NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 23 MEI 1927 fc, DAG-AGENDA, J Woensdag 25 Mei, 's midd. vier uur. Rest. „In den Vergulden Turk", Bree- Straat: Jaarl. Alg. Verg. van Aandeel houders in de L. Expl. Mij. van Onr. Góederen. Woensdag 25 Mei, 's midd. vier uur. Rest. „In den Vergulden Turk", Bree- straat: Aandeelh. Verg. der N.V. L. Expl. Mij. van Onr. Goederen". Woensdag 25 Mei. Zitting van het Adviesbureau voor Tuinbouwaangele- genliedén in de bestuurskamer van Eensgezindheid, Zijlsingel, van acht tot negen uur des avonds. Voorschoten. Donderd. 28 Mei, Zang concours v. d. Ring Leiden en Omstr. van Chr. Gem. Zangver. in het Beneve- nutopark (Zilverfabriek) Aanvang 'half twaalf, 's Avonds half acht con cert. Zondag 29 Mei, 's av. half zeven, Vrije Evang. Gem., Middelstegracht 3: Samenkomst. Spreker Zendeling F. Makkelie van Amsterdam. Dinsdag 31 Mei, 's av. half negen, Rest. „In den Vergulden Turk", Bree- straat: Mei-vergadering der 3-October Yereeniging. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 1 23 tot en met Donderdag 26 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) waargenomen door de. apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, Telefoon 807; en van Vrijdag 27 tot en met Zondag 29 Mei a,s. door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt s. Telef 552 Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. genover Gods beleedigde majesteit, kan toegelicht met heelden aan den Bijbel ontleend, b.v. de volkeren zijn als een stofje aan de weegschaal. God vaagt dus stof, dat Hem hindert weg, zooals de mensch stof, dat zijn eigen dommen dreigt te schaden, wegdoet. Naar aanleiding van een handleiding die een tegenstelling ziet tusschen Elia en een goed discipel van Jezus, merkt inl. op, dat hij die tegenstelling niet wil maken. Elia is ook boodschap per der onwankelbare liefde van God. Recht en liefde hooren bij elkaar. Zoo is er ook geen tegenstelling tusschen Oud- en Nieuw Testament. Ook die zijn samen een ware eenheid, waar ze recht en liefde samenvoegen. Elia's historie en zoovele andere z.g. wreedheden zijn ook werkelijk Evan gelie, als ze Gods zorgende en redden de liefde doen zien. 't Vertellen er van beantwoordt aan het doel van bet onderwijs in de Bijb. Geschiedenis, dat de kinderen zouden leeren. hun hoop, ook ondanks groote zonden op God te stellen. Op deze inleiding volgt, zooals te ver wachten was, een zeer drukke en ge animeerde bespreking, waarin verschil lende beschouwingen tot uiting komen In de bespreking kwam tot uiting, dat, al had God besloten tot den dood van Zijn haters, de manier, waarop dit geschiedde, niet was naar Zijn wil, in tegendeel, dat Hij die vaak streng be strafte. b.v. bij Jehu. De voorzitter brengt inleider en spre kers een woord van hartelijken dank. De vergadering wordt gesloten door den heer J. C. Wirtz. EEN STATION VOOR AUTOBUSSEN. De Leidsche Post verwacht dat ook Leiden eerlang een station voor auto bussen zal krijgen evenals b.v. te Utrecht het geval is.' Wij achten schrijft het blad een dusdanig station ook voor Leiden alleszins op zijn plaats. Wij vinden het onjuist, dat de bussen naar den omtrek thans van verschillende plaat sen vertrekken o.a. van bet Stations emplacement, de Turfmarkt, de Pa pengracht en de Doezastraat. Zijn wij goed ingelicht, dan komt de ze aangelegenheid binnenkort ter spra ke in den Gemeenteraad, daar B. en W. van plan zijn met het voorstel te komen de standplaats