NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 16 MEI 1927 HOE MEN DE KIEZERS VOORLICHT De heer R. A. den Ouden schrijft: De heer Van Dis heeft in de (St. Geref. Banier weer wat nieuws ge vonden. Hij schrijft nu in dat blad ar tikelen over „Lijkverbranding", hij moet daarin erkennen, dat deze heiden sche zede door Dr. Kuyper krachtig bestreden is, hoewel onze leider in 1917 in zijn A.-R. Staatkunde de mo gelijkheid onderstelde, dat wij antire volutionairen, niet in staat zouden zijn de eenmaal ingeslopen praktijk weer te doen verdwijnen en voor dat geval schreef: „Moest dan ook, ter. wil le van de vrijheid, de gelegenheid tot Lijkverbranding toch geopend worden, geschiede ze dan op een geheel eenza me plaats, onder streng wettel ijken waarborg, en onder gelding van bepa lingen, die alle vertoon van de Crema tie doen wegvallen". Het zal er den heer Van Dis wel meer om te doen zijn de A.-R. Partij aan te vallen, dan de Lijkverbranding zelve te bestrijden en dus loopt het slot van zijn artikelenreeks natuurlijk op vonnis tegen ons uit. Dat blijkt reeds nu. Op gezag'van Prof. Fabius zit Dr. Kuyper reeds in De Banier in het bankje der beklaagden. Om welke mis daad? Ziehier: „Op dit gebied" aldus de heer Van Dis „treffen wij ook Prof. Fabius aan als een krachtig bestrijder zoowel van de drijvers van de lijkverbranding, als van Dr. Kuyper, die in 1910 als ver kiezingsleus voor de Provinciale Sta ten schreef: „Vóór het Kabinet". Dat was dus, zegt Prof. Fabius, voor bet (liberale) Kabinet (Gort van der Lin den), dat de lijkverbranding het eerst oogluikend hier te lande toeliet!" Ziezoo, de legende is weer „en mar- clie". We zullen, geheel objectief, meedee- len, wat er van dit „Voor het Kabinet'- waar is. De „link'sche Concentratie" zette in 1916 den stembusstrijd voor de Staten in met de leuze: „Voor het Kabinet'', hopende hij de vrij gunstige volksopi- niet over «fret kabinêt-Cort van der Lin den, dat in tie oorlogsperiode om zijn neutraliteitspolitiek niet 0111 zijn oogluikend toelaten der Lijkverbran ding! wel den dank der natie ver diende, met die stembusleuze politie ke winst te kunnen maken. Om die ver kiezingsleuze te keeren, schreef „De Standaard" op 24 Me; 1916 een drie star: „Vernieuwde concentratie"; op 27 Mei „The good cry"; op 29 Mei „Voor het Kabinet"; op 30 Mei „De Linksche streek" en op 3 Juni een hoofdartikel „Dc- Eerste Kamer Rechts!". De driestar „Voor het Kabinet" nu luidde aldus: „Kaar eisch van recht en reden had de komende Statenverkiezing geheel buiten de Kabinetskwestie moeten om gaan. De strijd over het Kabinet had in 1917 bij de Kamerstembus aan de orde kunnen komen; nu bij de Stem busstrijd in geen geval. Feitelijk was het dan ook niet an ders dan een Stembusgladdigheia, dat men van Links ging roepen: „Wij gaan in 'f vuur voor Cort van cler' Lin den!" maar een gladdigheid, die aan de heeren duur te staan zal komen. Nu toch dwingen ze ook ons, om ons reeds bij deze 'Stembus over de Kabi netskwestie uit te spreken, en bij dit geding liadden ze er gansch niet op ge rekend, dat, als het aan het Kabinet toekomt, wij als één man juist voor Cort van der Linden kiezen. Zeker ook om zijn onmiskenbare verdiensten, maar veel meer nog, omdat bij alleen de man is, die ons voor een kabinet Tydeman-Marchant bewaren kan. Doorzie men toch helder, waarom het gaat. Links is men gapende en geeuwende van ontevredenheid en spijt over de. pracht-positie van Van cler Linden. Links had de Concentratie