CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS Belangrijkste nieuws in dit Hummer. 8*'« JAARGANG VRIJDAG 29 APRIL 1927 NUMMER 2TT5 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zij» Per kwartaal i 2.50 Pei week 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Gewone advertentfën per regel 22*/» cent Ingezonden Me de deelingen, dubbel UrleL Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage* lijka geplaatst ad 40 cent Dit nummer iieslaal uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V fioe zit dat? Bjj het optreden van het extra-parle mentair Kamnet legde mr. de Gee*', de Kabinetsformateur, zooals onze lezers zich zullen herinneren, de verklaring af: „dat de politieke vraagstukken, die veroana houden met de partijgroe- peering zooais die tot dusver hier te lande heeft bestaan, zullen blijven rus ten en gehandhaaft blijven in het sta dium, waarin zij op het oogenblik ver- keeren' Op grond hiervan weigeren de ver schillende Ministers sommige princi- pi.^ele Viü-agstUKnen aan tie orde te stej len. Om dezelfde reden komen die on derwerpen, als de Zondagswet, lijkver branding, staatsloterij enz. niet aan de orde. Terecht wijst „De Waarheidsvriend" er op dat in dit licht de werkzaamhe den van het Kabinet-de Geer beschou wende, het eemgszins vreemd aan doet, dat op 4 Maart 1.1. een wetson. werp bij de Tweede Kamer w%rd inge diend, waarbij voorgesteld wordt de Provinciale Wet in dien zin te wijzi gen, dat voortaan ook de vrouw be- ncc inbaar zal ziin het ambt van griffier van de Staten der provincie, terwijl nog de noodzakelijkheid van dezen maatregel met geen letter in de Memorie van Toelichting wordt aan getoond. Wanneer nu één politiek vraagstuk, nauw met de beginselen samenhangt, is het zeker wel dat van de benoem- 1: „rheid der vrouw tot eenig open baar ambt. Wij begrijpen dan ook niet, zegt het blad, hoe de Minister van Binnenland sche Zaken en Landbouw met zulk een voorstel bij de Staten-Generaal is kunnen komen. Of mogen wel politie ke onderwerpen aan de orde woiden gesteld, die in het gevlei komen der linker partijen, doch wanneer die on derwerpen de christelijke beginselen betreffen, zijn zij dan als contrabanda te beschouwen? Wij zijn nieuwsgierig zoo wordt het betoog besloten daarvan iets naders te vernemen. Wij zouden zoo zeggen: gelijke mon niken, gelijke kappen. Inderdaad hier is wel een eigenaar dige afwijking. Maar het is niet de eerste eigenaar digheid, ook ten aanzien van het Bel gisch verdrag konden verschillende vragen geen antwoord bekomen. Eveneens is het nog twijfelachtig of net Kabinet de houding van den Minis ter van Arbeid inzake het amende- ment-Bijleveid zou willen dekken. Maar dat zijn vragen die toch wel geen antwoord zullen bekomen. STADSNIEUWS. »>DE VBREKNIGDE ZANGERS". Gisteravond gaf het mannenkoor „De V'ereenigde Zangers" onder direo tie van Henri Pie.age uit Haarlem zijn •eersie uitvoering in de matig bezette (Stadsgehoorzaal. De voorzitter opende de uitvoering met een wek-omstwoord aan 't publiek welks medewetk.ng werd ingeroepen, omdat, naar sprekers gevoe'en, in Lei den behoef.e aan een goed mannen koor bestaat. Plet koor zong voor de pauze „Nim mcr nacht" van N. H. Andriessen en „Vides ut alta", een tekst van Hora tius, getoonzet door Philip Loots. Na de pauze hoorden we: „Onze Duinen" en „Mijn Hof", beide even eens van. Loots, een „Kerstlied", van