\m DE BLADEN ZEGGEN. NI EL'WE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 29 APRIL 1927 TWEEDE BLAD. Verpletterende kritiek. Hot optreden van Mr. Rutgers aan de Voo b roldercL Onfw&pènings?onfere> tie te Geneve, schrijft de Rotterdammer is pen griUikwensch waard. Hii h^-rit door zijn buifengAmeen actio ve deelname aan de behandeling van dr- ze moti^ke technische problemen dg eer van ons land in den vreemde hoog gehouden. Hii heeft ook verpletterende kritiek geleverd op de voorstelling die zeker slag van eenzijdige ontwapenaars ten onzent zoo gaarne aan den man zoekt te brengen. Die voorstelling is deze. dat de inter- nation" le vr^desoeweginq gcd'cht wordt bemoeilijkt door het militriristiBch o*:- treden van de Nederlandsche clericals partijen. Ah Nederland ma°r wilde meewerken zoóals andere landen meewerken; dan zou het vredeswerk heel wa.t minder moeilijkheden ondervinden. Koel en onbewogen staan de cleri- calen tegen eiken triomf van de interna»- tionale gedachte. Het was inderird de verontwaardiging van den heer Wibaut tegen de Neder landsche regeering, die niet aanstonds ja en amen zei op het „protocol van Ge- nève", maar zich eenigen tijd wilde be zinnen". Die lauwheid meenen onze ontwape* narent elkens weer bij de N da-landscl- sche autoriteiten te ontwaren. Nederland is voor hen een sta in den weg voor den wereldvrede; Nederland luistert veel te veel naar de militairisti sche kliek. Dat luisteren bestaat dan alleen in de geachte 100de verbeelding van de „een zijdige oniwapenaren". De waarheid is dat Nederland con amore en zonder reserve meewerkt aan alles wat de gemeenschappelijke actie tot vermindering van de krijgstoerustin gen kan steunen. Te Genève bij de voorbereiding der oniwoa nmgsconferentie was niet de Nederlandsche afgevaardiigde de man die militair is üsch roet in het vrede* eten wierp. Veeleer was hij de stuwende kracht, die telkens zocht te redden wat te red den was. Tegen hetgeen door andere mogendhe den werd bedorven, zocht Mr. iiütgei'3 herhaaldelnk naar hetgeen kon saambm- den in het bereiken van eenig practisch resultaat in het streven om verminde ring der bewapening. erplett&renüe kxitiek leverde hij oj het looze en booze fabeltje der eenzij dige ontwapenaren. Christelijke politiek. Het Huisgezin 'driestart: Herhaaldelijk en nog zeer onlangs hebben wij aangedrongen op een el kander verstaan, niet alleen nat.onaai, maar internationaal van de christelijks groepen, in de groote maatschappij. Het Internationaal Christelijk vakver bond vereenigt de vakorganisaties op Katholieken en chris iriij ken grondslag. Zoo behooren ook de wert.geversver- een.gingen van Katholieken en christehj ken iiuize zich te vereenigen En in het algemeen ware hei wensche lijk, dat overai ds chrisfceijjke groepen op politiek, sociaal en economisch ter rein naar overeenstemming trachtten, ten einde, niet alleen gezamenlijk, ri der is op zichzelf een minderheid een macht te voi men tegen de groepen, di«_ door liberale of levoiutionnaire bo ginselen worden gedreven, maar ook positief naar een oplossing te streven van het maatschappelijk vraag .tak, moe ten we zoggen de maascliappelijke kwes ties, die de samenleving beroeren. indien de Katholieken allé ai die vraagstukken konden oplossen op den grondslag van hun begin _lon, behoef den Zij naar bondgenooten niet uit te zien. Maar» overal hebben zij hulp noodig, en de vraag is nu, van welke" zijde zij die zullen aanvea den, waar