Dit nummer bestaat uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. De Stormramp. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 8s,e JAARGAKlG ZATERDAG 11 JUNI 1927 NUMMER 2150 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Saldo Ontvangen van N. N. Van een gezellig avondje b. Piet en Ko 99.73 1.50 Totaal 104.33 DIRECTIE. Een merkwaardig verschil. Menigmaal is er reeds op gewezen, dat wij in een moeilijken tijd leven en dat de moeilijkheden zich nog steeds zullen vermeerderen. In (Je openbaring die Johannes op Patmos ontving wordt hem getoond een vreeselijke werking van het Groote Beest. Het is eerst de groote Draak, dan een Beeld opkomende uit de zee, maar daarna een Beeld opkomende uit de aarde. Volgens de meeste uitleg gers is dat te verstaan als de gelei delijke openbaring van de macht van Satan die God nabootst en zich tracht te openbaren in drie machten, zooals God zich openbaart in Zijn Drieëen- heid. De Draak en het Beest uit de zee hebben dan overeenkomst met den eersten en tweeden persoon uit de God delijke Drieëenheid en het Beest uit de aarde overeenkomst met God den Heiligen Geest. 't Zal een vreeselijke tijd zijn, wan neer de Satan het zoover gebracht heeft dat hij meent als God te zijn Gods werk en volmaaktheid te even aren en dus te overwinnen. Die toestand zal zich op de aarde, dat wil dus zeggen in onze gemeen schap, in ons gemeenschapsleven af spelen. Het Beest komt uit de aarde op. Het groeit en wast zooals wij ook de vruchten op de aarde zien groeien Het zal ons niet verwonderen. Het komt zoo natuurlijk in zoo geleidelijk. De carica(uur van den Heiligen Geest, die het Beest vertoont is daar om zoo vreeselijk, omdat dit zoo in alle d e e 1 e n is volgehouden. De H. Geest werkt geleidelijk van binnen uit. De H. Geest zet het werk van Chris tus voort. De H. Geest gaat niet al leen van den Zoon, maar ook van den Vader uit. Zoo ook het Beest zal alles doen in verband met de andere open baringsvormen; er zal een eenheid zijn; die werking zal geleidelijk gaan en zal het geheele menschdom aantas ten. Het zal niet gezien worden als iets van buiten tot ons komende, maar het zal midden in ons leven zijn. Hoewel de strijd tusschen God en Satan zich in de geesten voltrekt, een geestelijke strijd is, zal hij op de aarde, d.w.z. in het stoffelijke gestreden wor den. De Satan heeft het er in die der de machtsopenbaring op gezet om de menschen te vangen in het natuurlijke leven. Allen, kleinen en grooten, zullen een merkteeken ontvangen aan rech terhand en voorhoofd. Het Beest maakt, dat niemand mag koopen of verkoopen dan die dat merkteeken heeft, of den naam van het beest, of het getal zijns naams. Het zal dus een strijd zijn die met zeer groote maat schappelijke ellende gepaard zal gaan. Het is geen strijd op leven en dood, neen, het is een langzamerhand ver strikt worden in de netten van Satan, zoodat een gewillige overgave volgt. De Satanische macht is zoo vólko men berekend op de algeheele heer schappij, dat het zelfs in den naam en het getal uitkomt. De naam drukt het wezen uit, het getal de verhoudin gen. Het wezen en de verhoudingen zullen zoo volmaakt schijnen, dat iemand, wien de goddelijke wijsheid der onderscheiding ontbreekt, zal mee- nen dat het valsche Beest en zijn werk, goddelijke kracht en Gods werk zijn In het getal 666 zit dan