van de auto's van de Turfmarkt over te brengen naar de Beestenmarkt. Van deze gele genheid ware gebruik te maken om ook de kwestie der concentratie onder het oog te zien. Misschien vinden B. en W. in het bovenstaande aanleiding hun voorstel in de aangegeven rich ting te wijzigen. Wij meenen dat het noodig is er op te wijzen, dat men de verwachtingen niet al te hoog moet spannen. De vee markt toch zal binnen afzienbaren tijd nog niet naar het terrein voor nieu we markt bestemd, kunnen worden verplaatst. KORFBAL. Zaterdag speelde „Pernix" Leiden een competitiewedstrijd tegen „Excel sior" Delft, welke met een 141 over winning voor Pernix eindigde. Om half zes stellen beide ploegen zich op onder leiding van' den heer Buys. Alvorens tot spelen over te gaan, reikte de aanvoerder van Excelsior aan den Pernix-aanvoerder een zilve ren lauwertak uit. Déze tak had Ex celsior het vorige jaar beschikbaar ge steld voor de club die de grootste over winning op haar behaalde. En het was Pernix die hun met een 101 neder laag verraste en thans den prijs in be zit nam. De wedstrijd kenmerkte zich aan de zijde van Pernix door keurig spel. Van de kant van Excelsior maakte slecht plaatsen het onmogelijk goede aanval len te spelen. Al spoedig staat het 20 voor Pernix. De ballen die de Excel- sior-aanval toegespeeld krijgt, richten niets uit. Pernix wcot de stand tol 10o op te voeren. Een Excelslor-heer maakt nu van ver een tegenpunt. Rust gaat in met 101. Na de rust is Pernix iets zwakker, doch Excelsior weet dit niet te benut ten. Nog 4 keer weet Pernix de mand te vinden. Als het einde komt, heeft Pernix, "verreweg, in de meerderheid, met 14—'l gewonnen. VRIJZ.-DEM. BOND. Zaterdagavond vergaderde in het „Nut" de afd. Leiden van den V.D hond. Nadat de voorzitter de heer J. F. de Ren in zijn openingswoord het vrijz - dem. beginsel naar voren had gebracht speciaal wat de tempering van de klas senstrijd betreft, gaf hij het woord aan Mevr. W. v. Itallievan Embden. Deze wees op de vele goede dingen, die de V.D. in den raad hebben tot s.tand gebracht of voorgesteld. Spr. cri tiseerde de „huichelachtige" Zondags wet, ten opzichte waarvan alleen de A.r'. een consequente houding inne men. De r.k. willen het ermee op een accoordje gooien en de C.H. hebben in dertijd ook niet den moed gehad voor een tapverbod op Zondag te stemmen. Spr. prees wethouder Meynen om zijn „neutrale" uitvoering der Onder wijswet tegenover de A.R., die maar willen halen wat er te halen valt. Spr. critiseerde dat de S.D.A.P., die ondanks haar strijd tegen het „kapi taal" over het meeste verkiezlngsgeld beschikt, furore kan maken tegenover de kleinere partijen. De heer K. Sijtsma herinnerde er aan, hoe hij 20 jaar geleden het opnam voor de belangen der ambtenaren, ge meentewerklieden en politie., die des tijds lage loonen en lange werktijden hadden en hoe veel er sindsdien ver beterd is. In 1914 stelde spreker reeds voor, het Levendaal te dempen, in 1924 nog maals, toen werd het met 16 tegen 15 stemmen verworpen: tegenstemmer was no. 1 van den Vrijheidshond. Derde spreekster was Mej. S. G. Groot (Marijtje), gekleed als Noord- Hollandsche boerin, die de beteekenis der vrouw in de politiek uiteenzette. GR. v. Z. „HET OOSTEN". Wedvlucht vanaf St. Denis op Zater dag 21 Mei, afstand 390 K.M. in vrij heid gesteld 1114 uur mét 7..\V.