CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 8sle JAARGANG DINSDAG 17 MEI 1927 NUMMER 2130 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 53936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie." Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Gil nummer bestaal uil ÏWEE Bladen. EERSTE BLAD. Sfrijdkas-Gemeenteraadsverkiezing. Saldo 179.12H. Ontvangen van N. N., ter completee ring van de Tweede Honderd, 10.87/4. Zo zijn er, de Twee Bonder (1 gulden! Hartelijk clank aan alle mede werkers. In 't gezicht van den naderenden strijd, ga ik voort met nogmaals een beroep te doen op den strijdlust onzer, geestverwanten. Op derde hon derd durf ik niet meer hopen. Maar de helft? Dat kan nog. J. KARSTENS. Bur Nieuwe Leidsche Courant Verkeersagenten gevraagd. Onze A.-R. „Zeeuw"' schrijft het vol gende: Alle plaatsen van beteekenis heb ben in dezen tijd hunne verkeers agenten, die tot taak hebben de vei ligheid van het publiek te verzeke ren door voetgangers en wielrijders, automobilisten en motorrijders te leeren „rechts" te houden. Aan zulke verkeersagenten heb ben wij ook in deze verkiezingsda gen behoefte. Er zijn tal van kiezers, die op de po litieke straat nog hun weg moeten zoeken en die zoo gemakkelijk den koers kwijt raken. Daarom moeten overal de ver- keersagenten aan het werk worden gesteld. Ze behoeven geen officieelo aan stelling en hebben niet noodig een speciale uniform. Ieder die politiek meeleeft kan als verkeersagent dienst doen en de kie zers die hij op zijn weg ontmoet dui delijk maken dat het belang van het politieke verkeer meebrengt rechts te houden. Met aandrang wekken wij al onze antirevolutionaire mannen en vrou wen op zich in de komende dagen verdienstelijk te maken door als ver keersagenten op te treden en de kie zers bij hun gang naar de stembus in de goede richting te sturen. Ook voor Leiden en omgeving heb ben wij deze verkeersagenten noodig. Wie heeft politioneelen aanleg, die melde zich spoedig aan bij zijn Kies- vereeniging of Propagandaclub. Lichamelijk hulpbehoevend Het blijkt dat onze huisbezoekers nog niet altijd weten hoe gehandeld moet worden wanneer een kiezer licha melijk hulpbehoevend is en de hulp die hij op den stemdag noodig heeft be geert. Art. 78 der Kieswet zegt: Wanneer blijkt, dat een kiezer lichamelijk hulp behoevend is, kan de voorzitter van het .stembureau toestaan dat hij zich cloe bijstaan. Hieruit blijkt drieërlei: le. dat de Voorzitter van het Stembureau moet toestaan dat de hulpbehoevende kiezer zich doe hij- staan; 2e. dat de kiezer zelf hes list over den bijstand n.l. door wien dat zal ge- 'schieden; 1 3e. dat de hulpbehoevendheid blij ken moef. Volgens cle Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer bij de behande ling van het ontwerp der Kieswet moet onder dien bijstand ook zelfs gere kend worden dat zoo noodig een ander voor den hulpbehoevenden kiezer met het stempotlood de bedoelde keuze mag verrichten. Het is dus onjuist te meenen dat men een kiezer die aan verlamming lijdt, of die sterk beeft, zoodat hij on mogelijk zelf zijn stem kan uitbren gen, de hand moet vasthouden, opdat de hand van den kiezer, en die alleen, het stempotlood hanteert. In die geval len kan wel degelijk worden toege staan dat een ander de hulp verleent. Verschillende beslissingen zijn er reeds genomen die hebben uitgemaakt, dat bijstand aan kiezers, die niet, zoo als de wet eischt, werkelijk lichame lijk hulpbehoevend Zijn, tot vernieti ging van de stemming leiden moet. Daarom is simulatie van hulpbehoe vendheid ongeoorloofd. Wij vertrou wen echter dat de Voorzitters onze. stcmbureaux in dezen een billijk oor Jeel zullen vellen. STADSNIEUWS. VERKIEZINGSVERGADERING DER S. D. A. P. Gisteravond is in de Stadsgehoor zaal een verkiezingsvergadering van de S.D.A.P. gehouden, waar de heeren Mr. D. A. van Eek en J. J. v. Stralen het woord voerden. De 2de voorzitter, de heer Wakka, opende de vergadering met een kort openingswoord. Hij