CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Oil nunjmer bestaa! uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. De Stormramp. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 8s,e JAARGANG VRIJDAG 10 JUNI 1927 NUMMER 2149 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Pér .kwartaal I 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/j cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief» Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Saldo 92.69 Verzameld óp een gezellig avondje bij Koos en Mies 7.04 Totaal 99.73 DIRECTIE. V Critiek en tactiek. Als de redactie van een dagblad moest te rade gaan met de adviezen eri de opmerkingen die vriendelijke lezers meenen te moeten maken, dan was er van een lijn geen sprake meer. Nu eens komt lezer A. vriendelijk opmerken dat het zus of zoo goed was. Dan weer lezeres B. dat dit toch-eens gezegd moest worden. De zeer belang stellende lezer C. zou toch liever niet meer zus of zoo handelen. Daarente gen zou D. juist dat eindje stevig vast willen houden. Wij achten ons altijd gelukkig wan neer wij hooren, dat over ons werk ge sproken wordt. Dat is een bewijs dat het weerklank heeft gevonden. Maar hoe goed het ook doet om er wat van te hooren, en hoe gaarne of wij ook •oras een gegeven raad wel zouden wil len opvolgen, het gaat nu eenmaal niet altijd. Het is in de politiek zoo, dat som migen veel te scherp zouden zijn. An deren zouden nooit voor hun meening durven uitkomen. Daar tusschen door noet de redactie haar weg kiezen. Zoo mogelijk helder en klaar de feiten itellen, eigen standpunt bepalen en vriendelijk aantoonen waar de fout van anderen schuilt. Soms h%eft dat den schijn van bedilzucht. In werke lijkheid is het vaak een reactie op op merkingen die in wijden kring verno- jnen worden. In die gevallen is het' nodilig om waar geen aanstoot gegeven wordt ook geen aanstoot te nemen. Laat toch ieder gelooven dat de re dactie schrijft zooals zij meent dat noo dig is. Ook dat werk wordt •verricht jnder biddend opzien tot God. Meer ma len wordt over een onderwerp gesrhre ven, waar heel wat strijd en moeite en zorgeri aan vooraf gingen. Het worde ïls zoodanig beoordeeld. Maar ook worde het redactiewerk van een courant niet beoordeeld als een redevoering. I-Iet is steeds haast werk. los doorheen geworpen gedach ten vaak, die, ontweid aan het gemoed, 'n veel te snel tempo persklaar ge maakt moeten worden. Nooit mag er opzettelijk leed doen in steken, noch "van de zijde der re dactie in het» schrijven, noch van de zijde der lezers in het beoordeelen. Wij zijn allen broeders. Dat geeft' den toon aan van ons le ven en handelen. STADSNIEUWS. BEGRAFENIS WIJLEN Bs. W. DEN HENGST. Hedenmorgen II uur had in het kerkgebouw der Geref. Gemeente aau den Nieuwen Rijn de rouwdienst plaats, voorafgaande aan de begrafe nis van het stoffelijk overschot van Ds. W. den Hengst, in leven em. pred. bij de Geref. Gemeenté alhier. Het kerkgebouw was bijna geheel gevuld; behalve de Geref. Gem. van hier waren ook afgevaardigden uit an dere gemeenten aanwezig; in 't bijzon der uit Veenendaal, de plaats, waar Ds. den Hengst het langst gearbeid heeft, waren vele vrienden van den overledene overgekomen. Nadat de familie, genoodigden en de kerkeraad in de lv£rk hadden plaats genomen, betrad Ds. G. H. Kersten, predikant bij de Geref. Gemeente te Rotterdam ,den preekstoel, liet zingen Ps. 103 8 „Gelijk het gras is ons kort stondig leven", gin^ voor in gebed en las Openb. 