wm V mw> m m NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 4 JUNI t927 Aan het einde der Week De week, die thans achter ons ligt, is in meer clan één opzicht voor ons land, een historische week geweest), zoowel wat een vréugdevolle als wat een droeve herinnering betreft. Om met dat laatste te beginnen. J.l. 'Woensdagmiddag werd het Oostelijk gedeelte van ons land door een cycloon bezocht, die groote verwoestingen aan richtte, ja zelfs meerdere menschenle- vens opeischte. Merkwaardig is dat twee jaar gele den eenzelfde ramp deze zelfde streek trof, zij het ook dat toen in hoofdzaak Borculo doch thans een veel grootere oppervlakte geteisterd werd. Vroeger achtte men een dergelijke ramp alleen in Japan en Amerika mo gelijk, doch meende men, dat wij daar voor wel steeds gespaard zouden blij ven. Een gebeuren als dit is wel ge schikt den mensch ervan te doordrin gen, dat hij steeds, waar hij zich be vindt, de bewarende hand des Heeren van noode heeft. Een gelukkig verschijnsel bij' dit droef gebeuren is, dat onmiddellijk bij ons volk de offervaardigheid ontwaakt is en men zich van alle kanten op maakt den nood te lenigen. Ook H. M. de Koningin heeft zich naar de ver woeste streken begeven om van Haar belangstelling te doen blijken en hulp te bieden. Deze ramp geschiedde op denzelfden dag waarop een zeer heuglijk feit plaats had, n.l. de toespraken van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana voor de radio, waarin zij na Dinsdagavond tot de West gesproken ie hebben, Woensdagavond tot Oost- Ihdië zich richtten Ook dit maakt deze week tot een ge denkwaardige. Wie had 't voor enkele tientallen jaren mogelijk geacht, dat de menschelijke stem in staat zou zijn, vanuit ons land de beide Indiën te be reiken, en dat nog wel zonder stoffe lijke verbindingslijn! Wel leven wij in de eeuw der techniek, in den tijd waar in de menschheid meer dan ooit de ga ven en krachten die God in de natuur heeft gelegd weet te ontdekken en voor practische doeleinden aan te wenden. Doch welk een verantwoordelijkheid legt dit op den mensch, deze uitvindin gen tot eer van God en ten nutte van zijn medemenschen te gebruiken. Van het groote wereldtooneel kwam het voornaamste nieuws uit China. De beide zuidelijke regeeringen, die van Hankau en Nanking, schijnen een over eenkomst getroffen te hebben en hun beide legers rukken thans op Peking aan, terwijl ook de Christen-generaal Feng weer op het tooneel verschenen is. Tsjang Tso Lin komt wel in een zeer moeilijk parket. Zullen de Japansche troepen, die juist dezer dagen naar China gedirigeerd zijn, hem weer op den rechten tijd hulp bieden en van den ondergang redden? Wie zal het heggen? Doch zeker is, dat wat zich thans in China afspeelt, van ver-strek kende beteekenis is voor de geschiede nis van ons werelddeel. Twee groote problemen, het koloniale en het Rus sische vraagstuk, staan in nauw ver band met de gebeurtenissen in China. Te Genève vergadert thans weer de Internationale Arbeidsconferentie. De eene internationale conferentie is niet achter den rug, of de volgende is reeds begonnen. Zal dit alles veel uitwer ken? Zeker is, dat de toestand der we reld ernstig is, zoowel om de politie ke verwikkelingen als om de economi sche crisis, getuige het feit, dat er vol gens de officieele gegevens 10.000.000 werkloozen zijn. Welk een zee van leed bergt dit cijfer in zich, maar ook welk een bron van gevaar. Wel is het noodfg, dat men interna tionaal bijeenkomt om over de hangen de vraagstukken te beraadslagen. Doch meer nog is noodig het gebed om den Heiligen Geest, den Geest der wijsheid, dien overheden en onderda nen steeds, doch thans meer dan ooit, behoeven. Zij