NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 12 MEI 1927 TWEEDE BLAD. »iv. Op de Raadstribune. W\i moeten nog eenmaal terugko men op de vergadering van Maandag De sluier is nu opgelicht. Wij weten nu dat de Burgemeester le vergunning verleende namens burgemeester en Wethouders. Wij weten ook de heer Meijnen heeft het niet onduidelijk te verstaan gegeven en ook de Burgemeester liet zooiets blijken, toen hij aan het einde van zijn betoog er van sprak dat het principe in het College nog weer ter sprake kon komen, dat de .Wethouders daar niet ten volle de ver ant'woorüelijklieid voor dragen willen. Zeer duidelijk is ook door de drie spreker-s van rechts, do heeren Wil brink, Eikerbout en Wilmer gezegd, dat de rechterzijde van den Raad de vergunning afkeurt. Zeer duidelijk is ook ('ioor den heer Van Eek gezegd, dat de tegen elke inbreuk van hun zoo/genaamde rechten met kracht zul len. opkomen. Deze verklaring is door ide vele interrupties en toevoeging! n door nagenoeg de geheele linkerzijde 'V-an den Raad goedgekeurd. Dat zijn. feiten, die vaststaan waar Wij mee 'rekenen moeten. Wij brengen een eere-saluut aan de rechterzijde en in het bijzonder aan den heter Wilbrink voor het moedig verdedigen van den dag des Heeren. Da&ventegen heeft het ons leed ge daan dat de Burgemeester geen enkel woo'f'd heeft gesproken in het belang van de heiliging van dien dag. Hij heeft uitsluitend het formeele besproken en het principieele slechts vr?(gen der wijze behandeld. Over dat formeele ware nog veel te zeggen, doch wij zullen daarover zwij- g'en. Wij constateei'en alleen dat de burgemeester zegt dat „op onverant woordelijke wijze bij een deel der be- volkuig een onjuiste meening gewekt is, die tot onjuiste en onbillijke gevolg trekkingen geleid heeft'', maar dat tocb. de meerderheid van den Raad zich nu heeft geschaard aan de zijde waar van die onvèrantwoordelijke meening wekking kwam. De Burgemeester meent de lijn gevolgd te hebben van ziijn voorgangers, doch een groot deel der burgerij, ja de geheele rechterzijde van den RaacL, meent dat dit niet het geval is. De Burgemeester heeft slechts een gradueel verschil gezien tusschen de vergunningen die vroeger verleend werden, arideren zien een principieel verschil. Wij zeg;gen nogmaals: het heeft ons en velen, met ons leed gedaan dat de Burgemeester geen termen heeft kun nen vi'nden zich over het beginsel uit te latfjn, waartoe hij zoowel in zijn eigen ontstemming over de houding van \Pers en publiek als in de redevoe ring,en in den Raad aanleiding zou heb böri kunnen vinden. "Wij wenschen nu noch ooit in waar- 'de-ering en hoogachting voor den per soon van den Burgemeester onder te t'toen voor wie ook. Hij is voor ons de 'man door God met gezag bekleedt. Doch wij betreuren dat hij deze ge legenheid liet voorbij gaan om open lijk voor de Chr. Hist, belijdenis uit te komen. Tegenover de aanmatigende eischen van de S.D.A.P. zullen wij blijven stel len de Christelijke traditie die liet naar onze meaning verbiedt 0111 den dag des Heeren anders dan in stilheid van het openbare leven door te brengen. Wij erkenxien daarbij met dank dat Leiden, sedert vele jaren ja moeten wij hier niet spreken van eenwen van ande re steden zich onderscheidde. £>at. willen wij gaarne zoo houden. \MfiI DE BLADEN ZEGGEN. Predikant candidaat raadslid, Onze AntUFcev. Maas- en Scheldebcde schrijft: Eén der politieke partijen te