WAT DE BLADEN ZEGGEN. NIEUWE LEIDSCHÊ COURANT VAN MAANDAG 16 MEI 192? TWEEDE BLAD. 'Ufa 'f. De antithese. v Bij een. aan de „Nederlander" ont beende beschouwing nopens de den ^klassenstrijd predikende rede van Mr. •jfireub teekent Het Centrum o.m. flre.t volgende aan: Treffend vooral lijkt ons de op merking, dat, gelijk in ons persoon lijk leven en in ons gezinsleven, ook in het staatkundig en maatschappe lijk leven de neutrale zone o zoo smal is. Geen vraagstuk van heteekenis laat zich haast denjfcen, of het houdt op een of andere wijze verhand, en zeer nauw verhand dikwerf, met het christelijk beginsel. Dat men daarvoor meermalen geen oog heeft, dat <ien anderzijds meermalen ook het beginsel te on pas in 't geding brengt en zoo tot ^Prinzipienreiterei" vervalt, doet aan deze waarheid niets af. Maar al te zeer is in de laatste ja ren en ten spijt van allerlei mooie woorden, aan het beginsel en vooral aan de practische beoefening van het beginsel de plaats onthouden, welke het toekomt. Veel te veel en veel te dikwijls kwam, het belang, het groeps- of een ander belang op den voorgrond, werd het inzet van den strijd, ook in- den boezerm der partijen zelve. En lnerin schuilt voor een groot deel de oorzaak der miserie en het ge-mis aan waarachtige belangstel ling, waarover zoo herhaaldelijk werd en wordt geklaagd. Daarom is de opmerking, door het christelijk-historisch orgaan tot zijn oudere en jongere partij-genooten ge richt zoo doeltreffend. De antithese is er, wat men ook moge beweren, en de noodzaak van een politiek naar christelijk levens beginsel evenzeer, hetgeen vanzelf meebrengt, dat zij, die den christelij ker! naam belijden, op samenwer king zijn aangewezen. „Wij hebben", schreef dr. Schaep- man in 1902T „een christelijke regee ring, gesteund door eem christelijke meerderheid. Over dat „christelijke" heeft men wel geredetwist, veel ont boezeanin/gen ten beste gegeven, veel spotredenen ook. Het feit is geble ven, de woorden zijn voorbijgegaan. Het feit, dat men daar waar het 1100- dig was wel wist wat men deed, wat men doen moest en zich niet tevre den stelde met vage woorden. Bij de beraadslagingen over de militaire tuchtwetten kwam het uit eii ook bij die over de Beroeps wet. Men liad hier niet een „galmend belijden", zoo ais men voorspelde, maar een krach tig doexa". Zoo waren er in 't vérleden feiten, om het bestaansrecht, de realiteit, de noodzakelijkheid van christelij ke poAitiek en christelijke samenwer king te demonstreeren. Ze 2ijn er ook in 't heden. Drincipieele tegenstellingen en grenslijnen hebben trouwens een blij vend karakter. Het komt er slechts op aan, dat men ze zien kan en zien wil, en den zin der woorden weet te toetsen aan de werkelijkheid. KERK EN 'SCHOOL. NED. HERV. KERK. Drie'tal: Te Deurne c.a., B. ter iJHaar Romeny, te St. Michielsgestel. ;iT. G. Meester te Helenaveen en \V>. (\WagtGr te Oudelande. (Z.). B.eroepen: Te Deurne c.a., T. 