CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 6*™ JAAKGAINTO DINSDAG 31 MEI 1927 NUMMER 2141 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per weekf 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Dit niünmer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V „Volk"vergissing en nog wat Een enkele keer gebeurd bet wel eens dat de redactie van „Het Volk' een tendencieus bericht herroept. Zoo ook in het nummer van Zaterdag. Wij lezen daar als volgt: „Wij ontleenden aan een protes- tantsch kerkblaadje bet bericht, dat de italiaansche pater Antonio Oldra het ter-dood-brengen van alle pro testanten geëisch had. De pater weerspreekt deze beschul diging thans in „de Tijd". Hij zegt verder over de ketters in het alge meen gesproken te hebben, zonder de protestanten te noemen. Is deze tegenwerping weinig overtuigend (immers alle protestanten zijn ket ters in roomsche oogen), meer hout snijdt des paters andere verzekering, dat bij slechts een historische recht vaardiging der middeneeuwsche in quisitie gegeven heeft. Hij heeft, schrijft hij, uiteengezet, dat de toen malige ketters tevens ordeverstoor ders waren, doch maakte melding van talrijke pauselijke vermaningen die al te groote gestrengheid der in quisitie, gelijk in het bizonder in Spanje voorkwam, afkeurden". Ofschoon wij het ridderlijker gevon den hadden indien „Het Volk" dit be richt als rectificatie in stede van tegenspraak had geplaatst, is het opzichzelf toch goed. Maar wij wilden nog op iets anders wijzen. Zou het geen tijd worden dat verschillende Protestantsche bladen ophouden de Roomschen dingen in de schoenen te schuiven waar zij part noch deel aan hebben. Wij meenen dat wat pater Antonio Oldra hier zegt van de pauselijke ver maningen inderdaad op geschie,dkun- dige feiten steunt. Laten wij ais geloovige protestanten liever Rome bestrijden in zijn Kerk leer en zijn beginsel van het brengen van Maatschappij en Staat onder de klem van het Kerkelijk gezag, dan met dwaze anti-papistische ophitserij. Be ginsel tegenover beginsel. Geen bestrij ding met een beroep op soms onjuiste geschiedbeschrijving. V gemeentelijke huurver- ordening. Vooral van Sociaal-democratische zijde wordt sterk aangedrongen op het in het leven roepen van een gemeente lijke huurverordening als straks de Ruurcommissiewet zal verdwijnen. Ook onzerzijds/ moet worden toege geven, dat het mogelijk is, dat onge- wenschte huurverhoogingen zullen voorkomen. Het feit dat nu nog steeds verzoeken om huurverhooging hij de Huurcommissie in behandeling ko men, zegt veel. Ernstiger is mogelijk nog dat er nog steeds een aanzienlijk verschil is tusschen het gevraagde be drag en het toegestaan bedrag der verhooging. Toch meenen wij, dat er reden is om tot voorzichtigheid te manen. Zelfs in deze voorbeelden, die worden aange haald om de, noodzakelijkheid van overheidsdwang te demonstreeren, kan men ook zien symptomen die ons leeren dat wij een anderen weg uit moeten. Elke overheidsmaatregel van wetge- venden aard ontmoet nu eenmaal meer of minder verzet. Zoo is het ook geweest met-de Huurcommissiewet. Ook wij hebben als secretaris van een Huurcommissie .gefungeerd en kunnen uit ervaring spreken. Men schen die in andere zaken eerlijk en trouw waren, vonden geen bezwaar om voor de Huurcommissie verklarin gen te doen die den toets niet konden doorstaan. In dat opzicht was de hou ding gelijk aan die tegenover den fis cus. Daaruit is dan ook voor een deel te verklaren, dat nog steeds geen so ciaal gevoel de verhouding tusichen huurder en verhuurder bepaalt. Zou het daarom niet heter zijn om in stede van door een dwingende ver ordening voor te schrijven hoe het zijn moet, langs den weg van organisatie de markt te regelen? Wij meenen dat met name onze woningbouwvereni gingen, onze woningverhuurbureaux, maar ook verschillende maatschappe lijke organisaties, hier mooi werk kun nen doen. De gemeente kan hier steu nen door het archief van de Huurcom missie ter beschikking te stellen. Wij gelooven vast, dat publiciteit van elk geval van