Melissant heeft op 'haar eandidatenïijst den naam gezet van den predikant harer gemeen te. Kier is of onkunde öi misleiding in 't spel. De gemeentewet, art. 23, neemt het FEUILLETON. DORPSTOONEELEN. S3) 0 „O, hoe kon ik denken, Albert, dat gij mij zoudt beminnen. Immerg, wat ben ik en wat bezit ik?" „Alles, vr/at mij gelukkig maken kan iThans lie'o ik wederom zonneschijn, in u, in t'i alleen!" Dan spraken zij nog af, dat Volker met Pinl':steren hij de ouders van Mar garetha zijn huwelijksaanzoek zou voorbre ngen. Tot dien tijd zouden zij hun liefde in het hart verborgen hou den. „Maar wanneer zendt gij mij nu eens een hoek, Albert, waarvan gij denkt, dat het mij past. Een onderwijzer moet toch geen vrouw hebben, die niets weet. Ik zou gaarne al uw gedachten meedenken, geheel uw geestelijk leven verstaan en kunnen meeleven. Help mij, dat ik daarin u een ware helpster en een ware onderwijzersvrouw wor de." Toen het dorp in zicht kwam, na men zij afscheid van elkander. Volker echter begaf zich langs de berghelling naar de stillê hoogte, waar het kerk hof lag en het graf zijner moeder. En terwijl hij daarheen schreed, viel hem een gedicht in, dat hij onlangs gelezen had, en dat in een toon van vurig verlangen al die dagen door zijn ziel "had vervuld: raadslidmaatschap onverenigbaar 'met de betrekking o.m. van geestelijke of bedienaar vgn den Godsdienst. Alléén wanneer de predikant van Me» lissant, wanneer hij gekozen mocht wor den, emeritaat neemt, is het mogelijk, dat hij raadslid van zijn gemeente wordt We gelooven echter niet. dat het ge wicht der functie raadslid -van Melis- sant hem zóó zwaar wegen zal, dat hi] dit vóór het predikambt zal laten gaan. Wij zullen dus maar' aannemen, dat het niet afweten van het bestaan van dit art. der gemeentewet de oorzaak is, dat men hier een predikant heeft candidaat gesteld. Voorheen behoorde het ambt van geestelijke of bedienaar van den gods dienst ook tot de incampatibiliteiten v, de Prov. Staten. Dit is echter in 1905 veranderd. Voor de gemeenteraden bleef de bepaling gehandhaafd. Prof. Oppenheim acht deze uitsluiting niet te verdedigen. Bij het inwinnen der adviezen van de Prov. Staten voor het ontwerp der ge meentewet, dat in 1S51 werd ingediend, bleek, dat de Btaten van Gelderland de uitsluiting van geestelijken en bedie naars van den godsdienst van gemeente raden „op. geenen grond steunende" achtten. Maar bij de herziening der wet heette het: „hun rijk is niet van deze aarde". Eelgië kent deze uitsluitiog van de gemeenteraden niet. Men moge over deze uitsluiting ver schillend kunnen oordeelen, in ieder ga val dient toch wel te worden toegegeven dat vooral in zeer kleine plaatsen een predikant-raadslid wellicht een te groot overwipht op de andere raadsleden zou hebben, evenals bij de verkiezing van de raadsleden heel gemakkelijk facto ren houden gelden, die bij een gemeen teraadsverkiezing geen invloed mogen uitoefenen. Nu echter de gemeentewet uitdrukke lijk verbiedt, dat een predikant lid van iden Raad wordt, is het ook niet in den haak een predikant candidaat ;te stellen, juist omdat nu die bijkomstige factoren hierboven bedoeld bij de verkiezing toch nog een rol zouden spelen, omdat de meer eenvoudige kiezers en kiezerer- sen de geementewet niet kennen. Dat zou een speculeeren worden op de onkunde van het kiezerscorps. Een taktiek, die strenge afkeuring ver idient. Wij hopen dan ook, dat de kiesvere niging die, naar wij zullen aannemen, uit onkunde handelde, nog bijtijds zal doen wat er gedaan kan worden, om het eu vel ongedaan te maken. 