14. Een zeer droevige slag aldus be gon spr. heeft ons getroffen. In de eerste plaats de weduwe en de familie, doch vervolgens de gemeente van Lei den en de gemeenten in het gemeen. Ds. den Hengst was ons «gegeven. Hij was niet voor de prediking des Woords, in onze gemeenten opgevoed, doch heeft bet grootste deel van zijn loop baan in de Geref. Kerken.in Nederland doorgebracht. Gods weg is met Ds. den Hengst zoo geweest, dat hij een plaats in het midden onzer gemeenten kreeg. Twee jaar voor het tot de breuke kwam, bezocht hij spr. in zijn woning en voelde hij reeds het onmogelijke in zijn positie, omdat hij zich niet meer geheel vereenigen kon met de Geref. Kerken, hoezeer hij haar leer wel eens ten top gedreven had. Spr. 'herinnerde vervolgens aan den bewusten Zondagmorgen, toen Ds. den Hengst zijn gemeente een anderen weg voorstelde, dan dien li ij tot dusver ge predikt had, sprekende van de veron derstelde wedergeboorte en wat daar mee samenhangt. Zoo werd te Veenen daal een gemeente geinstitueerd, die verband zocht met de Geref. Gemeen ten. De overledene nam om zijn groote kennis een groote plaats in de Gemeen ten in;" op de Synode was zijn woord van gezag, hij hegft gearbeid voor de opleiding van predikanten en in 'den „Saambinder" schreef hij belangrijke artikelen. Laat ons eveYiwel niet te veel bij de leege plaats in ons midden stilstaan, maar moge 't ons gegeven zijn, den blik naar boven te verheffen. Johannes hoorde een stem uit den hemel: „Zalig zijn de doojen die in den Heere ster ven". De dooden zalig, hoe kan dat? De dood is vruchtgevolg van de zonde, daarom is hij zoo verschrikkelijk. Doch hier is sprake van de dooden die in den Heere sterven.Christus is den dood ingegaan en heeft den dood over wonnen. De wedergeboorte bestaat in de levendmaking van den zondaar. Ds. den Hengst kon dit voor zich zelf wel eens ver van zich afwerpen. Hij was zoo oprecht en ging niet ver der" dan wat de Heere hem geleerd had. Daarom gold van hem het „Ik zal mijn hand tot de kleinen wenden". De Heere heeft hem in tijden van moe deloosheid en bestrijding dikwijls be moedigd en bevestigd tot zijn arbeid. Ds. den Hengst heeft den laatsten tijd in zijn familiekring veel meege» maakt; thans heeft God alle tranen van zijn oogen afgewiseht. Hij smaakt nu de gemeenschap Gods volmaakt, omdat hij eeuwig bij den Heere ver keert. Spr. vermaande de Gemeente, die thans over haar leeraar treurt, diens woord ter harte te nemen, opdat het niet eenmaal tegen hen mocht getui gen. De Heere geve ons op dezen sterf dag te ervaren, dat het beter is te gaan in het klaaghuis dan in het huis der maaltijden. Spr. liet vervolgens zingen Ps. 89 7: „Hoe zalig is het volk, dat naar Uw klanken" hoort" eri ging voor in dank zegging en gebed. (Zie voor het verdere verslag der teraardebestelling pag. 3). GOUDEN JUBILEUM VAN DEN HEER L. J .VAN WEEREN. Heden was voor enkele trouwe ge dienstigen van de Koninkl. Nederl. Fabriek van Wollen Dekens v/h. J. C. Zaalberg en Zoon alhier, een dag van vele verrassingen. Eerstens werd het feit herdachct, dat L. J. van -Weeren, zijn gouden jiAileum als wolscheider bij dé firijia mocht herdenken. Des morgens met zijn Echtgenoote van huis gehaald, werd de jubilaris in het privé-kantoor ontvangen en tot hem allereerst het woord