CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 1 ADVERTENTIE-PRUS 8s,e JAARGANG MAANDAG 9 MEI 1927 NUMMER 2123 ABONNEMENTSPRIJS Ia Leiden en buiten Leiden waai agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per weekI 0.19 franco per poet per kwartaal f 2.90 Oil nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Onze verkiezingsactie. De Leidsche correspondent van het Haagsehe Volk wekt als volgt zijn menschen op tot actie voor de gemeen teraadsverkiezingen „Zooals alle partijgenooten kunnen weten, zal Maandagavond a.s. onze verkiezingsactie 'n aanvang neüien. Op de laatst gehouden ledenverga dering is het bestuurplan voor de verkiezingscampagne met instem ming begroet. Thans evenwel komt het op de uitvoering aan. Maandagavond wordt met het huisbezoek begonnen. En natuurlijk goed begonnen. Niet door een enke len partijgenoot, maar door alle goede leden, verhinderingen uitge zonderd. Wij zullen eens afwachten, hoe de inzet is. Verzamelen om kwart voor acht in het Volksgebouw." Laten w ij nu eens niet afwachten. Onze-huisbezoekers doen het een wei nig anders dan jle S. D. A. P. Wij zeg gen niet h o e, maar het is naar wij meenen practischer. Maar dan moet ook hard gewerkt worden, want de beste organisatie werkt niets uit als er niet gewerkt wordt. Daarom werken, werken, nog eens werken I V Dubbele zending. Art. 177 van de indiscüe staatsrege ling in de plaats getreden van art. 123 van het vroegere Kegeeringsreglement, eischt dat iedere zendingsarbeider voorzien moet zijn van een bijzondere toelating van den Gouverneur-Gene raal. Up zichzelf is dit een bepaling die in de Christelijke staatkunde niet past. Maar er zijn ernstige practische be zwaren aan de opheffing verbonden In de Staten-Generaal heeft deze aangelegenheid, evenals in den Indi sche Volksraad, meermalen een punt van bespreking uitgemaakt. Nog in de vergadering der Eerste Kamer van 29 April is Minister Ko ningsberger breedvoerig daarop inge gaan aan de hand van een opmerking van het R.-K. Eerste Kamerlid Blom- jous. De Minister heeft nogmaals ver klaard dat van hem als lid van t In termezzo-kabinet geen voorstel tot in trekking van art. 177 te verwachten was. Maar zoo zeide de Minister dat neemt niet weg, dat ik gaarne be reid ben om er toe mede te werken, dat het in zijn toepassing zoo weinig mogelijk bezwaren aan de bona fide menschen in den weg legt. De Minister doelde hier op men schen die onder het mom van evange lieprediking heel iets anders bedoelen welke dan vallen onder de niet-bona- lide aanvragers. Op de vraag van den heer Blomjous hoe de Minister denkt over de dubbele zending antwoordde deze: „In streken welke al grootendeeJs gechristianiseer j zijn bestaat m.i. tegen dubbele zending in het algemeen geen bezwaar, maar men moet met dubbele zending zeer voorzichtig zijn in streken, waar het Christendom nog zoo goed als onbe kend is. Want evengoed als er lieden zijn, die toelating vragen en die niét verdienen, evengoed heeft men onder de toegelatenen ook wel eens personen die niet volmaakt zijn, en dan kan het bestaan van dubbele zending aanlei ding geven tot een modus operandi in het verkrijgen van bekeerlingen, die voor het aanzien van den godsdienst in het algemeen niet bevorderlijk is. Het R.