NIEUWE LEIDSCHE COUR ANT VAN MAANDAG 9 MEI 1927 DAG-AGENDA. Dinsdag 10 Mei, 's av. acht uur Stadsgehoorzaal: Oratorium „Francis- cus". 1013 Mei. Gebouw Raoenb 131: Ba zaar v. d. Leidsche Kweek- en Bewaar school. Geopend: 2—5 en 7—11 uur. Woensdag 11 Mei, 's av. acht uur. Openb. Verg. der A.R. Kiesver. Spr. I>r. .T. G. van Es, T. S. Goslinga en J. B. H. Grotenhuis Donderdag 12 Mei, 's av. acht uilr. Hooglandsche Kerk: Marekerkavönd, Spr. Mr. Dr. J. Schokking en Ds. J. G. W. Goedhard. Woensdag 25 Mei, 's midd. vier uur. Rest. „In den Vergulden Turk". Bree- straat: Aandeelh. Verg. der N.V. L. Expl. Mij. van Onr. Goederen", De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 Mei tot en met Zondag 15 Mei a.s. waargenomen door de apotheken van de H. H. G. H. BlaDken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van üriesum, Mare 76, Telef. 406. OegstgeesL Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en de9 Zondags. te ZandYOort een eersten prijs in de 4de Afdeeling „Gemengde Koren" van het Nationaal Zangconcours voor Ge mengde Mannen- en Vrouwen- en Kin derkoren, uitgeschreven door de ver- eenigde Zandvoortsche zangvereeni- gingen. JUBILEUM KESSELRING. In de collegezaal van het Cryogeen La»- boratorium is Zaterdagmiddag de heer F. O. H. W. Kesselring, die 2p jaar als glasblazer aan het laboratorium was verbonden, gehuldigd. Het jubileum viel samen met zijn zilveren feest als leeraar van de „Ver. tot Bev. van de Opleiding tot Instrumentmaker". Prof. Becquerel uit Pargs woonde de huldiging bij. Prof. Dr. W. H. Kees om stelde in het licht welk een groote verandering de glasblazerij van het laboratorium heeft p-ndergaan sinds de heer Kesselring in 1902 in dienst trad om vervolgens uit voerig melding ,te maken van de bijzon dere instrumenten, die de jubilaris in den loop der jaren heeft geconstrueerd. De „Communications" van het Natuur kundig Laboratorium maken daarvan melding. Prof. Br. W. J. de Haas sprak den heer Kesselring toe namens de Vereeui ging van Instrumentmakers. In den moeilijken strijd van de eerste jaren der vereeniging stond de' heer Kesselring den oprichter, Prof. Kamerlingh Onnes, trouw terzijde. Als vreemdeling heeft de jubilaris zich zeer snel aangepast aan het Nederlandsche milieu. Ais het beste [bewijs voor al het goede dat de heer Kesselring heeft gedaan voor de Veree niging van Instrumentmakers, wijst spr. op de zeer eervolle posities die oud-leer lingen van den jubilaris thans in- tnemen. Dr. C. A. Crommelin, adjunct-di recteur van het laboratorium besprak uit voerig de kunstwerken, door den jubila ris vervaardigd. Namens de collega's voerde nog de heer Wismeyer heo woord, waarna de' iieer Verschragen sprak namens de leer lingen. De voornaamste instrumenten, door |den jubilaris vervaardigd, waren ten toongesteld. „PAEDAGOGISCHE BIBLIOTHEEK." Zaterdagavond sprak de heer A. Ja ger van Heemstede over de door hem geschreven methode voor het taalon derwijs: Eerst kunnen, dan kennen. Wanneer wij nagaan hoe de taalont wikkeling van het kind plaats heeft, dan blijkt, dat daarvoor niet anders noodig is dan tegen het kind spreken, het kind laten spreken en belangstel ling hebben voor wat 't zegt. Wanneer wij zorgen, dat de omstandigheden ge schikt zijn, dan ontwaakt een innerlij ke kracht, die voor deze ontwikkeling zorg draagt. Door deze kracht te laten werken brengt de wijze moeder het kind in drie jaar zoo ver, dat het kan spreken. Wat het kind dan doet is niet maar alleen