uit onze indien. uiTde" omgeving! gemengd nieuws. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 9 JUNI 1927 AAN HET GRAF VAN 3. B, VAN HEUTSZ. (Van onzen bijzonderen Verslaggever). En, Kromodikoro, wanneer je [daarginds, In 't land dat hem haast had ver- [geten, Aan 't graf van den grooten be stuurder zult staan, Dien Indië ooit heeft bezeten; En men aan dat graf dan tenslotte [waardeert, Dat, wat men vergat bij zijn leven, Breng dan, met je makkers, dat stille [Saluut I Dat méér dan een woord is ge bleven I" Zóó heeft een dezer dagen de le lui tenant van het Ned. Oost.-Indische le ger Du Croo uiting gegeven aan het geen in zijn en in het gemoed van zoo talloos velen leefde, toen vanuit Indië de Inlandsche deputatie van mi litairen naar Europa gezonden werd om mede de laatste eer te bewijzen aan het stoffelijk overschot van den in 1925 te Montreux overleden oud-Gou verneur van Indië, Joannes Benedic- tus van Heutsz. Luitenant Du Croo had recht zoo te zingen. Want, inderdaad! ons land had hem haast vergeten; hem, die niet ten on rechte de titel van den Grootsten be stuurder werd toegekend. Wéét men het in Nederland nog, weten de so ciaal-democraten van Nederland voor al het nog, hoe eens het Kamerlid Van Kol een reis door Atjeh gemaakt heeft, klaarblijkelijk om eens „controle" uit te oefenen op het werk van Gouver neur Van Heutsz in het zoo langen tijd onbegrepen gewest? Wéét men het nog: hoe Van Kol, de sociaal-de mocraat Van Kol, aan het einde van zijn tocht door Atjeh te Medan aangekomen, telegrafisch Van Heutsz zijn waardeering betuigde voor zijn moeilijke taak in dit deel van Noord- Sumatra? En wéét irr-n nog onder welk adres Van Kul >i;u hv.Mcbetui- ging zond? Wel, voor uegenen die het niet, of niet meer, weten, mogen we het hier, aan het graf van den zoo in eik opzicht bekwamen bestuurder nog wel eens herhalen en herinneren: De sociaal-democraat Van Kol richtte zijn telegram„Aan den Groot-Pa cificator van Atjeh, te Koeta R a d j a!" Zóó luidde de titel, dien Van Kol hem, Van Heutsz, toekende. En wij, niet -sociaal-democraten, hebben er niets aan toe te voeg en- Ja, misschien toch wel ietsl Uit de verslagen van de vergaderin gen der Eerste Kamer is onlangs ge bleken, dat 'n bepaalde politieke groep, de Vrijzinnig-democraten, het niet over hun hart hebben kunnen krijgen eene afvaardiging te zenden naar de plechtige teraardebestelling van Van Heutsz' overschot. Ze hadden gelijk! Volkomen gelijk. Van Heutsz was in z'n leven '11 man van principe, weet ge! Hij hield er 'n beginsel op na! Van Heutsz on derstreepte in zijn doen en laten het devies van Coen: „Endé desespereert niet; wie de kloekste is zal de macht hebben!" En wat zouden nu menschen, die van twee politieke wallen trachten te eten, aan 't graf van Van Heutsz moe ten doen! We herhalen: Professor Van Embden c.s. hadden volkomen gelijk. Zij althans hoorden er niet thuis... En niet alleen: vanwege het militaris tisch karakter" dat de ter-aarde-be stelling van Van Heutsz zou dragen- Voor mede-strijders had Van Heutsz w aarde er ing; voor tegenstanders had hij respect: maar slappelingen en z.g. half-broe- ders zij warén dragers van de generaal distinctieven dan wel gemeen-soldaat voor dezulken had hij slechts dit eene: min-achting! Wij, anti-revolutionairen, hebben ge lukkig het ruime standpunt behouden om voor iemand, die voor Nederland en voor ons Vorstenhuis z'n kracht, z'n gaven en een groot deel van z'n leven geofferd