe door den kerke- raad der Nederlandsch-Hervormde Ge meente, in Den Haag afgevaardigde ouderlingen, is vanochtend Prinses Ju liana door den hofprediker ds. W. L. Weitér4, ten Koninklijke paleize aan het Noordeinde in Den Haag als lid mate van de Nederlandsch-Hervorm de Kerk aangenomen. De bevestiging van H.K.H. als lid mate zal geschieden in een gewone godsdienstoefening in de Julianakerk, op Zondag a.s., des voormiddags 10 uur, welke zal worden bijgewoond door de Koningin, de Koningin-Moeder en den Prins der Nederlanden. HET KAMERLID SCHEURER. Het anti-revolutionaire Tweede Ka merlid, de heer Scheurer, heeft na een langdurige ziekte gisteren weer voor het eerst de vergadering' dier Kamer bijgewoond. DE COLLECTIEVE ARBEIDS OVEREENKOMST. De eindstemming in de Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot naders regeling van de Collectieve Arbeids overeenkomst zal plaats hebben op Woensdag 15 Juni te 1 uur. DE STORMRAMP. Gistermiddag heeft baronesse van Heemstra, eclitgenoote van den com missaris der Koningin in de provincie Gelderland, namens de Koningin de ziekenhuizen te Groenlo en Winters wijk bezocht om te informeeren naar den toestand van de gewonden van de stormramp, terwijl zij hun eenige ver snaperingen aanbood. De beide ziekenhuizen te Winters wijk ontvingen tevens het volgende te legram: „Beleefd verzoek mij nog maals ten behoeve Koningin te willen inliehtei* toestand gewonden storm ramp. (w.g.) Van Geen, secretaris der Koningin. Het Algemeen Ziekenhuis heeft het volgend antwoord gezonden: Toestand gewonden zeer goed. Het R.K. Zieken huis St. Elisabeth verzond het vol gend antwoord: Toestand blijft nog hetzelfde, doch niet buiten gevaar. DE SPOORWEGDIENSTREGELING. De ahndacht van belanghebbende personen en lichamen wordt hierbij, voor zooveel noodig, gevestigd op het geen in de Nederlandsche Staatscou rant van 2627 Juni 1925 is bekend gemaakt omtrent mededeeling van wenschen en bezwaren betreffende de dienstregeling der spoorwegen, Ten ^anzien^ van de op 15 Mei 1927 ingegane dienstregeling der Nederland sche Spoorwegen dienen die wenschen en bezwaren, om bij de vaststelling van de volgende dienstregeling in over weging te komen, vóór 1 Augustus 1927 te worden medegedeeld aan den voorzitter van den Spoorwegraad, te 's-Gravenhage, Lange Voorhout 38. BUITENLAND. HET J0EGO SLAVISCH—ALBA- NEESCH CONFLICT. Be gezant te Belgrado teruggeroepen. De Albaneesche gezant te Belgrado, Tsena boy,- heeft van zijn regeering in structie gekregen, de Joego-Slavische hoofdstad te verlaten. De gezant zou hebben verklaard, dat hij er niet aan denkt, aan de opdracht van zijn regeering, Belgrado te verlaten gevolg te» geven. Hij is het met de hou ding, die zijn regeiring aanneemt, niet eens. Hij zal gaarne trachten zijn ont slag nemen als gezant, maar geen mensch ter werejd kan hem beletten aan zijn vriendschappelijke gevoelens je gens Jccgo-Slavië uiting te blijven ge ven. Ik zal mijn pas van de Jcego-Slavi- sche regeering aanvaarden, zeide de ge zant, maar haai- met en verzoeken, als particulier persoon in Belgrado te mo gen blijven. DE POSITIE DER FRANSCHE REGEERING. Het lucifersmonopolie. Poincaré heeft {gisterochtend in de Kamer een nederlaag geleden door do verwerping van het regeeringsvoorstel inzake de verleening van het lucifersmo- nopolie aan een particulier consortium, welke ne erlaag hem werd toegebracht door de ïfnksche gfoepen onder leiding van den afgevaardigde Mcro Giafferri, die Donderdag een rede tegen het mono polie had gehouden. Deez gebeurtenis wordt aLs een per soonlijke slag voor den premier be schouwd. Toen