CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN NUMMER 2128 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal I 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal 2.90 j BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 O*™ JAARGANO Oil nummer beslaal uil ME Bladen. EERSTE BLAD. Grondslagen. IV (Slot). Nog op een belangrijk onderdeel van jnze staatkundige belijdenis moeten wij dieper ingaan. Wij bedoelen de ver houding van Kerk en Staat. Christus zeide voor den rechterstoel van Pilatus dat zijn Koninkrijk niet van deze wereld was. Niet niet macht smiddelen heeft de Kerk te rekenen, zij is waarheid sreligie.' De Kerk roept ieder op tot zwichten voor de waarheid, maar staat daarbij dan ook niet naar machtsmiddelen, maar naar overtuigingsmiddelen. Dit hooge standpunt heeft de Kerk helaas niet bewaard. De overgang van Keizer «Constantijn naar het Christen dom heeft helaas gebracht een met Overheidsmacht tot het Christendom dwingen. Dit is alle eeuwen door weer gezien geworden. Geheel de beschouwing over de verhouding van Overheid en Kerk. zooals die eeuwen lang in de Christenlanden gegolden heeft, en in de Roomsche Kerk vooral haar top punt vinrlt, doch ook in de Reforma tie overging, is niet anders dan de logische voortzetting van het door Constantijn tot wet verheven stelsel. Ook de door ons als onjuist aangedui de woorden onzer belijdenis zijn een uitvloeisel van dit stelsel. Verzet tegen dit stelsel is in den loop van vele eeuwen alleen uitge gaan van de secten. Eerst de revolu tie aan het einde der 18de eeuw heeft radicaal met dit stelsel gebroken. Nu is het wel opmerkelijk, dat wie in de woorden van Christus ziet den grond slag van een ander stelsel.' en die dat stelsel wenscht op te bouwen naast en tegenover 't verbreken van eiken zedelijken band door de revolutie, zelf voor revolutionair gehouden wordt. Ook van Dr. Kuyper heeft men het zelfde gezegd, zooals hij in Gemeene Gratie 207, 208 aantoont. Het dogma van de ééne Christelijke Kerk als instituut, door Rome gehul digd, werd ook door vele hervormers nog voorgestaan. Kerk haast kerk leek hun onbestaanbaar; er kon slechts één ware kerk zijn alle andere waren valsch. De pluriformiteit van de kerk is eerst door den drang der feiten tot het besef doorgedrongen. Deze pluriformiteit van de Kerk is iets wezenlijks, ofschoon zij er niet zou zijn als er geen zonde was. Onder alle verschil moeten wij vasthouden hieraan dat er wel veel stengels aan een wortel kunnen ontspruiten, maar dat dit toch één plant is. Het uiteengaan van de Christelijke Kerk in meerdere formaties is een ïfoodzakelijk gevolg van de rijkere ont plooiing van het volksleven en het als gevolg daarvan tot zijn recht komen van het subjectieve element in het geloofsleven. De Overheid heeft, naar onze mee- ning, geen recht om daarin tusschen- beide te komen, zij' heeft slechts te waken dat deze ontwikkeling geen on derdrukking wordt. Vandaar ook, dat onze vaderen hun geloofsbelijdenis in dienden bij een Overheid die toeliet, ja zelf meedeed aan, de verheffing van één kerk als de ware Kerk. Maar ook moeten wij er voor waken dat de Kerk zich hult in.een nationaal kleed. De Kerk is als organisme in ternationaal. Daarom staat de Kerk ook lqs van elke Overheid. Zij staat naast die Overheid. Onze vaderen hebben zich niet van die fout vrij gehouden. Men heeft de Overheid er in gemengd