NIEUWt. LEID5CME COURANT VAN ZATERDAG 14 MEI 1927 plotseling ongesteld geworden en in el kaar gezakt. Hij werd in een nabij zijnde woning binnengedragen, waarna on middellijk geneeskundige hulp werd in geroepen. Zijn toestand is zeer ernstig. DE GER. KERK VAN NIJEMIRDUM EN Ds. S. P. VERMEER. Donderdag werd voor de Rechtbank te Leeuwarden aanhangig gemaakt een vordering van de Geref. Kerk van Nije* mirdum, OudJemirdum en Sondel tegen Ds. S. P. Vermeer aldaar. Volgens dé eischend© partij zou de Predikant zon der recht of titel de pastorie bewonen, waarom een actie tegen hem is ingesteld - teneinde daarvoor te verkrijgen de inbe zitstelling der pastorie voor de Gerei Kerk. Deze zaak werd drie weken aange houden voor antwoord der tegenpartij. DE ZAAK-Dr. J. BöRGER. Er heeft zich te Rotterdam een groep gevormd om voor Dr. J. Burger die ge legenheid open te stellen, preekbeur ten in Rotterdam te komen vervullen Gisteravond is er een vergadering ge houden, uitgeschreven door cursistei_ en volgelingen. De actie staat onder lei ding van den lieer J. Rinck. Donderdagavond is te Gouda, naar da „N. R. Ct." meldt, een druk bezochte bijeenkomst gehouden, waarin de moge lijkheid is besproken om Ds. Borger, Nederlandsch Hervormd Predikant al daar, wiens besluit om af te treden, naar werd medegedeeld, onherroepe lijk vast staat, des zondags in Gouda te doen spreken. Er werd een een voorloopig comité met dat doel op gericht met 58 leden. Men zal er voor waken, in wrijving te komen met do Ned. Herv. Kerk. Men wenscht slechts, dat Dr. Borger gelegenheid heeft, 's Zon dags voor zijn aanhangers uit Gouda en omstreken te spreken. De bijeenkomst werd bijgewoond doe: Ds. Wrjhe, Ned. Herv. Pred. te Rotter dam, en Ds. Kalis, uit Stolwijk ZENDINSCONSULAAT. Op Donderdag 19 Mei zal in „Park zicht" te Amsterdam een vergadering plaats hebben van Bestuursleden der zen dingscorjporaties en zendende kerken, welke bij iet 7eul;ngsconsulaat zijn aan gesloten. Zij wordt be. egd door het Ned. Bijbel Genootschap. De oud-zending?con- sul, de heer D. Crommelin, zal daar het laatste door hem uitgebrachte iaarver slag op enkele pun en nader toelichten en een algemeene bespreking over het Zendingsconsulaat inleiden. Gil TEN EN LEGATEN. Bij den aanvang der Gemeente verga dering vanwege de Geref. Kerk te Delft Donderdagavond gehouden in de Oos- terkerk. word medegedeeld, dit door een ©entpaar aan de Kerk waren ge schonken 5 aandeelen a f 100, STUDENTENCORPS VRIJE UNIVERSITEIT. In dé gisteren gehouden vergadering van het studentencorps N. D. D. D. van de V. U. te Amsterdam werd de Se na at voor het volgende academiejaar als volgt samengesteld: H. A. Muidei; rector; G. J. D. Aalders, abactis; G. J. v. Re enen, fiscus A. P. Heiner, assessor I; A. de Bondt, ass. II. De commissie voor het corps-gebouw werd als volgt samengesteld: I. N. Th. Diepenhorst, praeses; R. H. v. Houten J. C. A. v. Loon, G. J. Sybesma, L. Batelaan, J. C. J. Kuiper en W. J. van Otterlo. EVANGELISATIEPREDIKING IN BELGIë. Te Brugge (België) werd j.l. Maandag op de jaarlyksche „bloedprocessie", die door tienduizenden bezocht werd, door een 1 o-tal Evangel'sten van verschillen de Protest. Missies ei Kerken in België, met zegen in 't openbaar :t Evangelie verkondigd. Niet minder dan 20.000 tractaten