onredelijke huurop- drijving spoedig ons van dat euvel zou verlossen, even zeker ate straks door een gemeentelijke verordening. Voegt men nu nog daarbij het taa,-e leven dat gerpeenlijk een overheids maatregel heeft, ook al is hij uit den BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Me de deelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent tijd.de crisiswetten de.Huurcom- missiewet incluis bewijzen het dan moet men huiverig zijn voor een gemeentelijke verordening. Ten slotte komt. daar nog bij de kwestie van de geringe strafmaat die wordt toegemeten op de overtreding van een gemeentelijke verordening, want wij meenen dat het legislatief niet mogelijk is om een zwaardere straf te eischen dan op andere straf verordening-overtredingen gesteld. Een moeilijk vraagstuk waarop wij mogelijk straks, na het verschijnen van het prae-advies van B. en W.t nog terug komen. STADSNIEUWS. PROF. EINTHOVEN. Prof. Dr. W. Einthoven hoogleeraar ip de physiologie, is sedert eenige da gen ongesteld en is daardoor verhin derd college te geven. JAARLIJKSCHE VERG. V. V. V. In den Vergulden Turk werd gister avond de jaarvergadering gehouden van de Vereeniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer voor Lei den en Omstreken. De Voorzitter, de heer Frentzen, opende de vergadering, waar zooals telkenjare slechts weinige led,en aan wezig waren, en gaf na een woord van welkom gesproken te hebben, het woord aan den Secretaris, die de notu len las, welke onveranderd werden gearresteerd. 1 Vervolgens bracht de penningmees ter verslag uit van zijn gehouden be heer. De rekening over 1926 sluit met een totaal bedrag in Ontvangst en Uit gaaf van 8937.59. Saldo nihil. Het leden-aantai bleef ongeveer sta tionair. Er is daarin weinig vooruit gang te bespeuren, wat zeer jammer is waar toch zoo velen belang hebben bij de V.V.V. Er moest elk jaar een flink aantal leden bij gewonnen worden. Met de rijwielbewaarplaats gaat liet goed. Het aantal rijwielen is wel eenigs zins verminderd, wat waarschijnlijk is te wijten aan het meerdere verkeer met autobussen e. d., maar de exploi tatie is toch zeer bevredigend. De voorzitter dankte den penning meester voor zijn verslag en meende ook dat het hard noodig was diegenen aan te moedigen die zich tot nog toe van het lidmaatschap hebben gespeend. Spr. wees op de Jan Steen ten toonstel ling die schitterend is geslaagd en waaruit is gebleken dat vele menschen groot belang hebben bij dergelijke din gen. Spr. wees ook op het informatie bureau hij het station dat tegenwoor dig ook dienst doet als officieel reis bureau en waarvan al heel veel men schen zeer veel gemak hebben onder vonden. Het is daarom zoo te betreuren dat zoo weinig middenstanders, die er toch het meeste belang bij hebben, lid der vereeniging zijn. De heer Leemans wijst er op, dat in middenstandskringen wel degelijk het het belang van de V. V. V. gevoeld wordt. Er zijn dan ook reeds stappen gedaan om meerder contact te ver krijgen maar tot nog toe is daar niets van gekomen. Spr. raadt het Bestuur van de V. V. V. aan met de verschil lende middenstandsvereenigingen te confereeren. De Voorzitter is zeer dankbaar voor deze opmerkingen en zal er rekening mede houden. De heer van Spall verwacht veel van persoonlijke bezoeken, waar echter «ie andere bestuursleden het niet mee eerus zijn. Vervolgens leest de Secretaris zijn jaarverslag, waarin hij memoreert ne verschillende dingen waarin de V. V. V. naar buiten uitgetreden is, zoo bij het 40-jarig bestaan van de 3-Octoher-Vereeniging, toen een sere nade gebracht is door bijna'alle Leid- sche vereenigingen, bij het bezoek van 200 Engelsehe padvinders aan ons land en verschillende andere dingen. Het meeste werk werd echter verricht op het inlichtingenkantoor op het Stationsplein door Mej. SchuijtBest, die in het afgcloopen jaar 6426 inlich tingen heeft verschaft aan personen van diverse nationaliteiten. De V. V. V'. heeft een r- ille, maar belangrijke plaats ingenc.rnen in het* Leidsche leven. De Voorzitter wijst nog op den\ steun aan