en zoo gekre gen een staatskerk. Gevolg daarvan is ook geweest dat er in de Kerk geen verzet bleef tegen de inmenging van de Overheid in geloofszaken. Toen dan ook na de revolutie het herstel kwam,bleek er in in de Kerk zelf geen krachtig verzet meer tegen de wijze waarop Koning Willem I de Kerk snoerde in een band die haar van Kerk tot een genootschap, tot een ver- eeniging maakte. Het waren slechts de enkelen die getuigden. Daarmede komt men vanzelf op het revolutie-standpunt, dat de Kerk 'als een vereeniging beschouwt, naast an dere vereenigingen van maatschappe lijke strekking. Maar aan de andere zijde mag nooit uit het oog verloren worden de oor spronkelijke eenheid, die Staat en Kerk saam in den Zone Gods. Die ons ten Christus is geworden, bezitten. Staat en Kerk vertegenwoordigen bei de een geheel het leven opeischend beginsel. De Staat kan ten slotte het offer van ons leven vragen op het slag veld. De Kerk evenzoo moet ten slotte uw offer van het leven op hei scha vot als martelaar waard zijn. Doch Staat en Kerk mogen nimmer verward worden, omdat zij hemels breed .verschillen in uitgangspunt, sfeer, middelen, karakter, roeping en einddoel. Ook is de Overheid slechts nationaal. Zoolang de wereldhond van naties nog niet in rechte kan beslis sen, houdt hij de grens de macht van bet Overheidsgezag op. De Kerk daar entegen kent geen grenzen van eenig land. Hoe ook verschillend in open baringsvorm als instituut, is de een heid als organisme internationaal. In de Kerk is elke magistraat o n- d e r d a a n, onderdaan van Christus en heeft alzoo te gehoorzamen. Door dat niet te willen brengt men de Kerk in afhankelijke positie. Natuurlijk sluit dit niet uit, dat in sommige gevallen de Kerk ook de hulp van de Overheid inroepen mag, maar toch blijft de taak van de Overheid dan meer van bewarenden dan van verdedigenden aard. Dr. Kuyper heeft ook dit zoo schil derachtig als volgt geteekerid; De Kerk treedt niet op in een mensche- lijke samenleving die van nature onder staatsbeheer staat, maar draagt in zich de kiem van het al omvatten de wereldrijk, dat eens alle staat ver vangen zal, en zijn taak zal overne men. Het is daarom volstrekt onjuist, indien men in den Staat het Paleis eert, waarin aan de Kerk niet meer dan een zijkwartier is aangewezen. Veeleer is de Staat weinig meer dan 't staketsel, opgetrokken op het bouw terrein^ waarop de Kerk bezig is het fundament te leggen voor het Paleis, waarin eenmaal de Christus als Ko ning zijn» zetel zal vestigen. STADSNIEUWS. DE ZOMERTIJD. Van Zaterdag li op Zondag 15 Mei a.s. om 2 uur 's nachts, zal de zomer tijd intreden. Men denke er dus aan hedenavond, vóór het ter ruste gaan, de klok één uur vóóruit te zetten.' Tevens vestigen we nog eens de aan dacht op den 24-uurstijd, die met in gang van morgen hij de Spoorwegen wordt ingevoerd. Voor de tijdaanduidingen na den middag moet men dus 12 uur aftrek ken (niet zooals sommigen geneigd zouden zijn 10 uurB.v. 21.15 kwart over 9 's avonds. DE CHR.-HIST. UNIE EN DE POLITIEK-SOCIALE VfENSCHEN VAN DEN C. B. B. In „Ons Schild" doet de heer Groten huis mededeeling van het antwoord, dat de Leidsche Chr. Besturenbond dato 7 Mei ontving van het Bestuur van de Chr. Historische Unie, afd. Leiden. Dit Bestuur schrijft: „Naar aanleiding van Uw schrijven van 1 Febr. 1.1. hebben ondergeteeken- den de eer, U namens de Chr .