CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 8S,« JAARGANG WOENSDAG 8 JUNI 1927 NUMMER 2147 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal2.50 Per weekI 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Oil nummer beslaat uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. De Stormramp. Saldo 85.G9 Ontvangen opbrengst Brui loftsboeten 5. Tótaal 90M DIRECTIE. V Alweer. Nu het reisseizoen weer is aangebro ken begint ook de Directie der Nederl. Spoorwegen weer haar gewone recla me voor goedkoope treinen op Zonda gen en gewone dagen. Voor wat gewone dagen aangaat juichen, wij dat toe. Er is een concur rentie, dat is niet te ontkennen. Daar voor moet üe reclame gebruikt worden Maar dat neemt niet weg ons be zwaar tegen de Zondagtreinen laat staan de extra reclame voor ex tra en goedk.oope treinen op Zon dag. Ondanks herhaald aandringen bij den Minister, schijnt dat kwaad van die zijde niet te keeren. Daarom moet de Christelijke open bare meening blijven stelling nemen. Met ernstige afkeuring van dit feit vermelden wij dan ook het volgende bericht, dat wij vonden in de bladen. Zondag a.s. zal er van Den Haag en Leiden een goedkoope trein rij den naar Apeldoorn," Zutphen, Laren Almen en Lochem. Aan de sta tions tusschen Leiden en Utrecht .en Den Haag en Utrecht kunnen ook reizigers instappen. Hoe lang moeten wij nog hiertegen getuigen? V Circus Amar. Neen het is geen aanbeveling van dit vermakelijklieiclsding. Integendeel, er is veel dat ons verre houdt, ons ver re houden moet, van deze tent der god deloosheid. Wij weten dat velen ons met schou der-ophalen voorbijgaan, als wij dat zeggen. Zoo bekrompen ook! Ook vele Christenen zullen zeggen: Maar mag dat dan niet? Is er dan niet iets moois in, dat dieren zooveel ver nuft betoonen om de kunsten te ver- toonen die vertoond worden? Mogen wij dan ni'et eens lachen om de zotte grappen die de clowns maken? Wij antwoorden: Neen dat mag niett Wanneer gij naar het circus gaat dan maakt gij U mede schuldig aan de wreedheden, die liggen achter ieder vernuftig kunstje dat een stom dier vertoont. Wanneer gijin aar 't circus gaat dan maakt gij u mede schuldig aan de waaghalzerij van de menschen, die daar met halsbrekende toeren het pu bliek doen ijzen. Wanneer -gij naar het circus gaat, dan maakt gij U mede schuldig aan de volstrekt niet onschuldige grap van' het veranderen van water in \yijn, bier, likeur, enz. met den titel van „de kroegbaas van den duivel". Is het dan bewezen dat de dieren worden gemarteld voor dat ze de kun sten maken, die van hen geëischt wor den? Laat het „'Jack London" ver bond, dat zich beijvert om de dieren bescherming te propageeren, U daar op het antwoord geven. Wanneer gij een paard heel parmantig op z'n ach terpootten ziet loopen bedenk dan dat het „braaf", „braaf" dat gij als zachte goedkeuring van den meester be schouwt, eenmaal als 'n wreede mar teling in het oor van het dier dreunde, omdat het gepaard ging met wreede slagen op de kaak. Het heeft in het oor van het dier een geheel anderen klank. Wanneer katten, apen, varkens, la ma's enz. U kunsten vertoonen bedenk dan dat deze dieren van aard daar niets Voor gevoelen. Zij worden met martelingen, met honger en soms ook wel met za'chtheid, daartoe gedwongen Is het leven niet ernstig genoeg om het door grappen enwreedheden met dieren te ontsieren en te vergallen Een circus verheft niet maar drukt