-K. weekblad de Javapost vraagt nu naar aanleiding van deze mededeeling van den Minister waar om dan aan de Katholieke missiona rissen belet wordt, zich onder de Ba taks te vestigen, niettegenstaande een deel van hen daarvoor aan den oud- Gouverneur-Generaal Mr. Fock een request zond. Het blad merkt verder op, dat ook de Sangi- en Talaud-eilanden gëchris tianiseerd zijn en zegt: laat de Regee ring dan toonen, dat haar mededee ling, dat de dubbele zending niet belet zal worden, geen praatjes zijn, maar daden meebrengen. Het komt ons voor, dat de Javapost hier een weinig over het hoofd ziet wat de Minister juist als een groot be zwaar ziet. Zoowel de Bataklanden als de Sangi-eilandengroep is een zen dingsterrein waar in korten tijd niet alleen het evangelie ingang vond, maar waar bovendien door de zending een ommekeer van het economisch leven is ontstaan. De zendingsmethode, de personen der evangelieverkondigers, enz. alles heeft daartoe medegewerkt. Deze arbeid begint thans kennelijk vruchten te dragen. Het is naar het DSCHE COURANT BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 i Postbox 20 ons voorkomt dan ook heel duidelijk dat juist daarom de Regeering hui verig is om dit mooie werk dat een direct gevolg van de evangelieverkon diging is, met dubbele zending moge lijk te benadeelen. Op terreinen waar de zending eerst geleidelijk, als 't ware voet voor voet, het terrein verovert, daar kan naar onze meening dubbele zending niet die nadeelen brengen. Daarom zijn de Batak-landen en de Sangi- en Talaud-landen o.i. geen goed gekozen voorbeelden. STADSNIEUWS. HET GOUDEN JUBILEUM VAN TIELEMAN EN LROS. Zaterdag zijn de feestelijkheden be gonnen ter gelegenheid van het 50-ja- rig jubileum van de conservenfabrie- ken van' de firma Tieleman en Dros. Als er één firma is van specifiek Leidsch karakter dan i9 het zeker wel de firma T. en D. Voor vijftig jaar klein begonnen is ze uitgegroeid tot een zaak met we reldreputatie waar 4 a 500 man perso neel werk vinden, welk getal in den zomer in de groentencampagne nog verdubbeld wordt. Hoe goed de verstandhouding is tus- schen het personeel en de directie, blijkt wel uit het feest, dat Zaterdag gevierd is door het personeel in de fabrieksgebouwen aan de Middelste gracht. De fabriek was versierd, met bloe men en vlaggen en groen en met de vele bloemstukken, die den geheelen dag door binnenkwamen. Het feest was door het feestcomité schitterend georganiseerd. Pl.m. 2.30 uur werden de directeu ren met hunne dames en enkele genoo- digden binnengeleid. Onder orkestbegeleiding werd een welkomstlied gezongen, waarna de heer Haaksma een kort woord van welkom sprak, waarin hij het betreur de dat Mevr. Tieleman door ziekte ver hinderd was hier tegenwoordig te zijn en den wensrh uitsprak, dat ze weer spoedig mocht herstellen. Spr. heette speciaal welkom de Rot- terdamsche collega's en eindigde met de wensch uit te spreken dat de fees telijkheden in goede en aangename ver standhouding zouden gevierd worden Hierna sprak de heer W. Daamen de feestrede uit, waarin hij memoreer de de gebeurtenissen en de geschiede nis van de 50 jaren, dat de firma thans bestaat, hoe het bescheiden ge bouwtje waarin begonnen werd thans uitgebreid is tot een fabriek van groo- te afmetingen. Dat herinnerde spr. aan den oorlogstijd waarin heel wat moei lijkheden moesten worden overwon nen. Als blijvend aandenken bood spr. na mens het personeel een bronzen ge denkplaat aan. Deze gedenkplaat is 1.60 M. bij 1.20 M. groot en er zijn in aangebracht de portretten van de op richters en directeuren. Het geheel is ontworpen en gemodelleerd door den beeldhouwer M. Zwollo, te Voorscho ten. De Bronzen Plaat is gegoten aan de Kunstgieterij van Provaseck en