-Hist. Unie, afd. Leiden, te berichten, dat de inhoud van Uw schrijven onze bijzon dere belangstelling heeft gehad, zoo wel in de afdeelings-vergadering, als ook in de Commissie'r belast met het samenstellen der propaganda-lectuur. De belangrijkste punten strooken met terdaad met onze beginselgeschriften. Toch bestaat bij ons bezwaar tegen de samenstelling van een „program van actie" of een zoogenaamd „Stem busprogram". Wij meenden, dat bet op onzen weg lag, een .verkiezingsmani fest" samen te stellen, geput uit ons program van beginselen en 't Sociaal- en Gemeenteprogram, en vertrouwen dat U daarin 't belangrijkste deel van Uwe verlangens zult aantreffen." De heer G. volgt hieraan toe: In hoeverre nu dit „Verkiezingsma nifest" met onze wenschen rekening zak houden, is uit dit schrijven niet op te maken. Wij zullen daarop dus nog wat fnoeten wachten. Hetgeen wij vroeger reeds opmerk ten willen wij thans herhalen, het is voor ons van meer beteekenis óf men straks in de Raadszaal aan onze wen schen nog zooveel denkt, dat men daarnaar ook gaat handelen. CHRISTELIJK-HISTORISCHE UNIE. De Chr.-Hist. Unie, afd. Leiden, houdt Vrijdag 20 Mei a.s. een openbare vergadering in de Stadsgehoorzaal, des avonds 8 uur, waar als sprekers zullen optreden Dr. J. Schokking, fid der 2e Kamer, met het onderwerp: „Een verantwoordelijke taak" en de heer J. M. Krijger, lid der 2e Kamer, inet het onderwerp: „On9 standpunt". HERVORMD (GER.) STAATSPARTIJ. In het „Nut van 't Algemeen' (Steen schuur) zal Woensdag 18 Mei. des av ZAïERDAG 14 MEI 1927 8 uur, de Hervormde (Geref.) Staats partij een openbare vergadering hou den, waar als spieker zal optreden Ds. B. Gijzél, Herv. Predikant te Amster dam, met het onderwerp: „Een ernsti ge vraag". Ds. GOEDHARD. Naar wij vernemen komt Ds. J. G. W. Goedhard alhier voor op een drie tal tejr vervulling van de predikants plaats in de Ned. Herv. gemeente te Haarlem, ontstaan door het vertrek van Ds. Vunderink. PROF. F. A. VENING MEINESZ OVER DE ZWAARTEKRACHT. BEPALINGEN. Gisteravond heeft in de collegez^ali van de Leidsche Sterrenwacht Prof. Dr. T.. A. Venin^ Meinesz zijn aange kondigde voordracht gehouden over de zwaartekrachtbepalingen, verkre gen or zijn reis met de K XIII. Prof. vening Meinesz begon met .een overzicht te geven van de ge volgde waarnemingsmethode, waai- voor gebezigd werd een toestel, be staande uit drie slingers, in één vak slingerend en in twee paren gecorni bineercl welke installatie met goed gevok" de storende werking van ae bewegingen van het schip elimineer» de. Ter nauwkeurige bepaling van den gang var den tijdmeter waren draaa<- looze precisie-tijdseinen noodig, welko door het station Malabar met mede werking van den Indischen topografi schen dienst zijn verstrekt. De Marine heeft gezorgd voor ge regelde loodingen met een echoloo dingstoestei volgens het nieuwe En- geische systeem, dat, boven water va rende, niet voldoende voldaan heeft, doch onder water Steeds goede loo dingen gaf, zoodat heel wat nieuwe cijfers voor de Oceaandiepten aan de bestaande kaarten kunnen worden toe gevoegd. Na een uitvoerige uiteenzetting oven de beteekenis der waarnemingente (hebben gegeven, besloot spr., resu- meerende, dat gezegd mag worden, dat de eerste indruk der resultaten gunstig is. Het heeft n.I. den schijn-, of het .zwaartekrachtsverloop op de oceanen duidelijke lijnen vertoont, die minden behept zijn