CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 8s,e JAARGANG ZATERDAG 4 JUNI 1927 NUMMER 2145 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaaif 2.50 Per weekf 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel- 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone adverlentiSn per regel 22'/» cent Ingezonden Me de dee ling en, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten Hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Oil M«!8r beslaat uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Sirijdkas-GemeenteraaiSsverklezing. Van den heer J. Karstens, directeur der Nieuwe Leidsche Courant, heeft ondergeteekende heden ontvangen de ■omnia van Twee Honderd Eén en Vijftig Gulden en vijf en zeventig cent, welk bedrag is'bijeengebracht voor de verkiezingskas. Met groote vreugde aanvaarden wij dit bedrag en spreken onzen wel ge ineenden dank uit, allereerst aan den heer Karstens voor zijn initiatief en tweedens aan hen, die aan zijn oproep gevolg gaven. Tevens" mag met dankbaarheid wor den geconstateerd, dat ons orgaan, de Nieuwe Leidsche Courant, in dezen wede'rom getoond heeft, ten allen tijde alles in het werk te willen stellen om onze partij van dienst te zijn. Namens het Bestuur der A.-R. Kiesvereeniging, J. VAN DER STEEN, penningmeester. Leiden, 4 Juni 1927. De stormramp. Saldo 80.69. Ontvangen van O. C. W. 5. Totaal 85.09 DE DIRECTIE. Pinksterfeest. Wanneer wij Handel. 2 vs. 1 lezen, dan valt het op, dat daar staat dat de dag van het pinksterfeest vervuld werd. Dit wijst ons terug naar het ge bod' aan Israël in Lev. 23 vs. 15, waar de Heere gebiedt dat vijftig dagen ge teld moeten worden. Zeven volkomen sabbaten. Van den d^g der offerande van de eerstelingen der vruchten, de eerste garf, dat is op den tweeden dag na paschen, moesten zeven weken ge teld worden. Als die dag aangebroken was, als hij volkomen gekomen was, dus na den vorigen avond en een ge deelte van den dag, dan moest het spijsoffer van het pinksterfeest ge bracht worden. Het eerste maal van den nieuwen oogst. De Joden hechtten'en terecht veel waarde aan die letterlijKe vervul ling van den dag. Op dat merkwaardig offeruur was de spanning in Jeruza- lems tempel groot. Zoo is de spanning, de blijde feest- jubel, ook op dezen pinksterdag, waar op de Vader, volgens Jezus' belofte, den Trooster zendt, groot. Het Jood- sche volk viert zijn feest der eerste vruchten, viert het feest der wetgeving op dezen dag. Maar er is spanning in bijzonderen zin in den discipelenkring. Zij waren eendrachtelijk bijeen en ver wachtten de-belofte van Christus. Ook dit feest, op dezen eersten dag der week, moet dienen om de nieuwe bedeeling in te luiden. Het eene gaat in het andere over. De discipelen zul len ongetwijfeld als alle Joden Pink sterfeest gevierd hebben'. Het offeruur w.erd ook door hen verbeid, maar in eendrachtig samenzijn. Zij zoeken el kaar op', 't Is alsof zij gevoelen dat iets, meer dan het gewone Pinksterof fer, te gebeuren staat. In Jeruzalem .groot feestelijk ver toon. Trompetten en bazuingeschal, de huizen versierd met palmen en meien' van dichte boomen. Drankoffers van wijn in den tempel en de tafels ge kroond met overvloedige spijs en vroo- lijk makende dranken. Straks zal het groote feest aanvangen. Het volk stroomt reeds samen. Ook de discipelen zullen .iets van die feestvreugde hebben genoten. Hoe geheel anders nu, bij zeven we ken geleden. Wat al gewichtige gebeur tenissen