ook die ver houding opgesloten. Het getal 1 als grondgetal. Het getal 10 als ontwik- kelingscijfer. Het getal 100 als vol maaktheidsgetal. Dat alles vermenig vuldigd met 6, het getal der mensche- lijke volkomenheid. Het Beest heeft dus alle verhoudingen In de menschen wereld in zijn macht. Er is geen ont komen aan. De Godsheerschappij op aarde heeft afgedaan. Zoo zal het schijnen. Zoo is het niet. De volkomenheid ligt niet In 666 maar in 777. Daar ook de 1, 10 en 100, maar vermenigvuldigd met de zinnebeeldige getallen 3 het godsgetal en 4 de schep ping; God die heer blijft van al het geschapene. De macht en invloed van den Booze zullen groot zijn,, omdat die geleidelijk komen en omdat ze alles zullen door trekken. Het zal dan ook een wonder heeten dat er nog ontkomen zullen. Ook heèft God die dagen om der uit verkorenen wille verkort. Wij mogen aannemen dat die verkorting niet al leen een minder in waarde zal zijn, een kleiner aantal, maar dat het ook beteekent een voor ons bewustzijn sneller verloop der dingen. De omstan digheden zullen telkens wisselen, zoo dat het ons korter voorkomt. Het pij nigende van den oogenblikkelijken toestand zal spoedig weer plaats ma ken voor iets anders. Hierin zal de profetie liggen van het naderende einde. Wanneer wij letten op het karakter van onzen tijd, dan merken wij op hoe onze tijd het duidelijk beeld vertoont van wat Joharines zag. De macht van den Booze zien wij niet meer in de geesten alleen. Neen, veel meer doortrekt hij juist de aardsche verhou ding met den geest van den afval. Op staatkundig en sociaal terrein is de in vloed wassende. Wij zien, dat in het leven der volkeren rondom ons, maar ook in ons eigen volksbestaan. De organisatorisch werkende revolutie macht komt ook t?n onzent steeds meer offers vragen. De getallen bij de stembus spreken duidelijk. Maar nog ernstiger is, dat de zuigende kracht van het socialisme zóó groot is, dat wij er niets tegen vermogen soms. 't Is als een naderende lawine menig maal. Nu moeten wij voorzichtig zijn en niet wegwerpen wat God wil dat wij bewaren zullen. In Satans macht en bouwplan zitten de getallen 1, 10 en 1C0. Maar die vormen ook den grond slag van de goddelijke volkomenheid. Zoowel in 666 als in 777 zitten ze op gesloten. Wanneer dan ook het ongeloof de organisatie gebruikt voor den uitbouw van zijn stelsel, moeten ook wij dat niet versmaden. Lijkt het ons dat ons werk als het ware steeds bij de voeten afbreekt, de dagen worden verkort, God maakt dat het volgend oogenblik reeds weer een geheel andere toestand ons verontrust. Ook dat is benauwend. Wij houden onzen tijd niet meer bij. Iets dat wij vandaag opbouwen is volgende week verouderd. Daarom staat er in de Openbaring bij het getal ook zoo veelbeteekenend: Hier is de wijsheid. Niet een wijsheid om dat getal na te speuren, dat is dui delijk genoeg. Neen, de wijsheid om de beteekenis toe te passen. Er is een merkwaardig verschil. Dat verschil moeten wij kennen. Niet 666 maar 777. STADSNIEUWS. geref. kerk. In de morgengodsdfenstoefening in de Heerengrachtkerk zal morgen in de beurt van Ds. Bouwman, die den dienst in het Academisch Ziekenhuis waarneemt, optreden Dr. Th. Ruys Jr. van Lisse. Door een verzuim is dit in de Kerkbode verkeerd opgegeven. - STORMRAMP-COMITé. Bij het Stormramp-Comité 1927, ten behoeve van de nooden der slachtof