betreurde het dat de belangstelling niet grooter was (de zaal was half vol), waarvooZ hij maar één reden wist: het mooie weer. De belangstelling voor de gemeenteraads verkiezing is groot genoeg. Spr. wees er voorts nog op, dat de S.D.A.P. be reid is, wethouderszetels te aanvaar den, doch alleen indien dit in het be lang is van de arbeidersklasse en wan neer zij twee zetels krijgen. Vervolgens gaf spr. het woord aan den heer van Stralen. De heer J. J. van Stralen begon met op te merken, dat de sociaal-de mocraten de verkiezingsbeloften niet geschonden hebben. Dat hetgeen zij voorstelden in het belang der arbei ders door de meerderheid van den raad verworpen werd, komt mede om dat de in den raad zitting hebbende christelijke arbeiders de zijde kozen van de kapitalistische klasse. Spr. laakte de onverdraagzame houding der Clir. partijen ten opzichte van cle 1 Mei-betooging en sprak een woord van hulde aan den nieuwen burge meester. die den aanval, door den heer Wilbrink namens de Christelijke partijen in den raad op cle S.D.A.P. ge daan, met kracht en flinkheid heeft afgeslagen (luid applaus). Spr. kwam vervolgens op het. werk loosheidsvraagstuk. Van een krachtige breed opgezette werkloosheidsbestrij ding is hier geen sprake; alle voor stellen daaromtrent werden door de meerderheid van den raad in overeen stemming met het advies van B. en W verworpen. Het beruchte college, liét Burgerlijk Armbestuur, past cle ver ouderde armenwet zoo schriel en eng toe, dat de betreffende gezinnen aan willekeur zijn overgeleverd. Het beste zou zijn opheffing van het B. A. en de vervanging daarvan door een betere wijze van verzorging der hulp behoe vende arbeiders. Van de opheffing der Huurwetten vreest spr. huurverhooging. Met tal van voorbeelden toonde spr. de nood zakelijkheid eener gemeentelijke huur verordening aan, om tegen de vele mis standen op dit gebied maatregelen te nemen. Spr. eindigde met een krachtige op wekking, te zorgen dat de S.D.A.P.- fractie versterkt uit den verkiezings strijd te voorschijn zal komen. (Ap plaus). De tweede spreker, M r. D. A. van Eek behandelde meer in het alge meen het gemeentebeleid. Hoewel de sociaal-democratie' streeft naar verbe tering van clen toestand der arbeiders klasse i n het kapitalisme, strijdt zij tegelijkertijd tegen het kapitalisme omdat in het kader van dit maatschap pelijk stelsel de idealen der arbeiders klasse nooit ten volle kunnen verwe zenlijkt worden. Spr.'s fractie heeft in de afgeloopen periode bij herhaling voorstellen ge daan, die wel in het kapitalisme voor verwerkelijking vatbaar zijn, cloch wagrvan zij wist dat'zij politiek on mogelijk zijn. omdat de meerderheid van den raad ze niet wil. De bedoeling met het indienen dezer voorstellen was ze in hun beteekenis aan de be volking te doen zien, teneinde hun aanneming nader bij te brengen door dat men er aan went. Spr. laakte liet optreden van den Vrijheidsborid, die niets anders is dan een reactionaire bezuinigingspartij en van cle Chr. arbeiders, die hetgeen spr. en zijn partijgenoot en voorstelden, steeds hebben afgebroken en er geen eigen' voorstellen in het belang van het proletariaat voor in de plaats heb ben ge'steld. Vervolgens besprak spr. de houding zijner fractie in cle toekomst. Wan neer zij aan het Dagelijksch Bestuur der gemeente deelneemt, is het onont beerlijk de beschikking te hebben over de noodige geldmiddelen, opdat de gemeente haar sociale taak zal kun nen vervullen. Daartoe is noodig: op voering der progréssie van de gem. ink.bel. zoo hoog als de wet het toe laat, verhooging der opcenten op de vermogens-belasting, wederinvoering der zakelijke belasting op het be drijf, invoering eener belasting op bouwterreinen, (ten slotte het streven naar een betere regeling der 'financi ële verhouding van Rijk en Gemeen ten. De voorwaarden, waaronder de S.D >P rlppl 7r1 nemen nnn he* Pvm lijksch Bestuur der gemeente, zijn: le. twee wethouderszetels; 2e. dat cle meerderheid