er op dit Pinksterfeest maar veel gebeds om dien Geest. WAT DE BLADEN ZEGGEN. Een uit vele. Er zyn zeer vele menschen, 2001 lezen wij in ons Schild, die zich langsi ide wegen voortbewegen, zonder acht te slaan op het léven dat ze passeeren en dat hun aandacht waard1 is. Welzeker, ze zien wel de menschen en de daden, die ze op dat moment verrichten en hooren wet de woor den, die ze spreken, maar verzuimen toch er dermate de aandacht aan te schenken, dat ze een indruk krijgen van wie hen passèert en wat die pasi veerenden hen hebben te zeggen. /Wie het voorrecht geniet, zich bil tijd en wijle daarbij te" bepalen, komt tot interessante ontdekkingen en hij maakt voor hem en anderen waarde volle opmerkingen. Wie zich, om één voorbeeld te noe men, eens den tijd gunt en zijn aan dacht bepaalt bij wie hem gedurende een drietal minuten passeeren, die doet een schat van ervaringen op; altijd, als hij' woont in een stad en vertoeft in een der hoofdstraten. We hebben er ons dezer dagen eens drie minuten' toe gezet. Ons passeerden dertig menschen, die ons allen iets hadden te zeggen. Pe eerste was een waanwijze jonge herr zooiets als een eenjaars student. Met- gebogen hoofd, als zocht hij de schatten tier wijsheid uit de straat steenen, bewoog hij zich voort, tel kens met e'eganlen zwaai en sierlijke bewegingen zijn wandelstok naast ach plaatsend. Even kwam het hoofd omhoog, want zijn lorgnet kwam in gevaar. We leerden zien, hoe mal tie ver waandheid den mensch maakt Deze waanwij'ze wordt op d'en voet gevolgd door een klein, vergroeid mannetje, nauwelijks een meter lang, hijgend en kuchend. Even rusten en dan weer verder. We leerden, wat het is^ riet bezit ,van een gezond normaal lichaam, en welk een zegen daarin schuilt. Wat geeft het reden om dankbaar te zijn*. Daarbij bepaalt ons ook No. 3. Een knap meisje van ongeveer 13 jaar met een houten been. .Geknakt alvorens ze is ontknopt. Een brutale slagersjongen waagt hec 't hijgend mannetje uit te schelden. iHet is de jeugd waarin ook do zonde werkt. En in ons. Een paartje als aan elkaar geklon ken vraagt nu onze aandacht. Ze loopen hard, want ze moeten, beiden om 9 uur op het kantoor zijn. Ze passeeren 4 maal per dag. En altijd geklonken. Ze zijn gloeiend aaneen gesmeed of doen alsóf. 't Zal wel anders worden, hooren we een goedige, dikke mijnheer zeg gen Hij rookt smakelijk zijn pijpje, ziet belangstellend de verliefden na en vervolgt dan zijn weg. Op een drafje passeert een begrafe-* nisdienaar. Hij lacht er zelf om ala zijn hooge hoed wat kromme sproir gen maakt. Hij moet op tijd zijn, want na dien,, weer een andere en weer eén én ween een De groote maaier gaat door. Da dood wenkt ieder uur. Ga weg, of ik zal je op je sslaan 'Het is een representant van he? sterke geslacht, van omstreeks 7 jaar die zich aldus uit. En meteen maakt hij al een zwaaf in de richting van de aangesproken kornuiten. Hij vliegt bijna een uudl mannetje om, dat stap voor stap ver der gaat. I Stokoud. Ook nog stemmen, hooren we roe pen. Hij is op weg naar de stembus. Zijn levenstaak is nog niet afgeloo- pen. Van wtie geldt dit wel, totdat <30 stervensure Komt? We kunnen doorgaan. We doen het niet. We stonden drie minuten stil op een hoek van één der straten. 's Gravenhage heeft er enkele hon derden. 