wüt DE BUIEN ZEGGEN. 'kerk en school. quick quaker feuilleton. dorpstooneelen. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 11 MEI 1927 I TWEEDE BLAD. Op de Raadstribune. Toen wij Maandagmiddag de ge- meenteraadszaal betraden, hoorden wij al dadelijk de verwachting uitspre- jken, dat het College in een middag- zitting niet zou klaar komen. Die vrees want het werd als zoo- j'danig uitgesproken is niet vervuld. jDe Raad heeft in een extra lange zit- iting kans gezien om een agenda van 21 punten, met een vol uur geheime zitting en een drietal interpellaties, in leen middag af te dóen, zij het dan ook dat daarvoor 4J£ uur noodig was. De benoeming van een Rector van het Gymnasium ging blijkbaar niet zoo gemakkelijk. Dat. bleek uit de stemming, die sterk verdeeld was, [1713, met nog enkele stemmen bui ten de aanbeveling van het College. Vele nog al belangrijke punten gin gen ook nu zonder bespreking onder iden hamer door. Dit bewijst dat een zoo groot College als de Gemeenteraad 'eigenlijk niet in staat is om het fijne raderwerk van de gemeentelijke huis- ihouvling tot in bijzonderheden te be- Iziem Enkele voorname punten worden lock nog aangesneden. Zoo bad de heer Van Eek o.i. terecht bezwaar te gen de tolverhooging van het Leidsche Hek. Alleen wij gclooven dat de heer Van Eek hier op het terrein van den localen wetgever wilde doen uitvech ten, wat allang een nationale zaak is geworden. Het denkbeeld van den heer Eerd- mans, om de taak van de Commissie voor de Financiën uit te breiden tot een bemoeienis met alle financieele aangelegenheden, ging niet op. Hoewel verschillende raadsleden de princi- pieele 'bezwaren van den heer Eerd- jmans deelden het voorstel werd |met 16 tegen 15 stemmen verworpen, [terwijl de vorige vergadering cle stem- jmen. staakten kon men niet met de praktische oplossing accoord gaan. I-Iet betasten van de Commissie voor cle [Financiën met een dergelijke contro- I loerende bevoegdheid, gaat nu een- hnaal niet. Dat zou of remmend wer- ;ken op den gang van zaken, of liet loopt toch op niets uit. De fouten die er zijn en wij wezen daarop reeds .•herhaaldelijk. moeten radicaal ver beterd worden; het stelsel moet ver- I anderen. De Leidsche Katoenmaatschappij krijgt vaprloopig de begeerde lucht brug nog niet. Het komt ons voor, dat I ooit hier aan de voorbereiding wel iets te kort schoot. Wanneer de Raad door gaand nog al gemakkelijk belangrijke .aangelegenheden laat passeeren, dan jkom,t het Dagelijksch Bestuur er spoe- dig toe, om het van alle kanten bekij ken van een voorstel, na te laten. Zoo ook hier. Men had deze bezwaren kun. nen verwachten. Daarom ware het o.i. gewensc/at geweest reecis bij voorbaat die in. bet voorstel te bespreken. Nu Ikost h'et dubbel tijd, cle firma moet lang d achten enja, er zijn ten op zichte van den Raad ook nog wel be- I zwarfm. Zr^r hardhandig, maar niet onver diend, werd de heer Knuttel hierbij door den heer Huurman op zijn num mer gezet. Een sociaal-democraat en jZüfcer een communist pleegt gewoon lijk geen blad voor den mond te ne- j uien of b andschoenen aan te trekken |voor ze. iets zeggen of doen, maar dat heeft grenzen. Een gevoelige stomp als de grens wordt overschreden, kan jgeen k.waacl. Ncwrii de .zeer belangrijke begroo- tings-wijziging (af- en overschrijvin- geril} noch de vaststelling van het ver- mef ïigvuldigingscijfer