NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 8 JUNI 1927 UIT ONZE INDIEN. INDISCH GEZAG EN HET COMMUNISME, Verschenen is het afdelingsverslag .'an de al gem e ene beschouwingen van den Volksraad. Vele leden zijn ingeno men met de nassago in de openingsre de van den Gouverneur-generaal, waar ïn gesproken wordt over het commu nisme. Zij aehten het wenseheiiik de rapporten over de onlusten te Bantam en de Westkust af te wachten voor het vaststellen van hun oordeel. Aange drongen werd op het instellen van een commissie van onderzoek naar het gebeurde te Sanga-Sanga. Verschillen de leden wijzen er op, dat het verloren contact tusschen bestuur en bevolking een der voornaamste oorzaken was, dat de communisten tegen het gezag samenspanden. Zij gaven als hun oor dcel te kennen, dat aan de bestaande ontevredenheid een economischen on dergrond niet ontzegd kon worden. Verder werden zij veroorzaakt door den belastingdruk en de miskenning van de belangen van de bevolking bij de uitgifte van erfpachtgronden. De be volkin.g, die 50 miliioen opbrengt aan rente van den pandhuisdienst en het landbouwcrediet van de Dessa-banken, gcat onder schuld gebukt. Enkele leden huldigden de regeering voor haar maatregelen in zake inter- neeringsbesluiten. Verschillende leden juichten de gratiëering toe, anderen betreurden haar, daar ze op de bevol king den indruk zal maken, dat de re geering zwak is en bij het bestuur en de politie een gevoel van onzekerheid zal veroorzaken. De noodzakelijkheid werd betoogd van de reorganisatie van het dessa-bestuur, voor vereenvoudi ging van het systeem van het bestuur en aanpassing hiervan aan het Adat- gezag. Verder is noodig de afsnijding van het contact van de Russische en Nederlandsche communisten met In- dië, versterking van de machtsmidde len, reorganisatie van de gezagsorgani satie, verspreiding van goede lectuur en toezicht op den invoer van wapenen Stelling werd genomen tegen de re de van prof. De Savornin Lobman in de Eerste Kamer daar deze vergeet dat Indië thans een eigen staatkundige sfeer verworpen heeft, waardoor een strikt ambtelijke verhouding tusschen minister en landvoogd onmogelijk is. Hulde werd gebracht aan den G.-G. voor zijn onvermoeide pogingen tot het winnen van vertrouwen. Sommige leden hebben bedenkingen tegen het financieel beleid. De gewone dienst is met 26 X' miliioen gestegen en laat 18 miliioen aan nieuwe uitgaven, behalve de versterking van do machts middelen. Het overschot van 1926 is voor een deel liet gevolg van het niet- uitvoeren van werken en voorts een ge volg van meevallers op de producten. De verhooging van de raming van de belastingopbrengst en de prijzen van tin wordt speculatief genoemd. In de toekomst zullen leeningen en uitvoe ring van de bedrijfswetten millioenen eischen. De verklaring van de regee ring, dat de economische toestand re den tot dankbaarheid geeft, wordt be streden. Velen geven bun instemming te ken nen met bet voornemen tot wijziging van de samenstelling van den Volks raad. Enkelen vonden het wenschelijk het aantal inlanders op te voeren tot 35, terwijl zij dat van de Europeanen en Chineezen onveranderd wenschen te laten, op resp. 30 en 5. De huidige kiesrechtregeling werd onvoldoende genoemd. Anderen maak ten bezwaar tegen de hanteering van het benoemingsrecht, speciaal wat be treft de 2 I.S.D.P.