^"buitenland. H. M. PIERROT, Wi| gaan door met ruimte maken Deze week NIKKEL-RECLAME NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 29 APRIL 1927 DAG-AGENDA. Vrijdag 29 April, 's av. acht uur, Starts-Evangelisatie, Morschweg 59: Lichtbeelden van Noorwegen. Spr. Dr. van Es. Vrijdag 29 April, 's av. kwart over zeven, Catcchisatielokaal No. 1, Hooi gracht 99: Jaarverg. Schoolhuip voor Zuid-Holland. Spr. de WelEerw. Heer Ds. J. G. Feenstra, van Scheveningen. Vrijdag 29 April, 's half acht. Jaarl. Verg. van Aandeel!». in de N.V. „N. Leidsche Courant" ten kantore, Hooi gracht 35. Vrijdag 29 April, 's av. acht uur. Hoogl. Kerk: Kerk-Concert door de Chr. Oratorium Vereen. „Con Am ore". Zaterdag 3G April. 's midd. twee uur, Jaarl. Verg. van Aandeelhouders der N.V. Mij. tot Expl. v..Onr. Goederen, ten kantore der Mij. Maandag 2 Mei, 's av. half acht Stadsgehoorzaal: Feestavond van de L. Chr. Oranje Ver. Dinsdag 3 Mei, 's middags vijf uur, Breestraat 119: Ledenverg. v. d. Ver. Herstellingsoord „De Leidsche Buiten school". Woensdag 4 Mei, 's av. acht uur, Oosterkerk: Openb. Verg. v. d. Nat. Chr. Geh. Onth. Bond, Spr. Ds. Pun- selie, uit Leiden en Ds. Koningsbergen uit Amtserdaxn. Vrijdag 6 Mei, 's av. acht uur. Stads gehoorzaal (kleine zaal): Chopin-voor- dracht, door Rie Batenburg. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 April tot en met Zondag 1 Mei a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren A. J. Donk, Doezastraat Cl, Telef. 1313 en G. F. Reyst, Steenstraat 35, Telef. 136. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. het bijzonder de aandacht van het Zwitsersche publiek willen vestigen op Nederlandsche voortbrengselen. Te dien einde hebben bijna alle Ne derlandsche firma's, welke bij den in voer in Zwitserland belang hebben, monsters van hun waren aan de K.L. M. gezonden, welke op 2 Mei in haar eerste vliegtuig, dus een monsterverza meling van Nederlandsche voortbreng selen, naar Basel zullen vervoerd wor den. Bij de aankomst van het eerste vlieg tuig in Basel zullen vele Zwitsersche autoriteiten aanwezig zijn. Er zal eerst op het vliegveld zelf een uitstal ling dezer voortbrengselen plaats heb ben. Daarna zullen zij gedurende eeni- ge dagen in Basel tentoongesteld wor den, waar zij bezichtigd kunnen wor den door alle Zwitsersche zakenlieden, welke daarvoor belangstelling hebben. Ten slotte zullen deze Nederland sche producten te Basel bij opbod wor den verkocht; de opbrengst ervan zal ten goede komen aan de Zwitsersche Vereeniging tot steun aan tuberculose lijders. EEN DEURWAARDERS-VACATURE TE MIDDELBURG. Men meldt uit Middelburg: Alhier is een vacature ontstaan van deurwaarder en in een oproep in de Staatscourant werd gelegenheid gege ven naar die vacante betrekking te solliciteeren. De kantonrechter heeft thans een aanbeveling opgemaakt, bestaande uit C. Willebroordse, procureursklerk te Middelburg; A. Baan, deurwaarder bij de gemeentebelasting te Leiden en C. Kommers. adjunct-commies der regis tratie en domeinen te Ginneken. Intusschen beeft echter ook de ar rondissementsrechtbank een aanbeve ling opgemaakt en deze wijkt van de eerstgenoemde af. Als no. 1 komt op die tweede aanbeveling voor M. P. Wondergem, procureursklerk te Am sterdam; no. 2 A. Baan voornoemd, en no. 3 A. H. Verbeek, beëedigd klerk bij de rechtbank te