fers van den cycloon in het Oosten van ons land zijn de volgende giften inge komen: Batig saldo kunstavond in de Graan- beurs op 8 Juni f 107; V. de W. f 10; M. f2; H. B. f2.50; uit een kleine beurs f 1; Marie fl; R. J. f 1,50; bij dr. Timmermans bezorgd van een juf frouw, die uitstedig was fl; Mejuffr. A. C. E. iH. te Voorschoten f2.50; Wijk 5 G. G. f 0.50; nagekomen bij Mejuffr. Renaud f2; nagekomen hij den heer Levie van Mejuffr. N. fl; van Mej. M. gecollecteerd in de Marekerk fl; M. W. J. f2.50; F. P. P. L. f480.—; Dr. J. H. H. te Voorschoten f 10; G. H. f50; D. C. H. f50; P. de W. f2.50. Giften worden nog gaarne ingewacht bij den Penningmeester, den Heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49 Lei den, postgiro No. 57471. Reeds werd een bedrag van f 7000, •overgemaakt aan het Nationaal Steun comité, Stormramp 1927. GEREF. BOND (AFD. LEIDEN). Donderdagavond hield de afdeeling Leiden, van den Geref. Bond tot ver dediging en verbreiding der waarheid haar ledenvergadering in Prediker onder voorzitterschap van Ds. G. H. Beekenkamp. Omdat de heer Fr. Leitjes bedankt had voor zijn lidmaatschap van de af deeling, moest er in zijn plaats een be stuurslid worden gekozen. Met over groot© meerderheid werd daartoe ge kozen de heer Werner, die zich de be noeming liet welgevallen. De voorzitter hteld een beschouwing in betrekking met den arbeid van den Bond, naar aanleiding van Hand. 4. Besloten werd zoo mogelijk voortaan op den eersten Donderdag van elke maand te vergaderen. Het onderwerp van behandeling werd genoemd: Calvijn, zijn persoon, arbeid en leer. Ds. B. nam op zich in geregelden cursus aan de hand van de .Institutie" en andere werken ver schillende voordrachten over dit on derwerp te houden. Nadat eenige vragen van huishou- delijken aard door den voprzitter be antwoord waren, ging de 'vergadering uiteen, in de hoop 7 Juli in grooter ge tale te kunnen terugkeeren. COMMUNISTISCH COMPLOT? Naar wij vernemen, hebben justitie en politie een communistisch complot ontdekt in Jong-Indonesische kringen. Te 's-Gravenhage zijn gisteren eenige invallen gedaan o.a. in de Emmastraat 21 en op het Charlotte de* Bourbon plein 19. Naar verluidt, zijn documenten van waarde in beslag genomen. Het moet er veel van weg hebben of een nieuwe communistische actie in voorbereiding was. Officieele berichten ontbreken nog. De rechter-commissaris mr. Polman en de officier van justitie uit 's-Gra venhage hebben gisteravond in tegen woordigheid van den hoofdcommissa ris van politie te 's-Gravenhage en met behulp van politie alhier, van wie aan wezig waren de wnd. comm. de heer Balfoort, de rechercheurs Weyer en v. d. Wal en een aantal agenten, een inval gedaan in perceel Wasstraat 1 alhier. Alvorens hiertoe over te gaan, had de politie alle deuren der belen dende perceelen en tuinen met agen ten doen bezetten. In genoemd perceel wonen Indonesische studenten, en de echtgenoote van één dezer. Toen op 't herhaald bellen geen toegang werd ver schaft, forceerde de politie de voor deur. De politie weigerde op de desbetref fende vraag inlichtingen te verstrek ken, en verwees naar de justitie te Den Haag. De correspondent van de „N. R. Cf' heeft een bezoek aan het perceel in kwestie gebracht, waar hij door de ge zamenlijke huisgenooten ontvangen werd. Zij beweren niet te weten, om welke reden de