NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 30 MEI 1927 TWEEDE BLAD. WflT DE BUOEH ZEGGEN. Hei stembusraadsel te Aardenburg. 'Wij lezen in de Rotterdammer: Men schrijft ons nader uit Aarden burg: Het bericht onder laatste nieuws in het blad van Woensdag- opgenomen, dat het justitioneel onderzoek heeft be wezen, dat er bij de stembus geen fraude is gepleegd, en dat in vele bla den is opgenomen zullen wij maar voor rekening van het persbureau la ten, dat het verspreid lieeft. Dat bu reau zal goed doen zijn bron eens op de helderheid van zijn water te onder zoeken. ITet justitioneel onderzoek is nog in vollen gang. Door ons eigen onderzoek zijn raadselachtige dingen aan het licht gekomen over de stembus in dis trict II. Op No. 1 van lijst 3 (onze anti-rev. lijst) dhr. Catsmazi, hebben 43 perso nen (er kunnen er nog enkele zijn van wie. we het. niet beslist, weten) ver klaard te hebben gestemd zonder eeni- ge bijvoeging, uitslag 31 stemmen; op No. 2, dhr. Sckeele, 2 personen, uit slag 1 stem; <bp No. 3 dhr. Balkenende, 1 persoon, uitslag O stemmen; op No. 4, dhr. Dey», 2 personen, uitslag 1 stem. En zooaZs de voorzitter van de anti- rev. kiesvereeniging, de heer Willems, op het liooidstembureau zeide: „Me neer tte Burgemeester, onze anti-rev. mannen en vrouwen zijn zoo onontwik keld niet, dat ze niet weten zouden hoe te stemmen." Een onderzoek werd echter niet noo dig geacht, doch bij stemming met 3 2 goedgekeurd. Gelukkig zijn er nog rechters in Mid delburg. Het mooie van het geval is nu ech ter, dat er onder de R.K. een storm van verontwaardiging is opgestegen tegen de anti-rev. hoewel door hen geen woord van beschuldiging tegen ile R.K. is gezegd, rnaar ze alleen strij- *len voor datgene, waarvoor ze altijd gestreden hebben, het R e e li t. Wijst het onderzoek straks uit, wat we onge lijk hebben, wat haast onmogelijk is. we zullen er voor buigen, maar zoo niet, laten dan ook onze R.K. medebur gers erkennen, dat we het volste gelijk hadden. Zoolang wachten kunnen ze echter niet. De strijd overgebracht op econo misch terrein. Direct de broodval. He den ontvingen verscheidene nering doenden het bericht, dat de Protesfant- sche leverancier, die hen geregeld be diende, niet meer moest verschijnen. Verscheidenen onder pressie van R.K. klanten, die, wanneer de winkeliers nog goederen van dien handelaar be trokken,-ze ook hun winkel zouden boycott ep. Dè Protestanten nemen nog even een afwachtende houding aan. Maar ze zijn gereed tot den strijd. Niet dan in het uiterste geval zuJien ze ook dat wapen hariteeren,. maar als het niet anders kan, als het moet Te hopen is het dat de gemoederen bedaren en cle katholieken ook hun eigen belang inzien. Velen van hun ar beïders werken bij Protestantsche werkgevers^ terwijl er R.K. boeren zijn, die bij vooa-keur Belgische arbeiders in dienst nemen, omdat die voor minder loon werken; vele protestanten zijn klanten van R.K. handelaars. 