er voor vast op'gerekend, dai er een terdege iinkscli Kabinet aan het roer zou ko men, en het was, na de Juni-stembus van 1913, de bitterst denkbar© tegen valler, dat in die nooze maand de beer schappij over het land aan de lieeren ontgaan is. Toch zien de heeren ook al dorsten zij het zoo half en half beproeven, geen kans om Cort van der Linden om te kegelen, eenvoudig wijl ze uitteraard te goed inzien, dat, werd bij gewipt, Rechts bun toeleg verijdelen zou. En wat verzinnen de heeren van Links er nu op? Nu durven ze het bestaan, om eerst met een geroep van „Voor Cort van der Linden!" Rechts uit zijn sterke positie te wringen, maar om, is dit ge lukt, en ze zijn in 1917 meester van het terrein geworden, met heel dit kabi net korte metten te maken, en ons op te schepen met een kabinet van puur radicale tint. Winnen toch bij deze stembus de Concentratie-mannen, dan gaan nu, in 1916, de Eerste Kamer om, en straks vlak daarop in 1917 het Kabinet-v. d. Linden. Er mag daarom onzerzijds niet ge aarzeld. We mogen niet zeggen: Tegen het Kabinet. Ook niet: Buiten het Kabinet om. En onze leuze moet krasser en op rechter nog dan van Links, door heel het land zijn: „Voor de Eerste Kamer en vóór het Kabinet". Laat u niet verschalken, Mannen broeders!" Men ziet wel, dat dit alles niets heeft uit te staan met de houding, door het Kabinet Cort van der Linden aangeno men tegenover de ingeslopen praktijk der Lijkverbranding. Het ging bij de Statenverkiezingen niet tegenover de beginselpolitiek van dat Kabinet, maar behalve om de samenstelling der Staten, 0111 het behoud van de Rechtsche meerderheid in de Eerste Kamer. Én duidelijk geeft de Stan daard te vefstaan, dat hij de e.v. Ka merverkiezing de strijd cler beginselen ook tegen het Kabinet, zou worden aangegrepen. De heer Van Dis borduurt hier op een door Prof. Fabius scheef getee- kend patroon op het politieke stra mien. Wij herinneren ons, dat de afge vaardigde der S.G. Partij in de Tweede Kamer op 19 Juni 1924 zeicle: „Ik reken mij niet tot de coalitie; maar gehoord de besprekingen van de ze dagen, moet ik toch tot de bekente nis -komen, waar tot op heden nie mand aan de linkerzijde het opnam te gen het atheïsme, dat tusschen mij en hen, die deze linkerzijde vormen, een diepe klove ligt. „Uit dit belijden volgt weer een nieu we reden tot steun der Regeering in haar, pogen, dat bleek uit de weigering der goedkeuring van dy Statuten der Vrijdenkersvereniging „De Dege- raad". Zou er niet aanstonds in De Banier weer van „laster en smaad" gesproken worden, als wij beweerden: Op 19 Juni 1924 zegt Ds. Kersten steun toe aan een Regeering, die van 19181925 de lijkverbranding van overheidswege heef getolereerd?" Terecht zou De Banier dan opmer ken. Maar Ds. Kersten heeft die Re geering geen steun toegezegd inzake haar houding tegenover de Lijk verb an ding Welnu zóó stond liet precies in 1916, toen de „Standaard tot den stombussrijd opriep „Vóór het Kabi net". Maar een andere vraag: De S.G.P. is sinds 1922'in de Tweede Kamer verte genwoordigd. Nog nimmer hebben haar afgevaardigden een poging ge waagd om de Begrafeniswet aan te vullen met een strafbepaling op de ver branding van lijken Zij hebben daar toe het recht; zij waren er tce ir de ge gelegenheid. Zou dan ook van hen niet kunnen worden gezegd ^at ze van 19221927 „de lijkverb» anding hebben getolereerd, zooals de eoaliti dat beeft gedaan. Zij hebben geen meerderheid. Neen! Maar zij hebben het recht van initiatief. Moeten zij dat niet gebruiken, afgezien van cle vraag of ze voldoenden steun zullen krijgen? Is het getuigen, niet alleen met woor den, maar met vocrstellen, niet reeds een daad? Is „critiseeren" alléén vol doende? Prof. Fabius zit niet in de Kamer, hem blijft dus geen ander mid del over clan „critiek". Maar deson danks breekt hij de A.