dag-agenda. binnenland. "buitenland" s taten-generaal. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 12 MEI 1927 1013 Mei, Gebouw Rapenb. 131: Ba zaar v. d. Leidsche Kweek- en Bewaar school. Geopend: 2—5 en 711 uur. Donderdag 12 Mei, 's av. acht uur. Hooglandsche Kerk: Marekerkavond, Spr. Mr. Di*. J. Schokking en Ds. J. G. W. Goedhard. Vrijdag 13 Mei, 's av. acht uur. Evan gelisatiegebouw, Morschweg: Leden vergadering. Om 7 uur bestuursverga dering. Woensdag 25 Mei, 's midd. vier uur. Rest. „In den Vergulden Turk", Bree- straat: Aandeelh. Verg. der N/V. L. Expl. Mij. van Onr. Goederen". Dinsdag 31 Mei, 's av. half negen, Rest. „In den Vergulden Turk", Bree- straat: Mei-vergadering der 3-October Vereeniging. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 Mei tot en met Zondag 15 Mei a.s. waargenomen door de apotheken van de H. H. G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, Telef. 406. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. reid is tot bezuiniging. Spr. bepleit een meer commercieel beleid der ge meentebedrijven; in het particulier bedrijf stelt men aan 't hoofd iemand met organisatorisch en commercieel talent, terwijl men in het gemeentebe drijf de leiding geeft aan een techni cus, een deskundige en naar organisa tie niet wordt omgekeken. M r. A. J. R o m ij n, besprak de ont houding van onmatige overheidsin menging en de beperking van bureau cratie, speciaal wat betreft de voor schriften voor het bouwen van een ga rage met het oog op brandgevaar. De beslissing daaromtrent moest volgens spr. niet bij de ambtenaren doch bij den raad berusten. Ook bepleitte spr. het aantrekkelij ker maken van Leiden als woonstad door een betere bestrating, het verbe teren van den overgang aan den Rijns burgerweg en den aschregen der Ste delijke Lichtfabrieken. De heer B. Moolenburgh gaf tal van cijfers betreffende den hoogen belastingdruk hier ter stede. Wie ge huwd is en 2 kinderen heeft, betaalt aan gemeentelijke inkomstenbelasting bij een inkomen van f 1000 in Leiden f5.85, in Rotterdam niets; bij een in komen van f2000 in Leiden f66,82, in Rotterdam f28.60; bij een inkomen van f 3000 in Leiden f 132.30, in Rotterdam f 74.10. Het gevolg is dat men Leiden als woonstad hoe langer zoo meer mijdt. Daarom is verlaging der gemeentebe lasting noodzakelijk. Na deze redevoeringen was er gele genheid tot discussie. De heer Senger had te weinig en thousiasme onder de sprekers opge merkt; de heer N. de Bink merkte op, dat de gemeente wel aan goedkoop drukwerk komt, omdat dit bij inschrij ving wordt gegund; de heer H. J. Ba- xentsen zeide, dat de artikelen die ge meentewerken gebruikt bij de goed koopste inschrijvers worden gekocht. De voorzitter heeft echter wel eens een onderzoek ingesteld en is tot de conclusie gekomen, dat de gemeente altes veel duurder betaalt dan de par ticulieren. Nadat de heer J. Baak nog had op gemerkt, dat in Rotterdam 7/8 van de gemeentelijke inkomsten uit de ge meentebedrijven komt, besprak de heer W. Brak de vrijheid, wier lof door den eersten spreker met zooveel enthousiasme gezongen was. De vrijheid van den een heeft tot gevolg de onvrijheid van den ander; men denke slechts aan den tijd toen het economisch liberalisme opper machtig heerschte, en dit voor de ar beiders, speciaal ook hier in Leiden, de verschrikkelijkste gevolgen met zich sleepte als overmatig langen ar beidsduur, vrouwenarbeid, kinderar beid, Zondags- en