7j\j is dat aan de waarheid en aan haar kiezers verplicht. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Lutjegast (toez.), R. Bruins) te Ooster-Nieland. Te Moercapet le, P. 'A. A. Klüsener, Cand. le Zeist. Te Putten o. d. Veluwe (2 de Pred.-pl.), J. Bus te Aalburg en Heesbeen. Te Rijs- sen, J. H. Leenmans te Delft. Aangenomen: Naar Norg (Dr.), H. J. Witkop te Rockanje. - Bedankt: .Voor Lieve Yrouwenpa Tochie, B. Dijkstra te Harich. Voor Hansweert, J. C. Veeleman te Eikerzee. GEREF. KERKEN. Bedankt: Voor Enschedé (3de pred pl.) D. Scheelte te Oudiewater. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Schiedam, (vac. J. W. v. Ree), J. B. G. Gross te Naarden-Bus pum eri D. Driesson te 's-Gravenhage. BEVESTIGING. INTREDE EN AFSCHEID. Na tot zijn dienstwerk te zijn ingeleid idoor zijn zwager Ds. W. Bieshaar, van S-Gravenhage, met een predikatie over Numerie 2 4 vs. 7a, deed des nam. de heer W. v. Leeuwen, overgekomen van Dordrecht, bij de Ned. Herv. Gemeente te Schconrewoerd zijn intrede. De heer Van Leeuwen predikte over 1 Cor. 2 vs. 2. Gebruikelijke toespraken volgden. Ds. .J. Hv H. van Beem hcopt^ 17 Juli a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv; Kerk te Nieuw-Vennep, om 24 Groningen. Bevestiger is Ds. J. J. v .d. Wall te kJuli d.a.v. Intrede te» doen te Breda. Ds. L. BALK. Ds. L. Balk, sedert 4 November 1894 •Predikant bij de Ned. Herv. Gem. te „Sluit met zachte hand mijn oogen, Nu 't in bitt're droefheid ween. Smarten, die mij pijn'gen mogen, Vlieden voor uw ving'ren heen. Zachtjes wijkt de zee der smart, 'Wier steeds hooger slaande golven Altijd dieper mij bedolven, Gij vervult geheel mijn hart." XX. Bij den burgemeester Mowel was 't hommeles. Löb liet zich, sinds hij de ïioteboomhofstede had ingezet, niet meer in Hartenhausen zien. Tweemaal was Mowel in Gladenberg geweest. En heide keeren had hij slechts de vrouw van. Löb aangetroffen, en deze had hem met veel omhaal van woorden verzekerd, dat Izaak niet thuis was en dat 't hem oneindig spijten zou, dat de burgemeester een vergeefsche reis had moeten doen. Den tweeden keer vertrouwde Mowel haar woordenvloed geheel niet. Hij had in de herberg het „Schuttershuis" gehoord, dat Löb een half uur geleden over de straat geko men was. Daarom verklaarde Mowel ditmaal, dat hij wachten zou. Toen werden de woordenvloed en bewegin gen van vrouw Sara nog heftiger. Haar man was heden voor dag en dauw naar de markt te B. gegaan. Zij zou hem nog deze week naar Harten hausen zenden. Wat zou Mowel doen? Hij trok met een langen neus af. Toen hij mismoe dig .huiswaarts draafde, zag hij plot seling niet ver van zich Izaak Löb. jRumpt, die kort geleden zijn 40-jarig ambtsjubileum vierde, heeft tegen 1 Juni emeritaat gevraagd. Ds. IJ. BOOTSMA. f Na een zeer langdurig lijden, is In telen ouderdom van 7 5 jaar overleden Ds IJ. Bootsma, Ne<L Herv. Pred. te Zoeter •toeer. De overledene, die in 1877 candidaat te Utrecht werd, de3d 12 Mei 1878 zijn intrede te Lunteren en op 11 December 1887 te Zo e term eer, welke gemeente hij dus bijna veertig jaar heeft, gediend. De teraardebestelling zal plaats heb ben Zaterdag 14 Mei a.s., ten 1 ure, ver trek jTan het sterfhuis ten 12V2 ure. Ds. K. v. d. MEULEN. f Te Amersfoort is in den ouderdom van 87 jaar overleden