neer. Daarom niet naar het circus! STADSNIEUWS. BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22*/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tariei Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. MAATSCHAPPIJ DER NEDERL. LETTERKUNDE. De Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde heeft heden in liQt Nuts- gebouw alhier haar jaarlijksche ver gadering gehouden onder voorzitter schap van den heer Frits Hopman. Deze hield ter opening van de verga dering een rede. Rede van den Voorzitter. Na een woord van welkom tot de aanwezige leden richtte de voorzitter een woord van dank tot prof. dr. J. W. Muller, die gedurende een deel van liet vereenigingsjaar het werk" van den bi bliothecaris en later van de secreta resse op zich heeft genomen en ook den voorzitter herhaaldelijk verving. Hij herdacht vervolgens de binnen- en buitenlandsche leden, welke sedert de vorige jaarvergadering zijn overleden, namelijk: dr. F. H. Prick van Wely; J. Koopmans; dr. F. R. Hubrecht; Jhr. dr. Jan Six; mr, H. C. Dresselhuys; dr: D. F. Scheurleer; dr. G. E. Opstelten; prof. mr. L. W. C. van den Berg; dr. Joh. C. Breen; A. F. J. Reiger van Braunhorst; J. F., hertog van Loubat; Ph. H. Wicksteed; dr. F. Kluge; Ed. Cuypers en dr. H. Paul. Na zich verontschuldigd .te hebben voor het feit» dat hij geen Nederland sche schrijver tot liet onderwerp zijner rede gekozen had, vertelde hij een eri ander over het leven en de novellen van Rudgard Kipling. Deze schepper van'de „short story" werd den 30sïen December 1865 te Bombay geboren, maar in Engeland opgevoed. Nadat hij daar eenigen tijd gewoond had in het liuis van een Pu- riteinsche dame, werd hij op kost school gedaan in het noorden van De vonshire, welke hij later herhaaldelijk beschreven heeft.. Op zijn 17de jaar in Indië teruggekeerd, kreeg hij een be trekking aan de redactie van een dag blad te Lahore. Later werd hij onder redacteur van „The Pioneer" te Alla habad, waaraan hij tot 1889 verbon den bleef. Vele van zijn beste verhalen werden in deze periode geschreven. Spr. herinnerde vervolgens aan de wereldgebeurtenissen van die dagen, welke men alle in Kipling's werk te rugvindt. Zijn studie van het leven der inboorlingen en zijn zwerftochten door Radspoetana, werden daarna bespro ken. In 1889 reisde hij naar Engeland over Japan, San Francisco en New York, waar hij levensgevaarlijk ziek werd. In Londen moest hij zich met groote inspanning een 'plaats verove ren onder de jonge schrijvers. Hij bleef halve nachten werken en overspande zich. Van een lange reis teruggekeerd, trouwde hij in 1892 met Caroling Ba lestier, met wie hij aanvankelijk in Amerika en later in Engeland woonde. In 1900 maakte hij .als non-combattant een deel van den Boerenoorlog mee; daarna was zijn weg gebaand. .Zijn werken brachten hem roem, fortuin en eervolle onderscheidingen. Ten slotte behandelde spr. Kipling's stijl en de techniek van zijn novelle. Aanvankelijk is de novelle bij Kipling niet veel meer dan een anecdote, ge hoord in de rookzaal van de club, in de cantine, in de karavansera. Maar deze anecdote is verteld met een ver wonderlijke. speelsclie zekerheid van toets. Zijn specifieke humor is moei lijk te ontleden, maar ontstaat (onder meer) uit de tegenstelling van ontróe renden inhoud en opzettelijk nuchter gehouden vorni. De spelers van zijn tooneel zijn grootendeels geharde/moe dige jonge mannen, die