noopte tot eeni- ge opmerking, wat onze opmerking hierboven rechtvaardigt. Waarschiinlijk zat bij die punten de Spanning van bet slot der vergadering al in de lucht. Zoo ook gingen de vragen van cle heereïi Knuttel en Sijtsma wat sneller er d'oor dan in normale gevallen viel te verwachten. De heer Knuttel zal nog eenig geduld moeten oefenen. De Wethouder had schoon gelijk, dat hij de cijfers en de gegeven feiten wel eens na wil zien. Daarna kregen wij de vragen van den heer Wilbrink over de vergun ning voor de 1 Mei-betooging met een storm van interrupties over en weer. Het leek een oogenblik alsof we mid den in een begrootingsdebat zaten. Wij komen morgen daarop terug en besluiten nu met cle opmerking dat in terrupties als: „een afspraak" ('t ging tegen den heer Eikerbout, toen deze sprak over de feestvergadering der Oranjevereeniging) naar onze meening de mentaliteit- van sommige socialis ten aangeeft. Toch weer een nieuwen jaargang. Bij den aanvang van den 5en jaar gang van Ons Schild schrijft de heer Grotenhuis; Met dit nummer zijn w.e weder een nieuwen jaargang ingetreden. Wij verheugen ons er hartelijk over dat een oplossing gevonden is, en „Ons Schild" zal blijven verschijnen. De vrees toch dat wij „Ons Schild" zouden moeten missen, was allerminst onge grond. De drukker, die van den begin 21 e aan ons blad bad verzorgd, name lijk „Ed'c'a." te Hoorn, meende ver plicht te zijn zoodanige financieele cischen te stellen, dat daaraan niet door ons kon worden voldaan. Zoo ongeveer terzelfder tijd dat wij deze mededeeling ontvingen, lazen wij in een der jaarverslagen van een onzer Chr. Bonden, dat cle Drukkerij van de Chr. Arbeidersbeweging o.m. daarom van zoo groote beteekenis was omdat nu gedaan kon worden wat an ders moest nagelaten. Zoo gaven de Chr. Besturenbonden te Dordrecht, Rotterdam en Den HaagLeiden een eigen orgaan uit, hetgeen slechts mo- gplijk was omdat de Chr. Vakbewe ging een eigen drukkerij had en ge noemde hl aden op deze drukkerij ge drukt werden. Welke gevoelens zich toen van ons meester maakten laat zich licht verklaren. „Ons Schild" is in de kringen der Clu*. georganiseerde arbeiders te Lei den graag gezien; wordt graag gelezen en trekt steeds meer belangstelling ook buiten onzen kring. Hierdoor wordt het. organisatieleven steeds ge zonder en de belangstelling in ons werk grGoter. Er komt. meer medele ven, meer waardeering voor het werk dat de oganisaties doen. Dat is van groote beteekenis voor alle bonden die in onze goede stad afdeelingen hebben. Zóó gezien is dus de uitgave van „Ons Schild" voor vrijwel alle bonden van belang. Bovendien is het van niet te onder schatten beteekenis dat wij als bestu renbond een eigen orgaan hebben. Wij kunnen tot. onze menschen, die wij toch als Best.Bond niet steecis ter ver gadering kunnen oproepen, spreken, wij kunnen hen inlichten over verschil lende" zaken van plaatselijken aard. Wij kunnen hen bekend maken met het standpunt clat onze Best.bond in neemt in verschillende aangelegenhe den, niet alleen voor wat onze vakac tie aangaat, maar ook wat betreft de dingen die voor onze beweging van be lang zijn en'geschieden in de Raad zaal, wat er geschiedt voor de uitge trokken werkloozen, enz. Wij kunnen hen meer principieel scholen en op- kweeken tot goecle, principieele strij ders. Ook van deze plaats willen wij daar om onzen nieuwen Drukker hartelijk dank zeggen voor de bereidwilligheid waarmede hij ons is tegengetreden. Voor de aanbieding, waardoor het ons ook financieel mogelijk was het voort bestaan van „Ons Schild" te verzeke ren. Moge de samenwerking tusschen Drukker en Redactie steeds zijn van de aangenaamste soort. Dan zal ,*On? Schild" nog tot rijker zegen gesteld worden. GEREF. KERKEN. Beroepen, te Schiedam; C. v. d. Woude, te Gonredijk. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal, te Vlaardingen: M. Hof man, te Krabbendijke; en H. Kieviet, te Veenendaal. BEVESTIGING. INTREDE EN AFSCHEID. Zondag deed Ds. J. T o n k e n s, over gekomen van Bergum, zijn intrede in de Geref. Kerk te Epe, na des morgens bevestigd te zijn door Ds. E. v. d. Laan van Anjum. Als tekst had de bevesti ger Coll. 4 17. Ds. Tonkens sprak des middags naar aanleiding van Coll. 1 28 en 29. Toespraken werden gehouden tot den bevestiger Ds. v.Jd. Laan; den consulent Ds. Doorn, uit Heerde; den Kerkeraad van Epe en de Financieele Commissie; de afgevaardigden van de Kerken van Apeldoorn en Heerde; den Burgemeester en den Secretaris der Burgerl. Gemeente; het personeel der Chr. School, enz. Ouderling Mulder sprak namens den Kerkeraad den nieuwen leeraar toe en verzocht tevens de gemeente toe te zingen de zegenbede uit Psalm 134. De Consulent Ds. Doorn heette Ds. T. wel kom namens de classis Apeldoorn en de Kerk van Heei'de. Ook één der afge vaardigden van de Kerk v. Apeldoorn sprak namens die Kerk, terwijl de bur gemeester, de heer Van Walsum, den nieuwen leeraar dankte voor de tot hem gerichte woorden. Ds. J. Offer s, overgekomen van Laar (graafschap Bentheim) deed Zon dag intrede in de Geref. Kerk te Berli- kum, na des morgens bevestigd te zijn door Prof. H. Bouwman, te Kampen, die tot tekst had Coll. 1 27b en 28. Na de bevestiging werd den nieu wen leeraar Psalm 1343 staande toe gezongen. Des middags verbond Ds. Offers zich aan zijn gemeente met een predi katie over i Koningen 8 57 en 58. Toe spraken werden gericht tot Prof. en mevr. Bouwman, Ds. Boes als consu lent en verdere vertegenwoordigde Kerken. Voorts tot den Kerkeraad, hoofdonderwijzer en personeel, Jongel. ver., en in het bijzonder tot de commis sie van administratie en de Meisjes- vereeniging. Namens den Kerkeraad sprak de heer S. v. d. Hout, waarna den nieuwen leeraar Psalm 20 :1 staan de werd toegezongen. Ds. Boes sprak hierna namens de Kerk van Beetgum en de classis en Ds. Keuchenius na mens de Kerk van St. Jacobiparochie. Ds. J. A. R a d i x, die met ingang van 1 Juli a.s. eervol emeritaat ver kreeg, zal Zondag 29 Mei a.s. afscheid nemen van de Ned. Herv. Kerk te Soes terberg. Den 19den Juni hoopt cand. J. d e W it zich aan de Ned. Herv. Kerk te Volenkove te verbinden. Als bevesti ger treedt op Ds. L. D. Poot, te Haar lem. DE GEREF. KERK VAN NIJEMIRDUM EN Ds. S. P. VERMEER. Naar de Stand, verneemt is de Geref. Kerk van Nijemirclum een proceduret begonnen 'tegen Ds. S. P. Vermeer, die nog de pastorie dezer gemeente be woont, ojn daardoor te verkrijgen de inbezitstelling der pastorie. Ds. Ver meer is tegen Donderdag a.s. gedag vaard voor de rechtbank te Leeuwar den. TOT DE EVANGELIEBEDIENING TOEGELATEN. Het Provinciaal Kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk van Groningen heeft tot de evangeliebediening toegelaten den heer