-ers. Het ambtenaren corps wordt te groot geacht en de be zetting bij S. S. en P.T.T. overdadig ge noemd. Uitgaven voor personeel zijn in de jaren 1924 tot 1928 gestegen met resp. 6, 6, 10 en 11 miliioen. REGENT VAN PANDEGLANG. Den regent van Pandeglang, wiens ambt reeds 6 maanden door den re gent van Buitenzorg wordt waargeno men, is eervol ontslag verleend, met toekenning van pensioen. OUD-MINISTER VAN KARNEBEEK NAAR INDIë. Het Soer. Hbld. verneemt uit Neder land, dat de heer Van Karnebeek eeni- gen tijd ambteloos burger zal blijven in Den Haag. Men heeft gesproken de afgetreden minister heeft daar zelf reden toe gegeven van een voorge nomen reis door Nederlandsch-Indië. Zeker zal de gewezen minister daar door een ouden wensch vervullen. Maar voorloopig zal daar geen spra ke van kunnen zijn. Immers, zijn waar digheid als Nederlandsch vertegen woordiger in den Raad van den Vol kenbond eisckt zijn aanwezigheid in Europa om de drie maanden. Die reis zal dus vóór September 1928 wanneer ons lidmaatschap afgeloopen zal zijn, niet kunnen beginnen. CLANDESTIENE WAPENINVOER. Er is een K. B. van 8 April afgekon digd, voorziende in een wijziging van het Reglement op de Strafvordering, waardoor bereikt wordt, dat clandes tiene invoer van vuurwapens als mis drijf wordt beschouwd en daardoor preventieve hechtenis mogelijk is ge worden. Uiteraard is dit vooral van belang in gevallen dat schepelingen zich schuldig maken aan het smokke len van dergelijk wapentuig. POLITIEKE INLICHTINGENDIENST. Naar aanleiding van de ondervin ding, aan bet eind van het vorig jaar opgedaan en waarbij bleek, dat aan de politieke recherche in Nederlandsch Indië verschillende fouten kleefden, met name dat ze van vele zaken niet op de hoogte was, wordt, naar het Alg. Ind. Dgbl. verneemt, tlians de maatregel getroffen, dat elke maand van het parket van den procureur-ge neraal een missive uitgaat in den vorm van een zeer geheim rapport, waarbij de betrokken ambtenaren van bestuur en politie ö'r> de'hooe'te wor den gehouden van alle mogelijke poli tieke stroomingen in dit land. HET HERSTEL VAN HET LEftRR Op een vraag van den heer De Kei zer, hoofdredacteur van de Locomotief, op de Mei-conferentie met de pers, heeft de gouverneur-generaal geant woord: De voorstellen van het legerbestuur tot uitbreiding van het leger zijn door de regeering in principe volkomen aan vaard en dientengevolge zal op de ont werp-begrooting voor 1928 uit dien hoofde een bedrag worden opgebracht van f 3.500.000 tot welk bedrag wij zijn gekomen na overleg met den leger commandant, die oorspronkelijk voor dat doel f4.300.000 had aangevraagd, een bedrag, dat de begrooting echter te zeer zou drukken, weshalve er in overleg met den legercommandant iets af is genomen. Er is aan deze zaak nog een moeilijkheid verbonden en wel deze, dat op de hoofdbegrooting zal moeten worden volstaan met het aangeven van maximale bedragen daar de volledige uitwerking nog niet ge heel klaar is kunnen komen. Deze laat ste zal dan echter zoo spoedig moge lijk bij nota van wijzigingen worden bekend gesteld. OPZIENBARENDE ARRESTATIE. Het Bat. Nbl. meldt de arrestatie van den landheer van Tanah Tinggi, Basalama, ter zake van valschheid in geschrifte. Deze zaait' 2it