NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 26 APRIL 1927 Bij het nieuw te bouwen hospitaal waarvoor nabij Tjimindi grond werd beschikbaar gesteld zal met deze eischen rekening worden gehouden. Land- en Tuinbouw. PLUIMVEEFOKKERIJ. Vrijdag is te Deventer de 3e Neder- landsche Fokkersdag gehouden, uitge schreven door de A.N.P.V. De heer D. J. Holsteijn uit Apeldoorn heeft het onderwerp ingeleid: „Enkele grepen uit de broed- en opfokperiode in de pluimveeteelt." Spreker wees op de groote vlucht van de pluimveeteelt in ons land. Dat vordert een sterk met elkaar meeleven van de fokkers, opdat zij wetenschap pelijk kunnen bijblijven. Spr. wijdde een beschouwing aan het broedei. Van de grootste waarde is daarbij het bepalen van de kiem- kracht. Bij het. broedei is noodig de aanwezigheid van de daarin noodige stoffen. De fokker moet zorgen, dat die stoffen er in kunnen komen. Het dier heeft o.m. voldoende water noo dig en moet de rest in de voeding vin den. Het vroeg fokken is evenwel nood zakelijk geworden. Om de noodige vitaminen in de voe ding te geven, moet daarin graanvoer aanwezig zijn. Deze vitaminen zijn on misbaar voor de eivorming. Vitamine A is noodig voor den groei van het dier; het ontbreken er van ver oorzaakt een oogziekte. Bij het ontbre ken van vitamine B treeds een zenuw- ontaarding in. De dieren trekken krampachtig de teenen in. Vitamine A komt, behalve in graanvoer, voor. in levertraan; vitamine B zit o.m. in gist. Vitamine C is van minder belang. Het ontbreken van Vitamine D veroor zaakt rachitis. Vitamine E bevordert de vruchtzetting. In witte klaver komt deze vitamine voor. Het fokdier heeft daarbij zonlicht noodig voor zijn ontwikkeling. De be straling doet de vitamine-werking tot haar recht komen. Het zonlicht moet direct op het dier kunnen komen en mag niet in de hokken komen door glas, dat veel heilzame kracht tegen houdt. 's Winters geve men, naast boe renkool, een mengsel van erwten- en boonenpiksel, met gemalen roode sui kerwortels. Het fokdier vormt in het lichaam een reserve van vitaminen. Dat komt het dier ten goede bij het geven van broedeieren. Maar het is ook noodig, dat het dier consumptieeieren legt. in den winter. Dat put de vitaminereser ve uit, tengevolge waarvan de broed eieren kracht missen. Het veroorzaakt den beruchten „dood in den dop" of het geboren worden van achterblijvers Fok- en legtoomen moeten geschei den blijven. De foktoomen moeten niet door een lange legperiode zijn uitge put, want dan zullen de broedeieren geen vitaminen genoeg bevatten. Spr. ging dan nog andere oorzaken na van het „dood in den dop"-ver- schijnsel. Zoo de verkeerde liggingen van het jonge dier, waartegenover men machteloos staat. Voorts zijn er schaalgebreken; z.g. gemarmerde eieren, vooral als ze voch tig worden bewaard, geven geen kui kens. Ook als de eieren afkomstig zijn van dieren, lijdende aan witte diar- rhee, zijn zij niet kiemkrachtig. De kuikens mogen de eerste levens dagen niet worden gevoerd. Zij bren gen een reservevoorraad voedsel mee ter wereld. Men geve het kuiken kar nemelk te drinken, vooral omdat zo desinfecteerend werkt en minerale zou ten bevat. Deze inleiding van den heer Hol- steyn werd gevolgd door een onder-, linge bespreking. ENGELANDS BODEMFROBUCTIE. Wederom zijn thans de resultaten bekend geworden van de jongste En- gelsche veetelling. Het aantal melk koeien in Engelang en Wales steeg van 2.713.000 in 1025 tot 2.749.COO in 1926 (dit is thans reeds het vijfde jaar ach tereen, dat deze stijging zich voortzet), schapen kwamen van 15.775.000 op on geveer 16.859.000. Het aantal varkens