zij het meest en het best medewerking zullen kunnen ontmoeten, waar zh een klink vernemen, die op hun eigen geluid het Zuiverst weerklank geeft. Naar aanleiding van een woord van Minister piotemaker de Bruine in de eerste Kamer: dat hij niet staat op het standpunt van den klassenstrijd, dat hij een ander ideaal heeft dan zich te laten leiden door werkgevers of arbeiders, schrijft de christelijk-hietorisehe „Neder lander" over het christelijk beginsel als grondslag voor practische politiek. Het kan gaan, zegt het blad o-m econo mische berekeningen, waarbij elke groep redeneert van het eigen standpunt uit; maar het kan ook gaan om de eischen van Gods gebod en Jezus' woord. Het kan ook gaan om de begeerte, ook in wetgeving en overheidsbeleid dat ge bod te gehoorzamen eu dat woord te eereo. Dat is de christelijke politiek, waar van wij voor ons volk hopen, dat zij den klassenstrijd zal kunnen terugdringen en de belangentegenstelling ojverwkfnmeta Wij wenschen, vervolgt de „Nederlan der", een politiek te volgen, welke staat of valt met het eigen christelijk ideaal: wij kunnen, gevraagd naar het beginsel van onze politiek, slechts antwoorden, ons beginsel is de gehoorzaamheid aan het groote gebod van onzen Heiland: „Gij zult uw naasten liefhebben als u zei ven". Kon ons christelijk ideaal voor het po litieke leven slechts een leuze zjn, zjj het een schoone leuze, dan moesten wij -ophouden ons een christelijk politieke groep te noemen; maar ons christelijk ideaal is geen leuze, doch een beginsel een grondslag, fundament van het ge bouw onzer keuzen en beslissingen, ook voor het politieke, zeker ook voor het sociaal-politieke leven. Met deze varklaringen zijn wij er niet, maar zij geven toch mins.ens blijk van een geex-llenis, die bij ons weerklank moet vinden en de hoop verlevendigt, dat bii zulk een mentaliteit, bij een. zoo danig inzicht de hoop op overeenstem ming omtrent het volgen van een sociale po li lie k in chiisteLjicen geest niet be hoeft te worden opgegeven. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen, te Loosduinen: A. Al- tena, te Rijnsburg. Bedankt, voor Huizen (N.-H.)C. J. v. d. Graaf, te Ameide en Tienhoven GEREF. KERKEN. Beroepen, te Meppel: J. H. Kui per, te Drachten. Ds. J. SPOELSTRA. De classis Groningen der Geref. Ker ken heeft in haar gisteren gehouden vergadering eervol emeritaat ver kend aan Ds. J. Spoelstra, te Sappe- meer, met ingang van 1 Aug. a.s. Ds. Spoelstra zal zich metterwoon te Medum vestigen. IN MEMORIAM D. v. d. EYKHOF. Zaterdagmiddag 7 Mei zal op het graf van den heer D. v. d. Eykhof te Haarlem, in leven scriba der Geref. Kerk en bestuurslid der Groen van Prinstererschool aldaar, namens den Kerkeraad der Geref. Kerk en het be stuur van genoomde school 'n gedenk steen worden onthuld. BEROEPBAAR. Door de classis Zwolle der Ned. Herv. Kerk is met goed gevolg praepa- ratoir geëxamineerd de heer P. N. van Schouwenburg, cand. t. d. H. D. te Am sterdam. De heer Van Schouwenburg zal gaarne epn beroep bij de Ned. Herv. Kerk in overweging nemen. Zijn adres is: Bredeweg 34, Amsterdam GEREF. KERK (BINNEN HERSTELD KERKVERBAND). Te Amersfoort, is Woensdag d: eerste steen gelegd van ©en nieuw kerkge bouw der Geref. Kerk in hersteld kerk verband. Deze plechtigheid werd ver richt door Dr. Geelkerken uit Amster dam. Nadat de heer Germans als voor zitter van den kerkeraad een overzicht had gegeven van den gang van zaken der kerkelijke gemeente sedert