en Chr. Geschriften werden uitgedeeld, waarmede men 's morgens 'te 5 uur reeds begon aan 't station. Tal van Bijbels werden verkocht. EEN MUZIEKFESTIVAL OP PINKSTERMAANDAG. De classis Coevoraen der Gerei'. Ker ken besloot in hare ^rgadering yat Woensdag 11 Mei een waarschuwing te laten uitgaan, tegen het muziekfestival dat op Pinkster-Maandag in Coevorden zal gehouden worden. Daar dit festival zal gegeven worden in do onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar de gebrui kelijke Pinksterkermis' zal gehouden wo? den. Een verzoek zal gericht worden tot de Geref. en Herv. Kerkeraden in de om geving, om een woord van ernstig ver maan van de kansels te doen uitgaan te gen bn woning of medewerking aan dit festival. HET BUITENZORGFONDS. In het jaar 1927 zal weder op voor dracht van de Koninklijke Academie van Wetenschappen te Amsterdam, aan een Nederlandsen plantkundige de gele genheid worden gegeven, om, op Kos ten van het Buitenzorgfonds, vermeer derd met de daarvoor toegestane Rijks subsidie, volgens de bestaande bepalin gen gedurende vier maanden aan 's Lands Plantentuin te vertoeven, voor het doen van botanische onderzoekingen Zij, die hiervoor in aanmerking wen- schen te komen, gelieven zich vóór 15 Juni 1927 schriftelijk aan te melden bq één der Hoogleeraren in de Botanie aan de RijksuniversiteitenDr. W. H, Arisz, te Groningen; Dr. J. M. Janse te Leiden Dr. A. Pulle te Utrecht: Dr. J. CL Schou te te Groningen; Mej. Dr. J. Tammes te Groningen; Dr. P. A. F. C. Went te Utrecht en Mej. Pr. Joh. Westerdqk te Baarn. BINNENLAND. PRINSES LOUISE VON WIED. De prinses Louise von Wied, doch ter van de Vórstin von Wied, geb. Prinses der Nederlanden, zal een be zoek brengen aan H.M. de Koningin- Moeder ten Paleize aan bet Voorhout. PARLEMENTAIRE GESCHIEDENIS. Bij de N.V. Dagblad en Drukkerij „De Standaard" zal in dit najaar ver schijnen „Onze strijd in de Staten-Ge neraal", Parlementaire geschiedenis van de groote vraagstukken die het po litiexe leven hebben beheerscht door Prof. Mr. P. A. Diepenhorst, en een bundel Sociale Opstellen van Mr. P. S. Gerbrandy. OOK BIJ DE POST 24-UUR TIJD AANWIJZING. Evenals bij de Ned. Spoorwegen zal met ingang van 15 Mei a.s. bij de pos terijen de 24 uur tijdaanwijzing wor-i den ingevoerd. Een en ander zal o.m. tot uitdrukking komen in de verande ring. van de stempels. De handstempels worden geleidelijk bij nieuwe verstrekking gewijzigd. De stempelmachines zulen echter zoo spoedig mogelijk gewijzigd worden. VERKEERSVERBETERING TE UTRECHT. Door bemiddeling van de makelaars G. Priem en Co., te Utrecht, kwam de zer dagen, na langdurige onderhande lingen, de verkoop tot stand van het geheele complex van de N.V. Konink lijke Sigarenfabriek van H. G. M. en M. A. Hagen, zijnde hoekwinkelhuis, sigarenfabriek, pakhuizen, erven en gronden, oppervlakte totaal circa 1100 M2., waaraan nog wordt toegevoegd het ledig staande winkelhuis, waarin voorheen de zaak van de Gebr. Lange meijer. Koopster is de N.V. A. Kreymborg en Co.'9 Kleedingmagazijn. De voorperceelen tot aan de poort zulen nog deze maand worden afge broken; daarvoor zal in de plaats ko men het .25e filiaal in Nederland van het bekende Heeren- en Jongensklee- dingbedrijf der Fa. A. Kreymborg en Co. De bouwplannen werden ontwerpen door het