tweede blad. WAT DE BLADEN ZEGGEH. kerk en school. binnenland. feuilleton. dorpstooneelen. Uw Hoofdhuid PUROL utTpê omgeving! NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VR/JDAG 20 MEI 1927 Soberheid bij principieele be zwaren. „De Rotterdammer" driestart: Keuchenius was een „Einspanner". Zijn weinig gedisciplineerde geest deed hem in de Kamer meermalen dwars tegen alle antirevolutionaire Kamerleden ingaan. Bij de grondwetsherziening van 1884 was hij de eenige antirevolutionair die het tegen uitbracht. Toen bij de grondwetsherziening van 1887 de eindstrijd ever het groote geding inzake het schoolwetartikel ge streden werd, was Keuchenius weer de eenige antirevolutionair, die zich af scheidde. Zoo ging het haast bij alle zaken, zelfs bij die, welke schijnbaar lagen in de neutrale zone, ontdekte Keuchenius nog een of ander diepgaand beginsel, dat hem tot getuigen dwong. Merkwaardig waren soms de overleg gingen, die hem in een geisoleerde po- eitie brachten. Zoo was in 1884 na den dood van Prins Alexander en bij den wankelen gezondheidstoestand van den Koning de wet aan de orde, die bij overlijden van den Koning vóór de meerderjarig heid van prinses Wilhelmina Konin gin Emma tot regentes aanwees. Keuchenius kon zich bij het regent schap van Koningin Emma niet neer leggen; hij had daartegen onoverko melijke principieele bezwaren. Welke-? De regentes moet bij de aanvaarding van harte den eed van trouw en ge hoorzaamheid aan de Koningin afleg gen. Hier zou dus Koningin Emma on derworpenheid moeten beloven aan de Kroonprinses; de dochter van de moe der. Dat is een omkeering van de natuur lijke verhoudingen, een omverwerping van het gezag oordeelde Keuche nius en daarom was verwerping van het wetsvoorstel plicht. Zijn fout was dat hij hier de ver schillende kwaliteiten verwarde; de moeder zwoer geen trouw aan de doch ter, maar aan de Koningin. Soberheid in het ontwikkelen van onoverkomelijke principieele bezwaren is een deugd, die Keuchenius niet al tijd even sterk betrachtte. NED. HERV. KERK. Beroemen: Te Mötslawier. c.a., J. Vink te Drimmelen. Te Nieuw-Vennep, (toez.), A. Hij mans te Thamen a. d. Am- stel. Te Almkerk, A. Kardol us te Suj> meer (Fr.). Te Geervliet (töez.. J. G Neeleman te Eikerzee (ZJ. Te Ouden hoorn (toez.), J. Neeleman te Eiken zee. Bedankt: Voor Burum, B. Bruins te Nieuw-Buinen. Voor Garmerwolde, Bloemhoff te Warfhuizen. BEVESTIGING!. INTREDE ZSEf AFSCHEID. Na Zondag (j.l. in den avonddienst be vestigd te zijn door zijn ambtsbroeder Ds F. A. den Boeft, verbond Ds. E. Schou ten, overgekomen van Alphen aan den. Rijn, zich Woensdagavond aan de Gerot Kerk te Amersfoort, met een predika tie over Petr. i 19. Géén afzonderlijke toespraken zalspr hier houden, maar spr. vraagt te mogen volstaan met de toezegging aat hij voor allen zal trachten te zjjn alles wat hn kan. i Nadat Ds. Schouten nog was toege- izongen door die gemeente Ps. 134:3, werd deze dienst met dankzegging door den voorganger gesloten. Ds. A. A. Dönszelmann hoopt Zor> dag 19 Juni aifscheid te nemen van de Ned. Herv. Kerk te Wassenaar, om Zor* dag 26 Juni en Woensdagavond 29 Juni respectievelijk bevestigd te worden en intrede te doen te Amsterdam. Bevestiger is Ds. B. Gijzel te Amsten dam. Ds. M. B. Verkerk