haar vestiging aldaar, deelde hjj mele, hoe men gekomen was tot het plan van de slichting van een nieuw gebouw. Daarna sprak Dr. Geelkerken een rede uit, waarin hij er op wees, dat de Gerefcrm. Kerk thans een historisch moment beleeft. Wel zijn reeds verschil lende hulpkerken in gebruik, doch Amersfoort heeft het voorrecht om de eerste gemeente in den kring te zijn met een eigen nieuw gebouw. Nadat hij den eersten steen gelegd had, dankte de heer L. Onvlee uit Baarn namens de zustergemeente aldaar en wenschte de Amerfoortsche gemeente geluk met het nieuwe gebouw. Ook Ds. J. C. Aalders van Salvatorikerk uit Am sterdam, bracht de groeten over zij nar gemeente en sprak een gelukwensen uit Nadat een gedeelte van Psalm u8 gezongen was (vs. 8 De steen die door de tempelbouwers), ging Dr. Geelker ken voor -in gebed. PROV. DIACONALE CONFERENTIE. De Provinciale Diaconale Conferentie der Geref. Kerken in Zuid Holland, zal D.V. gehouden worden te Delfshaven (Rotterdam:), op Woensdag iS Mei '27, des v.m. 10.30, in de Geref. Kerk, Tide- manstraat. Het agendum luidt als volgt: 1. Opening'der vergadering te 10.30 2. Notulen der vorige vergadering. 3. Vraag van de Diaconie van Char lois: Is het gewenscht, dat de Diaconie gebruik maakt van Artikel 63 der Ar menwet, indien de onderhoudsplichtigen geen of onvoldoenden steun hebben toe gezegd en kan daarin samenwerking met den Armenraad worden gezocht? Artikel 63 der Armenwet luidt: „Alle kos en van ve zorging van eea arme, uitgezonderd loon voor ai boud, kunnen wo.den verhaald op den onder steunde, indien hij tot teruggave daar van in siaau is, of op zijne nalatenschap, alsmede op hein, die ingevolge de wet tot zijn onaerhoud gehouden zijn". 4. Vraag van ae Diaconie van A.: Is het gewenscht tegenover een werk schuwe qwang te geb.uiken.' Zoo ja, koe ver kan cue dwang gaan? 5. Vraag van ae uiaom a van N. is de Diaconie gebonden, een doop.i l der Kerk, welke met ten voLe toereken baar is, doch wei cenig.11 arbeid .er ic^ ten kan, maar die weigert, te steunen? 6. Vr«*ag van up i^iaconie van „iaas sluis: Ve dent i.e. aanb ve mg dttd-' Dri0 nie zijn pubm.r -ajiuku^.r s.ei- voor arbeidsbemiddeling Pauze van 12.302 uur. 7. Referaat van den neer Th. H.- Ver have, Den Haag. Onderwerp: „,Verza melen en Li (doelen 8. V erkiezing \aii nieuwe Comitéleden Niet Ijeikiosb1* z^n ae broeders O. Ai- blas en H. bnfi|skamp. 9. .bepaling van oju en plaats der vol gende Cionierentie. 10. hond vraag en sluiting: PRAEPARATOIR EXAMEN. De classis Groningen der Geref. Ker ken heeft in haar gisteren gehouden vergadering, na gehouden praepara- toir examen tot den dienst des Woords en der Sacramenten toegelaten den heer J. Wiepkema, candidaat te Bedum „BETSAJDA, „Betsaïda" de vereeniging van Geref. zeekerken zal ook dit jaar weer predikanten uitzenden naar Ler wick, om te voorzien in de geestelijke verzorging der Hollandsche visschers, wanneer die daar op de Haringvangst vziin. Ds. H. J. Heida, van Vlaardingen zal in de maand Juli a.s. met zijn echt genoote naar Lenvick vertrekken. De Kerkeraad der Gereform. Kerk van Vlaardingen, heeft Ds. Heida voor dit doel bereids verlof verleend. BINNENLAND. OM EEN BRUG. De Minister van Binnenlandscche Zaken en Landbouw heeft, ten vervol ge op de beantwoording van vragen van den heer Weitkamp betreffende het hooren van belanghebbenden ter zake van het bouwen van een brug over het bij Erm, gemeente Sleen, te graven kanaal, medegedeeld: De