CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 8*<® JAARGANG NUMMER 2TI4 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zifn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post pe# kwartaal f 2.90 Dii nummer bestaat uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. De Minister en de Spoor wegen. Herhaaldelijk is van verschillende zijden en op verschillende wijze de aandacht gevestigd op het weinige, dat de Minister van Waterstaat feitelijk vermag te doen, om de Direcctio der Nederlandsche Spoorwegen van som mige handelingen te weerhouden. De opheffing der be\yaking van over wegen was een dier onderwerpen. Onzerzijds ging het bezwaar me nigmaal tegen het inleggen van trei nen op Zondag, en dan voornamelijk tegen de reclame die daarvoor ge maakt wordt. Telkens weer kwam dan in het ant woord van den Minister uit hoe wei nig invloed ten goede, om niet te spre gen van zeggenschap, de Minister heeft. In de Eerste Kamer kwam bij de be handeling der begrcoting dat punt ook weer aan de orde. Het waren voorna melijk de heeren Van Embden en Molt m^ker die op krachtiger optreden van den Minister aandrongen. Het antwoord van den Minister heeft weer teleurgesteld. „Nu heeft zoo zeide de Minister bij die bespreking als gevolg van mijn optreden de heer Moltmaker gezegd: treed nu eens flink op, toon nu eens, dat ge niet onder de directie zit en maak niet, dat wij moeten zeggen, dat ge u boven de Kamer stelt. Het was bij een punt, waarop ik straks nog even terugkom. Mijnheer de Vooizitter! Naar mijn overtuiging is er geen betere manier om onder :!e directie te komen dan te trachten om op den stoel van de direc tie te gaan zitten, en ik ben er niet van overtuigd, dat alle leden dezer Ka mer, die aan dit onderwerp hun aan dacht hebben gewijd, de positie van den Minister tegenover de directie in het oog hebben gehouden. Het krachtigst kan ik zijn, zal iede re opvolger zijn en zal ook iedere voor ganger geweest zijn, wanneer goed in liet oog wordt gehouden de macht die niet gering is die aan den Minis ter gegeven is. Er zijn onderwerpen, waarin ik sterker ben dan de heer Moltmaker het hier heeft doen voor komen, ter zake waarvan hij mij ieder oogenblik ter verantwoording mag roe pen, welke verantwoording ik dan te geven heb. Maar aan den anderen kant zijn er onderwerpen genoemd, ten aanzien waarvan ik min of meer in de positie sta, waarin iedere Nederland sche Staatsburger zich bevindt en waarbij ik zeer voorzichtig moet zijn om in mijn positie van Minister in ver band met wetten en verordeningen niet» in verkeerde houding te komen tot de directie. Ik weet wel, dat een Minister, die telkens weer met allerlei dingen naar de directie gaat. wel eens een klein overwinninkie kan boeken, zoodat er gezegd wordt: wat is dat een flinke Minister, maar, mijnheer de Voorzit ter, ongemerkt verliest hij op die ma nier zijn positie en verzwakt hij zijn bevoegdheid tegenover de directie, want daar kan hij uit een oogpunt van spoorwegtechniek toch niet tegen aan; dan. wordt hem, om het zoo maar eens te zeggen, zoo df en toe door die directie een kluifje toegeworpen, maar zijn kracht in de verhouding tot de di rectie verdwijnt. Wanneer nu hier al lerlei vragen worden gedaan en in de richting wordt 'gestuurd van: Minister zorg daar nu eens voor en daarvoor, dan zou ik bijna geneigd zijn bij veel van.die onderwerpen te zeggen: Het is niet te hopen, dat de Nederlandsche spoorwegen een directie hebben, die