'We ho pen, dat het alles zoo zal kunnen blij ven, dat de rust en vrede straks na hét onderzoek in ons stadje zal weder keren, maar is het noodig dan zal ook onzerzijds de strijd voor het Recht gestreden worden tot het bittere einde. Naschrift der "redactie van De Rot terdammer: Van harte hopen wij, dat de cul tuurstrijd niet ontbrandt in Aarden burg en van daar zal overslaan naar andere gemeenten in Zeeuwsch-Vlaan- deren. Natuurlijk hebben de anti-revolutio. naire burgers volkomen het recht en ook den plicht een onderzoek in te stel ïen en te doen instellen, nu het heet, dat zij daarin belemmerd zijn. In elk RECLAME Doorzitten fPUfïC^Lj, Stukloopen J soortgelijk geval zouden wij dit recht ook opeischen voor de burgers van el ke andere richting. Zouden het. Centraal Comité van de Anti-Revolutionaire Partij en 't hoofd bestuur van de Roomsch-Katholieke Staatspartij zich niet eens ten spoedig ste willen bemoeien met de loopendo geruchten en de toestanden te Aarden- burg? Een verhouding, als nu te Aar- denburg zich schijnt te ontwikkelen, is fnuikend voor cle goede samenwer king van burgers in eenzelfde gemeen te. maar is ook verkeerd voote partijen, die niet vijandelijk tegenover elkaar staan. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. D r ie tal: Te Delft (vac. P. Zandt), H. P. Brandt te Lage Zwaluwe- H. P. Fortgens tei Voorschoten en Dr. W. Lod- ;ler te' Doorn. Beroepen: Te Haarlem, A. K ►Straatsma te Zandvoort. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Alinkerk, J. W. van Tol t£ Scnarendijke. Te Zaltbommel, J H. Dunner te Breda. Te Hoorn, S. Wee» bonk te Ji^rrjp. Bedankt. Voor Delft, J. H. Tel kamp te Middelburg. Ds. N. J. TELDERS. f Te Hoorn is ruim 90 jaar oud, over leden Ds. N. J. Telders, emeritus-Nècl Herv. Predikant. Ds. Telders stond achtereenvolgens te Renesse als Hulpprediker, te Steenber gen, Borculo, N\v.-Vosmeer, Oisterwijk, St. Michielsgestel en verkreeg in 1909 zijn emeritaat. BEROEFIN GS WERK. Naar wij vernemen, is men bezig een combinatie tot stand te brengen tusschen de Geref. Kerken van Hemrik en Hoorn sterzwaag, nv-L de bedoeling gezamenlijk een Predikant te beroepen. Dit plan is mede opgezet en wprdt financieel ge steund door deputaten voor de Evangeli satie in de-u Zuid-Oosthoek van Fries land, en heeft tevens ten deel den evan* gelisatiearbeid aldaar krachtig ter hand te nemen. De gehouden besprekingen ie dezer zake, geven alle hoop dat het plan zal slagen. DE NED. HERV. GEM. TE APELDOORN. H. K. H. Prinses Juliana heeft zich be* reid verklaard, aan het verzoek van kerk voogden der Nederduitsch Herv. Gein te Apeldoorn te voldoen om den eersten steen te plaatsen van het derde kerkge bouw; BE UITVOERING DER ZONDAGSWET De R. IC. geestelijkheid en de.ker- k era den der Ned. Herv. en der Geref. Kerk te Wageningen, hebben na onder ling overleg een adres aan den Gemeen- teraad aldaar gericht, waarin verzocht wordt o.rn. a. bij de autoriteiten, die belast zijn met uitvoering van de Zondagswet, aan te dringen op een nauwgezette handha ving van art. 4 dier wet, in het bijzonder ■onUte komen tot een beperking der bios coopvoorstelling op Zondag. b. een verordening in het leven te roe pen, waarbij alle publieke danspartijen in de gemeente worden verboden zonder vergunning van dein Burgemeester, ter wijl deze vergunning alleen zal kunn&n werden verleend op werkdagen en onde? nader aangegeven voorwaarden, met be trekking tot de handhaving van de eer baarheid in het publiek. DE KERKBOUW TE KLATEN. Uit een correspondentie van Ds% II. van Erjk te Solo aan de Geref. Ker ken van Zuid-Hcllancl ten Noorden, lich ten wij het volgende betreffende .den kerkbouw tei Klaien: Dr. Van A'ndel schreef u reeds ove? den kerkbouw te IClaten, en sprak onze diepe dankbaarheid uit over de milde liefde van de leden van de Hollandsche Kerk tei Solo. Het zal