als volgt in elkaar: De firma Thamrin, Alaydroes, waar van wethouder Thamrin directeur is, heeft eenigen tijd geleden een proces gevoerd tegen Basalama om een be drag van f 29.000, welk proces bij von nis van den Raad van Justitie te Ba tavia door de firma Thamrin, Alay droes, gewonnen werd. In afwachting van bet arrest van het Hooggerechtshof werd het vonnis dadelijk uitvoerbaar verklaard, zoo dat Basalama van zijn crediteur ken nis kreeg, dat weldra tot beslagneming op zijn perceelen zou worden overge gaan. Basalama heeft - toen. rechtskundig advies ingewonnen naar bet schijnt, en vernomen dat er- slechts twee we gen waren om aan deze beslaglegging te ontkomen, n.l. betalen öf door mid del van een accept van derden op de firma Thamrin, Alaydroes, een contra- beslag laten leggen. Tot het laatste middel heeft Basa lama zijn toevlucht; genomen; dat wil zeggen: hij fabricëërde zelf een accept van f8900, dat een Chinees op de fir ma T. zou hebben. Het werd onderteekend met de val- scbe handteekening van den compag non van den heer Thamrin. Met dit papier gewapend, wilde Ba salama een contra-beslag laten leggen hetgeen echter mislukte, omdat de firma T. natuurlijk bet accept ontken de. Bij een nader onderzoek bleek spoe dig, dat de handteekening onder het accept valsch was. Bovendien bestaat de Chinees die de vordering van f 8900 op de firma T. zou hebben, in 't ge heel niet. Zou deze sluwe Arabier nu eindelijk eens gevangen worden? GEMENGD NIEUWS. Auto over den kop geslagen. Zon dagavond omstreeks half twaalf heeft in den Beemster een ernstig auto-on geval plaats gehad. Een luxe-auto, waarin gezeten was een heer uit Am sterdam met zijn echtgenoote en kind, bevond zich op weg van Warmenhui- zen naar Beemster. Op een gegeven oogenblik reed de auto, vermoedelijk tengevolge van een defect aan de stuur inrichting, den weg af, tegen een boom op, waardoor de wagen over den kop sloeg en in de sloot geraakte. De eige naar, die zelf stuurde geraakte eron der en kwam door verstikking om het leven. Zijn echtgenoote en bet kind werden uit den auto geslingerd, doch bekwamen geen noemenswaardig let sel. Motorongeval. Zondagavond reed de 23-jarige motorrijder G. v. L., op den Rijksstraatweg te Bussum, nabij „Jan Tabak". Op een gegeven oogen blik sprong de achterband, met het gevolg, dat v. L, en de op de duozit ting gezeten 23-jarige mej. G. R., op den grond geslingerd werden. Laatst genoemde bekwam een hersenschud ding; zij werd naar de Majella-stich- ting overgebracht, alwaar zij spoedig overleed, v. L. bekwam slechts eenige lichte kwetsuren. Auto van den dijk. lsten Pink sterdag is even voor de Waaiersluis nabij Gouda een groote luxe auto, waarin behalve de chauffeur nog 4 a 5 andere personen waren gezeten, bij het nemen van een bocht van den be- ruchten Haastrechtschen Dijk gereden De auto, een slinternieuwe, werd ern stig beschadigd. De inzittenden bekwa men lichte kwetsuren. De reis, welke werd gemaakt in de richting Utrecht, moest worden onderbroken. De niet-gelukkige Pinkster-reizigers waren afkomstig uit Rotterdam. Boor den trein gegrepen en gedood. De koopman W. Brokke te Veenen- daal, die gistermiddag te ongeveer half vijf met zijn fiets langs de spoor baan reed, werd bij het oversteken van de Griftbrug dicht bij de halte Heuvel- sehe