NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 23 MEI 1927 TWEEDE BLAD. WAÏ DE Een kreet oni hulp. i In verband met liet adres van klom penmakerspatroons en klompenma- kersknechten uit Ivlinge, Hontenlsse, Hulst, St. .Tansteen en Koewacht aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, schrijft Het Huisge zin o.m.: Tegen dure klompen en petten was een twintig jaar geleden een pracht van een verkiezingsleus. Ze pakte. Toen bestond er als het ware geen belangstelling' voor het Nederlandsch fabrikaat, toen was er geen werkloos lieid, toen waren lage loonen het summum der economische wijsheid, toen had de vakorganisatie nog wei nig te beteekenen. Sindsdien is er wel een en ander veranderd. Met het schrikbeeld van dure klompen zou men tegenwoordig geen kabinet meer kunnen laten vallen. Maar we zitten thans voor het meer en meer dreigende vooruit zicht, dat weldra geen Nederland- sclie klompen meer zullen' worden gedragen. Den Haag, vreezen wij, zal er on aandoenlijk voor blijken: men kent 4aar klompen slechts bij naam. Doch wij zijn getroffen door een adres, dat de patroons en gezellen in het klompenmakersbedrijf in Zeeuwsch-Vlaanderen aan den „heer minister van Arbeid, Handel en Nij verheid" hebben gezonden. Een adres, dat voor taal- en stijl kwaliteiten ongetwijfeld geen tien zou verwerven, maar dat zoo echt menschelijk zoo zonder smuk of praal, zonder versieringen en zon der ophef, den nood uitschreit in die volop Nederlandsclie, aan België grenzende en door Relgifc fe1 begeer de landstreek. Het klompenmakersbedrijf bracht weleer welvaart en bloei aan een groot deel van Zeeuwsch-V'aanderen De doodende Belgische concurren tie heeft het bedrijf neergeslagen. Heeft liet Nederlandsclie pro duct zich tot dusver nog eenigernia- te kunnen handhaven, clan was het pitsluitencl om zijn betere kwaliteit. Maar op den duur is deze niet in staat de industrie op de been te hou den. Men kan in ieder geval niet vol doende produceeren om het bediüf loonend te maken; het staat er mee als met de schoenindustrie in den hangen tijd, die om ruimeren af zet vroeg en dan prijsverlaging durf de garandeeren. De Zeeuwsche klompenmakers (de Brabantsche vragen niet anders) meenen met een tikje naïveteit of is liet ironie? dat het toch ze ker aan de Nederlandsclie regeering „geoorloofd zal zijnop te komen voor de nationale nijverheid en haar tegen buitenlandsclie verdrukking te beschermen.' Zij vragen, tijdelijk, een matig in voerrecht, bijvoorbeeld 25 percent maximum, en een uitvoerverbod van materiaal voor de klompenindustrie Wat zal Den Haag nu doen? Zal het de klompenmakers helpen of hun industrie rustig ten gronde laten gaan? Een uit vele. Wij lezen in Ons Schild: ik wordt altijd kregelig wanneer ter bepleiting van beiangen en' het doen van speciale verzoeken, mannen hun vrouwen er voorspannen, deze het woord laten doen ?n zelf zwijgen of op den achtergrond blijven. Ik krijg altijd het gevoel, dat dit ook in liet leven op liet terrein van den ar beid stakkers zijn, die anderen voor laten gaan, zich er niet bij geven en (laardoor komen wanneer het te laat is. We werden daarbij weer bepaald door een zeer sprekend voorbeeld. Een gehuwd arbeider werd eenigen tijd geleden werkloos. Hij bad geruim en tijd gewerkt