heeft, waardeering te gevoe len. Al was Van Heutsz het niet in ón zen zinanti -revolutionair was hij! Reken er op, dat, als er iemand aan zijn Koning, aan zijn Vorstenhuis raakte, hij in Van Heutsz z'n man ge vonden had! Voor den godsdienst voel de hij niets; de Roomsch-Katholieke kerk, waarin hij gedoopt was en waar van hij lidmaat was, werd door hem genegeerd, maar voor de zendelin gen, die, op hunne wijze, krachten en gaven besteedden in Ier» Indischen dienst,had hij immer 'n woord van waardeering en van mede-leven over. Zij hadden zijn medewerking, waar dit noodig was. Wat kón hij toornen tegen over zijn minderen, ook tegenover zijn „hooge" „minderen", wanneer zij sma lend of spottend den arbeid der zen ding bejegenden!al deed ;iij dit in bewoordingen die hartelijk gemeend, maar in onze ooren minder gepast had den geklonken! Vandaag, Donderdag 9 Juni, heeft Nederland, heeft het Indische-Neder land vooral, het stoffelijk overschot van Generaal Van Heutsz op de Oos- ter begraafplaats te Amsterdam teraar de besteld. Het geschiedde „met groot vertoon"; met militaire Eer; niet daar ginds, in den vreemde, zou z'n stof rusten. Nederland had den grootsten bestuurder toch ook weer niet verge ten! Dank zij het initiatief van een Nederlandsch Comité en dank zij de welwillendheid van de naaste bloed verwanten van Generaal Van Heutsz, wist men het zoover te brengen, dat voor overbrenging van het stoffelijk overschot toestemming werd verkre gen En dit stoffelijk overschot werd van daag in een even welsprekend als een voudig praalgraf ter ruste gelegd ONDERHANDELINGEN VOOR EEN DRAADLOOZEN OMROEP. In aansluiting op het Aneta-tele- gram van 2 dezer omtrent de perscon ferentie, waarbij de gouverneur-gene raal o.m. veklaarde, dat de onderhan delingen voor een draadloozen omroep in Indië niet opschieten, verneemt het Haagsche Aneta-kantoor, dat thans be langhebbenden telegrafisch bericht uit Indië hebben onvangen, dat er flinke vooruitgang is gekomen in de desbe treffende onderhandelingen, zoodat voor verder uitstel geenerlei vrees meer behoeft te bestaan. GRATIE. Aan de twee communisten, die door den Landraad te Bandoeng op 19 Jan. j.l., wegens de moorden te Nagrek, ter dood veroordeeld waren, welke straf door den Raad van Justitie te Batavia op 1 April is bevestigd, heeft de gou verneur-generaal gratie verleend, waar bij bun straf gewijzigd werd in levens lange gevangenisstraf. BANDJIRS. Zware bandjirs, die van de hellingen van den S-meroè kwamen, hebben groo te schade aangericht. In het Loemad- jangsche is het spoorwegverkeer ge stremd. De Landraad te Sawahloento heeft den hoofdbeklaagde inzake den moord op het negarihoofd te Siloenkang tot '5 jaar gevangenisstraf veroordeeld. ALKEMADE. Burgerlijke stand. Geboren; Ju- hannes, z.v. Jacobus Van der Hoorn en Anna Maria van Diemen. Alida Wil helmina, dv. Hendrik Zoetemelk en: Marsarethe Johanna. Schïrm. There- sia He'ena Maria. d.v. Marcellus Adri anus Otten en Johanna Maria Straat hof. Matje. d.v. Cornelis Johannes van Wieringen en Pietje Gooszen. Leonan dus Hubertus Johannes, z.v. EveraJI dus LaurentiusKlein en Helena van- Tol. Ondertrouwd:. .Anthonius Johannes Hogeboom, i.m. .26 j. en Maria van Hameren, id.. 22 j. Dirk van Nieuw koop, jm. 28 j. en Tansje van Heek. jd. 26 j. Nicolaas ae Water, jm. 23 j. en Johanna Verhaar, jd. 22 j. Gevestigd: J. Spring in 't Veld en gezin uit A1-* phen san den Rijn. T. Brinks en gezini uit Emmen. A. W. Boog uit Milligen. J. van Wieringeri. uit Woubrugge. J. Drenth uit Didam- .H-.