Steeg door den sneltrein gegrepen en vermorzeld. Overreden en gedood. Te Dubbel dam is het 7-jarig dochtertje van het hoofd der Christ, school, den heer R., door een auto aangereden. Na korten tijd is de kleine aan de bekomen ver wondingen overleden. Tramcsitspoimg. Door het te vroeg overhalen van een wissel, waar door 5 van de negen wagens op een ander spoor liepen, ontspoorde Zondag een wagon van de tram die om 21.38 uit Bergen aan Zee vertrekt. Persoonlijke ongelukken hadden ge lukkig niet plaats. Des nachts om drie uur was de lijn weer vrijgemaakt. Noodlanding. Een postvliegtuig, dat gemerkt was D 565 en op weg van Hamburg naar Essen door zwaar weer werd overvallen, moest Maandagmiddag, om 6 uur te Almelo een noodlanding doen, waarbij de schroef brak en een der vleugels werd beschadigd. De twee inzittenden be kwamen geen letsel. Verdronken. Uit de z.g. Kreek in de Ooster-Schelde nabij Bergen op Zoom is opgehaald het lijk van mej. C. v. A. Per politiebrancard werd het naar het Algemeen Burgergasthuis vervoerd. Aan de gevolgen overleden. De 17-jarige J. M. uit Schiedam, die Vrij dagmiddag bij het afspringen van een sleeperswagen op den Vlaardingerdijk onder een vrachtauto was geraakt, is in het ziekenhuis te Schiedam aan de bekomen verwondingen overleden. Te Venlo is het zwakzinnige meis je M. v. G., dat zich onlangs met pe troleum overgoot en toen in brand stak, gisternacht in het gasthuis over leden. Inbraak. Zondagavond hebben in brekers getracht zich toegang te ver schaffen tot een der woningen in de van Speykstraat te Den Haag, meldt het „Vaderland". Zij hadden reeds het deurraampje vernield. Verder konden zij echter niet komen. Hierop zijn zij naar een sigarenwinkel gegaan in de zelfde straat, op de hoek van de Wal deck Pyrmontkade. En hier gelukte hun inbraak beter. De bewoners waren afwezig. Vermist wordt een klein be drag aan sigaren en sigaretten en f 17.50 aan geld. Ernstige val. In de Hobbema- straat te 's-Gravenhage is gistermid dag te ruim 12 uur een jongen, de 12- jarige B. B. uit de Groenesteinstraat van een auto gevallen. De knaap werd met een hersenschudding en een wond aan de kin door den Eerste Hulpdienst naar het Gem. Ziekenhuis aan den Zuid wal overgebracht. Een stuk oor afgebeten, Maandag avond laat heeft er een vrij ernstige vechtpartij plaats gehad in de Vla mingstraat te Den Haag, Een zekere H. K., uit Voorburg, geraakte daar, in een opgewonden stemming slaags met den 23-jarigen B. S., uit de Lulofsdwarsstraat. S. werd op een gegeven oogenblik zoo woedend, dat hij K. een stuk van diens oor afbeet. K. moest in het zie kenhuis verbonden worden. S. is in bewaring gesteld. Ontsnapt gevangene aangehouden. Eenigen tijd geleden had de politie te Amsterdam een berucht inbreker, een zekeren H., ongeveer 48 jaar, die reeds enkele vonnissen achter den rug heeft, gearresteerd. Hij werd door de rechtbank aldaar veroordeeld tot een langdurige gevangenisstraf. H. ging in hooger beroep en zag kans gedu rende den tijd, dat zijn zaak nog han gende was, te ontsnappen. Ondanks de nasporingen der politie gelukte het haar niet achter de ver blijfplaats van H. te komen. Onlangs kreeg zij echter bericht, dat hij zich in Den Haag zou ophouden en wel in een perceel in de Spinozastraat. Maandagmidag vervoegden eenige