Ds. K. v. d. Meu- len, emeritus Predikant van de Doops gezinde- gemeente van O. en N. Niedorp Dr. VAN LEEUWEN. Hoewel de classis Drach e i der Gerei kerken besloten heeft, de schorsiog van Dr. van Leeuwen te Harkema Op einde op te heffen, heeft de kerkeraad dier gemeente met 5 tegen 4 stemmen beslo ten den Predikant niet meer tot den Dienst des Woords en der Sacramenten toe te laten. De Ro terdamnier die een bericht van OV'.r iee..k ms ïgon inhoud heeft, meld. er nog bij, dat net besluit van den kerke raad Vrijdagavond genomen is, nadat eerst een gemeentevergadering was ge houden. EVANG. B. SCHOPPERT. De heer B. Schcppert, evangelist te Opende, heeft tegen 1 September eervol ontslag gevraagd en gekregen als ovangelist-godsdienstonderwijzer brj de Ned." Herv. Evangelisatie te Opende. Reeds enkele jaren gaf hij een deel van zijn kracht aan maatschupeiijk werk deze arbeid breidt zich uit, zoodat hij het voornemen heeft alleen in-vrijen tijd vacante gemeenten of evangelisaties te ;dienen. PRAEPARATOÏR EN PEREMPTOIR EXAMEN. Op de 10 Mei ge-nouden vergaderimg van de classis Middelburg werd n.e. al- gemene stemmen beroepbaar verklaard in de Geref. Kerken, Cand. P. Warmen- hsven te Middelburg, terwijl mede met algemeei.e stemmen toegelaten werd tot |den Dienst des Woords en der Sacra menten, Cand. P. van S tri en te Ter- neuzen, ber. rred. te Veere. Zondag 12 .Juni a.s. hoopt deze intrede te doen. CLASSIS HAARLEM GEREF. KERKEN. In de Dinsdag gehouden vergade ring der classis Haarlem der gerefor meerde kerken is de heer B. A. Bos, beroepen predikant te Haarlemmer meer „Oostzijde", peremptoir geëxa mineerd en met algemeene stemmen tot den dienst des Woords toegelaten. Des middag3 kwam aan de orde bet volgende voorstel van de Kerk te Zandvoort. De kerken der classis Haarlem, overwegend dat de eisch tot eenheid van Christus' kerk ons noopt om met ootmoedige zelfverloochening te stre ven naar bewaring van die eenheid en het herstel van een geslagen breuk in den weg van waarheid, recht en liefde; van oordeel, dat er onder degenen, die den laatsten tijd van ons gingen, velen zijn, die slechts door allerlei misverstand hunnerzijds in de hitte van den strijd onze kerk verlieten, of schoon zij, wat schriftbeschouwing betreft, principieel niet van ons ver schilden; met dankbaarheid terugdenkende aan het verblijdend resultaat van de gedachtenwisseling Ridderbos-Brus- saard, en de mogelijkheid niet uitge sloten achtend, dat de begeerte tot zoo danige meeningswisseling zich bij een of meer dér bovenbedoelden kan open baren; spreekt als haar overtuiging uit, dat het groot nut kan hebben, dat in de periode tusschen de synode van 1927 en de opvolgende synode een bekwaam man, daartoe door de Synode uitgenoo digd, terzake diligent zij, en verzoekt daarom aan de synode van Noord-Hol land, aan de generale synode 1927 in overweging te geven, bij voorbeeld en kele deputaten te benoemen, met op- Mowel liep zoo snel hem dit zijn stijve magere beenen veroorloofden, om den handelaar in te halen. „Löb, Löb, Izaak, Izaak!" schreeuw de hij uit alle macht. Deze echter nam zooals men pleegt te zeggen, de beenen onder den arm en liep al wat hij loo- pen kon, en werd niet meer gezien. Zoo nijdig als een spin kwam Mowel thuis. Voor den eersten keer kreeg Louise respect voor haar man. Hij raasde, tierde en schold, terwijl hij anders niet meer durfde wagen, dan wat brommen en