Stöscen alhier. Tevens bood spr. aan een prachtige koperen lamp voor het privé-kantoor der firma. De president-commissaris der N.V., de heer G. Hennus, daarna het woord nemende, sprak woorden van waardee ring over directie en personeel, aan welker toewijding te danken is de we- reldreputatie der firma. Als blijk van belangstelling bood spr. aan een groot Delftsch bord, waarop het kleine ge bouwtje, waarin de zaak aangevangen werd, de zaak in Rotterdam, de mer ken waarmede alles in den handel wordt gebracht, de bekende groenten- kar en bovenaan het wapen van de zaak. Spr. stelde daarna in een driewerf hoera voor T. en D. dat daverend door de gebouwen weerklonk. Voor dat de heer Hennus het woord voerde, had het Meisjeskoor uit het personeel blijk gegeven van haar ta lenten door een huldiging9lied te zin gen. Namens de firma W. J. Bink en Zn., groentenlever:.:iciers, sprak vervolgens de heer W. Bink, die er aan herinner de dat bijna 50 jaar de firma Bink haar producten aan T. en D. geleverd heeft. Als blijk van aandenken bood spr. een bloemenmand aan en een mooie marmeren klok, er op wijzende, dat in deze klok ligt het symbool dat de firma met haar tijd weet mee te gaan en in het marmer het symbool van de vastigheid der zaak. Spr. be sloot met 'den wensch: Lang leve de fa Tieleman en Dros. De heer de I-lege, comriiissionnair. bood de firma 2 Delftsehe horden aan met de emblemen der firma De heer van Staveren gaf een zilve ren molen ten geschenke. Vervolgens werd bij monde van den heer Kornet, opgedragen aan de firma de Molen-Marsch, gecomponeerd door den heer J. Noordanus, leider van de Muziekvereeniging „T. en D." Ter eere van dit jubileum was het, muziekcorps gestoken in een nieuwe uniform. De heer Owel bood de firma eenige foto's van het abattoir in lijst aan. Vervolgens werd uitgevoerd 'n zang spel „T. en D." onder leiding van Me vrouw M. de WijsMouton, begeleid op den vleugel door Mevr. A. A. Berg van Ulden. Dit was iets bijzonders. Een gedeelte van het vrouwelijk per soneel vormde het koor. Ze waren ge scheiden in blauwe en gele groepen met blikjes der firma als een helm op het hoofd. Een tiental andere meisjes waren gewapend met een molen en zongen een molen-liedje. Ver over zee kwam dan uit Insulinde een dame, die als tolk van Nederlandsche vrienden kwam zeggen, hoe de groenten in In- dië gewaardeerd werden. Dan kwamen de Jantjes zeggen hoe lekker de wa ren van T. en D. aan boord smaakten. Een werkster van voor honderd jaar stond verbaasd over de tegenwoordige meisjes en een werkster over 50 jaar had aan het werken lak en zei dat al les automatisch zou gaan. Het koor be antwoordde telkens de liedjes en ten slotte zongen allen tezamen een slot koor dat eindigde: „Wij blijven de fir ma getrouw". Vervolgens nam het woord de heer A. H. Dros Sr. die namens de firma de verschillende sprekers beantwoord de. Spr. dankte eerst het feestcomité voor al het werk dat ze verricht heeft, speciaal den heer Daamen voor zijn goede woorden. Tevens dankte spr. voor het schitterende cadeau. Spr dankte voorts den heer Hennus voor het blijk van belangstelling der com missarissen, den heer W. Bink. den heer Hege, den heer Owel, voor hun woorden en geschenken; verder Mevr. de Wijs—Mouton en Mevr. A. A. Berg van Ülden voor het zangspel en ver der allen die medegewerkt hebben tot het slagen van dezen dag. Spr. noodig- de thans allen uit, waar het officieele gedeelte than9 achter den rug was, de gasten te zijn der firma en in oprechte feestviering den dag verder door te brengen. Dat laatste is dan ook gebeurd. Tot laat in den avond toe, was er feest in de fabriek. De aanwezigen werden ver maakt en konden zich vermaken op velerlei manier en vele dingen die de tong streQlen, waren aanwezig. De directieleden met hunne dames waren het grootste gedeelte van den tijd aanwezig en werden geestdriftig gefêteerd. Tot slot werd een ommegang ge maakt over de Middelstegracht met de muziek voorop. Ook de directiele den met hune dames waren daarbij aanwezig. 