rijksinspecteur voor de steunver leening in Drente handhaaft zijn me- dedeeling, dat hij, vóór met het gra ven van het kanaal werd begonnen, te zijnen huiee met de volmachten van de markt te Erm een onderhoud heeft gehad en dat die volmachten hem toen een opgave van belangheb benden bij de tweede brug hebben toe gezegd. Deze opgave, welke de namen bevat van 18 personen, is eerst een de zer dagen door den rijksinspecteur ont vangen. De inspecteur heeft de geheele zaak nog eens nauwgezet met de kanaal commissie nagegaan. Daarbij is geble ken, dat de afstanu van het middel punt van het dorp Erm uit naar het kanaal langs bestaande wegen onge veer even groot is naar de eerste brug, welke reeds gelegd is, als naar de twee de brug, welke gevraagd wordt, zoo- dat alleen van belang1 is, welke van de boven het kanaal gelegen gronden dichter bij de tweede dan bij de eerste brug liggen. Dit is 't geval met 70.25,60 H.A. Hiervan is 21.86.20 H.A. in eigen dom of in gebruik bij ingezetenen van Ejto. Ten opzichte van 6.08 HA. heeft dé communicatie reeds volgens ver klaring der leden van het kanaalco mité plaats langs den weg, welke bij de eerste brug uitkomt, zoodat over blijft 15.78.20 H.A. In verband met de ligging van de boerderij in het dorp Enm behoeft van deze 15.78.20 H.A. voor 3,78,70 H.A. slechts 400 M. meer te worden afgelegd, als de tweede brug er niet komt. De dan nog overblijven de 12 H.A., verdeeld over zes eigena ren, bestaat uit hooiland, waarvan 3.49.50 H.A. uitsluitend wordt gebruikt voor hooi en voor weiden met liggend vee, zoodat dit land slechts enkele kee ren per jaar bezocht behoeft te wor den. De overige drie eigenaren met 8,5 H.A. hebben inderdaad belang bij brug 2, hoewel ook dit land als hooi- en weiland slechts gedurende een deel van het jaar gebruikt wordt. De eene eigenaar zal elke reis ongeveer 1000, de tweede ongeveer 900 en de derde ongeveer 400 M. meer moeten afleggen waarbij nog in aanmerking dient te worden genomen, dat de wegen langs het nieuwe kanaal in veel beteren staat komen dan de tot dusverre be staande weg ter hoogte van het kanaal (de z.g. Keuteldijk)1. De zorg voor de uitvoering berust niet bij de regeering doch bij de kanaalcommissie, welke commissie in verband met het voren staande ook thans nog van meening is, dat de uitgaven, verbonden aan het bouwen van een tweede brug met brug wachterswoning en aan de bediening van die brug, niet gewettigd kunnen worden geacht. EEN VRAAG. Het Handelsblad schrijft: De volgende week zal de koningin haar dochter inleiden in den Raad van State. Slechts zeer weinigen zullen aanwe zig kunnen zijn bij deze plechtigheid. Bij ons rijst de vraag, of niet de tech niek van de clraadlooze kan worden te hulp geroepen, om van deze plechtig heid duizenden Nederlanders oorge tuigen te doen zijn. Een microphoon vraagt niet veel plaats de stem der koningin, waarvan ieder de bekoring ondergaat, die het voorrecht had haar te hooren spreken, zou door talloozen kunnen worden gehoord. Zou men deze mogelijkheid niet wil len overwegen? ECONOMISCHE VOORLICHTINGS DIENST. Het lid der Tweede Kamer, de heer Van Wijnbergen, heeft aan den Minis ter van Financiën de volgende vragen gesteld: Is de Minister bereid, de motieven mede te deelen, die hem en zijn ambt- genooten van Buiti. Zaken, van Kolo niën, van Arbeid, Handel en Nijver heid en van Binnenlandsche Zaken en landbouw hebben doen afzien van het aanvankelijk voornemen, om de Commissie