Purolbij Ruwe enSchraleHuid NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 28 APRIL 1927 RECLAME TWEEDE BLAD. WAT DE BLADEN ZEGGEN. Om de Coalitie. Tegenover diegenen onder de Ka tholieken, die blijkbaar haast hebben «net de rood-zwarte combinatie, be toogt Het Centrum nogmaals de grootere wenschelijkbeid van een coa litieverband tusschèn de rechtsche fracties. Nog kort voor zijn dood schreef Dr. Schaepman „Mijne vrienden, maakt u om de een beid niet te spoedig bevreesd. Waar bet gaat om de grondbeginselen, die den inzet van den strijd onzer eeuw uitmaken, d&ar zijn wij eensgezind. Juist daarom moeten wij op alle bij komende punten geen éénstemmig heid vorderen. Wij kunnen niet uiteen gaan over vragen over bescherming of vrijhandel, <uver de noodzakelijkheid yan deze of. gene meerdere of mindere staatsbemoeiing. Als men deze dingen vermeldt als „verschil van meening", niet als „verscheidenheid" of „scha keering", maar als gevaren in den „strijd tegenover een gemeenschappe- lijken vijand"', dan overdrijft men, dan idrijft m eneen vermetel spel"' (Chro nica, IL, blz. 37—38). En ebkele jaren later, op b Decem ber 1904, zeide mr. Goeman Borgsius, over de Liberale Unie sprekende, vrij wel "hetzelfde in de Tweede Kamer- „Vat men het partijverband zoo eng op, dat men daamnede verstaat, dat er volkomen overeenstemming moet zijn over elke bijzondere kwestie, dan zeer zeker is dat afles niet voldoende, maar wel is het voldoende, als men ruimte laat voor verschil van opvatting en op grond yan gemeenschappelijke begin selen zich er toe bepaalt met elkander vast te stellen in welke richting gedu rende de eerstvolgende jaren moet worden gestuurd". Aldus oordeelden deze beide Staats lieden over het partij-verband en het partij-program Spreekt het niet van zelf, dat ieder, die geen doldriftige beginselruiter, maar een practisch Staatsman is, met minstens dezelfde breedheid zal moe ten oordeelen over het coalitie-ver band en het coalitie-program? Voldoende is overeenstemming in rde groote beginselen, en over een ge noegzaam aantal practische program punten, om er een behoorlijk Regee- ringsprogram mee te vullen. En hierin nu ligt het groote essen- tieele verschil tusschen een Christelij ke Coalitie, als wij willen, en een sa mengaan van Katholieken en Sociaal democraten. In beide gevallen, dit geven wij toe, aal het wel mogelijk zijn, zij het met Wederzijdsch geven en nemen, om het eens te worden over een practisch re- geerprograin voor eenig vierjarig tijd perk. Maar bij een Rechtsche Coalitie zal er bovendien en allereerst, ook in ve lerlei opzicht, overeenstemming zijn over de te volgen beginselen van Re- geerbeleid. En is dit reeds van groot belang, ook waar het enkel betreft den wetgeven- den arbeid, van. nog veel grooter belang is het voor het algemeen bestuurs-be- Jeid. Het wil ons voorkomen, dat zij on der ons. die zoo gemakkelijk denker, over een samengaan van Katholieken en Sociaal-democraten, teveel denken aan het enkele program van wetge ving, te weinig aan het algemeen be stuursbeleid der Regeering. En men behoeft nog niet eens ach ter de schermen te hebben gezien, om te kunnen beseffen, dat, juist uit het 'oogpunt der beginselen bezien, het laatste van nog grooter belang is dan het eerste. Een ander ideaal. Minister Slotenmaker de Bruine heeft, aldus de Chr. Ams terdara- m e r, de vorige week in de Eerste Ka mer een schoon woord gesproken. De heer Danz, een van de socialisti sche leden van de Eerste Kamer, had den Minister verweten, dat hij zich on derwerpt aan de bevelen van de werk gevers. De Minister is op deze leelijke aan tijging het antwoord niet schuldig ge bléven. Hij zei het volgende: „De heer Danz heeft een paar maal een uitdrukking gebruikt, die ik niet goed hebben kan. Hij heeft