te Puttershoek hoopt Zondagnamiddag 12 Juni a.s. scheid te nemen van de Ned. Herv Kerk aldtrt.r. om Zondagmorgen 19 Juni d.a.v. te Mijdrecht bevestigd te wor den door Ds? J. D. van Hof van Wilnis en den avond van dien dag aldaar zijn ihtrede te doen. DE GEREF. KERK VAN LOPIK. De heer C. Steenblok, Tlieol. Candi daat, die het beroep naai* de paret Kerk van.Lopik reeds in Januari j.l. aan nam, zal nog geruimen tijd wach'en met intrede te doen bij de Gerei Kerk. Hij nam het beroep aan op voorwaarde, dat hii cm studiereden c°rst over 1 jaar zijn intrede zou doen. Dit voorstel werd door den Kerkeraad aanvaard. KERKBOUW. Binnenkort zal worden overgegaan tot den bouw van een nieuwe Christ. Gerat Kerk te Almelo, waarvoor de noodige grond, gelegen aan de Hofkampstraat, reeds is aangekocht. Het thans nog in gebruik ztjnde kerk gebouw aan de Tuinstraat is reeds on derhands verkocht. DE SPLITSING VAN GROOTE GEMEENTEN. Binnenkort verschijnt bü de firma Vro lijk, Ceintuurbaan 250252, Amster dam, een brochure van Dt. G. Oori- huys,. Ned. Herv. Predikant te Amster dam, met den titel: Moeten de groots Gemeenten gedwongen worden totspli- sing in buurt-gemeenten?" Het is ©ene bespreking van de weldra in de Class- cale Vergaderingen en in de Algeme ne Synode der Ned. Herv. Kerk aan de orde komende Wetswijziging, die be doelt niet slechts het bestaand© Regle ment op de vorming van buurtgemeenten bruikbaarder te maken, maar ook, hoe wel met eenig voorbehoud, voor d© gr<x« tere gemeenten de splitsing in buur? gemeenten verplichtend te stellen. DE KERKELANDEN VAN HANTUMHUIZEN. Het gerechtshof te Leeuwarden heelt bevestigd een vonnis der rechtbank al daar, waarbij een vordering der kerk voogdij van Hantumhuizen tegen de ge meen e Westdongeradeel werd afgewe zen. De kerkvoogdij vorderde n.l. eenige landerijen op, ten aanzien waarvan werd beweerd, dat zij eigendom waren van de kerkvoogdij en dat de burgerlijke g.- meenie slechts het beheer had kraoft tens een in 181 tot stand gekomen ad ministratieve scheiding. VARIA. Ons bericht inzake de classical© verga dering der Geref. Gem. was niet volledig Het betrof hier de Geref. Gem. onder het Kruis. Door een onbekende is na d© opi ning van het nieuwe kerkgebouw der Lk- reformeerde Kerk van Bennekom, voor de kerkeraadskamcr een prachtige voor zittershamer geschonken. Deze is van zwaar massief ebbenhout, ingelegd met ivoor en gemonteerd met ©en zilveren plaat met inscriptie. H. M. DE KONINGIN-MOEDER. Gistermiddag om 12.30 is de Konin gin-Moeder per auto voor haar zomer verblijf ten paleize Soestdijk aangeko komen. KONINKLIJKE HULP. De watervoorziening te Hoog-Soe- ren is al sedert eenige jaren een punt van ernstige overwegingen en bespre kingen geweest, doch afdoende maat regelen heeft men tot heden niet kun nen treffen. Als noodmaatregel in de behoefte brengt men jaarlijks van de gemeentelijke waterleiding per tonwa- gen het onmisbare water naar Hoog- Soeren, waar men dan tegen geringe betaling zijn kuip of ton kan vullen. Wie uit de bekende pomp bij „Pomp hui" water wenschte deed het best er in het nachtelijk uur op uit te gaan, want overdag was het telkens: de pomp'is afgeloopen. Thans evenwel is er een afdoende verbetering in voorbereiding en bin