'Q. Meester te Helenaveen. angenomen: Naar Katwijk a, Zee, W. M. A. Kalkman, te Werken dam. GEREF. KERKEN. Bedankt: Voor Kampen, J. W. (EsseUnk te Eindhoven. CH-R. GEREF. KERK. 1 Beroepen: Te Noordeloos, J. Jongeleen te Hilversum. FEUILLETON. DORPSTOONEELEN. }Qé)f o— Eiiïidelijk zeide vrouw Mowel aarze- llend: „Dat gaat niet goed, mijn broe den is nog in het huis." Kalm en beslist verklaarde daarop Aainedoor: „Dat hindert niets, ik hen ©r voor naar hier gekomen." Er viel nu niets tegen te doen. Zoo schreden dan Annedoor en haar broeder, het echtpaar Mowel en Chris- tiaan langs de dorpsstraat naar de no teboomhofstede. Door alle ramen loer den nieuwsgierige gezichten. Den burgemeester hinderde dit. Het was hem als ware op al die gezichten een verwijt tegen hem te lezen. Ein delijk hield hij 't niet meer uit. En toen hij de hofstede voorbij kwam, j waar de gemeente-stier stond, ver klaarde hij dezen aan den broeder van Annedoor ^te willen laten zien. Zij zou den dan spoedig nakomen." „Die mogen alleen door de spitsroe den loopen." En zij moesten ter deeg en duchtig door de spitsroeden. Toen zij den hoek der straat omsloegen, in de richting der noteboomhofstede, ontmoette hen de roode Hertog en zijn vrouw, vod- d en-Lor a. Beiden bleven staan en staarden de drie onbeschaamd lachend in 't ge zicht, Christiaan werd .vuurrood en Ds. A. J. BARGER. In ons land is gearriveerd, teneinde Idaar een paar maanden vacantie doon te brengen. Dr. A. J. Barg1er, predi kant te Middelburg in Tansvaal. Ds. Barger, die momenteel te Zeist vertoeft, is scriba van de Nederduitsch; IHerv. Kerk van Zuid Afrika. i DE CHR. GEREF. ZENDING. .Candidaat A. Bikker te Oegstgbest: fdie als eerste missionaire dienaar desi [YVoords door de Chr. Geref. Kerk', naar haar zendingsterrein op Celebes! zal' worden gezonden, zal, naar wijt vernemen, op Donderdag 15 Sept. a;s te Hilversum op de te houden verga dering der classis Utrecht, peremij- toir worden geëxamineerd. RADÏO-TELEFONIE. De classis Rotterdam der Geref. Kerken heeft een voorstel- ingediend •bii de Part. Synode der Geref. Ker ken van Zuid-Holland-Zuid, jnzake de tuitzending van Kerkdiensten per ra- fdio-telefonie. Wanneer de Part. Sy- tnóde hiermede accoord gaat, wordt laan de Gen.. Synode voorgesteld: a. ten minste -drie Deputaten te (benoemen voor de uitzending per ra- Idio van kerkdiensten van Gerefor- imeerde kerken in .Nederland, en hun iop te dragen: 1. er naar te staan, dat een behoor lijk aantal Zondagen een zender voor het uitzenden van Kerkdiensten van Gereformeerde Kerken worden be schikbaar gesteld, en 2. de uitzending van Kerkdiensten van verschillende Gereformeerde Ken ken jn ons vaderland, voorzoover zijl (daarvoor gevoeglijk in aanmerking 'kunnen komen en zij daartoe bereid pijn te regelen, en b. al de Kerken uit te noodigen, tot Idekking van de onkosten, voorzoover (die niet bestreden worden door de (bijdragen, der uitzendende Kerken, ieen per drie jaar een collecte voor dit doel te houden en aan de Depu taten op te zenden. DE VOOROPLEIDING DER ZEN- DINGrSARBEIDERS. De Raad der Geref. Kerk van Mid delburg besloot in zijn vergaderingl van 12 Mei 1927 de aandacht te ves tigen van de Gen. Synode van Gro ningen op de nvenschielijkheid, dat meer aandacht gewijd worde aan de vooropleiding van de Zendingsarbei iders preajkanterf. artsen, onderwij zers en verpleegsters. Zijn oordeel is, dat deze Zendings arbeiders door den spoed, waarmee vanuit Tndië op hun overkomst wordt (aangedrongen, te onvoldoende voor bereid, hun arbeid aanvangen. Deze voorbereiding behoort te om vatten Beginselen van de taal-, land- en, volkenkunde, geestelijke stroomingen Islam, rassenprobleem, Zendingsge schiedenis en kennis van het inlandsch, personeel. De Kerkeraad stelt aan de Generalei Synode voor aan hare