NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 20 MEI 1927 Bonroop. i Coop. verepnicring ,.Dp TWkoopi sche veiling". Veiling van 19 Mei. "Rozen. Te kw. per Kos: Ophelia 2565. 'Golden Ophelia 99 85, Marcel' Rover 5680, Hadley 60137. Claudius Pernet 6079 cent. Wilh. Kordes 50—100, Butterfly 40 66, Columbia 5185, Ellen Poulsen S0—40, Mac. Keiler 8094, Kaisext tAug. Nic. 70, Rosalandia 80, Geni. rozen 2045. v Diversen per bos: Asparages 2839, Lothgras 1220r 'pegrethrum T016, Pioenen 5070, Sneeuwballen £0 cent. De ijk en herijk van maten en {gewichten zal: in deze gemeente ge houden worden in een lokaal der open bare school, en wel als volgt: Op 3 Turn, van v.m. 1012 en nam. 12.304 uur, voor 'de Achterkade, {Voorkade, en Zuidkade. Op 7 Juni van v.m. 912 en nam. 112.303.30 uur, voor de Dorpstraat, Zijdeweg en Bootstraat. i Op 8 Juni, van v.m. 912, en nam. 42.302.30 uur, voor Reij'erskoop, CNieuwstraat en 'de niet genoemde stra t«n en buurten. Omtrent onderstaande verloren voorwerpen zijn aan het politiebureau; inlichtingen te bekomen: Een gouden broche, twee porte- DKmnaie's met inhoud. Zondag a.s., v.m. 9.30 en nam. 6 uur, hoopt voor de confessioneele vereeniging in het gebouw SalVaton op te treden Ds. Crousaz uit Strijen. Bij de wijkverpleegster is weer een bedrag van f 37,50 ingekomen voor aanschaffing van radiotoestellen voor zieken. .Woensdagmiddag; is in een sloot aan het Zuidwijk alhier de 16-jarige» !H. J. F., wonende te Waddinxveen, al fietsende te water geraakt en jam' tmerlijk verdronken. i LEIMUIDEN. Te Ledniuiden is het 5-jarig zoon» tje van den arbeider Klein in een sloot langs den weg geraakt. Hoewel onmiddel ljjk hulp werd geboden, kon men toch de levensgeesten van den kleine niet meer opwekken. LEIDERDORP. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. io uur de heer De Witt van Noord- wük aan Zee en n.m. 6.30 uur Ds. H. Mondt. NOORDWIJK AAN ZEE. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk y.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Hospers. Gerei Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Koers. RIJNSBURG. De heer M. alhier, had een ernstig ongeluk aan de Sandtlaan, doordat zijn rijwiel brak. Hij is in het ziekenhuis te Leiden opgenomen. De 10-jarige den H. alhier, brak doordat hjj van een hooiberg viel, een arm. Dr. Jonker verleende de eerste hulp. SASSENHEIBS. De collecte hier indertijd gehou den ten bate voor het Drentsche Veen- kind, heeft opgebracht f I4o,48V2. Gevestigd: Mej. G. J. Vonk, Hoofdstr. 238 van Voorhout. A. M. van der Meij, geb. van Rooijen Kastanjelaan 7b van Haarlemmermeer. CL Oud, Hoofdstr. 204 van Wognum. Mej. A. M. Merjer: Rijks straatweg .13 van Alketmade. Mej. J. E Los, Hoofdstraat 184 van Schiebroek G. J. va^n der Rotten, Jacoba van Beie renlaan 5 van Grubbenvorst Vertrokken: Mej. J. M. van Dijk, van Hoofdstraat 49 naar Voorhout VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. Gisteravond vergaderde de Raad de zer gemeente. - Voorzitter de burgemeester. De .Voorz. opent de vergadering; waarna de notulen worden gelezeni en goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken mpr- ken we op: Missives Ged. Staten^ goedkeurin gen raadsbesluiten, missive Ged. Sta ten, waarbij de begrooting 1926 goed gekeurd wordt. Adres Chr. L. O. school, waarin verzocht wordt gelden beschikbaar te willen stellen voor de bepleisteringl van den Westelijken gevel en 't plaat sen van een scneidingsmuuitie. Wordt gerenvoyeerd naar E. en Wi. Aangaande het in een vorige ver gadering naar B. en W. gerenvoyeer- üe adres, waarin aangedrongen wordt op betuiging van adhaesie aan een (adres, te sturen aan de Kroon omj itegen te gaan de verhooging van de kosten voor verpleging jn de Acad. 