tot het instellen van een onderzoek naar de meest wenschelijke organisatie en inrichting van den eco nomischen voorlichtingsdienst, niet zoo eenzijdig samen te stellen als se dert is geschied, nu daarin naast het ambtelijk element uitsluitend de groot-industrie vertegenwoordigd is? Is de minister niet van oordeel, dat veel meer dan de groot-industrie, die desnoods de door haar noodig geachte economische voorlichting zelf zou kunnen bekostigen, andere takken van bedrijf, met name de landbouw, de klein-nijverheid en de handeldrijven de middenstand, veel belang hebben bij economische voorlichting, en zij daaraan ook veel grooter behoefte heb ben, terwijl de economische voorlich ting voor die takken van bedrijf veel al ook een ander karakter heeft dan voor de groot-industrie? Is de minister niet van oordeel, dat AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 29 April 1927 Van moderne zijde is steeds beweerd, dat de Schriftcritiek de eeinige onbevoor oordeelde houding ten opzichte van den Bijbel is. De orthodoxen, zoo zegt men dan, dringen hun inspiratie-theorie aan den Bgbel op. Wie zgn echter in werkelijkheid dege nen," die de gegevens der Heilige Schrift geweld aandoen en de feiten verwringen naar hun vooropgezette denkbeelden: v Laat een der meest gezaghebbende moderne geleerden in ons land zelve op deze vraag het antwoord geven. Prof. Berdmans wees er op de vergar dering van Moderne Theologen te Am* sterdam op, dat Prof. Kuenen, de groot meester der Oud-Testamentische critiek, onder den invloed van het aan de Duit- sche philosophie on'eRnde evolutia-d '- ma zijn oorspronkelnk^ opvatting, die de juiste was, gewijzigd heeft: „Het is te betreuren dat Kuenen, on der Duitschen invloed, ten onrechte zijn inzicht uit den ien druk van zijn „His- torisch-critisch onderzoek", dat de wet de profeten vooraf ging, gewijzigd heeft In i860 bepleitte hij den Mozafscnen oor schen oorsprong van de 10 gebeden, Onder d:n invloed van de evolutie ge dachte gaf hij in 1869 (in zijn „Gods dienst van Israël") ,-een geheel ander beeld, pit is jammer. De nieuwe vondsten dwingen ons den dekaloog in den Mozaïschen tijd teplaa- sen". Ook van deze bestrijding van Gods Woord gelde alzoo het woord van Voe- tius: „ïNubiculum esc, transibit", ,,'t Is maai' een wolkje, 'c zal voorbijgaan OBSERVATOR. gevaar bestaat, dat het advies der com missie, zooals deze thans is samenge steld, onvoldoende rekening zal hou den met de wenschen en de belangen van andere takken van bedrijf dan de grootindustrie, bij een goede organi satie en inrichting van den economi- schen voorlichtingsdienst? Is de minister bereid, alvorens aan het rapport der commissie, zooals de ze thans is samengesteld, eenig verder gevolg te geven, daaromtrent het oor deel in te winnen van deskundigen uit andere takken van bedrijf dan de groot industrie, respectievelijk van de orga nisaties uit die andere takken van be drijf? AMERIKAAN SCHE BOSCHBOUW- STUDENTEN. Vorige week ontving ons land het gewone jaarlijksche bezoek van een aantal boschbouwstudenten van vijf verschillende hoogescholen uit de Ver eenigde Staten. Deze maken onder leiding van een hoogleeraar geduren de twee maanden een reis door ver schillende Europeesche landen. In ons land werd een bezoek ge bracht aan Amsterdam en Den Haag en cle bloemvelden, terwijl daarna met de Nederlandsche Heidemaatschappij bosschen en ontginningen op de Velu- we werden bezichtigd. Ook in het Openluchtmuseum