-R. Partij niet af. Hi; blijft haar trouw en ngfe en dan treedt hij op als haar verdediger. UIT DE OMGEVING! BOSKOOP. Burgemeester en Wethouders zijn voornemens om op Zaterlag 21 ctezer aan te besteden den bouw van 13 arbei derswoningen, en wel 6 aan den Reijers kooperweg en 9 aan de Puttekade. Op de dezer dagen gehouden keu ring voor den dienstplicht, zijn 4 5 per sonen geschikt, 27 ongeschikt, en 1 tij deUik ongeschikt verklaard. Burgemeester en Wethouders de zer gemeente, hebben aan hat comité ter bestrijding de: tuberculos! .ru. ning verleend tot het houden van een bloemenverkoopdag op Woensdag 29 Juni e.k. Mej. Greta D. alhier, had het om geluk, om al1 fietsende in d© Wetering te rnden van den Biezenweg. Gelukkig werd het ongeluk opgemerkt' en kon het meisje gered worden. Bij den Rijksontvanger alhier, is gestort een bedrag van f3568,12, we gens te weinig betaalde belastingen. Burgerlijke stand. Geboren: Fran- ciscus Josephus z.v. C. J. Stolker enB A. Forsthövel. JJüima Maria en Hendri ka, dochters van J. H. Rodenburg en Balwin. Pietje, dochter van J. Ramp en K. Zwanenburg. Huberta Paulina Eli sabeth d.v. F. F. Susan en A. Sluiter. Jan Johannes z.v. J. J. y. d. Broek en H. Supers. Anton Berthold z.v. B. Kra mer en B. Verschuur. Ondertrouwd W. v. Kins ein. J. v. Ho velingen. Getrouwd: J. v. Rijn 26 j. en M. Mi Droog 25 j. Overleden: N. v. Oosterom wed. van M. v. Veen 78 j. Coöp. vereeniging „De Boskoop- sche veiling", veiling van 14 Mei. Rozen ie kwaliteit per bos: Ophelia 65100 ct., Golden-Ophelia 90no ct., Marcel Royer 6090 ct Hadley 124170 ct, Columbia 60— 150 ct., Rosalandia 69—80 ct., Butterfly 81—120 ct.. Claudius Pernet 96120 ct., Willi. Kordes 58—95 ct., Elfe-Poul sen 30 ct, Mac. Kweller 86130 ct., Kei rin Aug. Vic. 45—69 ct., Jules-Bouche 80100 ct., Pauls-Scarlet 62118 et.. Gemengde rozen 36100 ct. LISSE Wij namen onlangs op öen oipen brief van het Bestuur der A. R. Kie» vereeniging „Nederland en Oranje" ge plaatst m het Lissesche Weekblad. Daarom volge hier het antwoord van het Bestuur der Kiesvereeniging „De Banier" (S. G. P.), dat Zaterdag ia genpetod weekblad werd opgenomen. Wij twijfelen niet, of onze broeders in Lisse zullen op dit stuk wel antwoor den. Antwoord op den Open, Brief aan de Anti-Revolutionaire Partij te Lisse. Het spijt ons van u zulk een ernstige beschuldiging te hebben vernomen. Groo- te bevreemding kwam er bij ons, toen we in zulk een weloverwogen oordeel zulke grove onwaarheden constateerden Laten wij u zoo zakelijk mogelijk ant woorden i. U zegt, dat wij nog nooit op grorfd van den Bijbel hebben bewezen dat het vrouwenkiesrecht tegen Gods Wet is. Dit is niet wa ar. Do voorzitter van de partij heeft hier een 1-zing gehouden over het vrouwenkiesrecht en in „De Banier" is hot gevraagde- ook voldoende geleverd. Maar in art. n van uw program1 staat: ..krachtens berin, sel wraakt zb (dit is del A. R. Partnl ean staatkundig vrouwenkiesrecht", W" meenden, dat met dat beginsel de Het liga Schrift werd bedoeld. Hierin zijn wij nog versterkt door eenige uwer mannen, n.l. Prof. Bouwman e.a., die onlangs e:l. rapport publiceerden over vrouwenkies recht in da kerk. Hieruit blijkt, dat daze cp grond van :do H. S. tegen vrou wenkiesrecht in de- kerk en volgens ons ook in den staat zijn. Laten we hieruit een klein gedeelte aanhalen: ie van een Goddelijk recht of roeping dar vrouw om aan de verkiezing deel te nepen uit de H. S. blijkt niets. 