WAALS MODE-RUBRIEK Jongens- kleeding NIEUWE LEIDSCHE UUURANT VAN DINSDAG 7 JUNI 1927 DAG-AGENDA. Dinsdag 14 Juni, 's av. acht uur. Pieterskerk: Kerkconcert v. Sursum Corda. De avond-, nacht- en Zondagsdienst tier apotheken wordt van Dinsdag 7 Juni tot en met Zondag 12 Juni 'a.s. waargenomen door de apotheken van te H. H. G. H. Blanken, Hoogewoerrt 171, Telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, Telef. 406. Oegstgoest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. In een ander telegram wordt nog me degedeeld, dat deze daling om 9 uur geschiedde. Is dit tijdstip juist, dan is Chamberlin nagenoeg 46 uur aan één stuk in de lucht geweest. Eisleben ligt ten Westen van de stad Halle in de provincie Saksen. Een tweede noodlanding. Een V. D.-telegram d.d. gisteren meldt nog: Chamberlin had vanmorgen Duitsch land bereikt, doch door mist en regen buien in zijn oriëntatie bemoeilijkt, was hij gedwongen om 9 uur een nood landing in Eisleben nabij Halle te ma ken. Hij steeg om 9.35 weer op met bestemming voor Berlijn, maar hij moest omstreeks 12 uur wegens ben zinegebrek in Kottbus weer een nood landing maken, waarbij de propellor brak. Volgens dit bericht is de propellor gebroken bij de landing. Het Wolff-bureau daarentegen seint dat de Columbia juist tengevolge van het breken van den propellor is ge daald, te Klinge, op 15 K.M. afstand van Kottbus. (Kottbus ligt ongeveer 80 K.M. van •Berlijn en wel in Zuid-Oostelijke rich ting hiervan. De afstand HalleKott bus is grooter dan HalleBerlijn, zoo dat Chamberlin blijkbaar de goede richting is kwijtgeraakt en te veel Zui delijk heeft aangehouden, waarbij Ber lijn in zekeren zin reeds was gepas seerd). Het is twijfelachtig, of Chamberlin te Kottbus opnieuw zal opstijgen en naar Berlijn vliegen. Volgens de laatste binnengekomen berichten zullen Chamberlin en Le- vine hedenmiddag (Dinsdag) op het vliegveld Tempelhof aankomen. Zij verklaardeii alleen met hun eigen ma chine Berlijn te willen bereiken. DE BRITSCHE MANDATEN. Overdracht der mandaten over Pales tina en Irak aan Italië. De „Daily Mail bevat een pleidooi tot het overdragen der Britsche man daten over Palestina en Irak aan Ita lië. Het blad wijst er tot staving van zijn betoog op, dat als een dezer bei de mandaatgebieden bijv. door Rus land. of Turkije zou worden bedreigd, Engeland verplicht is het te verdedi gen, maar dit is volgens het blad een verplichting die het nauwelijks zou kunnen nakomen, indien de bedreiging van ernstigen aard zou zijn. Liet men Irak en Palestina aan zich zelf over, dan zou dit, meent de D. M leiden tot een binnenlandschen chaos of een buitenlandsche invasie. Daarom zou men de mandaten kunnen over dragen aan Italië, dat als een Middel- landsche Zee-mogendheid reeds eilan denbases heeft in de Engelsche Zee en veel gemakkelijker dan Engeland de achterlanden van Syrië zou kunnen beheeren. INT. SAMENWERKING. De Rotariërs. De conventie der Rotariërs is Zon dag te Ostende in tegenwoordigheid van verscheidene duizenden Rotariërs en andere genoodigden plechtig geo pend. De koning sprak in het Engelsch een rede uit, waarin hij zeide dat hij sterk getroffen was door de opmer kelijke kracht, die uitging van het Ro- tary-instituut. Hij was er van over tuigd, dat zijn invloed zou toenemen. Het in practijk brengen van den „gul den regel" in de persoonlijke en zake lijke betrekkingen en het sociale leven kweekte den burgerzin, die het zoo moeilijk doch niettemin noodzakelijk was te onderhouden, want deze was het fundament van alle goede regee ring. Be vriendschap in de internatio nale betrekkingen kon worden bevor derd door den geest van vriendschap in den internationalen handel. De ko ning verklaarde daarna het 18e Rota- ry-congres voor geopend. DE ACTIE VAN HET POST- EN TEL.