Deputaten voor de Zending op te dragen deze zaak irt Studie^te nemen, waarbij het zal ge- wenscht zijn, dat zij advies inwinne van de vergadering van Missionaire dienaren des Woords op Mid'den-Jave. Om de belangrijkheid van 'de "zaak! en de spoed stelt de Kerkeraad boven dien voor, dat Deputaten verlof krij gen om". zoo noodi®-, reeds vóór de Gen. Synode van 1930 de meest spoed eischende maatregelen uit te voeren Idoch niet dan in overleg en met toe stemming van de Zendende Kerken. STUDENTEN-ZENBIN6SAGTIE AAN DS VRIJE UNIVERSITEIT. Nam As de Zendingsactie onder cia 'studenten aan de .V. U. is tot de a.s. .Generale Synode der Geref. Kerken te Groningen een schrijven gericht, waarin: 1. verzocht wordt, om steun voor de Zendingsbibliotheek uit de Gene rale Zendingskas, 2. de aandacht gevestigd wordt op Oiet feit, dat de studenten in de be staande college's geen leiding voor Zendingsstudie ontvangen, wat speci aal voor hen, in wier voornemen het» ligt, later de Geref. Kerken van Inaië të" dienen, zeer te betreuren valt en ten slotte met grooten aandrang de. (aandacht der synode gevraagd wordt .vcor deze leemte in de opleiding. wilcle op den rooclen Hertog los. „Laat dien landlooper lachen," zei- de Annedoor verachtelijk en hield hem bij den jas vast. Achter hen riep de roode Hertog: „Landlooper, hoort gij, Lora, wat uw man is, een landlooper; maar weet gij ook, wat die daar zijn? Dat zijn de hel pers van den scherprechter ui-t Gladen berg. Die brengen hun eigen familie om den hoek." Vrouw Mowel kromp onder die woor den ineen, als had zij een zweepslag ontvangen. Zij liep naast Annedoor en pr.aatte zonder ophouden. Zij wist ech ter later niet meer wat zij eigenlijk gepraat had. Nu waren ze bij de hofstede. Vrouw Mowel wierp een steelschen blik naar het huis. Daar zag zij haar broeder met verwarde.haren en verwilderde oogen aan het raam staan. Terstond wendde zij hare oogen af, maar het was haar als had hij met de vuist ge dreigd. Zij traden de poort naar de hofstede binnen. Geen enkele stem werd ge hoord. Een spreeuw zat in den bloeien den kersenboom naast de schuur. Het zwarte gevederte stak schril af tegen liet sneeuwwit der bloesems. Bewe gingloos zat de vogel daar. Vrouw Mo. wel werd door een bijgeloovige vrees bevangen. Wat beteekende dit, dat 'n anders zoo levenslustige vogel thans daar doodstil zitten bleef? Zij strekte de handen omhoog en trachtte den vo gel te verschrikken, die nu met een Een schrijven naar de Curatoren had tot resultaat, dat Prof. V. Hepp fceloofd heeft in zijn eerste college elenctiek over den Islam, cursus 1927 '28 met de Zendingsstudiekringeq rekening te houden. KERKELIJKE MOEILIJKHEDEN. In de Geref. Kerk van Wateringen zijn reeds lang moeilijkheden van per eoonlijken aard. De zaak kwam op de classis 'sGra- venhage, die een commissie benoemde 'Op Me- laatstgehouden vergadering? der classis kwam ter tafel het rapport dezer commissie. Voordat dit rapport gelezen werd, pntving de Kerkeraad van W. gelegen iheid zich over een z.i. (praelabele (kwestie uit te spreken. De classis was van meening, dat er alle reden was het rapport toch da delijk te behandelen. Dit geschiedde op breedvoerige wij ze, gedeeltelijk in het bijzijn, gedelte lijk in aanwezigheid van de broeden* van W. Met algemeene instemming aan vaardde de classis het aangeboden rap port met de conclusies. Bij monde