gesproken over het dictaat van de werkgevers, dat ik volg. Ik kan dat niet goed hebben, omdat het een beetje grof uitgedrukt rmjn ka rakter aantast. Ik sta niet op het standpunt van 'den klassensrijd. I k heb een ander ideaal, dan mij te laten leiden, hetzij door de werk gevers, hetzij door de arbeiders. Men bederft de zaak totaal, door te zeg gen: want de arbeiders vragen, zal gebeuren; en even totaal bederft men de zaak door te zeggen: wat de werkgevers vragen zal gebeuren. Ik ben niet bereid naar het klasse standpunt van den heer Danz over te gaan, noch naar den z.i. goeden, noch naar den z.i. slechten kant. Ik moet evenwel opmerken, dat het principieel precies hetzelfde is, of men zich laat dicteeren door de ar beiders, dan wel door de werkge vers". Een duidelijk woord. We onderschrijven het van harte. We staan niet op het standpunt van den klassenstrijd. We hebben een ander ideaal. „Toenadering eischt Gods orde en dezer tijden nood", zong Da Costa. We willen geen dictatuur, noch van werkgevers noch van arbeiders. Wé wenschen in den weg van be spreking en overleg de geschillen uit den weg te ruimen Geen klassenstrijd, maar hartelijke samenwerking. Vrede door recht! Dat is het andere, dat is het betere dcleaaL Laten we daarbij volharden. Een ieder op de hem van God gege ven plaats. De arbeider op de fabriek, de patroon op het kantoor en de Minis ter op zijn departement. Socialistische eischen. Uddo schrijft in Friesch Dag blad: Het was, blijkens het verslag in het Volk, dhr. Cornalynslyper van Den Kaag, die in zijn door applaus toege juichte rede over dat apenspel bij de openingsplechtigheid, uitriep: „Dat mogen wij van onze tegenstanders eischen, die niet noodeloos onze gevoe lens hebben te kwetsen". Let eens op dien slotzin: niet noode loos onze gevoelens kwetsen. Waar de S. D. A. P. dat van haar te genstanders meent te moeten eischen, daar mag niet anders verwacht, dan dat zij ook „noodeloos de gevoelens van haar tegenstanders zal kwetsen" Onze Socialisten mogen die schoone woorden bedenken, als er in de Gemeenteraden eens weer gehandeld wordt over de afschaffing der kermissen, over de handhaving van de Zondagsrust, over brugsluiting en voetbalwedstrijden, over dansen en demonstraties op den dag des Heeren. Hun Notenkraker mag die schoone woorden bedenken, als.... zij de wereld ingaat met allerlei spottaal op wat hun Christen-landge- nooten het dierbaarst is van alles; het zijn woorden, waaruit de „Oproerige Krabbelaar" in het Volk nog ontzag lijk veel kan leeren. Ja de geachte spreker zelf lette na deze schoone slotontboezeming eens op het woord „apenspel", dat juist te voren aan zijn lippen ontsnapt was en.... neme zich voor allereerst zelf te gaan beantwoorden aan zijn eisch, zijn schoone eisch: ,Dat hij "niet noo deloos de gevoelens van anderen kwetst". KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Aangenomen, naar Spankeren en Laag Soeren: J. W. C. Ort, te Bor- culo. Bedankt, voor Sommelsdijk: G. Enkelaar, te Ter Aar (Z.-H.). GEREF. KERKEN. Bedankt, voor Bussum: A. J. Bouma, te Wanswerd a. d. Streek. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. H. v. D ij k e n hoopt 29 Mei a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. te Wageningen om 5 Juni intre de te doen te Leidschendam. Bevesti ger is Ds. A. C. G. den Hertog, te Rot terdam. Ds. J. Tonkens nam Zondag afscheid van de Geref. Kerk te Ber- gum om te vertrekken naar Epe en hield daarbij een predikatie over 1 tor. 15 1 en 2. Na de gebruikelijke toe spraken werd hij toegesproken na mens den kerkeraad door ouderling A. A. Hoekema, die een woord van waar deering en dank sprak voor al den trouwen ambtsarbeid én Psalm 134 3 liet toezingen; en door den heer F, W. Steenhuizen, burgemeester van Tie- tjerksteradeel. Ds. G. Grootjans Thzn., nam Zondag afscheid van de Ned. Herv. Kerk te Stedum, wegens vertrek naar Heelsum en Doorwerth, met een pre dikatie over Jesaja 40 8. Ds. W J. Reesink, van Oosterwijtwerd, dankte hem namens gemeente en kerkeraad voor wat hij voor de gemeente was ge weest, en Ds. Thijssen, van Leermens, namens den ring Loppersum. Cand. P. van Lelyveld, van Dinther (N.