'Ziekenhuizen, stellen B. en W. voori )de gevraagde adhaesie te betuigen.. Aangenomen. 1 3. .Voorstel B. en W. inzake herzie ning bouwverordening. Aangenomen. -1 4. Voorstel inzake aangaan geldlee- ning. B. en W. stellen, voor om 140.000 gulden te leenen tegen 4% pet. 's jaarsi Aflossing in 40 jaar. Aangenomen. ,5. Besluit comptabiliteit. Aangenomen. Voor de ontvangst ten raadhuize van de afgevaardigden der zangvereei foigingen, die zullen zingen op het as. hier te houden concours, wordt f 100 uitgetrokken. 1 In antwoord op een vraag van den (heer Duynisveld in de vorige verga dering, zegt de Voorz. dat het geoor loofd is een beest te slachten in dö (wei, wanneer dat noodig is, mits Ide ingewanden er bij blijven en het ver voer geschiedt onder toezicht van Üeit eigenaar. De heer Braggaar dringt bij B. en iW. aan op spoed, aangaande het prae- advies op de aanvrage tot het bouwen van woningen door ae Bouw- en ,Wo- foingvereemging. De woningen zijn er ham noodig. De Voorz. 7P«t 'Am? 7pnk 700 vlug" •nv^ehik te vedelen. TBstk komt ter sprake de uit breid'der portie. Tn 'de "«'nrifTp verga derincr ■w-'s hier over reeds breed gesproken. Op ver zoek van éénige heeren was echter een besluit aangehouden tot een volgende vergadering, opdat men de kwestie nog- eens in studie zou kunnen nemen. B. en W. had n.l. voorgesteld het politiecorps met één man uit te brei den. De raad gaat over in geheime zit ting. Na ongeveer een uur in beslotc-n zitting te zijn geweest, wordt de open bare vergadering voortgezet. De Voorz. leest het voorstel van B. en W. voor, om het politiecorps, uit te breiden met één man, speciaal belast met den nachtdienst en en kele Zondagsdiensten, op een salaris, van f 1200 per jaar, Daardoor zon aan het politiepersoneel een vrije dag tper week gegeven kunnen worden, [waarvan om de drie weken een vrije 'Zondag. Thans genieten zij 2 maal pen (maand een vrijen dag. Met het oog op het toenemend, ver keer is het onmogelijk, dat zonder uit (breiding te regelen. De heer D. Limburg vindt nu deze zaak in geheime zitting voldoende be sproken, en met het oog Qp de ge- tmeente het noodzakelijk, het debatl in openbare zitting voort te zetten. Er wordt wel gezegd, dat de politie een heerenleven heeft, omdat zij er netjes uitziet, maar dat brengt hun vak mee. Men kan moeilijk, als zijl -naar /de Rijndijk gaan hun en passant de vuilnis laten ophalen. Nu acht spr. een vrije dag per week zonder uitbreiding niet mogelijk, of er zou een ambtenaar bij moeten komen. Wat de gemeentenaren er van zuü Jen zeggen acht spr. een bang argu ment. .Wij zijn gekozen om de gemeen te zoo goed mogelijk te besturen, en wij ,rnoeten dien plicht doen als eer lijke mannen. Spr. zal daarom voon stemmen. De heer Braggaar is het met den heer Limburg eens. Spr. wil de g.e- •meente ook niet op kosten jagen, maan ieder heeft recht op een vrijen da^f per week. De heer Taal gaat ook met het voor stel accoord, liefst zag hij een vrijen Zondag pm de 14 dagen. Zonder uit breiding is dit niet mogelijk, spr. zal idaarom met vrijmoedigheid voorstem men. De heer .Verboon