NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 13 MEI 1927 DE KORAN. In het 'A'priT-mnnmer van het mooi ei SferidingstStdschrift „De Macedoniër", (uitgever "E. Venema, te Groningen, üeelt Ds. D. Pol. van Rifsoord. de vol- jgeride bijzonderheden over den Ko ran mede: l Herkomst. De Koran, het heilige boek van den Islam, is ontstaan, niet gelijk de hei lige boeken van Brahmanen en Boed» Idhisten, v .Perzen en Chineezen, vóóu (doch na de komst van Christus; wordt' Idaarom ook aangediend als de ver- Ivanging; van den Bijbel en als Hel boek der menschheia. Naar der Mohammedanen geloof! is hij niet maar het boek van Allah,, Idoor Allah geïnspireerd en gegeven, doch was hi} van eeuwigheid bestaan de in Allah's wezen; dus eeuwig erv tongeschappen. Door Allah gegrift op „de tafel in den hemel", is nij in af schift gebracht naar de aarde, door den engel Gabriel, die hem daarna door „openbaringen" aan Mohammed meegedeeld en be kend gemaakt heeft. Hoewel Mohammed, naar wij weten !met die „openbaringen" tijdens zijn leven meermalen wonderlijk omsprong en het pa zijn dood veel moeite kost te, om de echtheid ervan vast te stel ten, zou de Koran toch bevatten Al lah's eigen woorden, zooals die let terlijk en in dien vorm aan Moham med „geopenbaard", en door Moham !med aan zijn volk overgebracht zou den zijn. Taal. Geschreven in het heilig Arabisch, (volgens Mohammed de taal der para- Idijsbewoners. In een rhetorischen vorm, die mis schien nog 't best een soort proza: op rijm is te noemen. Ter kenschetsing moge aangehaald! worden de eerste soerah, Fatihah, die uit zeven korte verzen bestaat, en ook wel den naam van het onze Vader van den Islam draagt: „In den naam van den goedertieren en barmhartigen God: Eere zij God, den Allerhoogste, den Aïbarmhartige, Koning in den Dag des Oordeels. U alleen aanbidden wij, Tot U al leen wenden wij ons om hulp. Leid ons op den rechten weg, den weg dergenen, die .Uw welgevallen (deelachtig zijn. Niet op den weg dergenen, die door iUw toorn getroffen worden, die op Iden dwaalweg vervallen". Volgens kenners is evenwel de laai van den Koran heelemaal niet paradijs, iachtig, maar „het toenmalige dialect (der alledaagsche Mekkanen, niet zon ider fouten en vermengd met zeer vele vreemde woorden". Zelfs is, en dat toch immers bij Al lah's eigen woorden, niet eens de ge bruikelijke, rhetorische. vorm altijd goed vastgehouden en bewaard. Hoofdinhoud. De Koran telt 114 hoofdstukken Jsoerah's) en 7200 verzen (ajat). Soerah 112, over de eenheid van Allah, heeft de waarde van een derde van den geheelen Koran: „In den naam van den goedertieren en barmhartigen God: Zeg tot de on- gsloovigen: God is eeuwig; Hij teelt ïiiet voort. Hij is niet voongeteeid; en iHij heeft geen medegenoot." Opzettelijk loochent de Koran het1 Zoonschap en de Godheid van Chris tus, eveneens de leer der verzoening, en zelfs het feit van 's Heilands ster ven. De Koran bevat de geloofswaarhe den en levensregelen, die met het vol strekt goddelijk gezag door elk be lijder van den Islam zijn te aanvaarden en te houden, en waarvan een bree Idere uiteenzetting te vinden is in de z.g. „geloofs- en plichtenleer". NVant al is geheel de Mohanime- Haansche godsdienst niet in den Ko ran te vinden, toch is en blijft de Ko< ran de bron voor de openbaring Gods voor geloof en leven. Daartegenover staat, niet