-\\ind, de vogels bereikten hun hokken als volgt: 1 J. Kooreman, 5.2.4; 2 idem 5.4.6; 3 idem 5.6,13; 4 idem 5,11,20; 5 J. Marijt 5.12.46; 6 idem 5.14.16; 7 E. P. van Veer» 5,22,43; 8 L. N. G. Wij ing, 5.37.2; 9 J. Wesselius 5.42,34; 10 J. W, Wolters, 5.50.50; 11 II. E. Christiaanse, 5.53.8; 12 Chr. Selier 5.53;49; 13 L. N. G. Wij ling 5.58.10; 14 J. Boekkooi 6,15,9; 15 A. Faber 6.19.44. Te Maastricht is aangehouden en naar Leiden overgebracht de minder jarige S. G. De jongen was sinds eeni ge dagen uit de ouderlijke woning ver mist. Zaterdagmiddag half 3 is de 18-ja- rige P. J., d;e op zijn fiets, een mand mét eieren had, door een bestelauto aangereden. Driehonderd' eieren braken door dit ongeval. BINNENLAND. HULDIGING Mr. H. SMEENGE. In de Zaterdagmiddag in Parkzicht te Amsterdam gehouden hoofdbe- stuursvergadering van dé „Yereeni ging tot bevordering van vakopleiding" met afgevaardigden van verschillen de afdeelingen, is aan Mr. H. Smeenge, den voorzitter van hét hoofdbestuur, als huldiging ter gelegenheid van zijn 75sten verjaardag met een hartelijke toespraak een mooi Delftsch bord met opdracht aangeboden, vergezeld van een keurige oorkonde. De heer Smeenge dankte geroerd Naar wij vernemen, is de huldiging van mr. H. Smeenge, ter gelegenheid van zijn 75sten verjaardag, vastgesteld op Woensdag 25 Mei a.s des n.m. hJf vier in de groote zaal van de Kamer van Koophandel, Koopmansbeurs, al daar. Mr. G. Vissering, president der Ne- derlandsche Bank, zal een huldigings rede uitspreken en namens diverse cor poraties zal het woord worden ge voerd. Des avonds vereenigen zich eenige vrienden van mr Smeenge met den jubilaris aan een diner in het Pa viljoen Vondelpark. Om acht uur za! in het Vondelpark voor het Paviljoen de Amsterdamsehe Tramharmonie, na een défilé, muziek ten gehoore brengen. In het huldigingscomité heeft nog zitting genomen, mej. mr. C. Frida Kat.z, lid van de Tweede Kamer. DE ACHTERHALING VAN BELASTINGVLUCETELINGEN. Men wist in Den Haag als bijzonder heid, afkomstig van hemzelf, te vertel len, dat Dr. Bredius, verbitterd over de enorme bedragen, welke hij aan belas tingen in ons land had moeten opbren gen, thans, na sedert eenige jaren i;eeds woonachtig te zijn te Monaco, het staatsburgerschap van het vorsten dom heeft aangevraagd en binnenkort zal verkrijgen, om te ontkomen aan elke poging „nog meer van hem te plukken". Een bewijs dat het onjuist is om de Sociaal-Democraten 'te volgen in hun ongelimiteerde opdrijving van de pro- grcssieschaal van de b.elasintigen. DE DUBBELE MOORD TE CULEMBORG. Bij de uitspraak van het vonnis in zake den moord te Culemborg, 24 Dec. 1' 3 gepleegd, was buitengewoon groo te belangstelling. De rechtbank ver oordeelde ieder dor beklaagden, J. Vroege en K. Swooris, tot vijftien jaren gevangenisstraf. De eisch was levens lang. Bij het vonnis overwoog de recht bank, dat het primair ten laste geleg de.: moord- met voorbedachten rade, niet bewezen is; .da.t subs, ten laste ge legde uit de gehoorde verklaringen van de beklaagden en die der getuigen bewezen moét worden geacht. Terzake van (liefstal met geweldpleging, ge pleegd door twee vereenigde personen welke geweldpleging den dood van Th. en Gerrigje van Wichen ten gevolge heeft gehad veroordeelde de rechbank beklaagden tot vijftien jaren gevange nisstraf zonder aftrek. Vroege was onder het uitspreken van liet vonnis zeer kalm, doch Swee- ris protesteerde heftig tegen wat hij noemde het hem aangedane onrecht en zich ot het publiek wendende, riep hij: „Zie hier een troep gewetenlooze schurken, die mij onschuldig in de ge vangenis duwen". Terwijl hij nog seeds luid protesteerde, werd hij weg gevoerd. DE KORTEGOLFZENDER VAN EINDHOVEN. Naar een draadlpos N. T. A.