u stellig tot groote dankbaarheid stemmen, tc vernemen, dat thans in totaal een bedrag van 3060 gulden 'door ons is .ontvangen.. Uit cU ze mildheid blijkt wel de groote liefde, welke bij de broeders en zusters gevon den worclt, d'.e met ons me de arbeiden in het werk der Zending. PARTICULIERE SYNODE. De Particuliere Synode van het Zui len dor Chr. Geref. Kerk, zal Donder dag 16 Juni a.s. te 's-Gravorfhage wor den gehouden. GEREF. KERK OP TEXEL. Te Ocsterend op Texel zal een Geref Kerk in Horst. Verband gesticht worden DE NED. HERV. GEM. TE OUDDORP. Omtrent den stand van het proces der Ned. Herv. Gem. te Ouddorp als eische- res&e tegen de Ned. Herv. Kerk, ver tegenwoordigd door de Alg. Synode als gedaagde, deelt het Beheersorgaan der Vereeniging van Protestearend0 Kerk voogdijen het volgende mede. Mr. Van Kuyk, optredend namens de Gemeente te Ouddorp, diende 26 September 1926 bij .de Rechtbank te Den Haag zijn con clusie van éisch in. Jhr. Mr. De Brauw, optredend namens de Synode, diende 19 December 1926 van antwoord. Op 4 Januari 1927 beantwoordde Mr. 'Van Kuyk dit met een conclusie van repliek, weike 0* 8 Maart 1927 gevolgd werd door Mri De Brauw met een conclusie van dupliek. De pleidooien in dit proces worden nu gehouden op Maandag 17, October a.s. HET TEKORT BIJ DE NED. HERV. KERK TE AMSTERDAM. Naar aanleiding van het voorstel tot invoering van een verplichte hoofdelijke' -omslag in de Ned. Herv. Gem. te Amster dam, schrijft de heer K. Flokstr?,- .Spaarndammerdjjk 155, dat hij en een groot aantal leden der Ned. Herv. ICerk met he-m, van meening zijn, dat h.i. het tekort op de volgende wijze kan gedekt worden: Wij hebben als basis een tekort van f 10.000 per jaar genomen, zooals dit in 1925 ongeveer was. Indien nu een ieder der 31 Predika» ten eens f300 en ieder der 15 Gods dienstonderwrjzers f50 terug wilden be tal&n vgpr dit doel, dan zou. e het totaal al ruimschoots het tekort dekken. Wij stellen ons hierbij veer, dat deze bed;.- gen van de respectievelijke bijverdien sten door hen gemaakt, kunnen worden afgetrokken, a-ldus de voorstel ers, zoo dat dit „clan voor hun geen vermintte ring van tractemorf! beteekent. Eenr andere mogelijkheid beslaat vol gens den heer Flokstra c.s. in meer huis bezoek der Predikanten. Bij meer bi zoeken zouden vele leden tot giften ge neigd zijn. Ten slotte zeggen, de voorstellers van het plan, dat zij het zeer gewaagd vinden voor het verplicht kerkelijk hoofdgeld te stemmen. Men kan er van verzekerd zijn, dat nog vele leden zullen bedanken als'lid, indien het voorstel tot verplicl? te betaling wordt aangenomen. Het ge volg is dan, dat de overblijvende leden aansprakelijk worden gesteld voor het steedsgr00tel- wordende tekort, zoodat zij steeds -met aanslagverhooging worden bedreigd. Een ernstig groot stadsprobleem. BINNENLAND. H.M. DE KONINGIN VOOR DE MICROPSGON. H.M. de Koningin heeft de directie der Philips' Fabrieken te Eindhoven doen mededeel-en, dat H.M. bet voorne men heeft, in gezelschap van H.K.H. Prinses Juiliana, een bezoek te bren gen aan de Philips' fabrieken en voor de microphoon van den Philips' korte- golf-zender het woord te richten tot Nederlandsch Oost- en West-Indië Het bezoek zal geen officieel karak ter dragen. In verband met het tusschen deze koloniën en Nederland heerschende tijdsverschil, zal H.M. Dinsdagnacht a.s. twaalf uur Nederlandsch West-In dië, en