-PERSÖNEEL. De Oostenrijksche Bondskanselier dr. Seipel heeft tijdens de onderhan delingen een beroep gedaan op de ver tegenwoordigers der technische unie en den vakbond om ter wille van den vrede tusschen de verschillende groe pen der telegraaf-beambten overeen stemming te brengen. De onderhandelingen met de post en telegraaf-beambten werden, of schoon de termijn van het ultimatum Zaterdag voormiddag afliep, voortge- zèt. EGYPTE EN ENGELAND. Het antwoord der Egyptische regeering. Naaf de Engelsche bladen uit Cairo vernemen, bevat het antwoord van de Egyptische regeering op de Britsche nota dé inwilliging van de eischen van Engeland inzake de benoeming van de sirday. De nota stelt echter wijzigingen voor betreffende de andere punten. RECLAME. Voor Jongens- costuums .geldt niet alleen een lagen prijs. Kwaliteit is voor Hollandsche Jon gens zoo noodig als hun boterham. WAALS tevert U kwaliteit tegen den laagst moge lijken prijs. Dat is hetgeen U zoekt en bij ons vindt. MAARIEMHERSTR 130-136 EEN NIEUW KABINET IN ROEMENIë. Het parlement ontbonden. Nadat generaal Averescu tot de corn clusie was gekomen, dat het hem on mogelijk was een "nationale regee ring samen te stéHen, stelde hij zijn opdracht weer in handen van den koning. Deze saf Barbu Stirbey thans op dracht tot vorming van een nationale receering. Deze vormde een nieuw kabinet, dat als volgt is samengesteld: Barbu Stirbev, minister-president. Binnenlandsche Zaken en ad interim' Buitenlandsche Zaken. Propovici: Financiën. Argetoiane, Domeinen ad interim NHverheid. Stelian Ponesco. Justitie. Lupu, Onderwijs en ad interim! Volksgezondheid. 1 l Lapedatu, Eeredienst. Junian, Arbeid.- - i 1 Generaal Anghelesco, Oorlog. Dimitrus, Verkeer. t Habilla, Openbare werken. Cacitanescu, Onderstaatssecretaris van Binnenlandsche Zaken. Severdan, Onderstaatssecretaris. De ministers Propovici, junian, Ha billa en onderstaatssecretaris Sever dan, zijn aangewezen door de nationale boerenpartij, die zich voor de vorming eener nationale regeering heeft vet- klaard. Het huidige kabinet is ontbonden, nieuwe verkiezingen zijn uitgeschreven tegen 7 Juli a.s. i Het nieuwe parlement zal op 27 Tuli bijeenkomen. Het kabinet Stir bey treedt reeds heden in werking. DE BETREKKINGEN TUSSCHEN JOEGO-SLAVIë EN ALBANIë VERBROKEN. Een beroep op den Volkenbond. De Joego-Slavische zaakgelastigde te Tirana heeft Zaterdagavond Durazzo verlaten en heeft zich met het per soneel der legatie aan boord van een Joego-Slaviscn schip met bestemming] naar Kato ingescheept. Het vertrek zou gemotiveerd ziin door de niet-aanvaarding door de Al baneesche regeering van de voorwaar den. door de regeering te Belgrado gesteld in de tweede nota betreffen de de arrestatie van den tolk der Joe go-Slavische regeering. In 'n lang telegram aan den secre taris-generaal van den Volkenbond zet de Albaneesche regeering het geval van den Albaneeschen onderdaan urt «en, bij wien bij een huiszoeking com- promitteerende documenten gevonden zijn. Vervolgens worden de geschillen uiteengezet, welke het incident voor afgaan. De Albaneesche regeering voegt er aan toe, dat zij gepoogd heeft de zaak! in een zeer wehvillenden geest te on derzoeken, maar dat de regeering te Belgrado intransigent was en ten slot te ae leden der Joego-Slavische lega tie terugriep. DE SPAANSCKE NATIONALE VERGADERING. Een regeêringscommunique. De Spaansche regeering heeft aan de bladen een uitvoerige nota toege zonden, waarin zij de critiek, in som mige bladen geoefend op het bijeen roepen der consultatieve nationale ver gadering, weerlegd. De regeering verklaart, dat haar beslissing onherroepelijk is. Zij zaF niet dulden, dat het- wordt aangevallen op een wijze, welke de publieke opinie zou misleiden of ontmoedigen. De regeering 'is dan ook. besloten met kracht door te zetten en zij is overtuigd, dat het volk nagenoeg een stemmig met haar is. DE STRIJD IN MAROKKO. In de Fransche Marokko-zone zijn weer hevige gevechten met de op