-tele- gram uit Londen meldt, werd het Lon- densch program der radio-telefonie vol komen duidelijk in Australië, Britsch- Indië en Zuid-Afrika ontvangen. Berichten uit Calcutta melden,' dat het draadloóze' nieuwsbulletin daar duidelijk kon gehoord worden en tele grammen van Australië berichten,, dat het rondzendstation te Sydney gedu rende drie uren de- draadlooze trans missie uit Londen kon „ontvangen". Radio-stations in Kaapstad, Johannes burg en Durban „ontvingen" even goed. I-Iet kortegolf-station in Eindhoven vormde de „verbindingsschakel" voor deze interessante proefnemingen. BUITENLAND. DE VLUCHT NEW-YORK—PARIJS. Lindbergh op' Le Böürget geland. De non-stopvlucht New YorloParijsi is volbracht: Lindbergh is Zaterdag avond om 10:22 veilig op. Le Bóurgec geland. Alles was goed gegaan, zoo verhaal de hij aan de» verslaggevers, Spoedig nadat hij Nieuw Schotland verlaten had, ontmoette hij regen en eenige sneeuw. Soms was hij op zoek naar be ter weer, tot op een paar voet boven den zeespiegel gecfaald; dan weer hacl hii een hoogte van een paar duizend voet gezocht, doch gevonden had hij het niet, voordat hij de bewolkte etreek verlaten had. De nacht was kort geweest, dank zij den weg, dien hij-gevtogen had. Overdag, had hij geen schepen ge zien; alleen 's nachts had hij de lich ten van een of' twee schepen voorbij! zien trekken." Zijn motor had hem geen oogenblik last bezorgd en ook de verschillende jandere deelen van het toestel hadden hem geen moeilijkheden opgeleverd. Hij arriveerde te Le Bourget met ge ,noeg benzine in zijn tank om over halt halt centraal Europa te vliegen. De vlucht zelf." vorid-hij" eentonig en hij hechtte er geen aanzienlijke* we tenschappelijke waarde aan. Toen hij de Iersche kust in 't zicht had gekregen,'was hij toch wel blij Jgeweest, want op dat oogenblik be greep hij, dat het volbracht was behalve dan nog het vreugdegejuich. Zaterdag is gemeld, dat Lindbergh een poesje mee had genomen op zijn tocht. Het beestje, een zwerver, was een paar nachten te voren in zijn iioods gekomen en had zich ni.et meen 'laten verjagen. Lindbergh had het eerst inderdaad mee willen nemen. Bij zijn vertrek zet te hij het -katje echter met een spijtig gezicht'uit het toestel. Hij was bang dat het daar boven te koud zou zijn en dat de vlucht te lang zou duren voor het beestje. Wie Charles A. Lindbergh is. Lindbergh, een blonde, jonge man van 25 jaar, wordt door zijn medevli© gers ^,de boffer" Lindbergh genoemd Hij js zijn vliegersloopbaan begon nen bij den Amerikaanschen post dienst, als zoovele jónge vliegers, om een bestaan te vinden. Twee welgeslaagde parachute-spron, gen uit een onklaar vliegtuig, kort na elkaar, gaven hem zijn bijnaam. Hij .liet zich kennen als een uitste kend vlieger, doch zijn naam was bui ten de vliegvelden veertien dagen ge leden nog zoo )goed als onbekend. Toen hij echter den llden1 Mei plot seling neerdaalde op het vliegveld v. St. Louis, na een vlucht'van 14 uur, van San Diego en den volgenden dag in 10 uur tijds doorvloog naar New York, om op zijn eentje aan den wed vlucht over den Oceaan deel te ne men, was zijn naam gevestigd en zijn bijnaam meteen veranderd in dien van den „vliegenden dwaas". Lindbergh's vader, ook Charles A. geheet en, was een man uit het Mid den .Westen en is o:a. lid van het Huis van Afgevaardigden