van den praeses Dr. D. J. van Katwijk te Schipluiden wees de vergadering op ernstige wijze op de schuld der broeders te Wate ringen en vermaande hen met groo ten nadruk zich om Christus wil met elkander te verzoenen. Tot blijdschap der classis vond deze verzoening in den loop der vergade ring plaats. Aan de ter zake benoemde commis sie, bijzónder aan het rapporteur, Dr. K. Dijk, word de dank der vergadering betuigd. NA DE AFZETTING VAN Ds. C. VERMAAT. In de „Overtoomsche Kerkbode" lezen wij enkele mededeelingen over den toestand in Makkum, ha de af zetting van Ds. C. Vermaat. De predikanten Vermeer' en Van id en Brink uit het Herst. Verband, (hebben op Vrijdagavond 6 Mei die gemeenteleden, die, niettegenstaande ide waarschuwingen van den Kerke raad, waren komen luisteren, gewezen op hun plicht jegens Ds. Vermaat. Door oen aantal gemeenteleden is, Ds. Vermaat uitgenoodigd uit Noord- wijk, waar hij zich met zijd gezin be vond, over te komen en 's~ Zondags te fpreeken. Zaterdagmorgen kwam het ant woord, dat Ds. Vermaat met het oog, op zijn gezondheidstoestand niet in staat was voor te gaan. Üudemirdum bes.ooi toen Ds. Sme lik, die des Zondags aldaar zou spre ken, voor den morgen en middag at te staan en hem naar Makkum te zen den. In Makkum werd tweemaal gods dienstoefening gehouden des morgens en des middags, namens de kerk van (Oudemirdum, die- een ouderling-afge vaardigde had meegezonden. Aan de gemeente te Makkum werd medegedeeld, dat, indien Ds. Vermaat iden volgenden Zondag nog niet zou kunnen komen, voor de voorziening in den predikant zou worden gezorgd. Ds. Vermeer zal in de godsdienstoefe ning voorgaan. IETS OVER DEN BIJBEL. Er is een uitgave van den Bijbel in onze taal, dateerend van 1562, waar van de bewerker waarschijnlijk was Godfried van Wingen. Hij wordt de Bijbel van de „Deflx Aes" genoemd, omdat bij Neh. 3 5 ter verklaring van de woorden: „maar hunne voortreffe- lijken brachten hunnen hals niet tot den dienst huns Heeren", deze- kanttee kening gevoegd is: „De armen moeten het cruijce dragen, de rijeken en geven niet. Deux Aes en lieeft niet, Six cinque en geeft niet, Quatre drij die helpen vrij". Het rijmpje is misschien aan het domino-, kaart- of dobbelspel ontleend. De bedoeling is duidelijk, "t Wil zeg gen, dat men het nie.t verwachten "moet van de armen of dé rijken, maar dat de middenstand de beste steun is Voor de Kerk. Zulke platheden komen er meer in voor. Naar een andere kant- teekening wordt hij ook de Uilenspie gel-Bijbel genoemd. Deze Bijbel bleef langen tijd, de Bijbel der Gereformeer oen en werd tot 1653 met telkens nieu we aanteekeningen herdrukt. luiden schreeuw wegvloog. De schuur stond wijd open, een ga pende ledige ruimte. Op den dorscli- vloer lag een trage kat zich in het zonnetje te koesteren. Onder een kla gend gemiauw kwam zij naderbij en streek spinnend langs de kleeren van Annedoor. In den koestal stond nog slechts één erbarmelijk magere koe. Toen zij den kop draaide, rammelde haar ketting akelig door de wijde, ledige ruimte. Alles was zoo verlatc-n, zoo dood en treurig. Een angstig gevoel maakte zich meer en meer van de vrouw mees ter. Dat was niet meer het huis harer ouders, zoo vreemd en veranderd leek haar nu alles. Z'.j kon het niet van zich verkrijgen, in het huis te gaan, zooals Annedoor voorsloeg. Eerst moest nog de tuin be zichtigd worden. Het