steeds zoo op verzoeken en voorstellen van den Minister ingaat. Het is te ho pen, Mijnheer de Voorzitter, dat de beide partijen, de Minister eener- en de directie anderzijds, zooveel inzicht en kracht hebben, dat zij weten, op welken stoel ieder zit en welke rech ten ieder heeft". Wanneer het nu inderdaad zoo is, dat de Minister veelszins geen meer der recht heeft dan iedere Nederland sche Staatsburger, dan hapert er wat. Dan is dat geen toezicht over een concessionaris hetwelk toch „de Ne- de'-^ndsche Spoorwegen" is. Wij mogen dan met den Minister hopen, dat Directie en Minister ieder oen behoorlijk inzicht in zijn eigen positie zal hebben, het geeft ons niets Het eeniere middel dat er dan nog over bliift is herzien van deze positie. Wanneer inderdaad de Minister zoo weinig heeft te zeggen, dan is er een macht in den Staat die hoe eerder hoe beter verlegd moet worden. Intusschen verwonderd het steeds hoe bedekte antwoorden de Minister r-r-t* nn]r eetuifft daar weer van Wat de macht van den Minister nu eigenlijk is worden wij niet gewaar. Dat betreuren wij. STADSNIEUWS. JULIANA'S VjtRJAAhDAG. Ter gelegenheid van den 18en ver jaardag van Prinses Juliana zullen a.s. Zaterdag de Padvinders(sters) van de afd. Patrimonium alhier, in samen werking met de Padvin iers(sters) van het Leger des Heils, een wandeltocht door de stad maken. De beide groepen zullen zich te kwart voor vier uur opstellen aan den Hooge Rijndijk, nabij het Invaliden huis, waarna precies te 4 uur wordt af gemarcheerd. De volgende weg zal worden geno men: Hooge Rijndijk, Hoogewoerd. Breestraat, Rapenburg, Dgezastraat, Jan van Houtkade, Korevaarstraat, Hoogewoerd Watersteeg, Hooigracht, Pelikaanstraat, Haarlemmerstr., Prin- sessekade, Ivort-Rapenburg, Breestraat Koornbrugsteeg, Burgsteeg, Nieuw- straat en Hooglandsche Kerkgracht. FEESTAVOND ORANJE-VEREEN. Het kan niet van genoeg beteekenis geacht worden dat ons Nederlandsche volk zijn geschiedenis kent, oandat daaruit blijkt, hoe ons land historisch tot een eenheid is gegroeid, terwijl daarbij de leiding van God zoo duide lijk blijkt. Het is daarom juist gezien van de Christelijke Oranjevereeniging, dat zij op haar herdenkingsavonden dit naar voren wil laten komen. Maandagavond zal getoond worden het begin van den tachtig-jarigen oor log toen de Calvinisten, klein in getal, maar pal staande in hun onwankel baar geloofsvertrouwen, opkwamen voor de vrijheid, hun God te dienen op de wijze, die Hij in Zijn Woord liet blijken. Mooi is deze tijd door den moed en de volharding hierin getoond; mooi ook door de wondere uitreddingen, die God schonk. Welke Leidenaar weet niet te ver tellen van het draaien van den wind, en van het instorten van den stads muur 1 Daarom zal een stuk geschiedenis uit dezen tijd reeds voor zich zelf spreken. Bij een dergelijk stukje zijn er steeds twee gevaren: eenerzijds is er de kans, dat liet stuk zinledig en onbeteekenend zal zijn; anderzijds moet er voor ge waakt dat niet het heilige op onheilige wijze ten tooneele wordt gevoerd. Het bestuur der L. C. O. V. is van oordeel, dat in dit stuk beide bezwa ren vermeden zijn. In het programma is een uitvoeri ge „Historische Inleiding" afgedrukt, zoodat ook gezorgd is voor hen, die niet al te goed thuis zijn in onze ge schiedenis. WEDSTRIJD VAN FOTOWERKEN. Op de gisteren te Amsterdam ge houden Fotografendag met daaraan verbonden Tentoonstelling en wed strijd van fotowerken werd o.a. de Wellingtonprijs, een verguld