-H. Hogenboum1 uit Warmond. M, A. Borst uit Hiile- gom, W. van Wéndel en gezin uit Blare kenham. O. Larrimerts uit Blanken ham. J. Th. Jaspers uit Purmerencl. J. van Kampen uit Voorhout. M. P. Th. van den Berg uit Óegstgeest. J. Ravestein echtg:,uit Ruwiel. M. O. C. Straathol uit Zwammerdam. G. O. M. van der Voort uit Noordwijk. C. A. M. Speet uit Ter Aar. H. C. Turk geb. Kuypers uit Leimuiden. A. M. Huigsloot uit Leiden. Wed. J. van Klink en gëzin uit Mijdrecht. Vertrokken: G. de Wit naar Wassenaar. W. O. Reijnders rtair Amersfoort. A. M. Meyer naar Sassenheim. W. A. Ver- kley naar Mijdrecht. Th: C. Hoogen boom eh echtg., naar Woubrugge. C. J. M. van Veen, geb. Droogh naar Aalsmeer. Wed. C. W. Oudejans en A. J. Oudejans naar Amsterdam. A. C. en C. A. Helleman naar Zoeter» woude. J. Verbaas naar Haarlemmen meer. ih. J. Beugelsdijk geb. van Zeil naar Warmond. G. L. M. van der Hoorn naar Maastricht. M. W. Lie- verse naar Woubrugge. P. C. van den Meer naar Bergen. A. M. Kuijpers n. Leimuiden. A. P. van Rijn naar Stomp» wijk. J. M. van Zoen naar Mijdrecht. J. I. Boog naar Wageningen. A. A, Tersteeg naar Warmond. C. G. J. en H. J. P. Wortman naar Leiden. A. Hauwert naar4 Andijk. M. G. Vos kuil naar Hazerswoüde. Th. A. van Steijn naar Zoeterwoüde. P. J. Wes seiman naar Leiden. C. Dalernan naar Leiden. H- Daleman naar Nieuwen Amstel. C. L. -Baak naar Woubruggie. E. T-. Hooge veen-, naar Hazerswoüde. A. E. v. der Zwet naar Alphen aan den Rijn. M. A, Baak naar Woubrujg ge. J. Katsbprg:,naar Haarlemmer meer. N. C. Lq.s naar Haarlemmer meer. M. E. Kalker naar Haarlemmer meer. Th. M. van der. Meer n. Stomp wijk. G. Zandbergen naar Zoeterwoü de. A. Mossel naar 'Dokkum. P. C- van der Hoorn, naar Haarlemmermeer N. van den Oever naar Rijnsaterwou. de. T. Th. Hogenboom naar Woubrugi ge. W. A. en J. de Vries naar Alphen aan den Rijn. Th. van der Wereljdl naar Bodegraven. 1 HAZERSWOÜDE. Bij de gehouden aanbesteding door het Bestuur van de Hazerswoucfc sche Droogmakerij voor het bouwen, van een sluis aan de .Westvaart, werd (ingeschreven door: L. F. Kruit, Leiden f 40.100 T. Smeulers, Dordrecht 39.000, N.V. v. Dongen en Hoving, Dordrecht 38.350 N.V. Nederhorst, Gouda 36.1431 C. J. Kieberts, Sassenheim 34,900 T. Berbus, Nieuwerkerk aan den IJssel 33.810 G. Hensema, Haaren (Gr.) 33.700 Gebr. van Balen, Oude Rijn 32.798 W. Stichter Pz., Bergamb 31.90Q N. v. Leeuwen, Haastrecht 31.530 P. T. de Later en P. H. iMeijer, van Leiden 28.880 G. J. Bouwmeester, Lopik 27.513 Gebr. Smits, Zoetermeer' 27.399 :W. Bakker, Aminerstol 27.384 E. v. Luiing, Woubrugge 26.490 C. Bontenbal, Reeuwijk 26.398 C. A. v. d. Wiel, Hazersw. 26.340 De raming was f 27.000. Het werk werd aan den laagstere inschrijver gegund. De harmonie van hier behaalde op het concours te Ridderkerk bij het •concert nummer den len prijs in dei 2de afdeeling met 50 punten. In den Marschwedstrijd den len priis in de eerste afdeeling met 18 p« Directeur van de Harmonie is üe heer Bolderdijk van Leiden. De jaarlijksche beproeving den verschillende brandbluschmiddelen on zer gemeente had gisteravond plaat» in tegenwoordigheid van B. en W., de gemeente-opzichter en de brand meesters. Het bleek, dat een en ander in goa den staat verkeert. Vooral het jonge volkje toonde voor deze zaak veel belangstelling en maak. te kennis met de kracht en inhoud! van de brandbluschmiddelen. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke stand. Geboren: Jan netje Adriana, d.v. C. M. GrevenstufcJ en A. Bnis. Leendert, z.v. P. Aarssen en M. Speelman. Geertruida Hendn- ka, d.v. G. Klaassen en T. G. van den Maarl. Evert Lambertus, z.v. W. van; Essen en F. van Roosendaal. Johan nes Andreas, z.v. J. van der Putten en G. A. Udo. Jacob Gerrit, z.v. S. van Hoogdalen en A. Oosterhout. Clazinai Anna, d.v. C. Filius en P. Boer. Ondertrouwd: Pieter Reijnders, 31 j. en Corne.ia Café, 27 j. Petrus Cor neas van der Hoorn, 19 j. en Comeliai Alida Uitendaal, 19 j. Cornelis Kroon 26 j. en Maria Biemond, 21 j. Hen drik Verbaas, 27 j. en Antje v. Nieuw koop, 26 j. Hendrik Catharinus KeOel) 34 j. en Wilhelminai Johanna Doro thea Mantel, 26 j. Mathijs van deni Heuvel. 24 j. en Anna Hendrika Ra- vestijn, 23 j. Getrouwd: Adriaan van Os' 24 jaar en Guurtje Cornelia Bax, 21 j. Adam Griekspoor, 48 j., wedr.,^ en Jacobs Boeregeest,, 36 j. Aart Gijsbert Ver sluis, 53 j. en Frieda Gerhardina Nan- nanga, 23 j. Oveneden: Geertje Roubos, 88 jaar, wed. v. G. Kooij, Pieter Post, 15 mnd. z.v. W. Post en N. Eveleens. KOUDEKERK. -- Loop der bevolking: Vertrokken: K. de Jons en gezin naar Apeldoorn (Uche.en). N. Moerman en gezin, naar fVlaardingen. J. H. de Lange naar Poederoyen. A. Corts naar Rijswijk. J. H. Droog naar Voorhout. J. Bon én gezin naar Ter Aar. L. Palingl naar Aiphen. G. de Wit naar Leiden E. W. van Leeuwen naar Alphen. A. J. Koot naar Reeuwijk. J. van Sta veren naar Utrecht'. M. Staring naar iHazerswoude.. U- Bateiaan naar Rot terdam. A. Zwèrver en gezin naar Beets. G. J. D. van Leeuwen en gezin» naar Leimuidèn: W. M. van Leeuwen nda,v Lisse. Gevestigd: T. N. van Klaveren van Alphen. J. B. van der Neut van Alphen. C. S. M. Hoogendoorn van Alphen. M. Kroon van Hazerswoüde. A. Vis en, gezin van Ter Aar. H. C. A. van der Saim van Hazerswoüde. M. J. Smits van Hazerswoüde. A. de Bruin van Hazerswoüde. N. de Bruin van Ha zerswoüde. J. de Varik van. Oud Beij! erland. H. van den Hoorn van Ouct- Beijerland. T. van Velzen van Hazers woude. M. de Vries van Haarlemmer meer. D. Kooy van Haarlemmerineei. M. Zonderop van Hazerswoüde. H. M. Kuif van Alphen. P. van Hemen en gezin van Nieuwkoop. I. van Leeuwen en gezin van Pijnacker. Lissis Burgerlijke stand. Geboren: The- odorus Wilhelmus, z.v. P. J. Wies- seis en C. M. Faas. Adrianus, z.v. A. Witteman en A. Hoogervorst. Agatha tohanna, d.v, H. W. van Oosten en E. Plasmeijer. Gerardus, z.v. C. 'rins en M. v. d. Laan. Johannes en Geertruida, z. en d. van A. van Heijst en T. de Joode. Cornelis, z.v. G. Ba tenburg en G. Spaargaren. Anthonius Theodorus Johannes, z.v. A. Th. v. d. Berg en A. M. Maarschalk. Corno lis Theodorus, z.v. A. y. Schie en Th. C. Jansen. Ondertrouwd: A. Schevendeel en C. van Ginhoven. M. Meeuwissen en M. J. Kloot. W, Vreeken en G. Kfoindijk M. J. Alkemade en C.Zwetsloot:. P. Warmerdam en A. Zwetsloot. Overleden: Nicolaas Wilhelmus An- tonius Schoiten; 3 jaar: Petronella Wil helmina Meijer, 1 jaar. Marinus Ley9i echtg. van P. v. Haveren, 38 jaar. Aa tonius Theodorus Johannes v. d. Berg 1 dag. NOORDWIJK. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk IVoorm. 10 en nam. 5 uur, Ds. F. G. Hospers. Geref. Kerk. Voorm. 10 en nam.- 5 uur, Ds. N. H. Koers. NOORDWIJK BINNEN. Predikbeurten. Geref. Kerk. Voorm. 10 en nam. 5 uur, Ds. R. W. de Jong, emer. pred. te Broek op La.i\ gendijk. (N. H.). NOORDWIJKERHOUT. In de j.l. Vrijdagavond gehouden, vergadering van den gemeenteraad zijn twee belangrijke besluiten geno men. B. en W. stelden voor om met in gang van 1 Aug.