echter daalde van 2.644.000 tot 2.200.000 Het totale aantal runderen steeg met 90.000 stuks tot 6.253.000. De oppervlakte bouwland vermin derde met (omgerekend tot H.A.) 54000 bunder. Met suikerbieten was beteeld 50.000 H.A., hetgeen een toeneming is van 19.000 H.A. vergeleken bij het vorige jaar. Als men hierbij bedenkt, dat in 1925 in ons land slechts 66.000 H.A. bie ten verbouwd werden, blijkt wel dui delijk de snelle groei van Engelands bietsuikerindustrie I De oppervlakte beteeld met tarwe, steeg tot 640.000 H.A.; gerst daalde tot 460.000 H.A. en haver tot 745.000 H.A. HULDIGING VAN MGR. NOLENS. Op treffende wijze is gistermiddag het Tweede Kamerlid en de minister van Staat, Prof. Mgr. Dr. W. H. No- lens, in Pulchri Studio te 's-Graven- hage ter gelegenheid van zijn 40-jarig priesterjubileum gehuldigd. In waardeerende bewoordingen werd de jubilaris daarbij toegesproken door den ondervoorzitter der huldigings- commissie, Mr. B. M. Berger, burge meester van Venlo, bij verhindering van den voorzitter en daarna door den minister-president Jhr. de Geer, Een groot gezelschap, waaronder tal van dames, woonde de plechtige huldiging bij. Onder de aanwezigen waren, be halve de minister-president, o.a. de ministers Koningsberger, Lambooy, v. d, Vegte, Slotemaker de Bruine, Was zink en Donner, verschillende oud-mi nisters, o.w. Mr. Cort van der Linden, minister van Staat, en Jhr. van Kar- nebeek, verscheidene leden van den Baad van State, o.w. de vice-president, Mr. van Leeuwen, tal van leden der Staten-Generaal, behoorende tot alle fracties, behalve de sociaal-democrati sche, en voorts vele leden van het corps diplomatique, o.w. de deken. De Gueslaga. Verder waren aanwezig de voormalige Fransche gezant bij ons Hof, Benoist, Prof. de Louter, oud- hoogleeraar aan de Utrechtsche Hoo- geschool, en nog tal van andere belang stellenden waaronder Verschillende R.- K, geestelijken. Later yerschenen o.a. nog Prins Hen drik, die Mgr. Nolens met groote warmte complimenteerde en burge meester Patijn. De minister-president Jhr. de Ge e r zeide, dat, waar de huldiging van wij dere strekking was, dan alleen in ver band met Mgr. Nolens' 40-jarig pries terschap, de regeering niet meende te mogen achterblijven om hem te hul digen voor wat hij als staatsman, ge leerde, jurist en socioloog en als' lei der op menig gebied voor de publieke zaak ten bate van heel ons volk ge daan heeft. Daarom wenschte de re geering eveneens van haar waardee ring en sympathie te doen blijken voor de groote toewijding, waarmede Mgr. Nolens op internationaal gebied en in het parlement het vaderland ge diend heeft. De minister herinnerde eraan, hoe de laatste tientallen van jaren politiek te gevoerd nolens-volens (gelach) en schetste de fijne scherpzinnigheid, het nuchter verstand de benijdbare zelfbe- heersching van Nolens, en de diepe kennis van zaken, waarvan Mgr. No- lens in zijn parlementaire werkzaam heid blijk gaf. Deze eigenschappen heb ben hem gemaakt tot een volksverte genwoordiger „par droit de naissance" en by de Gratie Gods. Ten slotte wees minister de Geer er op, dat Mgr. No- lens verzekerd kan zijn van de harte lijke sympathie van het Nederland- sche volk. Na de toespraak van den heer Ber ger was het doek, dat het borstbeeld van Mgr. Nolens voor het oog verbor gen had gehouden, weggenomen, ter wijl verder een boekwerk met beschrij vingen van hetgeen Mgr. Nolens op verschillend gebied heeft gedaan, en een album met de handteekeningen van degenen, die aan het huldeblijk hadden bijgedragen, aan den jubilee renden staatsman werd aangeboden. Na de rede van minister de Geer, hield