met locale grilligheden, dan op de vastelanden het geval is, hetgeen in overeenstemming is mei de eerder uitgesproken verwachtingen Ot zich hieraan ook de duidelijke ge- •vo.gtrekkingen zullen laten vastknoo pen, moet het nader onderzoek leeren. Tenslotte bracht spr. dank aan den (minister van marine en alle andere autoriteiten, die hem in staat hebben gesteld deze voor de wetenschap zoo uiterst belangrijke onderzoekingen te hebben kunnen verrichten. UIT DEN MIDDENSTANDSRAAD. Men schrijft ons: Al eens meer is door ons de aan dacht gevestigd op liet belangrijke werk, hetwelk door den Middenstands raad in het belang van den Handel- drijvenden en Industrieelen Midden stand wordt verricht. Deze raad, heb ben wij toen betoogd, welke werd inge steld namens de Regeering uit de drie bestaande Middenstandsbonden, geeft onder meer ook advies 'over voor-ont werpen van wet, welke in eenig ver band staan met den Middenstand. De ze voorontwerpen worden ter beoor deeling aan den Raad toegezonden, waarna advies aan den .'."nister wordt uitgebracht. Zoo is nu ook geschied »reffende het voor-ontwerp van wet, f.."'dende bepalingen tot regeling van den klein handel in alcoholistische dranken. De Raad heeft hierover een uitvoerig ad vies uitgebracht. Wij wilden hierop nog even de aan dacht vestigen, omdat de Midden- standsraad in de Middenstandskringen nog steeds niet op zijn volle waarde wordt geschat. ST£EN OP HET HOOFD GEKREGEN M. L.t wonende in het Kuipershof, heeft gisteren, toen hij in de Lichtfa brieken werkzaam was aan het graven van een kuil, een steen op het hoofd gekregen, die op een pijp lag, van 2 Meter hoogte. L. bekwam een hersen schudding en is in het Diaconessen- huis ter verpleging opgenomen na eerst door den Eersten Hulpdienst te zijn onderzocht. Zijn toestand is nu gunstig. OVER EEN STEEN GEVALLEN. De wielrijder L. F. K., alhier is gis teren toen hij op den Rijnsburgerweg reed op het rijwielpad tegen een steen aangereden en van de flets gevallen. Met een hersenschudding werd hij binnengedragen in perceel 51. Zijn toe stand is niet ernstig. H. T. M. Verschenen is de nieuwe dienstrege ling van de tram Den Haag" (Dieren tuin)—Leiden (Haarlemmerstraat) v.v. De eerste tram vertrekt 6.10 uit Leiden en is 7 uur in Den Haag, do laatste 11,25 en is 12.15 in Den Haag. Te 11.50 en 12.20 gaat dan nog een tram naar de Haagsche Schouw. Van 9.557.55 is een 15-minuten- dienst. HET TRAMONGELUK BIJ VEUR. De laatste der drie ernstig gewonden bij Veur op Tweeden Paaschdag, mevr iFortuyn uit Scheveningen, heeft gis teren het Acad. Ziekenhuis alhier ver laten. Het gebruik van een harer oogen fcal zij grootendeels moeten missen. Bij den heer L. Boekkooi, secre taris van de Leidsche Chr. Oranje- vereeniging, is een dankbetuiging van iH. K. H. Prinses Juliana ingekomen naar aanleiding van de door naar ont vangen gelukwenschen bij gelegenheid! van haar verjaardag. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22*/> cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Belangrijkste nieuws in nii Nummer. Binnenland. De Zomertijd gaat hedennacht in. Buitenland Theunis heeft als voorzitter der eco nomische conference een beroep op de gedelegeerden ^caaan om practiscli te werken en voor 21 Mei gereed Iq zijn. De dijk van de Bayou des Glaizes in Louisiana is over een breedte van 2C0 meter bezweken, waardoor 25.000 personen dakloos zijn geworden. De huiszoeking bij de Russen te Londen. - Uit de kiosk aan de Borstelbrug zijn hedennacht eenige boeken ont vreemd. De dief heeft zich waarschijn lijk met een valschen sleutel toegang verschaft. Er waren geen sporen van inbraak. Door de politie is een rijwiel, dat onbeheerd in de Vree wijkstraat stond, in bewaring genomen. BINNENLAND. PROV. STATEN VAN Z.