maar dat öe Koran tegenstrijdigheden bevat, en dat hij vol is van historische fou ten, doch ook. dat „een derde ont leend is aan oen Bijbel, hoewel ver keerd begrepen, een ander derde deel) bestaat uit herhalingen, die, wat den inhoud betreft, niets nieuws brengen zoodat een derde deel overblijft, dat gedeeltelijk van de heidensche Ara bieren is overgenomen en gedeeltelijk betrekking heeft op Mohammeds per soonlijke verhoudingen, op zijn vrou wen in het bijzonder, en waarin poli tieke en ritueele - regels voor zijn aan- hangèrs worden gegeven. Deze zijn ontleend aan verschillende godsdiensten en secten. Iets wezenlijk oorspronkelijks, dat kan gelden als bewijs van goddelijke openbaring, bevat de Koran niet". Waarde. a. Bij de Mohammedanen: Voor dei belijders van den Islam is de Koran het inbegrip van alle ware religie, ken nis, wetenschap, zedeleer, reent, enz. Waarom hij ook op de scholen als da 'Azhar, te Kairo, van het begin tot heti eind zóó lang gememoriseerd wordt, dat er bij de repetities geen enkela fout meer gemaakt wordt. Ook de voorstanders van de reform] beweging in den huidigen Islam be roepen zich voor hun nieuwe opvat-» tingen op den Koran, met het gevolg, dat de traditioneele en moderne Ko ran-uitlegging niet weinig mei elkaar Sn botsing geraken; doch de Koran blijft de Koran b. Voor de propaganda van den Is lam: Een der oorzaken, dat de Islamj jnet name in de landen der heidenen, fcoo groote en snelle vorderingen ge- jnaakt heeft en nog altijd maakt, is» de overweldigende indruk van de in schrift onveranderlijk vastgelegde openbaring Gods, waardoor de Koran 'den mondeling overgeleverden en aan wisseling onderhevi^n pdnt van va deren ver te boven gaat. c. Voor de Mohammedanen-zen- 'duig: Ön^etwi^fe'd biedt de Koran, dïe monotheïstisch is. en van Wet en Evangelie gewaagt, aanknoopingsnun ten voor hot zendingswerk onder do Mohammedanen; maar hn maakt dar torh buitengewoon moeilrk door liet 'achterafzetten en overtollig verkla ren van den Biibel. en door de bellis te loochening van de kern-waarheden van het Christendom. Vertaling. Te heilig is de Koran dan dat hij (vertaald zou mogen worden. De Arabische Koran moet in heel de Mohammedanenwereld ge bruikt worden. Vertaling van den Koran, met het doel om in de landen waar liet Arabisch heel weinig bekend is, de positie van den Islam te steviger? wordt door de orthodoxe partij afge keurd. Toch zijn de vertalingen van den Koran al meer in aantal toegenomen. Petrus Venerabilis (f 117b) was den eerste die den Koran vertaald heeft; liii zette hem over in het Latijn. Vertalingen in het Nederlandsch ivan L. J. A. Tollens en van J. L. Martens. UIT DE OMGEVING! ALPBEN AAN DEN RIJN. Onder presidium van oud-Minister Dr. J. Th. de Visser is Woensdag op Rijnstroom de 44ste jaarvergadering van de Martha-stichting gehouden. Op 1 Mei i.L telde de stichting 422 kinderen, onaer wie 232 jongens en 190 meisjes; 30 jongens hebben de stichting verlaten, 1 overleed en 1 moest wegens herhaald slecht gedrag naar De Kruis berg overgebracht worden. 