1 Soortgelijke ervaringen kunnen el- ken dag worden opgedaan. Het is een ervaringsmoment, waasi van kan worden getuigd dat het ia één uit vele. SCHAAKRUBRIEK PROBLEEM VAN A. BOTTACHI. Ie prijs in een wedstrijd van Chaknati. - m &T abcd i g h Wit begint en geeft mat in twee zetten Oplossing volgt hieronder. De volgende partij van den wedstrijd te New-York verwierf den eersten Schoonheidsprijs. W: J. R. Capablanca. Zw.: R. Spielm&n Koninginnegambiet 1. d2d4 d7—d5 2. Pgl—f3 e7—e6 3. c2c4 Pb8d7 Deze nieuwe zet, dien Spielman ook in de eerste ronde van den wedstrijd te New-York tegeii Capablanca aan wendde en welken deze toen niet op zijn sterkst beantwoordde, is niet af komstig van Spielmann of dr. Vidmar, doch van dr. Lasker, 4. Pblc3 In de eerste ronde Speelde Capa blanca 4. cdö: 4Pg8—f6 5. Rel—g5 Rf8b4 Door 5. Re7 had Zwart in een oude variant kunnen komen. 6. c4Xd5 e6Xd5 Met verwisseling van zetten is nu eene stelling ontstaan die ook in de partij van de eerste ronde voorkwam. Capablanca vervolgde toen met Db3. De zet dien hij thans speelde is beter. 7. Ddla4 Rb4Xc3f Is dit het beste antwoord? Zou 7 c5 niét beter zijn geweest. Zie 7 v5, 8. da5. Of 7c5, 8. dc5: Rc3f, 9. bc3: 0—0 8. b2Xc3 0—0 9. e2e3 c7—c5 10. Rfl—d3 c5c4 Noodzakelijk was deze zet niet. Zwart verschaft er zich drie tegen twee pionnen door op de a- en b-haan, dóch Wit krijgt de meeste pionnen in het midden. 11. Rd3c2 Dd8e7 Zwart bezet de open e-baan. Mis schien ook om de witte koningin het veld a3 te benemen. Ook 11 a6, gevolgd door b5 en Db6 kwam in aanmerking. Sommige spelers meenen dat Capablanca's zevende zet de ver dediging van Zwart wederlegt. Dit oordeel schijnt voorbarig daar Zwart nog een aantal andere tegenzet ten ten dienste staan behalve die wel ken hij deed. Ook de ondeugdelijkheid van deze zetten zou eerst nog moeten worden aangetoond voor dat. men over 3Pd7 in verband met een later Rb4 een onaanvechtbaar oordeel kan uitspreken. 12. 0—0 a7a6 13. Tfl—el De zwarte koningin staat op e7 niet gunstig. Wit dreigt nu reeds e4 te spelen. 13De7e6 14. Pf3—d2 b7b5 15. Da4a5 Pf6—e4 16. Pd2Xe4 d5Xe4 Zwart heeft den opmarsch van den witten e-pion verhinderd. Het gevaar komt nu echter van andere zijde. 17. a2a4! Speelt Zwart nu Tb8, dan brengt Wit zonder dat 't hem tijd kost den raads heer van g5 op f4 in het gevecht. 17De6—d5 Dit schijnt Zwart's beste zet te zijn. Toch had, met het oog op het nu vol gende verrassende offer," 17Tb8 de voorkeur verdiend. Stand na 17. Dd5. X A ■flii i SU 11 11 f HP m fpüp 8 s i 18. a4Xb5! Een mooi offer van een raadsheer tegen drie pionnen. 1 8Dd5Xg5 1Q T?P9VPA Zie nu 19.~Ta7, 20.'b6! Da5:, 21. ba7; en Zwart -verliest, daar den pion slechts met verlies van veel ma teriaal verhinderd kan worden konin gin te worden. 1 9Ta8b8 20. b5Xa6 Tb8—b5 Ook 20Da5:, 21. Ta5: enz. leidt tot winst ook voor Wit. 21. Da5c7 Pd7—b6 22. a6a7 Rc8—h3 23. Tel—bl Dit is nog sterker dan a8D. Er dreigt nu Tb5: gevolgd door Tbl of gh3: 23TböXblt 24. TalXbl f7—f5 25. Re4—f3 f5—f4 26. e3Xf4 Zwart gaf het op. Oplossing van den Tweezet: Kg6. UIT DE OMGEVING. HAZERSWOUDE. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk.: Ie Pinksterdag v.m. half elf Ds. Luu- ring, half acht Dr. Riemens, vah Lei den; 2e Pinksterdag v.m. half elf Ds. Luuring. Geref. Kerk le Pinksterdag v.m. half elf en n.m. half acht Ds. Gispen; 2e Pinksterdag v.m. half elf Ds. C. öe Bruyn, van Leiden (Zendingsbijeen komst) Bij het onweder van Donderdag middag sloeg het hemelvuur bij de landbouwer V. op de Zijde in een berg roede, die vaneen werd gespleten, ging vervolgens door het dak van de wo ning, havende het plafond en een le dikant, zonder echter brand te ver oorzaken. Bij de gehouden aanbesteding van krooswerken der gemeente en 't grasgewas, werd ingeschreven door P. den Hertog, perceel 1 Oostvaart voor 24; S. van Gorkum, perceel 2, Schou tenvaart, voor 17; id. perceel 3, Gem. vaart, voor 34; D. de Bruin, perceel 4, N. Zijde Dorp, voor 22; Jac. Brouwer, perceel 5, Z. Zijde Dorp, voor 18; P. den Hertog, perceel 6, Vaart