imiteeren, maar naar ana logie van wat 't in zijn omgeving hoort, 9chept het zijn eigen taal met eigen zinsbouw, modulatie enz. Op dezelfde wijze kan ook de schrif telijke taalontwikkeling op school tot haar recht komen, door het kind ge legenheid te geven tot vrije schriftelij ke uiting. Natuurlijk mogen we niet eischën, dat dit direct volmaakt, feil loos werk zal zijn, maar dat doet dé moeder ook niet bij 't leeren spreken van haar kind. Laten wij 't kind vrij heid, om te zeggen wat het wil, maar dan op schrift, dan zal daardoor de aarzeling worden voorkomen, die vele volwassenen voelen, wanneer ze iets op schrift moeten stellen, hoewel ze toch overigens heel goed hun woord kunnen doen, en die haar grond vindt in de opvatting, dat er zoo iets bestaat als een aparte schrijftaal. We behoeven niet bang te zijn, dat het kind niets uit zichzelf zal schrij ven. Het kind heeft altijd wat te ver tellen en dit is hem ook steeds vol le ernst, omdat het hem niet aller eerst te doen is om het resultaat, maar om het doen zelf. Bij deze vrije uiting zal ook blijken, dat het kind zelf zijn regels vormt, die echter steeds slechts voorloopige waar de hebben en heel gemakkelijk door volgende vervangen worden. Dat is niet het geval met de regel9 die wij volwassenen het geven die gelden als absoluut. Men zou kunnen vragen, waarom er dan eigenlijk nog taalboekjes noodig zijn. Deze dierieri"''ari'éïéëfst' vóór aan vulling van het taaïrnilleu, waarin het kind opgroeit, en verder om het kind te leeren allerlei dingen "te onderschei den en die daardoor beter te gebrui ken. Prartisch, intuïtief houdt het kind bij. het spreken de verschillende woordsoorten en vormen uit elkaar. Dat is niet het gevolg van het kennen van den regel, maar alleen van de er varing dat het anders niet verstaan wordt. Een kind handelt en spreekt niet volgens een regel,'maar naar ana logie van concrete gevallen. Dat doet het door te onderscheiden. Het taal boek dient 0111 aan dat onderscheiden leiding te geven. Ih spreker's methode- staat geen en kele definitie. De dingen worden con creet gegeven. De definitie is nooit zoo te geven, dat ze voor het kind denzelf den inhoud heeft als voor ons. Dat komt, doordat er achter de definitie een groóte hoeveelheid kennis staat, die het kind nog mist, wat tengevolge heeft, dat het den gegeven regel vaak geheel verkeerd toepast. Ten slotte noemt spr. nog als meest opvallende eigenaardigheden van zijn methode de vervoegingen, de' ontledin gen en de lesjes. De vervoegingen wijken geheel af van de gewone en bepalen zich uitslui tend tot de ze9 vormen waarin ieder werkwoord kan -voorkomen. De ontledingen onderscheiden zioh van de gewone; doordat ze niet dienen om onbegrepen taal te leeren begrij pen. In sprekers boekjes heeft men be grepen taal, die ontleed wordt. Er wor den weer geen definities gegeven van de verschillende zinsdeelen, maar deze worden aan concrete gevallen geleerd. De lesjes dienen vooral om deze con crete gevallen te geven, in levende zin netjes, die het kind zelf beleeft. Samenvattende komt spreker tot de conclusie, dat eerste eisch is het kind volop gelegenheid te geven tot vrije schriftelijke uiting. Het taalboek heeft daarbij niet de pretentie om het kind zuiver te leeren schrijven, maar dient alleen om de concrete gevallen te ge ven, waaraan het kind zich kan oefe nen in het onderscheiden. Op dit referaat volgde een levendige en aangename gedachtenwisseling, waaraan de héeren Van Slooten