Mgr. Nolens een toespraak waarin hij allereerst beide sprs. dank te voor de buitengewoon vleiende be woordingen, waarin zij hem haddeD toegesproken. De jubilaris haalde daarna op vaak geestige wijze en onder hilariteit her inneringen op uit zijn jeugd, die hij te Venlo heeft doorgebracht, hoe hij pogingen had aangewend om te leeren schaatsenrijden en hoe hij nogal van spijbelen hield. Hij gooide het in die dagen met zijn vader op een accoordje om nog maar een half jaar de school te bezoeken. Maar dit half jaartje is tot 20 jaar uitgebreid. Het album met de handteekeningen van vele vrienden en kennissen, zou spr. met zorg bewaren en ook het aan geboden boek, maar toch wilde hij 50 procent van den hem gebrachten lof afschuiven en de rest beoordeelen naar het wijze woord van zijn vader, die ln 1875, toen spr. vele schoolprij zen had verworven, zeide: „Hij heeft niet meer dan zijn plicht gedaan". Ook dankte Mgr. Nolens voor het borstbeeld. De lof van den kunstenaar die het vervaardigde, behoeft niet te worden verkondigd, en het komt me voor, zoo zeide de jubilaris, dat hij er van gemaakt heeft, wat er van te ma ken was (groote vroolijkheid). Hoewel spr. nog niet wist waar het borstbeeld ten slotte terecht zou komen, aan vaardde hij het met een dankbaar hart Ten slotte zeide Mgr. Nolens nog dc hem gebrachte hulde over te brengen en neer te leggen voor den troon van den Allerhoogste, Dien hij eerbiedig hulde bracht Na deze dankrede maakten de vele aanwezigen van de gelegenheid ge bruik om Mgr. Nolens persoonlijk de hand te drukken en geluk te wen- ichen. BUITENLAND. COOL1DOE OVER ZIJN POLITIEK. Mexico, Nicaragua, China. President Coolldge heeft gisteravond op het jaairlijksche diner der United Press een belangrijke rede over de bui tenlandsche politiek der Vereenigde Staten gehouden. De voornaamste pun ten welke hij behandelde waren Mexi co, Nigaragua, China en de verschil lende vraagstukken, welke de Ver eenigde Staten in deze landen raakten. Hij begon met een pleidooi voor „een intenser en dieper Amerikanisme" in don toon der pers. Hij veroordeelde de critiek op Amerika en de Amerikaan- sche instellingen, er kan toevoegende, dat geen Amerikaan er belang bij kon hebben zijn eigen land voor buiten- landsche gunst te verkoopen. De politiek, welke Amerika in de wereld wil bevorderen, zeide Coolidge, was er een van vrede en goeden wil, ge baseerd op beter wederzijdsch begrij pen door rechtvaardigheid en eerlijke behandeling. Mexico. Coolidge verwierp absoluut het se- naatsvoorstel om de geschillen met Mexico over de olie- en landwetten aan arbitrage te onderwerpen. Hij dacht veeleer tot overeenstemming te komen op de basis der jongste onderhandelin gen met den Amerikaanschen gezant, die hein medegedeeld had, dat Mexico niet voornemens was Amerikaansche eigendommen in beslag te nemen en veel ijver had getoond om Mexicaan- sche bandieten te straffen. De oorzaak van alle conflicten met Mexico was geweest de weigering van Calles om de overeenkomst met Obre- gon te erkennen. Terwijl de V. S. nooit een inbeslagneming van eigendommen van hun onderdanen zouden erken nen, stelden zij het recht van Mexico niet in twijfel om eigendommen tegen een billijke vergoeding over te nemen. Nicaragua. Amerika heeft groote belangen in Nicaragua en had zich het recht ver zekerd een kanaal te graven en een vlootbasis aan te leggen, waarvoor zij drie millioen dollars betaald had. Tot president Diaz verklaard had, dat hij niet in staat was leven en eigen domuien der Amerikanen te bescher men, heb ik, zeide Coolidge, er voor dat doel marinetroepen heengezonden. Wij hebben