standelingen geleverd, die voor de Franschen een gunstig verloop üad- Iden. i Verschillende stammen hebben zich onderworpen en werden ontwapend, lerwijl and-ere stammen onderhande lingen óver hun -onderwerping iico ben begonnen. DE ZUID-AFRIKAANSCHE VLAG l e beslissing der .regeering om liet wetsontwerp betreffende 'de vlaggen aan een kleine commissie voor te legger», wordt beschouwd als een na ging om tijci te winnen voor be.ang- nikj besprekingen, welke aan den iml ulii,ke groep nationalisten cr •\c or zou zijn om de Engelsche vihgj Acor de tiapelijksche gebeurtenissen op voet Aai gelijkheid met le Zuil At' ftjrschf. te stellen. EEN KRUITHUIS IN DE LUCHT. Eén doode, driehonderd gewonden, van wie tachtig ernstig. Zondagmorgen .had te Tonie, bij j Krakau een zware ontploffing plaats, in een kruitmagazijriT Overal in Krakau werden de vensier: ruilen verbrijzeld, terwijl t vele huizen werden beschadigd, o.a. cle zetel der autoriteiten van liet Wojwodeschap en de chirurgische Jdiniek. der universi teit. Glassplinters wondden een honderd' personen. Op dé plaats der ontploffing! zelf werden verscheidene personen izwaar gewond. Tonie ligt tien K.M. van Krakau! Desniettemin werd de ontploffing zeer goed waargenomen. De eerste indrukl die de bevolking kreeg, was dien van een aardbeving. Nadere berichten melden, dat de ontploffing op twee punten plaats liadi De voornaamste ontploffing had om bij half elf plaats in net fort Witko- fwice, waar van de 133.000 K.G. ge schut-munitie 40.000 ICG, in de lucht vloog. Een aantal huizen in Witkowice em den omtrek werd bijna volkomen ver nield. Een soldaat, die op wacht stond, werd gedood; meer dan tachtig bur gers werden ernstig gewond. In totaal kregen meer dan 300 per sonen kwetsirren, meerendeels aan tfe i oogen. i De slachtoffers zijn voornamelijk de kinderen i n een asyl te Witkowice en zieken in de hospitalen. De. bevolking heeft het terrein der explosie geëvacueerd. De plaats der ontploffing is met een militair cordon omgeven. De ontploffing zou te wijten zijn aan de chemische ontbinding van meer dan tien jaar oude Oostenrijksche ont plofbare stoffen, die in een kruitkelder lagen opgetast.. Een buitengewone kabinetsraad be sloot tot het verleenen van steun aan de slachtoffers van de ontploffing en wel met een half millioen zloty. De vice-premier Bartel is naar Kra kau vertrokken. DE BURGEROORLOG 9N CHINA. Een eenheidsfront tegen het communisme. In het hoofdkwartier van Tsjang Tso Lin wordt verklaard, dat onder handelingen aan den gang zijn om te komen tot een driebond tusschen Tsjang Tso Lin, Tsjang Kai Shek en Yes Hai Shan, den militairen gouver neur van Shansi. Het bondgenootschap zou gebaseerd zijn op een gemeenschappelijk verzet tegen het communisme en de aanvaar ding van de beginselen van Suw Yat Sen. De berichten, dat de Fengtien-troe- pen voornemens zouden zijn uit Peking terug te trekken, zijn ongegrond. Er vallen geen abnormale troepenbewe gingen waar te nemen en voor zoover bekend zijn geen Zuidelijke troepen cie Gele Rivier overgetrokken. DE OVERSTROOMINGEN VAN DE MISSISSIPPI. Nieuwe stijging van het water. Geweldige regens in Ohio en Missou ri hebben opnieuw een sterke stijging van de Mississippi in haar middenloop en van de voornaamste zijrivieren ver oorzaakt. Wel is de was niet te verge lijken met dien, welke de ongeëvenaar de overstroomingsyamp heeft veroor zaakt, maar hij brengt toch weer aan zienlijke sch'ade mee, daar uitgestrek te streken, die vrijwel van water wa ren bevrijd opnieuw zijn ondergeloo- pen en andere waar men hoopte bin nenkort vrij te komen, thans weer diep onder water staan, zoodat het nog weer geruimen tijd zal duren, eer met de werkzaamheden op het land kan wor den aangevangen. MEXICO EN DE BOLSCHEWIKI. Naar uit New Y'ork wordt gemeld, hëëft de Mexicaax„3che politie Donder dagnacht een inval in het Russische gezantschap