vraagt, of niet dn regeling, door den heer Mens voorge steld, geprobeerd kon worden. Spr. •vreest, dat men in de gemeente er op tegen is, daarom aarzelt spr. om dei (gemeente nieuwe lasten op te leggen. De Voorz. antwoordt, dat dit on mogelijk is. Spr. kan toch niet zijn Verantwoordelijkheid in de waag schaal stellen. Daar niemand meer het woord! vraagt, wordt het voorstel van B. en, W. in stemming gebracht en aang er foom en met 65 stemmen. Voor: de heeren van Wissen, Eg- gink, Braggaar, Taal, Limburg en bchimmelpenriinck v. d. Oye. Tegen: de heeren Duinisveld, Mens, 'de Kleermaker, Verboon en Dijkman. GËMËNGD NIEUWS. Verdronken. Terwijl de moe der was gaan stemmen, is het vijf jarig dochtertje van den landbouwer J. visser te Viel in een sloot nabij de woning verdronken. Overreden. Gistermiddag een dochtertje van den arbeider K. Meester te Oldeboorn, toen het achter, iden stilstaandèn auto, die langs den weg .stond, den weg wilde overste ken, door een juist passerenden auto aangereden. Met een ernstige hoofdwonde is het kind per auto naar het ziekenhuis te Beerenveen vervoerd. Den bestuurder van den auto trefö geen schuld. Wijnproeven. Dezer dagen is in een van de Parijsche restaurant» het jaarlijksche concours de somme- liers gehouden. Onder sommeliers worden in dit geval' verstaan de wijnkellners van da groote restaurants.** De meeste proevers waren mannen uit Bourgogne, Bordeaux, en andere bekende wijncentra, doch de win naar, die van alle twaalf glazen wqn, idie hem voorgezet werden, zonder falen de plaats van herkomst, de kwa.' liteit en het jaartal opschreef, waa een Bretagner, die voor zijn 16de jaaij nooit wijn geproefd had. (Vechtpartij. Enkele Chinee- (zen uit Sjanghai en Kanton zijn in een (café aan de Delistraat te Rotterdam» met elkaar slaags geraakt. De vechtpartij1 werd op straat vooit! gezet, [doch agenten van politie heb ben er met den gummistok een eind aan gemaakt. Vier Chineezen zijn aangehouden en opgesloten. Vechtpartij. Gisteravond 5s| in een cafe aan de Papestraat te De venter een ernstige twist ontstaan tusschen kaartspelers. Een van hen stak den andere een ones in den rug. De getroffene trok eveneens zijn mes en wist den ander nog zwaar te verwonden, maar zakte toen ineen en werd zeer zwaar gewond naar het zie kenhuis vervoerd. Ongelukken. Woensdags avond is de heer J. Ditmars, oud- schoolhoofd," wonende te Alkmaar, aan het station aldaar uit den trein gestapt, voordat die stilstond. De man viel tusschen den trein en kreeg ernstige inwendige kneuzingen j De 54-jarige A. v. W. uit de Da vidstraat te "Rotterdam is o pden hoek "Wiinh°vpri on 'If C'edr-vm*»» onder een s!eeperswoten Met .een neb raken linkerbeen bil in liet aan don Convin ce! ter verpleging opgenomen. Moeilijkheden. De dieren tuin van Antwerpen dreigt in moeilijk heden te geraken door gebrek aan geld. Het bestuur schrijft dit toe aan de hooge belasting, die op de toegangs' biljetten wordt gelegd. De fiscus kriigt (Jaarlijks ruim een half millioen fr.. geheven on de entree-biljetten. Nu worden er pogingen in het werk gesteld, om die belasting afgeschaft of verlaagd te krijgen. Men hoopt daardoor "meer publiek te trekken en dus meer inkomsten te krijgen. Alleen het voederen der dieren kost bijna een half millioen frs. Van 1 Mep 1926 tot 1 Mei 1927 werd 272.000"frs. besteed voor den aankoop van nieuwe dieren. De dierentuin herbergt 500 zoog dieren, 1900 