in moeilijke omstandigheden hun arbeid moeten verrichten. Kipling's werk uit dit tijd vak verheerlijkt het stoere leven en de stoisch-ridderlijke levenshouding. Hierna werden de jaarverslagen uit gebracht omtrent den staat der Maat schappij en hare belangrijkste lotgeval len en handelingen in het afgeloopen jaar; omtrent den staat der boekenver zameling gedurende hetzelfde tijdsver loop, van de commissies voor Taai en Letterkunde, voor Geschied- en Oudheidkunde, voor Sehoone Letteren enz. enz. Vervolgens werd de uitslag1 bekend gemaakt van do gehouden stemming over de nieuw benoemde gewone en buitenlandsche leden. Benoeming leden en buiten landsche leden. Tot gewone leden der Maatschappij zijn benoemd: Dr. Th. Baader, Nijme gen; Mr. L. G. N. Bouricius, Delft; H G. Cannegietrr Haarlem; Dr. J. C. A. Fetter, Rotterdam; Mevr. YV. Fruin— Méés, Weltevreden; Dr. C. P. Gunning, Amsterdam; D. Hans, den'Haag; D. Th. Jaarsma, Amersfoort; A. M. de de Jong, IsTieuw-Borgvliet; Mr. A. van der Leeuw, Voorburg; H. Marsman, Zeist; Dr. A. Noordtzij, Utrecht; Ir. Dr. J. H. Plantenga, Wassenaar; Dr. A. A. van Rijnbach,. LeidenDr. N. J. H. van Royen, Heerlen; G. W. van der Tak, clen Haag; Pr. A. Verschuur. Amsterdam; A.- M. Waszink, den Haag; D. Wouters, Velp; en A. J. Zoetmulder, Eindhoven. Tot buitenlandsche leden zijn be noemd Dr. E Rian quart Gent; B. Backham, Londen; Dr. Th. Sie.bs, Breslaü; Dr. A. Stracke, Aken; en Karei van de Woestijne. België. Hierna had de bekendmaking plóats van het werk, dat het bestflur der Maatschappij voor het vereenigings jaar 192G1927 op advies van de Com missie voor de Sehoone Letteren met den jaarlijks uitgeloofden prijs van aanmoediging ad f 1000 heeft bekroond De jaarlijksche prijs van I 1000.— Blijkens het advies der commissie voor sehoone Letteren had deze met betrekking tot de toekenning van den jaarlijkschen prijs ditmaal geen ge makkelijke taak. De commissie toch moest zich in haar keuze beperken tot letterkundige werken in de laatste twee jaar verschenen, terwijl de com missie zelve heeft bepaald, dat zij haar aandacht voornamelijk schenken zou aan schrijvers, die nog niet vol doende tot het publiek zijn doorgedron gen en bijzondere aanbeveling verdie nen. Daarenboven was de commissie van oordeel, dat een roman ditmaal bij voorkeur diende in aanmerking te komen. Binnen deze grenzen nu vond zij geen werk, zoodanig uitstekend bo ven alle andere, dat het onmiddellijk en ontwijfelbaar voor de tpekenning van een prijs was aangewezen. Ver schillende werken, elk voor zichzelf in bepaalde opzichten lofwaardig, don gen om den voorrang. Ten slotte ver- eenigde zich dé keuze van de meer derheid der commissie op den ro man „Het wassende water" van Her man de Man, omdat zij van oordeel was hierdoor den prijs toe te kennen aan het werk, dat zich boven de an dere in aanmerking komende onder scheidde door volledigheid en gaaf heid, en zoowel in den houw van het verhaal als in de typeering der ver schillende gestalten en het weerga ven der omgeving, waarin de hande ling zich afspeèlt, van opmerkelijke begaafdheid blijk geeft. Het verheugt de commissie daarenboven, hierdoor de aandacht te kunnen vestigen op een verhaal uit het hedendaagsche Ne derlandsche boerenleven, dat in de moderne letteren wat stiefmoederlijk be.deeld bleef. Aangenomen werd voorts het voor stel om uit de rente van het vaste Fonds een som van f250 toe te ken