te Arnhem en in het Museum der Neder landsche Heidemaatschappij werd een kijkje genomen. DE MOTIE-LüHRS. Naar de „Voorw." verneemt, heb ben Gedeputeerde Staten de beslissing omtrent de wijziging der Rotterdam- sche gemeentehegrooting ter uitvoe ring van de motie-Lührs aangehouden tot de raad beslist zal hebben over deze factor. AFSCHEID BURGEMEESTER VAN GOUDA. In de Woensdagmiddag onder voor zitterschap van burgemeester Mijs ge houden voltallige vergadering van den gemeenteraad van Gouda nam burge meester Mijs afscheid van den Raad. In zijn afscheidsrede zeide hij dat het steeds zijn verlangen is geweest in vre de te leven en te arbeiden, hij wenscht nu ook te gaan in vrede. Over de wij ze waarop spr. gemeend heeft zijn taak als burgemeester te moeten op vatten wil hij niet spieken; met ge rustheid wordt het oordeel aan den tijd overgelaten, die zijn streven in het feuilleton. DORP3TOONEELEN. 22) o— Adem Wegner echter klopte Frits op den schouder: ,.N^i jongen, dat ging geheel zonder de minste aarzeling." Frits zeide met stralend gelaat goe den nacht, waarna zijn moeder hem naar bed bracht. In de kamer heerschte eenige oogen blikken volkomen zwijgen. Volker stak een sigaar op en staafde in ge dachten verdiept den rook na. Op eens begon hij: „Het is mij zeer welkom .dat ik u beiden, Esser en Wegner. hier aantref. Ik zou gaarne eens uw meening hooren. hoe het met de noteboomhofstede gaan zal." De drie mannen knikten veelbetee- kenend. „Ja, ja", zeide Esser met een zwaren zucht. Volker ging voort: ,.De hofstede mag Jzaak Löb niet in handen vallen. Dat zou een ongeluk zijn voor Ludwig Lotz en een onheil voor het geheele dorp.De woekeraar verbrokkelt later de geheele boerderij, verkoopt ze bij gedeelten en maakt een echte woeker winst. Wat het ergste is, hii krijgt on die manier wederom zoovele koopers in zijn klauwen. Dat mag niet gebeu ren." „Ja, Ja", antwoordde Esser bekom merd, „met JockeTs hofstede ging het indertijd juist zoo toe. Sinds dien tijd heeft de roodkop nog verschillenden onder den duim gekregen en ik ge loof, dat hij er nog meer dan een den strot dicht zal knijpen." „Maar dat schreit toch ten hemel, als men dat zoo toelaat en er in 't geheel niets tegen doet. Dat kunnen wij nooit verantwoorden." Met levendige verontwaardiging had Volker die laatste woorden uitgespro ken en met dreunende stappen liep hij door de kamer op en neer. Verwonderd zagen de drie boeren hem aan, als wilden zij zeggen: „Als gij maar eens wat langer hier zijt, zult ge daar evenals wij wel aan gewen nen. Zoo is hier te lande nu eenmaal de loop der wereld." Volker bleef nu voor Esser staan: „Hoe groot is wel het door Izaak Löb gerechtelijk opgeëischt bedrag?" „Naar men vertelt", antwoordde Es ser, „heeft de bloedzuiger zijn tweede hypotheek van vijfduizend mark langs gerechtelijken weg opgevorderd. De eerste hypotheek van acht duizend mark heeft de lands-bank. Bovendien heeft hij nog een rekening betreffende handelszaken ingediend van nog twee duizend vijfhonderd mark." ,yHm maar het goed is op acht en twintig duizend mark getaxeerd, zoo als ik in de verkoop-aankondiging in de krant gezien heb," ging Volker voort. „Ja, mijnheer de onderwijzer", nam Adam Wegner het woord, „dat is wel zoo, maar het gerecht taxeert gewoon lijk nog al hoog." „Om 't even, in elk geval is mij nu zooveel duidelijk, dat de „noteboer niet meer schuld dan goed heeft. De man kan zich nog uit zijn moeilijk heden redden. Hij