Woensdagavond d.a.v- te negen uur, Nederlandsch Oost-Indië toespre ken. DE NEDERLANDSCHE KAMER VAN KOOPHANDEL IN BELGÏë. In haar laatste Bestuursvergadering heeft de Nederlandsche Kamer van Koophandel in België besloten haar werkingsfeer uit te breiden over het Groot-Hertogdom Luxemburg, welk land na de tot standkoming der tolu- nie met België, op economisch gebied ten opzichte der invoerrechten met dit laatste land één geheel vormt. Nederlandsche fabrikanten en han delaren, die relaties met het Groot-Her tcgdom Luxemburg wenschen aan te knoopen of uit te breiden, worden ver zocht zich met de Nederlandsche Ka mer van Koophandel, 35a Lakenstraat Brussel, in verbinding te stellen, al waar hun alle mogelijke inlichtingen 7.ullen worden verschaft JAARVERSLAG „DE GLINDHORST". Op Woensdag 15 Juni a.s. wordt op de ,,De Glindhorst" de Algeimeene Jaar lijksche Vergadering gehouden, waar onder meer de diverse verslagen ter sprake komen. Daarvan stippen we het volgende aan: Een moeilijk jaar is achter de rug, maar grooter dan de Redder was de nood toch niet. Den 22sten Juli werd de verbodsbepaling om geen nieuwe kinderen meer op te nemen opgehe ven. Het bestuur aanvaardde de con clusie van het rapport „?09ch" en stemde er in toe de meisjes boven den 14-jarigen leeftijd over te brengen naar het Meisjes-paviljoen. De opheffing van de verbodsbepaling betéekende „Eerherstel van de Glindhorst'". De heer Boddeus zag zich verplicht de Voorzitterstoel te verlaten. Mr. van Maare verklaarde zich bereid voorloo- pig als Voorzitter op te treden. Op de bestuursvergaderingen, na men de voorstellen der Fin. Commis sie en de beraadslagingen over den financieelen toestand zeer veel tijd in beslag. Groote teleurstellingen werden op finantieel gebied ervaren, maar ook verrassingen bleven niet uit. Er is een stijgende lijn waar te nemen. Echter bestaat nog de groote schuld. De ba lans 1926 is eenigszins vooruitgegaan, maar meest door schenking van obli- gatiën, afkoop polissen enz. Verschil lende geschenken in geld en natura werden ontvangen. Het jaarverslag van den Directeur bevat verschillende gegevens over de verpleegden en het personeel der Stichting. Voorts maakt het melding van het bezoek van Z.Exc. de Minister van Justitie en dat ko.ten tijd daarna gunstige beslissingen afkwamen. Het verslag is voorts opgewekt gesteld om dat ondanks alle moeite en strijd toch kennelijk Gods Zegen ervaren is. UITVOERING ZUIDERZEE- STEUNWET. Op de vraag van het Tweede Kamer lid Bomans betreffende het tijdstip der inwerkingtreding van de artt. 5 tot en met 13 der Zuiderzeewet heeft de Mi nister van Waterstaat geantwoord, dat omtrent de uitvoeringsvoorschrif ten, welke noodig zijn om de in de vraag genoemde artikelen van de Zui- derzeesteunwet inwerking te bren gen, sedert geruimen tijd overleg met de generale commissie gaande is. Zoo als tijdens de behandeling der wet her liaaldelijk werd te kennen gegeven, geldt het hier de regeling van een moei lijk onderwerp en de voorbereiding blijkt meer tijd te eischen dan de mi nister gaarne had gezien. Intusschen is de voorbereiding thans zoover gevorderd, dat de inwerkingtre ding der artt. 5 tot en met 13 der wet onvoorziene omstandigheden voor behouden over twee maanden kan worden tegemoet gezien. KINDERTAL VAN POLITIE- OPZIENERS VOOR INDIë. De Minister van Koloniën heeft thans geantwoord op de onlangs door het Tweede Kamerlid Deckers gestelde vragen, in verhand met het verbinden van voorwaarden ten aanzien van het kindertal aan de benoembaarheid van gehuwden in betrekkingen bij de po litie in Ned.