bij Spookverlaat, voor ƒ8; J. C. v. d. Ha ven, perceel 7, Oost-Bovenvaart, voor 44; Jac. Brouwer, perceel 8, Lode- wijksvaart, voor 49; P. den Hertog, perceel 9, Westbovenvaart, voor J. C. v. d Haven, perceel 10, Vaart langs Roemer en perceel 11, Voorwegsvaart, samen 15; J. C. v. d. Haven, perceel 13, Westeindervaart, voor 2. Voor perceel no. 12 werden geen biljetten ingeleverd. KOUDEKERK. Door den heer G. van der Bijl, alhier is vergunning aangevraagd tot het plaatsen van een ruw-olie motor van 38 P.K. voor het malen van granen. Ingekomen: van Ter Aar, Adria- nus Vis en gezin; van Hazerswoude, Hugo Cornelis Alphonsus van der Salm en gezin; Arje en Neeltje de Bruin; van Oud-Beijerland, Jannetje de Varik en gezin; van Hazerswoude, Theodora van Velzen; van Haarlem mermeer, Maartje de Vries en Dirk Kooij; van Hazerswoude, Martinus Zonderop en gezin; van Nieuwkoop, Pieter van Hemert en gezin;van Pijn- aeke-r, Izaak van Leeuwen en gezin. Vertrokken: naar Leiden, Geertje de Wit; naar Alphen a. d. Rijn, Evert Wil lem van Leeuwen; naar Reeuwijk, An dreas Johannes Koot; naar Utrecht, Jan van Staveren; naar Hazerswoude, Metje Staring; naar Rotterdam, Gerar dus Batelaan; naar Beets, Albert Zwerver en gezin. Predikbeurten Ned. Herv. Gpm.: Ie Pinksterdag v.m. 10 uur en nm. C.30 Ds. Israël. 2e Pinksterdag 10 uur v.m, Eerw. heer de Jonge, van Boskoop. Geref Kerk: le Pinksterdag vm. 30 uur en n.m. 7 uur Ds. Haspers. 2e Pinksterdag 10 uur v.m. Ds. Haspers. LEIDERDORP. - Te Delft is aangehouden en naar hier overgebracht de 55-ajrige C, A. L die zich alhier had schuldig gemaakt aan verduistering fen nadeele van een firma waar hij jaren lang in betrekking was. L. is ter beschikking van den Burge- meeester van Leiderdorp gesteld, en la ter vrijgelaten. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk: le Pinksterdag v.m. 10 uur Ds. H. Mondt; n.m. QV* uur: Ds. H. P. Fort- gens, van Voorschoten. 2e Pinksterdag v.m. 10 uur Ds. H. Mondt. Vanwege de afdeeling Leiden van het Drankweer Gomité werd gisteren alhier een 'straatverkoop van blauwe bloempjes gehouden door een aantal jonge meisjes. De opbrengst bedroeg f11,36. NOORDWIJK AAN ZEE. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk. le Pinksterdag v.m. 10 uur: Dö. Hos- pers; nam. 5 uur Ds. Hermanidès, Van Valkenburg (Z.-H.). 2e Pinksterdag vjm. 10 uur Ds. F. G. Hospers. NOORDWIJK. Deze week werden bij het plaatse lijk correspondentschap 48 personen als werkzoekende ingeschreven, n.1. x losse arbeiders, 24 landarbeiders,, 10 vis- schers, 1 timmerman, 2 opperlieden en 1 kelner. SASSENHEIM. Predikbeurten. Chr. Geref. Kerk v.m. 10 uur Preekleaen en n.m. 5 uur de heer D. L. Aangeenbrug. 2e Pinksterdag v.m. 10 uur de heer D. L. Aangeenbrug. VÓÜR80H0TEN. De op 2 Juni gehouden collecte ten bate van het gezin Zwetsloot alhier, dat bij den plaats gehad hebbenden branld een gedeelte van znn inboedel verloor, heeft opgebracht f307,38. WOUBRUGOE. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 en 's avonds 7.30 uur Db. Joh. Ktfne. 2de Pinksterdag vm 10 uur Ds. Kijne Gerei Kerk v.m. 10 uur Ds. van Hei ningen van Ter 'Aar, Openbare Belijdenis en s avonds 7.30 uur de Eerw. heer Tom van Hilversum. 