(a.s. het personeel der •openbare school eervol ontslag te ge- gen en deze school op te heffen, aan gezien slechts 7 kinderen deze school bezoeken. Een der raadsleden vroeg inlichtini gen omtrent een kind uit voorhout,- dat voorheen deze school bezocht eni thans niet wordt toegelaten. De Voorz. antwoordde, dat deze weigering is gedaan, nadat gebleken was, dat dit kind elders geplaatst kon worden. Hierna werd het voorstel van B„ en W. met algemeene stemmen aan genomen. 1 Dit voorstel is voor de Herv. school met den Bijbel van groot gewicht, om dat door overgang van eenige aezer kinderen een derde leerkracht verkra gen kan worden, Het aantal leerlingen laezer school is reeds over de tachtig. Een ander'gewichtig besluit is ge nomen, dat velen met vreugde zulleni begroeten. 1 B. en W. hadden ook voorgesteld! iom de jaarlijksche kermis af te schafr fen. Over dit voorstel is reeds menig woord gesproken en meerdere keeren in ons blad geschreven. Ook dit voorstel is met algemeene •stemmen aangenomen. Van harte verblijden wij erons over dat dit besluit nu ook hier genomen lis De treurige, indroeve herinnering van het naspel- der laatst gehouden ker imis ligt bij velen nog versch in het geheugen en heeft zeker ook mede gewerkt om dit besluit nu met aige- meene steipmen te nemen. WARMOND. Burgeflijke stand. Geboren: Geertruida Ma-rgaretha, d.v. J. Chr. v. d. Berg en M. G. Kerkvliet. Johan nes Bernardus Maria, z.v. C. "J. A. Mesk'ers en V. G. Meerleveld. Cor nelis, z.v. A. J. Romeijnders en A.. de Rijk. Johannes Adrianus, z.v. A. G. van Bohémen en P. F. v. d. .Marek Gehuwd: J. P. de Haas, 32 j. en M. J. van Haastrecht, 31 j. P. J. van der Horst, 27 j. en J. M. Ml. Clabbers, 28 j. D. van Staveren, 49 49 j. en M. van Tongeren, 34 j. J. C. Heemskerk, 31 j. en C. P. Kraan, 28 j. A. Star, 25 j. en H. D. J. van der Struijs, 21 j. P. J. P. van der Voort 28 j. en C. A. E. van den Berg 23 jaar. Overleden: W. Zwetsloot, 74 j., echtg. van A. Mooijekind, 81 j. J. M. Meijer, echtg. van M. van Dam. Gevestigd: D. Haunert,van Duitschland. H- Steins, van Duitschland. N. L. Ma thot van Utrecht. C. G. M. van Nie- kerk van Zwammerdam. G. de Nien en gezin van Eindhoven. W. Henst van Wageningen. J. Schoonderwaldf en gezin van 's Gravenhage. C. A. E. v. d. Berg van Leiderdorp. Th. -Joh. van Zeil van Alkemade. M. J. P. A. Ruijgrok van 's Gravenhage. A. G. van Dongen van Terheijden. M. Chr., van Rijn van Sassenheim. C. Braak van Roosendaal en Nispen. A. C: M. Versluijs van Voorhout. T. Monster! van Dordrecht. P. C. Verlaan van Al; kemade. Q. J. Duivenvoorden vare Wassenaar. E". G. Siebert van Duitsch land. G. J. Clabbers van 's Graven hage. J. M. M. Clabbers van 's Gra venhage. M. E. -Schrier van 's Gra venhage. H. C. Hakkenberg van Lei den. Q. Onderwater van Zoeterwoüde. Jac Schóneveld van Leiden. A. 11. M. v. d. Hoeven, van Voorschoten. H. J. de -Vries en gezin van Amster dam. Vertrokken: I W. J. M. Maas naar Haarlem. A, M. van Schie naar Alkemade. J. J. van Schie naar Stompwiik. P. J. Wij- nobel en gezin naar Leiden. C. A. E. v. d. Berg naar Aiphen. A. v. d. Burg! en gezin naar Leiden. A. Verhoeven en gezin naar Leiden. Een vechtpartij in den trein. De trein, welke eergisteravond te 11.03 uit Amsterdam vertrok is met ongeveer een kwartier vertraging te Haarlem aangekomen. Oorzaak hiervan was 't feit, dat de trein nabij Liedebug