gericht door den directeur, den •Jieer J. Zaalberg, die heifi complimenteerde met dezen dag en het een voorrecht achtte, onder het personeel meerderen te kunnen aanwijzen, die zich door trouwe plichtsbetrachting eene positie in de fabriek hebben weten te verwerven. Onder deze behoort ook de jubilaris, die na als jonge man zijn entree ge maakt te hebben, thans de betrekking bekleedt van wolscheider, waaraan, zoo deze juist wordt waargenomen, veel vakkennis verbonden is. Het was voor spreker tevens een buitengewoon voorrecht, dat hij Van Weeren mocht gelukwenschen met cene zeer hooge onderscheiding, welke hem te beurt gevallen was, n.l. met de toekenning door H. M. de Koningin v. de Eeremedaille in zilver van de Oran jè-Nasau-orde. Voor spreker was het des te aangenamer, daar reeds Van Weeren de 5de beambte der firma is, die deze onderscheiing te beurt is ge vallen, wat hij niet anders dan 'n groo te eer ook voor de firma kan beschou wen. Alsnog sprak de heer Zaalberg den wensch uit, dat Van Weeren die, hoewel de zeventig jaren reeds gepas seerd, toch nog flink en levenslustig is, nog eenige jaren zijn diensten zou kunnen geven voor het bedrijf en ove^ liandigde hem hierna een fraai gouden horloge met inscriptie, terwijl de ge bruikelijke enveloppe evenmin ach terwege bleef. Hierna kwamen nog enkele sprekers aan de beurt, die dèn jubilaris prezen om zijn kameraadschapszin en geluk- wenschten met dezen, voor hem zoo gedenkwaardigen dag en hunne toe spraken eveneens gepaard lieten gaan niet bloemen en cadeaux. De heer Van Weeren, zeer onder len indruk van de vele en hartelijke at tenties, hem op dezen dag bereid en vooral met de Koninklijke onderschei ding, bedankte zichtbaar aangedaa», allereerst den heer Zaalberg, voor het voorrecht, dat Z.Ed. weder in de geb- geriheid is, hem persoonlijk op dezen dag te huldigen en tevens voor de ve le vriendschap, die hij gedurende deze vele jaren van de firma heeft mogen ondervinden. Ook het kantoorperso neel, collega's en verder personeel, werd dank gebracht voor hun blijk van genegenheid, wat spreker op hoo- gen prijs stelde. Hiermede, waren evenwel de plech tigheden nog niet -afgeloopen, want de Firma had gemeend, het jubileum van Van Weeren, tevens te kunnen benut ten, om ook andere trouwe gediensti gen, een blijk van waardeering en goe de verstandhouding tusschen Directie eri personeel te toonen Daarom had zij zich in verbinding gesteld met het Bestuur van het De partement Leiden van de Nederland- sche Maatschappij voor Nijverheid en Handel en dit Bestuur had in overleg met het Hoofdbestuur der Maatschap pij, deze gelegenheid eveneens gunstig geacht, om aan eenige personen van liet personeel de gouden medaille der Maatschappij te overhandigen, met het daarbij behoorende vereerende getuig schrift, wegens trouwe plichtsbetrach ting. Het waren zij, die meer dan een 50- jarigen dienst achter den rug hadden en wel: A. J. Momberg, Ant. Hollebeek Sr. en L. J. van Weeren en tevens dege nen, die meer dan 40 dienstjaren bij de firma hebben, n.l.: Adr. Kooreman, W. v. d. Reyden Sb., Adr. Piekaar en H. Labordus, welke met deze onderschei dingen werden vereerd. Het was voor allen werkelijk een blijde verrassing en zij waren dan ook met deze vereering ten hoogste inge nomen, wat zij in woorden van dank baarheid tot uiting brachten. Hiermede waren de plechtigheden af geloopen. Door verwarring bij het uithalen had de lG-jarige wielrijder H. D. alhier het ongeluk aangereden te- worden door de auto van C. S. W., eveneens wonende alhier. De jongen liep eenige lichte verwondingen op en :s in het Acacl. Ziekenhuis verbonden. Zijn rij wiel was ernstig beschadigt, Bij de firma P. aan dm Haagweg is weder door eenige jongens ingebro ken in het kantoor. Ze hebben de boeF overhoop gehaald en met teer be smeerd. Er wordt niets vermist. BINNENLAND. DE KON. FAMILIE. Per S.S.