hebben in die weken plaats ge had. Wat gewichtige gesprekken heeft Jezus met hun gehouden. Maar boven al, zij mogen van Jeruzalem niet schei den voor dat zij de belofte hebben ont vangen. De Trooster zal komen. Meer dan ooit zijn zij vervuld met spanning naar hetgeen gebeuren zal. Wat zal die Trooster zijn? Wat brengt hij? Zij zijn als- kinderen die hun vader verwachten, die van een verre reis ko mende, hun een kostelijk goed zal mee brengen. Zóó, onder die spanning, komt het Pinksterwonder. Ik zal U geen weezen laten had Je zus in den lijdenszwangeren nacht tot zijn discipelen gezegd. Niet alsof het lichamelijke scheiden door Jezus' he melvaart, de verlatenheid, van het wee en zijn meebracht. Integendeel Zoo lang Jezus bij hen was was de hem^l op aarde, omdat in Jezus alles is wat een wees behoeft, wie Jezus heeft, heeft den Vader. Maar die zaligheid in Jezus' nabijheid kon op aarde niet v o 1 k o pi e n zijn. D.e geloovige is op den Hemel aangelegd. Jezus is heen gegaan om plaats te bereiden. Maar Jezus zal den Trooster zenden en die zal in alle waarheid leiden. Het wach ten daarop is maar kort geweest. Maar gedurende dien tijd waren de discipe len dan ook als weezen, die den Vader verwachten. Op den Pinksterdag komt de hereeni aing met den Vader. In die waarheid leidt de H. Geest nog steeds dieper in. Hij leert bidden Abba Vader! Christus heeft op den Pinksterdag Zijn Kerk afgezonderd. Zij moet zijn de uitdraagster van de weldaden in Christus verborgen. Zij moet het leven doortrekken met den geest van Chris tus. Die taak ligt op alle terrein. Die taak ligt in de eigenlijke evan gelieverkondiging door de Kerk. Die taak ligt ook in het Maatschappelijk en Staatkundig leven. Ook in het Staatkundig leven legt de Pinksterzegen ons een plicht op. Heel het leven moet Gode gewijd wor den. Wij mogen niet tevreden zijn met een plaats voor Christus naast ande ren, neen Christus moet Koning zijn van alles. Dat is een taak te zwaar voor ons, daarom geeft God ons Geesteskracht. Dat is ook de Pinksterzegen. Geve God ons dien in rijke mate te genieten. V Gemeentelijke bemoeiing. In de Tweede Kamer zeide de heer Heemskerk deze week, dat opmerkin gen van Sociaal-Democratische zijde hem leerden hoe noodzakelijk een door hem ingediend voorstel wel was. Zooiets overkomt ook ons, nu de Leidsche medewerker van „Het Haag- sche Volk" ons de- eer aandoet onze beschouwing over de gemeentelijke verordening te hespreken. Na den inhoud van onze driestar weergegeven te hebben, komt hij met de volgende afkeuring van onzen voor slag om aan de gemeenschap over te laten den strijd tegen onredelijke huur opdrijving na de intrekikng van de Huurwetten. „Om dit'parlikulier gedoe zouden de huiseigenaren al zeer weinig ma len. Wij staan op het standpunt, dat over het algemeen de thans bestaan de huurprijzen voldoende zijn voor een behoorlijk rendement. Elke'ver hooging moet als onredelijk worden afgewezen, tenzij de redelijkheid kan worden aangetoond. De christelijke redaktie moge nog zoo huiverig zijn voor gemeentelij ke bemoeiing in dezen, wil ze wer kelijk in het belang der kleine luy- den handelen, dan zal zij zich over haar huiverigheid moeten heenzet- ten en met ons ijveren voor een ge meentelijke huurverordening". Nu van deze zijde zoo met aandrang wordt gepleit voor een gemeentelijke verordening, zijn wij nog temeer hui verig voor zoo n verordening. Maar wij zullen ons oordeel opschor ten tot B. en W. ons