Ingenieurs- en Architecten bureau „Schaap" te Arnhem. De vermaarde vooruitspringende hindernis, zoo gevaarlijk voor het ver keer, zal door deze verbouwing einde lijk verdwijnen. BELASTINGVERHOOGING IN NIJMEGEN. In de Donderdag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Nijme gen kwam aan de orde een voorstel van B. en W. om het percentage van heffing der plaatselijke inkomstenbe lasting voor het belastingjaar 1927 1928 vast te stellen op 2 (thans 1). Gelijk bekend had de raad bij de vaststelling der gemeentebegrooting voor 1928 besloten het tekort van 160.000 daarop te dekken door dit bedrag te putten uit de reserves der AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 14 Mei 1927. A. B. K. de oproerige Krabbelaar, je kent hem, heeft het in Het Volk over de taaie volharding waarmede op de dorpen door de S.D.A.P. wordt gestre den. Hij vertelt dan: Daar heb ik nu een brief voor mij van een makker uit een dorpje van niks. Hij is bij het Spoor. Had op den dag van de Statenverkiezing dienst in den laten morgen. Ging met zijn vrouw van huis om éérst samen te stemmen. Had nog wat strooibiljetten over uit de gevoerde aktie. Nam die mee en reikte ze uit voor het stemburoo. Wat in uniform niet mag bij het Spoor. Wat doet de Burgemeester. Baron van Pest tot Streken? Schrijft naar de Direktie in Utrecht, om de misdaad aan te brengen 1 Burgervader loerend op boótram zijns inwoners. Doet er zoo'n uitgereikt biljetje bijDi rektie verstandig. Vakbond sterk. Zendt een rustige vermaning: voort aan liever niet in uniform! Hetgeen beteekent: 'Baron loert straks op rooden bederver van dorps geest. Maling aan, schrijft de kame raad. 'k Zal ze hèlpen bij de Raads verkiezingen D a t is de voorhoede van het pro letariaat, zegt A. B. K. Dat kan zijn, als tenminste op dat dorp de kiezers zich alleen storen aan de voorspiegelingen van de S.D.A.P. Maar èt propos! zou die brief van de Directie der Ned. Spoonv. inderdaad zoo zoetsappig geweest zijn? Ik kan het niet gelooven. OBSERVATOR. gemeentebedrijven. Ged. Staten gingen daarmede niet accoord en toen de raad zijn standpunt handhaafde, werd de begrooting niet goegekeurd. De raad heeft daarop zijn standpunt verlaten, zoodat het bedrag van 160.000 op nieuw ongedekt bleef. Het voorstel tot belastingverhooging werd na eenige discussie aangenomen met 29 tegen 1 stem. PERSONEELE BELASTING. Terwijl vroeger in art. 31 bis 5 Pers. Belasting als eisch voor toepas sing van het halve belastingtarief stond: motorrijtuigen uitsluitend of hoofdzakelijk voor beroep of bedrijf, staat er thans uitsluitend of nagenoeg uitsluitend voor beroep of bedrijf. Het begrip uitsluitend of nagenoeg uitsluitend" heeft het Departement van Financiën nu zoodanig omschre ven, dat men mag rekenen, dat daaron der vallen de motorrijtuigen, welke men op door-de-weeksche dagen gere geld bezigt voor beroep of bedrijf en waarmede men op Zon- enfeestdagen tochten maakt voor genoegen. VOORONTWERP-ZIEKTEWET. Kort geleden werd medegedeeld, dat aan verschillende bedenkingen en bezwaren, die geopperd zijn tegen het voorontwerp-Ziektewet, tegemoet zou worden gekomen. Thans wordt gemeld, dat in het te wachten definitieve wétsontwerp de losse arbeiders zullen worden opgeno men. Voorts zal het maximum aan tal arbeiders, dat bij een