zilveren medaille toegekend aan de firma H. Jonker en Zn., alhier. HUHERT CUYPERS. Heden is de bekende Dirigent-com ponist Hubert Cuypers, ook dirigent van „Sursum Corda", door de Fran- sche regeering in het bijzonder om zijn verdiensten voor de Fransche mu ziek benoemd tot ridder in de Orde van het Legioen van Eer, een onder scheiding, die zeer zeker door hem op bijzonderen prijs wordt gesteld. HET CARILLON. Het carillon van den Stadhuistoren zal vanaf a.s. Zaterdag 30 April des morgens 10 uur laten hooren: voor den Heeluurslag: Kent gij het land? Voor den Halfuurslag: „Hollands vlag". (Beide liederen zijn uit: Kun je nog zingen, zing dan mee!) A.R. PROPAGANDACLUB. Gisteravond vergaderde de Propa-' gandaclub van de A.R. Kiesvereeni- ging in „Prediker". De opkomst was grooter als gewoonlijk, maar toch niet bevredigend. Er moeten meer krach ten zijn, wil het vele werk dat wacht, gedaan kunnen worden. De voorzitter, de heer H. Lambooy, opende de vergadering, liet zingen Ps. 83 4, las Ps. 2 en ging voor in gebed. Hij sprak daarna eenige woorden van welkom tot de broeders en zeide dat het hem genoegen deed dat meerderen de ernst van de zaak ingezien haddon en opgekomen waren. Verder wees spr. op de houding van den Burge meester hier ter stede en betreurde het, dat deze het heeft durven bestaan mede te werken tot de ontheiliging van den dag des Heeren door aan de S.D.A.P. toe te staan haar 1 Mei-vie ring op dien dag te houden. Hoewel wij hem, aldus spr., moeten eeren als gezagdrager, zoo moeten wij toch Go- de meer gehoorzaam zijn dan de men- schen en hem toeroepen: Tot hiertoe en niet verder. Daarom is het noodig, dat wij als één man optrekken en pro beeren zooveel mogelijk van onze A.R. mannen in den gemeenteraad te krij gen. Thans werd overgegaan tot verdee ling der werkzaamheden voor den verkiezingsstrijd. De inrichting van het werk is an ders als in vorige jaren. Er zijn mo menteel 46 bureaux en wanneer het werk daarover niet organisatorisch verdeeld wordt, zullen verschillende van die bureaux verwaarloosd wor den. Om dat nu tegen te gaan, wordt dit aantal bureaux verdeeld in 6 krin gen en voor elke kring moet een voor zitter gekozen worden, die dus 7 a 8 bureaux te controleeren krijgt en in zijn kring de verantwoordelijke per soon is. Door dit systeem van taakver- deeling is verwaarloozing van bu reaux bijna uitgesloten. Als kringvoorzitters werden be noemd: voor district I J. Mulder, Nieuwsteeg; district II P. v. Weeren. Vliet; district III J. Karstens, Hooi gracht; dictrict IV S. Boorsma, Val- dezstraat; district V J. Laraan, Ma- resingel; district VI C. J. v. Cittert, Hooge Rijndijk. Daarna werd gesproken over de be werking der bureaulijsten en een uni forme regeling daarvoor getroffen. Verder werd een reclame-commissie benoemd, die voor de verdere strijd middelen te zorgen heeft. En nu aan 't werk. A.R. broeders! Er zijn nog veel werkers noodig. La ten allen die met de mond belijden dat tegen de Revolutie'het Evangelie geplaatst moet worden, nu ook met terdaad toonen, dat zij werken willen voor hun schoon principe, voor de eer van God, voor het belang van hun stad. We hebben meerdere menschen noo dig, dan er gisteravond waren. Laat het werk nu niet altijd op de oude getrouwen neer komen. Alle hands aan dek! De vergadering werd gesloten door den heer Kuyper met dankgebed. PROPAGANDA-VERGADERING. Naar wij vernemen zal op 11 Mei in de Graanbeurs een propaganda-verga- dering gehouden worden