nachtarbeid in de fabrieken, enz. Om aan deze wantoe standen een einde te maken, was over heidsingrijpen noodzakelijk. Zoo is 't ook th^ns nog: de arbeidersgroepen voor wie de achturenwet nog niet is ingevoerd, zooals de landarbeiders en de bedienden, hebben nog in vefe ge vallen een overmatig langen arbeids tijd. Op politiek gebied is het evenzoo: wanneer de een de vrijheid neemt zijn Zondag te gebruiken zooals hij dat wenscht, heeft dit tot gevolg dat an deren niet van hun Zondagsrust kun nen gemeten. En wat het benoemen om de politieke kleur betreft, daaraan heeft wel geen enkele partij zich meer schuldig gemaakt dan de liberalen. Met het geroep om „vrijheid" zonder meer komen we er niet. We staan hier voor het probleem van enkeling en ge meenschap, die beide hun rechten heb ben. ,Het socialisme offert den enke ling aan de gemeenschap op, het libe ralisme de gemeenschap aan den en keling. Alleen wie zijn politiek grondt op Gods Woord, waarin de ordinan tiën zijn neergelegd voor enkeling en gemeenschap ziet béide in het rechte licht; hij komt op eenerzijds voor het particulier initiatief, doch begrijpt an derzijds dat de Overheid moet zijn een schild voor de zwakken. De heer Reimeringer antwoordde, dat hij het een onduldbaren dwang vond, als eene kleine minderheid haar opvattingen inzake de Zondagsrust aan de geheele bevolking oplegde. De voorzitter gaf vervolgens nog een uiteenzetting van het standpunt van den Vrijheidsbond met betrekking tot de sociale wetgeving. Spr. is tegen het opleggen van een regeling van het economische leven, vnn boven ar; de regeling moet uit do maatschappij zel ve opkomen. Ook wees spr. op ae ge varen eener doctrinaire toepassing der 8-urenwet. Wat de benoemingen van partijge- nooten betreft, merkte spr. op, dat aan de theologische faculteit te Lelden en elders door de liberale ministers toch ook meermalen orthodoxe hoogfeera- ren benoemd zijn. Nadat de heer Brak gerepliceerd had, "sloo.t de voorzitter met een woord van dank aan de sprekers de verga dering. CHR. HIST JONGERENGROEP. In „Prediker" is gisteravond een vergadering gehouden van de Chr.-His torische Jongerengroep. Voorzitter was de heer J. C. B. Hüner, hoofd der Open bare school op het Schuttersveld, die liet zingen Psalm 25 6, welk gezang werd begeleid door de Chr. Mandoline club „Marjakof". Daarna ging de voor zitter voor in gebed en las een gedeel te van Matth. 7. Vervolgens heette hij de aanwezigen welkom in het bijzonder den spreker van hedenavond, den heer J. Bakker van Menaldum, lid der Tweede Kamer wien hij na een kort openingswoord het woord gaf. Spreker had tot onderwerp: „De Chr. Historische LTnie en de Jongeren". De Chr.-Hist. jongerenbeweging is nog jong, maar de ontwaking is geko men. Spr. herinnert er aan dat de so ciaal-democraten de jongerenbeweging het eerst naar voren brachten. En als de Christelijke jongeren in aanraking kwamen met de socialistische kamera den dan bleek het dikwijls dat deze veel meer van sociale vraagstukken en van politiek afwisten, zij het dan ook bezien van uit het socialistisch oogpunt. Dat dit de ouderen onder de Christelijk Historischen deed inzien, dat het noodig was ook een jongeren beweging op Christelijk Historischen grondslag in het leven te roepen ligt voor de hand. Deze beweging is er ge komen en zij groeit bij den dag. Het is de taak der ouderen aan de jongeren leiding te geven. En zoo wilde spr. in d© eerste plaats twee vragen beant woorden: 1. Wie zijn wij?; 2. Wat is onze taak in de Maatschappij? En dan deed hij uitkomen dat de Chr.