wapenen en munitie aan de regeering van Nicaragua verkocht, zooals dat ook het geval met Mexico geweest is. Coolidge verklaarde, dat de V. S. geen oorlog voeren tegen Nicaragua, evenmin als een politieagent op straat oorlog voert tegen de voorbijgangers. Zij waren er alleen om te voorkomen, dat hun onderdanen vermoord en de zer eigendommen vernield werden. China. De grootste moeilijkheid in China is de bescherming van leven en eigen dom der Amerikanen. Er zijn daar Amerikaansche zendelingen en enkele instellingen. Maar Amerika heeft er geen concessie en heeft er nooit eenig grondgebied bezet.m Betreffende de 'gebeurtenissen te Nanking zeide de president: Een onzer burgers is daai* gedood en een gewond Het consulaat der V. S. is overweldigd en toen het gebouw, waarheen de Ame rikanen gevlucht waren, omsingeld was, was het noodzakelijk, dat een Amerikaansch oorlogsschip met een Engelsch spervuur legde om de Chi- neesch soldaten en het gepeupel te ver drijven en de burgers in staat te stel len een veiliger plaats te bereiken. Amerika voelt echter voor China de diepste sympathie in deze sombere tij den. De Amerikaansche vriendschap voor China is spreekwoordelijk gewor den. Amerika wil niets doen dan Chi na helpen en elke wettige aanspraak op eenheid en vrijheid aanmoedigen. Het wil geen agressieve politiek tegen het Chineesche volk voeren. Amerika is in China om aanvallen op zijn eigen volk door wanordelijke elementen te voorkomen. Steeds zal Amerika een welwillende vriend, be zorgd voor het welzijn van het Chi neesche volk blijven, ofschoon het na tuurlijk zijn waardigheid moet hand haven en eisehen, dat zijn gezag geeër biedigd wordt. VERKLARINGEN VAN BENESJ, Togen Italië, en Polen. De Tsjecho-Slowaaksche minister van Buitenlandsche Zaken, Benesj, heeft op een conferentie der nationaal- socialisten verklaard, dat Tsjecho- Slowakië er naar streven moet den In vloed van Italië in Midden-Europa te beperken en de kleine entente vast bij den Balkan aan te sluiten om deze in de sfeer van Centraal-Europa te betrek ken. Verder moet gestreefd worden naar een samenwerking imet Honga rije. Op Polen kan men zich niet verla ten. Polen is de Balkan van het Noor den. Er dreigen daar conflicten in de Litausche en in de Corridor-kwestie. Tsjecho-Slowakië moet er zich te gen verzetten in de Poolsche politiek betrokken te worden. De erkenning de jure van sovjet- Rusland door Tsjecho-Slowakië zal eerst in den herfst plaats hebben. FIN AN CIEELE DICTATUUR IN MEXICO. Volgens een bericht uit Mexico-City heeft president Calles den minister van Financiën dictatoriale bevoegd heden verleend om de financiën van het land te regelen. De minister imag volgens zijn eigen goedvinden over de eigendommen van den Staat beschikken en deze even- tueeel verkoopen of met hypotheek be lasten. De regeeringsuitgaven zullen worden beperkt. Tegen de beschikkin gen van den minister van financiën is geen hooger beroep toegelaten. De nieuwe regeling gaat terstond in. MACDONALD. Te Londen is gisteren bericht uit New-York ontvangen, dat Ramsay Mac Donald in staat hoopt te zijn heden avond met de „Berengaria" naar Lon den terug te keeren. Naar gemeld wordt, is zijn toestand in geen enkel opzicht ernstig. Hij lijdt aan pijn in de keel en heeft een lichte verhooging van temperatuur, zoodat hij enkele dagen rust heeft moeten houden. VERHOOGING DER DUITSCHE POSTTARIEVEN. Schatzl, de Duitsch rijksminister van posterijen, heeft in een onderhoud met een medewerker van het Acht Uhr Abendblatt verklaard, dat er in prin cipe besloten is tot een algemeene ver hooging van 50 pet. van de posttarie- ven. Die