Paral bij doorzitten en stukloopen der Huid NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 11 MEI 1927 Gemeenteraad Leiden. (Slot). De heer Wilbrink (C.-H.) dankt voor de uiteenzetting, maar ziet de zaak uit een ander oogpunt. Spr. wijst af de betichting alsof een ongeoor loofde agitatie op touw gezet is. Een optocht zooals nu is nooit ge houden, wel een wandeling langs een bepaalden weg. Nü was liet een spe ciale propaganda. Spr. erkent de geva ren die er zijn om anderen te noodza ken ,te leven naar een bepaalde tradi tie. Maar daar staat tegenover dat er nu c-enmaal een stempel ligt op ons samenleven. Er is in onze wetgeving in onze regelen voor het samenleven, een zekere ordening die de Christelij ke in algemeenen zin genoemd moet worden. Daartoe behoort ook de Zon dagsrust en Zondagsheiliging. Het College is gren verantwoording schuldig, zegt de voorzitter. Spr. zal het College ook niet tot verantwoor ding roepen. Spr. stelt slechts vragen en ziet die gaarne beantwoord. Maar de meerderheid van den Raad, dank zij de samenstelling van de be volking, is samengesteld uit menscben die de genoemde Christelijke traditie willen eeren. Daaruit is ook het Colle ge van B. en VV. voortgekomen. Dat Collége moet in meerderheid, omdat zij de vertrouwensmannen van den Raad zijn, die Christelijke traditie handhaven. Zij zijn daardoor op die plaats gekomen en moeten ook daar naar handelen. Wanneer dan ook een handeling, gegrond op de wet, tweele dig kan zijn, naar de Christelijke tra ditie en niet naar die Chr. traditie dan moet het College de eerste kiezen. Dat is een recht dat de Raad heeft. Spr. heeft in de verleende vergun ning een begin gezien van het bVeken met de Christelijke traditie. Het was hier heel iets anders dan wat vroeger plaats had; een 1 Mei-optocht hier in de stad is vroeger niet gehouden. Daarom wil Spr. zijn leedwezen uit spreken, dat het College, waarin 2 Chr. Hist, leden zitting hebben, voorgezeten, door een Burg., die de Chr.-Hist. rich ting is toegedaan, deze vergunning gaf Dit is in strijd met de Chr.-Hist. be ginselen. Nu weet Spr. wel dat de Chr. Hist, beginselen toegedaan zijn, nog niet beteekent dat men het program van de Chr.-Hist. Unie onderschrijft. Maar dan vraagt Spr. nadere verkla ring. De heer Eerdmans (V.B.) inter rumpeert, betgeen door het voortdu rend rumoer dat van S.D.A.P.-zijde ge maakt wordt, onverstaanbaar is. De heer Wilbrink (C.-H.) ver volgt en zegt dat hij gaarne beginsel tegenover beginsel zal stellen. Maal ais bij dan het beginsel van Prof. Eerd mans moet afmeten naar het program van den Vrijheidsbond, dan begrijpt Sp:-. niet dat dit het beginsel is van het z.g.n. denkend deel der natie. Spr. wil nogfnaals zijn leedwezen uitspreken ,dat de Burgemeester op de ze wijze meende te blijven in de lijn van cle Christelijke traditie die hier steeds gevolgd is; Spi-, moet tot zijn leedwezen zeggen dat hij en zijn geest verwanten een andere meening zijn toegedaan. De heer Eiker bout (A.-R.) zegt het jammer te vinden dat de Burge meester bet recht v. den Raad afwijst om eeri oordeel uit te spreken over het geen heeft plaats gehad. Ook Spr. is van meening dat van de lijn is afge weken. Het was met vorige optochten steeds heel iets anders. Een wandeling van het station naar de Heerengracht b.v. is heel iets anders-dan deze betooging. Het is een novum. Daarom was bet nóodig geweest dat de Burgemeester met de Wethouders ovei'leg-pleegde. Spr. merkt op, dat t Christelijk deel der burgerij op ondubbelzinnige wijze zijn afkeuring heeft te kennen gege ven. Dat is gebleken op den avond van de Chr. Oranjeveuecniging. Wat daar demónsttatief voorviel, heeft de betee- kenis van een droefheid over het aan gedane onrecht. Als raadslid spreekt hij zijn leedwe zen uit ovèr de daad en de houding van den Burgemeester. Spr. hoopt dat de aangelegenheid opnieuw in bet College zal ter sprake komen en dat dan zal worden vastgesteld dat wel een optocht toegestaan k a n worden maar dat bet onjuist is het voor te stellen alsof dit zou moeten geschie den. Maar ook meent Spr. dat de Burge meester de S.D.A.P. geen plezier er mee gedaan heeft. Die had liever een weigering gezien. Hevige interrupties van de S.D.