nen aan den heer J. Cörnelissen te Deurne (België) als bijdrage voor zijn te verwachten uitgave: „Nederland sche volkshumor op stad, dorp, land en volk". In de plaats van prof. dr. H. T. Co lenbrander (niet herkiesbaar) werd tot* bestuurslid gekozen prof. dr. N. J. Krom. In de vacatures voor lid van de com missie voor taal- en letterkunde wer den gekozen dr. J. de Vries en dr. G. J. Boekenoogen, in die voor de com missie voor geschied- en oudheidkun de dr. P. C. Molhuysen en prof. dr. A. Eekhof In de vacature, ontstaan door het aftreden van den heer Hopman, werd tot lid van de commissie voor de Sehoone Letteren gekozen de heer C. L. Schepp. Hierna begaven de leden zich naar de Casino-bioscoop, waar de heer D. J. van der Ven zijn folkloristische film: „Neder.landsch volksleven in den oogst tijd, vertoonde en toelichtte. Prof. Ju lius Röntgen bracht daarbij zijn op oud-vaderlandsehe zang- en danswij zen gecomponeerde muziek ten ge- hoore, De .vergadering werd besloten met een gemeenschappelijken maaltijd in Zomerzorg. EEN ONDERSCHEIDING VOOR PROF. KEESOM. Ter gelegenheid van het vijfde eeuw feest ter herdenking van de stichting van de universiteit te Leuven op 28 en 29 dezer, zal aan prof. Iveesom het eere doctoraat in de natuurkunde dier uni- \ersiteit worden verleend. Ds. W. DEN HENGST, f Nader vernemen we nog, dat er op Vrijdag om kwart vóór elf uur in het kerkgebouw der Geref. Gemeente, N. Rijn 76, een rouwdienst za) worden ge houden, terwijl om half één de teraar debestelling zal plaats hebben op de begraafplaats aan de Groenesteeg. VEERTIG-JARIG JUBILEUM. Gisteren heerdacht de heer H. van Rijk den dag, waarop hij voor 40 jaar in dienst trad bij de firma Herfst en Helder, t fabrikanten van vernis- en •verfwaren, Floogewoerd alhier. De jubilaris macht te dezer gele genheid zeer vele blijken van belang stelling ondervinden. Hij werd gistermiddag in intie- men kring ten kantore ontvangen en door den oudsten vennoot, den heer M. J. D. Herfst, gecomplimenteerd. In korte trekken schetste spr. hoe de heer Van Rijk zich steeds van zijn taak ge kweten had en het was hem een groote voldoening, den jubilaris te kunnen feliciteeren met de koninklijke onder scheiding, die hem te beurt gevallen was. De lieer Van Rijk ontving n.l. de aan de Orde van Oranje Nassau ver bonden eere-medaille in zilver. Boven dien werd- hem de gouden medaille van de Mij. van Nijverheid verleend. Van de firma zelf ontving de jubila ris een enveloppe met inhoud. Daarna werd hij nog gelukgewenscht door clen boekhouder, den heer J. M. den Blaauwen en een van de oudste collega's, den- heer H. de Ridder. Als stoffelijk blijk van belangstelling werd den jubilaris een mooie rooktafel aan geboden. L-30T TUINFEEST VAN „ZOMERZORG". Op Donderdag 9 Juni, bij het 2-jarig bestaan van „Zomerzorg", heeft de Di rectie van dit café-rest. een groot op gezet Tuinfeest georganiseerd. Uitge voerd zal worden „De slag bij Water loo", waaraan pl.m. 200 personep zul len medewerken, o.a. verschillende opera-zangers. Het zal een schitterend feest Worden. Er zal een groot vuur werk zijn, de tuin zal geheel geïllumi- nèeerd zijn. Een groote lichtfontein, be licht met Marine-Schijnwerpers en zoeklichten, zal aan het geheel een sprookjesachtig cachet geven. Wie iets bijzonders wil zien moet Donder dagavond eens in de tuin van Zomer zorg gaan kijken. Het tuinfeest is nog grootscher van opzet dan van 