-HOLLAND. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer C. J. L. v. d. Meer (R.K.) te Noordwijk, benoemd verklaard tot lid van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland, den heer H. Bader, te Sassenheim. DUITSCHE SLAGERS IN ONS LAND Woensdag, Donderdag en gisteren heeft een gezelschap van ongeveer tachtig slagers, leden van de Gesangs abteilung van de Fleischer Innung in Dortmund, als gasten van de N.V. Zil versmit en Prins te Rotterdam en Hamburg een bezoek gebracht aan Den Haag, Rotterdam en omstreken. Woensdag werd het Vredespaleis be zichtigd en Scheveningen bezócht. Donderdagmorgen werd een excursie gedaan naar de modelboerderij te Hil- ligersberg; 's middags had een boot tocht plaats. Gisteren werden de boo ten der IHolland-Amerikalijn en het vliegveld te Rotterdam bezichtigd. KWEEKELINGEN ZONDER ACTE. B. en W. van Den Haag gevon den raad in overweging de toelagen voor de kweekelingen zonder acte af te schaffen, welke afschaffing voor de thans aangewezen kweekelingen gelei delijk zal geschieden. Voorts stellen B. en W. voor de toe lage van kweekelingen met acte te stellen op f300. De VOLKENBONDSDAG. Op Woensdag 18 Mei as., des avonds van zeven tot half acht, zal op ver zoek van de Ver. voor Volkenbond en Vrede voor den Hilversumschen Om roep prof., jlir. mr. dr. W. J. M. van Eysinga spreken over Volkenbonds- vragen. IJEN MEDEWERKER VAN „HET/ VOLK" BEKROOND. In de „Tribune" lezen we het volgen de: Wij kunnen de Volk-redactio felici- teeren: zij telt onder haar medewer kers een hof-poëet, te weten den heer G. J. Peters, hoofd der openbare lagere school te Kerk-Avezaath, bij de trouwe ,,Volk"-lezers betor bekend als Bata- vus, ^e schrijver van feuilletons in Be tuwsch dialectEen groot heil is dezen „Volk"-medewerker wedervaren hem werd de zilveren medaille uit gereikt, ter belooning van zijn dichter lijke talenten en.... Oranjeliefde. Gelijk bekend, heeft de jury voor de prijsvraag, uitgeschreven door den Prov. Oranjebond in Gelderland voor een gedicht ter eere van Prinses Julia na de gouden medaille toegekend aan mevr. Elise.,Soer, den tweeden prijs aan den heer Ed. Peters te Nijmegen, en den derden prijs aan den heer G. J. Peters, hoofd der openbare lagere school te Kerk-Avezaath (zilveren medaille). In de „Notenkraker" van j.l. Zater dag heeft „Penarie" den draak gesto ken met het bekroonde gedicht van mevr. Elise Soer. We zijn nu zéér be nieuwd, zegt de „Tribune", wat de „Notenkraker" en wat „Het Volk" zul len schrijven over het berichtje van de „Tielsche Courant" van 4 Mei, waarin wordt medegedeeld, dat de heer G. J. Peters, alias de „Volk'Cmedewerker Batavus bericht ontving van het be stuur van den Provinciaal-Gelder schen Oranjebond, waarin hem werd medegedeeld, dat ook zijn gelicht ge- caligrafeerd aan Prinses Juliana is op gedragen, terwijl overwogen werd om juist voor zijn gelicht een prijsvraag uit te schrijven voor het saruenstoll ,n Een belangrijk regeeringsamende ment op de Britsche vakvereenigings- wet. van een