-le- den. De heer El kerbouf vervolgt en zegt, dat dit bleek uit de omstandig heid, dat de optocht niet compleet was. Zoogenaamd liet men de praalwagens maar weg, maar had men er wel op ge rekend? De S.D.A.P. had veel liever den vol genden dag gedemonstreerd tegen het aangedaan onrecht. Spr. constateert dat de Raad steeds tegen deze optochten is geweest. Nog bij de begrooting is 'n voorstel om der gelijke optochten toe te staan verwor pen met 19 tegen 13 stemmen. Spr. hoopt dat de Burgemeester nog een maal, evenals onze Koningin, niet zal schromen zich openlijk aan de rechter zijde te scharen. Wat hij nu deed heeft die zijde diep gegriefd. De heer W i 1 m e r (R.-K.) merkt op, dat het thans wel het weinig geschik te moment is om een kalme beginsel- uiteenzetting te geven. Maar de inter ruptie dat de R.-K. raadsleden er an ders over zouden denken dan de an dere rechsche leden noopt Spr. tot een korte uiteenzetting. De Kath. zijn het met Chr.-Hist. en Anti-Rev. eens dat de Zondag is een instelling naar God RECLAME delijk en Kerkelijk gebod. Spr. maakt onderscheid tusschen het soort van op tochten dat op Zondag gehouden en georganiseerd wordt. Wanneer die op tochten gehouden worden in den dienst van God zijn de Kath. daar niet tegen. Daar denken alle Kath. gelijk. Die gelijkheid bestaat niet ten opzirh te van het toelaten van andere optoch ten. De een wil alle ingezetenen op voet van gelijkheid behandelen de an der niet. Van Protestantsche zijde ver- oordeele men een Kath. daarin niet. Spr. is van meening dat de 1 Mei-betoo ging, waartoe vergunning gegeven is, niet moest zijn toegelaten. De heer V an E ck (S.D.) wenscht als derde partij ook iets te zeggen. Met alle kracht wil Spr. zich verzet ten tegen het beknotten van de rech ten der Sociaal-Democraten. Spr. is het niet eens met den Voorzitter, waar hij uitsprak dat hij niet en ook het Colle ge niet verplicht zouden zijn om den Raad rekenschap te geven van het Be stuur in dezen. Integendeel, spr. heeft het meermalen betoogt, een democrati scho opvatting van de taak verplicht ook tot het geven van deze inlichtin gen. Spr. ziet geen principieel verschil tusschen optochten zooals die vroeger werden verleend, en de nu gehoudene. De bedoeling is de Leidsche bevol king te doen deelen in de acctie, daar voor worden de optochten georgani seerd. Spr. wil hier meedeelen dat de orga nisatie van dezen optocht al lang was opgesteld voordat het vertrek van den heer De Gijselaar bekend werd. Spr. wil opmerken, dat uitvoering van de Zondagswet, naar den geest dier wet onmogelijk is. Belet men ook een auto om voor een kerk signalen te geven? De Burgemeester van Amster dam, partijgenoot van den heer Eiker bout, verleent wel vergunning voor optochten. Déze meent dat de samen stelling van de Amsterdamsche bevol king hem daartoe noopt. De heer Eiker bout: Maar daar mede ben ik het niet eens. De beer Van Eek vervolgt en zegt dat het ondragelijk wordt wanneer een groep ingezetenen worden gedwon gen zich te voegen naar de regelen die anderen stellen, wanneer zij daarme de in hun streven worden gedwars boomd. Een rustige demonstratie van de Sociaal-Democraten mag niet wor den belet. Spr. vindt verontwaardiging goed, maar dan mochten de Chr.-Hist. wel eens wat meer verontwaardigd zijn over de slechte sociale toestanden. Spr. kan er in komen dat men warm wordt voor beginselen ,maar dan moet men ook de beginselen van anderen eerbiedigen. De Nieuwe Leidsche Courant beweer de dat de Soc.