31 Aug. 1.1., 'waar pl.m. 2000 bezoekers waren. - STEUNCONCERT TEN BATE VAN DE SLACHTOFFERS DER STORMRAMP. Naar men ons mededeelde heeft de IVjannenzangvereeniging „De Vereerdg ae Zangers" alhier, het initiatief geno men tot het geven van een Weldadig heidsconcert ten bate van de slachtof fersder Stormramp in Oost Gelder land en Overijsel. Zij wenscht dit te doen in samenwer king met alle te Leiden gevestigde Zangvereenigingen. Zij heeft hiertoe een oproep aan alle Zangkoren verzonden om hieraan ha re medewerking te verleenen, en uit de medewerkende vereenigingen -een uitvoerend Comité samen te stellen. Zangvereenigingen welke deze circu laire-nog niet hebben ontvangen' wor den hij dezen vriendelijk uitgenoodigd deze alsnog bij den heer P. ter Haak, Hoogewoerd 18, aan te vragen. Wij wekken al onze Zangkoren op aan deze sympathieke roepstem ge hoor te geven. Nadere mededeelingen zullen spoe dig volgen. ISLAM-COLLEGES. Naar wij vernemen, zullen aan de universiteit alhier de tot dusver door prof, Snouck Hurgronje gegeven fcol- leges over de instellingen van den Is lam, te beginnen met het academie jaar 1927/'28 gegeven worden door de hoogleeraren Van Vollenhoven en Wensinck in gemeen overleg. Gisteren zijn door de politie al hier aangehouden J. E. en P., die bei den in het Alg. Politieblad gesigna leerd stonden' en respectievelijk te goed hadden ƒ.3 of 1 dag en 5 of 5 d. Zekere B. heeft gisteren aangifte gedaan dat hij door I. v. d. R. in de Kraaierstraat is mishandeld. Deze ha hem enkele klappen in 't gelaat gege ven. J. W. W. heeft namens zijn pa troon S. aangifte gedaan dat van een terrein aan den Hoogen Rijndijk een onbeladen handkar wordt vermist. Op den. Rijnsburgerweg reed gis teren de tilbuiy van C. v. G. 'een jong boompje omver doordat het paard schrok van een passeerende tram en zijwaarts sprong. J. L. Th., semi-arts alhier heeft hij de politie aangifte gedaan dat hij bij werkzaamheden in het woonwagen kamp een gouden horloge is kwijt ge raakt. Een door de politip ingesteld on derzoek heeft geen, resultaat opgele verd. C. de B„ militair, is gisteravond op de Princessekade aangereden door een luxe auto, waardoor zijn rijwiel ernstig beschadigd werd. V. heeft mededeeling gedaan dat Zondag j.I. hij hem een bruine herders hond is komen aanloopen. Inlichtin gen te verkrijgen bij de politie. BINNENLAND. INT. KOLONIAAL INSTITUUT. In de groote rechtszaal van het Vre despaleis te 's-Gravenhage werd gis terochtend te half elf ure «Ie 19e zit ting van het Internationaal Koloniaal Instituut onder veel belangstelling dooi den voorzitter van het Instituut, Z. K. H. den Prins der Nederlanden, geopenrl Na de aanwezigen begroet te heb ben, herinnerde Spr. eraan, dat het In stituut ten. doel heeft het vergemak kelijken en de verbreiding van de ver- Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. De heer G. G. van As (G. Schrijver) is overleden. Buitenland Rede van Serrarens op de Interna tionale Arbeidsccnferentie te Genève. Een Russische" nota aan Polen in verband met den moord op den Sovjet- gezant te Warschau. Chamberlin is" gistermiddag om 5 uur 55 te Berlijn gearriveerd. Tsjitsjerin bij Stresemann op bezoek gelijkende studie nopens het "bestuur en de juridische en economische stel sels der koloniën. Het werd gesticht in 1894 door uitgelezen, op koloniaal ge bied hoogst bevoegde mannen, die oor deelden dat het van belang was. inter