2e. de aanwijzingen, die de H. S. ons geeft aangaande plaats en taak der wouw in het midden der gemeente en waarbij door den jyostal zoo sterk de nadruk wordt gelogd op de orde bij de schep ping ingesteld tusschen man en vrouw, pleiten eer tegen dan voor het toeken nen van hot stemrecht aan de vrouw omdat dl vrouw daarbij als gelijke vau den man optreedt en haar stem zelfs do beslisri g zou kunnen geven". Hoewel dit stukje 0 i. to weinig positief is, zegt het ons toch, dat dé A. R. Partij ook moent, dat het vrouwenkiesrecht zich tegen de ordinantiën Gods keert. 2. Niet hierin zit dus het verschil, dat u het vrouwenkiesrecht niet veroordeelt op grond van den Eijbel, maar dat u nu het ar is, het der vrouwen plicht noemt te gaan stemmen en wij de vrouwen aan sporen dat niet te doen. Wij meenen het de consequentie van ons beginsel te noemen. Als het werkelijk tegen de or dinantiën Gods ingaat, dan moeten we ook Gode meer gehoorzaam zijn dan de menschep. Zoo plaats en we ons onder schrift, opdat elkeen zou weten, wat zij deed, n.l. tegen de Wei Gods ingaan 3. Een grove, onware beschuldiging werpt u ons voor den voet, als u het heeft flser de meeste vrouwen der S. G, P., die zijn gaan stemmen. Hoe durft u zoo iets ondoordachts neer te schrijven. Wij verklaren hierbij: Niet één der vrouwen van bestuurs leden is gaan stemmen. Nooit is door het bestuur anders be weert, dan dat het m-eende dat de vrou wen moesten thuisblijven. Nooit is één vrouw door ons „be werkt" te gaan stemmen. Nooit hebben we in onze auto één vrouw meegenomen, opdat z© zou kun nen stemmen. Verreweg do meeste vrouwen onzer led-en hebben niet gestemd. Op dit pad hopen wij door te gaan en ook de enkele vrouwen, die wel geweêst zijn, te overtuigen van hun inconse quentie. De grove beschuldiging van een wel bewust terzijde zetten van ons beginsel, werpen we verre van ons. Hoe komt u hieraan? 4. U noemt een openlijk uitkomen voor ons beginsel, spotten met Gods Woord, Wij noemen dat zoo niet. 5. U meent, dat wij door onze adver tentie andere Chr. Partijen in diserediet brengen. Wij wis en niet, dat u zoo bang was voor uw beginsel. Dat moet zoo n eerlijke, ronde bestrijding kunnen verdure-n. Misschien zou u in het ver volg onder uw advertentie kunnen zet ten: „de A. R. Partij wraakt volgens be ginsel vrouwenkiesrecht". Dan weten de lezers, dat er nog meer Chr. Partij en tegen zijn. Bovendien schreven we niet cok met het oog op uw partij (waar in sommigen het vrouwenkiesrecht ver dedigen, o.a. de redacteur van de A. R. Rotterdammer): Gods Woord zegt het ons? Mijnheer de Redacteur, wat dunkt u, treft de partij der S. G. P. alhier schuld? Wij meenden juist alles te heb ben ingespannen om eerlijk en waardig voor ons beginsel uit te komen. Wij danken u voor de plaatsing. Het bestuur der Kiesvereeniging „De Banier": W. P. de JONGE, Voorzitta; C. KALE, Secretaris. GmENGD^ÏiuWs7 Ongeval1. In de fabriek den I. G. B. te Breda kreeg de 48-jarigei werkman-draaier Hoozemans aMaar'ü deksel van een ketel op het hoofd; del idood trad onmiddellijk in. De ongelukkige laat een weduwe met zes kinderen achter. iVerkiezingsreoIame. Een ■bewoner van den Spoorsingel >e Rot terdam, de