-Indië. Bij de beantwoording der vragen moge met nadruk op den voorgrond gesteld worden, aldus de minister, o.m. dat bij de bekendmaking, dat onge- huwden, of gehuwden met niet meer dan twee kinderen, in de eerste plaats in aanmerking zouden komen, uitslui tend beoogd werd de voorkeur te ev- ven aan personen zonder, of slechts AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 30 Mei 1927. Iedere politieke partij bestaat uit leiders en geleiden. En zal het goed zijn, dan moeten de eersten blijk ge ven over zooveel doorzicht te beschik ken, dat de laatsten hen met een ge rust geweten kunnen volgen. Doch soms is het omgekeerde bet geval, Soms zijn de volgelingen ver standiger dan de leiders. Zoo hadden in een dorp in den omtrek van Leiden de Staatkundig Gereformeerden het voornemen, hun lijst van candidaten voor den Gemeenteraad met die der A.R. te verbinden, teneinde te verhin deren, dat er stemmen verloren gingen waarvan mogelijk de tegenpartij zou kunnen profiteeren. Zij hadden echter buiten den waard, in casu het hoofd bestuur der S.G.P. gerekend: dit ver klaarde zich tegen de verbinding der lijsten. Wat deden nu de Staatkundig Gere formeerden? Zij dienden geen aparte lijst in. doch stemden gewoon op de A.R. lijst. Ik breng gaarne hulde aan deze broe ders, die ondanks hun bezwaren tegen de Anti-revolutionaire partij.doch niet wenschten, dat hun stemmen zouden verloren gaan en den moed hadden om tegen het advies van het Hoofdbestuur in, hun stem uit te brengen. OBSERVATOR. kort geleden gevormde gezinnen, en dat derhalve geen oogenblik eraan ge dacht is, ook maar de geringste aan duiding te geven omtrent de tdekom- stige samenstelling van het eezin. LTCHAME* LJK ^RR^KKÏGEN IN lyrT»n,r-njï. NT). Het Bestuur der Centrale Vereen, voor Lichame'ük Gebrekkigen in Ne derland heeft een geïllustreerd ge schriftje het licht doen zien. dat zijl 'ais een „oproep tot steun" op ruim» schaal verspreidt. Daarin wordt allereerst betoogd, hoezeer het gemis, dat de lichamelijk gebrekkige lijdt, hem bii anderen ach ter^telt On de vraag, hoeveel lichamèïiik gehrpkMgen er in Ncder'and zijn, luidt het antwoordt, dat de belangstelling» in deze zaak ten onzent zoo gering is, dat men zich nooit de moeite neeft getroost, het aantal te bepalen: naar gissmg teh ons land ruim 38.000 mis» vormde kinderen onder het 15de iaait Biina de he'ft dier gevallen is te wij ten aan verlammingen, ontstaan door aandoeningen van het zenuwstelsel. Maar in zeer vete van zidke geval Jen zijn door geschikte behandeling merkwaardige resultaten te bereiken en ook meerma'en bereikt. In Nedertend nu wordt bitter wei nig daartoe gedaan; uit ciifers blijkt, dat hier is een beschamende national» achterstand, te bedroevender, omdat het zoo vaak mogelijk is den lichame» lük gebrekkige, die op steun van an deren aangewezen is, een ze'fstandigl bestaan te 'doen winnen. Wat hier noo dig is? Medische behandeling, orthopaedi- sche hulp, onderwijs, steun bij, het zoeken van arbeidsgetegenheid. Het geschriftje geeft treffende voor beeMen van gebrekkige kinderen, die langs dezen weg in hun* eigen onder houd hebben ieeren voorzien. De Centrale Vereeniging. waarbn de meeste der weinig talrijke orga nisaties