cijfers geven. Want voor noodzaak moeten ook wij bui gen ook al zijn wij ia principe er tegen. STADSNIEUWS. STEDELIJK MUSEUM „DE LAKENHAL". Wij ontvingen het verslag van den toestand van het Stedelijk Museum „De Lakenhal" gedurende het jaar 1926 en ontleenen daaraan het volgen de: De samenstelling van de Commissie bleef ongewijzigd; de periodiek aftre dende leden, de keeren Dr. P. J. Blok, B. J. Huurman Dzn. en F. II. Verster, werden door den Gemeenteraad her benoemd. Hoewel dit valt buiten het tijdperk van dit verslag, kunnen wij niet nalaten hier melding te maken van het ernstig verlies, dat de Com missie leed door het plotseling over lijden van haar medelid Verster op 21 Januari j.l. Het vaderland verliest in hem een der meest begaafde kunste naars en wij zullen maar al te zeer zijn vriendelijke medewerking missen en zijn deskundige adviezen op kunst gebied. Zijn naam zal bij oris steeds in dankbare herinnering voortleven. Den len Mei werd op feestelijke wij ze de dag herdacht, dat de directeur voor 25 jaar tot archivaris der gemeen te en kort daarna tot conservator van het museum werd benoemd. Bij deze gelegenheid was in de drie tentoonstel lingszalen door de goede zorgen van den adjunct-directeur, den heer A Coert, een tentoonstelling ingericht van de belangrijkste in die 25 jaren door het museum op schilderijenge-' bied verkregen aanwinsten. Op het gebied der Tentoonstellingen valt in de eerste plaats de zoo goed geslaagde Jan Steen-ten toonstelling (15 Juni—31 Augustus) te vermelden, ge houden onder de auspiciën van een speciaal daarvoor gevormde commis sie. die elders hierover uitvoerig ver slag zal uitbrengen. Aan verschillende vereenigingen en commissies werd gelegenheid gegeven om in het museum tentoonstellingen te houden. De Leidsche Kunstkring deed ons nader kennis maken met de werken van Fransche kunst uit de collectie J. F. van Deenen (16 Maart 4 April), en wijdde een tentoonstelling aan C. Breman en later aan Mathieu Wiegman, waarbij door den heer Jhr. P. van der Meer de Walcheren een openingswoord werd gesproken. De Leidsche Amateur Fotografen Vereeni ging hield een tentoonstelling van Amerikaansche photographieën, waar bij de heer Boer een toelichting gaf, en een speciaal gewijd aan het werk van Berssenbrugge. Oud Leiden noo- digde den heer C. C. E. Crone tot een lezing over de ontwikkeling der scheepstypen en Prof. Dr. W. Martin tot een voordracht over Jan Steen in den voor-avond van de Steen-herden king. De vereerders van Carolus Clu- sius herdachten hier den beroemden plantkuridige, naar aanleiding van zijn geboorte op 19 O.ctober 1527 door een tentoonstelling in hoofdzaak inge richt door Dr. F. W. T. Hunger te Am sterdam. Een poging om de retrospectieve tentoonstelling van Fransche kunst te Amsterdam ook te Leiden te krijgen, stuitte af -op bezwaren van de Fran sche regeering wegens de hooge extra- kosten. 'Het bezoek bereikte dit jaar het on gekende cijfer van 56786, waarvan de overgroote meerderheid gevormd werd door bezoekers cler Jan Steen-tentoon stelling. Het -aantal der personen, die alleen het museum bezochten, bedroeg 13433 tegen 14879 in het vorige jaar. Door het ontruimen van twee der drie groote kunstzalen voor de Jan Steen-tentoonstelling, moest een nieu we opstelling gevonden worden voor de aldaar gewoonlijk tentoongestelde schilderijen. Na afloop werden hier voor de ou'cle zalen weder ingericht, waarvan gebruik gemaakt werd om enkele kleine