en moest nu, voor hij voor uitkeering in aanmerking kwam, een wacht week doormaken. We deelden hem dit mee Hij zette een bedenkelijk gezicht en openbaarde als zijn vrees clat zijn vrouw daarmee wel geen genoegen zou nemen. We rieden hem aan haar duidelijk te maken, dat dit de geldende regelen zijn. Des Zaterdagsmorgens komt de vrouw en zal gaan teekenen in de plaats en op de plaats van den man. We beduiden vrouwlief dat zulks niet geoorloofd is en dat haar man moet komen en zelfs zeer spoedig, wijl het anders te laat is. Waarom komt U eigenlijk en niet uw man? En het antwoord luidde: mijn man zegt dat TJ geen uitkeering wilt geven en droeg mij op nu te gaan teekenen en U aan het verstand te brengen, dat we uitkeering moeten hebben, wijl we anders niet kunnen leven. Maar heeft uw man U dan niet ge zegd dat alle werkloozen een wacht- week moeten doormaken en dat hier van onder geen beding kan worden af geweken omdat het steunt op de regle menten? Neen, daarvan heeft hij mij niets ver teld. Als dat, zoo is, clan hebben ook wij daar genoegen mee te nemen. Met deze woorden verdween vrouw lief van het tooneel. Dezer dagen kwam ze terug. Envroegen we. Mijnheer, ik moet met een paar maanden bevallen en nu zou ik willen vragen of daarvoor ook financieele of andere hulp wordt verstrekt. We kunnen ditmaal alles zelf niet betalen. Maar, juffrouw, uw man is pas ge weest om te teekenen, waarom heeft die er niet over gesproken en moet U daarvoor hier komen? Ja, mijnheer, mijn man staat bene den te wachten. Die zag er tegen op U dit te vragen en zei daarom: doe jij het maar. Deze man- is blijkbaar te sullig ei* te bloode om zelf iets te verzoeken en daarom stuurt hij de vrouw er op af. We beklagen de vrouwen die met zulke mannen het leven door moeten. We zeggen van „vrouwen".- En we doen dit omdat we overtuigd zijn dat deze man vele broeders lieeft, dat hij is één u i t v e 1 e. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Sluipwijk (bij Gou da), J. Rcnge te Jloog Blokland. Te Zi=- iikzee (tcez.),# D. A. Hoekstra te Uifr wierde (Gr.). A an g e n o me n: Naar Nieuwe Pe* kela, P. J. van Veen, Cand. te Ded^ms- vaart. Naar HcogeloonEersel (toez.), H. R. Mceuwenberg, Emer. Pred. t? Zeist (verb, bericht). Naar Denekamp (tcez.), J. Hosker te 's-Heerènhoek. GEREF. KERKEN. Bedankt: Voor Zetten-Elst, E. J, van goorst te Kootwijk. Voor Marker, Br. Th. Ruys te Lisse. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Rozenburg, W. Hen- drikse te Ede. BEVESTIGING. INTREDE EN AFSCHEID. De beer A. A. v. d. Leer hoopt 17 Juli a.s. intrede te doen in da Geref. Kerk te Ocsterend op Texel, na bevestigd te zijn door Prof. Dr. G. ,Ch. Aalders. Ds. D. BAKKER. Ds. D. Bakker, Ned. Herv. Predikant t? Veendam, is benoemd tot voorganger bij .de Vereeniging van vrijzinnig her vormden (óe Amsterdam. Ds. G. HENNEMANN. Gisteren heeft Ds. G. Rennemann zijn dienstwerk als hulpprediker in de ,Ned. Herv. Gem. te Oegstgeest aan vaard, daartoe ingeleid door Ds. Jan sen .Schoonhoven^ aldaar. DE NED. HERV. GEM. TE GRONINGEN. De Kerkeraad der Nederl. Herv. Gem. te.Groningen heeft met mede werking der Kerkvoogdij een commis sie benoemd, om de belangstelling der gemeente voor een 10de predikants plaats te organiseeren. Jn de commissie hebben