-trein van 6.20 uur, waarin zich het Koninklijk salonrijtuig be vond, zijn gisterennamiddag de Konin gin en Prinses Juliana van Het Loo in Den Haag aangekomen om aldaar eenige dagen te blijven. Op het perron waren vele belangstellenden van de aankomst getuige.en in de Rijnstraat stonden opmerkelijk veel menschen, die Koningin en Prinses hartelijk toe juichten, toen de open auto. waarin zij zich naar het Koninklijk paleis be gaven, de menigte passeerde. H.M, DE KONINGIN-MOEDER. H.M. de Koningin-Moeder zal Zater dagmiddag te 17.21 per trein uit Utrecht te 's-Gravenhage aankomen en denkt Maandag weder naar Soestdijk terug te keeren. De ex-keizer en zijn gemalin brach ten gisterenmiddag per auto een be zoek aan H.M. de Koningin-Moeder ten paleize Soestdijk. DE SPLITSING VAN DE MARINE. In de Tweede Kamer heeft de Mi nister van Oorlog gisteren in antwoord op een vraag van den heer van Rijcke- vorsel officieel verklaard: Het kabinet doet afstand van de splitsing der ma rine in den zin zooals die splitsing in de begrooting voor 1926 werd ver staan. HET ZEVENDE LEERJAAR. De heer Albarda, lid van de Tweetdei kamer, heeft den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen del volgende vragen gesteld: I. Is de Minister voornemens, de memorie van antwoord, nopens de wetsontwerpen 290 (onderscheiden^^ tot wijziging van de artikelen 36, 97 en 203 der Lager Onderwijswet en.tot wijziging van artikel 3 der Leerplicht wet) zoo tijdig bij de Kamer in te die nen, dat de openbare behandeling v. die wetsontwerpen in de Tweede Ka mer nog voor haar uiteengaan kan plaats hebben? 2. Indien de Minister niet voorne mens is, zijn memorie van antwoord ■zoo tijdig in te zenden als in vraag l is bedoeld, hoe denkt de Minister clan te kunnen bevorderen, dat, iv^reen- komstig de bedoeling van het cerso der beide wetsontwerpen 290, in-i 1 September 1927 overal de gelegen heid zal bestaan, om onderwijs ie one vangen in het zevende leerjaar WALSWERKERS. De. heer Kortenhorst, lid van uc (Tweede Kamer, heeft aan den Mima ter van Binnenlandsche Zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat voortaan in le rijks (bestekken een bepaling zal voorkomen waardoor inschrijvers voor levering van Duitsch gewalst ijzer verplicht iworden. afzonderlijke prijsopgave ia verstrekken, voor dat product, wan neer het vervaardigd wordt uit ruw ijzer, afkomstig van de Kon. Nederl'. IHoogovens te I Jmuiden en wanner het vervaardigd wordt uit ruwijzer, aikomi stig van Duitsche hoogovens. Zoo ja, wil de minister dan bevor-1 Ideren, dat deze besteksbepaling mi' imer wordt geformuleerd, en een 'dus danigen, meer algemeenen inhoudi verkrijgt, dat vooreerst voorkomen zal) worden, dat de Nederlandsche pro ducten in het algemeen l>ij bestellin gen van de overheid om een of andei a jreden wordt voorbij gegaan en dat ver volgens bereikt wordt, dat de overheid! desgewenscht aan die producten da tyoorkeur