wijzigingen aan te bren gen. De aankoop van het altaar uit de Oud-Katholieke kerk maakte een ver bouwing noodzakelijk van het link- sche zijvertrek op de bovenste verdie ping van het oude gebouw. Het afloopen van het assurantie-con tract gaf aanleiding tot een betere aan wijzing der voorwerpen en schilderijen naar de laatste uitgaven der catalogi. Het Museum had ook dit jaar weer tal van aanwinsten te boeken; voor werpen die aangekocht of ten geschen ke ontvangen werden, terwijl ook eeni- ge voorwerpen in bruikleen werden ontvangen. UIT HET BLOEMBOLLENBEDRIJF. Gistermiddag werd in café „Zomer- zorg" een vergadering gehouden om zoo mogelijk te kooien tot opzegging van het contract tegen het snijden van Narcissen. De zaal van Zomerzorg was stamp vol. In de oproepingscirculaire voor deze vergadering stond onder meer dat een zeer groote massa Kweekers eindelijk het nutteloos streven van de handha vers van dit contract beginnen in te zien omdat 't alleen geld kost en groo te lasten meebrengt en alleen voordeel aanbrengt aan de zwaarste concurren ten van Rijnsburg en Aalsmeer, die uitermate door de diverse contracten gebaat zijn. De onderteekenaars van de oproepingscirculaire zijn van mee ning, dat het Narcissen-snijden het we ligst tiert, zoolang een dergelijk con tract bestaat. De vergadering van gistermiddag stond onder leiding van Mr. Bolsius die in zijn openingswoord zei dat het doel van deze vergadering genoegzaam is gebleken uit de circulaire die allen ontvangen hebben. Deze vergadering is belegd om vredelievend tot een op lossing te geraken. Mogelijk is dat dit bereikt wordt niet een op te richten vereeniging, mogelijk is het echter ook dat al die rompslomp niet noodig is. Spr. wijst er met nadruk op dat het niet zoozeer gaat tegen het snijden van de narcissen, maar in hoofdzaak tegen de bepalingen van het contract en de uitwerking daarvan. Het gaat er. niet om of het snijden al of niet goed is, het gaat er slechts om of men van het contract af wil. Door den heer I'ittenboogaard werd opgemerkt dat het algeheel weren van bloemen op <Ie markt nooit tot stand komt. In de practijk Is niemand blij ven zitten met de bollen van kort-afge sneden narcissen. De heer Prins verzet zich tegen de opzegging van het contract. Wanneer er maar niet zooveel waren die weiger den het contract te teekenen, zou het wel beter gaan, maar dat is de groote fout. Het contract op zichzelf heeft zeer zeker waarde voor de Narcissen- kweekers. De voorzitter verzoekt de heeren die zich tegen het contract willen uiten, op te staan. Het grootste gedeelte van de verga dering staat op. Echter blijkt dat on der dezen verschillende zijn die het contract niet geteekend hebben en daarom verzoekt de Voorzitter dege nen die met het contract verbonden zijn te willen opstaan wanneer ze er van af willen. Ook thans rijzen zeer velen yan hun zetels, waarin de voor zitter aanleiding vindt degenen die dat wenschen te verzoeken de volgende verklaring te willen teekenen: „De ondergeteekenden verklaren bij deze ieder voor zich opdracht en mach tiging te geven aan (de naam van den advocaat) om namens hen vóór 1 Juli 1927 opzegging te doen aan de Vereeni ging „De Narcis" van de overeenkomst van deze vereeniging met de Narcis- kweekers ter bestrijding van den han del in Narcissen-bloemen, gesneden of geplukt van den kouden grond, zooals is vastgesteld en op de voorwaarde, als vervat in het contract gedateerd 1 Februari 192G. Ondergeteekenden