en Al- dershoff deelnamen en waarbij de eerste vooral de vraag naar voren bracht, of spreker den invloed van 'n dialect niet onderschatte, en de twee de; of voor aanvulling van het taaimi lieu het leesboek niet veel meer dien de dan het taalboek. ADVIESBUREAU VOOR TUINBOUW. Woensdag 11 Mei houdt het Advies bureau voor Tuinbouwaangelegenhe- den in de bestuurskamer van Tuin- stadwijk, Meidoornstraat 19 en be stuurskamer „Ons Belang, Maresingel zitting van acht tot negen uur des avonds. GR. V. Z. HET OOSTEN". Wedvlucht vanaf Mons (België) op Zaterdag 7 Mei, afstand 202 K.M., ver moedelijk 12 uur in vrijheid gesteld, met zeer sterken N.-O. wind, en bereik ten hun hokken als volgt: 1. Jac. Marijt 4.2.27; 2. A. Faber 4.13.55; 3. J. Kooreman 4.21.7; 4. H. E, Christiaanse 4.22.43, 5. J. W. Wolter9 4.25.57 6. A. Stoeke 4.26.39; 7. L. N, G, Wijling 4.39.23 8. J. Boekkooi 4.39.59; 9. E. P v Veen 5.4.32; 10. J. Wesselius 5.5,36 LOCAAL RIJKSTELEFOONNET. Opgaaf van nieuwe aansluitingen in de maand April 1927. 423 Dr. P. C. van Arkel, Warmonder- weg 17. 1335 N. Dekker, Huize „De Stins", Steenschuur 18. 1029 Haag9che Glasassurantie, Hee rengracht 102. 1488 Ch. van Heel, Jan van Houtkade 16D. 783 Gebr. J. en K. de Jong, Machine fabriek, H. Mor9chweg 22 Oegstg. 969 N. Korenhoff, ondernemer van begrafenissen,. Hooigracht 90. 1584 P. C. Labreyn, Witte Singel 83. 1448 M. van Mens, Da Costastraat 43. 1471 Peeters en Stol, Burgsteeg 6. 2188 L. van der Putten, „Beukenhof", Bloemenmagazijn, Tuinman, Ter- weeweg 1, Oegstgeest. 1870 A. G. J. Terpstra, Tandarts, Hooi gracht 34a. 1063 L. de Vries, Huishoudelijke arti kelen, Haarlemmerstraat 21. 1564 M. Zonderop, Journalist, Da Cos tastraat 20. 1339 M. Zwekker, Plantsoen 109. EEN BEER OP SOKKEN. Hedennacht weird aan de politie telefo nisch kennis gegeven, dat in de nabij heid van de Mor3chpoort vermoedelijk een beer liep. De politie, die voor geen klein gerucht je vervaard is, begaf zich onmiddellijk naar de gevaarlijke plaats, en het bleek dat het een doodgewone... hond was. Een langharige, donkerbruine hond van 80 c.M. hoogte. Wie is de eigenaar van den „beer?"? Hij kan bij de politie nadere inlichtingen bekomen. De 50-jarige gesignaleerde P. J. B. is door de politie aangehouden om nog eenige dagen hechtenis uit te zitten. Hij had nog tegoed van het Kantongerecht te Oss 15,of 5 d3gen, en van dat te Haarlem 11,of 1 dag, beide wegens politieovertreding; voorts van het Kan tongerecht alhier f5»— of 5 dagen we gens openbare dronkenschap. De 1-jarige scholier A. H. is met zijn rijwiel aangereden door een luxe auto, bestuurd door den 61-jarigen P. v. d. K. Het ongeval had plaats-in de Dief steeg bij de Langebrug; de jongen werd door het linkerspatbord van de auto gegrepen en eenige M. meegesleurd. Hij kwam ér'riiëtrè&nigé schaafwonden af; van het rijwiel werd het voorwiel ernstig beschadigd. De chauffeur A. v. D. heeft bij de politie geklaagd, dat zijn auto Zaterdag middag half 2 van achteren door de Strd?tram is aangereden, hetgeen plaats had bij een opstopping van het verkeer: BINNENLAND. HET LEGER DES HEILS. Veertig jaren geleden,-toen het Le ger des Heils in ons land zijn pioniers arbeid begon; ondervond hqt van alle kanten de grootste tegenkanting en ge ringschatting. De vlag, de eerste die het Leger in Nederland ontplooide, dit vuurroode dundoek met de woorden: „Blood and Fire",.werd door wantrou wende lieden gescheurd en met modder besmeurd. Gisteren stond zij, in dienzelfden