nenkort zal alle leed geleden en het watergebrek voorbij zijn. Het was ook hier weder H.M. de Koningin, die zich over het lot dezer bewoners van de Hooge Veluwe ont fermde en een aanzienlijk bedrag be schikbaar stelue voor den aanleg van een waterleiding welke komt onder 't beheer van de Koninklijke Houtveste rij Hoog-Soeren. V001 de aansluiting enz. heeft ieder, die-prijs stelt in het bezit te komen van voldoende, zuiver drikwater slechts een bedrag van f20 per jaar te betalen. Met vreugde is door de bewoners van Hoog-Soeren van deze milde schen king der Koningin kepnis genomen. DE ONTSLAGEN ONDERWIJZERES TE VOGELENZANG. Voor Gedep. Staten van Noord-Hol land is 'Woensdagmiddag in openbare zitting behandeld het bezwaarschrift van mevrouw KlinkenbergMeeter te gen het haar door den raad van Bloe- mendaal gegeven ontslag als onderwij zeres aan de Openbare Lagere school te Vogelenzang op 18 November 1926. Ged. Staten hebben, naar gemeld wordt, gistermorgen reeds hun beslis sing genomen en het bestreden raads besluit, waarbij mevrouw K. werd ont slagen, vernietigd. NED. BOND VAN HUIS- EN GRONDEIGENAREN EN BOUWONDERNEMERS. In hotel Lion d'Or te Haarlem, kwam Woensdagmiddag de bovengenoemde bond in congres bijeen. De voorzitter, mr. J. de Meyier, heet te de aanwézigen welkom en gaf het woord aan mr. J. Salomonson te Dor drecht, die een inleiding hield over De onteigening in het belang der Volks huisvesting", waarbij hij tot de vol gende conclusies kwam: le. Dat de onteigening der volkshuis vesting, zooals deze thans bij de wet is geregeld, tot uiterst onbillijke gevol gen leidt en dat herziening dezer wet telijke regeling dringend noodzakelijk is. 2e. Dat bij deze wettelijke regeling de bepaling van artikel 92 der Onteige ningswet behoort te vervallen. 3e. Dat de bepaling van artikel 5 der Woningwet moet worden gewijzigd in dier voege, dat bij weigering der bouw vergunning op andere gronden dan die in artikel 5 sub 2 bepaald, de gemeen te verplicht is om de eventueel hier door te ontstane schade aan den recht hebbende, aan wien bouwvergunning geweigerd wordt, te vergoeden. 4e. Dat wettelijk wordt vastgesteld, dat bij onteigening van terreinen, in een uitbreidingsplan gelegen, aan iede re eigenaar afzonderlijk schadevergoe ding wordt toegekend, onafhankelijk van de bijzonder© bestemming, in het uitbreidingsplan aan dit terrein gege ven alsof 1/3 van het van hem te ont eigenen terrein voor straat of op an dere wijze te algemeenen nutte wordt bestemd en het resteerende als nuttig bouwterrein moet worden beschouwd, zoodat dit 1/3 gedeelte zonder schade vergoeding moet worden afgestaan, ter wijl in dezelfde verhouding ook de normale kosten voor straataanleg enz. mogen worden berekend en het restee rende als nuttig bouwterrein moet worden gewaardeerd. 