'tWas al vroolijke uiting van op rechte feeststemming, van toewijding en liefde voor de zaak van T. en D. H. D. M. KNOL. Onze stadgenoot de heer H. D. M. Knol, Accountant en o.m, leeraar aan de Chr. H. B. S. alhier, slaagde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam voor het Candidaatsexamen in de Rechtswetenschap. Wij willen dit bericht niet zonder meer geven, maar daaraan toevoegen onze hartelijke gelukwenschen voor den juridischen candidaat. De heer Knol, in onzen kring bekend en gezien, heeft met deze promotie op nieuw het bewijs geleverd van zijn groote energie en bekwaamheid. Naast zijn zeer drukken werkkring op administratief terrein heeft hij kans gezien, zich te bekwamen voor de Rechtswetenschap. Moge hij eerlang met het behalen van den Mr.-titel de kroon op zijn moeizamen arbeid ontvangen. Zich op te werken tot een plaats en positie als welke de heer Knol thans inneemt, valt aan slecht9 weinigen ten deel. KATWIJK's NIEUWE BURGEMEESTER. Als a.s. burgemeester der gemeente Katwijk zijn in de pers al heel wat candidaten genoemd. Naar wij vernamen hebben zich niet minder dan 55 gegadigden voor het ambt van burgemeester dezer gemêen- te aangeboden. Hoewel door de verschillende poli tieke partijen moeite wordt gedaan hun man benoemd te krijgen, moet het wel vast staan dat de nieuwe functio naris, gezien de saam9telling der Kat- wijksche bevolking uit Chr. Histori- schen kring zal komen. Dat de heer D r. J. Schokking, oud-min, van Justitie en lid der Twee- do Kn4nrr voor het ambt van burge meester van Katwijk in aanmerking zou komen moet, naar wij van welin gelichte zijde vernamen, niet juist zijn Onze berichtgever wist mee te dee- len, dat binnen zeer korten tijd tot burgemeester van Katwijk zal worden benoemd, de heer H. van Boeyen, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, te Voorburg. De heer van Boeyen werd in 1925 ge kozen tot lid van Ged. Staten in de vacature, ontstaan door het bedanken van Dr. J. Schokking wegens zijn be noeming tot Minister van Justitie, Het is niet onwaarschijnlijk, dat bij even- tueele benoeming van den beer van Boeyen tot Burgemeester van Katwijk de heer Schokking, die inmiddels weer tot lid der Prov. Staten gekozen werd zijn vroegere plaats in dit college zal innemen, en den heer van Boeyen weer als lid van Gedeputeerden zal opvolgen. Dit zou evenwel eerst pas plaats hebben in de zoogenaamde Zomerver gadering der Prov. Staten van Zuid- Holland. Höewel de herbenoeming van den heer Schokking tot lid van Ged. Staten voor dit college ongetwijfeld een aanwinst zou zijn, zou hem daar mede echter de gelegenheid worden benomen lid te worden van den Leid- schen Gemeenteraad, aangezien deze beide ambten onvereenigbaar zijn. De heer Schokking staat als no. 1 op de C.H. lijst voor den gemeenteraad en zou dus als zoodanig gekozen worden. Op den gang der verkiezing behoeft dit natuurlijk geen invloed te hebben, daar de heer Schokking bij zijn even- tueele benoeming