op dit gebied zijn aangesloten, beoogt studie, voorlichting, medewer king, steun aan alle werk op dit veld Zij streeft naar uitbreiding van de ge tegenheden tot behandeling, oprich ting van consultatiebureaus, inrich ting in ziekenhuizen van kortdurende orthopaedische behandeling, waarna dan voor langduriger opneming de b- staande instellingen het hare lmnnee doen. _Als naaste doel wordt genoemd ee: crthopaedische kliniek, voor welke stichting reeds geld, doch niet genoe: ge'd, bijeen is. De secretaris der Centrale Vereer. Jhr. Mr. van Asch van Wijck, Prin Hendrikstraat 7, te Arnhem, zal aa. ieder, die hem dit vraagt, het geschrii. je doen toekomen. FEUILLETON. DORPSTOONEELEN. 47) o Adam Wegner gaf op den groet van den handelaar nauwelijks antwoord. Sinds hij boekhouder was der leen- bankj had hij steeds grondiger kennis opgedaan van den omvang en het on heil van den woeker en daardoor een waren afschuw gekregen van alles wat Jood heette. Izaak Löb putte zich uii. in vriende lijkheid; om een gesprek aan ie knoo pen-. Hij sprak over het weder. „Denkt ge niet, Adam, dat het spoedig zal gaan regenen?" „Wie £al het zeggen5" bromde Weg ner. „Nah* waar komt ge vandaan?" „Van Gladenberg." „Nah, hoe bevalt, "het u in uw ambt Van boekhouder?" „Goed." „Heb ik gehoord, dat gij hebt veel verdriet. Moet de. onderwijzer zijn zeer driftig en moet 'hij in gruwelijke woe- dê geraken, als ge eens hebt geschoten een bok." „Löb, houd je mond."' „Waarom /,:oo licht geraakt? Mag ik toch nog wei zeggen wat waar is; heb ik er mij tf.ltijd over verwonderd, dat gij u zooveel moeite, en werk getroost voor antU^-e menschen en daarbij nog ergernis en verdriet moet ondervinden en wat brengt het je op? Tracte- ment krijgt ge zoo goed als niets. Moet ik er mij over verwonderen, daar ge toch anders zoo verstandig zijt." „Natuurlijk, een jood doet niets voor andere menschen om-niet." „Maak geen grappen, Adam. Is de leenbank niet duurder dan ik en onze menschen, hebben wij niet billijker ver kocht den zak thomaslakkenmeel vijf tig pfennig en de honderd pond zeme len twintig pfennig!?" „Hahaha," lachte Wegner en klapte daarbij met de zweep. „Die streken kennen wij. Gij wilt de lui afkeerig ma ken van de leenbank. Waarom loopt gij dan altijd, als wij een wagon Tho- rnasslakkenmeel, zemelen, of iets an ders gekregen hebben, het dorp rond om te weten te komen wat het bij ons kost? Gij wilt met uw prijzen beneden de onze gaan. Nu, er zijn natuurlijk nog altijd een paar schaapskoppen in de vereeniging, die er op ingaan, doch de verstandigen blijven bij ons. Waar om was dan vroeger ,vóór er de leen bank was, alles zoo duur? Denkt gij, onnoozele hals, dat wij boeren dat zoo gauw vergeten waren?" „Waarom mij zoo terstond een on- noozelen hals te noemen. Zullen wij 't wel beleven, wie die onnoozele hals is. Kan die leenbank eiken dag om zeep gaan. 't Was immers al bijna zoo met Pinksteren. Het hangt slechts af van twee oogen". ,A.ha, Löb, de leenbank wordt ouder dan gij en ik samen." Naarmate Wegner steeds kalmei- werd, werd Löb steeds meer en meer opgewonden. „Heeft de onderwijzer u allen in den zak; jullie zijt als behekst en springt hem na als de schapen den hamel." „Löb, je moogt praten wat je wilt, je geklets is mij evenveel waard als die koedrek daar. Maar als ge nog één en kel woord over onzen onderwijzer zegt, zal ik eens zien, wat ik te doen heb." y