vogels, 530 kruipende die ren en 2600 visschen. Beroering in de veste. Slechts zelden heeft 'n gemeenteraad^ Verkiezing in het oude stedeke Naar- den dé gemoederen zoozeer in beroe ring gebracht als thans. De oorzaak moet worden gezocht in de omstandigheid, dat de strijd een bijzonder persoonlijk en fel karakter draagt. De uit den Vrijz. Dem. Bond ge treden wethouder Jac. Smits heeft een eigen partij gevormd en deze ziet haar belangen bepleit in een klagelijks verschijnend courantje „De Sirene" (genaamd, dat zijn kracht zoekt in het uitpluizen en op de publieke markt brengen van huiselijke en persoonlij ke omstandigheden der verschillende candidaten. De verschijning van deze geschrif ten heeft groote beroering gewekt inJ het kiezerscorps en de overige poli tieke partijen. 1 Hoe naijverig zij ook op elkaar mo gen zijn, dezer dagen hebben zij in volmaakte eendracht een manifest uit gegeven, waarin zij alle verantwoor delijkheid afwijzen voor den inhoud van het blad partij-Smits De verschillende vergaderingen mo gen zich, dank zij deze opschudding in een ongewoon druk bezoek verheit gen en dragen dikwijls een zeer bewo gen karakter. Het raadslid, de heer P. Groenbart, candidaat der Vrijz: Democraten, op wien zich de aanvallen van de Sirene geconcentreerd hebben, heeft bij den officier van Justitie een klacht inge diend, naar aanleiding van hetgeen in de verschillende gesonriften over hem verteld is. Met spanning wordt uitgezien naar het resultaat van de verkiezing, die heden plaats vindt. Coremans op straat gezet. Een bewoner van een pand aan de De Ruijterstraat te Rotterdam had, buiten voorkennis van zijn huisheer, zijn woning onderverhuurd aan 't raad» lid Coremans. De huiseigenaar is daar achter ge komen en heeft gisteren huurder en onderverhuurder op straat doen zet ten. 1 Demonstraties zijn niet gevolgd. Elberfelder Kurrende. De El'berfelder Kurrende. een zangkoor van 80 knapen en 30 neeren, met den heer Erieh vom .Baur als dirigent, zal «onder leiding van de Utrechtsche Chr. Jongemannenvereeniging een rondreis (door ons land doen om uitvoeringen te geven ten bate van het .Christelijk jeugdwerk. De uitvoeringen zijn als volgt vast gesteld: 4 Juni, Zuiderkerk te Rotter dam; 7 Juni, Willemskerk te 's Gra- venhage; 8 Juni, Evang. Luthersche Kerk te Amsterdam; 10 Juni, Buurt kerk te Utrecht; 11 Juni, Musis Sa crum te Arnhem. De oude kast. Te Barneveld heeft een schilder in een oude kast, Idie hem door een landbouwer ter op- schildering was gebracht, een bedrag! van f 975 en een paar oude testamen ten gevonden. De kast was afkomstig van een over lieden broer van den landbouwer. Overreden. Gisterenavond omstreeks 10 uur is het 14-jarig meis je P. v. D.? wonende te Tilburg bij het fietsen op den Bosschen weg nabij het viaduct door een auto aangereden en gedood. De bestuurder, de heer O. uit Den Bosch, droeg geen schuld aan het on geluk. 1 Overreden. Te Kinschoten geraakte een jongen, die met den melkrijder M. K. was meegereden 011 der den wagen en werd overreden. In bedenkelijken toestand is hij'naar Üe rijksklinieken te .Utrecht overge bracht. Ongeluk. De 2de schoolcom- pagnie te Assen hield gisterenmorgen te Hooghalen schietoefeningen. De korporaal G. Stoffers was in de imeening, dat de oefeningen reeds wa- Ten afgeloopen, toen eenter nog een (geweer afging, waarbij hij met een losse patroon in het oor werd gescho ten. S. is per ziekenauto