inval is geschied. De indruk is dat zij worden verdacht van verstandhouding met Indonesische na tionalistische groepen in Indië en el ders. Een groot aantal boeken en be scheiden, w.o. veel brieven zijn door de justitie in beslag genomen. Desge vraagd verklaarden zij, zich niet be wust te zijn, deel uit te maken van een vereeniging, die bij de wet verboden is. Zij zijn lid van de Indonesisch-natio nalistische studentenvereeniging Per- himpoenan Indonesia. De in beslag ge nomen werken zijn meest van socialis tische strekking. De studenten hebben tezamen het huis in kwestie gehuurd en drijven een huishouding op coöperatieven grondslag. Bij herhaling verklaarden zij, niet te weten, wat de politie en justitie zoch ten. Een dag te voren was een piano uit het huis vervoerd, waarvan beweerd wordt, dat deze bommen zou inhou den. Ook dit spraken zij ten eenen- male tegen. Het huis wordt ongeveer een jaar door hen bewoond en zij zijn ongeveer drie tot vier jaar in Leiden. Tot eeni ge arrestatie is niet overgegaan. CHR. LEIDSCHE DAMCLUB. De heer J. Vermeulen, damkampioen van Leiden zal a.s. Dinsdag 14 Juni 's avonds half negen in gebouw „Patri monium" een simultaan-seance geven. Hieraan kan door leden zoowel als buitenstaanders worden deelgenomen. Daar de heer Vermeulen een sterk spe ler is, belooft het een zeer interessante wedstrijd te worden. „MATHESIS SCIENTIARUM GENITRIX". ITet toelatings- en eindexamen van den Electrotechnischen cursus had ten overstaan van de heeren ir. A. J. Ehnle en Cor Pot, industrieel te Slikkerveer, gedelegeerden van de afdeeling voor Electrotechniek van het Koninklijk In stituut van Ingenieurs plaats. Aan bovengenoemd toelatingsexa men werd door 26 candidaten deelge nomen, waarvan 5 afgewezen moesten worden. De namen der geslaagden zijn: G. A. Annokkee van Leiden; D. W. Gesink van Katwijk aan den Rijn; j. van de Graaf van Leiden; P. D. Groot van Doetinchem; P. «H. van Ingen van Bodegraven; M. Joon van Leiden; G. H. Koekkoek, fd.; A. Leemans, id.; P. M. van Leeuwen, id.; P. J. Moens. van Rotterdam; L. W. Muller van Apel doorn; H. van Raalte van Hoogêveen; A. W. Renaud van Delft; K. C. Roman van Leiden; G. H. Schouten van Rot terdam; P. Sjardijn van Leiden; G. A. de Vries, id.; j. van Weesel, id.; A Wigman, van Den Haag; H. Wind, van Leiden; P. G. van IJsseldijk, van Oegst geest. Aan het eindexamen electrotechniek namen 14 candidaten deel, waarvan 2 afgewezen moesten worden. De namen der geslaagden zijn: C. Bot, van Den Haag; C. Broekhui zen, van Leiden (met lof); D. M. Coe- nen van Haarlem (met lof); M. D. Kol derman van Leiden; G. J. Leusden, id.; A. Meenks, van Rijssen; K. H. Mugge, van Leiden; G. Peusken, van Deven ter; P. C. van Straaten van Den Haag; F. J. Thomas, id.; J. J. van Ulden, van Leiden; B. Wijling, id. NED. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. DEP. LEIDEN. Jaarverslag over 1926. Het bestuur vergaderde zesmaal, ter wijl een algemeene ledenvergadering werd gehouden. De aandacht der leden werd wederom gevestigd op de eere diploma's voor personeel door rondzen ding van een desbetreffende circulaire. Er werden twee lezingen gehouden: le. op 24 November 1926 door prof. mr. F. G. Scheltema, alhier, over „Arbi trage", 2e. op 26 Februari 1927 door ir. L. T. v. d. Wal, te Scheveningen over „de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee". Beide