knorren. „Jij domme gans laat je door den jood bepraten en gaat mij met dien langoorigen schobbejak te lijf als een marter een haan. Ik mag niet bieden bij de veiling. Löb moet de hofstede hebben ja, en nu staan wij als het kind bij den gebroken pot. Dat is een dure, harde pil, die we moeten slik ken, en jij hebt-ze klaar gemaakt, jij! En waarom? Onidat je slimmer wil de zijn dan ik; jij.... en slimmer!" Louise deed een paar woedende uit vallen. Maar haar anders zoo brave Hannes bukte ditmaal niet. Hij had te scherpe wapenen in de hand. Louise gaf ten laatste toe en zeide op kiagen- den toori: „Maar wij moeten de note- boomhofstede toch hebben." Den burgemeester zwol liet hart van trots ever dezen nooit gehoorden, zachten fluittoon in bet anders zoo schreeuwerige stemregister van zijn Louise. dracht als bovenbedoeld en om ver der al datgene te doen, wat bevorder lijk kan zijn aan het doen terugkee- ren van eenige broeders en zusters, dia de gemeenschap der kerk hebben verlaten. Op dit voorste] waren verschillende amendementen ingediend, die met 20 tegen 9 stemmen en 1 blanco werden verworpen. Het voorstel Zandvoort viel eveneens, met 22 tegen 5' stem men en 1 blanco. Ds. Diemer had intusschen een an der voorstel geformuleerd, dat na be spreking met 15 tegen 14 stemmen en 1 blanco werd verworpen. Het luidde: De classis Haarlem, van oordeel, dat het op den. weg der kerkeraden ligt, al het principieel mogelijke te doen om de bezwaarden van hunne bezwa ren te ontheffen; dat de eisch tot eenheid van Chris tus' kerk ons noopt, met ootmoedige zelfverloochening te streven naar be waring van die eenheid en het her stel van geslagen'breuken op den weg van waarheid, recht en liefde; besluit aan de synode te verzoeken een deputaatschap te benoemen zoo als voorheen bestond, om met andere kerkenformaties, of leden daarvan, te correspondeeren om zoo mogelijk te komen tot vereeniging van alle gere formeerden in een kerkgenootschap en dan is de eerste plaats met hen, die het laatst van ons* gingen. Vervolgens kwam aan de orde een voorstel van Ds. Groenewegen: De classis, van oordeel, dat zij ge noopt werd door Gods Woord Jot de houding, welke zij aannam naar aan leiding van de kwestie-Geelkerken, dat in verband met de kwestie verschei dene personen met ons kerkverband hebben gebroken, niet omdat zij een ongereformeerde schriftbeschouwing waren toegedaan, maar omdat zij ver ward zaten in een net van allerlei misverstand; spreekt als haar overtuiging uit, dat de kerk des Heeren geroepen is, met ootmoedige zelfverloochening op een weg van waarheid, recht en liefde te streven naar herstel van elke ge slagen breuk, en besluit, de kerkera den in haar ressort op te wekken, te doen wat in hun vermogen is om de dooiende broeders en zusters terecht te brengen. Dit voorstel werd aangenomen met 20 tegen 3 stemmen en 2 blanco. De vergadering had enkele bezwaar schriften aangaande de Asser-beslui ten te behandelen, alsmede een ver zoek om nadere inlichtingen van de classis Utrecht inzake de door Ds. Brussaard afgelegde verklaringen. Het rapport der commissie over vrouwenkiesrecht in de kerk was te laat ingekomen, zoodat de meeste le den nog geen gelegenheid hadden ge vonden zich daarover een oordeel te vormen. Enkele kerken verklaarden in hoofdzaak mee te gaan met het rapport der minderheid. (Ds. Linde boom van Amsterdam, die erkenning van de rechten der vrouwen tot deel