naar het Mili tair Hospitaal vervoerd. Brand. Bij het kruispunt Beu- geneis afgebrand de boerderij van De geheele inboedel ging verloren terwijl ook het vee in de vlammen omkwam. Gis fikt. De fabricagechef G. O. van Nieuwenhuizen en de chemiken her H. F. van der Wal, van de suiker fabriek Boedoeran, begingen de on- -j'.'izichtigheid, om zonder noodzaak m een carbonisatiekist te kruipen. in deze kist hadden zich koolzuur- «nspen n-cormd, waardoor béiden wer den gedood. Mishandeling. Woensdag avond heeft zich in de Lumeystraat te Amsterdam een burentwist afgespeeld die het gevolg was van een reeds jaren hing bestaande veete tusschen een 68-jarige vrouw, die in het beneden huis van een der perceelen in deze, straat en een 43-iangen buurman, die op de derde verdieping yan hetzelfde huis woont. Een ernstige ruzie was ontstaan, waarbij men elkaar de scherpste ver wijten deed. Tenslotte greep de vrouw een nies en stak daarmee in het wilde op den buurman. Vermoedelijk heeft zij ook '11 plank gebruikt 0111 haar tegenstander te hjt te gaan. De man werd ernstig gewond en door den Gen. Dienst naar het .Wilher minagasthuis vervoerd. De vrouw werd gearresteerd en zal als verdacht van zware mishandeling ter beschikking van de justitie wor den gesteld. Menschenroof. De Akenaar JN. S., die nog wat van den koopman D. te Vaals te goed had, trot dezen Laatste op den löden Februari van dit jaar aan op ongeveer 7 M. van de Duitsche grens. Eensklaps pakte S. den koopman stevig beet en duwde en trok hem de grens over, om hem aan de Duitsche paitie over te leveren, met welk doel hij hem in het Duitsche douanehuisje opsloot. De marechaussee van Vaals haalde den man echter spoedig terug. Wegens overtreding van an. 278 W. v. Str. {menschenroof) werd thana voor de Maasirichtsclie rechtbank door den ambtenaar van het O. M. tegen den verd. 8., die niet was ver schenen, een gevangenisstraf van zes maanden geëischt. Uitspraak 31 Mei. Auto gegrepen. Donderdag middag heeft op den onbewaakten overweg te Hoogkerk een ernstig on geval plaats gehad. Daar ter plaatse het uitziche wordt er door een nabijgelegen.fabriek belemmerd is een open auto door den trein van 12.20 uur uit Groningen gegrepen en over een afstand van ÖQ0 M. meegesleurd; de wagen was •ongeveer op de locomotief terecht ge komen. De twee inzittenden, de_ heeren S. Twijnstra, veekoekenfabrikant te Help iman, en zijn boekhouder, de heer j. (Loverman, werden gewond opgeno men: De eerste was er het ergste aan toe, hij was bewusteloos; de ander was licht aan het hoofd geblesseerd. Dr. A. L. Holman te Hoogkerk was spoedig ter plaatse en hielp de gewon iden.^ De heer T. werd naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd, waar hij spoe dig js overleden. De auto was totaal1 vernield. Land- en Tuinbouw. INTERNATIONALE ORGANISATIE. De afdeelin^ Nederland dar Interns* tionale Organisatie van Landbouwers heeft het volgende adres gezonden aan den Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid De ondergeteekenden, sprekend na mens de besturen van den Alg. Neder! Zuivelbond, den Chr. Boeren- en Tuin- dersbond m Nederland, het Kon. Ne- derlandsch Landbouw-Comité, den Ne- derlandsche Tuinbouwraad en den R. K. NederL Boeren- en Tuinderbond, teza men vormende de afd. Nederland der Internationale Organisatie van Landbou wers, namen kennis van de samenstel ling der delegatie, welke is benoemd ter bgwoaing van