machtigden hier bij (naam van den advocaat) om al. datgene te doen of te laten, wat naar hun inzicht gewenscht is om tot spoe dig mogelijke beëindiging van ge noemd conract te geraken". Nadat nog eenige gedachten wisseling heeft plaats gehad tussclien de heeren Uittenbogaard en de Vrome, welke laatste zegt dat het contract geen knel lende bepalingen heeft wanneer men het naleeft, maar dat men niet moet trachten van twee walletjes te eten zooals dit veelal gebeurd is, terwijl de eerste absoluut geen heil meer ziet in het contract omdat het in de practijk onmogelijk kan worden doorgevoerd, circuleert bovengenoemde verklaring bij de aanwezigen. - Aan het einde 'der vergadering deelt4 de voorzitter mede, dat ongeveer 70 personen de verklaring geteekend heb ben. Er waren reeds 28 adhaesiebetuigin- gen ingekomen, reden waarom het Be-, stuur meent dat hiermede een goede basis gelegd is om de zaak verder voort te zetten In verschillende plaat sen zullen de verklaringen ter teeke- ning worden neergelegd. Nadere bij zonderheden zullen nog bekend wor den gemaakt. Daarna volgt sluiting. TENTOONSTELLING „ONZE VOEDING EN MELKHYGIèNE" Men schrijft ons: Onder advies en controle van een commissie, bestaande uit de H.H.: Prof. Dr. H. Remmelts, Dr. B. P. B. Plantenga, Dr. I. H. J. Vos en R. H. van Gelder, zal er van 18 Juli in de jSt^ds gehoorzaal een tentoonstelling gehou den worden „Onze Voeding- en Melkhy giène". Het doel dezer tentoonstelling is^ian het groote publiek te laten zien, op welke wijze de verzorging onzer voeding, en daarvan in de eerste en voornaamste plaats de melk, op hy giënische wijze kan en behoort plaats te hebben. Imimers hoezeer het nut van reclame door middel van doel treffende advertenties in, couranten en tijdschriften niet ontkend kan worden, schijnt de persoonlijke aanschouwing toch altijd nog de beste wijzen van ken nismaking met diverse voedingsmid delen en conserveeringsmethoden te zijn. Wij zijn er zoo aan gewend, dage lijks bij de winning, bereiding, ver pakking enz. van levensmiddelen on hygiënische wijze van doen te zien, dat het noodzakelijk schijnt, te laten zien, hoe het beter kan en dus moet gebeu ren. Het moge bijv. vreemd schijnen in een tijdperk, waarin de hygiëne haar hoogste triomphen schijnt te vieren te pleiten voor de noodzakelijkheid van zindelijke melkwinning, maar wie bekend is met de vaak meer dan erger lijke toestanden op dit gebied, zal on middellijk toegeven, dat met alle krach ten aan verbetering moet worden ge welkt. De veeartsen en de keurings diensten voeren den strijd al jaren en systematisch, en zij verdienen daarbij door het groote publiek, de verbrui kers, te worden bijgestaan. Om dat te kunnen bereiken, moet het publiek worden ingelicht, moet het zien, hoe het kan, wat het kan eischen. Daar alle ten toon te stellen artikelen op hun hygiënische betrouwbaarheid door de ten deze deskundige controle-com missie zijn beoordeeld, zal men een keur van levensmiddelen, alsmede be- reidings- en conserveeringsmiddelen op de tentoonstelling verzameld vin- Belangrijkste nieuws in dit Hommer. Binnenland. H. M. de Koningin en H. K. H. Prin ses Juliana bezoeken de geteisterde streken. Het wetsontwerp betreffende goed- koope paspoorten en den verlengden 1 geldigheidsduur door de Tweede Ka mer aangenomen. Buitenland. De kwestie der fascistische arbeids- vertegenwoordiging op de Internatio nale Arbeidsconferentie te Genève. De Russische delegatie