heer W. A. K., zag gisten avond, dat enkele 1 jongelieden bezig; waren den muur van zijn woning te lontsieren met verkiezingsreolame. Toen hij' daar aanmerking op maak' te. heeft een van de jongens zijn kalk- Ikwast tiaar hem gegooid. De heer K. kreeg kalk in een oog; ■bovendien zijn z'n hoed en jas bescha digd. De politie stelt een onderzoek in. Overleden. Te Winschoten isj Zaterdag de 70-jarigle Oostenveld, 'die Op 9 April door vrouw E. met een, [hamer op het hoofd werd gesliag|en„ loverleden, vermoedelijk tengevolge v. Idie mishandeling, waarom -de 'd'adere^ werd gearresteerd. Branden. Te Terwolde is een ikippensohuur van den heer ,G. J. Oven velde afgebrand. Een 140-tal kippen kwamen in de vlammen om. Te Dreumel (Geld.) zijn de kapi tale boerderij van H. A. (H. Cruy- isen en de belendende boerenwoning Van de Wed. v. d. Wendt een prooi' der vlammen geworden. Zoo goed als niets kon gïered worden (Enkele varkens en kalveren zijn om1' gekomen. De schade wordt maar ge deeltelijk door verzekering gedekt. De P e e 1 Id a m. Dc boeren be neden den Peeldam hebben de bek is' ting op den Peeldam het Ca- ipucimerkloosier te V-ir> (N. Br.) al- (g'eb'roken. Ech+r>r "eft men'de plan ken in een pakhuis, niet ver van dien1 dam gelegen, opgeborgen,' om. zoo- dra het Peelwater Weer hinderlijk won den mocht voor de landerijen bene den den Peeldam gelegón, de bekïsi ting zoo spoedig mogelijk weer aan te brengen. iVoorzichtig. Een luisteraar! in Keulen wilde in het donker de aardl Verbinding aan zijn radiotoestel be vestigen. Hij kon echter den knopi niet vinden en tastte met de rechter hand naar zijn bureaulamp, om licht te maken, terwijl hij' in de linker dei blank ea arddraad hield. Bij' ongeluk kwam hij1 met een (strooinvoerend deel' van de lamp -~*i die dus niet in orde was in aanra, king en verloor door den schok het bewustzijn. In zijn val sleepte hij' 'de lamp ;neei waardoor de steker uit het contact! getrokken werd. Hierdoor ontsnap te hii aan een electrocutie. Vruchtafdrijving. Naar het' iVolk meldt, heeft de centrale recher the te Amsterdam gisteren een be woonster van de Pres. Brandtstraatl in haar woning gearresteerd, onden Verdenking, dat zij het beroep vans aborteuseuitoefent. Er waren aan de recherche drie ge vallen van het in behandeling nemen) van vrouwen bekend geworden. Ontploffing. In een pas ont ruimd huis aa.n (de Groote Breecjei Plaats te Harlingen heeft 'Vrijdag 'n gasontploffing plaats gehad, doordat! een werkman een lucifer afstreek om naar een lek te zoeken, omdat het er naar gas rook. Vermoed wordt, dat de pijp, waar aan de lamp gehangen heeft, niet goed. tafj*esloten is geweest. Door de luchtdruk sprongen twee ruiten en werd een fiets van de stoep op de straat geslingerd. Een begin van brand heeft men we ten te blusschen, zoodat de twee spoedig verschenen brandspuiten geen water behoefden te geven. Persoonlijke ongelukken zijn er niet gebeurd. Diefstallen, inbraken, enz.. Te 's Gravenhage zijn aangehouden C. P. en R. B., wegens poging totchan tage en oplichting voor t 300 -ten na kieele van een ingezetene van Delft. Ongelukken. Vrijdagmiddag is de veehouder D. Venveij, van Broe aield, orider de gemeente Woerden, van den zolder op het z.g. Zomerhuis der boerderij gevallen door het bre ken van een plank. Hii was onmiddellijk dood. NICOLAAS BEETS EN DE EMANCI PATIE VAN DE VROUW. Men weet, dat Jo van Ammers Küller is aangevallen over de lezing, welke zij in haar roman „De Opstan dig en" geeft