zitting drie ikerkeraadsleden, waaronder Ds. J. C. Roose, twee kerkvoogden, drie ge- imeentel'e'den en een notabel. EERSTE CENTRALE CONFERENTIE VAN OUDERLINGEN VAN DE GEREF. KERKEN. Wij lezen in de Standaard: Op 8 Juni e.k. zal bovengenoemde conferentie gehouden worden te Utrecht in het gebouw voor Kunsten- en Wetenschappen. Zij, die reeds op clen vooravond aan Wezig moeten zijn, waarvoor in hej- izelfde gebouw een begroetingsavoncH zal' zijn, worden verzocht, hiervan tij dig opgaaf te willen doen aan het se cretariaat, den heer R. de Gooijer, (Bèm. Weerd, W.Z. 1, Utrecht, op dat voor logies zorg kan worden ge dragen. Agendum zal nader worden bekend) (gemaakt. GEREF. VOORBER. H. O. TE KAMPEN De Nationale Vereeniging voor Ge reformeerd voorbereidend Hooger On derwijs te Kampen houdt de algemee ns vergadering op D. V. Vrijdag 24 Juni, des namiddags twee uur in de JBuiten-Societeit te Zwolle. CHR. H. B. S. TE APELDOORN. Tot directeur der Chr. H. B. S. te Apeldoorn is benoemd Dr. P. A. de Pianque, leeraar aan het Chr. Ly ceum te Arnhem. PROMOTIE Dr. C. D. DE LANGEN. Gelijk onlangs is gemeld, heeft clö Academische Senaat van de Rijks Universiteit te Utrecht het doctoraat honoris causa verleend aan den arts, den heer C. D. de Langen, te Rotter dam. Dr. de Langen heèft een zeer eer volle praktijk in Batavia .achter den rug en is benoemd tot Hoogleer aar aan de Medische Universiteit aldaar De plechtigheid van de promotie js vastgesteld op Dinsdag 24 Mei m het groot auditorium van de Univer siteit. Als promotor treedt op Prot. Dr. Hymans van den Bergh, bij wien de heer De Langen in 1912 assistent is geweest, toen Prof. Hymans van den Bergh hoögleeraar was te Groningen. ZUID-AFRIKA AN SCHE STUDENTEN DAGEN TE GRONINGEN. Woensdag 29, Donderdag 30 Junfi en .Vrijdag 1 Juli, worden onder do auspiciën van de afd. Groningen der Ned. Zuid-Afrikaansche vereeniging, Zuid-Afrikaansche Studentendagen g;e (houden op soortgelijke wijze als ten vorigen jare te Deventer. Een vijftig in Engeland en Neder land studeerende Zuid-Afrikaansche studenten zullen dan de gasten zijn van genoemde vereeniging, welke en kele excursies voorbereidt met hei doel, deze studenten door eigen aan schouwing, iets van het Noorden des> lands te laten zien. Eere-voorzltters van het comité voor deze studentendagen zijn de Minister? van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, Mr. M. A. M. Waszink; dó Commissaris van de Koningin in Gro ningen, Jhr. Mr. ur. A. W. L. fjarda van Starkenborgh Stathouwer en de president-curator der Rijksuniversiteit te Groningen, Mr. C. C. Geertsema Het uitvoerend comité bestaat uit :Mr. G. H Fortuyn, voorzitter, Mej. A. M. M. Nijhoff, secr. penningmees- teresse, C. A. van Fenema, Jhr. Mr. J, Hora Feith, Prof. Dr. G. Minder- houd, B. S. Vermeulen, S. van Hou ten, rector Vindicat atque Polit, en Mej. A. W. Cohen, praesés v. Magna. Pete. Een programma van ontvangst en feestelijkheden is in voorbereiding. Daarvan kan thans bereids het vol gende worden medegedee d: Op Woensdag £9 Juni des namidi idags is er ecu sauieiuuubi m ue van de Rijksuniversiteit te Groningen voor een welkomstrede van Prof. Dr TJ. W. Pont, voorzitter van het hoofd bestuur der Ned. Z.