5 Meisjes verlieten de stichting, 10 jongens deden belijdenis %des geloofs en 11 meisjes. Aan de stichting zijn 328 voogdijkinds ren toevertrouwd. De stichting heeft nu elf afdeelingen. Een twaalfde is zeer noodzakelijk. Er is een tekort, maar de uitgaven zijn ver minderd met 10 pet. per kind en per dag. De kosten waren per kind. en per dag f.1,33. De uitgaven beliepen rond twee ton. Ds. J. L. de Heer van Rotter dam, sprak een slotrede. Na een gemeenschappelijke koffis tafel in het Centraal gebouw, opende Dr. de Visser om 2 uur de bazar in de Kerk zaal, die uitgaat van de Rijnstroom- krans. KOUDEKERK. De heer J. van Heiningen alhier, slaagde aan de Leidsche Universiteit voor het Candidaats-examen Wis- eai Natuurkunde. Donderdag 19 Mei a.s.' zal de Inge landen vergadering worden gehouden van de Lagewaardsche en Bruimaad- sche polders en van de Hoogewaard- sche polder tot vaststelling van rekenin gen en begrootingen, zoomede tot ver kiezing van een lid van het bestuur. De aanbesteding van de bestrating van den weg vanaf Boerenschouw tot Prinsenschouw, voor zoover dit vroeger niet geschied is, zal plaats hebben op Woensdag 18 Mei a.s. Het „Tehuis voor Ouden van Da gen' alhier, zal ook van electrisch licht worden voorzien, hetgeen een f linke ve* betering zal beteekenen. Dat zulk een inrichting wel in een behoefte voorziet, blijkt reeds hieruit dat alle plaatsen zijn bezet en reeds aanvragen tot plaatsing moesten worden afgewezen. De veehouder G, D. alhier, welke eenigen tijd geleden een been brak en thans zoover hersteld was. dat hij weer kon loopen, had het ongeluk zijn been weer op dezelfde plaats te breken. De 17-jarige Ant. v. Harskamp, die met 2en Paaschdag onder de gemeente Zoeterwoude zoo ongelukkig met zijn hoofd onder een rijtuig terecht kwam, is thans zoover hersteld dat hij uit het Acad. Ziekenhuis te Leiden is ontslagen Echter zal het nog wel eenigen tijd du ren, voordat hij volkomen hersteld is. Predikbeurten. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 en n.m. 6.30 uur (zomertijd) D& Israël. Geref. Kerk v.m. "10 en n.m. 7. uur (zomertijd) Ds. Haspers. LEIDERDORP. Naar wij vernemen, is aan onzen Burgemeester, den heer G. van de? Valk Bouman, in zijn hoedanigheid van Voorzitter der Burgerwacht aihier, en Baljuw der federatie Rijnland-Oost, ver leend het Kruis van Verdienste. Men hoopt de onderscheiding uit te reiken den ipen dezer, des avonds te 8 uur, ten Raadhuize. NOORDWIJK BINNEN. Predikbeurten. Geref. Kerk v.m 10 en nam. 5 uur Ds. Rietberg van Maas sluis .39 Extra, collecte voor de Kerk, VALKENBURG. A.s. Zondag zal het voor den heer H. Mulder, gemeente-veldwachter een belangrijke dag zjjn. Hij herdenkt dar. dat hij voor 25 jaar zqn loopbaan bq de politie begon, waarvoor hij 20 jaren de ze gemeente diende. De eerste 5 jaar was hij te Sassenheim in gelijke betrek king. Wij twijfelen niet of den heer Mul» [der, die als een trouw en flink politie ambtenaar bekend staat, zal het niet aan belangstelling -ontbreken. WASSENAAR. Burgerlijke stand. Geboren: Jan- netta Everdina d.v. E. J. Bouwman en J. van Laar. Bastiaan z.v. T. Brak en M, van Dam. Clasina Maria d.v. J. W. Vo gels en M. A. W. v. d. Ham. Ondertrouwd: J. P. Fokker en A. Fr H. Hqlkema .C. A. G. Deterding en E Cl. J. Emante. G. A. Knqnenburg en G. E. M. Verhaar. P. J. Scnrama en M. C. Riem. W. A. Looksma. en W. C. Smit Gehuwd: C. L. Brederode en C. 11 Partevliet. Cu W. Prins en M. A. M. Ie Coultre. Overleden: J. M. v. d. Hulst 3 mn l M. Noordoven AS j. echtermoote vni T. Remmerswaal. Ij. K. Huiskamp 6ó i. -echtgenoot van C. G. Potharst. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. to en n.m. 5.30 uur Ds. Dönszel m^n. Kievitskevk v.m. to uur Ds. Gfav^ mover va n V Graven have. Oorof. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds'. v .d. Heyden. Ten bate van het Drentsche yeen kind is op het landgoed „Wiltzangh" van den heer v. d .Bergh_ alhier, in hpt. begin van'Januari een tuinfeest georga seerd. We zul" en hopen dat de weersge steldheid lot het welslagen van dit feest meewerken mag. ZOETERWOUDE. Woensdagavond omstreeks half elf 'had op de hoek BruggestraatHoogen Rijndijk alhier een aanrijding plaats tus- scaen de auto H 38142 en de vrachtauto H 31174. De iuxe auto die uit de Brug gestraat kwam, reed in volte vaart tegen de vrachtauto op. Alleen materieel© schade bij de auto's en aan de lantaarn der straatverlichting was het gevolg daarvan. Door dien veehouder B. is ter so cretarie alhier aangifte gedaan van Mond- en Klauwzeer onder zijn vee. Het blijkt thans vast te staan dit de overweg der spoorlijn LeidenWoer den, eerstdaags onbewaakt zal komen. Land- en Tuinbouw. KALK. Inleiding. De grond is voor de planten woon plaats' en voedselbron. En evenals onze woning moet voldoen aan benaal de eischen van lucht, vochtigheid en warmte, zoo is dit ook met den grond het geval. Ons huis kan te dompig, te vochtig, te koud zijn. En als het te vochtig is, dan is het zeker te koud en dus: on gezond. Ook de grond kan te vochtig, te 'koud, te dompig zijn. Met nog een punt van overeenkomst, dat een te nati te grond ook altijd te koud is. Dit alles omdat in een huis menschen, in den. grond planten moeten leven en wonen. Maar de grond is ook voedselbron. We zagen reeds, dat de wortel ha ren, en in het bijzonder de blaasach- tige uitstulpingen, het voedsel, dat in zeer eenvoudigen, anorganischen vorm in het bodemvocht is opgelost, tot zich kunnen nemen. Ook noem den wij de ka'k reeds als een der voor de plant noodige stoffen. Beschouwen we dus den grond als voedselbron, dan komen we ook op een goeden keer de kalk tegen. Maar evenzeer zal 'dat het geval zijn, als we den grond als» woonplaats der planten bezien. Want kalk Dezit in hooge mate het vermo gen, den grond geschikter te maken als woning onzer gewassen. Een kleine uitweiding is noodig. Wanneer we in een bunder bloem- bollengrond, met de monsterboor op een lUO-tal plaatsen, mooi over het veld verdeeld, een grondmonster ne men en we mengen deze monster© door elkaar, drogen het geheel in do zon en nemen er daarna een gemiddeld monster uit, dan' leert een onderzoek daarvan in de eerste plaats, dat zelfs dit luchtdroge monster nog heel veel water bevat. Dat zouden we zoo niet zeggen. Maar in herinnering breng ik u, dat- het kurkdroge hooi toch altijd nog-13» procent water bevat. Dit laatst vastzittende water kun nen we verwijderen, door 'teeruimen tijd in een luchtstroom bij 10Ü graden Celcius te verhitten. .Van de rest wordt een deel langen tijd sterk ge gloeid en verandert dan in een rood bruin poeder, doordat bij het gloeien de humus is verbrand en dus geheel verdwenen. Verder blijken dan in het monster nog aanwezig te zijn zanddeeltjes (bijl een bollengrond heel veel natuurlijk), 'eerder meer of minder kalk en zeer fijne deeltjes, die men gewoonlijk „klei" noemt. Vindt men meer dan; 30 pet. van deze fijne deeltjes, dan spreekt men van een kleigrond. Heeft men minder dan 20 pet. dezer klei ne deeltjes, terwijl de rest bijna uit sluitend uit zand bestaat, dan spreekt men van een zandgrond. De 5 hoofdbes^pr.'T/tee'en van een grond zijn dus 1. Water. 