-Br.), kwam Zondag j.l. over tot de Ned. Herv. Gem. van Dur- gerdam, die gedurènde acht maanden vacant was geweest. Des morgens werd hij door zijn vader, Ds. R. C. van Lely veld, van Dinther, tot zijn dienstwerk ingeleid. Des middags sprak Ds. Lely veld zijn eerste woord tot de Gemeen te over Psalm 119 173. Verschillende toespraken volgden. Aan het eirxde van den dienst werd hij toegesproken door Ds. J. H. Vaandrager, van Monni kendam, en door den consulent, die de gemeente verzocht haar predikant Ge zang 91 3 toe te zingen. Dr. J. G, UBB3NE. Dr. J. G. Ubbink, predikant der Geref. Kerk van Zevenhoven heeft het Diaconessenhuis te Leiden verlaten. Ds. G. v. DUINEN. Ds. G. v. Duinen, predikant bij cle Geref. Kerk van Schiedam, die zich als legerpredikant in Indië beschik baar stelde, is voornemens Zondag 12 Juni as. afscheid te nemen van zijn gemeente en Dinsdag 5 Juli a.s. te Am sterdam op de „Koningin der Neder landen" zich naar Indië in te sche pen. Ds. J. C. SCHULLER. Ds. J. C. Schuller, Ned. Herv predi kant te 's-Gravenbage, die ten gevol ge van een verwaarloosde verkoudheid reeds enkele dagen ongesteld is, heeft ten aanval van zware bronchitis ge kregen, tengevolge waarvan hij het bed moet houden en c(e eerste weken zijn dienstwerk niet zal kunnen ver richten. FILIPPUS EN DE OLYMPISCHE SPELEN. Zooal9 bekend is hebben de Geref. Kerken van Amsterdam en omgeving een commissie benoemd, die Evangeli satie-arbeid zal verrichten tijdens de Olympische spelen in 1928 te Amster dam. Ook „Filippus" benoemde daartoe oen speciale commissie, bestaande uit den heer N. Baas te Amsterdam, Ds. J J. Berends, van Veenendaal; den lieer A. Boot, van Groningen en D9. J. Mulder, van Leeuwarden. J.l. Donderdag werden te Utrecht voorloopige samensprelcingen gehou den betreffende het aandeel, dat „Filip pus" in dit zware en langdurige werk leveren kan. In de Pinksterweek hoopt de com missie uit „Filippus" te Groningen sa men te komen. „JACHIN". Op de in de Paaschweek gehouden vergadering van het Hoofdbestuur van „Jachin" werd besloten de e.v. jaarver gadering D.V. te houden op Woens dag 13 Juli te Scheveningen. Aan den vooravond zal in den ge- bruikelijken bidstond voorgaan Ds. J. A. Tazeiaar, van Rotterdam. In de morgenvergadering zal de ge houden enquête aan de orde worden gesteld, terwijl voor de middagverga dering een spreker is uitgenoodigd om een zeer belangrijk onderwerp in te leiden. DE NFT». FT'-RV. TN HET ZUIDERZEEGEBIED. Het orgaan v?n de Vereeniging van Hervormde Kerkvoogdijen beticht da-, het hoofdbestuur heeft besloten, een commissie te benoemen, waarin verte genwoordigd moeten z'r'n: de bestuur* en beheers-inricMing in onze kerk, de kerkvoogdijen, die vrij beheer hebben, het hoofdbestuur der vereeniging, en eenige andere personen, een groote com missie dus, die dan weer een executieve kiest voor het lcoyende werk. De taak van die commissie zou o.m kunnen zijn: 1. Bestudeering van d@ verwachtingen op maatschappelijk gebied in het droog te leggen land (wegen, spoorwegen, dor pen, strderri en in de randgebieden in Frie Iird Cv r ;s 1 Ge'de 1" nd, Utrecht en Noord-Holland. 2. Vaststelling der plaatsen, waar ver- wclc. ka worden, dat kerkgemeen schappen zullen ontstaan en overleg met de kerkelijke besturen voor de vastste ling der grenzen van zulke gemeenscha]} pen. 3. Uitzoeken van en zoo mogelijk de hand leggen op ds benocdigde gronden in zulke' gemeenschappen voor de stich ting van kerkgebouwen, wijkgebouwen, of godsdienstonderwrsgabouwen, past ri een, scholen en ziekenhuizen. 