verzekerings kas kan zijn aangesloten en waarvan het maximum in het voor-ontwerp op tweehonderd wa9 gesteld, aanzienlijk worden verhoogd. Verder zal meer medezeggenschap aan de onder de wet vallende arbei ders worden toegekend, terwijl zeer waarschijnlijk het wetsontwerp alleen rekening zal houden met arbeiders, die bij een kas of bedrijfsvereeniging zijn aangesloten, zoodat niet afzonder lijk rekening zal worden gehouden met arbeiders in wier ziekengeld voor zien wordt bij een collectieve arbeids overeenkomst. Ten slotte verneemt de „Tel." nog, dat het «definitieve wetsontwerp, dat nog den Raad van State moet passee- ren, niet vóór Juli bij de Tweede Ka mer zal worden ingediend. TWEEDE BLAD. RUSTIGE RUSTELOOSHEID. En het geschiedde op dei weg, als zij reisden, dat een tot Hem zeide: Heere, ik zal u vo- gen, waar Gij ook heengaat. En Jezus zeid© tot keni: De vossen hebben holen e i de vogelen das hemels nesten; maar de Zoon des menschen heeft niet, waar Hij het hoofd nederlegge. Luk. 9 57, S8- Wij hebben allen wel iets en niet zelden heel veel van den man die hier tot Jezus komt. Als hij, zijn •we menschen van de rusteloosheid. (We bedoe'en het eerlijk en meeneni bet best. We worden gepakt door een woord ,we worden warm voor een denkbeeld, we beginnen te gloeien van geestdrift. Nog nooit hebben we het geweten, maar nu weten we. wat we willen en willen we, wat we weten. Alleen het duurt maar even, en dan weten we het niet meer. Dan zakt onze geestdrift weer weg; dan Verliest het denkbeeld, dat ons zoo warm maakte, zijn bekoring; dan ver geten we het woord, dat ons zoo pakte. En we gaan weer op zoek naar een anderen profeet, óni een nieuw Woord en een friscn denkbeeld, op dat we weer komen tot nieuwe geest Idrift. We zijn immers rustelooze men schen, ook in het godsdienstige. Rustelooze menschen hebben de 'eigenaardigheid, dat ze wel beginnen, (maar niet volhouden; dat ze wel goe de voornemens hebben, maar deze nooit uitvoeren; dat ze wel beste plan. nen maken, maar er nooit toe komen: (om ze ook te verwerkelijken. Ze nemen ook veel te veel voor hun irekening. In de geestdrift van het: loogenblik zeggen ze het bovenmatig! forsch. Als ze nu nog zeiden met grootem (schroom, in het besef van hun groo te zwakte: „Heere; ik zal U volgen" he' zou er mee door kunnen. Maar1 zwakke menschen hebben altijd ster ke woorden noodig en daarom zeggen ze ei bij: „waar Gij ook heengaat", ,en dat gaat alle perken te buiten. Zulk een begin is tegelijk het einde. IStroovuren branden zeer hevig. Zö doen het echter a'tijd maar even. Wanneer we teruggaan in ons le ven en we vinden niets anders dan! hier en daar de zwarte plekken, waar ■onze vuurtjes voor een oogenblik op;- daaiden, laten wedan belijden onze groote woorden en onze mooie plan. si en en laat er dan niesde minste ver bazlng zijn over het feit, dat we niet toenamen in de kennis der genade van. Jezus Christus, want rustelooze men schen kunnen niet groeien. Sterke woorden van ons, die in den grond zwakke'ingen zijn, wijst de Hei' land radicaal af. 1 Noch houdt Hij op om ons te zetten voor de vraag: „JVfeent ge, dat ge ge- Idoopt kunt worden met den doop, waarmede Ik gedoopt word en dat ge <ïen drinkbeker kunt drinken, dien Ik drinken moet?" Wij, die rusteloos zijn, moeten in (Hem