2. Humus. 3. Zand. 4. Kalk. 5. Klei. We kunnen zeggen, dat de kleine (deeltjes, die we klei noemden, de eigen (schappen van den grond bepalen. Zijn ze door eenige oorzaak niet van plan om tot grootere klompjes bijeen te bollen, dan verstoppen ze alle ka naaltjes in den grona, deze slempt heelemaal dicht tot een plaat en de groeiomstandigheden voor de planten zijn zeer verslechterd. Alles is er dus aan gelegen, om de kleine deeltjes te beletten afzonderlijk in beweging te geraken. Dit kan door te zorgen, dat ze zich tot grootere brokjes aaneen hechten. Deze grootere kruimels verplaatsen zich niet zoo gemakkelijk en boven dien kunnen ze niet de heel füne ka naaltjes van den grond binnendringen en verstoppen. Verder mag het ook wel bekend ge acht worden, dat tusschen deze groo tere kruimels meer lucht aanwezig is dan tusschen de fijne deeltjes ui- onderlijk. Wanneer ik een paar handen vol vette klei in een emmer met water rondloer dan wordt het water troe bel, ja, bli'ft dit zelfs enkele dagen. rxe grootte deelties zinken wel spoe dig. maar de kleinere deeltjes blijven llanger zweven, ia, de kleinste komen nimmer tot zinken. Doe ik Hit nu voor de tweede maal, in een andere emmer dus, en ik voeg) aan bet water een weinig gebluschte kalk toe, dan duurt het maar kort, o£ alles is bezonken en het water is vol- ikomen helder. Dit komt, omdat de» kalk de kleine deeltjes genoodzaakt heeft tot grootere klompjes bijeen te gaan en dan door de eigen zwaarte te zinken. Een kalkbemesting zal in den grond! hetzelfde veroorzaken. Ook daar zul len de kleine deeltjes samenbolïen tol kruimels, waardoor de grond een gun stige structuur verkrijgt. Men zou de vraag kunnen stellen: „(Waarom blijven deze kleine deel tjes zoowel jn hét glas met water, al» in het bodemvocht zoolang zweven?' En het antwoord zou dan zijn: „Ze (blijven zweven, omdat ze een gelijke telectrische lading hebben. Allereerst stooten ze dus elkaar af en kunnen niet samenballen. In de tweede plaats kan dan nog op gemertct worden, dat de deeltjes op zichzelf zoo klein zijn, dat de weer stand ze verhinderd te zakken. De ka.k ontneemt aan de grundüeeltjes de eiectrische lading en nu kleven ze wel aan elkaar en bezinken. Was de eerste functie van de kaila dus te dienen als plantenvoedsei, 111 de tweede p.aats is.deze stot oorzaak van het samenviokken der kleine deel tjes, wat in hooge mate van invloed is op een goede structuur, niet. liet minst natuurnjk op zware kleigronden En een goede structuur is daarom van zoo grooie beteekems, omdat een grond met si echte structuur altijd ic veel water bevat, en daardoor te xoud is. Bovendien wil te veel water zeg gen: te weinig lucht. Dit laatste as al neei nadeeiig. Want de planten ade men ook met hun wortels. Bii de inenscnen benoeft de lucnt alleen maar door den neus te komen, en kan de rest van ons liciiaaiii wat dat betreft, wel ingepakt zijn, maar de plant ademt met net gekeele li chaam. Uok met de wortels, en daar om moet er ook voidoende ment in. den grond zijn. Maar, lucht is daar ook noodig, om de omzettingen, waar door net piantenvoedsel bereid worde mogelijk te maken. Dus in de eerste plaats: a. Kalk noodig ais voedsel. b. Kalk verbetert de structuur en bevordert