tot lid van Ged. Sta ten, als raadslid weder bedanken kan. Dit laatste zou echter te betreuren zijn, aangezien met een figuur als de heer Schokking, het peil van onzen ge meenteraad ongetwijfeld verhoogd zou zijn geworden. Wij meenden onzen lezers van dit bericht, dat wij van betrouwbare zijde ontvingen, niet onkundig te mogen la ten, alhoewel wij een en ander onder de grootst mogelijke reserve mededee- len. BAZAAR LEIDSCHE KWEEKSCHOOL Het Bazaar-Comité ten behoeve van de „Leidsche" Kweek- en Bewaar school, verzoekt er de aandacht op te willen vestigen, dat behalve een pop penkast op a.s. Woensdag van 2—-4 uur, er een schimmenspel met zang zal gegeven worden, a.s. Donderdag, van 79 uur door leerlingen van de O. S. Schuttersveld B, hoofd de heer Zeelenberg. De Bazaar wordt gehouden ln de za len van het gebouw Rapenburg 131. LEIDSCHE ZWEMINRICHTING. Het Bestuur der Leidsche Zwemin richting maakt in een smakelijk vlug schrift propaganda voor de zwemsport Na een inleiding over ons land, en de beoefende sporten, wordt de zwem sport aangeprezen. Verder wordt medegedeeld, dat in de inrichting aan den Roogen Rijndijk gelegenheid bestaat om zwemmen te leeren. Het Bestuur is zelfs voorne mens dit jaar voor de jongeren een nieuwe wijze van lesgeven volgens de zoogenaamde natuurlijke methode in te voeren. De prijzen zijn matig, n.l. abonne ment voor het seizoen: voor de le pers. uit één gezin f 7; voor de 2e en 3e pers. uit één gezin f4, en voor de 4e en 5e en meerdere pers. uit één gezin f3. (Badgoed wordt gratis bewaard). Knipkaarten: voor 20 baden f2.50; voor 10 baden fl.50. Losse baden: f0.30. Wij hopen, dat ook dit Jaar van de inrichting een druk gebruik zal wor den gemaakt. Het is inderdaad juist wat Clinge Doorenbos, wiens vers op den zwem- tijd met toestemming van „De Tele graaf" door het Bestuur wordt over genomen, dicht: Meisjes, jongens groot en klein. Iedereen moest kunnen zwemmen, Zwemmen moest een schoolvak zijn. Wanneer Dirk de Derde dood ging Is wel héél erg int'ressant, Int'ressanter kan de vraag zijn: Hoe kom ik weer aan den kant? Ouders, leert uw kinders zwemmen! 't Is niet enkel ,,a a r d 1 g h e i (1", 'tls geen luxe, 'tis geen gijntje, 't Is, vóór alles, „v e i 11 g h e i d", HET VERDET.I :JKE CADEAUSTELSEL. Men schrijft ons: Het cadeaustelsel is een kwaad, dat steeds grootere uitbreiding heeft ge kregen en hetwelk met alle ten dien ste staande middelen bestreden dient te worden. Nog te veel worclt gedacht, dat de bestrijding van den verkoop met cadeaux maar v. de producenten moet uitgaan, omdat de consumenten voordeel van dit stelsel hebben en de handelaren alleen door de concurren tie last van dit stelsel ondervinden. G«won« •dverteaüën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeellngen, dobbel tarief. Bi) contract, belangrijke redactie. Kleine advertenties bij voornitbetaiing ▼an ten boogate 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Binnenland. Groote brand te Leende. Het 40-jarig jubileum van het Leger des Heils. Buitenland. Redevoeringen van Sokolnikoff en Serrarens op de Economische confe rentie. De heeren Oudegeest en Colijn zijn tot vice-presidenien van de Ecconoml- sche Conferentie gekozen. De Stahlhelmdag te Berlijn is vrij rustig verloopen. Men denkt dan, dat de handeldrij- venden en industrieelen den verkoop met cadeaux weg willen werken, om dat deze cadeaux him winst verminde ren. Niets is minder waar dan dit. Verkoop met cadeaux vermindert de winst niet van hem, die cadeaux