moest zijn goederen vrijwillig in veiling brengen." „Maar daar zit 'm juist de kneep. Met Ludwig Lotz is heelemaal niets aan te vangen", ging Adam Wegner voort. „Hij is zeer zwaarmoedig gewor den. Men kan geen verstandig woord met hem spreken. Hij meende, dat Löb een veel grootere rekening zou hebben. Hij heeft er onlangs mee gela- chep en gezegd, dat die nietige zeven duizend vijfhonderd mark toch geen hofstede konden ten onder brengen, welke voor liefhebbers toch graag der tig duizend waard was." „Ik weet het niet',, meende Rein- hart, het hoofd schuddend. „Die Lud wig was anders zqo'n verstandig man. Het moet hem wel geheel verstokt gemaakt hebben." „Gij hebt gelijk", zeide George Es ser, „er helpt in het geheel geen praten aan. Ik ken hem heel niet terug. Hij gaat er steeds groot op, dat bij den inzet niemand gekomen is." „Ge zult zien", riep Joost Reinhardt, het gaat zooals het spreekwoord zegt: Die zich niet laat raden, is ook niet te helpen." Terstond antwoordde de onderwij zer: „Er moet geholpen worden. Zou men 't niet zoo kunnen inkleeden, dat de gemeente bij den verkoop inspringt Op die wijze was voor Ludwig Lotz zeker het huis en een gedeelte der landerijen te redden, zonder dat de gemeente eenig risico liep." Wederom zagen de drie boeren den onderwijzer verbaasd aan. Eindelijk zeide George Esser: „Wij willen heel openhartig met u spreken. Zoo iets gaat in Hartenhausen niet. Daar zou de geheele gemeente op den kop gaan staan. -Wij drieën zouden het wel eens durven wagen, maar de andere drie van den gemeenteraad zijn er zeker te gen. Adam Thomhöf, met hem is 't, zooals 't is; gij tweeën verstaat me wel, ik wil er niet meer van zeggen. Frits Hodel, van hem en den rood kop kan men zeggen: Gelijke monni ken, gelijke kappen. Mijn neef Mowel echter, de burgemeester, gunt zijn zwa ger niets goeds, en de stem van den burgemeester geeft den doorslag, als er drie tegen drie zijn." „Welnu", sprak Volker met nadruk, „dan richten wij een Raiffeisen-Bank op. Ik laat reeds morgen de statuten en een paar verklarende boekjes van Neuwied komen. Daarna zullen wij de zaak grondig bespreken, opdat gij goed begrijpt, waarover het gaat. 'Want op uw drieën reken is vast." „Ik doe mee, mijnheer de onderwij zer, ik ken die zaak al", riep Adam Wegner. „Ik ook» ik ook," bevestigden de bei de anderen. „Dan aan 't werk", riep Volker. „Wij zullen in alle stilte werken en volge lingen trachten aan te werven." De mannen schudden elkaar krach tig de hand. XIV. Het was op denzelfden avond, den avond van tweeden Kersidag, dat de burgemeester en zijn lieve wederhelft in een druk gesprek bij elkaar zaten. Mowel had zijn oude pijp voor den dag gehaald en rookte koud. Eerst had hij gedacht eens van de tabak van zijn zoon Christiaan te stoppen, want deze mocht van zijn moeder, wier lie veling hij was, dampen zooveel bij wilde. Zij drukte dan beide oogen dicht en bood slechts zeer zwak verzet. Doch toen zij haar man een verlangenden blik naar de op den schoorsteenman tel liggenden tabaksbuil zag werpen, vertrok zij het gezicht en zeide: „Gij zut toch op uw ouden dag niet meer zoo onnoozel worden." Toen onderdrukte de heerscher van Hartenhausen zijn rebellige feestdag begeerte en rookte met diep neerhan gende onderlip en krampachtige ver beeldingskracht een koude pijp. Mowel en zijn vrouw bespraken iets zeer gewichtigs het huwelijk van hun Christiaan. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5