neming. aan de verkiezingen voor staat). Als afgevaardigden naar de part. sy node van Noord Holland werden ge kozen als primi de predikanten Groe newegen en Siertsema en de ouderlin gen Bakker (Zandpoort) en Verkuyl (Heemstede), als hun secundi (in de zelfde volgorde) de predikanten Brus saard en Willinga en de ouderlingen Lameris (IJmuiden Oost) en Ouwer- kerk (Sloterweg). Om ruim 9 uur werd de vergadering welke 's morgens om half tien was ge opend, gesloten. ZENDINGSDAG TE HAARLEM. De classical© z-erriingsdag e Haarlom vanwege de Geref, Kerken zal dit jaar D. V. worden gehouden in het Brongo» bouw te Haarlem op Woensdag 29 Juni Ds. Kramer van Beverwijk zal met de leiding belast zijn, terwijl voorts alsspre kers zullen optreden, Ds. «Wielenga van Diemen, mot het onderwerp: „Een iege lijk in onze eigen taal in welke wij ge boren zijn", Ds. J. van Nes van 's-Gra venhage „In de schaduw van het kruis" Ds. Tazeiaar van Weesp „Het werk der Evangelisatie", Dr. Bavinek van Heem stede (onderwerp nader bekend te m& ken) .en Ds. Alkoma van Soest: onder- „Wat," scheeuwde hij, „moeten wij de noteboomhofstede hebben?! Ja, hoe veel denk je dan, dat ze kosten zal, als Löb ze bij gedeelten te koop aan biedt. En dat doet hij. Daar kuil je vast op aan." En dan, den toon zijner vrouw na bootsend: „Maar wij moeten de note boomhof §tede hebben zoo, wie dan? Ik moet ze niet hebben." Dat was natuurlijk alleen huichela rij, maar het was hem een genot- zijn vrouw eens ter dege klein te krijgen. „Maar Hannes, bega toch geen dom- men streek. Van de trouwerij met An- nedoor komt niets terecht, als zij geen boerin in de noteboomhofstede wordt" „Wat kan mij dat schelen," kraste Mowel. Bons, nu had hij den slag verlo ren. Met het geweld van een wolkbreuk stortte de welbespraaktheid van zijn vrouw, zich uit over haar echtgenoot. Nu praatte zij hem 11a: „Wat kan mij dat schelen, zoo? Jij bent gek ge worden! Meen je misschien, dat de rijke boerendochters die terstond haar geld meekrijgen, zoo dicht groeien als braambessen?! Jij, nhr, wees blij, dat Christiaan 't zoo mooi treft!" „Nu," antwoordde Mowel, „zij kan toch hier in trouwen." „Zoo, dat meen jij wel! Neen, zoo lang ik leef, komt zij hier niet in huis. hier ben ik heer én meester en blijf ik ook heer en meester." Mowel zweeg 't eerste. Maar de werp: „Een merkwaardige zendings post". CHR. NAT. ZENDINGSFEEST. Op het Nationale Zendingsfeest, d Woensdag 6 Juli op „Raaphorst" ond Wassenaar gehouden wordt, zal openingsrede worden uitgesproken door Prof. Dr. Slotemaker de Bruir Minister van Arbeid; en de slotre' door Ds. R. Dijkstra, Herv. Predika^ te Amsterdam. BINNENLAND. FILMS VAN COMMUNISTISCHE STREKKING. De heer Kleerekoper, lid van Tweede Kamer, heeft aan den min ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen f •steld: Is het bericht juist, dat de burg meesters van eenige g?oote steden onderling overleg besloten hebben, r le films van communistische stre king, zooals er in den laatsten t: telkenmale worden ingevoerd, en het vermoeden wekken van een sv selmatige propaganda te weren? Zoo ja, betreft dit besluit alle films, die de betrokken burgemeestc reeds gezien en afgekeurd hebben, f moet uit het bericht worden afgele dat hier een algemeent gedragslijn bepaald om de propaganda van ee: ge richting per film stelselmatig v te sluiten voor de toekomst? Indien het laatste het geval is, ac do- minister dan zoodanige