den Ruste'ooze kennen: „De vos een hebben holen, de vogelen des hemels hebben nesten, maar de Zoon. (des "menschen heeft niet, waar Hij' het hoofd nederlegge". Zijn weg is daar, waar geen rust wordt geboden, maar waar wordt voortgedreven naar de eeuwige verten IZijiae gangen zijn daar,' waar het hoofd niet kan neergelegd, omdat ze zijn do tie dalingen in de eeuwige diepten vari Iden onpeilbaren toorn; Zijn voeten (moeten gaan 'daar, waar geen enkele verkwikking wordt geboden, omdat 'E is het oord van de buitenste duister nis en het land van de verschrikking! (des doods. Wie dat ziet, dien besterft het groo te woord op de lippen: „Ik zal UI volgen, waar Gij ook henengaat'',i imaar die wordt klein in zijn ootmoed! en aanbidt: „Heere, Gij zijt groot en ik begrijp U niet"; en bidt: „Doe me. FEUILLETON. DORPSTOONEELEN. 35) o „Twaalfduizend driehonderd Mark heb je voor die rommel geboden. Daar is het geld dat Annedoor meebrengt en ons geld op de bank mee gemoeid en daarbij moet Cbristiaan nog ter stond een hypotheek nemen. Jij bent nog slechter dan slecht." Movvel wilde iets antwoorden. Maar Louise liet hem niet aan het woord komen. Met opgeheven vuisten ging zij op hem los, steeds lpider en luider schreeuwde zij hem toe: „Jij bent nog slechter dan slecht." Toen retireerde de dorpspotentaat, van Hartenhausen in de Kamer en hield de deur dicht. Zijn ooren ook dicht houden kon hij helaas echter niet. XXI. De oude Lotz leefde, sinds Herman hem bezocht had, zoo mogelijk, nog eenzamer en somberder dan tl voren. Slechts-op den dag dat Löb de veiling hield, maakte zich eenige onrust van hem meester. Toen hij hoorde, dat zijn zwager Mowel de hofstede en de bes te akkers gekocht had, kwam zijn vroe gere, driftige natuur nog eens boven. Hij rukte zich de haren uit het hoofd, raasde en tierde door liet huis, dat de oude Trien angstig en bang werd. Van deelen in het heil, dat Gij op Uw weg hebt verworven". En als het zóó wordt, zijn wc bang voor de sterke woorden van ons zwak ke han en weten we, dat er maar Lvn sterk woord voor ons overblijft: „lk geloof in Jezus Christus, Die geen plaath had ,waar Hij het hoofd <on wederleggen". Elke rustelooze, die (zoo spreekt, (komt tot rust. Doordat we de rust kennen, worden» we echte rusteloozen. We zijn er ons diep van bewust, dat wc Jezus nieti kunnen volgen, w&ar Hij ook henen gaat, maar we weten ook, dat het on mogelijk voor ons een land van rust kan zijn, waarin onze H eiland en Heere geen plaats had om het hoofd neer te leggen. We hebben rust in Hem, maar overigens nergens in. Al onze aandoe mingen, voornemens en plannen zijn, teruggebracht tot het eene: „Wfeiii heb ik nevens U in den hemel Ne vens U lust mij ook niets op dö aarde". En we willen maar óén ding meer: wegruimen, wat zich stelt cua •schen Hem en ons; afsnijden, wat #ons van Hem zou kunnen aftrekken. .Vreemdelingen in het land onzen vreemdelingschap, gaan we het pad, idoor Jezus bereid. Dat is de rustige rusteloosheid, waar in geen stroovuren meer worden aan iges.oken maar waarin we voortgedre ven worden door den gloed des Hea ren, als menschen, die gedoopt wer den met den Heiligen Geest en met vuur door de genade van Christus., GODS STEM. .Nog klinkt Gods stem'— Hij* roept u toe: Wordt gii 'de wereld nimmer moe? Laat gij den