-Dem. d.eze optochten niet noodig hebben. Daartegen gaat Spr.'s protest. Wij willen dat recht er kend zien zeg tSpr.l Wij zullen niet rusten, maar zullen krachtiger dan ooit dat propageeren! De beer Baart (S.D.) wijst er op, dat op Zondag 17 Juli te Nijmegen van Katholieke zijde een groote optocht wordt georganiseerd. De heer Wilmer (R.-K.): voor een godsdienstig doel. De heer Baart vervolgt met de op merking dat daartegen geen verzet is gekomen. De Leidsche Courant spoort zelfs de menschen aan om daarvoor te sparen. Toch zijn de Kath. tegen de op tochten van Soc.-Dem. zijde. De heer Dübbeldeman (S. D.) wil er op wijzen, dat men aan de rech terzijde niet. moet meenen de wijsheid in pacht te hebben. Er zijn heel wat socialistische predikanten in het Noor den van ons land, wier beroep op Gods Woord gepaard gaat met steun van socialistische optochten. Op 1 Mei beeft spr. 's morgens een godsdienstoefening in de Pieterskerk bijgewoond, die meer op een Chr. Hist, politieke redevoering, dan op 'n preek geleek. Zoo wordt de godsdienst ge bruikt voor een eenzijdig doel. De Voorzitter zegt noch aan den aanval van de eene zijde, noch aan de verdediging van de andere zijde zich te zullen storen. Spr.'s e.enige stre ven is om te doen zooals reeds vele ja ren gedaan is. Verschil van gevoelen zal er ook in de achter liggende jaren wel voorgekomen zijn, maar spr. voor gangers zullen ook naar beste weten gehandeld hebben. Men boude in bet oog, dat rechts regeeren niet zeggen wil de som van alle partijprogramma's volgen, maar dat een rechtsch college ook wel eens moet doen, wat men persoonlijk liever niet deed. Dan moet er een compromis gevonden worden. Spr. meent dat het leven ons in het algemeen al genoeg belemmeringen oplegt. Wij moeten zooveel mogelijk trachten die belem meringen ook voor andersdenkenden weg te nemen. Spr. ontkent ten «enenmale, dat deze optocht een novum was. In 1921 is geen vergunning gevraagd, anders zou ze ook toen gegeven zijn. Spr. kan ook nog mededeelen, dat deze vergunning ook door spr's voor ganger zeker zou verleend zijn. Wat betreft het door den heer Ei kerbout medegedeelde, over de feest- vergadering der Oranjevereeniging, meent spr. dat de verantwoordelijk heid valt op degene, wier gast spreker dien avond was. De heer M e ij n e n (weth.) wil nog op een zin uit dredo van den voor zitter wijzen, n.l. deze, dat de aange legenheid is besproken in het college na het geven der vergunning doch voor 1 Mei ,maar dat 't tot geen beslis singen heeft geleid. Daaruit volgt de conclusie, dat de wethouders niet ver antwoordelijk zijn voor het geven van 'de vergunning. Do heer Wilbrink wil nog op merken, dat hij het ernstig streven v. de sociaal democraten niet als min derwaardig zal tegenstaan, maar wij leven in een Christelijk land en onder een Christelijke regeering en daar mag nu eenmaal niet alles toegelaten worden. Spr. is voor do rechten, ook van de sociaal democraten, doch al leen voor zoover deze de rechten van alleen niet aantasten. Maar daarover zal verschil van meening blijven be staan. De heer De u m e r (C.-H.) wenscht nog te protesteeren tegen de wijze waarop de heer Dübbeldeman de godsdienstoefening van Zondag 1 Mei hier in het debat betrokken heeft. Daarna worden de besprekingen ge sloten. De Voorzitter deelt nog mede, dat een voorstel van den heer Bergers is ingekomen om de commissie voor de Bank van Leening met twee leden uit te breiden, Voorts deelt hij mede, dat B. en W. het noodig vinden om op Hemelvaarts dag de Scki ijversbrug eenigen tijd open te stellen in verbanc! met de den vol genden dag te houden groote lamme- renmarkt. Indertijd is een motie in den raad aangenomen van tegenge stelde strekking. Verwacht wordt, dat er een 15- a 20-tal schepen door de brug binnen komen. Gebeurt dit niet, dan zal er een versterkte dienst