Bernard D;amant op een bekenden Middelnederlandschen tekst en Alt Niederiandisches Lied" van E. Krern ser. Het koor is vrij groot eri beschikt over het algemeen over heel goed materiaal, waarmee de dirigent zeer zeker veel kan bereiken. Vooral bij de bassen en baritons zijn moo e stemmidde'en voorhanden: <ie tenoren zijn wel hoog, maar mis sen nog den glans, het stralende, dat men zoo graag in een mannenkoor hoort. Eenige nieuwe krachten en voort gezette studie kunnen dit euvel ver helpen, dat trouwens meer treft wan neer er forto dan wanneer er piano wordt ge ongen. Bij sterke crescehdo's klinkt alles wat ruw, wat vlug. Er is blijkbaar met grooten ijver en toewijding gestudeerd. De num- imevS zaten er goed in; de inzetten waren op hun plaats; er werden nuan ceer ngen gemaakt; over het algemeen bleef men goed op toon. Een enkele maal in „Vides ut alta" en de 5de strophe van „Onze Dui nen" liet de zuiverheid te wenschen- over. Maar over 't geheel genomen, mag men over deze eerste uitvoering zeer tevreden zijn. Een zekere stugheid, een zeker ge mis aan soepe.heid, zullen bij voori- geze.te studie ze er worden overwon nen. De eerste drie grootere nummers klonken daardoor niet geheel door leefd, wat wel het geval was bij het „Kerstlied", „Mijn Hof" en „Alt Nic- Iderandisches Lied". Deze nummers zijn ons heel goed bevallen en liggen bij het jonge koor ook het gemakkelijkst. De uitspraak viel over het algemeen te loven; Hollandsche en Duitsche teksten waren zonder tekstboekje te volgen. Een kleine opmerking veroor love men ons: Bijna a<le Hollandsche koren heb ben een neiging om de t aan het einde» van een woord als nacht in te slikken. Datzefde merkten we heel sterk op bij het eers.e 1 ed, waarin tal van die woorden voorkomen, 't Is een gebrek, dat heel gemakkelijk te verhelpen is en dan klinkt alles meer af. De koorzang werd afgewisse'd met so'ozang van de Al zangeres, Me'. Me'a Schmidtke u t I)en Haag, die be {Schikt over diploma's van het Con servatorium te Dre-den en de Kon. Ac. Hoogeschool. te Berlijn. Deze dame die over een groote stem omvang beschikt, nobel klinkend in alle resis ers is dus geheel naar Duit sch'e me hode geschoold, wat aan haar voordracht heel goed merkbaar was. Wij hadden ons deze, met alle groo e waardeering voor haar ste n kwaliteiten en haar svmpathieke wijze van op*reden, gaarne wat soepeler, wat minder gewichtig gedacht, zoowel in de Aria's van Rossi en van Gluck, als ;n de mooie liederen van Schubert Vooral „Frühlingsglaube" en „Stand chen" van Schubert denken wij ons inniger teerder Met haar mooi stem materiaal en aangeboren muzikaliteit zal het haar niet moeilijk vallen, de zonnige weemoed van Schubert over- tirgender te vertolken. En tenslotte hoorden we nog heel mooi cel'osrel van den heer F. Vrij hof te Leiden. De heer Vrihof speelde het moo'e Concert in Ddur van Haydn en wist ons naar de e vrendehjk zonnige mu ziek geboeid te doen luisteren. Hij speelt met moo'e toonvorming. ook in de moeilijke dubbelgrenen, en met rhythmische zekerheid en weet zich geheel in zijn opgaaf te verdiepen Dat hij begrip van Bach heeft, toon de hij in diens Bourrée I en II en de Sarabande uit de 3de Suite. Het laatste werk is ons wel buitengewoon bevallen door de rhythmische verzorgd beid der klare toonvorming en de ver inniging, welke hij in zijn spel wist te leggen. De heer Vrijhof is een kunstenaar? en