Waals WAALS (MfEUWE LÊID5CME COURANT VAI\ VRIJDAG 13 MEI 1927 DAG-AGENDA. 10—13 Mei, Gebouw Rapenb. 131: Ba zaar v. cl. Leidsche Kweek- en Bewaar school. Geopend: 2—5 en 711 uur. Vrijdag 13 Mei, 's av. acht uur. Evan- gelisati'egebouw, Morschweg: Leden vergadering. Om 7 uur bestuursverga dering. Woensdag 25 Mei, 's midd. vier uur. Rest. „In den Vergulden Turk". Bree- straat: Aandeelh. Verg. der N.V. L. Expl. Mij. van Onr. Goederen". Dinsdag 31 Mei, 's av. half negen, Resf. „In den Vergulden T#urk", Bree- straat: Mei-vergadering der 3-October Vereeniging. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 Mei tot en met Zondag 15 Mei a.s. waargenomen door de apotheken van de H. H. G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, Telef. 406. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. en zullen alle toekomstige redders zich in het vieze water moeten begeven. Op het Waagpleintje is wederom een Reddingskastje geplaatst. Gisteren had op de Hoogewoerd voor perceel 41 een aanrijding plaats tusschen de luxe auto, bestuurd door C. J. B., uit Den Haag, en de vracht auto bestuurd door N. D., uit Stomp- wijk. Beide auto's werden ernstig be schadigd. De schuld berust bij den bestuurder van de luxe auto. Deze zal echter de schade vergoeden. LEVENSLOOP VAN EEN STAATS BURGER IN EEN SOCIALISTISCH BESTUURDE STAD. (Uit de rede van den heer Goslinga in de Graanbeurs). De cijfers verwijzen naar de artike len van het officieele Gemeentepro- gra/m der S.D.A.P. 1. Vóór zijn geboorte volgt de a.s. (moeder een cursus in kinderverzor ging op een der gemeentelijke voor- lichtingsbureaux voor jonge moeders (12). 2. Hij wordt geboren in een gemeen telijke Kraamvrouwenkliniek en ge niet de eerste weken zijns levens de goede zorgen van een gemeentelijke kraamverzorgster. (12). 3. Na het verlaten van deze kliniek wordt bij maandelijks of wekelijks on derzocht in een gemeentelijk consul tatiebureau en door middel van de ge meentelijke melkkeuken gevoed. (12). 4. Aangezien zijn moeder weer naar haar werk moet op kantoor of fabriek wordt de jonge staatsburger dagelijks opgenomen in 'n gemeentelijke chrêche (kleine kinderbewaarplaats). 5. Na omringd door deze teeder.e zor gen den leeftijd van 4 a 5 jaar bereikt te hebben gaat hij naar de gemeente lijke bewaarschool. Komt daar onder toezicht en eventueel behandeling van den gemeentelijken schoolarts, tandarts en van de schoolverpleegster. Hij wordt gevoed, gekleed gebaad. (9). 6. Ziezoo nu is hij 6 jaar. Hij gaat naar de openbare (gemeentelijke) la gere school waar dezelfde zorgen (zie punt 5) hein 6 jaren lang op gemeente kosten blijven omringen. Na door een gemeentelijk bureau voor beroepskeuze te zijn voorgelicht zenden zijn ouders (ja die heeft hij heusch nog) hem naar een of andere gemeentelijke ambachts- of nijverheids school tot zijn 15a jaar. (9). Mocht hij wat zwak van gezond heid zijn dan kan hij geplaatst worden op een gemeentelijke openluchtschool of zomers in een gemeentelijke vacan- tie- of gezondheidskolonie wat nieuwe krachten opdoen. Zijn lichamelijke opvoeding wordt niet verwaarloosd door de gemeente, waarbij evenwel angstvallig gewaakt wordt voor alles wat zweemt naar het militairisme (Onderwijsprogram S. D. A. P.). 7. Nu zoekt hij eindelijk een baas. Maar hij moet nog tot zijn 18e jaar in arbeidstijd en overdag het gemeente lijk vervolgonderwijs volgen. (Onder wijsprogram S.D.A.P.). 8.Nu is hij eindelijk 20 jaar. Maar nog is zijn ontwikkeling niet ten einde Door gemeentelijke openbare biblio theken, leeszalen, musea, voordrach ten, tooneeluitvoeringen en concerten wordt nog jaren lang daaraan ge werkt. Is hij sportief van aanleg, geen nood, gemeentelijke sport- en speelter reinen wachten hem met open armen op. (10.). 