algemee. censuur, bij voorbaat, ten aanzien films met een bepaalde strekking, strooken met hetgeen te dezen aanzi aan de burgemeesters bij de wet is c gedragen? DE ONLUSTEN IN INDIë. Op vragen van bet lid der Twee Kamer, den heer Van Boetzelaer v Dubbeldam, betreffende bekendhc van de plaatselijke politie te Bata* in November 1926 met den voorger men aanval der communisten op de vangenis te Glodok en het telefoonk toor te Batavia, heeft de Minister v Koloniën geantwoord. De in de eerste plaats gestelde vre - of het juist is, dat aan de Indische geering gegevens ten dienste star waaruit zou blijken, dat de plaatse ke politie te Batavia in November lt in alle bijzonderheden op de hoog was van den voorgenomen aanval c communisten op de gevangenis te G dok en het telefoonkantoor te Batav: maar dat deze verzuimd heeft, de 1. voegde autoriteiten daarmede in ke - nis te stellen, moet ontkennend bear woord worden. Wel waren de algemr ne recherche en de plaatselijke poli: ingelicht, dat er iets broeide en war.' in verband daarmede bijzondere voc zorgsmaatregelen genomen, maar m was niet gedetailleerd ingelicht, rr name niet omtrent een voorgenom aanval op de gevangenis en het te. foonkantoor. Waar hier derhalve geen sprake van een verzuim om de bevoegde at riteiten in te lichten, kunnen de ove ge vragen onbeantwoord blijven. DE WIJZIGING VAN DE STUWADOORSWET. De beer L. L. H. de Visser, lid v de Tweede Kamer, heeft aan den nister van Arbeid, Handel en Nijv heid de volgende vragen gesteld: 1. Is het den Minister bekend, 1 het getalm met de behandeling het ontwerp wijziging van de Stu\ doorswet bij alle richtingen van venarbeiders groote ontstemming w. t en met verlangen naar bedoelde wi ging wordt uitgezien? 2. Kan de Minister nu eindelijk 1 dedeelen, wanneer aan de Kamer ontwerp wijziging van de Stuwadoc wet ter definitieve behandeling l worden aangeboden? 3. Bestaat bij den Minister het pk om de bepalingen van de te wijzigc Stuwadoorswet ook van toepassing doen zijn op die groepen van havena beiders, zooals opzichters, bazen e.. onderbazen, expeditie-, veem- en Ri: beurtbootwerkers, controleurs e.a., d. thans buiten de Stuwadoorswet va len? strijd bleef voortduren. De verbitterin der beide partijen steeg ten toppun tóen Löb den publieken, perceelsgc wijzen verkoop van de noteboomho. stede liet omroepen. De dag der veiling brak aan. „G zet heden de noteboomhofstede en ti rondom liggende landerijen in, of g riilt van mij iets beleven, waar g je heele leven genoeg aan hèbi," rie Louise nog eens op den hoogsxen toor Mowel wilde iets antwoorden, toe: hij toevallig door het raam zag: „wee~ stil, nogmaals, houd toch je mond daar komt inderdaad Izaak aan." „Jij zet in," sprak Louise nog op ge dempten bitsen toon. Mowel knikte een veelzeggende blik tusschen bei den en toen Löb binnenkwam, vont' hij een voorbeeldig, vredelievend echt paar, „twee zielen en één gedachte, twee harten en één »lag," zooals de dichter -zegt. „Goeden morgen, ik wilde maar eens zien, hoe 't met u'gaat. Heeft 't me gedaan veel leed, dat je tweemaal bent gegaan vergeefs naar mij." „Ja," bromde Mowel, „jij kondt vlug ger loopen dan ik." Löb deed of hij dit niet hoorde. „Nah," sprak hij, „ik heb niet veel tijd vandaag, hoe ver staat 't met de trouwerij van Annedoor?" „Dat moet je aan Christiaan -vra gen," antwoordde de burgemeesters vrouw. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5