van den raad toezegt in williging van belangrijke eischen. Dit laatste hangt af van cle toekom stige samenstelling van clen raad. Spr. verwacht versterking van het stenimenaantal der S.D.A.P.; daartoe doet spr. een beroep op-de yrouwen, op de „kerkelijke" arbeiders en op de kleine neringdoenden, die niet tot de arbeidersklasse doch wel tot het pro letariaat (de bezitloozen) behooren. Spr. eindigde met den strijd hier in Leiden te schetsen als een deel van den grooten beschavingsstr.ijd tegen liet internationaal kapitalisme en voor een nieuwe maatschappij, wier grond slagen zijn; orde, samenwerking en maatschappelijke gelijkheid (applaus). Van cle gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door de heeren Met- scher, Knuttel en Alberts. De heer Metscher beschouwde de aanvaarding van wethouderszetels als 'n teeken van de verburgerlijking der S.D.A.P.; de strijd tegen het kapita lisme moet niet in doch buiten het parlement gevoerd worden. Dr. J. A. N. Knuttel wees er op, dat cle S.D.A.P. als minderheid alleen maar in liet college van B. en W. komt omdat de burgerlijke partijen het voor deeliger vinden ze er in op te nemen; dan wordt de verantwoordelijkheid voor hetgeen er gebeurt medegedrae-eti door de leiders van een sterke arnei- dêrspai'tij. De heer Alberts begon met te wijzen op den wantoestand waarin zich onze> industrie bevindt ten gevolge van de heffing van beschermende rechten door de andere landen, terwijl men hier in Holland, ook de S.D.A.P., tegen bescherming is. Voorts noemde spr. het onverstandig van de S.D.A.P. op Zondag te demonstVeeren, terwijl hij er ten slotte den nadruk op legde dat de mensch bij brood alleen niet leeft: meer clan het door brood onderhouden leven is het eeuwige leven; dit is den Christen het hoogste. De heer van Eek beantwoordde om des tijcis wille alleen de voornaamste der gemaakte tegenwerpingen; die be treffende de aanvaarding van wethou- derszetels door de S.D.A.P. Dit is een proefneming; zij is van meening aldus te handelen in het belang van de ar beidersklasse. Blijkt het echter dat zij buiten het college van B. en W. meer voor het proletariaat kan doen, dan zal zij zich onmiddellijk daaruit te rugtrekken. Ds. A. D. MEETER. Ds. A. D. Meeter nam Zondagavond afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Loosduinen, wegens vertrek naar Lei den, sprekende over 2 Tim. 2 8 (ge deeltelijk). Aan het einde van den dienst werd hij toegesproken door Ds. B. C. Verhagen, van Wateringen, con sulent; door den heer G. J. van Dui ken. godsdienstonderwijzer, door Ds. J. Booy, van De Lier en door ouder ling J. P. Schüngel, die hem deed toe zingen Psalm 121 4. Zooals bekend zal Ds. Meeter Zon dag a.s. alhier in zijn ambt bevestigd worden. PROF. KORTEWEG 50 JAAR DOCTOR Heden is het 50 jaar geleden, dat prof dr. J. A. Korteweg, oud-hooglee raar in de heelkunde aan de univer siteiten te Groningen, Amsterdam en Leiden, aan de Universiteit alhier werd bevorderd tot doctor in de ge neeskunde op een proefschrif: De oor zaken van breukbeklemmingen. In verband met het gouden docto raat van prof. Korteweg heeft prof. dr. J. Hl. Zaayer, hoogleeraar in de heel kunde alhier, bij den aanvang van een zijner laatste colleges, zijn ambts voorganger, prof. Korteweg herdacht. Hij bracht daarbij dank aan prof. Kor teweg voor het vele en belangrijke, dat hij gedurende de jaren, dat hij te Leiden de heelkunde doceerde, voor deze wetenschap, de heelkundige af- deeling van het academisch zieken huis, de studenten en in het bijzonder voor zijn assistenten heeft gedaan. Hij wees verder op de enorme werk kracht van prof. Korteweg, waarvan deze, ook nadat hij het hoogleeraars- ambt had neergelegd, zoowel in zijn functie bij de Rijksverzekeringsbank, als in zijn tegenwoordige betrekking, zoo ruimschoots blijk heeft gegeven. De studenten lieten op deze woorden een krachtig applaus volgen. De faculteit van geneeskunde, als mede de Senaat der Leidsche Univer siteit hebben