onkruid tierde er welig en verstikte alles. Alleen het bijenhuisje was nog tamelijk in orde. „Van wien zijn die bijen?" „Die behooren aan Herman," ant woordde nu Christiaan. „Dar. moet hij ze maar spoedig ha len; wat heeft hij met zijn bijen nog op ons eigendom te maken? Maar nu willen wij eens in het huis gaan." Toen de huisdeur geopend werd, kwam hun een akelige stank tegen. De keukendeur stond ver open. Een paar harde broodkorsten lagen op de tafel. „Trien!" riep vrouw Mowel. „Trienl" Geen antwoord. Gil TEN EN LEGATEN. De Diaconie der Ned. Herv. Ge meente te Heinenoord (classis Dor- idrecht) heeft een legaat van f 120Q ontvangen van wijlen Mevr. de Wed. N. Leeuwenburgh, geb.. Hollaar; de kerkvoogdij dier gemeente heeft van dezelfde een legaat fvan f 1000 gjo- kregen. Ds. A. G. H. Van Hoogenhuvze.' heeft van N. N. een gift vgji f 1Ó00 ontvangen voor de drie te bouwen kei ken in Amsterdam. Bij de Vereen, voor Evangelisa tie te Nijmegen is ontvangen van de familie C., ter nagedachtenis van'hun moeder, een gift van f 1500, waarvan voor diaconessenarbeid, voor evange iisatie, voor het orgelfonds en voor Bethel elk f 250 en voor het Tehuis* voor ouden van dagen gesticht door ide diaconie der tNed. Herv. ^Gem. Levensavond f 500. BINNENLAND. MINISTER KONINGBERGER'S RADIO-REJE. Zaterdag hield de Minister van Kolo niën zijn aangekondigde rede voor de radio-microfoon van den Philips-zen der te Einhoven. Nadat minister Koningsberger hulde had gebracht aan de l-eiders der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken en aan de beide mannen die zich bij deze ra dio-telefonische vindingen in het bijzon der hebben onderscheiden, dr. Balth. van der Pol en zijn medewerker, den heer Numans, vervolgde hij: „Het tot elkander te kunnen spre ken is iets geheel anders, is oneindig veel me^r dan het wisselen van brie ven oi telegram/men. De beide laatste gaan via het leven looze papier, maai de levende stem is bij uitnemendheid liet orgaan der gedachtenwisseling. En wanneer eerlang liet in Holland ge sproken woord dadelijk uit Oost- of West-Indië op gelijke wijze zal kunnen worden beantwoord, dan zal de saam- hoorigheid dezer drie gebieden in krachtiger mate dan te voren aan den dag komen. Wat inzonderheid Oost- Indië betreft, morgen is het de dag, waarop de nieuwe staatsregeling in volle werking zal treden. Voor het nieuwe tijdperk, dat daarmee aan vangt, spreek ik hier mijn beste wen- schen uit, Moge het getuige zijn van de voorspoedige staatkundige ontwik keling, langs de lijnen, die ginds en hier naajjpeste weten en met de beste bedoeliijpn zijn uitgestippeld. Den nieuwen Volksraad, die over een paar dagen voor het eerst zal bijeen komen, roep ik hierbij een hartelijk welkom toe. Moge zijn werk voorspoe dig en vruchtdragend zijnl Den gouverneur-generaal, die met dien Volksraad in zoo nauwe verbin ding zal moeten samenwerken, in de eerste plaats een nartelijken en vriend schappelijken groet. Ook aan Suriname en Curasao en hun bestuurders een hartelijken groet. Den gouverneur van Suriname is een moeilijk werk opgelegd, dat tal van teleurstellingen biedt, maar houdt moed-" De Minister eindigde zijn rede met de volgende opmerking: Aan Oost-In- dië wensch ik toe een goede, verdere nachtrust en aan West-Indië een ge noeglijk thee-uur op dezen vrijen na middag. Tot een volgende maal!" Ongeveer een kwartier na het uit- spreken van deze rede werd, terwijl dr. Koningsberger nog in het Philips" la boratorium vertoeide, aldaar dank, zij de buitengewoon vlotte medewerking van den Rijks-Radiodienst te Ban doeng, te Amsterdam telefonisch be richt ontvangen, dat de rede van den Minister in Nederlandsch Oost-Indië INKOMSTENBELASTING. Zooals destijds gemeld, had het be stuur van het R.