Mej. SchuijtBest verleend door Mej. de Haas, waarvoor hij haar dank zegt. In de financieele commissie woi'üen daarna benoemd de heeren v. d. Heide, v. d. Laan en. Riedel, terwijl tevens een reserve-commissie wordt be noemd. In het bestuur worden bij acclama tie benoemd en herbenoemd de heeren Frentzen, den Hollander, C. J. v. SpalJ Jr. en Mr. Yrijberghe de Coningh. De voorzitter dankt de heeren van de Graaff en v. Spall voor wat ze steeds als bestuuslid voor de V.V.V. hebben gedaan en hoopt ze nog dik wijls in het midden der vereeniging te mogen zien al is het dan niet als be stuurslid. De heer v. Spall dankt met een en kel woord voor deze woorden. Hierna volgt sluiting. MUGGENPLAAG. Er gaat geen jaar voorbij, zonder dat de Geneeskundige Dienst klachten ont vangt over een muggenplaag. Meest al wordt dan tevens gewezen op ge vaar voor malaria. •Nu behoeft men zich over dit laatste gelukkig niet bezorgd te maken; ma laria komt te Leiden niet voor. Doch muggenbeten zijn ook zonder dien al onaangenaam genoeg. Menig gezellig zitje, buiten, moet wegens muggenaan vallen ontruimd word 311, en de rus tigste slaapkamer kan door een tiental muggen aan 'zijn bestemming worden ontrokken. Wil men deze narigheden vermijden, dan is nu de tijd voor handelen geko men. De muggen worden in water uit gebroed. Reeds hebben de muggen, die den winter doorstonden, hunne eieren gelegd in slooten en plassen. Men giete dus nu een dun laagje pe troleum op de oppervlakte van het water; de larven worden dan gedood en het aantal muggen belangrijk be perkt. Verder lette men op regentonnen, le dige flesschen, blikjes, enz. Alles waar water in staat kan een broedplaats vormen voor muggen-larven, en dient afgesloten of geledigd te worden. Aldus adviseert Dr. Horst van den Geneeskundigen Dienst. TRAMSTORING. Hedenmorgen tusschen half 10 en half 11 is het tramverkeer tusschen Leiden en Den Haag van de N.Z.H.T.M ongeveer een uur gestoord geweest, tengevolge van het feit, dat op een wa gen. tusschen Leiden en Voorschoten kortsluiting ontstaan was. Gistermiddag is de 23—jarige vrouw C. v. B. bezig met werkzaam heden in perceel 2e Gortestraat 64, door een zoldergat gevallen. Ze be kwam geen uiterlijk letsel, maar klaag de over haar inwendige pijn. Door den dokter van den E. H. D. is ze naar haar huisdokter verwezen. In den nacht van Zondag op Maandag is op den Haagweg door in klimming ingebroken in een tijdelijk onbewoond perceel, waarvan eigenaar is de caféhouder H. Ontvreemd zijn een heele en een halve flesch oude ge- never. Ten nadeeie van den student K. is gisteren een rijwiel ontvreemd dat onbeheerd voor een winkel op de Bree- st.raat stond. Gisteravond zijn van de trein, die 8.10 van Leiden naar Haarlem vertrekt eenige ruiten ingegooid, eerst bij Zo- merzorg en daarna op den Haarlem merweg. Geen der reizigers bekwam eenig letsel. Gisteravond half nes is een jong knaapje spelenderwijs ter hoogte van de drukkerij der fa. Brill te water ge raakt. De heer Tendeloo Jr., dit ziend,?, vanuit zijn huis aan de overzijde, begaf zich oogenblikkelrjk le wat r, en mocht het genoegen smaken, den drenkeling op het droge te blrengen. BINNENLAND. DE KONINGIN NAAR EINDHOVEN. De Koningin en de prinses vertrek ken vanmiddag 6 uur 41 min. per ex- tratrein via Utrecht van Het Loo naar Eindhoven en keeren Donderdagmor gen 9 uur 45 min. via Zutphen op Het Loo terug. J. H. DE WAAL MALEFIJT. De oud-burgemeester van Katwijk, oud-minister J. H. de Waal Malefijt, kort na zijn aftreden ziek geworden, is thans opgenomen in een ziekeninrich- ting te Rotterdam, alwaar hij een ope ratie zal moeten ondergaan. H. DE WILDE. De heer H. de Wilde, A.R. lid van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland, zal zich volgens de „Tel." bij de ko mende verkiezingen van leden van Ge deputeerde Staten niet meer als zoo danig herkiesbaar stellen. DE RAADSVERKIEZING TE AARDENBURG. Naar aanleiding van h,et onderzoek, dat de justitie heeft ingesteld naar het gebeurde bij de gehouden gemeente-, raadsverkiezing i» Zaterdag te Aarden burg een Roomseh-Kajholieke protest- vergadering gehouden; 's middags na drieën vormde zich een stoet hij de R.