heden prof. Korteweg met zijn jubileum een hartelijk ge steld schrijven van gelukwensch ver zonden. HET HISTORISCH MUSEUM VAN NATUURKUNDIGE INSTRUMENTEN Het Historisch Museum van Natuur kundige Instrumenten in het Natuur kundig Laboratorium alhier heeft on langs van den heer L. Th. Dee, pedel der Leidsche Universiteit een belang rijk geschenk ontvangen, namelijk een bijzonder fraaie antieke microscoop, volgens het model van Scarlet en Cul- peper. uit het midden der 18e eeuw. Het instrument, vermoedelijk En- gelsch werk, munt uit door fraaie be werking en sierlijke vormen; het is bovendien uitstekend geconserveerd, zoodat het als een zeer belangrijke aanwinst voor het Museum is te be schouwen. Het Museum schijnt zich trouwens langzamerhand in toenemende belang stelling te mogen verheugen. Het mocht in'den laatsten tijd vele ge schenken en bruikleenvoorwerpen ont vangen. Als een der belangrijkste giften ver melden wij het geschenk van vier an tieke microscopen, voor eenige maan den, van particuliere zijde ontvangen. Een' dezer is een exemplaar van de zeldzaam voorkomende handmicros copen van Johan van Musschenbroek, den beroemden Leidschen instrument maker (omstreeks 1700), twee zijn ge heel van ivoor gemaakt en eigenhan dig werk van Edmund Culpeper, (even eens omstreeks 1700). de vierde is ver moedelijk uit het midden dér 18e eeuw afkomstig. Ook deze microscopen zijn voor het Museum van de hoogste waarde. Voorbeelden, die zeker navolging verdienen! Er bevinden zich in Ne derland ongetwijfeld nog tallooze oude microscopen in particulier bezit, in strumenten, die voor de bezitters wei nig of geen waarde hebben, doch die voor het Leidsche Museum van het hoogste belang zouden zijn ter com pleteering van de collectie microsco pen, die nu reeds uit bijna 40 stuks bestaat. Laten de bezitters eens overwegen of zij hunne eigendommen niet aan het Leidsche Museum ten geschenke willen afstaan, ip bruikleen willen ge ven of, als het in 't geheel niet anders kan, te koop willen aanbieden. Men wende zich in dit geval tot dr. C. A. Crommelin, adjunct-directeur van het Natuurkundig Laboratorium alhier, die het beheer over het Museum voert. CHR. BESTURENBOND. In de gisteravond in het gebouw Pa trimonium gehouden vergadering van den Chr. Besturenbond is de heer Hl van Cittert, bestuurslid van de Kan toor- en Handelsbedienden, tot be stuurslid gekozen. Voorts werd met algemeene stem men besloten de centrale controle te doen voortbestaan. Een uitgebracht rapport over de vestiging te Leiden van een commissie voor de beroepskeuze-voorlichting zal nog een onderwerp van studie uitma ken. GEREF. SCHOOL VOOR U.L.O. Door het Hoofd der bovengenoemde school, den heer W. G. Aldershoff Jr., werd van H.K.H. Prinses Juliana een dankbetuiging ontvangen voor het door personeel en leerlingen gezonden telegram op 30 April j.l. FLORIS VERSTERTENTOON- STELLING. De Verstertentoonstelling in het Sted. Museum de Lakenhal is gisteren gesloten. Het aantal bezoekers heeft 6354 bedragen. DE LEIDSCHE WINKELSTAND. In de Pieterskerkkoorsteeg is liet oude geveltje van de zaak van den heer P. H. Eggink verdwenen en daar voor in de plaats is thans een geheel nieuwe gevel verrezen waarin twee moderne ramen van een woonhuis op de eerste etage en een groot raam voor de geheele gemoderniseerde etalag van den heer Egginlc. Fl.m. 73 jaar geleden werd dit pand door den grootvader van den tegen- woordigen eigenaar overgenomen en het heeft nog heel wat om 't lijf gehad om deze moderniseering tot stand te brengen, gezien de oudheidkundige waarde van den gevel. Thans zou men de zaak niet meer herkennen. Achter de ruime geheel nieuw gebouwde winkel bevindt zich een eveneens zeer ruime werkplaats, ook nieuw gebouwd, zoodat de heer Eggink zijn cliëntèle geheel kan be dienen volgens de eischen des tijds. Zooals men weet, handelt de heer Eggink in EJectriciteits- en gaswaren, baden, geysers, waschtafels, emaille- waren enz. Tevens belast hij zich