Middelburg. Er is hier groote belangstelling hoe het nu verder zal afloopen en wie men in Den Haag zal aanwijzen. BE LGOBSDIENST BIJ TERSCHELLING. Na de ramp van den loodsschoener van Terschelling in November 1925, wercl als resultaat van het onderzoek ingesteld door de door den Minister van Marino benoemde commissie, met ingang van 7 November 1926 de loods- dienst in het Stortemelk bij Terschel ling opgedragen aan de sleepboot „Noordvaarder" van de firma Doeksen van Terschelling, welke sleephoot ge heel voor den loodsdienst werd inge richt. Met deze wijze van bcloodsing werd voor den tijd van een half jaar een proef genomen. Het Persbureau Vaz Dias verneemt thans, dat deze proef, die op 7 Mei a.s. afloopt, door de autoriteiten als geslaagd wordt beschouwd en dat het contract met de firma Doeksen met een half jaar is verlengd. NA DE VERWERPING VAN HET NEB. BELGISCH VERDRAG. Naar uit Brussel wordt geseind, heeft minister Vandervelde gisteren morgen in de commissie voor buiten- landsche zaken uit de Belgische Ka mer de situatie uiteengezet, welke is geschapen tengevolge van de verwer ping van het Neder! andsch-B cl gisch verdrag. Het standpunt dat de Belgi sche regeering te dezen opzichte in neemt, vond de eenstemmige goedkeu ring der commissie. RECLAME IM. LINNEN voor lakens 10/4 GRASLINNEN voor lakens MANSBROEKEN prima manchester AM. LEGERHEMD prima kwaliteit PIQUE OVERHEMD prima, in alle maten MANSBROEKEN van prima ongebl. tricot PADVINDERSBROEK van prima ongebl. tricot KUNSTZIJDE STOF 100 c.M. br., alle mode kleuren en dessins 0.31 0.37 3.55 1.60 1.49 B.B7;{ VLOERZEIL m. roode rug, extr br. COCOSLOOPER 50 c.M. breed SLAAPKAMERMAT 140 X 180 c.M CHINAMAT nieuwe dess. per el ENG. LEDIKANT met roestvrije spiraal, buitengewoon geschikt voor pensions Origineel 2-persjnatras Dev. Gezond heidsfabr. WASCHTAFELS in P.P. en eiken ge schilderd SMYRNA KLEEDJES pracht kw. 0.45 13.50 mi Al deze, gezien de kwaliteit, buitengewone prijzen zijn de geheele week geldig VRIJ ENTREE. VRIJ ENTREE. WERKLOOZENRELLETJES. Gistermiddag was even voor het aan vangsuur van de raadszitting te Rot terdam een groote groep werkloozen samengekomen in de omgeving van het nieuwe raadhuis aan clen Coolsin- gel. Een aantal bleef op het voetpad in de Raadhuisstraat tegenover den ingang van het raadhuis staan, een andere groep op den Coolsingel vóór het postkantoor. Toen bij tweeën het raadslid Van Burink kwam, volgden beide groepen hem. Een poging van den heer Van Burink om van het bordes van het postkantoor de men- schen toe te spreken, werd door de po litie verijdeld. Herhaaldelijk moest tot doorloopen worden aangemaand. Aan vankelijk werd hieraan voldaan en toen het raadslid Van Burink hei raad huis binnen ging, had het er veel van, dat de door hem aangekondigde de monstratie op niets was uitgeloopen. Later in den middag is de heer Van Burink evenwel weer naar buiten ge komen en toen zijn er een paar maal relletjes geweest. Tot tweemaal toe hebben de werkloozen geweigerd aan het bevel van de politie om door te loopen te voldoen. Den eersten keer is cüt gebeurd op den Coolsingel, tus- schen het postkantoor en het accumu latorenstation, de tweede maal op den hoek van de Kruiskade en den Cool singel. Beide keeren heeft de politie, toen aan een herhaald bevel tot door loopen niet werd voldaan, met blan ken