lezingen waren zeer goed bezocht. Ter algemeene vergadering der Mij. te Amersfoort op 25 en 26 Juni wer den afgevaardigd de heeren Roëll, Henny en Wernink. Ter buitengewone algemeene verga dering te Utrecht op 12 Juli 1926 ter bespreking van het tractaat Neder landBelgië werd tot afgevaardigde benoem'd mr. Vos, tot plv. de heer F. C. Driessen. Omtrent de verdere verrichtingen van het Departement kan worden ver meld, dat naar aanleiding van de vra gen van het hoofdbestuur in het Sep- tember-Tijdschrift betreffende handels belemmeringen in binnen- en buiten land onder de leden een enquête werd gehouden en dat uit de ingekomen ant woorden een missive aan het hoofdbe stuur werd ingezonden. De voorgestelde fusie met de L.V. v. I., uitvoerig genotuleerd, mocht niet tot stand komen. Naar aanleiding van de storingen bij het Gem. Elec. Bedrijf werd bij de leden een onderzoek ingesteld naar de door hen dientengevolge geleden scha de, waarna het bestuur zich schrifte lijk tot de directie der Centrale wend de, onder aandringen op het nemen van maatregelen ter voorkoming van storingen. De directie zegde dergelijke maatregelen toe. Aan het Huisvestingscomité Haar lem, tot het verschaffen van een nieuw huis aan de Maatschappij, werd een bedrag van f 1500 geschonken. De voorzitter, de heer van Ginkel, werd benoemd tot lid van den Nijver- heidsraad. De leden Sanders, Tieleman, Van Spall vierden jubilea in hun zaken, aan den heer A. Tieleman werd een gouden draagpenning verleend. Het aantal leden bedraagt thans 115, donateurs 6. De volgende diploma's werden uitge reikt aan personeel van leden: J. C. de Groot, ten verzoeke van den heer J. A. Riedel; Klein, Kramer, Waasdorp Buitendijk, Verhoog, Sogers, Limburg, De Bier, ten verzoeke van de N.V. Zil- verfabriek „Voorschoten" te Voorscho ten; J. de Vroede, ten verzoeke van de N.V. „Leidsch Dagblad"; J. J. Kanbier, P. v. Iterson en Leendert van Zand wijk, ten verzoeke van de N.V. Pel. Het afgeloopen boekjaar sluit met een voordeelig saldo van f 146.86. De heer A. Tieleman, penningmees ter van het Departement, aan de beurt van aftreden, werd herbenoemd. DE LEIDSCHE WINKELSTAND. De Douzastraat is een voorname straat. Dat zal niemand tegenspreken. Alleen reeds de gevel van Sijthoff's Uitgeversmaatschappij geeft haar een apart cachet. In de Douzastraat is ook de bekende Banketbakkerij en Lunch room van de firma M. A. M. v. Noort. Deze firma heeft thans haar zaak ge heel laten restaureeren en wanneer men de winkel binnentreedt valt dade lijk op de chique inrichting die tegen woordig vooral bij de dames zoo ge wild is. De inrichting van de zaak is ontworpen door den heer Gonjaar en het geheele werk is aangenomen door de firma J. Schoondergang Hz„ Mare 37, alhier, in Bakkerijmachines en Ge reedschappen, Weeginrichtingen, Eta lages enz. Het behangwerk is uitge voerd door de fa. Caspari, het schil derwerk door de firma Duindam, het electrische werk door de firma Te9ke, ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22xf% cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland. Huiszoeking bij Indonesiërs te Lei den. Minister Slotemaker de Brnine heeft schorsing der beraadslagingen ge vraagd. Prinses Juliana als lidmate der NedL Eerv. Kerk aangenomen. Bnltenland. De Albaneesche gezant te Belgrado is terugerroepen. De positie