hij de Kamer verliet, zieide Poincaré: „ïk hoop, dat mijn te genstanders morgen hun stemming niet zullen hebben te betreuren". Wel had Poincaré de vertrouwens kwestie niet gesteld, omdat hij het be staan van het ministerie niet op het spel wilde zetten, had hij toch duidelijk genoeg te kennen gegeven, hoeveel prijs hq stelde op deze transactie en hoezeer hii' deze noodig had voor zijn voortzet ting van de saneering. Dat de Kamer hem hierin niet gevolgd is, is een ern stig symptoon van het groeiende ge voel van onafhankelijkheid bij de Jink- sche meerderheid en voorspelt waar schijnlijk nog vóór de vacantie moeilijke dagen voor de regeering, vooral bij de behandeling van de nieuwe kieswet, waarover tusschen links en rechts ern stig meningsverschil bestaat. Het douane-ontwerp. Merkwaardig is de houding der Fran sche regeering ten opzichte van het dou ane-ontwerp. Nadat de Minister van Han del eerst op grooten spoed had aange drongen, schjjnt zijn eenig doel thans nog te zijn, in enkele zittingen eeni schijnbehandeling van het eigenlijke ta rief te beginnen en daarna het vervolg tot na de vacantie uit te stollen. Aange zien alsdan de begrooting alle aandacht vragen zal, is thans nog volstrekt niet te voorzien, of en wanneer het nieuwe tarief wet zal worden. Het veirzet uit allerlei kringen in bin nen- en buitenland gerezen tegen het ontwerp, dat het leven nog zooveel duur der maken zal en dab daarom de d p u tés zoo kort vóór de verkiezingen al zeer 'weinig geneigd zijn aan te nemen, is zeker nie* vreemd aan deze gewijzig de houding. RUSLAND EN ENGELAND. Krachtig Britsch protest. De zinspelingen, welke door de Sovjet- regeering zrjn gemaakt met betrekking tot de terechtstelling in Rusland van 2 voormalige prinsen en iS andere per sonen, hebben van gezaghebbende zijde te Londen een verklaring uitgelokt. Daar in wordt de beschuldiging van spioqnage ten» behoeve van de Britsche delegatie, welke tegen sommige terechtgestelde Russen wordt geuit, verbazingwekkend gienoemd. De Britsche autoriteiben spreken ten krachtigste tegen, dat dergelijke relaties bestaan zouden hebben en wijzen er nog maals cp, '.dat de Britsche regeering zich bij net verbreken der betrekkingen met Sovjet-Rusland door geen enkele verborgen of nevenbedoeling heeft la ten leiden. De leden van de Engelsche missie te Moskou, die thans te Londen zijn terug; gekeerd, verklaren eveneens,, dat zij steeds trachtten te vermijden in gesprek gezien te worden met met-erkend bols jewistische Russen, omdat ^ezen dan direct in verdenking zouden komen bij de communistische leiders. LEON DAUDET. Hij wil niet gaan „zitten". Gisteren was het de dag, waarop de hoofdredacteur van de „Action Iran- caise", Léon Diaudet,, en de .directeur vah dit blad, Delest, zich moesten aan melden om hun straffen van respectieve lijk vijf en twee maanden, wegens smaad schrift, te ondergaan. Hij heeft evenwel meegedeeld, aan het oproepingsbevel geen gehoor te ge ven, doch zich naar het gebouw van de Action Francaise' te begeven," tenein de de gebeurtenissen af te wachten. „Ik neem aan", aldus schreef hij, „dat Poin caré, Bartnou, Sarraut, Herriot en Pain- levé zullen komen om mij persoonlijk te MTesteeren". Naar men zegt, deelt Daudet zijn vrij willige opsluiting met 400 aanhangers. Dit zijn voornamelijk Camelots durioi, die zich met alle kracht togen elke po ging, om hun leider te arresteer&n, zul len verzetten. Zij stonden gisteren voor de deuren en op de trappen, verlan gend 0111 hun leider be verdedigen. Bin nen waren anderen bezig in de gangen prikkeldraadversperringen op te rich ten en