sabel en gummistok ruim baan gemaakt. Daarna was de rust vrij spoe dig hersteld. Arrestaties zijn piet ge schied. OPHFEFING VAN SLEEN ALS GEMEENTE? In een missive aan B. en W. der gemeente Emmen deelen Ged. Staten van Drenthe, volgens de „Tel." mede, dat zij de aangeboden begrooting nog niet hebben kunnen goedkeuren. In 't schijven worden verschillende bezwa ren opgeworpen. Zoo zal er geen spra ke van zijn. dat het Rijl^het tekort, overneemt. Gedeputeerden zijn echter bereid, hun medewerking te verlee- nen tot het aangaan van een geldlee- ning, om de zaken loopende te hou den, tot de splitsing der gemeente een feit zal zijn. Gedeputeerde Staten wij zen er verder op, dat de loonen der gemeentewerklieden en gemeente-poli tie in vergelijking met andere gemeen ten zeer hoog zijn. Naar het blad verneemt, overwegen Ged. Staten bij het opmaken van het plan tot splitsing van Emmen, Sleen als gemeente op te heffen en de ver schillende deelen bij andere gemeen ten te voegeq. Indien deze plannen doorgaan, zullen waarschijnlijk Zuid- Sleen en Eerm bij Emmen komen, Veenoorcl bij een nieuw te vormen ge meente, Nieuw Amsterdam en Noord Sleen en Schoonoord bij de gemeente Zweelo. DE SURTAXES B'ENTREPoT EN ROTTERDAM. Naar Belga seint, wordt het bericht van de „Nation Beige", volgens het welk de Fransche regeering zou be sloten hebben voor de haven van Rot terdam geen opheffing te verleenen van de surtaxes d'entrepöt, waarvan de haven van Antwerpen reeds ver scheidene jaren profiteert, in Parijsche gezaghebbende kringen tegengespro ken. Daaromtrent is nog geen enkele beslissing genomen. SQNNEVANCK. Wij ontvingen het 22e jaarverslag van de Vereeniging tot Christelijk hulpbetoon aan tuberculoselijders. Deze nuttige vereeniging die het Sanatorium ,Sonnevanck" t* Harder wijk exploiteert verricht een kostelijk werk tot genezing van een der meest ernstige ziekten. Opende de Vereeniging in 1925 haar nieuwe giooto paviljoen, in 1926 werk te zij in mindere mate naar buiten. Daarentegen stond dit jaar in het tee lten van de innerlijke versterking. Groote financieele offers moesten ge bracht worden. Noodzakelijk was het om met een aanzienlijke aflossing te beginnen. Noodig was het ook om een pensioenfonds voor het verplegend per soneel te stichten. Aan beide is een be gin gemaakt. De hulp van het supple tiefonds voor behoeftige lijders vorder de van dit fonds 3000 meer dan de ontvangsten bedroegen. Een zeer uitgebreid, keurig gede tailleerd verslag van den Directeur der inrichting geeft een heldere kijk op het leven der inrichting. In 1926 werden verpleegd 397 patiën ten. De resultaten waren goed. Klinisch genazen of verbeterden van 232 pa tiënten 200 of 90 pet. Wij bladerden eens in de ledenlijst en vonden voor Leiden slechts 54 le den, een getal dat door veel steden van gelijke grootte belangrijk overtroffen wordt. ij wekken daarom op om zich als lid op te geven bij den Secretaris den hefr J. van der Linden, Prins Hen driklaan 25, Utrecht. DR STRIJD IN CHINA. Nederlaag van Mankau. In een communiqué van de Britsche admiraliteit over den toestand in Chi na wordt o.a. medegedeeld, dat begon ncn is met verschillende bewegingen om de bolsjewistische elpmenten uit •ie provincie Honan te verdrijven. Zui delijke troepen zijn teruggetrokken naar Eankau van het front in^Honan, waar zij, naar gemeld