ge havenden toestand, op het met groen en bloemen versierde podium in het Paleis voor -Volksvlijt te Amsterdam, als symbool der..,, overwinning. Tienduizenden verloren gèwaanden heeft het Leger aan de Maatschappij teruggegeven en even zoovelen heeft het Leger voor zich gewonnen. De smaad van het verleden is uitgewischt De hoon en de spot hebben plaats ge-: maakt voor dankbaarheid en belang stelling. Een belangrijke dag was het voor de legerleiding en voor hen, die zich daar onder scharen. De Regeering en het Koninklijk Huis kwamen zich erken telijk toonen voor het, zegenhrengende werk, dat het Leger in ons land heeft verricht en thans voortzet. Daar zaten nevens den Comman dant, mr. Howard en den Chef van den Staf Higging, Z, K. H. Prins Hen drik, oud-minister. De Visser, de Com- misaris van de Koningin in: Overijsel, Baron van Voorst tot Voorst, Amster- tlams burgemeester,de heer W. de lugt en Mevr. De VlugtFlentrpp; Wethouder J. ter Haar; Mr. Dr. Schoch en Dr. J. Rauws, zendingsdirector ie Uegstgeest. Terecht mocht commandant Howard gewagen van de groote belangstelling, die het Leger op dezen gedenkwaardi- gen dag is ten deel gevallen. Deze bij eenkomst, zoo zèide hij, is ons slechts mogelijk gemaakt door Gods genade. Zijn zegen rust op onzen arbeid. Het is daarom dat, nu het Leger staat op de grens van het verleden en de toekomst een dankgebed aah God op z'n plaats is. Voor de commandant z'n rede ein digde maakte hij onder langdurig ap plaus den aanwezigen bekend,, dat een huldigingsbrief was ontvangen van ge neraal Booth. Zich daarna richtende tot Prins Hen drik sprak de heer Howard den wensch uit, dat zegen zou mogen rusten op het Koninklijk Huis en op de Regeering. Prins Hendrik spréékt, Prins Hendrik zeide verheugd ie. zijn in het midden van het Leger des Heils te mogen toeven. Reeds lang had hij de behoefte gevoeld persoonlijk zijn erkentelijkheid aan den. commandant te kunnen uiten. Een stormachtig ge juich, dat bijna tot een ovatie werd, echo'de door .de zaal toen de Prins aj- dus eindigde: „Gij zijt van niets uitge groeid tot een reuzen-organisatie. Uw werk is ingeslagen. Ga op dien weg voort!" Rede Dr. De Visser. Namens de Regeering sprak oud-mi- nister De Visser. Hij achtte 't een voor recht hier voor zoo'n groote schare het woord te mogen voeren. „Aan duizenden heeft het Leger ma- terieelen bijstand verleend. Dit stemt ook de Regeering tot dankbaarheid. Het schoonste in het Leger vindt de Re geering echter de beweging van gees telijk-zedelijken aard. En wel daarom omdat in het middelpunt dezer bewe ging staat: de Koning van. het Gods rijk. Met deze feiten voor oogen, zoo vervolgde Dr. de Visser, is het een dwaasheid te beweren, dat het Leger des Heils en de Kerk tegenover elkan der staan. Evenals de Kerk stort het Leger des. Heils den rijkdom van het Christendom uit in alle geledingen van de samenleving. Het zijn twee li chamen, die te zamen in dienst des Heeren staan. Onderscheidingen. Aan het slot van zijn luide toege juichte rede deelde Dr.'De Visser me de, dat het H. M. de Koningin had be haagd te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: mevrouw Oliphant-Schoch en den heer Govaerts, kolonel van het iht.iïureaü te Londen. Mevr. OliphantSchoch was wegens ziekte van haar man niet aanwezig. Van de verleende onderscheiding zou haar telegrafisch mededeeling worden gedaan. Met een „lang levé broeder Govaerts", dat door de duizenden werd overgenomen, eindigde Dr. De Visser