9. De Staatsburger is volwassen. Hij huwt. De gemeente zorgt voor een wo ning. Door middel van de gemeente lijke arbeidsbeurs voor werk, en voor steun als hij geen werk heeft. Hij kan gaan zwemmen in een gemeentelijke zweminrichting of zich baden in een gemeentelijk badhuis. Zijn vrouw doet de wasch in een gemeentelijk wasch- huis. (4, 11). 10. Het gezin van een Staatsburger wordt van levensmiddelen voorzien door de gemeentelijke groenten-, aard appelen-, vleescb-, visch en melkbe drijven. (5). Bij ziekte geniet hij genees kundige verzorging van gemeenteart sen of in een gemeentelijk ziekenhuis. (11). Bij vermeerdering van het gezin staat de gemeente eveneens klaar. Zie punt 1 en 2. 11. Wordt de staatsburger ondanks alle zorgen aan hem besteed krankzin nig, blind, doof of gebrekkig, de ge meentelijke gestichten of de gemeente lijke zorg verzachten zijn lijden. (11). 12. Ook oud geworden laat de ge- RECLAME Jeugdig model Damesmantel in prima zuiver wollen Kasha, in div. tinten Slechts f SS.75 ZIET ONZE ETALAGES Haarl.straat <14 meente hem niet los, maar blijft de ge meente hem met haar zorg omringen. (id. Tenslotte daalt hij op gemeen tekos- ten in een gemeentelijk Kerkhof ten grave. Dit alles in antwoord op de vraag: Waar zouden onze belastingpennïn- gen blijven als de socialisten de lakens in den raad kunnen gaan uitdeelen. BINNENLAND. HET NIEUWE SPOORBOEKJE. De Officieele reisgids der Nederland scke Spoorwegen voor den op 15 dezer ingaanden zomerdienst is verschenen met de reeds op de klokken der sta tions aangebrachte nieuwe tijd-rege- ling, volgens welke de dag niet meer in twee maal twaalf, maar in vieren twintig uren verdeeld wordt. Bij trei nen, welke na middernacht loopen, is het uurcijfer voor het tijdvak van mid dernacht tot 1 uur 's nachts aangege ven als 0. Op 15 Mei zal tevens de zomertijd worden ingevoerd, volgens welken 11.CO u. Amsterdamsche wintertijd 12.00 u. Amsterdamsche zomertijd 11 u. 40 West-Europeesche zomertijd (België, Frankrijk en Engeland) 11 u. 40 MiddenEuropeesche tijd (Duitsch land). D. D. VAN DEN BOUT f Op bijna 70-jarigen leeftijd is te Goes overleden de heer D. D. v. d. Bout, sedert 1899 lid van den gemeen teraad, sedert 1904 wethouder en se dert 1911 voorzitter van het Burg. Armbestuur. Zijn opvolger in den gemeenteraad is de heer F. v. Zee, laatste candidaat op de lijst van den Vrijheidsbond. CLASSIFICATIE VAN GEMEENTEN. De Centrale Commissie voor Georga niseerd Overleg in ambtenaren zaken heeft besloten de haar door de Regee ring om advies toegezonden voorstel len tot het aanbrengen van eenlge wij zigingen in de classificatie van ge meenten in handen te stellen van een sub-commissie. In een vermoedelijk Woensdag 8 Juni a.s. te houden vergadering zal hoogstwaarschijnlijk het advies der Centrale Commissie kunnen worden vastgesteld. BURGEMEESTER ALS HOOFD DER POLITIE. De soc.-dem. raadsfractie te Doetin- chem heeft in haar klacht aan den commissaris der koningin over de hou ding van den burgemeester bericht ontvangen, dat voor eenige tusschen- komst zijnerzijds in deze geen termen aanwezig zijn. De burgemeester is, naar het oordeel van den commissaris der koningin over zijn beleid als orgaan der rijks politie als vallende dit geheel buiten het dagelijksch bestuur der gemeente, in geen geval verantwoording aan den raad verschuldigd, ook al ware een In terpellatie daaromtrent door de meer derheid van dat lichaam toegestaan. BUITENLAND. DE ECONOMISCHE CONFERENTIE. Volgende week plenaire zitting. Gistermorgen hebben de redactie commissies