4. Het voorstaan van de belangen der Hervormde Kerk bij het uitgeven vaa gronden en het verieenen van subsidies door openbare lichamen. .5 Voor de doeleinden ondsr 3 wordt een Zuiderzecbcuwfonds gevormd, waar van het eerste milbcen zoo spoedig ma gelijk bij elkaar moet worden gebracht Daarvcor wordt in iedere classis uit kei? keraadsleden, kerkvoogden en particu lieren een Zuiderzee-bouwfondscommis sie gevormd. 6. Het regelen der voorwaarden voor het uitgeven van gel"1 en uit het bouw fonds san kerkgemec-nschapren voor doeleinden onder 3 genoemd. Een speciale Zuiderzee Zondag zou oens per jaar oveT het geheele land ge houden kunnen worden, waar dan voor het bouwfonds wordt gecollecteerd. DE AMERIKAANSCHE KERKEN. De Amerikaansche Kerkenbcnd hoeft onlangs een proclamatie uitgevaardigd over de Chinecsche quaes'is.'De Kerken zoo zegt dit stuk o.m., moeten tot een rechtvarrd;ge oplossing medewerken. Zij moeten de overtu'gimj propageerem dat deze vraagstukken alleen door vriend schappelijke pcg'ngen en niet door w pengewefd tot een goed einde gebracht kunnen worden. Vereischte is, dat hot Chineesche volk gesteund wordt door de christelijke Kerken op zijn weg tot nationale vernieuwing. Deze proclamatie is ook gezonden aan den Nat. Christelp* ken Raad van China met een begeleider den brief, waarin 0 a. gezegd werd: Wjj beklagen ten zeerste het onchristelijk ka rakter 'f.n het optreden van sommige Westersohe mogendheden, die zich op geweld verlaten. Wij bidden dat China van het Westen alleen moge overnemen die gedachten en me heden, welke goed en christelijk zijn, en moge verwerpen, wat slecht en zondig is. OER. H. B. S. TE ZWOLLE. Aan de Chr. H. B. S te Zwolle is be noemd tot leeraar in de Natuurlijke Historie doctorandus J. Verseveldt te 's-Gravenhage. GEMENGD NIEUWS. Brandstichting. In het Huis van Bewaring te Leeuwarden is thans ook opgesloten de vrouw van (den hotelhouder te Drachten, ver- AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 28 April 1927. A. B. K., wie kent hem niet, de „op roerige", zooals hij zich zelf noemt. Hij heeft weer wat! Ja, natuurlijk, ons volk wordt weer niet spoedig genoeg revolutionair. Dan stoot die nazaat 'van het Oude Bondsvolk zich overal aan. Zelfs de naam onzer Koningin kan hij dan niet met rust laten. Hij fulmineert tegen het regiment Genietroepen, omdat dit op 30 April een nieuw vaandel zal krijgen, 't Is natuurlijk maar ,een stelletje van niks". Kanonnen komen er bij, maar „die zijn alleen goed voor parade", er mee schieten, neen, dat gaat niet. Maar 't voornaamste komt daarna. Brutaal weg zegt hij dat pas een derde van het Nederlandsche volk voor ontwapening heeft gestemd. Waar? Wanneer? Wat een bedrog! In de eerste plaats zelfbedrog, maar ook arbeidersbedrog! Maar och, hij weet niet beter. Want aan het slot vraagt hij toch weer, hoe dat toch in elkaar zit. Ja, daar heb je het, *t is altijd nog die verkeerde kronkel in de A. B. K s hersenen, die 't em, anders niet! OBSERVATOR. dacht van brandstichting in het ho tel, dat onlangs een prooi der vlam men werd. Ernstige va 1. De 74-jarige J. K., verpleegde in het R. K. Wees- en Oude" iedenhuis aan he-; Westein de in Den Haag, is gisteren in die straat gevallen en bekwam zoodanige; verwondingen, dat opname in het ■ziekenhuis noodzakelijk was. Onbewaakte over we gen. Men me'dt uit Bome d.d. 26 April: Hedenmorgen is bij een onbewaak ten overweg, richting Almelo, een be laden melkwagen door den D-trein aangereden en totaal versplinterd; het paard bekwam weinig letsel. Het ongeluk was te wijten aan de onachtzaamheid van den voerman, die den wagen onbeheerd had laten staan. De