zijn rede. Als vertegenwoordiger van den gene raai en van alle landen, waar de leger vlag wappert, voerde vervolgens de Chef van den Staf, de heer Higging, het woord. Hij dankte God voor het geen het Leger des Heils in het be lang der men9chheid had gedaan. Burgemeester De Vlugt aan 't woord. Burgemeester W. de Vlugt-herinner de daarna aan het. tijdstip, waarop het Leger te Amsterdam onder groote moeilijkheden aanving. Uw werk, zoo sprak hij, heeft overal wortel gescho ten. De burgemeester aarzelde niet te verklaren, dat het Legerwerk in Am sterdam onmisbaar is geworden. Hij sprak ten 9lotte den wensch uit, dat drommen zich zullen scharen om de banieren van het Leger. Een langdurig applaus volgde op de redevoering van den heer De Vlugt. Na den burgemeester spraken nog Mr. Dr. Schoch en Dr. Joh. Rauws. Eerstgenoemde zette, als voorzitter van 't Nat. Comité, dat bezig is fond sen bijeen te brengen voor den leger- arbeid, uiteen, dat het Leger des Heils in Nederland gaarne de beschikking zou willen hebben over een eigen ge bouw met een groote congreszaal. Zoo'n gebouw zal ruim 3 ton kosten. Het co mité is thans bezig gelden voor dit doel in te zamelen. Tot zijn groote vreugde zeide spr. hier te willen ver klappen, dat Koningin Wilhelmina en Koningin Emma in financieel opzicht getoond hebben het werk van het Le ger des Heils te waardeeren. Dez'e me dedeeling verwekte andermaal een stormachtig applaus. Eerst om half zes eindigde deze uitmuntend geslaag de middagbijeenkomst. VOOR HET BEHOUD VAN DE DIALECTEN. Het hoofdbestuur van het Algemeen Npdeflandsch Verbond heeft een com missie ingesteld, die tot taak zal heb ben na te gaan of er maatregelen te treffen zijn, die het mogelijk maken te voorkomen dat* de streektalen (dialec ten) in het Nederlandsch taalgebied ge leidelijk verdwijnen. Deze commissie is aldus samenge steld: P J. de Kanter, 's-Gravenhage, voorzitter, Dr. E. Blacquast, Meerel- béke; Dr. H. J, Si. Endepols, Maas tricht; Dr. L. Gootaers, Leuven; Dr. G. G. Kloete, Hamburg; Dr. J. B. Schepers Haarlem; Mare, Stijns, Brussel. BUITENLAND. DE ECONOMISCHE CONFERENTIE. Rede van Sokolnikoff. Zaterdagmiddag heeft de Sovjetge delegeerde Sokolnikoff de eerste iede in den volkenbond gehouden. Onder doodsche stilte, zonder eenig applaus ontvangen, werd hij met de grootste belangstelling aangehoord. De rede was in hoofdzaak een zeer optimistische uiteenzetting van den toestand van Sovjet-Rusland. Het belangrijkste was het slot van de rede, waarin Sokolnikoff ontkende dat Rusland imperialistische bedoelin gen heeft en verklaarde, dat de Sov ietregeering niet twijfelde aan de mo gelijkheid van een naast elkander be staan van socialistische en kapitalis tische stelsels. - Indien de economische conferentie 'bijdraagt tot een verbetering der eco nomische betrekkingen tusschen dc kapitaalkrachtige- landen en Sovjet Rusland eri aldus de vredeswaarbor gen versterkt, zal de conferentie een zekeren pas voorwaarts beteekenen. Sokolnikoff onthield zich van eiken aanval'fegèri 'den volkenbond of ande re staten en na het tegemoetkomend slót gaven, dé gedelegeerden het ge bruikelijke applaus. Een rede van Serrarens. Tegen het eiridë der "algemeene be schouwingen, hield'de Nederlandsche deskundige S'erraürens namens het In ternationaal Christelijk Vakverbond 'n rede. waarin hij aandrong op stelsel matige, internationale economische sa menwerking met verwijdering van de handels barrières, en desnoods met behoud der