-Hist. eenerzijds steunen op Gods Woord, doch daarbij tevens letten op de histo rie, de historie vooral beginnende bij de eersten Christelijk Historischen man in ons land, n.l. Willem van Oran je, die immers ook een verbond sloot met den Vorst aller Vorsten. Na op eenvoudige wijze de Christe lijk Historische beginselen te hebben uiteengezet, schetste hij in het bijzon der welk standpunt ook de jongeren straks zullen moeten innemen tegen over de maatschappelijke vraagstuk ken. In vogelvlucht ging hij de maat schappelijke verhouding in verschillen de landen van Europa na en wraakte zoowel *de kapitalistische dictatuur in Italië als de proletarische dictatuur in Rusland om'vervolgens het klassen standpunt der sociaal-democraten (scherp te critiseeren. Het gaat in de maatschappij als met de golvende zee, de klassen gaan over en door elkaar heen. Men heeft de Chr.-Historischen wel eens conservatief genoemd. Zeer ten onrechte meende spr., wat hij trachtte aan te toonen door uiteen te zetten wat de Chr.-Hist. in de openbare licha men ten opzichte van de sociaale vraagstukken verdedigen en trachten te verkrijgen. Met name noemde spr. hun streven om het particulier initia tief op te wekken en te bevorderen. Wat aan vereenigingen en organisaties wordt toegestaan en vergund moet ook het individu worden gegeven. Hij had daarbij in het bijzonder het oog op den woningbouw met medewerking der overheid en wees er op dat Minister Slotemaker de Bruine dienaangaande maatregelen voorbereidt. Hierna werd eenigen tijd gepauzeerd Er werd door enkele dames limona de rondgediend terwijl de mandoline club eenige nummers speelde. Na de pauze verkreeg de heer Bak ker weder he^ woord om de roeping der overheid van Chr.-Hist. standpunt gezien nader te doen uitkomen. Ook de overheid moet zich gebonden ach ten aan God en aan de historie. Met betrekking tot twee punten ging spr. dit nader uiteenzetten, n.l. ten opzich te van het Chr. huwelijk en van de vie ring van den Zondag, waaromtrent ook de Overheid een taak en wel een schoone taak 'is weggelegd, wat spr. nader uiteenzette. Aan het slot richtte hij zich in het bijzonder tot de jongerengroep. Hij riep de jongemenschen met ernst toe dat zij zich als ommondigen behooren te beschouwen die moeten leeren door na denken en door leiding van ouderen tot politiek inzicht te komen. Zoo be staat voor hen de kans mondig te wor den. Na de warm toegejuichte rede speelde het mandolinegezelschap nog eenige nummers waarna na een woord van dank door den voorzitter, speciaal aan den spreker, deze laatste de bijeenkomst met dankgebed sloot. Gisteren is weder een rijwiel door de politie in bewaring genomen, dat onbeheerd in de Lucas van Leyden- straat stond. Een rijwiel dat eergiste ren gevonden is, is reeds weer afgege ven. Inlichtingen zijn te bekomen bij de politie. POSTKANTOOR LEIDEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn, terugontvangen in de 2e Helft van de maand April 1927: Brieven Binnenland. Boot, Rijswijk; O. van den Bosch, Amsterdam; Mej, M. Buntrock, Den Ilnag; Wed. Dooier, Botterdam; K. van Egmond, Warmond; Haantjes, Scheveningen; Mevr. Meblij, Amster dam; Mej. G. E. Smith, Rotterdam; J. M. Smith, Den ITaag; Dl'. Thiel, Lei den; Tubbei'gen, Bodegraven; A. Ver woerd, Hardinxveld (2 stuks); Mej. T. Westvaarder, Haag. Briefkaarten Binnenland. A. v. Duivenvoorden, Voorhout; G. Driessën, bij Haarlem; Wed. 