voorbereidingen te treffen om een eventueel beleg te kunnen doorstaan. Het is waarschijnlijk, dat de autoritei ten eenige dagen voorbij zullen laten gaan, voordat zij zullen trachten Daudet te arresteeren, indien zij althans nog plannen hebben tot een arrestatie over te gaan. DE VER. STATEN EN FRANKRIJK. Een vriendschapsverdrag? Het voorstel van Briand aan de Ver- •eenigöe Staten om een verdrag van vriendschap fle sluiten, dat tegen den oorlog is gericht, is volgens 'berichten uit Washington dopr de Amerikaansche regeering met veel terughoudendheid ontvangen Men is in Amerikaansche reg'eerings kringen van oordeel, dat Briand zijn voorstellen duidelijker zal moeten for muleeren, alvorens een gedachtenwisse- ling zal kunnen plaats hebben. Doch ook als Briand nadere voorstel' len wil deen, is het bijna zeker,, dat de Amerikaansche regesring eerst zal wil len onderhandelen oïer de erkenning van de Fransch-Amerikaansche schul- d eno veree nkoms t. Men wijst er met nadruk op, dat noch President Ccolidge, noch eenig lid der Amerikaansche regeering den 'eerstea stap yoor het sluiten van een Amerik.- Fransch vriendschapsverdrag zal doen. KORTE BERICHTEN. Op (Je internationale arbeidscon- ferentie heeft Mgr. Nolens de vraag ge steld, cf de tijrl voor een herziening dar 8-uren conventie niet is aangebroken. De nieuwe Rocmeensche regesring zal de eigenmachtige besluiten van het vorige kabinet niet uitvoeren. Tsjang-tso-lin lieeft de hulp der mogendh -den ingeroepen tegen het com munisme. De Amerikaansche gezant te Ber lijn deelt mee, dat een Duitsch lucht schip een passagiersvlucht naar Ameri ka zal maken. De Diamant-Club te Antwerpen heeft he: statuten-artikel, dat buiten landers verbiedt lid van het bestuur ta. zijn, geschrapt. De Nationale regeering te Nanking heeft er irgen geprotesteerd, datEn gelsehe vliegers boven Chineesch grond gebied vliegen. KERK EN SCHOOL. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Meppel Ds. Y. K. Vellenga te Oosterzee. VRIJE UNIVERSITEIT. "Geslaagd voor nt prop. examen in de Theologie: H. M. Matter te Amsterdam. V001* cand. examen Theologie: A. Mout te Rotterdam, P. J. Melies te Gronin gen en D. Zwart, te Ooster-Nijkerk. Voor het cand. examen klassieke let teren: Mej. A. S. J. H. Baarbe- te Over- veen. CHR. NAT. SCHOOLONDERWIJS. De Vereeniging voor Christelijk Na tionaal schoolonderwijs heeft gisteren in Pulchri te 's Gravenhage, onder (Voorzitterschap van Dr. B. van Scheï ven, haar 65ste jaarvergadering', gehou den. De Voorzitter zeide, nadat de bij eenkomst met psalmgezang en gebecï was geopend, dat de overheid de taak der vereeniging door herziening van de lager onderwijswet ?eer heeft ver gemakkelijkt. Toch heeft de veceeniging nog zorg voor de .verstrekking van waarborg sommen ter stichting van scholen met den Bijbel en voor ae handhaving der Gemeentelijke Aankondigingen DRANKWET. Burgemeester en Wethouders va'. Leiden brengen ter openbare kennb dat W. Stikkelorum te Leiden, cei. verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van al coholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Prinsenstraat no. 4. Leiden, 10 Juni 1927. A. VAN DE SANDE BAKHUYZF.N, Burgemeester. VAN STRTJEN, Secretaris. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan de firma W. van den Wijngaard en Zn. en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de brood- en banketbak kerij in het perceel Oranjegracht no. 71, kadastraal bekend Gemeente Lei den, Sectie C. No. 1868. Leiden, 8 Juni 1927. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. iChristelijke gedachte bij het onderwijs' Blijkens het jaarverslag, waarin hul de wordt gebracht aan de nagedachte nis van Ds. Hekker, die vele jaren zim krachten aan de vereeniging wijd de, wordt met instemming vermeld het gunstig rapport der insjDecteurs om trent het onderwijs in ae bijbelsche geschiedenis. De kennisresultaten geven aanlei ding toe groote tevredenheid. Gewaari ischuwd wordt tegen het brengen van kerkelijke geschillen op schoolgebied waardoor vruchtbare samenwerking beletselen zou ondervinden. Jaarverslag en rekening en verant woording werden goedgekeurd. Aan' voorschotten staat uit f 209.064,91, dat is f 3320,63 meer dan op 1 Jan. 1926. 't Waarborgsommenfonds heeft; aan obligaties f 144.900 uitgegeven; aan diverse scholen is f 148.842.71 geleend. 1 Tot leden der hoofdcommissie wer den gekozen Ds. C. F. Westermann te Amsterdam (vacature Ds. Hek ker) en Ds. J. Jongeleen te Hilversum- (in de vacature Ds. P. de Groot te Rotterdam, die voor de benoeming had bedankt). Ds. B. van Schel ven werd als lid der hoofdcommissie herkozen. Ds. S. O. Los, te 's Gravenhage hield daarna een inleiding over: „De zedelijke opvoeding op ae openbare en de bijzondere school". Biet Christelijk onderwijs heeft, af gedacht van alle persoonlijke invloe iden vier dingen voor op het openbaar, onderwijs inzake de zedelijke vorming van het schoolkind: 1. vrijheid ,van geweten van het schoolkind; I 2. onderwijs uit de wet Gods naar Iden catechismus 3. de rechte betrekking van gezag; en vrijheid; 4. harmonie tusschen onderwijzer? en kinderen. DE DOETINCHEMSCHE STICHTINGEN. De Doetinchemsche Stichtingen, be gonnen door. Ds. J. van Dijk, thans; onder directie van Ds. J. Groeneweg vieren deze week het 60-jarig jubi leum. 1 Ter gelegenheid daarvan is Dins dagavond een reünie van besturen, oud-kweekelingen en tegenwoordige kweekelingen gehouden. Bij afwezigheid van Prof. van Nes; ,uit Leiden, den voorzitter der z.g. groote vereeniging, die wegens ziekte in het buitenland vertoeft, opende de Vice-voorzitter, Mr. C. F. Schoch uit Amsterdam, de vergadering. Spr. verwelkomde verschillende cof, poraties en personen, die officieel de: vergadering bijwoonden, o.w. B. en ,W. der gemeente Doetinchem. Met groote voldoening wees spr. op het feit, dat 4 oud-leerlingen een pro fessoraat hebben verkregen. In een opwekkende toespraak gaf hij verder het karakter aan van de reünie. Aan het slot daarvan las spr. ecu brief voor van den Minister van Justi tie, bevattende de benoeming van Ds J. Groeneweg, tot ridder in de Orde' van Oranje Nassau. Ds. Groeneweg dankte voor deze on derscheiding, die hij gaarne aanvaard de, niet voor zich, maar voor allen, idie met hem het werk dragen. Daarna sprak hij als directeur een herinneringsrede uit. GEMENGD NIEUWS. Verduistering. De buitengewone Kamer der Amsterdamsclie Rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak te gen den 26-jarigen recidivist, die te recht had gestaan terzake van ver duistering van stofzuigers. Het O.M. had een jaar en zes maanden gevan genisstraf geëischt. De rechtbank ver oordeelde hem tot een jaar gevange nisstraf. Valschheid in geschrifte. De Haar- lemsche Rechtbank veroordeelde W de G., zaakwaarnemer te Haarlem, te gen wien door den Officier van Justi tie de vorige week 9 maanden gevan genisstraf was geëischt, wegens valsch beid in geschrifte bij een echtschei dingszaak tot 5 maanden gevangenis straf. Doodslag in een danshuis. De rechtbank te Winschoten heeft giste ren uitspraak gedaan in de zaak van clen arbeider U. D. uit Blijham, die in den nacht van 22 op 23 Januari na af-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2