een goede water- en lucht- 'voorziening. Deze laatste zijn van invloed op. 1. Ademhaling der wortels 2. Gunstige omzettingen in den grond. JU zie al enkele lezers ongeduldig; kijken en gereed tot een aanval: ik praat al over' kalk, maar wat moec net nu voor kalk wezen? Laat ik daar maar mee beginnen. Ja, ja, de zee moet weer in het nie- 'dicijnfieschje. .Het zal niet gaan, vrienden. Zachtjes aan. Dan Lreekc het lijntje niet. In hoeveei variaties liet voorkomt; er zijn maar drie soorten kalk; 1. Ongebluschte kalk. 2. Gebiuschte kalk. 3. Koolzure kalk. M'n vriend zegt natuurlijk weer: £11 mergel dan? Ja juist, als we kalk-„meststoffen" onderscheiden, ja, dan zijn er zoo'n hoop. We onderscheiden hier echter kalk. En dan komen we er niet tot smeer. Zeker, we hebben in Nurge- salpeter ook salpeterzure kalk en er is ook kaiksti'kstof, terwijl het Thomas 6iakkenmeel fosforzure kai'k bevat. Maar hoewel we het beetje kalk, .wat we er mee op het land brengen, ivoor lief nemen, bij ons onderwerp behoeven we ze niet te bespreken GrondstOx voor de ongebluschte en gebluschte kalk zijn of schelpen, of kalksteen, welke uit koolzure kalk be staan, door het branden koolzuur ver liezen en in ongebluschte kalk over gaan, welke met water in gebluschi tc kalk is om te zetten. We kunnen dus schelpkalk en steenkal'k hebben. Mergel bevat koolzure kalk. Op deze kwesties zullen we de vol gende keer dieper ingaan en het aan de practijk probeeren dienstbaar te maken. Voorschoten. C. KOOY. HET BLAUW WORDEN VAN AARDAPPELEN. Als no. 48 verscheen in de serie >»y©r slagen en Mededeelingen van den Plan tenziekbenkundigen Dienst te Wagenin» gen" een verhandeling over het blauw van aardappelen, welke het resultaat is van de onderzoekingen verricht door Dr J. Oortwijn Botjes te Oostwold en Ir. W Verhoeven, phytopatholoog bij genoem den dienst. In het voor den landbouw belangrijke geschrift, worden de midde len aangegeven, waardoor dit blauw worden groot-endeels kan worden voor komen. INGEZONDEN. (Builen varantwoorL.lijkii.iU der neaociie.) VEREEN. VOOR CHRIST. GEZOND HEIDS- EN VACANT1EKOLONIES IN NEDERLAND. Nauwelijks is de Meimaand aange broken en hebben wij ons de eerste dagen kunnen baden in zonneweelde en zomerwarmte of onwillekeurig gaan bij het genieten van deze heer lijke dagen de gedachten van velen uit naar den Zomer. De tijd is nu aan gebroken voor hen die in gelukkige omstandigheden verkeeren vacantle te mogen nemen om daarvoor plannen- te gaan maken. Den een trekt liet bosch aan. den ander de zee of de hei. Zij kunnen zelfstandig al deze plannen beramen zonder financieele zorgen. Doch er is één groep in onze samenleving voor wie anderen plan nen moeten beramen omdat zij zelf daartoe financieel onmachtig zijn Wij hebben met die groep op het oog de kleinen in onze samenleving, wier ouders niet bij machte zijn om hun kinderen ter wille van hun gezond heid voor eenige weken te laten ge nieten van bosch en hei. Het zijn dus de zwakke kinderen, die dringend behoefte hebben aan licht en lucht en goede voeding. Be vereeniging hierboven genoemd, stelt zich ten doel zulke kinderen in de gelegenheid te stellen onder beslist Christelijke leiding een tijdlang ln een gezonde streek door te brengen. Zij tracht .dit doel te bereiken met de volgende middelen: a. het propaganda maken voor Chr. Gezondheids- en Vacantiekolonies