-Abr. vereen. De gasten worden zoowel te Gro ningen als te Leeuwarden door B. en W. ontvangen ten stadhuize. Er zullen excursies worden gehou iden in de provinciën Groningen en Friesland, voor het bezichtigen o.m. van fabrieken en boerderijen. VARIA. Be Geref. Kerk van Scheveningen overweegt over te gaan tot de beroe ping van een vierden Predikant. De kerkeraad acht eerst echter .een ern stige bearbeiding der gemaande» noodig. De gemeente zal de zaak nader in sec tie vergaderingen bespreken. DE S.G.P. EN ARTIKEL 36 NED. GELOOFSBELIJDENIS. FEUILLETON. DORPSTOONEELEN. 42) -0- Deze was terstond vuur en vlam. „Ei mijnheer de onderwijzer, gij hebt u het mooiste en verstandigste meisje van het geheele dorp "uitgezocht. Die Mar- garetha is een echte onderwijzers vrouw. Maar natuurlijk zal ik voor u 't aanzoek doen, dit moet mij een *er zijn, ej;i een paar laarzen zal net u niet ee/us kosten," voegde hij er 'lachend aan ioe. „Ik koester eenïge vrees wegens den vader, Reinhardt." „Och wat, een onderwijzer en dan daarbij 'iemand als u krijgt men niet eiken d/ag tot schoonzoon." Thui/s gekomen zeide Reinhardt tot zijn Vrouw: „Anna, ik moet voor den eersten Pinksterdag een extra fijn ge streken hemd en boord hebben." „Maar wat moet er dan gebeurep, mijn beste man." Nu deelde Joost zijn vrouw de hem gedane opdracht mede. „Maar het moet geheim blijven, Anna. Versta je, daar mfig niet over gepraat worden." „Waar zou ik dat doen, Joost! Ik ben toch geen babbelaarster."'" Nocht ans drukte dit nieuws de vrouw loodzwaar op het hart. Twee volle da gen. 'verdroeg zij de kwellingen van het zwegen met heldenmoed. Toen echter (wars 't gedaan. (Het ging niet langer; I Des Woensdags voor Pinksteren sloop zij bij het vallen van den avond in het huis van Thomhof en gaf de moe der van Margaretha „onder het zegel der diepste stilzwijgendheid" een klei ne wenk. „Maar denk er om, laat niet merken, dat gij iets weet." Adam Thomhof kwam het natuur lijk eveneens aldus te weten. Zijn vrouw deelde het hem echter niet me de, zonder hem er een verwijt van te maken, dat hij zonder reden den on derwijzer slecht behandeld had." Den volgenden dag was de aanstaan de verloving reeds door het geheele dorp bekend en de bij zulke gelegen heden gebruikelijke woorden van goed of afkeuring of van nijd werden voor al ditmaal niet gezwegen. Ook de waard Ho del nam hier een werkzaam deel aan. „Dat komt er ook nog aan te kort, dat de schoolmeester een meisje van hier krijgt. Dan worden we hem hee- lemaal niet meer kwijt," sprak hij tot den dikken Keizer, die als zijn eenige gast achter een glas bier zat. Deze echter antwoordde: „Spaar uw adem, Frits, kom mij niet met die praatjes aan boord. Ik ken het klappen van de zweep. Ik weet precies uit wel ken hoek de wind waait. Jij bent een doodsvijand van den onderwijzer, om dat gij nu fatsoenlijke prijzen vragen moet, Haha, dat was een grap, toen onlangs de zemelen bij u in één nacht tijd9 een mark en tachtig pfennig af- I geslagen zijn. Weet je, Frits, dat was erg dom van je; toen hebben alle men- schen bemerkt, hoe nuttig de boeren leenbank is, ook al is men er niet bij aangesloten." „Nu, laat je voor mijn part dadelijk in de vereeniging opnemen, jij onnoo- zele hals," schreeuwde Hodel. „Als ik mijn geld eens niet anders meer besteed, kan ik het wel doen. Dan