5e. Dat in onteigeningszaken ook te gen het vonnis, waarbij de schadever goeding wordt vastgesteld, hooger be roep bij het Gerechtshof worde toege laten. Nadat mr. Salomonson de naar aan leiding van zijn inleiding gestelde vra gen had beantwoord, werden de stel lingen van den inleider bij acclamatie door de vergadering aangenomen. De voorzitter dankte den spreker in warme bewoordingep voor diens dui delijke rede en sloot de vergadering. AANVARING TUSSCHEN ONDER ZEEBOOT EN KOOPVAARDIJ. SCHIP. Hr. Ms. onderzeeboot O 7 is Woens dag, opduikend© na een onderwater vaart in de Noordze©, in aanraking ge komen met een Zweedsch koopvaar dijschip, waarbij de onderzeeboot aan het achterschip eenige onbelangrijk© schade kreeg. Het Zweedsche koopvaardijschip bleek bij informatie oogenschijnlijk geen schade te hebben gekregen. Men meldt uit Zaandam: Alhier is Woensdagavond binnenge- loopen de Zweedsche boot Scania, met hout geladen. Dit is het schip, dat dien 40) 0 Van den eeneh vestzak naar den anderen hing ëen zware gouden hor logeketting. Hij had zijn vrouw aan den arm. Ook Sara was in staatsie- kleeding, een geel-zijden kleed, waar- waarin zij er nog meer mismaakt dik uitzag dan anders. Met een onbeschaamd lachend ge zicht zag de handelaar den ondérwij- zer aan. Deze wierp hem een verach- telijken blik toe en ging langzaam ver der. Bij het verder gaan hoorde hij, dat Lob tot diens vrouw zeide: „zie Je, Sara-lief, dat is die verschrikkelijk beroemde onderwijzer van Hartehau- 8e, die den antisemieten-bond ge sticht heeft tegen onze menschen. Maar vandaag zal 't hem ingepeperd Worden." Volker gingen de ooge'n open. „Dus dat is het." De schoolopziener Witzenstetter liep levendig gesticuleerend in z n kan toor op en neer. Hij was blijkbaar be zig iets van buiten te leeren. Hij was in rok gekleed en had een cylinder- hoed in de hand. Zijn geheele ver schijning deed denken aan een wél- geordende aktenbundel, koel, droog iets stoffig. „Verontschuldig mij, mijnheer de on derwiivpr.-' enrnU hij tot Volker. ..Kom over eep uur terug, ik moet naar de inwijding der synagoge." „Zoo," antwoordde Volker, ln gren- zenlooze verbazing. „Hoezoo zoo?" borst Witzenstetter driftig los „In dat woordje „zoo" ligt een eritiek omtrent mijn gedrag. U hebt uw meerderen niet te critiseeren. 11c hoop daaryan verschoond te blij ven, mijnheer de. onderwijzer. Nu, we zullen elkaar later wel spreken, bon jour." Zwijgend boog Volker. Een bijna niet in te houden toorn kookte in zijn binnenste. Zonder eenig antwoord ver liet hij de kamer, want hij gevoelde, dat het, zóodra hij het waagde, zijn mond te openen, met zijn zelfbeheer selling gedaan zou zijn. Met zeer gemengde gevoelens zag hij kort daarna vanuit een hotel waar hij zijn ontbijt gebruikte, zijn meer dere naast den rabbijn in den feest stoet voorbije ian. „Nu ja," bromde de waard, een gro ve kerel, die er uitzag, alsof hij zelf zijn beste klimt was, „nu ja, gij ver wondert er u over, dat een christen mensch medegaat in een joden-proces sie; maar Witzenstetter weet je, moet overal bij zijn, waar hij-met zijn sehoo nen rok en zijn zijden cylinder en voor al met zijn eereteekens pronken kan. Toen do onderwijzer een uur later wederom voor zijn meerdere stond, ontving deze hem met onnavolgbaar hoogmoedige gelaatstrekken en ve** zocht hem niet eens plaats te nen»pr. Volker begon op kalmen toon: „Ik zou van u gaarne op de eerste plaats de verklaring ontvangen, waarom u straks meende mij als een schooljon gen (e moeten behandelen. Ik kan mij niet voorstellen, dat het eenvoudige woordje „zoo" daartoe voldoende re den gaf." Witzenstetter sprong op en schreeuw de driftig: „Ik verzoek u, te wachten tot ik u