der verschillende sub-com missies haar werkzaamheden voortge zet. Het verluidt, dat de commissies Za terdag gereed zullen komen met haar- werk/aamheden, zoodat de plenaire zitting der conferentie de volgende weck de besluiten der commissies kan behandelen. In de industrieele commissie werd de bespreking geopend nopeps de in ternationale kartelleering van de in dustrie. Nadat de gedelegeerden van Oosten rijk, Finland en Polen aan het woord waren geweest, hield ook de Neder- landsrhe gedelegeerde, mr. Zimmer man een inleiding over deze aangele genheid. Deze hield een warme ver dedigingsrede ten gunste der interna tionale industrieele overeenkomsten. De maatregelen tegen Plantenziekten. Ten vervolge op de Woensdag door hem in de landbouwcommissie der eco nomische conferentie uitgesproken re devoering, heeft de Nederlandsche ge delegeerde, Lovink bij de commissie een voorstel ingediend, dat de confe rentie den volkenbond uitnoodigen zal met bijzonderen nadruk onder de aan dacht van het internationaal land- bouwinstituut te Rome te brengen de wenschelijkheid van de bestudeering der kwestie van de beschermende maatregelen tegen plantenziekten.. In het door Lovink ingediende voor stel spreekt de conferentie als haar overtuiging uit, dat het de belangrijk-* ste plicht van iedere regeering ls den nationalen plantenbouw te bescher men tegen het binnensluipen van ziek ten hetzij van dierlijken, hetzij van plantaardigen oorsprong, doch dat de maatregelen ter vermijding van het gevaar een rechtvaardigingsgrond be- hooren te vinden, uitsluitend in de uit komsten der internationale weten schappelijke onderzoekingen en niet op economische overwegingen mogen berusten. Lovink heeft in de eerste ondercom- missie der landbouwcommissie der economische conferentie ook nog voor gesteld, dat een studie zal worden on dernomen van de uitkomsten, die in de verschillende landen verkregen zijn met het stelsel van klein pacütbe- zit. Een persconferentie bij de Russen. De Russische delegatie ontving gis teren de vertegenwoordigers der we reldpers om enkele haar gestelde vra gen te beantwoorden. Aan dit gesprek namen Ossinski, Sokolnikoff en prof. Varga deel. Ossinski verklaarde, dat volgens zijn persoonlijke opvatting Rusland aan de aanstaande ontwapeningscon ferentie zal deelnemen. Verder sprak hij over de wensche lijkheid van de hervatting der diplo matieke betrekkingen met die landen, met welke economische betrekkingen mogelijk zijn, Zwitserland en de Ver- eenigde Staten. Sokolnikoff gaf uitvoerige' verklarin gen over de wenschelijkheid van het investeeren van kapitalen in Rusland, in zooverre deze tot de verhoogpig van het productievermogen bijdragen. YVenschelijk zijn concessies op fan- gen termijn, daar Rusland, dat reeds tamelijk veel eigen kapitaal geaccu muleerd heeft, geen belang meer heeft voor verdragen' op korten termijn. Het reeds vastgestelde eigen Russische ka pnaai neioupc io milliard gouurueoei. Op een vraag betreffende de cociale positie der arbeiders verklaarde So kolnikoff, dat de Russische arbeiders formeel het stakingsrecht bezitten. Betreffende de Fransch-Russische schulden-onderhandelingen verklaar de Sokolnikoff, dat in strijd met an dere berichten de onderhandelingen op den goeden weg zijn, al duren zij ook, krachtens haar aard, wat lang. DE OCEAANVLIEGERS. Weinig kans meer op redding. De laatste vleugjes hoop, dat de vliegers Nungesser en Coli nog terug gevonden zullen worden, vinden al heel weinig steun in de verklaring van Barbarou, die den motor voor den „Witte Vogel" heeft gebouwd. Volgens zijn meening kan de machine door de groote lading benzine en olie niet drij