2de Pinksterdag v.m. 10 uur de Eer waarde heer Tom. ZOETERWOUDE. Door den melkboer van Hk i alhier is gistermorgen een zak gevonden op den Ründijkj waarin 3 doode kippen en 7 doode kuikens waren geborgen. De politie wenschte gaarne inlichtin gen daaromtrent. DE STORMRAMP. KM. de Koningin in de getroffen streek. Te Llevelde en Lichtenvoorde. Te Lievelde bezocht HM. in gezel schap van den Gom. der Koningin en den burgemeester verschillende ver woeste boerderijen. Zij onderhield zich geruimen tijd met den heer G. Reirink op de boer derij Kortbrink. De Koningin informeerde belang stellend hoe zich de ramp had toege dragen. Reirink deed daarop H.M. een omstandig verhaal van wat hij Woens dagmiddag beleefd heeft. ,,'t Was ongeveer vier uur'' al dus Reirink „en omdat er een bui kwam opzetten, hebben wij voor den hagel de vensters, dat zijn de buiten blinden, dicht gedaan. Zoodoende heb ik niets van het aankomen van den wervelstorm gezien. Toen het begon te kraken, vluchtte ik naar de deur, greep mijn dochtertje van vier jaar, dat dicht bij de deur stond, gooide de deur open, maar werd op datzelfde oogenblik weggeslingerd. Mijn doch tertje, dat ik bij den schouder had vast gegrepen, werd mij ontrukt. Vijf en twintig meter van de voordeur verwij derd, kwam ik weer overeind en toen de warreling van pannen en zand voor bij was, kon ik zien dat mijn geheele boerderij vernield was. Het bloed in mijn gezicht (Reirink bekwam eenige hoofdwonden) beletite mij goed te zien. U begrijpt, mevrouw, dat ik het eerst rondkeek naar mijn dochtertje. Het lag niet ver van mij af en het huilde niet eens. Toen ik echter het kind vastgreep begon het hard te huilen. IH'et wederzien was voor mij een ge waarwording van groot geluk, doch daartegenover moest ik het aanzien, dat alles vlak voor den grond lag. Ik hoorde het angstgeschrel van mijn ouders. Ook mijn eigen kind van vijftien maanden moest onder het puin liggen. De wonden aan mijn armen eir beenen opgeloopen, kreeg ik bij bet zoeken naar de oude lui. II gelooft niet, mevrouw, wat een mensch in zulke oogenblikken doen kan. Met behulp van toegesnelde bu ren kon het mij in een half uur tijds gelukken de oude lui en ook mijn kind te redden. De zware balken, die intact gebleven waren, hebben het kind be schermd. De oude menschen hebben verschillende wohden opgeloopen. Toen ik het kleintje vond, speelde het met een.tabaksdoos. Als het kind in de wieg had gelegen, zou het onge twijfeld verpletterd zijn, want de wieg was totaal uiteen gescheurd". Een half uur lang heeft de Koningin zich met dezen Reirink onderhouden. H.M. vroeg hem naar de personen, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt en Reirink noemde zijn beide buurtbewoners De Walwaard en Wil- lemsen. De eerste had onmiddellijk na de ramp veel volk bij elkaar geroepen voor de redding. Te Winterswijk. Te Winterswijk bezocht H.M. de zie- keninrichtlngen. H.M. de Koningin begaf zich aller eerst ijaar het R.K. Ziekenhuis, waar zij werd ontvangen door de Eerw. Moe der-Overste. Deze geleidde haar naar de ziekenzalen. H.M. de Koningin informeerde be langstellend naar den toestand der ge wonden en sprak ben hartelijk toe, hun een spoedig herstel toewenschen- de. Zij informeerde tevens naar de fa milieleden van de gewonden. Voordat H.M. de Koningin vertrok, bood zij alle patiënten bloemen aan. Vervolgens begaf H.M. zich naar het algemeen ziekenhuis, waar zij door de verpleegsters werd ontvangen. Het be zoek kwam zoo onverwacht, dat nie mand anders ter ontvangst aanwezig was. In dit ziekenhuis werd zij rond geleid door dr. ten Have. Ook hier sprak zij de zieken toe en bood zij him bloemen aan. Te Groenlo. Ook te Groenlo bezocht HjM. het zie kenhuis. In het bijzonder hield H.M. de Konin gin zich bezig met vrouw Pape, wier man en twee zoons eveneens zijn ge wond. H.M. de Koningin zeide tot deze patiënt, die er zeer ernstig aan toe is: „Ik kom van je zoon uit Winterswijk dien ik straks gesproken heb en breng de groeten van hem over. De berichten over hem zijn nogal gunstig." H.K.H. Prinses Juliana sprak gerui men tijd met vrouw Spieker, die haar 21-jarigen zoon heeft verloren. Zoowel