industrieele kartels, waar bij den arbeiders in stoffelijken en ze delijken zin behoorlijke bescherming wordt gewaarborgd. Inzake Jouhaux' voorstel tot stich ting van een permanent economisch.in stituut zeide Serrarens, dit te willen aanvaarden, maar hij voegde er voor zichtig bij, dat andere middelen voor permanente samenwerking eveneens Iconden dienen. Hij en de zijnen staan dus niet onvoorwaardelijk achter de groep Jouhaux. Tenslotte voorzag spr. de mogelijk heid, dat deze conferentie geen direct re resultaten zou opleveren, maar hij- hoopte dan toch op bevordering van iden geest van samenwerking. Oudegeest en Colijn tot vice-presi- denten gekozen. De algemeene beschouwingen eindigl den Zaterdag. Heden begint hét werk in de drie commissies voor Handel, Industrie en. Landbouw. Behalve Loucheur, werden nog elf' vicepresidènten der conferentie aan gewezen, waaronder ook onze land genoot Oudegeest, tegen wiens candi- datuur aanvankelijk fascistische oppo-, sitie bestond. Onze tweede landgenoot, Colijn, wiens rede over de noodzakelijkheid van herziening van de tarieven en han delsverdragen veel instemming gevon den heeft, werd tot voorzitter van de handelscommissie benoemd. Zoodat de Nederlandsche delegatie nu door twee leden in het presidium van de conferentie is vertegenwoordigd. DE STAHLHELMDAG TE BERLIJN. Een indrukwekkende betooging, De opmarsch van den Stahlhelm inaar Berlijn op Zaterdag en gisteren, heeft zich tot een indrukwekkende na tionalistische - manifestatie ontwik keld. Berlijn zelf, waar de Stanlhehn-or- ganisatie weinig beteekent, stond aan vankelijk onverschillig en sceptisch 10 genover de betooging en het is bekend dat het zelfs moeilijk was oncbrdakl te krijgen voor de deelnemers. B11 het zien van de duizenden jongelieden, voor het meerende^l gewezen soldaten en officieren, die met vaandels tn mu ziek uit verre Duitsche landen naar de hoofdstad opgetrokken waren, ver dween .de aanvankelijke onverschillig heid en overal in de straten, werden de kilometers lange rijen bet0 3gers luide toegejuicht. .Men had te doen met den typischen Gemeentelijke Aankondigingen HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; gezien het verzoek van: a. de Con tinental Petroleum Company, om ver gunning tot het oprichten van een.on-, dergrondsche bewaarplaats voor ben zine met bovengrondsche aftapinrich ting in en op het perceel van Olden--, barneveldtstraat no. 37, kadastraal be kend Gemeente Leiden, Sectie P No 1187; b. de Vereeniging tot Christelijke Ziekenverpleging te Leiden, om ver gunning tot het oprichten van een door efectromotoren gedreven inricht ting ten behoeve van het Diaconessen-, huis aan den Witte Sjngel no. 79—$0, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie N No. 3578; c. J. C. van Schie,. om vergunning tot het oprichten van* een-inrichting voor het bewerken van vleesch in het perceel Haarlemmerstr.. 110. 218, kadastraal bekend Gemeente-I Leiden, Sectie H No. 889;' gelet op de art.. 6 en 7 del^ Hinder wet; geven kennis aan het publiek, <fat genoemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter- visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den^l.Mef e.k. des voormiddags te half elf ureh;. op het Raadhuis, gelegenheid zal ..wor»-] den gegeven om bezwaren 'tegén ;(deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet iot beroep gerechtigd zijn zij, die. niet; overeenkomstig art. 7 der Hinderwet* voor het .gemeentebestuhr of een zij-." ner leden zijn verscheden, teneinde hunne bezwaren mondeling toe té lichten. Leiden, 7 Mei 1927. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeesfetv" VAN STRIJEN. Secretaris. indruk, dien marchéerende militair© troepen op het Berlijnsche publifek maken. Dé Stahlhelmers, 4ioéwel ongewa pend, gaven door hun militaire kapel len, vaandels, disciplinë én eroepéér' ring een beeld van eenmarcnéèr'éndj leger en dat was voor de Berïijnefs genoeg om tot laaiende geestdrift te geraken. - V Niettemin was den geheelen dag het' gevaar, dat wanordelijkheden zouden' plaats hebben, niet van de lucht. DatJ in het algemeen gesproken, alles .-vlot veriiep, "was de verdienste van de po-, li lie. die zelden een zo p moeilijke taak: te vervullen heeft gehad, noch te Bëfi iijn zulk een geweldige macht op dé- been heeft georacht. Zij manoeuvreer: de met een zekerhëi.d en soepelheid;, die haar leiders .eer handoet. Opmerke«ijk was het, dat de republir keinsche .pontie. den .geheelen dag. op trad als beschermster der monarchist ten en onverbiddelijk'ie'dëre tegënbe-' tooging onderdrukte. Communistische relletjes. Het lastigste waren dev communis-, ten. De communistische'organisatie» had haar leden de straat opgesfuiir met het 'consigne overal relletjes ta verwekken. Telkens vormden z.ch op de kruispunten der straten commu nistische groepen, die de betogers uit, floten, de Internationale zongen em Iden Stahlhelmlièden grove scheld woorden naar het hoofd wierpen. ilNauwelijks eqhter Was zulk een. com munistisch centrum gevormd, of een auto met politiebeambten verscheen, en dreef de lieden met den gummistok uiteen of joeg ze in een zijstraat terug. Terwijl botsingen van andersgezin- den met Stahlhelmlieden in den 1-óopr van den dag meestal onderdrukt? kont den worden, kwam het in de late avonduren tot ernstiger.' relletjes. Op den Wint erf eidtplatz werd een voormalig eerste luitenant door mes steken zoo ernstig toegetakeld, dat hij! in hopeioozen toestand in het zieken huis. werd opgenomen. Ook .zijn schoonvader, die hem vergezelde ent een vriend werden gewond. |Wie dé' idaders(.zijn, kon nog niet worden vast gesteldb, In het-,Noorden van de stad werdén vijf Stahlhelmmenschen door onge veer vijf tig, communisten overvallen en werden drié ernstig gewond aan hets ihoofd, een zoo ernstig, dat hij naar het ziekenhuis moest worden overga bracht. Zijn tqestand is zorgwekkend Het aantal door de politie gearres" teerde personen was gisteravond -tö negen uur tot 439 gestegen. De he.ft der Stahlhelmers had Bed lijn inmiddels reeds verlaten en dö overigen vertrokken in den loop van den nacht uit Berlijn. Slechts kleins afdeeiingen blijven nog in de stad. Ook de Stahlhelmmenschen hebbeiij: zich ten slotte niet onbetuigd gelaten. D,e oud-koionel Lang, lid van da Reichsbanner die een „hoch" op dei republiek uitbracht, werd aoor hen ernstig mishandeld. Onder de eeregasten, die in den! Lustgarten, waar de manifestatie plaats had, werden opgemerkt, behoor de ook prins Oscar van Pruisen. y KORTE BERICHTEN. Het Spaansche gezantschap te Parijs spreekt de berichten omtr.ent de Spaansche troonopvolging tegen. Er is kans op een definitieve be ëindiging van den burgeroorlog in Ni caragua, dank zij de Amerikaansche bemiddeling. Bij een zwaren fabrieksbrand te Uskam in Kamschatka (Russ. Siberië) zijn 26 Japansche arbeiders omgeko men. De achtste volkenbondsvergade ring is tegen 5 September bijeengeroe pen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2