dat merkt men wel het best uit de psychische sfeer, waarin hij de ver schillende .door hem vertolkte com ponisten weet te zetten: Bach andere Idan Haydn, Fauré en Popper weer anders dan eerstgenoemden. Hij werd met intuitie en muzikaal begeleid door Mej. Verwer, die ook de zangeres accompagneerde. De dames ontvingen bloemen en het publiek beloonde alle nummers van koor en solisten met een dankbaar ap plaus. Hinderlijk was, dat er voor Öën aan vang van 't concert en tijdens de pau ze op de galerij stevig werd geroost. E. M. DE KONINGIN. Hedenmiddag omstreeks 12 uur pas seerde langs de Breestraat H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana met gevolg in een drietal auto's. Het hooge gezelschap begaf zich in de rich ting Den Haag. H. M. en de Prinses waren in licht grijs bont gekleed. DE KONINGIN-MOEDER TE LEIDEN Gistermiddag heeft de Koningin- Moeder, vergezeld door de freules Van der Poll en Schimmelpenninck van der Oye en baron Sixma van Heem stra een bezoek- gebracht aan de kin derkliniek van het nieuwe Academisch Ziekenhuis alhier. Bij den hoofdin gang werd het gezelschap ontvangen loor den directeur van het Acade misch Ziekenhuis, den heer H. H. Maas, en den directeur der Kinderkli niek, prof. dr. E. Gorter. Verde1 waren aanwezig jhr. mr. dr. N. C. de Gijse- laar, president curator van de Univer siteit alhier; en mr. A. baron De Vos van Steenwijk, secretaris van curato ren; en zuster S. H-eidema, directrice van het Academisch Ziekenhuis. De Koningin-Moeder en haar gevolg deden een rondgang door de zieken zalen, waar een patiëntje H. M. bloe men aanbood. De Koningin-Moeder on derhield zich aan elk bedje enkele oogenblikken met de patiëntjes en gaf hun een geschenk. Het gezelschap be zocht vervolgens nog enkele laborato ria, waar de assistenten en studenten als gewoon aan bet werk waren. Omstreeks vijf uur keerde het gezel schap naar Den Haag terug. INGEBRUIKNEMING VERBOUWDE CHR. GEREF. KERK. Het was gisteren voor de Chr. Geref. Gemeente hier ter stéde een feestelij ke dag; nadat zij 8 maanden in „Predi ker" bad vergaderd, kon gisteravond haar eigen vernieuwd; en vergroot be dehuis weer opnieuw in gebruik wor den genomen. Er was voor deze godsdienstoefe ning groote belangstelling. Geen plaats Je in het ruime kerkgebouw bleef on bezet; onder de aanwezigen merkten wij o.a. op den burgemeester onzer ge meente, Mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen; den oud-burgemeester, Jhr. N. C. de Gijselaar; en wethouder J. B. Meynen. Nadat gezongen was Ps. 103 1 en 11 en Ds. Joh. Jansen een votum had uitgesproken, werd gelezen Ps. 122, waarna de leeraar den zegen uit sprak en voorging in gebed. Vervol gens werd gezongen Ps. 48 1. Ds. Jansen begon met er op te wij zen, dat het hem een oorzaak van bij zondere blijdschap was, nadat de ge meente van 12 Sept. '26 tot 27 April 27 elders had vergaderd, haar thans welkom te heeten in haar vernieuwd en vergroot kerkgebouw. Ook bij deze gelegenheid zullen we het Woord Gods vertolken, en wel dat gedeelte, dat we vinden in Ef. 2 :2ü: „Gebouwd op het fundameni dor Apostelen en profeten, waarvan Jezus Christus is de uiterste hoeksteen"'. Paulus teekent in dit woord de heer lijkheid van de Kerk des Hoeren, die hij vergelijkt met een tempel waarin God zelve woont. Zeer waarschijnlijk zinspeelt de apostel hier op den bouw van den Salomonischen tempel. David