zal ik u echter eerst om verlof komen vragen! Wat geloof je, mij bevalt de onderwijzer zeer goed. Hij heeft nu mijn oudste meisje in school op de eerste plaats gezet. Zoek anders eens één man, die naar rechtvaardig heid en niet naar rijkdom en stand de menschen behandelt." „Frits, kom eens even hier," klonk op dit oogenhlik buiten de gelagkamer de stem der waardin. „Wat is er dan, Liesbeth." „Kom maar eens even." Buiten stond Izaak Löb. Geheimzin nig wenkte hij den waard. „Ik heb iets met u te bespreken onder vier oogen.'" „Dan zullen wij even naar de bo venkamer gaan." Daar aangekomen, zette zich Lqb, hoewel hij verschrikkelijk vuile klec- deren aan had, waarmede hij alle mo gelijke veestallen was afgeloopen, ge heel behagelijk op de peluchen sofa. „Zeg ereis, Frits, is dat waar, dat de schoolmeester trouwen wil het meisje van Adam Thomhof?" Hodel knikte. J „Nah, wat denkt Adam ervan?" De heer R. A. d. O. schrijft ons: Wii lezen onder bovenstaand op schrift in ..De Waarheidsvriend" (or gaan van den Geref. Bond tot verbrei ding en verdediging van de waarheid) in de Ned. Hen*. (Gerei) Kerk): „Ook de Staatkundig vGeref. Partijl van Ds. Kersten zit natuurlijk men deze dingen. Niet met het begin, en niet met het slot van art. 36. Daat zitten zij niet mee en daar zit ten wij ook niet* mee. Maar met dat middelste gedeelte, waar het gaat over de verhouding van de Overheid tot 's Heeren Kerk, over de taak van de Overheid inzake ker kelijke en geestelijke aangelegenheden •enz., daarmee zitten wij en daarmeo zit ook de Staatk. Geref. Partij van Ds. Kersten. Er was dan ook een Commissie be noemd om dat art. 36 van de Ned. Geloofsbelijdenis eens te bestudeeren en dan straks rapport aan de Partij' uit té brengen. Maar wat is nu geschied De commissie is een en andermaal' in gebreke gebleven een rapport uit te brengen: ook op de laatste jaarver gadering moest dat worden medege deeld Men zat dus met de zaak in moeite. Men had blijkbaar geen, kans gezien de netelige en moeilijke kwestie oe- hoorliik op te lossen. Wat volstrekt Igeen schande is als men het ook maar eerlijk zegt en bekent. En al» men dan verder ook een beetje matig] en voorzichtig is in critiek op an deren. Maar er was geen rapport, omdat! blijkbaar de taak wat zwaar en moei lijk was geweest. Evenwel is dat niet eerlijk bekend op de jaarvergadering. En men heeft nu heel de zaak van art. 36 in den doofpot gedaan, met de verklaring van Ds. Kersten, dat er eigenlijk noch bij hem, noch bij de partij moeilijkheden omtrent art. 36 zijn. Dat is een leugen. En het Is niet eerlijk, dat men z'n zwakheid zóó wil maskeeren en ver bergen. Waarom niet royaai gezegd: er lig gen hier zooveel vragen en zooveel moeilijke kwesties, dat wij geen kans gezien hebben met een fatsoenlijk at- doend rapport voor den dag te komen. liever, dan nu zoetelijk vroom te zeggen: we hebben geen Commissie en geen rapport noodig, want er be staan voor ons geen moeilijkheden en wij zijn het altijd met art. 36 hart- roerend eens geweest. Dat is laf. Ook onwaar. „Wanneer Ds. Kersten zegt: „Wij1 hebben nooit een studie-commissie be inoemd, omdat we aan Artikel 36 twijfelden. Steeds is het aloude arti kel geheel, zonder eenig bezwaar om helsd en ten grondslag van het pro gram der