wordt, een ne derlaag hebben geleden in den strijd tegen Tsjang Tso lin en een gemengd Noordelijk leger. De militaire actie, die te Hankau werd waargenomen, is een gevolg van deze nederlaag. De toestand in de Chineesche wijk van Ilankau is zeer slechts, doch in de buitenlandsche concessie is liet vrij rustig. Tsjang Kai sjek trekt thans op naar Nantsjang, de hoofdstad van de pro vincie Kiangsi, tegen de roode legers. Voor het incident te Woehoe, waar Chineesche schildwachten weigerden buitenlanders aan wal te laten gaan, tenzij man voor man, zijn verontschul digingen aangeboden. 18 Communisten terechtgesteld. De bekende communist Li ta tsjao en 17 andere communisten, die aange houden waren bij de huiszoeking van de gebouwen in de Russische gezant- schapswijk te Peking door de Chinee sche politie, zijn gistermiddag terecht gesteld. Volgens een officieuze mededeeling heeft een buitengewone rechtbank, die de laatste drie dagen in het geheim zitting heeft gehouden de mannen, die van verraad beklaagd waren, ter dood veroordeeld. Zij zijn op het hoofdbu reau van politie geworgd. Tot dusver zijn 20 communisten te rechtgesteld, o.w. één vrouw. DUITSCHLANDS ECONOMISCHE POSITIE. Pessimistische rede van Stresemann. De Duitsche minister van Buiten landsche zaken Ds. Stresemann heeft gisteren een rede gehouden voor de vereeniging van Duitsche machinefa brikanten over de economische positie van Duitschland. Daarin zeide de mi nister o.m.: 1-Iet voornaamste probleem is het verschaffen van arbeidsmogelijkbeid. De oplossing van dit probleem is bui tengewoon moeilijk, omda/t wij ons, vergeleken met het tijdperk vóór den oorlog, ook thans nog in een periode van economischen achteruitgang en sterke depressie bevinden. Het is mij een raadsel, hoe men bij een vergelijking in eenigerlei opzicht turschen onze positie van vroeger en de tegenwoordige tot de conclusie van welvaart of economischen vooruit gang kan komen. Onze economische positie wordt gekenmerkt door een gebrekkige grondstoffenfundeering, en door de onvoldoende financieele kracht onzer geheele nijverheid, door de zware sociale en economische las ten, die op haar drukken. De grootst mogelijke inspanning zal noodig zijn om ons op economisch ge bied He machtspositie te heroveren, welke Duitschland met zijn in- en uit voer voor den oorlog op de wereld markt innam. Het is bekend, dat deze positie ge baseerd was op de Duitsche verwer kende industrie. Als mijn persoonlij ke meening mag ik hieraan toevoegen, dat zij ook gebaseerd was op de ge zonde positie van elke afzonderlijke onderneming en van eiken particulier; deze droeg er het meeste toe bij, dat wij ons die machtspositie verwierven. 'Het is te wenschen, dat het door den noodtoestand na den oorlog, ontstane streven naar het vormen van bonden in de Duitsche industrie nog ruimte heeft gelaten voor dezen vorm van Duitsche ondernemingen. PROPAGANDA VOOR ABD-EL-ERIM De „Dep. Coloniale" maakt zich eenigszins ongerust over de wijze, waar op Abd el1 Krim, de op het eiland Réiz nion geinterneerde leider der opstan dige Riffijnen, poogt de aandacht op zich gevestigd te houden. Eiken dag zoowat verschijnt ef een nieuw boek over hem, en weldra za jde literatuur over het Rifgebied en over Abd el Krim even lijvig zijn als Jdie over Verdun en maarschalk Foch. Het blad meent, dat dit niet in