mocht zijn voornemen, den Heere een tempel te bouwen niet uit voeren omdat zijn handen met bloed bevlekt waren. Doch de bouwmeester van den tempel werd zijn opvolger Salomé, wiens naam beteekent „Hij is mijn vrede". Zoo is Christus meer dan Salomo, de ware Vredevorst, de bouw meester Zijner kerk, en evenals Salo mo lieeft hij Zijn dienstknechten die Zijn bevelen hebben uit te voeren. De bouwlieden zijn niet vrij in de keuze van het bouwmateriaal, dat zij voor bet fundament willen gebruiken. Zij hebben Jezus te prediken die is de hoeksteen, de vastigheid van iiet ge bouw. Niemand ter wereld kan een ander fundament leggen dan hetgeen gelegd is, namelijk Jezus Christus. Wie buiten dat fundament bouwt, bouwt op een zandgrond, en vroeg of laat stort zijn bouwsel in. Doch wat op Christus steunt, verduurt de eeuwen. De Kerk heeft de belofte, dat zij alle catastrophen zal overleven, en dat de poorten der bel haar niet zullen over weldigen. 't Komt er voor ons nu maar op aan dat we persoonlijk weten, of Jezus Christus voor ons innerlijk besef en ons uitwendig belijden is de hoeksteen onzer zaligheid. Jezus Christus zij het eenige fundament waarop het gebouw onzer hope steunt En zooals bij den bouw van den Sa lomonischen tempel de steenen in de donkere groeven uit de granietlagen moesten uitgehouwen worden, zoo moeten ook wij losgewrikt worden uit een verloren wereld, dan alleen kun nen we pasklaar worden voor onze bestemming. God bewerkt den zon daar door Zijn Woord en Geest bij den voortduur om bean voor te bereiden voor zijn plaats in den hemel. De God aller genade schenke ons liet persoonlijk geloof dat ons op den Christus doet steunen als op den hoek steen onzer zaligheid, aldus besloot spreker. Nadat gezongen was Ps. 11811 en 12, betrad Ds. J. L. de Vries van Rijnsburg den preekstoel. - Spr. begon met te herinneren hoe hij tijdens het verbouwingswerk een bezoek bracht aan deze plaats; dikke wolken stof en steengruis maakten 't ademen haast onmogelijk, men moest over de steenen springen en spr. dacht: waar is de meesterhand die uit deze chaotische massa de lijn van den op bouw zal te voorschijn brengen? En thans zien we hoe in soberen eenvoud dit schoone gebouw is verrezen. Dit was spr. een beeld van het werk van Christus, die uit de Verbrokkeling en afbraak dezer wereld en van ons persoonlijk leven den opbouw doet te voorschijn treden. En als spr. dit schoone Godshuis be ziet, en zich afvraagt: wat moet hier worden opgebouwd, dan ziet hij in gul den Jetteren in den voorgevel staan het woord „Geloof'en achter in de kerk, waar het orgel jubelt ter eer van God, „Hoop"' en op de zijmuren „Lief deVan de liefde der gemeente spreekt dit kerkgebouw doch bovenal de geestelijke liefde zij ook in de toe komst de opnouw der gemeente, die al leen kan geschieden wanneer het vvooid Gods in het middelpunt staat. Spr. verheugt zich met 'den pastor loci in deze ure en wensclit hem Gods kraent en zegen toe opdat hij de ge meente mag opnouwen op net eenige iunaament Jezus Christus. Hierna werd nog gezongen Ps. 102 9, waarna Ds. Jansen den organist, den heer Jan Zwart, van Zaandam, ge legeiilieid gaf een tweetal stukken ten genoore te brengen: Toccato en Fuga d.-kl.