Amsterdamsche rechercheurs zich aan genoemd perceel en stelden een huis zoeking in. Deze bracht echter niets aan het licht. Later is ook gebleken, dat de bewoner van het bewuste per ceel met de geheele zaak niets uit staande had en de vluchteling zich daar dan ook niet had opgehouden. Echter kreeg de politie vermoeden, dat de gezochte toch niet ver af kon zijn. Zij vernam, dat hij zich in de Faber van Riemsdijkstraat bevond. Gistermorgen trof men H. dan ook inderdaad in een perceel aan. Hij werd gearresteerd en is naar Am sterdam overgebracht. Windhoos te Abbekerk. Zaterdag middag tusschen één uur en half twee was te Abbekerk een krachtige wind waar te nemen, gevolgd door een dood sche stilte. Bij 't perceel van D. Snel werd een kist met. glas, die tamelijk zwaar was, opgenomen en het bouw land ingeslingerd, over een broeikast heen, waarvan een 30 ruiten werden vernield. Van een in de buurt staand schuurtje werden de deuren afgerukt. Een slootje werd leeg gezogen. Op bouwerijen in de buurt lagen de aard appelen vlak tegen den grond. Onbewaakte overwegen, Bij Haar- loo, onder de gemeente Borculo, is gis termiddag te ongeveer vier uur een auto uit Rotterdam door den trein, komende uit Borculo, gegrepen en to taal vernield. Van de drie inzittenden werd er één gedood, een licht en een zwaar gewond. Deze overweg is buitengewoon ge vaarlijk; aan beide kanten werd het uitzicht door hoog-opgeschoten rogge bemoeilijkt. Auto te water geraakt. Te Kerk- wave (Schouwen) is een auto te water gereden, de bestuurder verdronk. Auto met vijf personen te water. Te Veendam reed de heer Kram met een auto, waarin nog vier dames geze ten waren te wafer. Alle werden op 't droge gebracht. Mei. Termunten was buiten kennis. De doktoren vreezen voor haar het ergste. Een auto tegen een huis gereden. De achtjarige jongen van den heer S. te Fijnaart, die met een wagen mee reed, had het ongeluk, daar af te val len en een wiel over het lichaam te krijgen. De knaap was bijna onmid dellijk dood, meldt de 's-Hert. Crt. Te Axel is een 2-jarig kind on der een bespannen voertuig, dat een helling afreed geraakt. De kleine werd dood opgenomen. Auto te water. Gistermorgen om streeks 7 uur reed de vrachtrijder T. de Bruin met zijn vrachtauto op den Lekdijk in de richting Schoonhoven. Nabij de Broeksteeg moest hij een luxe auto passeeren, die van den an deren kant kwam. Waarschijnlijk heeft de Bruin te ver uitgehaald, waar door de vrachtauto van den steilen dijk tuimelde en te water geraakte. De Lek is daar ter plaatste zeer diep. Een parlevinker zag het ongeluk gebeuren en snelde met zijn bootje toe. Intus- schen had de Bruin kans gezien, een 14-jarigen jongen, die bij hem in de cabine zat, naar buiten te werken en ook zelf uit liet voertuig te komen. De parlevinker heeft den jongen kunnen redden, doch de Bruin i9 verdronken. Zijn lijk is later opgehaald. De vracht auto ligt geheel onder water. De overval te Gilze. Naar gemeld wordt, is de vermoedelijke dader van den roofoverval te Molenschop onder de gemeente Gilze gearresteerd. Nader meldt men: De 25-jarige vrouw A. M., het slacht offer van de aanranding bij haar wo ning op Molenheide onder Gilze, is Maandag tot bewustzijn gekomen. Als pleger van de misdaad werd door haar genoemd zekere H. uit Gilze. Deze is op haar aanwijzing gearresteerd, maar bleef alle schuld ontkennen. Bloedspo ren op zijn kleeren zouden een gevolg zijn van een neusbloeding. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. 'Op den tweeden Pinksterdag, ter ■wijl de bewoners naar de kerk wa ren, ontstond door onbekende oorzaak brand in het huisje van W. van der 'Voort, staande aan de Schans, dicht bij het Oyensche .Veer. In korten tijd lag alles tegen den grond. In den brand zijn eenige konijnen en kippen omgekomen. Al het huisraad is mede een prooi ider vlammen geworden. De verzekering is zeer laag. BOSKOOP. Burgerlijke stand. Geboren: Ma ria Salecia, d.v. C. Verweij en M. Verbeij. Willemma, d.v. P. v. d. Wolf en A. den Drijver. Margo, d.v. J. v. d. Kraats en M. Akerboom. Ondertrouwd: A. A. Felix en J. Aj v. Houten. Getrouwd: H. den Brave, 24 i. en iM. W. Ravensberg, 23 j. W. P. Hor dijk, 38 j. en L. Vermeulen, 33 j. 'Overleden: Boudewijn Boon, 88 j. Jan Johannes v. d. Broek, 3 weken. HAZERSWOUDE. Een koe van den veehouder P. ide J. in de Bent werd door het hemeï vuur getroffen en gedood. De collecte voor de Zending heeft in de Ned. Herv. Kerk opgebracht; 1de som van f 112. Burgerlijke Stant. Be vallen: H. van Wetten, geb. Velzen, izoon. J. E. Los, geb. v. a. Aar, doch ter. Ondertrouwd: H. Hulshoft Pol, 26 jaar en W. C. J. Engelberts, 25 j. iH. T. Borst, 25 j. en A. M. v. d. Haas1 23 i. H. v. d. Haas, 29 j. en E. Borst) 29 jaar. Getrouwd: N. v. Elleswijk, 21 j. en A. J. van Dijk, 17 jaar. Overleden: C. van der Werf, wed. van W. van Deuzen, 77 j. KATWIJK. Installatie burgemeester J. Schokking. De installatie van den burgemees-' ter zal plaats hebben op Maandag 13 Juni a.s. 1 In verband daarmede, beraamt da commissie uit de burgerij plannen oini de nieuwe burgemeester aan-de grens der gemeente welkom te heeten en in te halen. I Men stelt zich echter voor het ge heel een sober karakter te geven, neti geen stellig in overeenstemming zal zijn met den wensch van den burge meester Bijzonderheden hieromtrent kunnen' wij nog niet mededeelen. Burgerlijke stand. Geboren: Leo- nardus Albertus, z.v. A. A. H. Dijfcs' man en A. C. derl Haan. Henricus Ca- tharinus, z.v. M. J. Spaanderman en P. C. Mensert. Jacob, z.v. J. van Rijni en M. van der Plas. Gerardus Nicolaas1 z.v. G. N. Boonekamp en P. Schuita maker. Willem, z.v. C'. Freke en O. Schaap. Jannetje, d.v. C. de Mol en D. Kuijt.' Pieter, z.v. J. B. Meuldijki en A. van Rijn. Trijntje, d.v. A. van Duijn en H. J. van Duijn. Wilhelmus, Albertus, z.v. P. Boef en M. P. Top. iHendricus Johannes Martinus, z.v. F. H. Th. van F.Iten en de Vreugd. Arendje, d.v. D. Durieux en G. J„ K eik es, I Ondertrouwd: Jasper Schilt en Clai sina Johanne van de Ven. Getrouwd: Dirk van Rim en KlazinaJ Kuijt. Martinus Udo en Antje van der Guéten. Overleden Arie ZuiirTprduifri. 63 J.i echtny van Martina de Vreugd. Leven' loos kind van A. van Rifn en C. OuijL Pieter Kunt, 13 j., z.v. wijlen E. Kuijt! en P. Tonker NOORDWIJK. Reeds Zaterdag kwamen hier vele vreemdelingen om de feestdagen door te brengen. Ze brachten het z.g. zomerzonnetje meer, maar slechts voor den eer sten Pinksterdag, want de tweede dagj woei er een stevige bries uit de zea en de zon verdween achter grimmiga wolken. 