-K. Werkliedenver bond aan den Minister van Financiën verzocht, tce te staan dat de kosten van maandkaarten bij de bepaling van het zuiver inkonlen voor de toepassing dc-r wet op de inkomstenbelasting in mindering zouden mogen worden ge bracht. In antwoord op dit verzoek heeft de Minister, volgens het „Verbondsblad", thans medegedeeld, dat aftrek van de „Kier is de woonkamer," sprak vrouw Mowel en verschrok voor den opgewonden klank harer eigen stem. Christiaan trad 't eerst binnen en dan Annedoor. Angstig staarde vrouw Mowel door de geopende deur. Zij her- ademde. Haar broeder was niet in de kamer „Trien!" riep zij opnieuw. Geen antwoord. Eentonig tikte de oude Schwarzwal- der klok: tik, tak, tik tak. Nu wilde vrouw Mowel „Ludwig" roepen. Doch zij kon geen woord uit brengen. „Wat is dat voor een kamer?" vroeg Annedoor. „Daar slaapt mijn oom," zei Chris tiaan, terwijl hij naar de deur liep en ze opende. „Huhuhu," scheeuwde vrouw Mowel en snelde de kamer uit. „Huhuhu," klonk haar huilend angstgeschreeuw buiten. Als door booze geesten ver volgd snelde zij over de straat. Haar beide handen hield zij vertwijfeld te gen het hoofd gedrukt. „Huliuhu." Alle menschen liepen te hoop. Wat was er gebeurd, wat had zij ge zien? Midden in de kamer lag het lijk van den „noteboer". De oogen waren wijd geopend en het was een afgrijselijke aanblik. Waarschijnlijk was de arme man aan een beroerte gestorven. Annedoor en Christiaan werden wit als de muur. Een oogenblik stonden beiden als verstijfd. AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 16 Mei 1927. Het is bekend, dat er weinig beroe pen zoo door de malaise getroffen zijn als dat van de handels- en kantoor dienden. Niet zoozeer omdat het per centage werkloozen grooter is dan in andere vakken, doch vooral omdat de bedienden, eenmaal werkloos, veel moeilijker weer aan den slag kunnen komen dan andere arbeiders. Vooral voor de ouderen, d.vv.z. hen die de 30 zijn gepasseerd, is de toestand bijna hopeloos. Maar wat een der afdeelingen van den „modernen" bond van handels- en kan toorbedienden Zaterdag op de Con gresvergadering voorstelde werpt toch wel een heel schril licht op deze /aak. Het is gewoonte, dat leien die een paar jaar lang geen betrekking in het vak hebben kunnen vinden, worden af gevoerd. Nu vroeg de bedoelde afdee- ling of deze werkloozen niet door het H.B. georganiseerd kunnen worden. Alzoo een organisatie van we.kloo- zen als onderafdeeiing van den bedien denbend. De werkloozen een soort van vakgroep in dezen bondl Het bewijst wel, dat de toestand eru stig i9, en de ouders, die zich in dezen lijd met de beroepskeuze hunner kin deren bezig houden, mogen zich wel tienmaal bedenken voor ze hen kan toorbediende laten worden. OBSERVATOR. kosten van maandkaarten slechts dan geoorloofd is, indien deze kosten uit den aard van het beroep voortvloeien, zooals b.v. het geval kan zijn bij arbei ders, die gewoonlijk slechts korten tijd achtereen bij denzelfden ^verkgevver in