'D. Jas- perse. Den Haag; Fa. Meurs, Amster dam; J. Roeper, Amsterdam; Th. ter Etege, Rotterdam; Sipos Damonkos, Leiden; Jac. v. d. Sur, Alphen; G. v. Wezelenburg, Den Haag. Brieven Buitenland. Voorstraat 7 Medan-, schip pen L. v. d. Veen, Dortmund. Briefkaarten Buitenland. Joseph Heidinger, Duitsch- land. 5 briefkaarten zonder adres. KENNIS VAN INDIE. Wij lezen in een Kath. Ind. Week blad: „Dezer dagen spraken wij iemand met meer dan gewone ontwikkeling toegerust, die volmaakt onbekend was met Indische toestanden en zelfs zoo weinig er van af wist, dat hij verbaasd was te vernemen, dat de Inlandsche arbeider, evengoed als de Hollandsche geld verdient en geen slaaf is. Bedoelde zegsman heeft tenminste elke week duizend mensehen onder zijn gehoor. Bovenstaande zegt Veel, o.a. dat zelfs bij het hooger onderwijs te wei nig aanontwikkeling van eigen lands- kennis wordt gedaan. Wij putten ons uit met Grieksche wijsbegeerte enz., doch de noodzakelijke kennis van het eigen land wordt vergeten. liet zegt echter nog meer. Wanneer opvoeders onze zegs man behoort tot deze categorie niet bekend zijn met de eenvoudigste we tenswaardigheden, over Indië, hoe zul len zij dan ooit kunnen medewerken aan het groot-Nederlandsch bewust zijn? Is dit niet erger, dan dat een Ame rikaan meent en zegt, dat alle Hollan ders op klompen loopen? Het hier bedoelde geval is zeker be droevend. Maar hoe had het „Hooger Onderwijs" er iets aan kunnen verhel pen? Lagere en middelbare scholen zijn, als inrichtingen van algemeen vormend onderwijs, bestemd om ele mentaire kennis ook omtrent Indië bij te brengen, en vak-inrichtingen voor meer speciale koloniale kennis. Op Ie openbare scholen en naar wij mee- nen ook op vele particuliere valt op het stuk van verspreiding van In dische kennis gelukkig vooruitgang te bespeuren. Het Kath. Ind. Weekblad informee re maar eens naar de Indische leer gangen voon onderwijzers, de Indi sche schoolverzamelingen, bij honder den geleverd door het Koloniaal insti tuut, den lantaarnplaatjes-uitleenings dienst der zelfde inrichting, het stij gend aantal Indische leesboeken voor de Hollandsche school. Het door het weekblad aangehaalde geval betreft blijkbaar een godsdienstlee raar, die door speciale the o logische vorming niet aan Indië is „toe" gekomen. Hier uit trekke men echter geen te sombe re algemeene conclusie Inderdaad laat de kennis van Indië nog wel wat te wenschen. Maar lang zamerhand niet zooveel meer dan de algemeene kennis op ander gebied. Men hoede zich voor overdrijving in de omtrent Indische kennis te stellen eischen aan hen, die hün leven lang buiten de Indische sfeer blijven. Hoe zou zulke kennis kunnen beklijven? Het komt er vooral op aan, dat zij, die op eenigerlei wijze met Indië con tact krijgen, een deugdelijken grond slag van de Indische kennis erlangen. De gelegenheid daartoe neemt hand over hand toe en niet minder het ge bruik, dat van de gelegenheid gemaakt wordt. Men denke om niet te ver terug te gaan aan de Midd. Kolon. Landbouwschool te Deventer, de land en volkenkundige lessen van het Kol. Instituut, de Kol. school voor vrouwen en meisjes in Den Haag, de uitzendin gen van jonge lui door de J. P. Coen- stichting, de koloniale cursussen der Volksuniversiteiten, den jaarlijkschen ethnologendag te Amsterdam, de voor drachten over