1 Doch dat nam niet weg, dat ons dorp veel bezoek kreeg. Langs den Gooweg, Voonveij en Zeeweg reden veie voertuigen af en aan. Extra trams vervoerden reizigers naar ons dorp, die in de gewone tram geen staanplaatsje meer konden be machtigen. In een woord: Noordwijk werd' drukl bezocht Burgerlijke stand. Geboren: Jam Jacobus, z.v. J. W. Heemskerk en iH. M. Roerde. Maria Margaretha A- gatha, d.v. S. C. v. d. Plas en A. Cl. Bouman. Catharina Johanna, d.v. A. ,H. v. Kesteren en A. v. d. Berg. The- odorus Jacobus, z.v. Jac. de Rididefl en H. M. Vertuin. Helena Catharina, d.v. Th. Verloop en C. v. Booijen. Getrouwd: W. de Haas, 27 j. en ,H. M. B. Leuven, 24 j. Overleden: Marinus Johannes Ho nig en J. F. Timonter. Janus Petrus Duivenvoorden, 10 mnd. z.v. J. Q. Duivenvoorden en M. v. d. Poel. i SASSENHEIM. Vergadering van den gemeente raad, op Donderdag a.s., des nam.. 7.30 uur. 1 Onderwerpen ter behandeling: 1. Onderzoek geloofsbrieven leden Gemeenteraad. 2. Ingekomen stukken. 1 3. Rekening, balans en verslag Ge meentebedrijven. 4. Verzoek Bestuur school met denl Bijbel, crediet voor watervoorziening dn de school. i 5. Comptabiliteit 1926 en 1927. 6. Verslag wijkverpleging en ver zoek f 500 subsidie. 7. Verkoop strook tuin huis Burge meester en verbreeding Rijksweg. 8. Uitslag aanbesteding verbetering! Sassenheimervaart. 9. Aankoop strooken grond verbete ring Sassenheimervaart. ZOETERWOUDE. Burgerlijke Stand. Geboren. Leonar- clus Jacobus, z v J. van der Hoeven en KI. P. van Maris; Geertrada Maria, d v N. de Jong en A. M. Kelder. Getrouwd: Petrus Antonius Joseph" Sep, 25 j en Elisabeth Johanna Jan maat, 27 j; Johannes Petrus Ben9dorp, 21 j en Cornelia Janmaat, 25 j. Scheepstijdingen. HOLLAND—AMEFUKA-LIJN. BILDERDIJK, Rott. n. B. Blancat 5, 11.2 vm„ 90 mijl Z. v. Lands Endj BLIJDENDIJK, Rott. n. Boston* 4. 9.14 vm., 135 mijl Z. v. Valentia. BURGERDIJK, N. York n. Rott,i 5, 12,52 vm., 745 mfjl W.ZW. van iValentia. I BREEDIJK, 5 v. Montreal' te Rot. BINNENDIJK, 5 v. Rott. te Phi- I&delphia. NEBRASKA, Rott. n. Vancouver 5 te Londen. SIRIS, Vancouver n. Rott. via Gtea cow, 5, 10,39 n.m., 140 mijl W. vanf Land's End. WESTERDIJK, Rott., n. Vancr^ 4, 1,26 v.m., 125 mijl W. v. Valentia- HOLLAND—AFRIKA-LIJN. KLIPFONTEIN, thuisr., 5 te Ma* seille. HEEMSKERK, uitr., 6 te Kaa^w stad. RANDFONTEIN, thuisr., 6 te Londen. JAGERSFONTEIN, thuisr., pass. 6 Ouessant. I SPRINGFONTEIN, uitr., 6 van Port Sudan. j RIJPERKERK, uitr., 4 te La* Palmas. BILLITON, uitr., 5 te Delagoabaail GRIJPSKERK, thuisr., 7 v. Beira* HOLLAND—WEST AFRIKA-LIJN. SCHELDESTROOM, uitr., pass. Ouessant. KON. HOLLANDSCHE LLOTD. ZEELANDIA, thuisr., p. 5 Fern., Noronha. MAASLAND, 7 v. AmsL te No* resundby. i ROTTERDAMSCHE LLOTD. TJERIMA1, thuisr., 6 v. TangWw TAMBORA, uitr., p. 6 Sagres. KEDOE, uitr., 4 te Vragnizza. PALEMBANG, uitr., pass. 7 Perinl MADIOEN, 7 v. Rott. n. Batavia. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. SINGKEP, uitr., 5, 8.18 n.m., 30 mijl Z. v. Niton. i ENGGANO, 5 v. Montreal te QEitami burg. KAR I MO EN, uitr., 6 v. Catania. PRINSES JULIANA, 7 v. Amst. naar Batavia. i SOEMBA, thuisr., 7 te Suez. REMBRANDT, thuisr., 6 v. Pa- Idang. TOHAN DE WITT, thuisr., 6 van Sabang. i BALI, thuisr., pass. 6 Perim. I KON. PAKETVAART MIJ. HOUTMAM, 7 v. Batavia te Bris bane.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6