ven, wanneer zij in zee mocht zijn neer gekomen. Slechts op het tweeae ge deelte van de vlucht, als op zijn minst de helft dezer lading verbruikt is, be staat er een kleine kans, dat het'toe stel drijvénde blijft. Daar men met alle waarschijnlijkheid mag veronder stellen, dat de machine aan het begin van den tocht is gedaald, kan men vol gens hem aannemen, dat zij oogenblik kei ijk is gezonken. Ook bij een daling in het Westelijk gedeelte van den Oceaan bestaat wei nig kans op redd' r, daar de zee zeer ruw was. Volg as Barbarou ls de vlucht zorgvuldig voorbereid. De vlie gers wisten echter zeer goed het risi co, dat zij liepen door het opgeven van hun draadlooze installatie. Een opwindende race om te starten. Een opwindende race der Ameri- kaansche aviateurs om van New York te starten voor de vlucht naar Parijs staat te wachten, nu Lindbergh zich naar het Oosten spoedt, om te New York aan te komen. Het Bellanca-vliegtuig met Bertaud en Chamberlin zal waarschijnlijk Za- terdagav. ertrekken en Lindbergh met zijn Ryan-eendekker waarschijnlijk eveneens dien dag, ondanks het feit. dat hij Woensdag 1500 mijl van San Diego naar St. Louis heeft gevlogen cn gisteren nog eens 950 mijl van daar naar New York zal vliegen. De snel heid van de Bellanca moet grooter zijn dan die van Lindbergh's toestel, deze laatste is echter van plan een 200 mijl kortere route te nemen en offert alles op aan de snelheid. De bemanning van de Bellanca daarentegen is voorzich tiger en beschikt over een draadlooze verzeild-installatie. Byrd is eveneens verlangend te star ten, maar Wanamaker die deze vlucht organiseert, verklaarde, dat Byrd niet zal starten voordat de Franschen ge vonden zijn of „de wereld het verlies van hun leven aanvaart als een opof fering aan de wetenschap en de lucht vaart", Byrd is in tegenstelling met de an deren geen mededinger naar den Or- ting-prijs. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Yang-tsen rukt naar Hankau op. Naar de Britsche admiraliteit uit Hongkong verneemt, zouden de troe pen uit Wanhsien onder bevel van ge neraal Yang-Tsen Zondag te Itsjang zijn aangekomen en de Chineesche stad geplunderd hebben, zonder aan de bezittingen van buitenlanders te ra ken. Naar verluidt, zou Yang-Tsen Sjansi genomen hebben en zou hij zich hebben aangesloten bij de troepen van Woe Pei-foe aan de Han-rivier met het doel, naar Hankau op te trekken. DE RAMP VAN DE MISSISSIPPI. Nieuwe stijging van het waïer. Volgens een bericht uit Ne\V-Orleans begint het water thans ook Bayou des Glaizes binnen te dringen. Men vreest, dat het onmogelijk zal zijn, een ramp af te wenden, indien het wa ter blijft rijzen. Te New Orleans stijgt het water op nieuw, doch de ingenieurs hopen, dat de stad zelf geen gevaar zal loopen. KORTE BERICHTEN. De politie heeft een inval gedaan in de kantoren van de Russische coö peratieve vereenigingen te Londen. De Pruisische premier heeft zich in den Landdag beklaagd over de ach terstelling van Pruisen door het Rijk Violet Gibson, die een aanslag op Mussolini heeft gepleegd, is wegens krankzinnigheid van rechtsvervolging ontslagen. In het proces Barmat zullen ver moedelijk Marx en Stresemann wor den gedagvaard als getuigen voor Höfle. In verband met overproductie in de kolenmijnen van Noord-Frankrijk is daar de werktijd verminderd, nadat onlangs de loonen zijn verlaagd. Japan zou bij de a.s. driernogend- hedeneonferentie inzake vlootbeper- king de Engelsche voorstellen in hoofdzaak steunen, inzonderheid wat betreft de vermindering der tonnen-' maat. In Dalles (Texas) zijn 11 personen gedood bij een ontploffing in een ge bouw, waar vrijmetselaars vergaderd waren25 