de Koningin als de Prinses waren zeer aangedaan door het leed, dat zij hier zagen. Zij gaven van hun diep medegevoel duidelijk blijk. Bloe men werden aan de patiënten overhan digd. Te Eibergen en Neede. Na een kortbezoek aan de verwoes te gedeelten van Eibergen kwam H.M. de Koningin te Neede. (Hier werd aan H.M. voorgesteld Dr. Planten, die de eerste hulp verleende. Nadat de Koningin langdurig met den geneesheer had gesproken, werd de burgemeester uitgenoodigd, naast H.M. in de auto plaats te nemen. Het gezelschap reed daarna naar de ver woeste gemeentewoningen en sprak' daar met de getroffen bewoners. Ook heeft H.M. het werk in oogen- schouw genomen, dat de genie tot her stel van de aangebrachte verwoestin gen heeft verricht. Vervolgens werd een bezoek g&- bracht aan den conducteur van Zand wijk, wiens vrouw en dochter in het ziekenhuis te Lochem worden ver pleegd. De Koningin sprak troostrijke woorden tot den man en uitte den wensch, dat zijn vrouw spoedig her steld zou terugkeeren. De Prinses had intusschen in gezel schap van den Commissaris der Konin gin een 'bezoek gebracht aan de ver woeste textielfabriek der firma ter Weeme en Zoon, waar Zij door de di rectie werd rondgeleid. Te Enschedé. Te Enschedé brachten de vorstelijke personen een bezoek aan de beide zie kenhuizen, waar de gewonden uit Nee* de worden verpleegd, n.l. het RJK. Zié- kenhuis aan de Bisschopstraat en „Ziekenzorg" aan de Veenstraat. De Koningin en de Prinses onder hielden zich geruimen tijd met de pa tiënten en boden hun bloemen aan. Vervolgens vertrokken de hooge be zoeksters per auto naar het station om met den trein van 7.10 uur naar Het Loo terug te keeren. Andere autoriteiten. Behalve H.M. de Koningin en Prin ses Juliana bezochten ook Prins Hen drik, de minister van Binnenl. Zaken en de Minister van Waterstaat het Éfé* teisterde gebied. Verder kwam te Groenlo de voorzit ter van den Gezondheidsraad, dr. Jo- sephus Jitta, en de hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, dr. Terburgh, Zij waren zeer ingenomen met de wij* ze waarop de gewonden waren ver zorgd en waarop de dakloozen waren ondergebracht. Gisteren heeft in opdracht van en namens den Minister van Oorlog de luitenant-generaal T. F. Muller-Massis, commandant van het veldleger verge zeld van het Hoofd der lie afdeeling van het Departement het geteisterde gebied in den Achterhoek bezocht. Hij vertoefde o.a. te Lichtenvoorde, Lievel de en Groenlo. Buitenlandsche deelneming. In aansluiting aan het reeds gemel de nopens de belangstelling van bul tenlandsche zijde betoond bij de ramp waardoor een gedeelte van Gelderland werd geteisterd, wordt nog gemeld* dat verschillende in Den Haag geac crediteerde gezanten tegenover den Minister van Buitenlandsche Zaken uiting hebben gegeven aan de gevoe lens van deelneming hunner regeerin* gen, terwijl ook de vice-admiraal Bur- rage, commandant van de Amerikaan- sche Scheepsmacht in de Europeesche wateren, den Minister van zijn deelner mende belangstelling heeft doen bla ken. Een B.T.A.-telegram uit Brussel d.d, gisteren meldt! De Belgische minister van Buitenlandsche Zaken Vandervel- de ontving een telegram van den BeL gischen zaakgelastigde te 's-Gravenha- ge, luidende: „De Nederlandsche Mi nister van Buitenlandsche Zaken droeg mij op u mede te deelen, dat WJ diep getroffen is door de betuigingen van deelneming der Belgische regeo- ring in verband met de stormramp Z.Exc. biedt u daarvoor zijn hartgrogv digen dank aan. Jhr. Beelaerts van Blokland gaf 008 uiting aan de hoop, dat de storm dié België teisterde, geen slachtoffers zou hebben gemaakt".

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 7