van een rede, welke Ni- colaas Beets in 1870 heeft gehouden over de emancipatie der vrouw. Na Dr. Oberman nam ook Johan na W. A. Naber het voor Beets en zijn rede op. „Die rede was, toen zij 28 Juni 1870 werd gehouden, een daad, zoo schrijft zij in het Haagsch Maandblad, en wel een daad van overtuiging en van durf. Want zij js uitgesproken ter opening van de jaarlijksche algemeene verga dering van het Provinciaal Utrechtscis Genootschap voor Kunsten en Weten schappen, een besloten college, dat «telken jare door verkiezing van nieu we leden tot een beperkt aantal zich zelf aanvult, waarom de verkiezing tot lid pleegt te worden beschouwd als een onderscheiding, als een erkenning van gebleken verdienste. Het bestuurslid, dat, ieder jaar af wisselend, de algemeene vergadering als voorzitter zal leiden en daarbij dts taak heeft deze te openen met een rede, weet dan ook, dat hij zal spreken, tot zijn intellectueele pairs, zoo nier tot zijn intellectueele meerderen en dat hem dus hooge eischen worden gesteld, zoowel in de keus van zijn ■onderwerp, als in de behandeling er van. Zelfs een Nicolaas Beets, die, toen hij in het jaar 1870 aan de beurt kwam, nog predikant te Utrecht was eerst in 1875 is hij er hoogieeraar geworden zal zich, bij aldennaan» - dien hij had, wel bewust zijn geweest dat hij zich moest inspannen om dienj naam hoog te houden in dezen kring van hoorders, en dat het onderwerp waarvoer hij hun aandacht ging vra gen, die ook waard moest zijn. Dat Nicolaas Beets toen in 'dien kring van destijds nog enkel mannen de aandacht zijner hoorders heeft ge vraagd voor Emancipatie der Vrouw! is op zichzelf reeds een feit van groo tc beteekenis, welke hij, de fijne óp merker met den ver vooruitziender! blik, toekende aan een beweging, die hier te lande toen nog pas in opkomst was, die toen nog te weinig! zelfbewust* was om een eigen naam te voeren er* daarom vaag werd aangeduid met het ,uit Amerika overgewaaide woord „E- mancipatie", en zich eerst feminisme zou gaan noemen na de vorming! van- leen vast omlijnd program van begin Sel en van actie, ter verkrijging van gelijkstelling van man en vrouw in, jwet en zede, door vrijheid van oplei ding en arbeid voor de vrouw, uooil eenheid van zedewet en als waarborg; voor Idie vrijheid en die eenheid het bezit yan burgerschapsrechten voor Ide vrouw". i De schrijfster geeft een nauwkeurige ontlading van Reets' re.de en besluit als volgt: H ..Het goede, meende Beets, mochtl 'echter geen reden zijn. „om het beo gere niet te willen"; en hij' treedt dan! vervolgens in een uitvoerige beschot* wing over leerstof en leerolan hif 'd€f inrichting van hoogere burgerscholen/ voor meisjes, er den nadruk op l'egl Igend. dat, hoe men die scholen ook mocht organiseeren, het doel nimmer' een ander mocht zijn, dan „de jongei dochter zoo goed mogelijk te doen bei 'antwoorden aan hare vrouwelijke be stemming". Die vrouwelijke bestemming was, verklaarde hij nog nader, „voor elld harer wei niet: de persoonlijke weclei/ helft te worden van een man. maari zeker een met haar natuur overeenko mende plaats in te nemen in de geza menlijke wederhelft der menschelij'ke? maatschappij, juist door hetgeen haan van de andere helft onderscheidt: voor deze de onmisbare, de onwaart Ideerbare hulpe tegenover haar: dë linkerhand tegenover de rechterhand! die met deze één paar, één stel, één] (geheel is, zonder welke de rechter* hand véle dineen volstrekt niet ver richten kan en zich onhandig en ver