geweest. Hij ia 24 Mei 1924 overleden. - Charles' moeder is Teerares in de scheikunde bij het middelbaar onder wijs te Detroit. Zij is een flinke, kalm© vrouw, die Vrijdag gewoon voor de klas heeft gestaan. Zij had alleen den directeur verzocht haar tijdens de les .uren geen berichten over haar zoon te brengen en vooral geen verslagge vers op haar los te laten. Zij was volkomen overtuigd, dat liaar zoon de vlncht zou volbrengen. Lindbergh's toestel. De Ryan eendekker, waarmede Lindbergh zijn vlucht heeft onderno men, is speciaal voor een dergelijken tocht gebouwd. ITet tocslcl is 13.5 M. breed van vleugel lot vleugel. Om goed vooruit te kunnen zien heeft de vlieger een pe riscoop voor zich. Even voor Lindbergh's vertrek kwam Byrd. die nog steeds van plan is met zijn Fokker eveneens den tocht te ondernemen, hem de hand drukken. „Zorg, dat je het haalt", zei hij, „ik' zie je straks weer in Parijs". Lindbergh heeft zijn toestel „Spirit of St. Louis" genoemd, naar zijn woon plaats. Groote geestdrift. Bij de aankomst van Lindbergh maakte zich een geweldige geest drift meester van de tienduizenden, die on het vliegveld zijn komst stonden af te wachten. Een paar Fransche aviateurs en roklaten, die de kolven van hun ge weer moesten gebruiken, redden den Amerikaan uit "de handen van de doï opgewonden menigte. Uit New York wordt gemeld, dat, toen het bericht van Lmdberg's wei slagen daar aankwam, serpentines m zulke hoeveelheden van de wolkeu 'krabbers naar beneden werden ge worpen, ,<kit de lucht er door was ver duisterd. De kanonnen op het governor- eiland vuurden saluutschoten af. Overal werd de vlag uitgestoken. Ook in vele andere steden der V. S. gaf het publiek uiting aan zijn dolle vreugde. .Overal galmden cle kerkklok) iken. Alle stoomfluiten van locomo tieven, alle sirenen van fabriekemen (schepen gilden. Sedert den wapenstilstand is het in de Vereen. Staten niet tot dergelijke betoogingen gekomen. President Coolidge zond aan Lind bergh een te'egram van den volgenden inhoud: „Het Amerikaansche volk verheugt zich met mij over het schitterend wel slagen 'van uw heldhaftigen vliegtocht Deze eerste non-stopvlucht van een enkelen vlieger over den Atlantischen Oceaan bekroont de roemrijke feiten, welke de Amerikaansche luchtvaart heeft volbracht, en, door de groeten van het Amerikaansche volk aan Frankrijk over te brengen, brengt tevens de betuiging over van onze bewondering voor die stoutmoedige Franschen, Nungesser en Coli, wier energieke geest hen een eerste poging deed wagen, naar hetgeen u thans» hebt volbracht, alsmede de verzeke ring van onze nog steeds voortdurende spanning omtrent hun lotgevallen". DE ECONOMISCHE CONFERENTIE. Een compromis met de Russen. Tegen de aanvankelijke oppositie van de Franschen en Engelschen, maar met steun van de Amerikanen, is een compromis-formule gevonden, die het mogelijk zal maken, dat da Russen de conferentie niet verlaten en niet tegen de resoluties zullen stem men. De formule verklaart, dat de con ferentie het belang erkent van een hernieuwing van den wereldhandel en zich absoluut onthoudt van inmenging in politieke kwesties. Verder, dat de conferentie de deel neming van de vertegenwoordigers v. alle naties, onafhankelijk van de ver schillen in economische stelsels, be schouwt als een gelukkig voorteeken van de commercieele samenwerking van alle naties. Tenslotte volgt de paragraaf, waar bij wordt verklaard, dat de Russen voor bepaalde resoluties zullen