over? eenstemming is met de .persoonlijk heid van den „triestigen held". Voortdurend nog idoet Krim1 van; rich spreken, in de hoop de sympa thie der wereld voor zich te winnen. De verbinding met Réunion wordt on, derhouden Idoor drie scheepvaart diensten per maand in elke richting. Sluit Abd el Krims streven de hei melijke hoop op een vroegeren of la- teren terugkeer in. waarvoor hij thans het terrein voorbereidt? Genoemd blad zegt, dat Abd el Krim dit alles niet waard is. Zelfs is hij geen Wilhelm II. maar een arm zalige rogui, opgeblazen door den storm van internationale, an'i-Fran- rxfie begeerten, en door zijn eigen; aanhangers, die zijn tyrannie moe wa ren, tenslotte afgeworpen. Is het teveel gevraagd, zoo besluit het artikel, aan allen, die er tro^sch op zijn aan de ovenvinning te hebben meegewerkt, om nog één offer aan, deze overwinning te brengen, door de aanstichters van het Riffijnsche dra ma in de vergetelheid te laten ver zinken RECLAME Maarsmansst. 7, Iel. Ho. 639 Nikkel tafelschuiers en blikjes i 1.45 presenteerschalen 1.25 eierstellen 1.70 theekistjes 0*95 lepelkistjes1-35 Nikkel lekbakjes m. zeefjes f 0.75 comfoortjes, thans 2.60 theepotten1-90 theeserviezen, 4-deelig 4.60 theebladen m. tegel, gr. maat 4.75 Afscheid van den Heer J. H. de Waal Malefijt als Burgemeester van Katwijk. De raad dezer gemeente kwam he den in openbare vergadering bijeen, de laatste maal onder leiding van den Burgemeester J. H. de Waal Malefijt. Aanwezig alle leden. Ingekomen is een schrijven van de Vereeniging v. Ziekenhuisverpleging, waarin geklaagd wordt over de ver hooging der verplegingskosten in de Acad. Ziekenhuizen. Er wordt mede werking verzocht om verlaging te ver krijgen. B. en W. meenen, dat het niet op den weg van het .gemeentebestuur ligt, om hierin werkzaam te zijn, om dat de verpleeggelden ver beneden de .exploitatiekosten zijn. Enkele besluiten zijn door Gédep Staten goedgekeurd. De huurder van liet bekende „Ka binet" aan de Boülevard, heeft be zwaar tegen de huurvoorwaarden. B. W. stellen voor een openbare ver pachting te doen houden. Aangenomen. 2. Benoeming leden Schattingscom missie. Benoemd worden de heeren L". Kruit, lOuwehand, J. v. d. Perk, Jac. Wassenaar. Benoeming van een tijdelijk wet houder, omdat de heer R. 'Ouwehand als loco-burgemcester zal fungeeren. Benoemd wordt de heer P. Meer burg met 13 stemmen. 3. .Ontslagverleening van den ambte naar van den Burgerlijken Stand, we gens bedanken van den burgemeester als zoodanig. Het ontslag wordt eervol verleend, 4. De rekening van het grondbedrijf wordt vastgesteld op een inkomst en uitgave van f 182.000. Volgt vaststelling der rekening van den yleeschkeuringsdienst, kring Kat wijk, over 1926 met een totaal bedragj van f 8700. Ook deze rekening wordt voorloopig vastgesteld. 6. Voorstel tot overname van grond. Mr. Hettinga Tromp heeft vroeger van de 'gemeente grond verkocht enj wil thans een gedeelte verkoopen aan 'den heer Van den Oever, en een ge deelte schenken aan de gemeente, mits het bestemd wordt voor plein! of plantsoen. B. en W. adviseeren hierop in te gaan. Daarna heeft het afscheid van üenj burgemeester plaats. De burgemeester werd allereerst door den oudsten wethouder, den heer R. Öuwehand, als volgt töegespro ken: Rede Weth. R. Ouwehand. Hooggeachte Burgemeester, In de raadsvergadering, waarin