Koloniale Staathuis houdkunde te Leiden, enz., enz. Waarlijk, de klacht over „gebrek" aan kennis van Indië is zoo lanza- merhand een versleten gemeenplaats. De N. R. Crt., waaraan wij dit ont- leenen, had er de Zendingsschool wel bij mogen noemen, dat was meteen 'n vergoeding geweest voor de smalende uitlating over de theologische vorming die wij hierboven lieten spatieeren. DE UITVOER VAN EIEREN NAAR ENGELAND. Acht vereenigingen, betrokken bij den uitvoer van eieren naar Engeland hebben te Amsterdam een vergadering gehouden naar aanleiding van de te gen 15 Mei aangekondigde belangTijke verhooging van de vrachten Lon den. Na langdurige discussie werd be sloten, aan de stoomvaartlijnen telegra fisch te verzoeken, de voorgestelde vrachtverhooging op 15 hjei niet door te voeren. De behartiging van de belangen der .exporteurs werd opgedragen aan een commissie, waarin werden benoemd de hoeren Adr. Goede Dzn. te Land smeer, G. Staal te Nijkerk en J. Tim mermans te Amsterdam^ ENGELAND EN HET VATICAAN. Het gezantschap blijft gehandhaafd. Aan Chamberlain is gistermiddag in het f.agerhuis de vraag"gesteld, of d* handhaving van een gezantschap bij het Vatieaan thans als een zaak van duur zamen aard meet worden beschouwd. Chamberlain beantwoordde deze vraag met ja. De regeering is niet van plan het gezantschap bij den H. Steel in te trekken. Het is in een tijd van interna tionalen strijd nuttig bevonden om dit gezantschap te vestigen, en dit thans te rug te trekken, zou als een beleedigende handeling moeten worden beschouwd Welke ook de individuele opvattin gen omtrent de Roomsche Kerk mo^el r.ijn, kan er geen twijefl bestaan, dat het Hoofd van deze Kerk een groove macht in de wereld vertegenwoordigt en door vele millioeren Engelsche onderda nen wordt vereerd. DE RAMP VAN DE MISSISSIPPI. Een nieuwe catastrophe. Een te'egram uit Batqn Rouge (Louis- ana) meldt, dat de dijk bij de groote bocht van Éayou des Glaizes (Red River ieder oogenblik kan doorbreken, waar door hond?rdui?enden Hectaien vruch- baar terrein, hoofdzakelijk kapoen- en suikerplantages zorden onderloo» en en aan het aantal dikloozen weer iooooo personen zouden worden toegevoegd. Volgens een telegram uit New Orleans is VkLilia overstroomd ondanks de wan hopige pogingen van 2500 burgers om de stad te redden. De schade zal zeer belang lijk zijn, dovh gelukkig ,zijin er geen dooden te betreuren. Hoever, de minister van handel, heeft zijn hoofdkwartier te Baton Rouge gevcs tligd. DE BURGEROORLOG IN CHINA Successen der nationalisten. Uit China wordt gemeld, dat het nat- onalistische leger Ankin heroverd heeft en het communistische leger uit Kioc» kiang verjoeg. ,,Er wordt binnenkort een groote veld mag op de linie Lioe Anchow-meer-Ho chow verwacht. Volgens berichten uit Shanghai wordt er op verschillende plaatsen hevig ge vochten. Naar gemeld wordt, zijn de Fengtien- troepen (.van Tsjang Tso Lin) de provin cie upon binnengerukt, terwijl hetn tionalistische leger van Tsjang KaiSjek Nanking heeft heroverd en de commu nistische strijdkrachten uit Kioekiang heeft verdreven. Ook te Ypentsau, aan d>a Noordelij ken oever van de Yangtse, dat tegen over Woehoe ligt, is een gevecht aan den gang. DE ECONOMISCHE CONFERENTIE. Openlijke erkenning van den vrijhandel. De Fransche gedelegeerde Semiys heeft in de handelscommissie een nieuw voorstel ingediend om een einde te ma ken aan de belemmeringen van den in temationalen handel. 