personen werden ernstig ge wond. Door een aanvaring tusschen 2 schepen bij Hongkong zijn 70 perso nen, meest Chineezen, verdronken. GEMENGD NIEUWS. Misdaad ineen trein. Toen Dinsdagavond om half twaalf de trein uit Toulon het station van Marseille binnenreed, ontdekte men in een der de klas coupé bloedsporen en vond onder de bank een hoed met de initia len G. A. en wat lectuur. Daar de coupé teekenen vertoonde, die er op wezen, dat een worsteling1 had plaats gehad, vreesde men dat er een misdaad was gepleegd. De justitie begon haar onderzoek, hetgeen spoedig leidde tot het vinden van een lijk langs de spoorbaan. Het bleek het lijk te zijn van Guil- liaume Arnaud, sous-chef van het bu reau der P. L. M. te Marseille. Aan de keel toonde het een gapende wonde, met een mes toegebracht. De ongelukkige, die uit Toulon kwam ,had zich op de bank te slapen gelegd, en was onverhoeds aangeval len. Hii had zich verweerd, docli wasi spoedig dooa ineengestort, waarop da (moordenaar het lijk uit het portier) op den weg had geworpen. Een trein, naar Toulon gaande, had het verden verbrijzeld. Tot dusver geen spoor van den da der. Waanzinnige overmoed. -=» I-Iet seizoen der stierengevechten is thans in Spanje in vollen gang. Er wordt een niet onaanzienlijk aan, tal ongelukken uit de meeste steden, gemeld. Te Saragossa, Toledo en Madrid,, lieten zes toreadors in den strijd heti leven. Een ongehoord ongeval speelde zich in de arena te Granada, af. Een jongeman van 18 jaar sprong over de omheining in het strijdperk en begon een stier van vlak nabij to tarten met een rood doekje, niet groo ter dan een handdoek. De politie gelastte twee toreadors) den kwajongen te pakken. Maar do beide beroepsstrijders voelden daar niets voor, omdat de jongeling zoo dicht bij het beest stond. De stier maakte korte metten met izijn plaaggeest en in een ommezien had hij hem den buik opengereten. Het slachtoffer wist zien nog over de omheining te werken, maar stierf weldra aan net bloedverlies. Merkwaardig geval. Da Engelsche bladen maken melding van ■een merkwaardig geval, dat zien te Londen heeft voorgedaan. Zes kinderen van een man, die aam een vergevorderde tuberculose leed, kregen waterpokken. De man kreeg die over, en ae pokken gingen bij heml over in belroos. Deze scheen de tuber culose te verdrijven en toen de patiënt van de roos genezen was, was nij ook van zijn tuberculose bevrijd, Men weeb dat deze verdrijving vo,t een ziekte door een andere een me°" Voorkomend verschijnsel is. In éi'm geval maakf^ de medische wete^Tb-m 'daarvan ze'fs onzettelijk gebruik. 1 bij de in den laatsten tijd benro^f'G methode om naralvse te genezen door een aandoening van malaria. Bestolen. De 24-jarige arbef der T. A. B. uit Steenwijkenvold, vee toefde in een logement van V. aan den Schiedamschen Dijk. Hij bezat niet veel geld meer, cro. bedrag van f 28 en borg dit 's avond-# in zijn beurs onder zijn hoofdkus^o" Toen hij Woensdagmorgen wakk°r werd. bleek de beurs nog wel onder het kussen te liggen, doch inplaaK dat er f 28 in zat, bevatte de geld buidel nog slechts f 3. Vermoedelijk zou een mede-logeer gast, die 's morgens vroeg was ver trokken, het bankbiljet van f 25 ge stolen hebben. B. werd wanhopig, f 3 was nauwer lijks genoeg om naar Steenwijkerwoldl terug te reizen. Daarom ging hij met1 een bezwaard hart naar de politie. Bezwaard, omdat hij drommels goedl wist, dat hij ze'f nog wat te goed had. n.l. f 6 boete of 6 dagen hechtenis- straf. De politie wist het ook en deelde) hem mede, dat hij afgezien van deza berooving, nu toch zés dagen zoui moeten zitten. Niettemin is B. fortuinlijk geweest immers men heeff hem