gij Uw besluit tot aftreding mededeelde^ Sprak u, dat er was een tijd] van ko- tmen en een tijd van gaan. ■v Een tijd van komen, i U hebt het ambt van "Burgemeester aanvaard, toen den pensioengerechtig den leeftijd niet ver meer af was, en imet een staat van dienst, waarvan an- ideren gezegd zouden hebben: nu ga lik een welverdiende rust nemen, j Bovendien was ongeveer 3 maan den voor uw komst in Katwijk de we reldoorlog uitgebroken, waardoor voor I al een burgemeester voor nooit ge^ dachte problemen kwam te staan. Het werk van den burgemeester was minstens verdubbeld en de ver- antwoordelijkheid niet minder, en gij hebt er ti doorgeslagen op een wijze* boven allen lof verheven. Uw ijver en werklust waren onbe perkt; er ging bijna geen dag voorbij* of gij had een vergadering te leiden. U was van 's morgens vroeg tot des' avonds laat in 't geweer en dat is al door zoo gebleven. Het beste bewijs! daarvoor is, dat u in die 121/2 jaar' nooit een vergadering van den Raad,, of van het dagelijksch bestuur hebt! verzuimd; sterker nog: dat u in al did jaren geen dag vacantie hebt geno men. Doch gij hebt u niet alleen doen kennen als een ijverig burgemeester, wien niets ontgaat en die medeleefde! met alles wat in de gemeente gebeur* da, maar u hebt ook vanaf het eer ste oogenblik zoo'n zuinig financieel beheer gevoerd, .dat wij daar thans nog de vruchten van plukken. De enkele rijke oorlogsjaren, die ooïd in onze gejneente een soort sckijnvoor ispoed in het leven riepen, ded^n u >de oogen niet sluiten voor de reactie die noodwendig moest volgen en dat is mede de oorzaak, dat in onze ge meente, die in finantieele draagkracht nadien zoo achteruit is gegaan, tocb nog met een sluitende begrooting kanl komen. Dit hebben wij te danken, ik ejkenl he*- gaarne, aan uw finantieel beleid. De algemeen gedrukte toestand "onzer gemeente is oorzaak, dat gij niet alles war gij wenschte kon tot stand bren gen, maar toch hebt u nog Kans ge zien. om tijdens uw bestuur een twee de weg door de duinen. Nieuwe Duin weg genaamd, welke de twee Katwij ken met elkaar verbindt, aan te leg gen: dc gemeente aan een electriri-' te tsret .te helpen en den Wassenaar- (schen en 'Noordwijkschen weg te bi* (tun.ineeren. Bovendien is onder uw bestuur text (verbetering yan het doorgaand ver keer <de Van Egmondstraat en de Mo- j'entuinweg aangelegd en is nog on langs het besluit genomen tot het maf ken van een nieuwen brug* tegenover 'de Turfmarkt. Tot de niet uitgevoerde werken be hoort onder meer bouw van een ge- jmeentehuis, waartoe de raad reeds im 1918 het besluit heeft genomen. Ik weet zeker, dat u zich er groote-» hjks over zoudt verheugen, indien de algemeene toestand 'zich zoo gunstig wiizigde. dat Uw oovolger spoedig met (voorstellen tot 'den raad kon komen om jdit werk tot stand te brengen. Er is ook een tijd van gaan hebt jü gezegd. Dat die tijd; nu aangebroken is, heeft de ;raad niet kunnen merken, want in het leiden der raadsvergaderingen feci iet ;u nog in niets te kort, die zijn (nog steeds voorbeeldig en ook de wet •houders hebben daarvan niets kun nen bemerken. Tot het laatst toe was opk in die vergaderingen de leidende macht en .ontging ji niets, en wij kunnen u niet beter eeren, 'dan door den wensch uit te spreken, 'dat uw opvolger, wie h'

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2