'Volgens dit voorstel zal de volken bondsraad aan de economische commis sie van den volkenbond opdragen On middellijk een ernstig onderzoek in tè stellen naar de maatregelen voor een .uniform douanestelsel. Na de sluiting der debalten over vrij handel en protectie in de door hem ge presideerde 2de ondercommissie der handelscommissie der economische con ferentie heeft de heer Colijn als gedele geerde van Nederland zich volkomen aangesloten bij de raadgevingen van Sir Waiter Ruciman, den vertegenwoordiger der internationale kamer van koophan del, dat de economische conefrentie on omwonden de vrijhancielsleer zou ver kondigen en niet door allerlei voorbe houden deze zou verzwakken. Het is niet aan ons, zeide Colijn, om in de melk te knoeien door er water bij te doen. De regeeringen zullen wel voor water z-orgen, doch de conferentie moet ondubbelzinnig en ferm spreken en trachten hen, die ons naar Genève go delegeert! hebben, tot juister inzicht op te voeden. De luide en geestdriftige bijval na Co lijns wooiden toonde, dat dè groote com nnssiemeoiderheid het Fransche voor- stel-Serruys veroordeelt als te veel den weg tot protectionistische maatregelen nog .openlatend. 'T HERSTEL VAN DE KATHEDRAAL VAN REIMS. De sleutels aan Kardinaal Lugon overhandigd. Het schip van de kathedraal te Reims, dat thans voldoende gerestau reerd is om kerkdiensten mogelijk te maken, is gisteren officieel door de burgerlijke autoriteiten ter beschik king van kardinaal Lugon gesteld. De plechtigheid werd verricht door mi nister Herriot in tegenwoordigheid van vertegenwoordigers der landen, die bijgedragen hebben in de kosten van het herstelwerk, o.a. den Ameri- kaanschen gezant te Parijs in verband het de gift van zes millioen francs door John* Rockefeller Jr. Herriot zeide in zijn redevoering, dat aanvankelijk het plan heeft bestaan de kathedraal te laten in den verniel den toestand, waarin zij zich na den oorlog bevond, als een historisch mo nument. Een dergelijk plan is echter volgens de meening van den minister niet verdedigbaar, want een volk, dat zijn vrijheid heeft behouden en mees ter van zijn land is gebleven, be wijst zijn intelligentie en kracht door zijn aanhankelijkheid aan de monu menten. welke door vroegere genera ties zijn achtergelaten. Zelfs zoo kort 11a de dagen, gedurende welke Frank rijk hevig heeft geleden, wil dit land zijn herstelpogingen niet bekronen door woorden van woede of uitdaging en reikt bet de hand aan alle landen, die evenals Frankrijk werken voor de beschaving en den vrede. Herriot zei de verder, dat gedurende de restau ratie interessante ontdekkingen zijn gedaan betreffende de kerkelijke ge schiedenis van Reims. Het schip zal voor de eerste maal gebruikt worden op Hemelvaartsdag wanneer kardinaar Lugon de hoofd- mis zal celcbreeren. EERSTE K*AMER. Vergadering van Woensdag 11 Mei. In overleg met de Centrale sectie wijst de Voorzitter de voorzitters den vijf fracties van de Kamer aan als deputatie der Kamer in den stoet voor de huldiging van Generaal vai* Heibz nagcdtcht-enis. Een dèr zes fracties heeft verzocht! er buiten gelaten te worden. Aan de orde is het wetsontwerp in zake opheffing privaatrechtelijke be lemmeringen. De heer VERKOUTEREN (C. H.) waarschuwt tegen de aantasting van den particulier n eigendom; dat is nog steeds een der grondslagen van dei maatschappij. De Minister van Waterstaat, de hr v. d. VEGTE, licht toe, dat het wet9 