geeft' ja, het komt zelfs voor, dat er meer winst gemaakt wordt door dezen, om dat de afnemers hun cadeaux zelf be talen en meestal heel goed betalen, 't Is daarom een kwaad, dat bestreden moet worden door den verkooper, zoo wel als door den kcoper. Door den verkooper, omdat door het aanprijzen van artikelen met cadeaux deze artikelen op den langen duur in een kwaden reuk komen te staan, en ook, omdat een omzet, gebaseerd op verkoop met cadeaux een zeer dubi- euse is, daar deze omzet geheel afban kelijk is van de aantrekkelijkheid der eigen cadeaux en die der concurrenten Doch ook door den kooper dient het te worden bestreden, want het stelsel is maar al te vaak. aanleiding tot ver koop van mindere kwaliteiten. Men let te veel op de cadeaux. De cadeaux worden gegeven door iemand, die in een geheel andere branche handelt én dus geen verstand heeft van de ca deau gegeven artikelen. Op de cca- deaux heeft degene, die ze ontvangt, geen verhaal, hij mag er blij mee zijn, ook als het cadeau niet aan de ver wachtingen voldoet. Bovendien moedigt het aan meer te koopen van een bepaald artikel dan men noodig heeft, om maar spoedig aan het cadeau krijgen toe te zijn. Hierdoor gaan de te veel ingeslagen artikelen verloren of ze bederven, ter wijl ook de noodige zuinigheid niet wordt betracht bij het gebruik. Men ziet in het cadeaustelsel wel eens een vorm van sparen, doch dan is dat toch een zeer afkeurenswaardi ge vorm. Als men een theeservies wil hebben, spare men niet door mid del van zijn boterhandelaren, want dan krijgt men een servies, dat men met alle gebreken, die er aan zijn heeft te accepteeren, maar dan spare men daar zelf voor, en nadat het be drag bijeen is, kiest men zelf in den winkel van den vakman, welk servies men het mooiste vindt van kleur en vorm en kan men artikelen, die niet geheel gaaf zijn weigeren. Het is te hopen, dat men het spoe dig zoover zal brengen, dat het pu bliek voldoende hierover wordt inge licht, want ieder verstandig mensch zal na de argumenten tegen den ver koop met cadeaux te hebben gehoord, volmondig moeten toegeven, dat zoo wel kooper als verkooper door dit stel sel wordt benadeeld. Dit geheele stelsel uitvoerig te be handelen in een courantenartikeltje, waarvoor een beperte ruimte is toe gewezen, is niet te doen, doch als de ze regels er toe kunnen bijdragen een zondaar van het koopen met cadeaux te hekeeren, clan zijn we tevreden.- Laat ieder het zijne doen en het co mité van actie tot bestrijding van den verkoop met cadeaux dat is opgericht een handje helpen. Dit comité, opgericht uit de drie middenstandsbonden in Nederland, i9 aangevuld met vertegenwoorigers van de Ned. Vereen, van Huisvrouwen, de Federatie van R. K. Vrouwenbonden, het R. K. Werkliedenverbond,u en het Chr. Nationaal vakverbond, heeft een schoone roeping. Secretaris van dit Comité is de hr. II. Leemhuis, Singel 72, Amsterdam. Wanneer zal de Leidsche Midden stand de actie tegen dit stelsel krach tiger aanvatten? Het is nog stil, 'n stil te voor den strijd, naar wij vermoeden Want dat de Leidsche Middenstand verder achter zou blijven, nadat 't lan delijk comité werd gesteund, en met de Leidsche Huisvrouwenvereeniglng contact werd gezocht, kunnen wij niet veronderstellen. De groote strijd moet nog komeiu En Leiden moge er van gewagen. EEN ONDERSCHEIDING. Het N.V. Sanders' Gemengd Koor, „De Ster" te Leiden, directeur de heer W. J. Mizée, behaalde ln het Kurhaus

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1