door woord en geschrift, b. het werven van permanente le den, leden en begunstigers, c. het oprichten van afdeelingen, het aanstellen van correspondenten, d. het huren of stichten van gebou wen voor dat doel, e. het verplegen van die kinderen la die gebouwen, waarvoor de leden en de -afdeelingen de verpleeggeiden be kostigen, terwijl de vereeniging aan andere vereenigingen of particulieren de gelegenheid geeft om tegen een be paalde som één of meer kinderen daarin te doen verplegen. Ziehier het doel. Over het geheele land zijn afdeelingen gevestigd, die zich het boven omschreven doel tot taak stellen. Ook in Leiden bestaat se dert jaren deze afdeeling. Deze Leid sche afdeeling doet veel. Zij doet wat zij kan. Maar zij zou nog veel meer kunnen doen als de financiën maar sterker waren. Vele ouders' moeten te leurgesteld worden heengezonden. Bij gebrek aan geld kunnen ze de kinde ren niet aannemen. Dit is jammer, zeer jammer. Menig kinderleven wordt menschelijkerwijze gesproken, behou den door het verblijf in zoo n vacantie- kolonie, daar het anders verloren zou gaan. De, bedoeling van dit schrijven is dan ook bij de Leidsche ingezetenen de belangstelling voor dit werk op Christelijk gebied op te wekken opdat uit onze stad vele kinderen mogen worden uitgezonden. Met uw bijdra gen steunt gij een goed en groot maat schappelijk werk. Lezers van deze aanbeveling, be denkt u niet lang na het lezen van dit schrijven, maar zendt spoedig wat ge kunt missen aan één van de onder staande adressen. De afdeeling Leiden heeft uw steun zoo noodig, wil ze haar arbeid kunnen blijven voortzetten en uitbreiden. Gaarne nemen onderstaan de dames uw giften in ontvangst: Mej. DE LANGE, Secretaresse, Witte Singel 60. Mej. B. EIGENMAN, Penn.esse, Zoeterwoudsche Singel 87. Mej. P. COOL, Kaiserstraat 16. Mevr. MULDERv. d. Most v. Spijk. Breestraat 70. Mej. MONTAGNE, Jan van Goyenkade. Mej. L. HOGENDOORN. Plantsoen 47. Mej. D. SMIT, Oegstgeest. N. B. Door het vertrek van Mevp. Meijering naa^ Bandoeng moet in d« vacature van presidente nog worden voorzien. Scheepstijdingen. HOLLAND— AMERIKA-LIJN. LOCHKAT1UNE Vancr. n. Rott. p. li Prawlep. BURGERLIJK Rott. n. N. York p. li Seilly. EDAM Rott. n. N.-Orleans n te Ha. vana. GAASTERDIJK Rott. n. Vancr. 11 Swansea. VEENDijK 12 v. N.-York te Rott. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. RIETFONTEIN uitr. 12 v. Suez. HEEMSKERK 12 v. Amst. te Rott. BILDERDI.JK thr. 12 te Marseille. G0RONTAL0 12 v. Rott. te Hqjnbura R ANDFONTEIN uitr. 12 v. Dar-es-Sa laam n. Pt. Amelia. KLIPFONTEIN thr. 12 v. Zanzibar. HOLLANDWEST-AFRIKA-LIJN. REGGESTROOM uitr. 12 v. Bordeaux KON. HOLLANDSCHE LL07D. AMSTELLAND thr. 13 te IJm. verw. OKANIA uitr. p. 12 Dungeness. AMSTELLAND B.-Ayres n. Amst. Ji 7.27 v.m. 14 j mijl Z. v. Land's End ZLELANDIA uitr. 11 v. Pernambuco. GELRIA thr. 12 v. Vigo. ROTTEF.DAMSCHE LLOTD. TAMB0RA 12 v. Batavia te Rott. INDRAPOERA thr. p. 11 5 n.m. Perin» TAMEORA thr. 12 3 n.m. te Rott. ver«i TOBA uitr. p. 11 n.m. Ouessant. ..-•At 'hr. p. 11 Peniche. MADIOEN 12 v. Liverpool te Rott. STOOMVAART SÏÏJ. NEDERLAND. JOH. DE WITT uitr. 11 v. Medan. ROEPAT uitr. 11 v. Sabang. SALEIER uitr. 10 v. Medan. BINTANG uitr. 11 v. Genua. SEMBiLAN thr. 12 v. Pt. Said. R0NDÜ thr. 12 te Suez. KANGEAN uitr. 12 te Batavia.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6