rijkspolitie heeft de zaak in on derzoek. Ontspoord. De stoomtram ZutphenEmmerik, die des middags! omstreeks 1 uur te Zutphen aankom? is gisteren bij den wissel aan den Houtwal aldaar gederailleerd. De lo comotief bleef nog in de rails, doch de personenwagen vlak daarachter ont spoorde en viel schuin teven een boom aan. Ook de dan vo'gende bagagewa gen liep uit de rails en sloeg in een andere richting om. Van de passagers. een 12-tal kreeg] niemand letsel. Het verkeer was door dit déraillement geruimen tijd geheel Kokendekoffie. Een kindl van M. te Stokkum, gem. Bergh, had! gisteren het ongeluk uit een kan ko kende koffie te drinken. In bedenkelijken toestand is de kleine in het ziekenhuis te Emmerik] opgenomen. In beslag genomen. In de z.g. eerste gren$lin:e onder Nispen is (door de douane te Roosendaal een auto van de fa. B. te Oudenbosch, hoofdvertegenwoordiger van een Bel gische onderneming, aangehouden en in beslag genomen wegens het ver voer van een zending ongedekte cho colade. Bedoelde firma had een zending chocolade af te leveren te Roosen daal, welke echter niet geaccepteerd werd. Aangezien de chauffeur ook enkele orders te Nispen had, kwam hij me? zijn auto binnen de verboden linie, waarbij hij de bekeuring opliep en de auto in beslag zag nemen. De zaak zal nader onderzocht wor den. FEUILLETON. DORPSTOONEELEN. '21) —o— Zij kwamen zichzelven vandaag bui tengewoon gewichtig voor, want zij ontvingen niet alleen, geschenken, maar zij, de kleinen, üeelden heden ook geschenken uit aan de grooten. Zij zongen voor hen liederen, verhaal den de oude, lieve Kerstnachtgeschie denis, declameerden gedichten, hiel den voordrachten, en de volwassenen luisterden oplettend toe, verbaasd, hoe die kinderen dat alles in het hoofd ge kregen hadden. Daarbij beefden va ders en móeders, alis een jongen of meisje van hen bezig was een vers op te zeggen. Doch alies ging als van een leien dakje. Slechts één ging het slecht af, den kleinen Frits Reinhardt Hij zou een gedicht de cl araeeren, doch toen hij op het podium stond en de vele oogen zag, die zich allen tegelijk op zijn kleine persoonlijkheid richtten zonk hem het anders zoo vermetele hart in de schoenen. Volker wilde hern helpen en fluis terde hem de begipwoorden toe. On ze Frits trachtte ook ze na te zeggen, doch geen toon kwam uit de kleine beangste borst. Hij bewoog slechts de lippen, als een visch die op het droge geraakt is. Gelukkig was zijn gedicht het laatste vóór de toespraak van den onderwijzer. Volker liet hem dus van het podium afstappen, om zelf eenige eenvoudige, hartelijke woorden tot de vergadering te richten. H'ij sprak van de groote vreugde der christenen, van den Kerstnacht, het kinderfeest, en hoe de school en huis verbonden zijn en elkander de hand moeten reiken tot gemeenschappelijken arbeid in den dienst van God. Met een door allen gezongen lied werd het feest gesloten. De volwasse nen gingen naar huis. Allen waren het volkomen eens, dat zoo iets schoons nog nooit in Hartenhausen gezien was Zelfs de monarch Keizer, die, hij wist zelf niet hoe, ook in de school was verzeild geraakt, stemde hierme de in: „Om de waarheid te zeggen, menschen, naar de kerk ga ik niet, maar naar zulk een avond ging ik, ik weet niet waarom, terstond nog eens. De tranen zijn me langs mijn kaken gerold, toen die drie meisjes, begeleid door het orgel, het engelenlied zongen zoo zacht en mooi was het, als kwam het uit den hemel." De kinderen waren nog daar geble ven. De hoogste verwachting stond in hun oogen te lezen. Nu brachten eeni ge vrouwen en meisjes Margaretha Thomhof was ook onder haar een paar volle korven binnen, waarin ge bakjes, appelen en noten. De gebakjes waren door cle moeder van Volker en haar helpsters bereid, de dominee van Gunthersberg, die zich