-terts van J. S. Bach en „Andan te conmoto van Pomper. De heer Zwart gaf blijk een uitstekend orga nist te zijn en zelfs de in muziek on geschoolde kon hooren welk een ver betering het orgel ondergaan heeft. Hierna hield Ds. Jansen de gebruike lijke toespraken. Hij richtte zich aller eerst tot den burgemeester, Mr. v. d. Sande Bakhuyzen, die met den heer Meynen het gemeentebestuur verte genwoordigde en wien spr. toewensch- te, dat God hem den geest der wijsheid en des verstands, des raads en der sterkte, der kennis en der vreeze des Heeren mocht zenden om datgene te betrachten, wat is tot verheerlijking van dén Naam Gods, tot lof van den Heere Jezus en tot heil der burgerij in de stad onzer inwoning. Vervolgens dankte spr. den oucl- Burgemeester, Jhr. de Gijselaar, voor zijn bewijs van medeleven met de ge meente, blijkende uit zijn tegenwoor digheid. Spr. wenschte hem toe, dat God hem in zijn welverdiende rust moge nabij zijn en dat hij de zaligheid mocht smaken van bet voorrecht, staatsburger te zijn van het konink rijk der hemelen. De oud-predikant der gemeente, Ds. H. Janssen, thans te 's-Gravenhage, had bericht gezonden door werkzaam heden ve. liinderd te zijn, welk schrij ven van een zegenbede voor de ge meente vergezeld ging. Spr. wenschte hem toe, dat de Heere hem nog lang ten zegen zou steiJen voor leger en vloot. Spr. dankte voorts Ds. de Vries voor zijn medeleven met spr. en de gemeente, en wenschte hem Gods ze gen in de bediening toe. Vervolgens richtte spr. woorden van dank tot allen, die hij de verbouwing van de kerk betrokken zijn geweest den architect, den heer Spijker, de aan nemers,, de heeren Oudshoorn Zoon, den opzichter, den heer Bos, het per soneel in het algemeen; de Commissie van bijstand, den heer G. Overduin, voor de restauratie van het orgel, den Kerkeraai# tenslotte de gansche gem. die hij dankte voor haar bewijzen van meeleven, haar steun en offer vaardigheid Het zal 20 Mei a.s. 10 jaar geleden zijn, dat spr. zijn intrede deed te Lei den. Er was wel eens tot spr. gezegd: ,ge krijgt nooit een andere kerk", doch God heeft hoven bidden en denken welgedaan, en daarom is er vreugde in spr.'s ziel evenals bij de gemeente. Spr. eindigde met het woord van den psalmist: „Dit werk is door Gods alvermogen, Door 's Heeren hand alleen geschied. Het is een wonder in onze oogen; Wij zien het, maar doorgronden 't niet" Nadat het orgel zich nogmaals had doen hooren, en de organist de volgen de nrs. gespeeld had: een fantasie over „Wilt heden nu treden voor God den Heere", Bede, van J. Lemmens; en een bewerking van Ps. 84, sprak Ds. Jansen nog een kort slotwoord, waar in hij o.a. den heer Zwart dankte voor zijn heerlijk spel. Na het dankgebed werd als slotzang gezongen Ps. 89 1, waarna tegen half 11 de talrijke aan wezigen huiswaarts keerden. PROF. COLENERANDER. Prof. Dr. H. T. Colenbrander, hoog leeraar in de vaderl. gesch. aan de Universiteit alhier, die zich tot herstel van zijn gezondheid in Italië bevindt, wordt omsreeks half Mei hier te lan de» terug verwacht en zal 18 Mei zijn colleges hervatten. DE STAATK. GER. PARTIJ LAAKT DE HOUDING VAN DEN BUR- GEMEESTER. Naar aanleiding van het feit dat de burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bak huizen aan de afd. Leiden der S. D. A. P. toestemming verleend heeft tot het houden van een optocht op Zondag 1 Mei heeft ,de afdeeling Leiden van de Staatkundig Gereformeerde Partij in een spoedvergadering een motie aangenomen, waarin leedwezen wordt uitgesproken over de houding, die mr. Binnenland. Bezoek van E. M. de