dienst zijn en wier beroep mede brengt, dat zij nu eens in deze, dan in een andere gemeente hun arbeid ver lichten. Voor degenen die op een vaste plaats hun beroep of betrekking uit oefenen, is aftrek van reiskosten in be ginsel niet toegelaten. Met afwijking va*i dit beginsel is de Minister evenwel bereid, om, zoolang de toestanden op woninggebied in dc mijnstreek nog van dien aard zijn, dat een groot aantal mijnwerkers niet op of nabij de mijn, waar zij werkzaam zijn, een woning kunnen vinden, de kosten der maandkaarten van mijn werkers te doen rekenen tot de koster die het beroep van mijnwerker uit zijn aard medebrengt. In verband hiermede heeft hij de in specteurs der directe belastingen in dc mijnstreek aangeschreven om, te be ginnen met het belastingjaar 1927-28 aan mijnwerkers aftrek van de koster van maandkaarten toe te staan, uitstekend werd ontvangen. De Minis ter gaf uitdrukking van zijn bijzon dere waardeering voor dit schitterend succes. KEIZEN IN DUITSGHLAND. Over het zeer aantrekkelijke vacan tieoord aan den Boven-Rijn is onde; den titel: „Badener-Land"„Zwarte Woud" een nieuwe geïllustreerde rei gids verschenen. Al het wetenswaardige over de bad en kuurplaatsen, en over de ander vreemdelingen trekkende steden aa den Xeckar en in het Oden Woud, docr het Zwarte woud tot aan het Bode Meer wordt daarin overzichtelijk m degedeeld. Van meer dan 1000 hotels c restaurants wprden adressen en nau keurige prijzen opgegeven, zoodat zeer goed uitgevoerde gids iederen b zoeker van Duitschland welkom zi zal. Deze reisgids is kosteloos te fc trekken van: Badischer Verkehr&vc band, Karlsruhe in Baden. GIDS VOOR DORDRECHT. Wij ontvingen „Gvidfolio pri Dor drecht" (gids voor Dordrecht) uitgege ven door 't Gemeentebestuur, alwaar exemplaren op aanvrage verkrijgbaar zijn. Men adresseere: Gemeentebestuur „Dordrecht". Deze gids is gesteld in 't Esperanto en wordt verzonden over de geheele wereld aan bekende Esperantisten, ter bevordering van 't Vreemdelingênver keer in Dordrecht. Dan echter balde Annedoor de vuist en schreeuwde woedend: „Die oude kerel had ook wel ergens anders kun- ene sterven dan in ons huis." XXII. Voor de noteboomhofstede stond een groote mensclienmassa, mannen en vrouwen in zwarte kleederen. Een dof fe ernst'lag over die menigte, een ake lig zwijgen heerschte er. Slechts even verhief zich een zacht gelisp en ge fluister, toen de burgemeester en zijn vrouw de hofstede naderden. Mowel droeg, als behoorend voor den naasten verwante van den overle dene, den daar te lande gebruikelijken rouwmantel zonder mouwen. Op zijn klein hoofdje droeg hij een van ouder dom v^ialgroenen cylinderhoed. Van tijd tot tijd sloeg Mowel het hoofd ach terover, als de hem iet9 te groote staat siehoed over ooren en neus dreigde te glijden. Die driftige beweging vormde een besliste tegenspraak met den ge bogen gang en het saamgerimpelde gezicht, waarmede Mowel het goed vond zijn diepe smart te betuigen. Van het gezicht der burgemeesters vrouw zag men in het geheel niets, het was diep ter aarde geneigd en in den dichten, tot de heupen afhangenden rouwsluier, wiens punten voor met de hanien werden saamgebondeu, verbor gen Ook zij schreed feestelijk-lahg- zoam voorwaarts, naar recht9 en links op en neer wiegend, zooal9 het gebruik dit bij diepen rouw verlangde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5