kan geven, waarin het groot ste percentage door Nederlanders gej leverden arbeid is verwerkt „LEEREN RIJDEN". Mei. Katz, lid van de Tweede Ka- tner, neeft aan den Minister van Wa terstaat de volgende vragen gesteld: 1. is de Minister bereid mede to deelen, op welke gronden het „leeren ttijden", als bedoeld in art. 2, sub c, van het Kon. Besluit d.d 30 April 19271 St.bl. no. 143, tot vaststelling van voor schriften ter uitvoering van de Motor en Rijwielwet, uitsluitend zal mogen laats vinden „buiten de bebouwde» om eener gemeente?" 2. Is de Mimster niet met onderge- teekende van oordeel, dat juist liet ttijden binnen de bebouwde kommen dikwijls het moeilijkst is en dus juisö dient te worden aangeleerd? 3. Is de Minister bereid te bevordel ren, dat een nader Kon. Besluit wordt uitgelokt, waarin alsnog onder de noo- dige waarborgen voor de veiligheid van het verkeer geopend wordt, tot leeren rijden" ook binnen de be bouwde kommen? 4. Is de Minister dan bereid te be vorderen, dat alsnog aan het boven bedoelde Kon. Besluit een bepaling] worde toegevoegd in den volgenden geest: „dat gebeden worde buiten de bebouwde kom eener gemeente, ten zii de rijlessen worden gegeven opi een specialen leswagen, waarbij de handrem en een extra débrayage (ont- koppelings) pedaal in het onmiddellijk (bereik zijn van hem, die onder zijn toezicht doet besturen (de lessen geeft) 24 UREN IN EBN DAG. De heer Braat, lid van de Tweed a Kamer, heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen ge steld: Is het den Minister bekend, dat va-- len in den lande ongemak ondervinden van de inkleeding van het thans De- staande spoorboekje om uit te reke nen. hoe laat de trein vertrekt en (of) aankomt, en velen daarvoor papier en potlood moeten gebruiken, terwijl dio moeilijkheid nog vergroot wordt in- idien nun huisklok zonnetijd gaat Is de Minister ook niet van meening idat dergelijke onnoodige last moet wor iden voorkomen? Is zijne excellentie bereid, ten einde» het in Nederland reizende publiek ui bescherming te nemen, te bevorderen, dat het spoorboekje voortaan in den ouden stijl gedrukt wordt? DE EXPLOITATIE VAN DE „AETHERBODE 'Het bestuur van den Handels- cn Kantoorbediendenbond Mcrcurius zond volgens „Het Volk" een open brief aan de directie van de „Tele graaf", waarin het er bezwaar tegen! maakt, dat de administratie van dei „Aetherbode" administratieadres Keizersgracht 396, Amsterdam niet aldaar, maar op de uureau's van „,De Telegraaf" geschiedt en wel des avonds tusschen 6 en 12 uur door een veertigtal kantoorbedienden, werkzaam bij de administratie van ,,De Telegraaf wien gevraagd is, of zij eiken avond! van 812 uur wrilden komen wer ken. Natuurlijk wilden zij dat, want liet niet-willen zou onvermijdelijk betee- kenen ontslag. Men verzekerde het bestuur, dat' de directie uit deze bereidverklaring] der veertig kantoorbedienden de con iclusie getrokken heeft, dat zij salaries ring van dezen extra arbeid met meer dan een kopje koffie en een stukio taart per avond overbodig achten, lil elk geval blijft extra betaling achter wege. De vereeniging vraagt deze te beta len met 25 pet. Doven het gemiddelde! uurloon. EERE-DOCTORAAT. Naar „De Msb." verneemt, zal den heer M. W. R. van Vollenhoven, die ge ciurende den oorlog al9 Nederl&ndsch Binnenland. De begrafenis van Ds. W. den Hengst te Leiden. Bijzonderheden omtrent de bijzet ting van Van