de a.s. Internationale Ar beidsconierentie te Genève. De genoemde besturen betreuren het ten eerste, dat bij de samenstelling der delegatie klaarblijkelijk niet rekening is gehouden met de omstandigheid, dat ter conferentie een tweetal vraagstukken be handeld zal worden, voor den landbouw van het grootste belang, te weten dat der ziekteverzekering en dat der mini- mumloonen. De rapporten welke onze organisaties langs officieusen weg gewerden, toonen duidelijk aan de groote beteekenis, die de samenstellers aan genoemde vraagstukken voor den landbouw hechten. De genoemde land bouworganisaties hebben er dan ook ernstig bezwaar tegen dat geheel buiten haar om ter Internationale Arbeidscon- ferentie wordt beraadslaagd over on derwerpen, waarbij de 'landbouw zoo nauw is betrokken. Hoewel hiermede geenszins gezegd is, dat haar bezwaren daardoor worden weggenomen, achten zij het toch wen- scheiijk, dat alsnog een landbouwdeskun dige wordt aangewezen ter bijwoning van de a.s. Arbeidsconferentie. BESTRIJDING DER AARDAPPEL- ZIEKTE. Aan belanghebbenden wordt medege deeld. dat te beginnen 23 Mei e.k. aan het draadloos telefonisch weerberichï van 12.55 n.m. A.Z.T., uitgezonden door het zendstation van het Kon. Neder- landsch Meterologisch Instituut te De Bilt (P.I.M.R.) op 1100 M. golflengte) indien daartoe aanleiding bestaat, een mededeeling zal worden toegevoegd om trent het voorkomen van weersomstai> digheden. gunstig voor het optraden van aardappelziekte (Phytoptora inf tans). Zoo mogelijk zal deze mededeeling ook in de telefonische uitzendingen van 10.45 en 11.50 v.m. A.Z.T. worden opgenomen en op het dagelqksch weerbericht woi» den vermeld. Nadere bijzonderheden omtrent deb< doeling van dezen maatregel worden op door '1rtn P'fn'f» ziéktönkundigen Dienst te Zooals bekenT. hééft Dr. Mari P. T-">h nis van 1919 tot 1923 een on^erzck naar h°t verband tusschen weersge steldheid en de aardappelziekte (phy tophtora infestares) ingesteld, welk on derzoek lal er door Prof. Dr. E. van Ever dingen, Hoofddirecteur van het Kon. Nèd. Met. Instituut te Da Bilt, is voortgezet. Wij brengen in herinnering, dat Prol v. E.' tot de conclusie is gekomen, dat de waarschijnlijk essentiëeie factor voor de schimmel-infectie de tijd geduren de welken een waterdruppel kan blijven bestaan een functie is zoowel van de betrekkelijke vochtigheid, van de b - straling ais van de windsnelheid en niet door een van de wearsfactoren af zonderlijk was uit te drukken. Deze combinatie van weersfactoren is de volgende: ie. 'lemperatuuur 's nachts geduren de minstens 4 uur onder het dauw punt. 2e. Minimum-temperatuur gelijk aan of boven 10 ger. C. 3e. Bewolking op den volgenden dag uit drie termijnwaarnemingen 0.8 of hiooger. 4e. Regenval op dien dag tot een be drag van minstens 0.1 mm., blij kende uit aftapping op clen volgenden ochtend. Prof. v. E. zal nu maatregelen tref fen om dem landbouw partij te laten trek ken van de resultaten van zijn onder zoek, door na het samentreffen der bo vengenoemde factoren, radio telefo nisch hiervan mededeeling t© doen. Dit zal geschieden na 25 Mei a.s„ in het weerbericht, dat dagelijks om 12.55 door het Koninklijk Neclerl. Me^orologisch Instituut te De Bilt wordt uitgezonden op 1100 M. golflengte. Mogelijk kan het ook om 10.45 en 11.50 gescliieden en wellicht wordt ook bij het weerkaart je de mededeeling opgenomen: „omstandig- hedeen gunstig voor