H. P. L. Furnee, candidaat in de godgeleerdheid te Utrecht, wonen de ,te Hardenbroek, bij Driebergen. Het Provinciaal Kerkbestuur%van Noord-Brabant met Limburg heeft tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten den heer A. Noorman, theol. cand. aan de universiteit te Lei den, wonende te Utrecht. DE GEREF. KERK VAN HAARLEM. De nieuwe Geref. Kerk aan den Klop pei'singel te Haarlem zal worden in gebruik genomen op Zondag 19 Juni a.s. Men hoopt ook tegen dien tijd met het nieuwe orgel klaar te zijn. BLIJFT Ds. BöRGER IN GOUDA? Er heeft zich te Gouda een voorloopig comité gevormd, dat wil trachten Ds. Borger, die binnen afzienbaren tijd de Ned. Herv. Kerk als Predikant zal ver laten, voo rGordi te behouden. Hiertoe is tegen as.. Donderdagavond in de Réu- nie een openbare vergaderiag uitge schreven. KRISHNAMURTI WEER NAAR OMMEN? Dr. Annie Bessnt en de heer J. Krish- iiamurti zijn Zen dag aan boord van het s.s. „Republic" te Plymouth aangeko men uit Caliternië, wasr ze een kolonie hebben gesticht voor de totstandkoming van een nieuw soort beschaving. Dr. Besant zal het congres presides ren van het Theosophsich Genootschap, (dat in de eerste week van Juni te Lon (den zal worden gehouden. Ook zal ze in 'die maanden in Queen's Hall voor drachten houden over Godsdienst. On iderwijs en Economie. 'c Is nog niet zeker of Krishnamurti eenigen tijd te Lenden zal blüven, of dat hh' naar het kasteel Eerde bij Ommen zal gaan, waar hij in Augustus een con gres zal preside eren van de Ster van het Oosten. PEREMPTOIR EXAMEN. Door de Classis Woerden der Geref. Kerken is peremptoir geëxamineerd en tot de Evangelie-bediening toegela ten, cand. D. Nauta, beroepen predi kant te Woubrugge. GIITEN EN LEGATEN. In den loop der vorige week ontving de Kerkeraad der Gereformeerde kerk v. Giessen-O.udekerkGiessen-Nieuw kerk een kostbaar doopvont ten ge schenke. Het onderstel dat van zwaar eikenbout is, i9 ingelegd met ebben hout. Schaal en deksel zijn zwaar ver zilverd. BINNENLAND. BEZOEK VAN H. M. DE KONIGIN- MOE0ER. H. M. de Koningin-Moeder bracht gisterochtend een bezoek aan het Doof stommeninstituut „Effatha", te Voor burg, alwaar zij met klein gevolg in een tweetal auto s te circa 11 uur arri veerde. H. M. werd aan den ingang der school ontvangen door den direc teur der inrichting, den heer A. van Holten, die H. M. rondleidde bij de be zichtiging der klassen. Te kwart voor twaalf verliet H. M. het instituut om vervolgens een be zoek te brengen aan het internaat op „Arendsbergalwaar de hooge be zoekster werd ontvangen door den va der en de moeder van het buis, den heer en mevrouw Groenenberg. In de bestuurskamer werden veiverschin- gen aangeboden, waarna H. M. te circa half een het gebouw verliet. Bij den afrit aan de school stonden alle kinderen langs het gebouw opge steld, H. M. vroolijk toewuivende met oranje-vlaggetjes, terwijl bij het verla ten van het internaat door een der meisjes bloemen werden aangeboden. EEN VERKLARING VAN OUD- MINISTER COLIJN. De correspondent van de N. R. 