Koningin-Moe der aan de nieuwe kinderkliniek to Leiden. De ingebruikneming van het ver nieuwde kerkgebouw der Chr. Geref. Gem. te Leiden. tj Afscheid van Burgemeester J. H. de Waal Malefijt te Katwijk. Buitenland. Li ta tsjao en 17 andere communis ten te Peking terechtgesteld. Minister Strcsemann over Dnitsch- lands economische positie. De Zuidelijken in China hebben te gen Tsjang Tso Lin een nederlaag ge leden. Tsjang kai Sjek rukt tegen de rood» legers op. BSregHHiffggül'BgggËB III II IPII—BB— v. d. Sande Bakhuizen in dezen heeft aangenomen. CON AMORE. De Chr. Oratoriumvereeniging „Con Amore" alhier, die eenige op bijzonde re wijze bewerkte tekstboekjes van haar hedenavond te geven kerkcon- cert, aan het Koninklijk Huis zond, mocht in antwoord daarop het volgend schrijven ontvangen: Het Loo, 27 April 1927. Voldoende aan de hevelen van H. M. de Koningin heb ik de eer het bestuur der Chr. Oratoriumvereeni ging „Con Amore" te Leiden Harer Majesteits dank over te brengen' voor de aanbi'eding van een exem plaar van het tekstboekje van haar Kerkconcert. dat zij Vrijdag 29 April a.s. ter herdenking vna de verjaar dag van Hare Koninklijke Hoogheid de Prinses hoopt te geven in de Hooglandsche Kerk. De Particuliere Secretaris van H. M. de Koningin, w. VAN GEEN. Ook van H. M. de Koningin-Moeder en van Z. K. H. Prins Hendrik kwa men dankbetuigingen in met een zeer waardeerend schrijven. BEKENDE DRUKKERIJ OPGEHEVEN De bekende boek- en steendrukkerij van de firma P. W. M. Trap, alhier, in 1848 opgericht, vooral bekend als uit>- geefster van den Leidschen Almanak, zal worden opgeheven. Aan het „persen nieel is reeds ontslag aangezegd. ZENDINGSFEEST POELGEEST. De Vereeniging tot Bevordering der Zendingszaak hoopt op Hemelvaarts dag haar 17de Zendingsfeest te hou den op Oud-Poelgeest. Als sprekers hopen dit jaar op te treden Ds. M. J„ Punselie, Ds. J. Douma, van s-Graven hage; Ds. J. C. Koningsberger, van Amsterdam; de Zendelingen Kooistra en De Neef; terwijl de slotrede zal worden uitgesproken door Ds. H. Mondt, van Leiderdorp. Evenals vori ge jaren zal de Vereeniging „Athalia" het feest door muziek opluisteren. Bij wijze van proef zullen dit jaar enkele vouwstoeltjes tegen vergoeding be-> schikbaar zijn. Op do gehouden jaar vergadering werd in plaats van wijlen den heer A. Spruyt, van Oegstgeest, tot len Secretaris gekozen de heer A. van der Baan, hoofd van een Christelijke school alhier. Gisteravond 7 uur werd op het kruispunt NoordeindeBreestraat Ivort-Rapenburg de wielrijder A. P. al hier aangereden door den motorrijder P. uit Noordwijk-Binnen, omdat hij (de wielrijder) niet op de teekens van den verkeersagent lette. Het rijwiel werd beschadigd. Tegen den wielrijder werd proces-verbaal opgemaakt. BINNENLAND. PRINSES JULIANA EN DE FEESTEN Naar het Vad. verneemt, heeft Prin ses Juliana het verlangen te kennen gegeven Zaterdagavond als de omstan digheden het zullen veroorloven, een tochtje op den Hofvijver te maken. Zij zal zich dan inschepen mei den Prins aan boord van de sloep der Kon. Mili taire Kapel en daarmede een rond vaart ondernemen. DE OPENING VAN DE LUCHTLIJN AMSTERDAM—BASEL. Men schrijft aan het Haagschè Ane- ta^kantoor: Op 2 Mei wordt de luchtlijn Amster damRotterdamBrusselBasel ge opend en de directie van de K.L*M. heeft bij die gelegenheid nog eens in

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1