te Mexico gedaan en 10 personen, die zich daar bevonden, ge arresteerd. De gearresteerden behoorden niet tot het personeel van het gezantschap en zijn enkele uren later weer op vrije voeten gesteld, nadat mevrouw Kol- lontai hij de Mexicaansche regeering had geprotesteerd en verzekering had gegeven, dat de gearresteerden zich aan geen onwettige handelingen schul dig hebben gemaakt. Later werd het optreden der politie als een vergissing verontschuldigd. IBANEZ PRESIDENT VAN CHILI. De samenstelling van het kabinet. De Chileensche legatiè te 's-Graven- hage deelt mede, dat de presidentsver kiezing een meerderheid van ruim 80 pet ten gunste van den reeds met het vice-presidentscap belasten, kolonel Carlos Ibanez aanwees. Het nieuwe kabinet is als volgt sa- mengëstteld: Aangebleven zijn: de minister van buitenlandsche zaken Rios Gallardo, de minister van financiën Pablo Ra mirez, do minister van landbouw Ar- turo Alemparte en de minister van on derwijs Vergara Vicuna. Tot minister van binnenlandsche za ken werd bepoemd Enrique Balmace- d^ Toro, oud-volksvertegenwoordiger, gezantschapsraad en oudminister van oorlog. Het ministèrie van oorlog en marine werd samengevoegd ohdër den naam ministerie van landsverdediging. Tot minister werd benoemd commandant Carlos Frodden. Een middag japonnetje in zwart satijn. De wijdte is aan de voorzijde gebracht door plooien, de rug daarentegen is plat. De band welke den kraag vormt kan al naar wensch als das ge dragen of wel op den schouder gestrikt worden. Metrage 3.7 ;n l M. Ten slotte een zeer elegante japon. Kfeéfc in zilvergrijs crêpe romain. De rok is gevormd door afgeronde volants en omlijnd door 2 stroo- ken van faille, z.g. Vlaamsche zijde in 2 tinten rose. Op de blouse vindt men bet zelfde motiet Meirage 4.25 M. la.l M.' KINOERKLEEDING. liet voorjaar is er weer en de tennissport zal binnenkort hoogtij vieren. Ziethier een model tenniskleeding voor tweelingen van een jaar of tien, die nog heel goed ongeveer gelijk ge kleed kunnen gaan. Piet heeft een recht broekje en een jasje uit fijn geruite beige en moskleuziga èrtöf en een sweater van beige kasba. Paula heeft een recht manteltje uit dezelfde geruite «tof en een jurk uit beige kaaha met geruito zakken daarop aan gebracht. Èn broer en aua arijn een levende ge tuigenis voor de goede Y®21 bun moeder.; Minister van publieke werken wérd generaal Ortiz Vega en tot minister v. het departement hygiëne werd be noemd de bekende hygiënist dr. Jose Santos Salas. Kolonel Ibanez, de niepwe president van Chili, was sedert het begin van dit jaar minister van oorlog en als leger: chef in hoog aanzien. Hij genoot zijn opleiding aan de krijgsscool te Santiago, werd o.a. chef der Chileensche missie, welke destijds belast was met de instructie van het leger. Verschillende malen maakte hij deel uit van militaire missies in Europa. Hij staat bekend als een man van hoogstaand karakter. DE STORMRAMP IN DUITSCHLAND. Hulp der Pruisische regeering. Het Pruisische departement van binnenlandsche zaken heeft tot leni ging van den nood in de gebieden, welke door den cycloon geteisterd wer den, een bedrag van 200.00U mark be schikbaar gesteld. De schade, door den cycloon in hec Zuiden van Oldenburg aangericht, is thans nauwkeurig vastgesteld. In de plaatsjes Auerin, Belthauscn sen en Lienerloh, zijn 75 woonhuizen en bijgebouwen vernield of gedeeltelijk ernstig beschadigd.. Er zijn 9 personen ernstig gewonci. Het Oldenburgsche ministerie heett een bedrag van 20.000 mark vooi do eerste hulpverleening beschikbaai gu steld. 1 KORTE BERICHTEN. Uit de omstreken van Augsburg; worden wederom wervelwinden ge meld, gepaard gaande met groote ma terieele schade. Ook in het Deensche Oostzeege bied, meer in het bijzonder oj> Boni holm, heeft een cycloon ernstige ver woestingen aangericht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2