tot staan werd gebracht, omdat een der reizigers, de heer M. M. uit Bloemen- daal aan de noodrem trok. Aanleiding hiertoe was het volgende incident, het welk zich in de coupé, waarin de heer M. zich bevond, afspeelde: Toen de trein Amsterdam verliet be vonden zich in den-coupé behalve de heer M. en diens zwager, nog twee dames en een student. Op het laatste oogenblik was te Amsterdam nog in den coupé gestapt een persoon, die blijkbaar onder den invloed van ster ken drank verkeerde. Hij had naast een' der dames plaats genomen en toen de trein Halfweg genaderd was, begon de persoon de naast hem zittende dame lastig te vallen. Toen hij tot handtas telijkheden wilde overgaan, gaven de heer M., diens zwager en de student hem te kennen, dat hij dit had te laten. De onbekende, in kwaadheid ontsto ken over deze zeer juiste terechtwij zing, keerde zich tot den student en werd met dezen handgemeen. Daar de vechtpartij een ernstig ka rakter begon aan te nemen, trok de heer M. aan de noodrem, waarop de trein bijna onmiddellijk stilstond. Treinpersoneel haalde den onhebbe- lijken sinjeur uit den coupé en nam hem in bewaking tot het station Haar lem, waar proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. Op het perron, te Haarlem trok, zooals begrijpelijk, het besluit van het incident, n.l. het pro ces-verbaal, veel belangstelling. Paard op hol. Te Minnertsga is bij het op hol gaan der paarden de arbei der J. S. van den wagen geslingerd en met het hoofd tegen een muur te rechtgekomen. Hij werd bewusteloos met schedelbreuk en hersenschudding opgenomen. De moord te Horst. Gebleken is, dat de zwerver W., die het laatst in gezelschap van den vermoorde te Horst is geweest, met den moord niets heeft uit te staan. W. had met den verslagene in een logement te Venray overnacht. Zij waren 's morgens ieder huns weegs gegaan, om des avonds el kaar weer te ontmoeten. D. was echter niet meer teruggekeerd. Aanklacht ingetrokken. Wethou der Schings en de drukker Wehrens, beiden te Kerkrade, die een aanklacht hadden ingetrokken wegens smaad schrift, in verband met de verschijning van een verkiezingspamflet tijdens de raadsverkiezing, hebben thans naar gemeld wordt, beiden hun klacht bij de justitie te Maastricht ingetrokken. Inbraak. Te Middelburg is Dins dagmiddag ingebroken ten huize van V. aan het Smidsbolwerk. Het mocht de politie gelukken zekeren de R. aan te houden, die bekende de inbraak te hebben gepleegd en die het grootste deel van het vrij belangrijke bedrag, dat hij ontvreemdde, in het Bolwerk had verstopt. Tijdens de Pinksterdagen is inge broken in de woning van de familié H. aan het Prinsevinkenpark te Den Haag. De heer H. was met zijn familieleden afwezig en is eerst Dinsdag terugge keerd. Dien ochtend vond de tuinman de tuindeur openstaan en waarschuw de daarop de politie. Een ingesteld onderzoek wees uit, dat de inbrekers door een kelderraam zijn binnengedrongen, het geheele huis hebben doorzocht en vervolgens door de tuindeur zijn vertrokken. Een groote partij tafelzilver en an dere waardevolle voorwerpen, naar schatting ter waarde van ruim 3000 gulden, wordt vermist. Verdronken. Uit een sloot tus- schen landerijen te Loosduinen is op gehaald het lijkje van den 5-jarigen C. M. v. L., wonende aan den Noord- weg te Loosduinen. Het ventje is eeni ge dagen geleden vermoedelijk bij het vischjes-vangen verdronken. Men meldt uit 'Waddinxveen, d.d. 7 Juni: Gisteren ging de weduwe de R. al hier in