stem men en dat de andere resoluties niet zullen worden -beschouwd als voor Rusland bindend té zijn. Van Russische zijde wordt -deze tekst als een Russisch succes voorge steld, in zoover er een indirecte aan beveling tot vreedzame samenwerking met Rusland staat. De openbare zitting. De conferentie nam Zaterdagmid dag in openbare zitting de drie rap porten der handels-, industrie- en larid loouw-commissies met algemeene stem men, behalve die der Russen, aan, na dat verschillende sprekers nog eens' hun standpunten of bedenkingen had den uiteengezet. Tot veler verbazing verklaarden de Russen bij monde yan Gintsjoek en Sa Ikolnikow, dat zij een aantal resoluties in de rapporten niet konden aanvaar den en daarom zouden tegen stemmen. Na een compromis-formule, welke de coordinatie-combinatie hedenmor gen na een scherp debat ontwierp en, volgens welke in het eindrapport vani ide conferentie zal worden verklaard, dat resoluties, die door de Russen van wege hun verschillend economisch stelsel niet kunnen worden aangeno men, zullen worden beschouwd alsi geen betrekking op Rusland te hebben dacht men, dat de Russen de raporten, in hun geheel zouden goedkeuren, of zich anders van stemming onthouden. Hun tegenstemmen heeft dan ook in verschillende kringen misnoegen gewekt. Zii hebben echter later toegezegd, hedèn bij de eindstemming voor te stemmen, mits de plenum-vergaderingl alsdan ook in de coordinatie-copiinis- sie getroffen overeenkomst bekrach tigt. UIT DE OMGEVING. ROELOFARENDSVEEN. Vrijdagavond .werd in Café Bakker alhier een lezing gehouden door den heer W. van der Laan, Secretaris van li. B. G,. over „Shuuurbehandeling van Tulpen". Na opening door den voorzitter, den heer W. van der Zwet, nam de heer Van der Laan het woord. Spreker begon niet de vraag te stellen: „welk doel streven wij na bij de behandeling d?r bollen?" En tot antwoord gaf hij: „Bollen telen van goede kwaliteit met de laagst moge- Radio-Programma. Wat er vanavond te booren U. KöNIGWUSTERH., 1300 M. 4.506.20 Concert. 9.40 Brighton-Avond. Zie Londen DAVENTRY, 1600 M.' 6.20 Concert. 7.0^ Concert. 7.35 Pianomuziek. 80s Muziek. 9.40 Concert. 10.20 Concert. 11.2012.20 Muziek. HILVERSUM, 1050 m. 5.006.00 Kinderuurtje. 6.006.45 Yeoravond-concecrt. 6.457.15 Tuinbouw halfnwrtje. 7-15—7.4? Vcoravm'1 concert. 8.ro Een ~vond in N.-Scharwoud©. 7-45 Politieberichten. 10.00 Persberichten. 1 PARIJS (Radio-Paris), 1750 M. 5.055.55 Radio-Amateurs. 9.05 Concert. lijk productiekosten en tevens het bloei vermogen zoo hoog mogelijk opvoeren" Om die twee doeleinden te bereiken is het noodig op te sporen aldus spre ker wat net beate voor den bol is. Gebleken is, dat bollen op een krachti' - gen grond gekweekt en niet hard ge groeid, als regel een betere bloem voort brengen dan de snel gegroeide. Bij het zoeken naar de oorzaken is men tot de bevinding gekomen, dat voor een zeer groot deel én gewas én blbemvorming beheerscht worden door de schu urbe h a n deling. Daar ons klimaat voor het overhouden der bollen t© koud is, moeten deze bijna allen beschut be waard worden; alleen de crocusbol is harder en kan dus meer verdragen, ol? schoon toch ook deze bol veel schade lijdt door het blootstellen aan directe zonnestralen. In het algemeen kan men zeggen: „Het is noodzakelijk om ver band te leggen tusschen het klimaat hier en de natuurlijke geaardheid der bol len'. Verder is een ongunstige weersge steldheid tijdens het afrij pingsproces, als de bollen nog