waarin een drietal van de candidaten der Antire volutionairen van den Gemeenteraad spreken zullen, n.l. de heeren Dr. Van Es, Goslinga en Grotenhuis. Wij komen hierop ter gelegener tijd nog terug. DE VOLGORDE DER CANDIDATEN- LIJSTEN VOOR DE GEMEENTE RAADSVERKIEZING. Hedenmorgen had ten Stadhuize de zitting van het Centraal Stembureau plaats, waarin de loting voor de num mering der candidatenlijsten voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing plaats. De uitslag was als volgt: 1. C. W. v. d. Hout (Comm.-Wijnkoop) 2. J. G. van Es (A.-R.) 3. H. J. v. Hensbergen (H. G. S.) 4. J. Schokking (C.-H.) 5. J. Ebbink (D.-P.) 6. A. L. Reimeringer (V.B.) 7. D. A. v Eek (S.D.A.P.) 8. C. H. Overduin (S. G. P.) 9. K. Sijtsma (V.D.) 10. Th. B. J. Wilmer (R.-K.) 11. J. A. N. Knuttel (C P. H.). DE OPVOLGER VAN PROF. KRABBE Naar wij vernemen, komt Prof. Mr Dr. R. Kranenburg, hoogleeraar in het staatsrecht en de rechtsfilosofie aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam als no. 1 voor op de voor dracht van de Juridische faculteit van de Leidsche Universiteit voor de be noeming tot opvolger van Prof. Krab be, aan wien wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd op zijn verzoek tegen het eind van dezen academi- schen cursus eervol ontslag is ver leend. Naar men ons mededeelt, kan de be noeming van Prof. Kranenburg zeer spoedig worden tegemoet gezien. KONINKLIJK BEZOEK. Hedenmiddag kwart over 4 zou H.M de Koningin-Moeder, die per auto uit Den Haag hierheen komt, een bezoek brengen aan de kinderkliniek van het nieuwe Academisch Ziekenhuis. Gistermiddag half zes is de 10-ja- rige J. v. D. uit een b?)kje in de zweef molen bij het Schuttersveld gevallen. Hij had zijn rechterbovcnarm ge kneusd en een ontvelling aan zijn rechterslaap, dus kwam er nog vrij goed af. Gisteravond half 8 werd een fiets, waarop de 17-jarige C. M. en de even oude A. T H. gezeten waren, bij de kromming bij de Gijselaarsbank aan gereden door een auto, bestuurd door W. M. H., 'n dame uit Zoeterwoude (H. Rijndijk). C. M. bekwam eem ontvel ling aan de linkerknie. Op den Haagweg wilde heden morgen de 6-wielige auto van de fa. Noordman van de werf den weg oprij den, toen uit de richting Leiden een motor aankwam, bestuurd door N. S., uit Voorschoten en met I. M. op de duo. De motor reed met een vaart van 30 a 40 KM. tegen de auto aan. Beiden kwamen te vallen en werden bij de fa. N. binnengedragen. Daar bleek dat M. aan zijn rechterhand en gelaat won den bekomen had, terwijl S. er nog erger aan toe is, en naar het Acade misch ziekenhuis moest vervoerd wor den; vermoedelijk is een beentje in zijn linkervoet gebroken. De motor was ernstig beschadigd. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johanna Catharina, dv. I. Keyzer en S. A. Ditmar; Petrus An- tonius Maria, zv. A. F. v. d. Boog en W Raaphorst; Gerardus Johs. Fredrs., zv. G. J. F. Montanps en C. J. Bredewold; Maria Josephe. Wilhelme., civ. J. P. Noordman en H. v. Rijckevorsel; Griet je Hendrika, dv. J. L. C. Sepers en H. Möhler; Pieter, zv. J. de Nie en S. Wa terland; Johannes Jacobus, zv. J. J. v. Biemen en M. Hoogeveen; Pieter Leo nardus, zv. P. Wakka en L. C. Menijn; Joannes Marinus, zv. J. A. v. Raaij en S. C. P. Somers; Elizabeth, dv. L. Noordwin en C. Hoefsmit; Hendrik Bernard, zv. E. Vermond en E. J. Fon tein; Iengkoe Adil, zv. T. Mansoer en A. G. Wempe; Jansje, dv. W. Later- veer en J. Vermond; Elizabeth, dv. P. J. Hakkaart en