noodig zijn om de orde to bewaren, terwijl, W&nneer de schepen binnen varen kun nen, alle rustig ligplaats kunnen ne men in de haven, terwijl dan maar één man noodig' is voor de brugbedie- ning. Mevr. v. Italliev. Embden vestigt de aandacht op de vervuiling van het water, o.a. van den Nieuwen Rijn en het Levendaal. De Voorzitter zal daar de aandacht op vestigen. Mevr. Di e tri ch—de Rooy klaagt over hinder van auto's o.a. op de Bree straat voor de Turk. Daarna sluit de Voorzitter te onge veer half zeven de vergadering. GEMENGD NIEUWS. Gevaarlijke raad. Een jon ge man aldus vertelde de heer Wi. C. C. ten Velthuis, arts, aan de Lw. Crt." die voor enke.e jaren een ernstige borst'vdesonts.ekmg dooi- maakte, waarvan hij herste.de, diende zich op mijn spreekuur aan, daar liiji hoestte. Na onderzoek kon ik hem ge ruststellen 't Was slechts een voor bijgaande verkoudheid. Doch den vol genden morgen, komt zijn moeder miji onthutst he. vo gende mededeelen: dat zij haar jongen op advies van een buurvrouw een lepel petroleum had ingegeven, en of ik nu eens gauw wilde komen kijken. Zoo vind ik een jongen man, die te voren absoluut met zieic was, met uit gebreide verbranding (biaren) op bosst, rug, buik en ze.fs de bovenbee- nen, zóó ernstig, dat onmiddellijke op neming in een ziekenhuis noodzakelijk was. Deze funeste inwerking aldus de dokter van petroieum op de rnen- scheiijke huid is ons, medici,-wel be kend, maar wat baat zmks, wanneer nog i mmer buurvrouwengekiets, eigen wijsheid, waanvoorstelling en bijgeioof voor leeken zooveel bekoring hebben, dat ze.fs een moeder zich laat bepra ten om met haar kind een dolzinnige) proef t e nemen Een Uitleen-Museum. Het „Berl. Tageblatt" maakt melding van een Amer. stichting The Dayton Art Institute" w elke zich ten doel stelt het iuitleenen van schilderijen. Zooals boe ken in een biblotheek, kan men uit haar kunstverzameling schilderijen be trekken om ze een tijdlang op te hai* gen in zijn woning. Het instituut moet uitstekend wer ken. 'Menschen met kunstgevoel, maan met bescheiden beurzen, die geerr schilderijen koopen kunnen, leenen er naar keuze, 't Zijn meest kleine stuk; jes, die op deze wijze van huis tot huis gaan. Op den achterkant van ieder schil derij worden levensbijzonderheden van den schilder vermeld en een lijst van boeken, waarin men iets kan vinden, over zijn werk en over de Amerikaan sche kunst in het algemeen. Ook de verkoopprijs staat er op. Wie gaarne zulk een stukje in eigen dom heeft, kan het koopen, zoo noo- iclig op afbetaling. De schilder ont vangt dan den volledigen prijs. Behalve een menigte kleine schil' Iderijen werden de laatste drie jaren] look grootere, door bemiddeling, van; het instituut verkocht, en dat nog well in een stad, waar vroeger niet de mini s.e beiangstelLng. voor kunst gevonden, werd. Bovendien beschikt de instelling over een expositiezaal, waar, dank zijl de vrijgevigheid van kunstenaars, ver1 ziamelaars en museumleiders, tentoon 'stellingen worden gehouden, die omi de paar weken worden verwisseld1. Deze tentoonstellingen bevatten wer ken van grooten omvang, die niet in circulatie kunnen worden gebracht. En en ander heeft veel succes. Tegen malar ia m u gen. Het Ned. Tijdschr. v. Geneeskunde bevat eenige gegevens over de bestrij ding der malariamuggen door middel van uit vliegmachines gestrooide ver giften. Door het toenemen van de muggen werden in 1926 in Quantico maatrege len genomen om deze plaag grondig!1 te bestrijden. Sinds 1917 had men getracht dei broedplaatsen der muggen te verdel gen door drainage en gebruik v. olie Deze maatrege'en verminderden wel de muggen, maar deden de malaria niet verdwijnen. De omgeving van Quantico is zoo danig, dat door talrijke stilstaande wa terpiassen en moerassen -gelegenheid te over is voor de muggenproductie. In 1926 heeft men nu de