S. G. P. gelegd" dan. verbloemt hij de zaak, om onder een •schoonen schijn te verbergen de vele vragen en de vele moeilijkheden, dia bii Ds. Kersten en zijn kerkmenschen en zijn partijgenooten wei degelijk bestaan. HeeJ dat benoemen van een studie commissie zou dan ook zoo een pas kwil worden. De Staatk. Geref. Partij van Ds. Kersten en Ds. Zandt is er dan ook (niet af met deze kwestie. Zij moeten eens duidelijk en onom wonden zeggen, wat zij theoretisch en praktisch van oordeel zijn aangaan de het ambt van de Overheid wat be treft 1. de hand houden aan den heiligen Kerkedienst; 2. het weren en uitroeien (dat zijn twee) van alle afgoderij en valschen godsdienst; 3. het te gronde werpen van het rijk van den antichrist; 4. het doen vorderen van het Ko ninkrijk van Jezus Christus; 5. het overal1 prediken van het Woord des Evangelies. Met of zonder studiecommissie moet hierop een antwoord komen. Want we zitten met deze dingen. En daar om hopen we ook, dat het zal worden erkend, dat er mceiüikheden zijn en dat men moeite zal doen deze moei lijke kwesties mee te helpen oplos sen". GEMENGD NIEUWS. Honderdjarige. Op Hemel vaartsdag hoopt de" Wed. J. Willem^ Geurts te Beuningen bij Nijmegen, haar honderdsten vér jaardag tè vieren) Inbraak. Te Ijmuiden is gig1- terennacht in het pakhuis der firma. Wed. I. S. Gr. aan het Sluisplein in gebroken. Een pardj visch (tong) wordt ver mist. De politie heeft de zaak m onder zoek. Verdronken. Gistermiddag tusschen 4 en 5 uur is het 5-jarig zoon tje van den arbeider S., wonende aan de Lekstraat te Schiedam, spelender wijs in het SpuikanaaJ geraakt en lé venloos daaruit opgehaald. Het lijkje is naar de ouderlijke wo ning vervoerd. De 22-jarige dochter van den schipper Van Hazenberg, van het motorschip de „Onderneming", thuis- bëhoorende te Warffum, is Zaterdag morgen tijdens de vaart bij Wemel- dinge over boord gevallen. Haar vader sprong haar gekleed na, doch slaagde er niet in zijn dochter te redden. Beiden zijn verdronken. Hun lijken zijn later opgevischt. Auto-ongeval. Te Groningen is aan de Oosterhaven het 7-jarige •jongetje J. Bosveld door een auto aangereden en met zware hersenschud ding in het ziekenhuis opgenomen. Te Veghel is de landoouwer Th. v. d. Crommert, die op zijn rijwiel ■huiswaarts keerde, door een vracht auto van de firma v. d. B. gegrepen en zoo ernstig verwond, dat hij kort daarna over1 eed. Den chauffeur treft geen schuld. Gevallen. Te Bunschoten in Utrecht kreeg een dronken handlooper op zijn verzoek nachtverblijf bij aem veehouder W. B. op den schovenzot* der Des nachts viel de man in zijn slaap door het luik en werd hevig kermen de opgenomen en met gebroken heup oer auto naar het naa&tbijzijnd zieken huis vervoerd. Van diefstal afkomstig. In een winkelportiek in de Roden-» rijsche laan te' Rotterdam vond een agent van politie hedenmorgen vroeg een rieten koffer, inhoudende 21 klok sloten, twee paar handbeschermers,, en eenige naamplaatjes van'den rijwiel! handelaar P., van den Bergsingel. Een en ander bleek in den afgeloo pen nacht te -zijn gestolen ten nadeelei van dien handelaar uit een fietsenberg) plaats, waarin men zich. door mid del van valsche sleutels toegang had verschaft. Ontspoord. Men meldt uit Coevorden: Van trein no. 5670, een goederen