C. C. M. Berleman; Francina Eleonora Josepha. dv. J. A. Breedeveld en E. J. Kaak; Johanna Margaretha, dv. A. Kooien en E. Paauw; Susanna, dv. A. D. Stouten en A. Stikkelorum; Salomon, zv. P. Kuk- ler en G. E Zeegers; Adrianus Abra ham, zv. H. Staphorst en A. Hey- koop; Leendert, zv. L. B. Noort en G. v. d. Goede; Gijsbertus, zv. A. Krijgs man en M. v. der Bent; Johannes, zv. S. Straathof en J. v. Houten; Claire, dv. F. J. H. v. Deinse en M. A. C. Ar- nauld de la Blenardière; Pietje, dv. C. Plomp en M. Smit. Gehu w d: R. F. C. Romanesko, jm. en P. M. Boehmer, jd.; A. W. M. Petit, jm. en C. J. A. M. Kray. jd.: L. v. Nor den, jm. en J. A. Alt, jd.; G. J. Schol ten. jm. en J. E. G. Vermij, jd.; A. Kleinhout, wedr. en M. Th. Kneulman. wede.; B. C. Ie Nobel, im. en A. M. v. Dartel, jd.; H. Boom, jm. en S. C. M. v. Dam, jd.; H. F. Kok, jm. en M. Th. W. Stokkermans. jd.; R. Veenhuyzen, jm. en W. J. Ulden, id.; M. Stoute.vjm. en S Boekkooi, jd.; C. Hensing. jm. en J. E. de Haas, jd.; P. de Boer, jm. en M. C. Seo-aar. jd.; S. A. v. Brecht, jm. en A. M. Campfens, jd.; J. Massaar, jm. en G. de Wit, jd.; J. de Geus, jm en M. Uittenbogaart, jd.; W. A. Verde- p'aal, wedr. en D. Fuchs, jd.; P. S. de Groot, jm. en A. v. d. Reep, wede.; P. A. Fasel, jm. en G Nederloff, jd. Overleden: W. Klink, dr. 5 mnd.: M. Haasbeekv. Eigen, vr. 70 j.; A. Kwik. wedr. 63 j.; J. J. Weiill. m. 55 A. Zandbergen, zn. 6 mnd.; Th. N. Ries. man 56 j.: C. J. Onderwater, zn. 9 mnd.; I. Batelaan, zn. 18 j.; D. v. d. Kwastv. d. Water, vr. 53 J. J. v. d. Blom, m. 85 j.; A. F. Hakkaart Waage, vr. 76 j.; M. H. Biesjot, dr. 23 j.: P. Kalkhoven% wedr. 68 j. BINNENLAND. DE VERJAARDAG VAN PRINSES JULIANA. Nu eerst gisteren bekend kon wor den gemaakt de weg voor den optocht en de wijze, waarop de deelnemers zich zullen scharen aan de zijde van den weg, waarlangs de Kon. familie zich naar en van het feestspel op het Binnenhof zal begeven, wordt door t comité aan de besturen van de ver- eenigingen afzonderlijk daarvan geen bericht meer gezonden. De deelnemende vereenigingen zul len bij elkaar komen op de Nassau- laan te uiterlijk half twee, toegang zijde Mauritskade (brug tegenover de Oranje-kazerne) en zijde Javastraat bij het Nassauplein. Om 2 uur ver trekken de vereenigingen om aan de Kon. Familie haar hulde te brengen. EEN GESCHENK VOOR DE PRINSES Bij het feestspel Zaterdagmiddag op het Binnenhof, zal aan Prinses Ju liana worden aangeboden een rol, waarin, onder herinnering aan de wij ze, waarop 30 April 1909 de blijde ma re van haar geboorte aan de Haag- sche burgerij is bekend gemaakt: door de aangesloten vereenigingen wordt aangeboden een schilderij, vervaar digd in opdracht van het Haagsch Co mité voor Volksfeesten, door den kunstschilder J. Hoynck van Pape- ADVERTENTIE-PRIJS Gewone adTertentiën per regel 22*/# cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel UrieL Bij contract, belangrijke reductie. Kleine adrertentiëa bij vooruitbetaling ▼an ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Belangrijkste nieuws in dit tamer. Binnenland. Een verklaring van den Minister van Buitenlandsche Zaken in de Eer ste Kamer over de verwerping van het NederL-Selgisch Verdrag. Buitenland Het Volkenbondssecretariaat heeft in een verklaring aan de pers een on- rechtsirceksche hernieuw de uitneodi- ging tot Rusland gericht om aan de economische volkenbondsconferentie deel te nemen. In Zuiu-Airika is een mijnwemers- staking uitgebroken. Bezorgdheid in