snellen tijd maar gaari En blijft gii nooit eens stille staan?" Nog klinkt Gods stem „O, hoor mijn Woord. De tijd snelt onophoud'lijk voort, En weldra js 't met u gedaan; Waar zal uw ziel dan henengaan?" Nog klinkt Gods stem „Ik sta en wacht O, denk aan 't vallen van den nacht. En houdt u op den dood bereid; Daarachter ligt de eeuwigheid". Nog klinkt Gods 'stem En wijl Hij spreekt, Voel ik, 'dat mij het harte breekt Vaarwel nu wereld, met uw schijn. Ik wil voortaan des Heeren zijn. NELLIE VAN KOL. KERK EN SCHOOL. NED. HÈRV. KERK. Dr ie tal: Te Haarlem, alfab. J. G W. Goedhart te Leiden* A. K. Straatsma te Zandvoort en H. W. t© Winkel t© Sneek. Beroepen: Te Dirksland, J. H. v. Paddenburgh te Elspeet. Te Polsbroek, R. Steenbeek t© Wapenveld. Bedankt: Voor Maartensdijk, J. Bus te Aalburg c.a. Voor 's-Gravenzan- de (2d© Pred.-pl.), W. M. A: Kalkman te Werkendam. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Delft (vac. K. Schil der), J. H. Telkamp te Middelburg. CHR. GEREF. KERK. Ber oep en: Te Noordeloos, J. Jot- geleen te Hilversum. GEREF. GEMEENTEN. Be roepen: Te Vlaardingen, H.Kie vit te .Veenendaal. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Aangen omen: Naar Aardenburg, F; v. d. Wissel, Prop, te Appelscha. Ds. J. M. DE JONG. De toestand van Ds. J. M. de Jor^ emeritus-Pred.van de Geref. Kerk van Duurswoude, wonende Ie Sneek, is in de laatste dagen zeer verergerd. De patiënt mag in het geheel geen be zoek meer ontvangen. Ds. B. KLEIJWEGT. Ds. B. kleijwegV Ned. Herv. Predi kant te Woudenberg, is Zondag na af loop der godsdiens oefening op straat nu af echter was geheel zijn levens kracht voor goed gebroken. In de kamer stond een oude, eiken houten met snijwerk versierde kist, welke zijn moeder mee ten huwelijk gebracht had. Haar naam was midden in een brandend hart daarin gesne den, Voor deze kist kon Lotz uren lang zitten. Nu eens streek hij %iet de hand over het róode hart en den naam zijner moeder, dan wederom sprak" hij tot het stomme hout, als ware het een levend wezen. „Van é'éne, en dezelfde moeder, van ééne moeder, denk eens aan, en zij ontsteelt mij huis en hof. Denk eens aan. Den armen Herman heeft zij al lereerst weggejaagd, en nu jaagt zij ook mij weg. Denk eens aan, van ééne moeder. O." Op zekeren dag kwam Geórge Es- ser op de noteboomhofs'ede. „Ludwig, wat voert gij toch uit! Ga toch onder de menschen. Wat moet er nu zoo van worden! Hier kunt ge toch niet blijven. Of wil je bij de schoon-, dochter uwer zuster, bij Annedoor, 't genadebrood eten?" Lotz sloeg de oogen op. „Genade brood?" zeide hij langzaam en gerekt eri schudde het hoofd. „Ludwig, wij waren toch altijd goe de vrierïlien. Wij zijn samen naar kerk en school gegaan, wij zijn samen naar Frankrijk getrokken en later was ik uw speelknecht. Ludwig. kom, wees niet zoo teruggetrokken, kom ga met mij mee, tot gij iets voor u vindt. Gij hebt toch nog uwen Herman". Het hoofd leunend in de hand zat Lotz daar. Zijn gedachten keerden te rug naar liet verleden. Als tot zich zelf sprekend, begon hij: „Tot Ems- dorf zijn wij jongelui haar bruidswa gen tegemoet gereden, jij en ik, als twee dragonders,, altijd vooraan. Zij had een inooien uitzet en haar wagen was hoog geladen. Haar oude Anne Geertrui zat naast haar en achter op den wagen zat haar