van de telegraaf en telefoon zullen onveranderd blijven. De nieuwe tarieven zullen met 1 Juli worden in gevoerd. Het staat reeds geheel vast dat de hinnenlandsche brieven in het vervolg 15 of 5 pfennig meer dan thans zullen kosten. De minister verzekerde, dat het rijks kabinet, namelijk de interfractioneele commissie nit de regeeringspartijen reeds hun goedkeuring aan de tarief- verhooging hebben gehecht. Deze ver hooging is noodig, omdat de posterijen anders de gesloten leeningen niet kun nen amortiseeren. Van de verhoogde tarieven worden jaarlijks nieuwe in komsten van 50 60 millioen mark ver wacht. DE TOESTAND IN CHINA. Tsjen afgetreden. Uit Nanking wordt gemeld, dat de gebouwen der International Export Company door Chineesche troepen zijn bezet. Er wordt niet meer ge plunderd. Nog steeds wordt er uit Poekau over de rivier naar den „Leeu wenheuvel" en vice versa gevuurd! Uit Hankau wordt gemeld, dat de toestand daar ter stede rustig is. De autoriteiten trachten zooveel mogelijk incidenten te voorkomen. T9jen, de z.g. Kantonneesche minis ter van Buitenlandsche Zaken, is afge treden, nadat een motie van vertrou wen in hem was verworpen. KORTE BERICHTEN. Lord Cecil heeft optimistische verklaringen over de werkzaamheden der voorbereidende ontwapeningscon ferentie afgelegd. Amerika maakte in de voorberei- dingscoomimissie voor de ontwape ningsconferentie voorbehoud inzake het verbod van chemische en bacterio logische strijdmiddelen. De anti-socialistis.che partijen heb ben in het Oostenrijksche parlement de meerderheid behouden, doch deze is van 29 tot vermoedelijk 21 stemmen gedaald. Te St. Petersburg zijn brieven en gedichten van Humboldt en Goethe ontdekt. In Italië is een wetsontwerp in gediend, dat de Italianen in het buiten land dwingt goedkeuring te vragen voor het aanvaarden van functies bij vreemde regeeringen en internationale instellingen. De onderhandelingen tusschen de partijen over de verkiezing van den Tsjecho-Slowaakschen staatspresident kunnen als beëindigd worden be schouwd; de herkiezing van den hui- digen president, Masaryk, staat vast. Er zullen in totaal 20.000 man uit Spanje naar Marokko worden gezon den ter versterking van de troepen al daar, die tot taak hebben den opstand te onderdrukken. De buitenlandsche posttarieven in België zullen met 1 Mei a.s. ver hoogd worden. UIT ONZE INDIEN. HET PACIFIC CONGRES. Naar de „Locomotief" mededeelt, .heeft er op 26 Maart te Weltevreden een vergadering plaats gehad, onder leiding van den directeur van land bouw, dr. A. Rutgers, van het hoofd comité van het Pacific Congres, dat in Mei 1929 in hoofdzaak zal plaats hebben te Bandoeng, waarheen de congres-leden zich na de openingszit ting te Batavia en het daaropvolgend bezoek aan Buitenzorg zullen bege»- ven. Men rekent op honderdvijftig bui tenlandsche deelnemers. Aan de con gresleden zullen verschillende werken worden aangeboden als het handboek van Ned. Indië, uitgave van het depar tement van landbouw, nijverheid en handel, het statistisch jaaroverzicht van Nederlandsch Indië, verschillende excursiegidsen, een algemeen werk over de natuurwetenschap in Ned. In dië, en nog een aantal kleine uitga ven; alles in de Engelsche taal. De geo logen, de biologen, de vulcanologen, de ethnografen en de landbouwkundi gen zullen afzonderlijke excursies hou den. EEN VORSTELIJKE HISTORIE. Het Soer. Hbld. komt met een dec vele verhalen van gelijke strekking^ idie op Midden-Java gedurig, voorko men. De Justitie in de Vorstenlanden zou', een onderzoek instellen naar stukken inzake de voorgenomen vergiftiging van een Europeaan, welke zaak aanj het licht i s gekomen, doordat 'n sind^ kort in de Vorstenlanden gevestigd advocaat uit het bezit dier stukken particulier voordeel wilde trekken. Naar wij nader lezen betreft dit bet richt de volgende za.ak: Een kleindochter van een bekende! (Vorstenlandsche familie was in zeer vriendschappelijke relatie getreden tot een officier. De familie van de jonge dame ha'dl 'echter andere plannen wat haar toe' komstig geluk aangaat en verzette zich krachtig tegen haar voorgeno men huwelijk. 