de middaguren per vlet haar koeien melken. Toen zij niet terug keerde, ging men op onderzoek uit en vond men het schuitje nabij de woning met melkbussen beladen; de vrouw evenwel was niet te vinden. In allerijl ging men dreggen. Men slaagde erin de vrouw spoedig boven te brengen, doch pogingen om de levensgeesten op te wekken, bleken vergeefsch. Te Assen is de echtgenoote van den werkman Stap in den Pitlo's kolk geraakt en verdronken. Een indringer. Een oude man, die geheel alleen woont in een houten keet in den Grooten IJ-polder te Am sterdam werd een dezer nachten wak ker door gestommel. Het, was stik donker. Hij stak tastend een hand uit, maar kreeg op hetzelfde oogenblik een tik op de pols. Meteen smeet iemand de bedsteedeuren dicht. De man hoor de, dat men er iets tegenaan schoof. Spoedig werd het stil in de kamer. Na eenige moeite slaagde de oude man erin de bedsteedeuren te openen. Het bleek, dat er een kast tegenaan ge schoven had gestaan. De oude man zag een vlammetje. De indringer had n.l. een paar oude kran ten in brand gestoken. Het vuurtje was met een emmer water spoedig ge- bluscht. Voorts bleek, dat de nachte lijke bezoeker die inmiddels spoorloos was verdwenen, een portemonnaie met bijna f 30 had meegenomen. Ernstige val. De timmerman J. G. te Heiloo wilde een antenne aan een nieuwgebouwd huis bevestigen. Daar bij viel hij van den nok van het huis op den grond, in zijn val ook den elec- tricien E. meesleurende. Beiden wer den ernstig gewond. G. moest in het ziekenhuis te Alkmaar een operatie on dergaan. Poging tot ontvoering van een kind. Toen gistermorgen de kinderen uit het gesticht Der Verlaten Kinderen van de zusters Carmelitessen aan het Wilhelminapark te Tilburg zich onder geleide van een zuster naar de school in de Lange Nieuwstraat begaven, ging een persoon naast de 8-jarige Her mina Jansen loopen, die hij volgde tot de school. Daar gekomen, greep hij het kind vast, rukte het uit de rij en rende er mee langs de Gasthuisstraat naar het park, waar hij in het café van den heer J. vluchtte. Drie der oudste kinderen, die den man gevolgd waren, waarschuwden een hoofdagent van po litie, die den man in het café arres teerde. Het bleek te zijn de 54-jarige J. J., wonende te Rijssel, in Frankrijk, die bij een vonnis van de rechtbank te 's-Hertogenbosch uit de ouderlijke macht is ontzet. Hij bleek nog een von nis van 6 maanden wegens diefstal te zijnen laste te hebben. Gevaarlijke onoplettendheid. Dins dag om 10 minuten voor 2 is er op den spoorwegoverweg aan de Klever laan te Haarlem bijna een ernstig on geluk gebeurd. Daar zijn twee mannen van de Nederlandsche Spoorwegen met het bewaken van den overweg be last. Een van hen moet de electrische stroom voor de tram afsluiten wan neer er een spoortrein nadert. Op ge noemd tijdstip waren de boomen ge sloten, omdat een electrische trein uit de richting IJmuiden passeeren moest. Onmiddellijk nadat deze trein voorbij was, werden de boomen door laatst bedoeld^ man geopend, maar op het zelfde oogenblik naderde met een flin ke vaart een personentrein uit de rich ting Haarlem. Ernstige gevolgen had dit echter gelukkig niet, doordat het wachtende publiek het gevaar tijdig zag en de machinist den trein onmid dellijk tot staan wist te brengen. De Bloemendaalsche politie heeft proces-verbaal opgemaakt en burgers hebben een klacht bij de directie der Nederlandsche Spoorwegen ingediend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6