bestrijding! ter hand genomen door Parijsch groen van uit Vliegmachines over het land te verspreiden. Het bieék in een hoo veelheid van 1 pond per acre een. goed middel te zijn voor de verdelging van de anopheies bij alle soorten van plantengroei, van dicht begroeide mos rassen af tot open plassen. Op andere muggensoorten iiad het geen invloed. Bij een windsnelheid van -4 mijlen per uur en vliegende op een hoogte van 100 voet of lager had een 26 pet opiossing van Barijsch groen een gun stuge werking; bij groenere windsnel heid en op grootere hoogte vliegend! was een 50 pet. opiossing noodig. In den meest intensieven broedtijd is hei noodig om eenmaal per week de bèhandeiing toe te passen. Moordaanslag. De recht bank te Arnhem heeft gisteren uit spraak gedaan in de zaak tegen W van L., te Kootwijkerbroek, clie te recht had gestaan wegens het pjegen» van een moordaanslag- op zijn vrouw onder Schaarsbergen, gemeente Arn. hem. Verdachte werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf; de eisch was een jaar. v. L. is thans in voorloopige hech tenis wegens een opnieuw op zijn vrouw gepieegden moordaanslag. Verduistering. De recht bank te Arnhem heefc gisteren M. van der G., gemeentesecretaris van Hum Qieio en Keppel wegens verduistering van gelden, die hij in zijn functie on der zich had, overeenkomstig den eisch, tot zes maanden gevangenis straf veroordeeld. De Utrechtsche rechtbank heeft gisteren den 39-jarigen J. de' IC te Zeist, depothouder der N. V. Zeeuw sche voeder en kunstmesthandel, we gens verduistering van f 14.00& 'ten nadeele van deze vennootschap, ver oordeeld overeenkomstig den eisch tui 8 maanden gevangenisstraf. Overreden. Men meldt uit Rijssen: Op den onbewaakten overweg i>p het traject Rijssen-Wierden, geraakte het 9-jarig dochtertje van den heer G. D. onder den trein. Deenijk verminkt werd het kind op genomen, het overleed kort daarop Maandagavond is onder Diepen veen, de ruim 60-jarige heer A. P. uit Deventer door den trein, die om 8.17 van Deventer naar Zwolle ver trekt, overreden en gedood. Branden. Te Houthem ont stond brand op de hoeve van de gebr. Leufkens. In ëen zeer korten tijd brandde da boerderij totaal uit, meldt 't Lw. D. Twee kalveren en een aantal biggen kwamen in de vlammen om. De vlam men grepen zoo hevig om zich heen, dat er geen kans geboden werd om iets van den boedei te redden, zoo dat 't aanwezige geld ook door da vlammen verteerd werd. Kortsluiting is allerwaarschijnlijkst de oorzaak. Verzekering dekt de scha de. De brandweer arriveerde, toen- alles reeds uitgebrand was. Te Baarlo ontstond gistermiddag: brand bij den smid H., Het bovenhuis, brandde geheel uit. Uit het beneden huis konden de meubelen nog gered worden. De oorzaak is onbekend. Een en ander is tegen brandschade ver zekerd. Inbrekers. Door een bedriegö Idjk telegram werd de slager M. te Zeist naar Utrecht gelokt, daar her heette, dat aldaar een familielid een auto-ongeluk was overkomen. Tijdens de afwezigheid van den slager werd in zijn woning ingebroken De daders vonden evenwel niet veel idaar de slager zijn geld1 bij' zich had gestoken. Alleen de toonbanklade be vatte geld en de dieven maakten zich van een bedrag van ongeveer f 10 meester. In zijn huis teruggekeerd, ontdekte de slager onmiddellijk, dat tijdens zijn afwezigheid ongenoode gasten een be eoek aan zijn woning hadden gebracht Hij deed; aangifte hiervan en kor ten tijd later werden te Utrecht de twee daders aangehouden, die tot de (bekenden van den slager behoorden. Later werd nog een derde persoon» (gearresteerd, die zich schuldig moeti hebben gemaakt aan het verzenden- van het misleidende telegram. Een bloemstuk. Op de eer ste raadsvergadering na de geboorte van den lOO.OOQsten' Groningen, wer- den B. en Wl verrast door een fraai bloemstuk. Op een veld van lila viooltjes, om geven door