Bij die woorden nam hij de zweep onderstboven en maakte met den zweepstok een niet verkeerd te begrij pen beweging. Ijlings liep de handelaar vooruit. Toen de afstand tusschen hem en den boer groot genoeg was, schreeuwde hij luidkeels: „Jij bent een lompe vlegeL Een lompe vlegel ben je, een lompe vlegel." Luid lachend riep Wegner:,,Waarom loopt gij toch zoo? Jij wilt zeker voor de Hartenhauser kermis aan de men schen meel verkoopen? Dan komt ge te laat, ik heb den heelen wagen vol en hét is geheel besteld." Löb strekte als in vertwijfeling zijn handen ten hemel en schreeuwde nog luider: „Een lompe vlegel ben je, een lompe vlegel." „Hahaha," was het eenige antwoord achter hem. Dat volle, triömfeerende lachen nes telde zich vast in de ziel van Izaak Löb. Voortdurend meende hij het op nieuw 1e hooren. Het verlichtte hem als door een bliksemstraal den geheel veranderden stand van zaken. Hij be gon te peinzen. Eerst had het geen en kele boer gewaagd hem schuin aan te zien, hij was steeds behandeld als iemand die in Hartenhausen thuis be hoorde en wat te beteekenen had. Vele onrustige oogen en deemoedige woor den waren hem gevolgd. Nu echter be handelde men hem op het gebied der Raiffeisenbank als een indringer en meermalen had hij, evenals heden, ver achting en vijandschap ontmoet. Zijn handel in mest- en voederstoffen was nauwelijks nog noemenswaard; had hij geen veehandel gedreven, dan had hij daar weken lang niets te doen ge had. In Hartenhausen moest nu Löb de ondervinding opdoen, dat Wegner met hetgeen hij hem had nageroepen, de waarheid gesproken had. Löb liep van huis tot huis om bestellingen van tar wemeel voor de kermis in ontvangst te nemen, doch hij ontving er nauwe lijks zooveel, dat het 't aanvoeren be loonde. Ten laatste liep hij nog aan bij Koen- raad Soldan. De oude boer zat aan de deur en hield zijn jongste kleinkind op de knieën. „Goeden dag, Koenraad. ei, speelt ge kindermeisje? 't Is een flink meisje, vleide Löb. ,,'t Is een jongen, Izaak." „Dat is nog beter. Maar zeg erei9, Koenraad, hoe komt ge er toe mij te zenden per post honderd en tien daal der? Wat moet ik met dat geld? Heb ik 't toch niet verlangd en kan ik het op het oogenblik ook niet gebruiken. Was het toch goedgevonden, dat ge be talen zoudt de koeken met St. Martijn. Waarom zoo haastig? Kunt gij hebben uw geld retour." „Behoud uw geld en geef mij de kwi. tantie, welke ik gevraagd heb." „Waartoe een kwitantie? Dat is toch een nieuwe mode tusschen ons?" „Ja, maar de schoolmeester heeft ge zegd, dat ik mij een kwitantie moest laten geven." „Natuurlijk, de onderwijzer! Koen raad, je bent gek; gij borgt het geld bij de leenbank en betaalt dure per centen, en bij mij had het gestaan zonder percenten," „Ik wil je eens iels zeggen, zet uw ooren maar eens goed open; Wij in on ze vereeniging hebben besloten, dat hij .die nog borgt bij een jood, uitgesloten wordt. Want waarom? Het borgen is u een voordeel en den boer een ver derf. Die lid is van de vereeniging, be hoeft niet bij u te borgen, doet hij het toch, dan is hij niet waard een Raiffei- senman te zijn; is hij echter reeds zoo ver, dat hij bij u borgen moet. dan kon hem ook geen vereeniging meer hel pen. Pas maar eens op, hoeveel strik ken er binnenkort zullen doorgesneden worden, waaraan gij de boeren vast hebt, zooals een slager het varken. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5