minkt moet gevoelen: haar wederga en toch anders". Wat is dit anders, vraag ik, dan waö het feminisme steeds meer en meer: 'bewust is gaan nastreven? De erken de leidsters dier grootsche cultuurbe* weging hebben waarlijk niet gepleit! Voor gelijkstelling van man en vrouw in wet en zede, voor gelijkstelling vam die beiden in aandeel aan het staats! bestuur op grond van een gelijkwaar digheid bij ongelijkheid van man ei? vrouw, waardoor zij over en weder el kanders aanvulling behoeven om, ge lijk het zoo schoon is uitgedapkt in de( beginselverklaring van den Nationalen.'' Vrouwenraad van Nederland, tezamen rechterhand in linkerhand naar hetf door Beets gebruikte beeld te vol brengen het werk van den volkome?* mensch. Eere zij ,den man, die, nog voordat' het feminisme met een vast omlijnd! beginsel en van actie was uitgekomen de quint-essence daarvan zoo iuist, zoo scherp en zoo duidelijk heeft ge formuleerd". INGEZONDEN. (Builen verantwoorueiiikiieitS oer KeOactie.) Mijnheer de Redacteur, Wil LT het volgende opnemen als; antwoord op het ingezonden stuk van den heer Timmerman, van j.l. 5 Mei? Bii voorbaat mijn dank. Achter de vraag van T. ter vergai [dering gedaan, lag een plaatselijke! kwestie in de kiesvereeniging te zijnenti Hoewel zoo wellicht niet bedoeld, vormde die kwestie dan toch een be langrijke factor bij het debat. I Dit bleek overduidelijk uit wat de voorzitter T. toevoegde. Zoo was het niet meer de vraagl alleen, waarom het ging. Daarom ze* ik, dat iemand anders een ander ant woord zóu hebben ontvangen. Dit wa ren andere bezoekers met mij eens. Ik noemde T.'s optreden te scherp em te persoonlijk, omdat de voorzitter- zelf dat ook zoo genoemd heeft. Zie ook boven. Naar het schijnt ging het over het al ot niet candideeren van een reeds jaren zittend raadslid. Met hoogachting, Uw dnr. Lisse, 14 Mei. W. P. DE JONGE. S cheepstij dingen. HOLLAND—AMERIKA-LUN. MAASDAM Rott. n. New-Orleans 14 t n.m. v. Boulogne. VEENDAM 14 v. New-York n. Roti EDAM Rott. n. New-Orl. 14 n.m. van Havana. LOCHGOIL Vanc. n. Rott. 13 teSeattte SIRIS Vanc. n. Rott. 14 v. Cristobal. BLOMMERSDIjK 14 v. Rott. n. N.-York LOOHKATRINE Vancr. n. Rott. 13 te Londen. MONTGOMERYSHIRE Vancr. n. Rotfc via Hamburg p. 13 Lizard. NOORDAM, N.-York n. Rott. 13 1-Z.vdB 885 mijl W. v. Land's Endi WESTERDIJK Galveston n. Rott 13 1.10 v.m. 85 mijl W. v. Land's Bnct BURGERDIJK Rott. n. N.-York 13 4 n.m. 140 mijl Z.Z.O. v. Valenüa. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. oGRIJPSKERK uitr. 13 v. Kaapstad. HEEMSKERK uitr. p. 13 Dungenees. JAGERSFONTEIN thr. 14 v. Kaapstad SPRINGFONTEIN 14 v. Amst n. Antv» HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. BEMSTROOM 14 v. Hamburg te Amat DRECHTSTROOM uitr. 12 te Gr. Ba» sam, TEXEL thr, n te Dixcovte. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. WATERLAND 14 v. Harnb. n. Amst. e» Rott. DRECHTERLAND B.-Ayres m. Amst H te Rotterdam: FLANDRIA thr. 13 v. Montevideo. GELRIA thr. 14 v. Cherbourg, ROTTERDAMSCHE LLOYD. KAWI 14 v. Rott. n. Batavia. BUITENZORG 14 v. Rott. n. Hamburg. GORONTALO 14 v. Hamburg te Schier dam. TERNATE 13 v. Bat. te Soerabajai. TOSARI thr. p. rg Ouessant TOBA uitr. p. 13 Finisterrte. STOOMVAART MIJ. NEDERLANT ROTJTI 14.V. Amst. n. Java. GROTIUS thr. 13 v. Genua. SOEMBA thr. 13 v. Batavia. SIMALOER thr. p. 13 Sagres. JOH. DE WITT uitr. 13 v. Singapo». KON. PAKETVAART MIJ. KJDQEJj Amst n. Java p. 13. Parlm.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6