geschikte compositie met het gedicht als tekst. Iiof-poëten aan een „socialistisch" dagblad! Het is toch wel aardig ver ge komen met de. sociaal-democratische journalistiek, roept de Tribune" uit. HET FINANCIEREN VAN OPEN BARE WERKEN. Op de vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer Kortenhorst betreffen de de financiering van openbare wer ken uit uitleengeld dan wel uit de ge wone Rijksmiddelen, antwoordde de Minister van Financiën: Zooals reeds werd uiteengezet in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, betreffende hoofdstuk I van de loopénde Staatsbegrooting, meent de regeering, dat voor productieve wer ken van bepaalde omvang en beteeke nis mag worden geleend, ook al zijn zij niet onmiddellijk rendabel. Ook in de rede van den Minister, op 7 Mei '26 in dc Tweede Kamer gehouden, werd reeds opgemerkt, dat voor bijzondere werken, waarvan de productiviteit rechtstreeksch te coristateeren valt, de gelden voor leening mogen verkregen worden. In deze rede werd daaraan toegevoegd dat de regeering „overigens" zou wil len vasthouden aan het standpunt, dat alleen als buitengewoon mogen wor den beschouwd die uitgaven, waarvan dadelijk ingaande baten worden ver kregen. Dit .overigens laat omtrent de bedoeling geen twijfel: buiten het terrein der eigenlijke productieve wer ken, als ontginningen, wegenaanleg, Zuiderzee, enz. werd als voorwaarde voor de financiering uit leeninggeld gesteld de rentegevendlieid der uitga ven (voorbeeld: woningvoorschotten). In die lijn is dan ook b.v. het bekende „Bouwfonds" opgeheven. Het'nut van tijdelijke werkverrui ming, dat aan een openhaar werk ver honden is, mag er niet toe leiden min der nauwkeurig te toetsen, of een open baar werk wezenlijk productief is en dus uit leeninggeld mag worden gefi nancierd. In tijden van een ongunstige arbeidsmarkt is dit verleidelijk en dreigt dus hiervoor gevaar. Toch be hoort die verleiding weerstaan te wor den. Het financieren van openbare wer ken uit „buitengewoon" is slechts toe laatbaar, wanneer de productiviteit van het werk objectief onderzocht is, zonder bij dat onderzoek nevenbaten als tijdelijke werkverruiming in aan merking te nemen. Uit het voorafgaande volgt onder oneer, dat groote werken, waarvan de productiviteit erkend is, in het alge meen zóó snel kunnen worden doorge zet als dit technisch en economisch (d. w. z. zonder opdrijving van prijzen mogelijk is. S.S. „VAN OUTSHOORN". Van de werf der N.V. Sclïeepsbouw- werf De Maas, te Slikkerveer, werd Donderdag te water gelatqp, het s.s. „Van Outshoorn" in aanbouw van de Koninkl. Paketvaart Maatschappij te Amsterdam. De hoofdafmetingen van het schip zijn: lengte tusschen de hoofdlijnen 299' 10^" breedte op buitenkantspan ten 45' 11", hoogte (moulded )tot bo vendek 17'. De waterverplaatsing be draagt 3340 ton. Het schip heeft een laadvermogen van 1340 ton. De machine- en ketelinstallatie heeft een vermogen van 1700 P.K. De snelheid zal 12 mijl per uur bedragen^ Onmiddellijk na de tewaterlating werd da kiel gelegd voor het 6.s. „The- dens". Dit schip wordt bet tweede van een serie van vier stoomschepen, door de Kon. Paketvaart Mij. aan bovenge noemde werf in aanbouw gegeven. DERDE STEENKOLENLAAG AAN GEBOORD. Bij de boringen in het mijnveld in den Achterhoek voor rekening van de combinatie Koster-Hope bij Meddo ten

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1