is uit Londen vertrokken. Chamberlin is gereed voor den vliegtocht New York—Brelijn. MAANDAG 2e PINKSTERDAG ZAL ONS BLAD NIET VERSCHIJNEN. den, waardoor deze zich van de gewo ne tentoonstellingen van alles en nog wat gunstig zal onderscheiden. Ds. W. DEN HENGST. Wij vernemen dat Ds. W. den Hengst Em. Pred. bij de Geref. Gemeente al hier, zeer ernstig ongesteld is. Donderdagavond is de patiënt, die reeds geruimen tijd lijdende is, bui ten bewustzijn geraakt en tot op he den nog niet bij kennis gekomen. Het laat zich begrijpen, dat in deze omstandigheden geen bezoeken kun nen worden toegelaten. Te minder niet, daar de patiënt thui9 verpleegd wordt, en de zorg der fami lie in hooge mate gevraagd wordt. WARMOND VOORHEEN EN THANS. Bij de N.V. Drukkerij C. de Bink en Zoon, alhier, zal binne. kort een be langrijk historisch werk verschijnen: „Warmond voorheen en thans" in schetsen als proeve eener geschiede nis van het dorp en de heerlijkheid Warmond en zijne bewoners, alsmede van de edele geslachten die de heer lijkheid bezaten, welke in het Am bacht hunne Sloten bewoonden, als ook de beschrijving van de Oude Kerk, kloostprs en kasteelen in afzonderlijke deelen, door W. C. H. Machen en wijlen C. Lugthart, met vele teekeningen naar oude prenten, zegels en munten, van Alex Machen, alsook reproductiën van kaarten en portretten. De oud-hoogleeraar Prof. P. J. Blok zegt in zijn inleidend woord: „Met genoegen voldoe ik aan het verzoek van den schrijver om een woord van aanbeveling voor zijn werk. Het is, dunkt mij, voor een dorp als Warmond gelijk voor ieder dorp van beteekenis van groote waarde, dat iemand als de schrijver, die een groot deel van zijn leven aan deze taak heeft gewijd, de geschiedenis zijner woonplaats met liefde en toewijding beschrijft. Niet alleen de wording van het dorp kan daardoor beter worden begrepen, niet a-lleen de nieuwsgierig heid van den belangstellende kan er door worden bevredigd, maar het boek kaïj ook onmiddellijk praktisch nut doen, daar dit opmerkzaam kan ma ken op rechten en verplichtingen van moreelen zoowel als van zakelijken aard, die op het dorp, op de gemeente rusten en soms ten nadeele van de gemeenschappelijke belangen in het vergeetboek zijn geraakt of zouden kunnen raken. Zonder voor alle uit spraken en meeningen van den schrij ver borg te willen staan, spreek ik gaarne als mijn overtuiging uit,, dat het werk aan redelijke eischen van nauwgezetheid en historischen zin vol* doet. Ik wensch het een goed succes toe". FEESTAVOND NUTSZAAL. Wij verwijzen belanghebbenden naar de advertentie in dit nummer, waarin de jongens en meisjes, welke hulp ge boden hebben bij de Gemeenteraads verkiezing, worden uitgenoodigd tot bijwoning van een feestavond in de Nutszaal op Woensdag 8 Juni a.s., des avonds te half acht uur. 1 't Zal naar we vernemen een leute avondje worden; we vertrouwen dan ook dat allen op tijd aanwezig'zullen zijn. KINDERKOLONIES. Gistermiddag hield de afdeeling Lei den van het Centraal Genootschap voor Kinderherstelling- en Vacantieko lonies onder voorzitterschap van prof. dr. E. Gorter, in de Kinderkliniek aan den Rijnsburgerweg haar jaarlijksche vergadering. Aan het in die vergade ring uitgebracht verslag is het volgen de ontleend: In het bestuur kwam er in het afge- loopen jaar geen verandering. Op 31 December 1926 bedroeg het aantal le den 190. Op aanvragen voor subsidie aan de

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1