met den aanleg van Electr., gas- en wa terleiding. De vernieuwing van de zaak is ge heel tot tevredenheid van den eige naar uitgevoerd door de heeren Mas- saar, Aannemer, Clarasteeg; Duindam schilder, He er en steeg. Opzichter was de heer' Verstraten, Javastraat en de granietvloeren werden gelegd door den heer Dreve, v. d. Werffstraat. Eeiaqiijksie nieuws in dit Nummer. Binnenland. Oud-Minister Colijn heeft het voor nemen een bezoek aan Indlë te bren gen. De zitting van den nieuwen Volks raad geopend. Wetsontwerp tol het nemen van maatregelen ter voorkoming van mis bruikeu bij den uitvoerhandel van haring. Bnltenlend Het Lagerhuis heeft een voorstel aangenomen om de debatten over de vakvereenigingswet niet langer dan 16 dagen nog te doen duren. Het bezoek van president Doumer- gue aan Engeland. Fen spoorwegongeluk in Canada. De huiszoeking bij de Russen te Londen geschiedde op instigatie van den Minister van Oorlog. - De alhier tot arts bevorderde se- mi-arts G. J. W. Meijnen is bestemd tot reserve officier van gezondheid 2e kl. bij het leger hier te lande. In ile hedenmiddag gehouden jaarlijksche vergadering van aandeel houders van de N.V. Nationaal Veem alhier zijn de balans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd en is het dividend ov.er het afgeloopen'boekjaar bepaald op 4 (v. j. 5) pet. De 18-jarige J. K. kwam gister middag om ongeveer half drie met met hout beladen handwagen rijden vanaf de Hoogstraatbrug in de rich ting van de Vischmarkt. Vanaf de Vischrnarkt kwam een vrachauto aan van de Firma D., die onvoldoende uit week, waardoor de bestuurder der handwagen meer dan mogelijk was naar rechts moest uitwijken en daar bij de stoep van de firma H. opreed. Het gevolg was, dat de wagen tegen een spiegelruit van de zaak der fir ma H. botste, welke ruit werd verbrij zeld. De chauffeur die schijnbaar niets bad bemerkt, was intusschen al door gereden. Van een en ander is proces verbaal opgemaakt. Toen gisteren A. v. R. met een vrachtauto op de Haarlemmerstraat reed, sprong het waterreservoir, waar door de auto niet verder kon. Hier- dbor ontstond eenige stagnatie in het verkeer^ die het noodig maakte, dat de wagen met vereende krachten naar de Hooglandsche Iverkgracht werd ge bracht, waar ze is gerepareerd. Op de Hooigracht, ten huize van G. ontstond gisteren een begin van brand, doordat de slang van het gas stel vlam vatte. De brandweer werd ge alarmeerd maar toen deze ter plaatse verscheen, hadden reeds eenige buren meegeholpen om het brandende be hang van den muur te trekken en was het brandje gebluscht. BINNENLAND. H. M. DE KONINGIN-MOEDER. De Koningin-Moeder is voornemens, a.s. Donderdag, des voormiddags om streeks 10 uur, per auto naar Soest- dijk te vertrekken. Het gevolg zal bestaan uit de hof dames barones Van Ittersum en jonk vrouw Van de Poll en den kamerheer graaf'Van Limburg Stirum. Gisterenochtend heeft de Koningin- Moeder, vergezeld van de hofdame Van de Poll en den kamerheer baron *Van Heemstra, een bezoek gebracht aan de' tentoonstelling v. Islamitische kunst in het gemeentemuseum in Den Haag. H. M. werd ontvangen door mevr. Van LeeuwenWaller en dr. Van Gelder en liet de heeren dr. H. C. Gallois, H. F. E. Visser en dr. E. Küh- nel, conservator van het Kaiser Frie- drichs Museum te Berlijn, aan zich voorstellen. Tijdens het bezoek, dat anderhalf uur duurde, drukte H. M. herhaalde lijk haar ingenomenheid uit met de inrichting van de tentoonstelling en met de welwillendheid van hen, die hun kunstschatten hebben afgestaan. Ten opzichte van verschillende bijzon derheden, waarvoor H. M. groote be langstelling had, liet zij zich voorlich ten door de leden der tentoonstellings commissie en dr. Kühnel. DE GOEDE NAAM DER HOLL. HARING. Een wetsontwerp is thans ingediend dat strekt tot het nemen van maatre gelen ter voorkoming van misbruiken in den uitvoerhandel van haring. In de M. v. T. wordt in herinnering

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1