- K. kerk, die voorafgegaan werd door een muziekgezelschap uit Maldegem (België) en het kerkelijk fanfare-gezel- schap uit Middelburg (België) bene vens de grenszangers uit Eede en welke naar het terrein trok, waar de vergadering zou gehouden worden. An dersdenkenden werden niet toegelaten De vergadering werd geopend door den heer Noliet te Aardenburg, hoofd der R.-K. school in het naburige Heille Na hem kreeg een spreker van het Gilde van de Klare Waarheid te Am sterdam het woord. In het dorp bleef alles rustig. De politie was versterkt. RADIOVERKEER MET SCHEEPS- STATIONS. De onlangs gehouden proeven met het van rijkswege met een kortegolfin- stallatie uitgeruste stoomschip Slamat en de daarna gevolgde proeven met de P. C. Hooft en de Simon Bolivar heb ben een zoodanig gunstig resultaat ge had, dat de rijkstelegraafdienst bin nenkort het verkeer met korte golven voor telegrammenwis^eling met sche pen op zee als regelmatigen dienst hoopt te kunnen open stellen. GROOTE WERKLOOSHEID OP DE VELUWE. Wat in geen jaren zoo erg was met de werkloosheid op de Veluwe is nu het geval. Honderden menschen zijn werkloos. Deze werkloosheid is maar geen pe riodieke maar is toe te schrijven aan overbevolking. Alleen qmigratie op groote schaal kan hierin verbetering brengen, of er moeten zich nieuwe in dustrieën vestigen voor de goedkoope werkkrachten. DANSEND DEN HAAG. In den Gemeenteraad van Den Haag is gisteren met 22 tegen 20 stemmen (links tegen rechts) besloten om geen dansverbod op Zondag uit te vaardi gen. Zooals men weet, was de aan de or destelling dezer kwestie eén gevolg- van het aannemen van een motie van den heer Duymaer van Twist bij de begrootingsbehandeling. B. en W. heb ben advies gevraagd van de Commis sie voor de Strafverordeningen. De meerderheid dezer Commissie advi seerde tot het niet uitvaardigen van een verbod. De meerderheid van het College was dien overeenkomstig ook tegen. Zooals met ziet is het verbod met een kleine meerderheid afgewezen BUSLIJNEN DEN HAAG— GRONINGEN—MAASTRICHT. Naar het „Vad." meldt, heeft de N.V. Zuid-Hollandsche Autohandel Maat schappij, die den busdienst Waalha venScheveningen exploiteert zich gewend tot de colleges van Gedep. Sta ten der provincies Zuid-Holland, Utrecht, Gelderland, Overijsel, Drente, Groningen en Limburg met het ver zoek om toestemming tot het in wer king brengen van autobuslijnen, spe ciaal voor nachtverbindingen tusschen 's-Gravenhage en Groningen, via Utrecht, Zwolle, en 's-Gravenhage en Maastricht, via Utrecht en Arnhem. De vertrektijden van beginpunten zullen steeds liggen tusschen 12 uur 's nachts en 6 uur v.m. De tocht naar Groningen duurt 8 uur en naar Maastricht 7 Vi uur. Het ligt in de bedoeling der Z.H.A.M. deze lijnen te exploiteeren met eerste klas materiëel, zoo noodig slaap- en restauratiewagens, welke ongeveer zullen zijn ingericht, wat uiterlijken vorm aangaat, als de wagens die thans loopen op de lijn Scheveningen- Waalhaven. De vergunningen voor de verschil lende afstanden zijn inmiddels door de Z.H.A.M.-directie aangevraagd. Het tarief zal waarschijnlijk gebaseerd zijn op 3 ets. per K.M., zoodat het traject Den Haag—Utrecht 2, Den Haag- Zwolle 5, Den Haag—Groningen 8 Den HaagArnhem 3.50, DenHaag Roermond 6.50 en het traject Den Ilaag—Maastricht 8 kost. Uit het Sociale Leven. CHR. MEÏAALBL .V ERKERSBOND. Zaterdagmorgen te ruim 9 uur werd de vergadering heropend door den voorzittere den heer Eikerbout, op de gebruikelijke wijze. Aan de orde van bespreking was een voorstel van Apeldoorn om wijziging te brengen in de werkwijze van den -•Slgemeenen Raad. Na breede discussie werd door het bestuur toegezegd, dat het in de ko mende bondsvergadering met een voor stel tot wijziging zal komen. Het voorstel-Rotterdam: De honds vergadering spreke zich uit over het al of niet wenschelijke dat meerdere vrijgestelden onzer organisaties ge lijktijdig zitting zullen nemen in Ra den en Staten, en een voorstel-Velp, dat een absoluut verbod wil, maakte een onderwerp van breede en uitgerek te discussie uit, hiermede eindigende, dat een commissie werd benoemd om in de e.k. bondsvergadering van ad vies te dienen. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Ernstig ongeluk bij een onbewaak- ten overweg. De Gemeenteraad van Den Haag weigert een dansverbod op Zondag uit te vaardigen. Buitenland. Een rede van president Coolidge over de ontwapening. De spanning tusschen Engeland en Egypte. De Engelschen zouden voornemens zijn troepen naar Tsienisin te zpnden. Protest der Chineesche nationalisten .:gen Japan's troep snzendingen naar China. De vergadering benoemde tot leden dier commissie de heeren Van Rijs wijk, Velp; Harbers, Utrecht; en een door de afd. Rotterdam aan te wijzen lid, terwijl als secretaris-rapporteur een lid van het hoofdbestuur zal wor den aangewezen. In de middagvergadering werden de voorstellen tot herziening van de werk loosheidsuitkeering na bespreking commissoriaal gemaakt. In deze bespreking kwam de wen- schelijkheid van hooger uitkeering sterk naar voren, doch werd tevens ge wezen op de bezwaren door den Minis ter ontwikkeld in verhand met de schaal der gemeenteklassen, welke een hoogere Rijksuitkeering weer ni- velleeren. De voorstellen om de mogelijkheid te overwegen van uitkeering bij ziekte tijdens werkloosheid en dat betreffen de uitkeering hij werkloosheid na het bereiken van den 70-jarigen leeftijd werden vervolgens behandeld. De vergadering vereenigde zich ten slotte met een voorstel van het hoofd bestuur, hierop neerkomende, dat in valide en oude arbeiders, die niet meer kunnen werken, na tien jaar lid. van den Bond te zijn geweest, een uit keering van 150 zullen ontvangen. Het hoofdbestuur werd gemachtigd de hiervoor noodige reglementswijzi gingen #voor te bereiden. Een voorstel om hij staking en uit sluiting de uitkeering te verhoogen werd, ingevolge het prkeadvies van het hoofdbestuur, zóó aangenomen, dat de kindertoeslag van 0.50 op 1 werd gebracht, terwijl de gedachte eener hoogere uitkeering aan den Al- gemeenen Raad zal worden voorgelegd ter overweging. Door den heer Gustave Walleijn, voorzitter der Belgische Kristen© Me taalarbeiders, werd nu het woord/ ge voerd om den groet over te brengen na mens 16.000 Kristene metaalbewerkers in België. Hij verklaarde met groot ge noegen deze vergadering te hebben bijgewoond en de besprekingen te heb ben gevolgd, die hier zoo zakelijk en kalm waren gevoerd, zoodat het hem had getroffen en de gedachte, dat de Noord-Nederlander koudbloedig was, hij hem post vatte. Toen echter de po- litiek de voorstellen Rotterdam en Velp in het, debat kwam, toen was alle koudheid verdwenen en kwam een warmbloedig mensch tot uiting waarover hij zich verblijdde. Met ge noegen kan Spr. meedeelen, dat in het zwarte woud van Charleroi, waar de socialisten een geweldigen druk op de menschen uitoefenen, een bres is ge schoten. De prachtige arbeid van enke len had tot gevolg dat de Kristene Me taalbewerkershond daar met 2000 le den was vermeerderd. Met een opwek king om den Belgischen broeder te. g© denken en de beste wenschen voor den groei van den Nederlandschen Bond, sloot Spr. zijn rede, welke een warm applaus ten deel viel. Nadat nog het voorstel van het hoofdbestuur om zich aan te sluiten bij het T.h.c.-fonds van het Chr. Nat. Vakverbond was verworpen en de rondvraag was gehouden, werd de ver gadering door den voorzitter gesloten. BUITENLAND. DE BREUK TUSSCHEN ENGELAND EN SOVJET-RUSLAND. Een verzoek van Rosengolz. Rosengolz, -de Sovjet-zaakgelastigdel lieeft een brief aan Chamberlain ge schreven om hem toestemming te vra gen voor de Russische bewindvoer ders van de Aft-cos en van de andere Sovjet-handelsdelegaties, alsook vooil eenige hoofden van dienst en leiden van net personeel, om in Engeland te blijven voor de liquidatie van Idie or ganisaties. Als deze toestemming niet word# verleend, verklaart Rosengolz, zal eU last tot onmiddellijke liquidatie wor»

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1