der Fransche regeering in gevaar gebracht. Kachtig protest van Britsche zijde tegen de bolsjewistische verdachtma kingen. Leon Dandet heeft zich in het ge bouw der „Action Francaise" ver schanst. het steenhouwerswerk door de firma Vreeswijk en Piket. De inventaris van de zaak is geheel nieuw. Alles is uitgevoerd in Slav, eikenhout, de versiering is tot stand gebracht met Caromandelhout. De lek kernijen zijn stofvrij afgesloten in gla zen vitrines. Zooals mpn hieruit merken zal, is alles tip-top. Men heeft wel eens be weerd, dat zulk een werk niet goed aan Leidenaars was toevertrouwd, maar deze winkel is een bewijs dat de firma's in onze stad absoluut niet ach ter behoeven te staan bij andere ste den. De firma Schoondergang vertelde ons, dat de installatie plaats gehad heeft1 terwijl het bedrijf zijn gang ging, wat een heele prestatie is, als men be denkt, dat de zaak druk beklant is en deze klanten er geen last van mogen ondervinden. De heer M. Regeer, die reeds vijf en twintig jaar in onze stad een meu belzaak had in de Janvossensteeg met een filiaal in de Vrouw enk er kk-oor- straat, heeft deze winkels opgeheven en ondergebracht in één zaak, n.l. in het perceel Haarlemmerstraat 108, zoo als men in Leiden zegt „het pakhuis van v. Nelle", toebehoorende aan den heer Eigeman alhier. De zaak heeft hier een mooien stand. Ze is ingericht zonder veel luxe en vertoon, maar draagt een degelijk cachet. Ze bevat een groote sorteering meubelen op allerlei gebied, zoodat er een zeer ruime keus gemaakt kan worden. Boven de zaak is een woonhuis in gericht welk, werk zeer tot tevreden heid van den heer Regeer uitgevoerd is door den heer M. Laake, timmer man alhier en den heer J. van Rijn, electricien eveneens alhier. EXAMEN APOTHEKERS-ASSIST. Opgeroepen 4 candidaten. Geslaagd mej. E. E. F. H. Haan, geboren te Roermond en de heer F. J. H. A. Kas ten geboren te Stettin. LEIDSCHE POSTDUIVEN CLUB. Heden werd door het Bestuur der Leidsche Postduivenclub afgedragen aan de Nederlandsche Centrale Ver eeniging tot Bestrijding der Tubercu lose een bedrag groot 100.87, zijnde het batig saldo van de door bovenge noemde vereeniging uitgeschreven Weldadigheidsvlucht met Postduiven en gehouden 22 Mei j.l. vanaf Creil (Frankrijk). POSTERIJEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend, zijn. Terugontvangen in de maand Mei 1927. Brieven Binnenland: Belgra- ver, H. II., Amsterdam; Beversen, N. J. Rijswijk; Gregooi, W., Noordwijker- hout; Hart, J. 't, Rotterdam; Hoogen, A. den, Rotterdam; Hout, S. v. d., Ber gens traat; Kampen v. d. Berg, Mej., Nieuwe Wetering; K. S. F. 300, Apel doorn; Leidsch Dagblad, Leiden; Op pen Meyer, M. v., Haag; Pieters,' W. R Haag; Raad v. Arbeid, Leiden (2 stuks) Regout, L. H. H. T., Wassenaar; Schroe bel, Katwijk/Rijn; Smits, Mej. J. J.t Voorschoten; Teesink, Mej. H., Nijme gen; Bos Henkers, Mevr. T., Den Haag; Flessing, Willy Amsterdam; Glimfa- briek, Rotterdam; Lammeren, Th. van, Delft;, Oosterparkstraat le, Amster dam; Roest, J., Rotterdam; Weber, Mej., 's-Gravenhage. Briefkaarten Binnenland» Gerven, A. v.. Haag; R. Lut Jfr., Hoor neboeg; Polman Mooij, Mej. A., Haag; Plae, Haag; Puttene, F. v., Haag; Smit Beppie, Hilversum; Velthuijs, J. W., Haag; Brussee, J„ Leiden; Diemen, Mej. A. van, Den Haag; Groeneijk, J.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1