Heutsz. Buitenland. Op de internationale arbeidsconfe- rentie zijn verklaringen over de ratifi catie van de 8-urenconventie afgelegd. In Denemarken is het socialistische ontwapenings-voorstel met 39 tegen 24 stemmen verworpen. De Poolsche regeering heeft zich be reid verklaard aan de Russische eischen in verband mei C:n moord op den Sevjet-gezant tegemoet te komen. gezant optrad te Brussel ter gelegen heid van het vijfde eeuwfeest der Leu- vensche universiteit, liet eere-docto- raat dezer universiteii worden ver leend. CHAMBERLIN BOVEN ONS LAND GEWEEST. Er is in de pers op gewezen, dat tus schen Plymouth en Dortmund geen spoor van de vlucht van Chamberlin te vinden was. De heer Joppe te Sommelsdijk meldt thans aan de Kon. Luchtvaartmaat schappij, dat hij in den nacht van Zon dag op Maandag, tusschen half drie en 3 uur, een vliegtuig, laag vliegend met groote snelheid van West naar Oost, heeft waargenomen, lo'odrecht kruisend de dagelijksche route der vliegtuigen van de K.L.M., welke op hun vluchten tusschen Nederland en Engeland over Sommelsdijk komen. Uit dit bericht zou blijken, dat Cham berlin over Zeeland en Brabant naar Dortmund is gevlogen. Deze mededee- ling klopt geheel met den tijd, waarop het vliegtuig boven Dortmund is waar genomen. ANTIREVOLUTIONAIRE STAAT KUNDE. In No. 5 van het Orgaan der Abra ham Kuyperstichting „Anti-Revolutio naire Staatkunde" (Mei 1927) begint Mr. G. M. den Hartogh een artikelen reeks over Dr. Kuyper's standpunt in zake de verhouding van de Overheid tot de natuurlijke Godskennis, de H. Schrift en de Kerk. De laatste jaren zijn zoo veel onjuiste uitleggingen ge geven aan Dr. Kuyper's uitspraken, dat het alleen daarom al gewenscht moet worden geacht uit verschillende werken van Dr. Kuyper diens stand punt op te diepen. Hoeveel te meer nu van de zijde van S.G.P. en H.G.S. een voortdurende aanval wordt onderno- fnen. Daarom juichen wij dit werk van Mr. den Hartogh zeer toe. Voorts zet Ds. J. C. Rullmann zijn beschouwing van Biderdijk als staats man voort. In de vraag en antwoord-rubriek be handelt Mr. Noteboom dezen keer de Huurprijzenverordening en de Zon dagskwestie. HET ACHTSTE SLACHTOFFER OVERLEDEN. Gisternacht is in het St. Vincentius Ziekenhuis te Groenlo overleden de heer E. H. Klein Gebbink uit het ge hucht Beltrum. Deze 75 a 80-jarige oude man werd bij de jongste storm- romp zwaar gewond en daarna in ge noemd ziekenhuis opgenomen. De be grafenis heeft Zaterdagmorgen om 9 uur te Beltrum plaats. Dit is het achtste slachtoffer dat bij deze ramp het leven liet en wel het vijfde uit het kleine^ plaatsje Beltrum. EEN RADIO-ZENDSTATION TE ZANDVOORT? Men meldt uit Zanlfvoort: Er worden pogingen aangewend om te Zandvoort een raüio-verzendsta- tion te mogen bouwen. Het station zou komen in de omgeving van de Brede- rodestraat. BURGEMEESTER EN WETHOUDER TEGELIJK. Door den gemeenteraad te Kampen werd in de vacature C. de Kook tot wethouder gekozen de heer VV. Meijer, die wel in de gemeente woont, maar burgemeester is der gemeente IJssel- muiden. Dat een burgemeester tevens wet houder in een andere gemeente is, mag zeker wél een unicum in ons land genoemd worden. CENTRAAL COMITó. Het Centraal Comité van A.R. Kies- vereenigingen houdt, naar De Stan daard meldt, Vrijdag 24 Juni, des mid dags óm half twee, een vergadering in het Kuyperhuis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1