ontwerp alleen strekt om kleine, par itiëele belemmeringen, die anders bi| ontei*Trjningsproc.:d ire zouden moeten worden opgeheven, in het algemeen belang op eenvoudiger wijze op te heffen. Het ontwerp wordt z.h.st. aange nomen. Daarna is aan de orde het wetsonn werp tot uitkeering aan de Naarder kweekers. De heer JANSEN (R. K.) heeft onder zeker voorbehoud geen bezwaar tegen het ontwerp. Spr. vraagt echtefl hoe wordt de verhouding tusschen dei Regeering en belanghebbenden. De heer DE GIJÖELAAR (C. H.) zal tegenstemmen, omdat hii meent, dat de Kamer buiten hare bevoegd- neid gaat; wij hebben allen door den oorlog geleden. De Minister van Financiën, de heer DE GEER, zegt, dat hij een verklai ring van belanghebbenden, dat zij van verdere- aanspraken zullen afzien, niet heeft kunnen krijgen. Op moreele overwegingen heeft 'spr. dit voorstel ingediend. Een pro cedure verwacht spr. niet De heer SLINGENBERG (V. D.), stelt voor het voorstel aan te houdenl totdat belanghebbenden een verkla ring hebben afgelegd, dat zij' van een! procedure afzien. De MINISTER heeft daartegen geen bezwaar. Aldus wordt besloten. Z.h.st. worden goedgekeurd het, ontwerp tot afschaffing van de colla ge's van zetters voor 's Rijks belas tingen, dat tot wijziging van de land en Tuinbouw ongevallenwet 1922 en de aanvulling van Hoofdstuk X der Staatsbegrooting 1926. Aan de orde is daarna het wetsont werp inzake steun aan de mobilisatie- slacntoffers. Mevr. POTHUIS-SMIT (S.« D.) on derstreept de erkenning van den Mi nister, dat de Staat tot deze uitkeek ring verplicht is. Spr. noemt de be dragen te laag. Er moet gewaakt, dat het stempel van armenzorg op betrokkenen wordt gedrukt. De heer DE GIJSELAAR (C. H.> ontkent, dat de Staat tot deze uitkee ring verplicht is. Spr. is geen voor stander van het ontwerp, maar zal geen stemming vragen. De Minister van Oorlog, de heer LAMBOOY, verdedigt het ontwerp,, dat beoogt, moreele verplichtingen je gens een aantal mobili%atieslachtoffer» na te komen. Het ontwerp wordt z.h.st. aange nomen. De VOORZITTER deelt mede, dat het zijn voornemen is, de Kamer weeri bijeen te roepen tegen Dinsdag 24 Mei, des avonds half negen. De vergadering wordt te half een gesloten. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 11 Mei- De heer L. DE VISSER (CommO vraagt een interpellatie aan over het dooden van Chineezen in Samarinda en over het antwoord van' den minis ter van buitenlandsche zaken over den inval in de gebouwen der Sovje« legatie te Peking. Op dit verzoek zak in een volgenda vergadering worden beslist. Bij de voortzetting van de behande ling van de begrooting van Curacao gaat Minister KONINGSBERGER' voort met zijn gisteren afgebroken re de. De reizen van kien Gouverneur acht spr. nuttig in verband met da handelsbelangen en beleefdheidsbezoe ken. Ook de Minister zou gaarne bii den gouverneur meer voortvarendheid zien. Echter zal hij aanstaanden zi>- mer naar Den Haag komen. Dan zal een urgentieprogram worden opge steld. De kwestie van de financieele ge lijkstelling op onderwijsgebied zal dun tevens besproken worden. Burgerpo- litie zou voor Curacao te duur zijn. Garnizoen en politie aldaar zullen na vogens de voorstellen worden vervan gen dour marechaussee, die hier te lande opleiding ontvingen. Hoofdzaak is, dat er goede pouua komt. De heer JOEKES (V. D.) dient eeis anoue in om hangende het ovene#

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2