nationale betrekkingen in het leven te roepen tusschen de personen die zich met deze studies bezig houden <;n her. hijeen te brengen in het kader van een instelling, gewijd aan de ontwikkeling van de koloniale wetenschap. Dit doel heeft het Instituut getrou welijk nagestreefd in den loop van eer. reeks schitterende zittingen, welke het in staat stelden .zich een eerste plaats te verzekeren onder de interna tional© wetenschappelijke vereenigin gen, die het begin dezer eeuw opluister den. De fitting, welke heden wordt ge opend, kenmerkt den wil en de capacj teit van het Instituut om te leven en voort te gaan, door verdere ontwikke ling, met de nuttige rol welke liet ver vuld heeft op het gebied van een der opmerkelijkste politiek-menschelijke arbeidsvelden. De samenwerking met Japan hebben wij onlangs verkregen. En de medewerking van een nieuw aantal uitnemende mannen van ver schillende volken, .die. zich bereid heb ben verklaard in onze gelederen plaats te nemen, stelt ons in staat de toe komst onder betere omstandigheden tegemoet te zien en bet hoofd te bieden aan de vraagstukken die gesteld wor den door de gedaanteveranderingen van de koloniale wetenschap en de evo lutie der politieke begrippen die het tijdperk waarin wij leven karakterisee. ren. Nadat met enkele woorden de ont slapen leden herdacht waren, verklaar de Z. K. H. de zitting voor geopenl Hierna voerden verschillende spre kers het woord. BELASTING VOOR NEDERLANDERS IN HET BUITENLAND. Het Comité inzake de belastingkwes tie voor Nederlanders in den vreemde ingesteld op dé buitengewone algemee ne vergadering van den Bond van Ne derlandsche vereenigingen en Licha men in België, hield dezer dagen te Brussel een bijeenkomst, waarop tot 'n actie van verweer van alle Nederlan ders en Nederlandsche vereenigingen in den vreemde werd besloten. Op deze bijeenkomst werd van Mi\ Wijnaendts namens de. Nederlandsche Vereeniging te Parijs reeds een adhac- siebetuiging ontvangen. De volgende vergadering, waarop al le vereenigingen in België, Frankrijk j.'Uit'srhland, Zwitse rland en Engeland, zullen worden uitgenoodigd, is be paald op Zaterdag 18 Juni a.s., om drie uur 's namiddag^ in de bovenzaal van de Taverne Royale te Brussel. Intusschen zal het Comité zich be zighouden met het opstellen van een adres aan alle Kamerleden, bevattende de bezwaren die tegen het ontwerp van wet bestaan. BIJZETTING GENERAAL VAN HEUTSZ. Het detachement militairen van het Indische leger dat in Nederland is 'ge komen in verhand met de plechtigheid der bijzetting van luitenant-generaal Van Heutsz, .zal Dinsdag 14 dezer op het voorplein van het paleis in het Bosch bij Den Haag voor de koninklij ke familie een défilé houden en daar na door de Koningin ^n dat paleis ont vangen worden. CYCLOON VERSCHIJN SELEN BOVEN WAALHAVEN. Op het vliegveld Waalhaven te Rot terdam is gistermiddag drie uur waar genomen, dat hoven een streek Zuide lijk van het vliegveld zich een ruk wind voordeed, dié aan een cycloon deed denken. Men herkende dit natuur verschijnsel aan den eigenaardiger! vorm van een wolk, die zich zuidelijk van het vliegveld bevond en door de kracht van den wind plotseling den vorm van een kurketrekker aannam. Er is nog getrachfdit verschijnsel vast te leggen op de gevoelige plaat. De in tensiteit van dezen rukwind was veel minder hevig dan die welke in den

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1