Buitschlancï voor den naderenden Stahlhelmdag. drecht, waarop de herauten in beeld zijn gebracht. Bij het geschenk, dat zich als dan ten Paleize zal bevinden, wordt ge voegd de lijst van alle vereenigingen, welke aan de hulde hebben deelgeno men. Met het oog op de feestviering op Zaterdag a.s. te s-Gravenhage ter ge legenheid van den verjaardag van prinses Juliana zal de Staatsspoor een extra-trein op den avond van dien dag laten loopen. welke vertrekt te elf uur van het station S.S. en welke te 11.52 te Gouda zal aankomen. Deze trein stopt aan alte tusschen- liggende stations en haltes. DE TOEGANG TOT HET GEBOUW DER EERSTE 5AMER. Medegedeeld wordt, dat a.s. Zater dag, bij het feestspel, dat ter gelegen heid van den verjaardag van Prinses Juliana op het Binnenhof zal plaats hebben, de toegang tot het gebouw der Eerste Kamer slechts zal open staan voor hen die voorzien zijn van. een kaart, door den griffier der Ka mer verstrekt. Zelfs de leden dier Ka nier moeten in het bezit van zulk een kaart zijn. Ter voorkoming van mis verstand of teleurstelling wordt er op gewezen, dat kaarten, door de feest commissie uitgegeven, geen toegang; geven tot het Eerste Kamergebouw. HET GEBENKTEEKEN VOOR JULIANA VAN STOLBERG. Het dagelijkscli bestuur van het Na-* t ionaal Comité voor het gedenktee- ken voor Juliana vaii Stolberg deelt o.a. mede,dat de plechtigheid van de eerste-steenlegging op 30 dezer te 11 uur voormiddag te 's-Gravenhage door Jhr. Mr. D. J. de Geer, Minister van Financiën, voorzitter van den raad van Ministers, een eenvoudig, niette min waardig karakter zal dragen en van korten duur zal zijn. Z. K. H. Prins Hendrik heeft het da- gelijksch bestuur doen weten: „dat 't gebleken is, dat de 30e April zoodanig bezet is, dat H.D. tot zijn leedwezen niet aan het voornemen kan gevolg geven om de steenlegging bij te wo nan". EEN POLITIEK VAN TEGEMOET KOMING EN TOENADERING. Het gedeelte van de rede, welke de. Minister van Buitenlandsche zaken, jlir. mr. Beelaerts van Blokland, gis teren in de Eerste Kamer hield, dat handelt over het door die Kamer ver worpen verdrag met België, luidt als volgt: „Het kan niet in de bedoeling lig gen, thans terug te treden in de de batten, welke hier in deze vergadering in de vorige maand hebben plaats ge had. Dat zou niet nuttig zijn en het zou ook niet goed zijn. Er is met 'be trekking tot het verdrag, dat van die debatten het onderwerp vormde, zoo wel door sommige tegenstanders als door sommige voorstanders, zoowel aan deze als aan gene zijde der grens wel het een en ander gezegd, dat mis schien beter niet gezegd ware geble ven. Liever dan op het verleden slaan wij het oog op de toekomst.- Er is geen reden om niet met ver trouwen de toekomst tegemoet te gaan Nederland en België zijn nu eenmaal door hun onderlinge ligging op elkan der aangewezen. Het is een weder- zijdsch belang, en het is ook een al gemeen Europeesch belang. Jat deze beide landen in goede verstandhou ding met elkander leven en zich als goede buren met elkander verstaan. Kleine wrijvingen kunnen uiteraard tusschen landen, die aan elkander grenzen, lichter voorkomen dan tus schen landen, die door een grooten af stand gescheiden zijn. Het is, wanneer men in vrede en vriendschap wil lo ven, eisch van staatkundig beleid, het geen tot zoodanige wrijvingen aanleri- BUREAUHooigracht 35 ■i Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 .1 Postbox 20

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1