over dit feestje van harte verheugde, had meel, sui ker en dergelijke betaald. De appelen en noten waren door de kinderen zelf langs de huizen gecollecteerd. Nu zette de stoet van kinderen zich in beweging langs de korven. Elk kind ontving van de vrouwen een gelijke hoeveelheid der gebakjes, appels en noten, en van den onderwijzer een plaatje met een spreuk. Het. waren slechts arme giften, en toch straalden de kinderoogen van ge luk. Want met die gaven was de goud glans eener wonderbare vreugde en in nerlijke verheffing verbonden. En dien goudglans zouden de kinderen in hun herinnering met zich voeren door het leven, als een kostbaren, onzichtba- ren schat. Toen de kleine Frits Reinhardt aan de beurt was om zijn aandeel in ont vangst te nemen, zeide Volker tot hem: „Frits, blijf eens even hier." De arme knaap dacht niet anders, of hij zou nu een dracht behoorlijke stokslagen ontvangen. Volker nam hem mede naar zijn woonkamer. Frits sidderde als een misdadiger voor de terechtstelling. Volker nam zijn hoed en zeide tot zijn moeder: „Ik ga even het dorp in. Binnen het uur ben ik te rug voor het avond-eten. Dan streelde hij bij het heengaan den zenuwachtigen knaap over het hoofd en zeide gemoedelijk lachend: „Nu, kereltje, wat is er toch? Anders ben je toch niet bang. Kom, wees ge rust. Den volgenden keer zult ge het er beter afbrengen. Kom nu mee." Hij nam den knaap bij de hand en schreed door de duisternis voort naar het huis van Joost Reinhardt. Frits was vol dankbaarheid. Hij be sloot bij zichzelven, nooit meer bij den onderwijzer aan de appelen te zullen gaan, zooals in den gepasseerden herfst, en beloofde zichzelven vast be sloten elk zijner makkers een flinke aframmeling te geven, die begeerig mocht zijn naar. den school-boomgaard en diens vruchten. Joost Reinhardt was diep geergerd. „Ik sla hem, dat hij tegen de muur op vliegt, dat hij acht dagen lang al leen op zijn handen zitten kan." „Ach, Joost, maak toch niet zoo'n drukte," vleide de boerin, een kleine beweeglijke vrouw. Ook Adam Wegner en George Eesser, die op de bank ach ter de kachel zaten en hun pijpje rook ten, spraken den vertoornden vader in dien geest toe; maar alles ver- geefsch. Daar verscheen Volker met den klei nen zondaar, die de hand van zijn on derwijzer krampachtig vasthield. Volker liet Joost tn 't geheel niet aan het woord komen. „Frits, ga eens met uw moeder in de keuken". Terstond gingen moeder en zoon heen. „Nu, Reinhardt, neemt het niet al te zwaar op, wat Frits overkomen is. Er is reeds menig dominee bij zijn eerste preek, en menig onderwijzer bij zijn eerste les-uur blijven steken, en zijn later toch flinke mannen geworden." „Neen, mijnheer de onderwijzer, het is te erg, het geheele dorp lacht een mensch uit." „Domme lieden! Verstandige men schen toch niet. Maar zeg er eens, zoudt gij zelf op zoo'n podium kun nen klimmen en voor vele menschen spreken?" Toen zweeg Joost Reinhardt, geheel in verlegenheid gebracht. „Dan moogt gij den jongen ook niet straffen. Hij zal den volgenden keer reeds geen kippenkoorts meer hebben. Ik wil er borg voor blijven, dat ik het hem afwen. Wees daarom goed tot den jongen, spreek hem moed in, in plaats hem vreesachtig te maken." Joost Reinhardt knikte in vlugge be weging met het hoofd: „U hebt gelijk, mijnheer de onderwijzer. De toorn is een slechte tuchtmeester. Ik zal 't me in het oor knoopen." Volker riep nu den knaap binnen: „Zoo Frits, ga nu hier eens staan, zie mij alleen in de oogen en zeg uw ge dicht op." Nu zegde.de knaap met heldere, maar zenuwachtig trillende stem zijn gedicht op. Toen de knaap stil zweeg, veegden Joost Reinhardt en zijn vrouw hun tra nen af. De beide mannen achter de kachel luisterden met welgevallen toe.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5