het optreden van de aardappelziekte", telkenmale als de weerselementen in een bepaald etmaal hiertoe aanleiding geven. Het is gewensent, dat ieder, dier aard appelen ,eelt, dan onverwijld tot het sproeien met Bordeauxsche of Bourgor? dische pap overgaat, dan wel Pota stuift of strooit, welk nieuwe middel van Deen schen oorsprong door onzen P. D. ter proefneming aanbevolen wordt. Hoewel' toch de praktijk nog zal moeten leeren, of de conclusie van Prof. Van Everdin- gen altijd juist is, de kans is zéér groot dat inderdaad drie of meer dagen later de aardappelziekte optreedt en dan moe ten de planten met de genoemde vooi» behoedende middelen behandeld zijn. om van de waarschuwing alle profijt te neb ben. DE DEGEN VAN FREDERIK DEN GROOTE. Langen tijd was het een legende, dat Napoleon I, toen hij in October 1806' de graftombe van Frederik den Groo te in de Garnizoenskirche te Potsdaml bezocht, den degen van den grooten, doode van de kist zou hebben afge nomen, om als trofee naar Parijs tö zenden. Later echter heette het, dat Napo leon, die in het Stadtschlosz te Potst dam logeerde, bij het bezichtigen van' de vertrekken van Frederik den Groo te, één van 's Konings degens mee nam naar Parijs. Vele jaren is getwist over de his torische juistheid van het gebeurde, en tot dusver kon alleen worden vast testeld, dat het verhaal, als zou dö ewuste degen na den vrede van 1814 weer naar Berlijn zijn teruggebracht, niet in overeenstemming met de fei ten is. Wel bezit het Hohenzollernmuseun* een degen van Frederik den Groote, doch deze is een geheel andere dan die, welke eertijds uit het Stadtschlosa? meegenomen werd. Thans evenwel heeft een zekere Dr. Kekule van Stradonitz in de „Miütei1 hingen des Vereins fur die Geschich' te Berlins" enkele op historische ga Igevens berustende mededeelingen ge daan, waaruit blijkt, dat de keizer, toen hij de vertrekken van Frederik! den Groote bezichtigde, een degen van den koning in zijn nand nam en toü een zijner generaals zeide: „Als da vorst nog leefde, die dezen aegen ge dragen heeft, zouden wij ons hier niet bevinden". Het betrof een degen voor klëini tenue, een geschenk van Tsaar Paul van Rusland; men had vergeten hem1 weg te nemen, toen de Fransche be zetting naderde. De degen werd, te zamen met nog enkele andere voorwerpen, die aarii Frederik den Groote hadden toebe hoord, naar Parijs 'meegenomen en in 1807 plechtig in de Invalides tö Parijs aan de collectie roemrijken oor logsbuit toegevoegd. PLi.i bleef er tot Maart 1814, toen da verbonden legers Parijs binnentrok ken. De Hertog de Feltre, die de oorlog» trofeeën in de Dome des Invalides wilde redden, gaf order alle voorwer pen in kisten te verpakken, en naar elders te transporteeren. Te laat echter, de straten waren al gebarricadeerd en de kostbare zén- cling, waaronder ook de degen en 40(1 Pruisische vlaggen, werd een prooi der vlammen. T.aat in dén nacht werden de metaalresten uit den gedoofden vuur gloed gehaald en op de Pont d» Iena m de Seine geworpen. Een poging orm ze later weer op te visschen leidae tot geen resultaat, sléchts een paar sie raden werden terug gevonden. De bovengenoemde, in het Hohen- zollern museum ondergebrachte degen heeft weliswaar de lijkkist van Fre derik den Groote getooid, doch alleen tijdens de begrafenisplechtigheid. Zoodat Napoleon hem dan ook niet heeft kunnen meenemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6