rose bloemen, was in win te violen het cijfer 100.00Ü aangegie- ven. Het bloemstuk was geschonkendoon Iden bloemist? Reede aldaar. Doodelijketrap. Bij het ver richten van werkzaamheden op het! Tiand kreeg de landbouwer V.. te Mey el, een trap van_ zijn paard teqen dcJ 'borst. Korten tifcl later is de man; aan zijn venvondingen overleden. De autodiefstal1. De man,, die Zondagavond te Zandvoort is aan gehouden als verdacht van diefstal1 van een auto te Scheveningen, heeft! bekend. De auto is Maandag- aan den eig« Tiaar terug gegeven. In het ongestoord bezit van zijn' Fordie zou de eigenaar zich echter* nott n*et mogen verheugen. Want toen hii Maandagavond met) zijn herkregen Fordie een tocht ie zot* maken, werd hij, niet ver van ziin wei ning door een agent aangehouden, dia van den diefstal kennis had gekregen. De zaak was echter snoedig ongelost. INGEZONDEN. 'e.l Mijnheer de Redacteur, Mag ondergeteekende een klein plaatsje in Uw blad, naar aanleiding van het. ingezonden uit Lisse, dat on derteekend was met: Een niet ontbin dend element der S. G. P. De schrijver beweert daarin dat Ds. Kersten op de jaarvergadering te Rot terdam, wel een uitspraak zou toegela ten hebben over het handiiavèn van candidaten-, die vrouwen opwekken te gaan stemmen, als een ander, wie dan ook, die vraag maar gesteld had. Dat Ds. Kersten nu geen uitspraak toe liet, geschiedde, volgens de meening V£n den schrijver, alleen omdat ik al te scherp en al te persoonlijk optrad Aangezien dit een beschuldiging is aan mijn adres en in cle tweede pladts deze voorstelling van zaken mislei dend is, verzoek ik den inzender be leefd eens te zeggen, wanneer ik in 't debat over deze kwestie te scherp en te persoonlijk geweest ben. Ik hoop, ge achte Redactie, dat U hem hieivoor een plaatsje in Uw blad zult afstaan. Wanneer de schrijver dit antwoord gegeven heeft, liefst met zijn naam on- derteèkend, opdat we met open vizier strijden, mag ik misschien nog wel eens bij U aankloppen om plaatsruim te. Inmiddels verblijf ik in afwachting, Hoogachtend, Uw dw. W. .TIMMERMAN. I\rabbendijke, 7 Mei 1927. Scheepstijdingen. ÜUJL.iiANiiAiuZ.ltlAA-L.lJH. LOCH MONAR, Van'cr. n. Rott, 7 te San Francisco. BOSCHD1JK, 9 v. Rott. te Phila delphia. aNDIJK, B. Blanca. n. Bremen. 9 v. Las Palmas. KINDERDIJK, Vancr. n. Rott, 8 v. Los Ange es. BEEMS'l ERDIJK, 10 v. Galve ston te Rotterdam. MOERDIJK, Rott. n. Vancr., 8 v. San Francisco. SPAARNDAM, Rott. n. N. Orle ans, 7 v. Tampico. BREED1JK, Rott. n. Montreal, 8 375 mijl W. van Valentia. MAASDAM, 10 v. Rott. n. N. Orle ans. BURGERSDIJK, 10 v. Rott. naaï New York. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. BILDERDIJK, thuisr., 9 te Genual GORONTALO, 10 v. Rott. te HanJ burg. JAGERSFONTEIN, thuisr., 10 v. Algoabaai. KLIPFONTEIN, thuisreis, 10 te Zanzibar. HOLLAND—^WEST- AFRIKA-LIJN. ALBIREO, uitreis, 8 v. Kongo n. Libreville. CERES, thuisr., 9 v. Las Palmas. HELDER, 10 v. W. Afrika te Art sterdam. MINERVA, thuisr., 14 te Monro via verwacht. TEXEL, thuisr., 10 te Accra. i| KON. HOLLANDSCHE LLOYD. MONTFERLAND, 9 v. Rott. t« B. Ayres. ZEELANDIA, uitr., p. 10 Fem. Noronha ROTTERDAMS"HE LLOYD. TABANAN, uiw., p. 9 Sagres. i MERAUKE, thuisr., 10 v. Sues. TOSARI, thuisr., p. 10 Gibraltar. BUITENZORG, thuisr., 10 v. Lrv PALEMBAN.G, 10 v. Rott. te Ba tavia STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. VONDEL, 10 v. Amst. n. Batavia» JO'HAN DE WITT, uitr., 10 te .Sa'bang. KRAKATAU, thuisr., 9 v. Sabang. P. C. HOOFT, thuisr., 9 v. Sa'oang PRINS DER NEDERLANDEN, uitr., 10 te Pt. Said. VONDEL, 10 v. Amst. n. Bat. i SAPAROEA, uitr., 9 v. Suez. RONDO, thuisr., p. 8 Perim. SEMBILAN, thuisr., 9 v. Djeddafc. SIMALOER, thuisr., 9 v. Genua. KON. PAKETVAART MIJ. tV. HEUTZ, 6 v. Medan. i SAWAHLOENTO, 8 v. Medan a. .Rangoon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6