voor het onder gaan van de straf op transport naar Steenwijkenvold gesteld, de plaats, waarheen hij ze f gaarne terug wilde. En de reis is voor arrestanten gra tis. Geivond. Op de ertsmijnen der Hollandsche ertswinning Maatschappij) op Sardinië had een der arbeiders 'ae-! onvoorzichtigheid bij een helling do kleminrichting van een wagen van da kabelbaan, cfie den wagen aan dem trekkabel verbond, los te maken, waar) door de wagon lengs de ca. 4UÜ Ml hooge helling naar omlaag dreigde ta storten. Toen de werkman het gevaar zag, wierp hij een kabel naar omlaag naar de daar a'anwezige werklieden, om do wagon te houden, doch dezen misten. Iets verder aan de helling stond de bedrijfsleider, de-Nederlandsche inge nieur Pino uit Haarlem, die de ka bel greep cm den man te redden. Do wagon had intusschen zulk een vaart gekregen, dat de heer Pino werd mee gesleurd en omlaag geslingerd, waar bij hij zijn handen aan de slippende ka bel wondde en bovendien zijn linker been brak. De werkman had intusschen nog do (tegenwoordigheid van geest zich opi de draagkabel te werpen, zoodat hij! er met eenige kneuzingen en ontvelde handen en armen afkwam. Een oogenD.ik laier derailleerde de wagon en sloeg tegen den bergwand te pletter. Na op de mijnen voorloopig verbom den te zijn werden de gewonden te paard naar het nabijgelegen plaats fa gebracht ter 'verdere geneeskundige behandeling. De moord te Stein. Blij kens een rnededeelin«* in het Algein. Politieblad verzoekt ae Officier van Justitie opsporing, aanhouding en voor feleiding van Johannes Hepdricua .eenders, geb. 13 Juni 1899, te Huls berg, laatstelijk wonende te Voeren- daal bij denlandbouwer Lemiijn. Hij wordt verdacht van den lust moord. gepleegd te Stein op 1 Mei 1.1. Signalement: 1.75 M., donkerblond haar, donkerblonde wenkbrauwen, blauwe oogen, ronde kin, ovaal ge zicht, gezonde kleur, mist één of twee tanden in de onderkaak, ongunstig ui terlijk; draagt vermoedelijk 'n blauw) pak, grijze overjas, lage, bruine schoa nen, grijzen gleufhoea, fantasiesok ken en gestreept fantasiehemd met zelfbinder. Blijkens een mededeeling in hetzelf de politieblad, wordt de opsporing van genoemden Leenders ook verzocht door den Officier van Justitie te Bredai J. H. Leenders is aoor de arromd. Irechtbank te Breda op 24 Juli 1923 wegens zedenmisdrijf tot 5 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Bii beschikking van den Minister v. Justitie d.d. 17 Dec. 1926 is hij op 24 Dec. voorwaardelijk in vrijheid ga steld. Thans heeft hij echter de bij dio beschikking opgelegde bijzondere voori waarden overtreden. Diefstal. Sedert twee jaren Werden bij de 'Spoorwegen in Den iBosch herhaaldelijk sigaren ont vreemd uit zendingen van verschillen: de sigarenfabrieken. Een daarvan, de fabriek Jasneva, Ideed aangifte. Men ontdekte toen, dat. de trein- ihoofdconducteur P. K., teEindho ven, de dader w#s. Hii maakte de kistjes open, nam er sisaren uit, en maakte ze daarnal weer dicht. Na 35 dienstjaren werd hij oneer vol ontslagen. Gisteren stond hij voor de recht bank terecht en bekende. Hii verdiende 38 gulden per week, doch daar zijn vrouw ziekelijk was) en zijn zoon op de handelsschool gingf was dat geld geheel voor de huishou ding nooaig. En om nu toch wat» te kunnen rooken, had verdachte het misdrijf gepleegd. Het O. M. eischte 8 maanden gevan genisstraf. De verdediger, Mr. E. van Zinmcq Bergmann, vroeg een voorwaardelijke iveroordeeling. Botsing. Gisteravond is een Vrachtauto,welke dienst doet bij de Zuiderzeewerken, komende uit de richting Kolhorn, op den qnbewaak ten overweg te Meoembkk in botsingj

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2