'Crt. te Brussel schrijft: De Antwerpsche Neptune publiceert in liaar nummer van Zondag eén in terview van een barer medewerkers met oud-minister Colijn, dat in hoofd zaak een pleidooi was voor den üniver seelen vrvijhandel, doch waarin ook enkele paragrafen gewijd zijn aan de verwerping van het Nederlandsch-Bel- gische verdrag. De heer Colijn zou zich o.m. uitgelaten hebben als volgt; „Ge vraagt mij naar mijn oordeel over de verwerping van het Nedër- landsch-Belgisch verdrag. Wat kan Ik nog voor nuttigs toevoegen aan alles wat daarover reeds is gezegd? Het is Rotterdam, dat Je oppositie heeft gevormd: de kwestie der tichel dereserves had ronaom Je oppositie van Rotterdam al de andere opposities gegroepeerd, want zij was niet st<*rk genoeg om het verdrag te kunnen icen verwerpen. Dezer dagen besprak men de moge lijkheid van het ver/.oeken om le tus- schenkomst van Engeland en Frank rijk. Dit zou betreurenswaardig zijn. België en Nederland moeten dit pro bleem onder elkaar oplossen. Onze bei de landen hebben te zamen geleefd en gewerkt en zijn te zamen vooruit ge gaan; het is dus logisch, dat zij ook in AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 11 Mei 1927. In de N. R. Crt. komt een artikel voor over Godsdienst en Lichaamscul tuur waarin houtweg gezegd wordt dat in orthodox-Christelijke kringen duchtig wordt meegedaan aan Char' leston en Jazzband. Een beschuldiging, die, in de alge meenheid, zooals daar gegeven, na tuurlijk niet waar is. Maar of er zich hier en daar niet een enkel geval heeft voorgedaan. Ik zou het niet durven ontkennen. Met name de keuze van onze mu ziek mochten wij dunkt mij wel eens met meer zorg doen. Onze feestelijke bijeenkomsten moeten zich onderschei den van die waar men niet meer hecht aan de Chr. traditie. Nu is er helaas bij ons een neiging om in de kunst, ook de muziek, meer naar de kunst dan naar het beginsel te vragen. Mij dunkt een krachtige waarschu wing, zoon beschouwing in de Liberale Pers. OBSERVATOR. RECLAME VLUGKOKEND HAVERMOUT gaat in 3 tot 5 minuten. het huidige geval elkander zoeken te verstaan. Nederland moet tot België zeggen: Gij zijt een souvereine staat geworden, en onze belangen evenals de uwe zijn zoo belangrijk als die van Frankrijk of Groot-Brittannië. En in een zoo belang rijke kwestie moet men de tusschen komst van een derde mogendheid niet wenschen. YVilt ge mijn oordeel hebben over dr mogelijkheid van een internationalisa tie van de Schelde? Waartoe kan het dienen, nieuwe .moeilijkheden te schep pen? Het. regime der Schelde is go-K opgevat en het mag niet gebeuren, da: zij een oorlogsterrein worde. Men mar. niet uit het oog verliezen, dat wij, het geen wij aan België toelaten, ook aar de andere landen zouden moeten tce staan. Zou dit, meent ge, een goeir oplossing zijn? Ik voor mij denk he: niet". DIENSTREGELING NED. SPOOR WEGEN. De Officieele Reisgids en het Diens' regelingsbiljet zullen Donderdag 11 Mei a.s. verkrijgbaar zijn. De Gids dei Buitenlandsche Verbindingen zal Za terdag 14 Mei a.s. bij den stationsboek handel, de stations en reisbureaux ve. krijgbaar zijn. In deze dienstregeling zal voor he^ eerst de 24-uurs-tijdrekening in toepa sing worden gebracht. TEGEN HET HUURKOOPSYSTEEÏC In de gisteren gehouden vergaderin van de Kamer van Koophandel en Fr brieken voor Haarlem en Omstrekei werd een voorstel om een subsidie va vijftig gulden te verleenen aan het E: peranto-congres, verworpen. Voorts kwam aan de orde een mot waarin de Kamer het huurkoops* steem ten sterkste ontraadt en haar oordeel uitspreekt, dat ook overheid zich van deze wijze van vr koopen behoort te onthouden. Nadat eenige ingediende amenc menten verworpen waren, werd d< motie