aanspreek. Ik zal op dit on derwerp straks nog wel eens terugko men. Allereerst willen wij de voorlig gende zaak behandelen, ook al is het u minder aangenaam. Er zijn twee klachten over u bij mij ingekomen. Al- leeh uit groote achting jegens u heb ik de klaagschriften nog niet aan de ko ninklijke regeering doorgezonden. Ik wilde u eerst in de gelegenheid stel len, u te verklaren. Hier i9 de klacht van Daniël Koning, dat gij u zonder aanleiding aan hem vergrepen hebt. Lees u zelf!" Volker las. verklaarde in het kort de toedracht der zaak en eindigde met de woorden: „Die man is een bekende schurk; toen hij zich onbehoorlijk ge droeg en ons voor den gek hield, heb ik hem op straat gezet. Ik betreur het nochtans, te spoedig „Ik weet reeds genoeg, mijnheer Volker, Straks daarover meer. Lees nu dit klaagschrift. Het is door zestiet zemeentenaren, waaronder de bui-; neester en twee gemeenteraadslede •ndert eekend." Volker zag onwillekeurig het RECLAME wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en glanzend als ge des morgens het haar inwrijft met een weinig Doos 30, Tube 80 ct. dag om half twee in aanvaring is ge weest, ter hoogt© van het Haaks licht schip op de Schelde, met de Nederland sche onderzeeër nr. 7, die het schip aan den onderkant heeft graakt. D© schade van d© Scania kon door haar grooten diepgang nog niet worden op gemaakt. Men heeft op de Scania niets van den onderzeeër bemerkt ook de periscoop was niet zichtbaar. DE HEER WIJNKOOP G.S. TEGEN DEN BURGEMEESTER. Dezer dagen is medegedeeld dat de Amsterdamsche communistisch© raads leden Wijnkoop, Lisser en Doornbusch bij den raad een voorstel hadden inge diend om te besluiten, een adres aan d© regeering te zenden om den burge meester, wiens ambtstermijn 20 Juni afliep, niet opnieuw te benoemen. Dinsdag 17 Mei j.l. hebben, zoo meldt het Hdbl., genoemde drie raads leden een brief gericht tot de soc.-dem. raadsfractie met het verzoek, door haar steun mogelijk te maken, dat, zulks in verband met hun voorstel en om daaraan practische beteekenis te kunnen geven, onmiddellijk een spoed vergadering van den gemeenteraad zou kunen worden aangevraagd, opdat di© zou kunnen gehouden worden vóór de fungeerende burgemeester was her benoemd. Namens de soc.-dem. raadsfractie is 18 Mei op dit verzoek geantwoord, dat zij de noodzakelijkheid van het hou den van die spoed-vergadering van den raad niet in zag en zij daarom haar steun aan het verzoek niet kon verlee- nen. Zooals men weet, is burgemeester De Vlugt intusschen herbenoemd. TE VEEL EER AAN DEN RAPALJAAN. Toen de Rapaljaan gistermorgen voor de rechtbank kwam deed hij voor naam als een gentleman en zijn stem, die in den Rotterdam schen raad zoo rauw kan schreeuwen, had ©en gecul tiveerd geluid. Hij was door den kantonrechter ver oordeeld tot twee maal vijf gulden bpete, omdat hij op 17 December in de Korte Pannekoekstraat een volksop loop heeft veroorzaakt, door met een bord heen en weer te loopen en omdat hij zich niet heeft verwijderd toen een politie-agent hem zulks gelastte. Het bord bevatte de aankondiging van den „verkoop wegens schuld" in de Buik van Parijs. De ambtenaar was in hooger beroep gekomen. Dé Rapaljaan zei, dat niet hij de oor zaak was van den oploop, het publiek