timmerman, de grappige Peter. En voor het huis wer den de paarden uitgespannen, werd de disselboom verwijderd, en zijn wij driemaal juichend om den wagen ge reden en zij lachte mij zoo blijmoedig toe, toen ik voorbij kwam. En toen heb ik haar een stoel gehaald en haar van den wagen geholpen, en hier op deze plaats heeft zij den eersten keer gezeten. Ja, dat waren tijden; die ko men niet meer terug. Dat alles is dood alles is dood." Diep geschokt ging Esser heen. Hij wist geen anderen raad dan naar Gun thersberg te gaan naar den oud'en eer- biedwaardigen herder 6n leeraar. Deze kwam en sprak den boer met alle har telijkheid aan. Lotz zat daar met ge vouwen handen en herhaalde telkens: „Ja. ja, dominee." Doch toen de dominee zeide. dat er toch nog wel goede menschen waren, die hem zouden helpen; dat hij ver trouwen moest op God, die nog nie mand, die Hem had aangeroepen, in den nood verlaten had, toen antwoord de de boer somber lachend; „De men schen goed? Ik ben van Pontius naar Pilatus geloopen, heeft mij dan iemand geholpen? De een wilde niet, de ander kon het niet. Bedrogen en bestolen heeft men mij. Ik heb tot God gebeden, menigen nacht door; Hij heeft zich in 't geheel niet om mij bekommerd. Ik geloof aan geen goed heid meer." „O Lotz, bezondig u toch niet." Het hoofd van den boer was reed9 wederom op de borst gezonken en op den vorigen onverschilligen toon zei de hij wederom: „Ja, ja, dominee." Zonder iets uitgericht te hebben, keerde de dominee wederom huis waarts. Zijn hart deed hem pijn, toen hij Lotz bij zijn afscheid beloofde:,, Zon dag kom ik u nog eens opzoeken." „Ja, ja, dominee." Des Zondags zou de bruid bij Mowel een bezoek brengen. Annedoor kwam in gezelschap van haar broeder m een licht rijtuigje en vroeg in den middag aangereden. Terstond werd een zeer sterk kopje koffie gezet; door het geheele huis hing de prikkelende reuk van den bruinen drank uit Arabië. Den burge meester en zijn wederhelft deea deze geur pijn, tot in het diepste hunner ziel. „De vele koffieboonen, de vele kof- fjeboonen." Maar liet ging nu eenmaal niet an ders, heden mocht men niet karig zijn. Later zou' dat wel van zelf op houden. Christiaan zat naast Annedoor en speelde den galant. „Mooi is ze niet, en jong is ze ook niet meer, en zoo mager behoefde ze ook niet te zijn", dacht hij, „maar zij heeft geld." En zoo stiet hij haar van tijd tot tijd zachtjes in de zijde, zette haar aan tot eten en wierp haar in eens drie stukken suiker in de koffie, ondanks de afkeurende blikken zijns vaders. En de schoone zag hem met een zuur-zoet glimlachje aan en haar ge- daehtengang was dezelfde als de zijne. „Mooi is hij niet, en welopgevoed en net i9 hij ook niet. Wat die lompe rik mij telkens aanstoot. Later houdt dat van zelf op." Toen de koffie gedronken en een berg koekjes verslonden was, doorliep men het geheele huis, stallen, schuren en daarna den tuin. De oogen van An nedoor vlogen van links naar rechts. Niets ontging haar. Zij1 dacht reeds aan de toekomstige verdeeling. (Het gold nu de oogen open te houden en bij wijlen toe te zien, dat er maar niets werd weggenomen. Toen zij alles bezichtigd had, ver klaarde Annedoor: „Nu zullen we eens naar de noteboomhofstede gaan.*- Verlegen zwijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5