aangenomen. NED. CHR. GYMNASTlEKVERBON Het gaat het N.C.G.V- den laatste., tijd wel naar den vleesche: regelmatir neemt het aantal leden tce en afschxtj vinge nkomen al he&i weinig voor. Met de toetreding van de D.O.K. te Aalten s.eeg ent aantal aangesloten ver- eenigingen tot 45. Typeerend is, dat het vooral ook der laaisten tijd veel ve: senigingen zijn ui kleinere plaatsen, die toetreden, daa: hiier neg heel wat te bereiken is. De ze, meest kle.ne vereenigingen, hebber wellicht ook het meest aan het Verbond 132) —0— Herman Wenkte Trien vergeefs te j zwijgen. Hij vreesde, dat zijn vader wellicht toornig zou worden. Deze echter zeide geheel gelaten: „Gij kunt gelijk hebben. Maar anders zou het nu toch niet zijn, zoo of zoo. Dat geloof ik niet.%— Adieu, Herman, houd u.goed!" „Adieu vader, schrijf mij toch spoe dig wat gij wilt beginnen en als gij Igeld noodig hebt, schrijf bet mij dan ook." „Ja, 't is goed." Langen tijd staarde Lotz zijn zoon na. En toen de gestalte van Herman om den hoek verdwenen was, opende hij het raam, om nog naar den zich (Verwijcierenden voetstap te luisteren. XIX. Het woud droeg het rood-bruine kleed der lente. Door het groenende kreupelhout huppelde de goudvink. Hij verheugde zich, dat eindelijk de strenge winter voorbij was. Mét het ruischen'van het van de hergen neer- dartelende water mengde zich het wel luidende lied der meerle. Op de weide aan den ingang van (Hartenhausen van de zijde van Gla- denJberg was de geheele dorpsjeugd verzameld. Zij vermaakte zich met paascheieren. Vooral met het „knut- sen" hield men zich ijverig bezig; bo venkant op bovenkant en onderkant op onderkant, „knutste" de een op het ei van den ander. Gelukkig hij, die een ei had met een sterke schaal. Hij won een rijken buit, want alle eieren, waarvan hij met het zijne de schaal brak, behoorden hem toe. 'Wee echter hem die bedrog gepleegd en zich een zoogenaamd pik-ei gefabriceerd had, door een voorzichtig uitgeblazen ei met heet pik vol te gieten. Met schimp en schande werd de bedrieger van de speelplaats verdreven. Daarbij vlogen zachte eieren klets, klets hem achterna. Van tijd tot tijd dansten de meisjes in den rei, en hoewel het eerst April was, zongen zij luid en vroolijk: „De Mei is gekomen, het al groeit en bloeit Die wil, blijve thuis nu, in zorgen geboeid, Wij zingen en jub'len, de Mei is in 't land, Nu blijde gestoeid en gedanst, hand aan hand." Volker stond aan den zoom van het bosch, dat, nabij het. dorp in de rich ting van Gunthersberg de berghelling sierde. Hij luisterde naar de talrijke stemmen, welke in de heerlijke lente lucht waren ontwaakt. Hij staarde naar liet stille kerkhof, aan de andere zijde van het dal. Daar was het graf van zijn moeder. Gisteren had hij er een wilden rozenstam op geplant, dien hij veredelen wilde. Hij overdacht den tijd, in Hartenhausen doorgebracht. Wat had hij in dien korten tijd al niet ondervonden! Vijandschap en misken ning, leed en eenzaamheid! Het was hem droevig te moede. Dan echter rees een troostrijk beeld in zijn ziel op, het beeld van het meisje, dat hem dierbaar was. Hij zag haar voor zich staan als dien morgen, toen zijn moeder gestorven was. Toen was zij, evenals anders, stil binnenge komen. Stil had zij hem de hand ge drukt en met hem aan het sterfbed geweend. Stil was zij heengegaan, en sinds dien tijd had hij haar m *t ge heel niet meer gezien. Het scheen hem als ontweek zij hem angstig. Toen hij naar het huis barer ouders gegaan was, om haar te bedanken en haar hot aandenken zijner moeder te over handigen, was zij niet thuis geweest. Heden echter was Volker door een toeval te weten gekomen, dat zij naar Gunthersberg was, om aan een peete kind paascheieren te brengen. Heden moest hij haar spreken. Langzaam schreed hij langs het smalle voetpad tusschen de beuken bergopwaarts. Dikwijls stond hij stil, hij meende haar stap te hooren. Zijn hart klopte hoorbaar van blijde verwachting. Een eekhoorntje huppelde over het voetpad, zat een oogenblik stil en zag met nieuwsgierige oogen naar den een zamen wandelaar, om dan bliksem snel langs een boomstam omhoog te klimmen. Eindelijk schemerde in de verte een donker kleed tusschen de boomen. „Zij is 't, zij is 't zij is alleen!" Met vluggen stap ging Volker het meisje tegemoet. Hoe dichter hij ech ter bij haar kwam, hoe langzamer zijn stap werd. Ook .Margaretha vervolgde in aarzelende verlegenheid haar weg. Eindelijk bleven zij voor elkander staan»en reikten elkaar de hand. Van aandoening vergaten zij geheel elkan der met een woord te begroeten. Zwijgend schreed Volker een tijd lang naast het meisje voort. Dan bleef hij staan en begon met stokkende stem: „Margaretha, ik heb u nog in 't gehëel niet bedankt voor al wat gij aan mijn moeder gedaan hebt. Zoo lang ik leef, zal ik dit niet vergeten." „Ik heb 't gaarne gedaan," antwoord de zij zachtjes. „Moeder heeft voor u ook een aan denken achtergelaten, ik heb 't mee gebracht, dit halssnoer." Geheel verward sprak Margaretha: „Hoe kan ik zooiets aannemen, neen, dat komt mij niet toe." „Margaretha, dit halssnoer heeft eens mijn vader aan mijn moeder als bruidsgeschenk gegeven. Weet gij nu, waarom moeder het u toegedacht heeft en wilt gij het nu nog niet aannemen? Nu sloeg Margaretha de oogen op en zag hem aan met een blik vol liefde en overgeving. „O gij" en hij omvatte haar en zij verborg haar hoofd aan zijn borst, ei hij streelde haar de gloeiende wangen. „Margaretha, bemint gij mij?" Zij antwoordde niet, maar zij neigdr hem haar liefelijk aangezicht toe ei hunne lippen ontmoetten elkander ii den eersten, heiligen kus van maag delijke liefde. Nu daalden zij langzaam den berf af. Hij had zijn arm om haar schouder geslagen, en zij leunde met haar hoofö tegen zijn borst. Voor hen uit ging on- zichtbaar een wonderbare vrouwenge stalte het Geluk;, bijwijlen wendde zij 2icli om, en de weerglans barer stralende oogen viel in het gelaat der twee geliefden. Het lied van den leeuwerik boven In den blauwen hemel en het- geruisch van den wind in de boomkruinen en de zang der meerle in de haag en de kinderstemmen in het dal. alles was ééne harmonie met de jubelende vreug de in het hart der twee beminden. En zij spraken met elkander, wat ge lieven altijd met elkaar gesproken heb ben hoe wonderbaar het toch was, dat er zoovele jaren waren heenge gaan, zonder dat zij elkander gekend hadden, en dat het nog wonderbaarder was, dat hupne'wegen elkaar ontmoet hadden, en wanneer het geweest was, dat de een zijn hart aan den ander geschonken had. Onder ween en en lachen vertelde Margaretha de gebeurtenissen aan het sterfbed der moeder en zij zegenden de gedachtenis der gestorvene.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5