trein, die van Coevorden naar Stads kanaal zou rijden, ontspoorden gister middag te ongeveer kwart over vijfi twee wagens ter hoogte van Daler veen. 1 Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De z.g. werkliedentrein, die om 'dieü tijd passeert, ondervond vertraging. Een mijn opgehaald. Het kustvaartuig U. K. 13 kwam gisteren van de visscherij in de haven van IJ- imuiden terug met een nïïjn, welke ut het net was opgehaald, aan Ttoord. Door marine-autoriteiten zal de mijn' onschadelijk worden gemaakt. Aangehouden. De 19-jarige Mina Frieda Hausmann was als kan toorbediende werkzaam op een harmo- niumfabriek te Kirchheim. Zii had zich schuldig gemaakt aan vervalsching van twee cnèques, groot 2000 Mark. „Die? Die likt er alle tien zijn vin gers naar af." „Zoo, ga nu heen en roep mij Adam. Wil mij de onderwijzer dwarsdrijven in mijn handel, wil ik hem dwarsdrij ven met de trouwerij. Roep me Adam. Je kunt hem vragen, uw os een9 te komen kijken." Adam Thomhof kromp letterlijk in een, toen hij den handelaar zag. Met angst en wantrouwen in zijn blik zei hij: „Nu, wat moet ik dan nu weer doen? Jij waart eerst* de vorige week nog bij mij." „Nah, ga maar eens zitten. Frits, ga zoolang naar onder, en zorg, dat niemand boven komt." Toen de waard zich verwijderd had, heerschte een tijd lang het diepste stil zwijgen in de kamer. De vliegen gons den af en aan. De avondzon wierp haar laatste 9tralén door het raam en overgoot het witte behangsel van den wand, waaraan Izaak zat, met een gou den weerschijn, welke het aangezicht van den handelaar helder verlichtte. Zijn oogen fonkelden als die van een roofdier, dat zich nederbuigt tot den sprong op zijn buit. Adam Thomhof zag daar niets van hij zat met gebogen hoofd en 9taarde op den vloer. „Adam," begon Löb eindelijk, „bij u is 't weldra bruiloft." „Dat i9 mogelijk," antwoordde deze, zonder op te zien. „Nah, had ik gedacht, dat ge uw meisje niet zoudt geven aan een hon gerlijder. Heeft hij geld? Krijt heeft hij en in 't krijt komt ge. Bedenk dit eensl Weet ik een betere partij voor Marga- retha." Adam Thomhof zweeg. „Zit daar nu niet als een onverzet telijke os; zeg, wat denkt ge?" „Mijn dochter wil hem volstrekt trou wen, mijn vrouw is er ook voor, en ik kan er niet tegen zijn." „Wil ik u eens iets zeggen als uw vriend. Of ben ik niet geweest altijd uw vriend en heb ik het u niet bewe zen duizend- en meer dan duizend maal? Wilt gij nu nemen tot schoon zoon mijn vijand, zoo kan ik niet meer zijn uw vriend, moet ik je aanzien, hoe zeer 't mij doet leed, als mijn vijand." „Izaak, maak nu geen praatjes; wat gaat u de onderwijzer aan?1' „Ben je gek? Wat mij de onderwijzer aangaat! Maakt hij kapot mijn handel. Is hij een vijand van ons handelslui. Jij zult hem niet geven um meisje!" Nu ontwaakte in Adam Thomhof de boerentrots: „En ik geef haar toch aan hem." Geef ze hem! Geef ze hem maar. Maar als het verlovingsfeest voorbij is, wordt ge aangeklaagd en zult ge zien, hoe de schoolmeester den neus terug trekt en bedankt voor de eer, om als bruidsgoed schuld te ontvangen. Dan bon je geschandvlekt voor de geheele streek, dat je de kinderen zullen na- loopen op de straat en de tong tegen je zullen uitsteken." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5