deed het, het nieuwsgierige publiek dat blijft staan als het Coremans ziet. „Ik heb nu eenmaal een aantrekkelijk uiterlijk", zei de Rapaljaan. De Officier, mr. Rombach, was van meening, dat de politie aan Coremans inderdaad te veel eer heeft bewezen, door twee overtredingen le constatee- ren. Hij heeft geen volksoploop veroor zaakt. Dit deed het publiek. Verdach te heeft echter wel ten overtreding be gaan, door zich op het bevel van de politie niet te verwijderen. De Officier requireerde één geldboete van 5. Uitspraak 2 Juni. KLEINHANDELSPRIJZEN VAN ARTIKELEN VAN DAGELIJKSCH GEBRUIK. Er heeft zich in ons land eene com missie gevormd, Destaande uit de hee- ren A. Colijn, burgemeester van Nieu wer- Amstel; W. L. Morsink, te Am sterdam; mr. A. Sabelson, te Amster dam; dr. I. H. J. Vos, te Amsterdam; en Jac. de Vries Sr., te Hilversum; wel k© zich ten doel stelt na te gaan, of het mogelijk zal zijn, artikelen van dagelijksch gebruik in den detailhan del goedkooper dan thans verkrijg baar te stellen voor den verbruiker. Genoemde commissie is van oordeel, dat door allerlei Omstandigheden de detailprijzen hooger zijn dan onder gun stige verhoudingen noodzakelijk zon zijn. Als een der op den voorgrond tre dend© oorzaken ziet zij eene verbrok keling van het debiet, waardoor dik wijls te hooge winstmarge de groote algemeene lasten moet dekken. Zij meent, dat de mogelijkheid bestaat verbetering voor den consument te ver krijgen door de stichting van een groot lichaam hetwelk er door eene bepaal de organisatie veel toe kan bijdragen, aan genoemd euvel tegemoet te komen Het ligt bovendien in de bedoeling bij de verwezenlijking dier plannen, waar mogelijk, het Nederlandsch fa brikaat naar voren te brengen. De commissie heeft vertegenwoordigers van tal van organisaties, van wie ver moed wordt, dat zij genegen zijn me dewerking te verleenen, tot een bijeen komst uitgenoodigd op Zaterdag 23 dezer te Utrecht. DE AANVARING TUSSCHEN LH ZEVEN PROVINCIëN EN DE WEGA. De Wega is lek ongeveer over de ge heel e hoogte van het schip. Een sloep je zou het gat onder water kunnen binnenvaren. De stoker in de machine kamer is ternauwernood aan het ge vaar ontkomen. Enkelen van de be manning zijn lichtgewond. De Wega is in de haven te Tandjong Priók aangekomen. KOUDEKERK. De uitslag van de gister gehouduen gemeenteraadsverkiezing is als volgt: Stembureau: Raadhuis. Ljjst I (Lib. Partq). Uitgebracht 124 stemmen, verdeeld als volgt: M. J. Oppeiaar 122 T. van der Lee 2 A. Verburg J. W. Kwakernaak N. van Diggel© Ljjst 2 (Chr. Hist). Uitgebracht 240 stemmen, verdeeld als volgt: A. van Egmond 197 D. JDorrepaal 16 A. van den Ent 14 G. van der Bijl 9 J. yan der Sterre 1 G. P. de Jong 1 B. G. Corta 1 iM. Maat 1 Lijst 3, (R. K.). Uitgebracht 88 stemr Mals volgt: A. J. Lieversc 7° H. Otto 2 W. J. Heemskerk 9 J. E. M. v. Beers 7 Ljjst 4 (A. R.). Uitgebracht 227 stemmen, verdeeld - als volgt: J. van den Berg 178 P. de Jong Kzn. 32 N. P. Slegtenhorst 5, K. Reijneveld Dzn. 9 P. Kok M. Schenkeveld 3 H. .Verburg Gzn. Totaal uitgebracht 697 stemmen. - Van onwaarde 18 stemmen. Aantal geldige stemmen 079 stemmen Het aantal zetels verdeeld hls volgt over de vier lijsten. Lijst I (Lib. Partij) 1 Lijst 2 (Cnr. Hist.) 3 Lijst 3 (JR. K.) 1 Lijst 4 ,(A. R.) 2 De Kiesdeeler was 97. De nieuwe Raad zal als volgt zijn sa mengesteld Lib. Partij 1 lid, M. J. Oppeiaar. Chr. Hist. 3 leden, Ant. van Egmond, D. Üorrepaal, A. van den Ent. R. Kath. 1 lid, A. J. Lie verse. A. R. 2 leden, Jac. van den Berg, P. de Jong Kzn. Naar wij uit -betrouwbare bron vernemen, zal Maandag a.s. een aan vang worden gemaakt met het leggen van den laags^ anningskabel in denHoo gewaard alhier. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 en n.m. 0.30 uur Ds. Israël. Gerei. Kerk v.m. 10 en n.m. 7, uur Da Haspers. naar de namen der onderteekenaars. Tot zijn grenzelooze verbazing vond hij daarbij ook de namen van twee zij ner trouwste leden der boerenleenbank Belangstellend begon hij te lezen. Meer en meer helderde echter zijn gezicht op en van tijd tot tijd plooide het zich tot een lachje. Op het laatst kon hij zich evenwel niet meer inhouden, hij begon luid te lachen. Nu echter werd de beer Witzenstet ter woedend en viel uit: „ik moet u dringend verzoeken, ambtelijke zaken ambtelijk en niet comisch op te vat ten." Volker kon slechts met de grootste moeite wederom in eenigszins ernstige stemming komen: „Ik verzoek u beleefd om excuses mijnbeer de schoolopziener, maar dil schrijven is alleen comisch, zoo iets kan men niet voor ernst nemen. Eenvoudig, omdat ik aan eenige, perso nen niet beval, of zooals zij schrijven, omdat zij met mij niet op christelijk standpunt staan, moet ik verplaatst worden. Dit van de overheid te ver gen, zonder ook maar den schijn van eenigen beweeggrond aan te voeren, zulk een kluchtige domheid heb ik nog nooit gezien." „Ik moet u voor den laatsten keer verzoeken, mijnheer Volker, uw woor den meer op de weegschaal te, leggen. Gij ziet opzettelijk over het hoofd, dat er wel degelijk een reden tot klagen over u aangegeven is. Gij hebt een Raiffeisen-Bank gesticht; dat is iets ge heel nieuws iu deze streek. Daardoor mengt gij u in de meest geheime ge- gwneente- en familieaangelegenheden, brengt gij ontevredenheid onder de menschen en verstoort de eendracht tusschen Ben braven boerenstand en den even braven handelsstand. Ik moet u ernstig vragen, in hoeverre dat uw werkkring is. Zoover ik weet, heeft de koninklijke regeering u naar H&r- tenhausen gezonden, alléén om school te houden". „Mag ik misschien, vóór ik persoon lijk antwoord, verzoeken, dezen parti culieren brief te lezen, dien mij de heer Landraad geschreven heeft en dien ik vanmorgen kort voor mijn ver trek hierheen, ontving. Hüj handelt over dezelfde zaak, mijn boerenleen bank." Witzenstetter nam het hem toege reikte geschrift aan en begon halfluid te lezen: „Zeer geachte heer onderwij zer! Door de klacht van uw burgemees ter, dat u het schoollokaal voor doel einden, buiten het onderwijs gelegen, gebruikt hadt, is het ter mijner kennis gekomen, dat het u gelukt is in Har- fcenhausen een boerenleenbank sys teem Raiffeisen in het leven te roepen. Ik spreek u daarover mijn vreugde en waardeeripg uit en hoop, dat 't u geluk ken moge door dit werk die arme, door woeker zwaar geteisterde streek in so ciaal en zedelijk opricht op te heffen en de verhoudingen van den boeren stand in het rechte spoor te brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5