in den grond staan, van grooten invloed op het gewas van een daarop volgend jaar, terwijl een onrijp rooien en het direct daarop ge ven van gcede schuur behandeling de nadeelige klimatorische invloed kan op heffen. Vroeger bouwde men bloembollenschu- ren met veel ramen,- om daardoor d© bollen door geregelde luchtverversching zoo gauw mogelijk te drogen. Maar nu men de gunstige werking kent, die de warmte op de bollen uitoefent, en men in de schuren dus centrale verwarming of vulkachels aantreft, zijn al die ra men overbodig geworden en vindt zelfs het denkbeeld meel* en meel' ingang, dat men de boLenschuren zonder ramen, dus zonder licht kan - bouwen. Geble ken is inderdaad, dat tulpen- en liyacin tenbollen zonder* eenige schade zonder licht bewaard, kunnen worden. Daar men de bollen uit den grond), neemt om ze te beschutten tegen ver keerd klimaat, spreekt het vanzelf, dat men met koud weer niet moet wachten tot de bol geheel is afgestorven. Het beetje groei, dat verloren gaat door ze te vroeg uit den grond te'nemen, wordt ruimschoots ingenaaid door het voordeel dat de warmte in de schuren biedt. Dq niet-rijp gerooiae bollen kunnen een hooge temperatuur verdragen, tulpen, groen gerooid zelfs een week lang ,een temp. van 90 graden Fahrenheit, waar na die teruggebracht moet worden tot 70 graden en in het najaar zelfs tot 65 granen. Hyacinthenboden verdragen ©eii warmte van 90 graden, maar veiligheids halve het beter de tèmperatuuur te houden tusschen 80 en 85 graden. Het geven van vogrwarmle aan nog nat zijnde bollen kan schadelijk wen- ken; zijn de bollen eenmaal goed droog» dan geven ze niet zooveel zorg meer, al is dan ook cën goed geordend© ventili* tie niet te onderschatten. Men zou b.v de ramen op een kier kuunnen zetten en dan door harder stoken de warmte aanvullen, die door de kieren .ontsnapt; Is een schuur eenmaal niet heelemaal naar de eischen gebouwd, dan kan eea luchtrooster onder in den muur al veel goed doen, terwijl afdrijving van ve» zadigde lucht kan plaats vinden door in de zolders luchtkokers aan te brengen Het geven van voor warmte om tot vroeger bloei te komen, is wel' eens noo dig, als de weersgesteldheid een goede oprij zing in den weg staat. Maar er blij ven bezwaren. Het blad is vaak veel sterker dan de bloem en als de bloem te vroeg in het voorjaar te voorschijn komt, staat ze altijd bloot aan schackj lijden door nachtvorsten, waardoor „vuur" ontstaat. Voorwarmte moet dan opgevolgd worden door nawarmte, d.i warmte nadat de bloem gezet is en zich aan het ontwikkelen is. Verder streve men er steeds naar om in de schtfur een zoo gelijkmatig moge lijke temperatuur te houden. Een regel matig doorgevoerde warmtev veroor zaakt het vormen van veel bloemen. Een gemiddelde temperatuur voor hyacinten- bollen is van 75 80 graden, voor Dar- wintulpen van 70 tot 75 graden en voor vroege tulpen 65 a 70 graden. Een langdurig applaus getuigde spre ker, dat zijn lezing in den smaak der toehoorders gevallen was en de heer Van der Zwet dankte dan ook den heer Van der Laan voor diens duidelijke en leerzame rede. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd een gretig .gebruik gemaakt door de Jteeren Bakker, Hülscher, Huigsloot en Van der Meer. Al hun bezwaren wei den door den heer Van der Laan bespro ken tot aller tevredenheid. Hierna sluiting. OEGSTGEEST. Zondag was het voor onze Herv Gem. een beteekenisvoüe dag, en een

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2