'Of er verband bestaat tu's'sohen 'deze onverkwikkelijke, doch volkomen par tiauliere aangelegenheid en het feit, |dat de officier tijdens 'deze ontwik keling van zaken plotseling ernstig •ongesteld is geworden, is nog een vraag. Maar zij heeft bijzondere be- teekenis gekregen, toen na het her- -Stel van den officier deze een brief je vond. gericht aan zijn bediende, waarin dien knaap verzocht werd om „(do dosis" wat stiond er niet bij' !sterker< te maken. 'Het feit, dat dit briefje oriderlee- kend was met een klinkenden naam, behoorende tot de familie van het meisje, gaf den officier aanleiding, een advocaat in den arm te nemen, en de politie buiten de zaak te hou don. De advocaat moet zich buiten we ten van zijn cliënt, met het briefje naar de familie begeven hebben en haar medegedeeld hebben bereid te zijn, het briefje k raison vaneen ton af te staan. De familie loochende elke weten schap van het briefje: niettemin kwam (door dezen stap van den advocaat metëfen de geheelë zaak in het pu bliek. Men moet met dergelijke Vorsten landsche histories uiteraard zeer voor zichtig zijn. Het is natuurlijk zeer goed mogelijk! dat hier een samenloop van omst«n (digheden of een handige intrige een smet heeft geworpen op een bekenden Vorstenlandschen naam, zonder dat fechijn of schaduw van bewij's aan wezig is. In ieder geval1 zal thans ech ter een justitieel onderzoek licht moeten verspre:den. De Loc. meldt nader, dat het jus titieel onderzoek in de zaak thans zoover gevorderd is, dat is komen vast te staan, dat er geen voornemen tot vergiftiging bestond, doch wel 'n poging tot afpersing en chantage ten •nadeelë van een bekende Vorsten landsche familie. Inderdaad bevindt zich een Europeesche advocaat on- [der de verdachten. Het onderzoek is nog niet geëindigd' Dit zal' tevens dienen uit te maken of het mogelijk is administratief tegen de betrokkenen op te treden, indien de justitie machteloos mocht staan. HET OPIUMKWAAD. Onder auspiciën van cle N. I. Anti- Opmmv-ereeniging heeft dezer dagen te Bandoeng 'Mej. K. Jochems een le zing over het opiumkwaad en de be- srtijding gehouden. Spr. stelde voorop, dat het opium gebruik alleen dan een kwaad is, als het als genotmiddel wordt gebruikt; uiteraard valt het gebruik van opium als geneesmiddel buiten het vraag stuk, dat de N. I. Anti-Opiumvereen. met medewerking van het Ned. Ind. gouvernement, zich te oplossing heeft voorgelegQ. Reeds lang voor Chr. was opium bij de Egyptenaren bekend. De voor naamste opiuin-produceerende lan den waren China, Britsch Indië en Perzië. Het in Ned.-Indië gebruikte opium is, voorzoover natuurlijk door het gouvernement geïmporteerd, uit Bengalen afkomstig. De verbouwing van papaver, uit het sap waarvan opium wordtjbereid, is in Indië ver boden. Sinds het pachterswezen in den opium-verkoop is afgeschaft, wordt de ingevoerde ruwe opium door het gou vernement zelf bereid en gedistri bueerd. Hierdoor is een zuiverder toe stand geschapen. De menschen wer den door de pachters tot schuiven aan gemoedigd, nu beeft de detail-verkoo per, die in dienst van het gouverne ment is, geen belang bij den verkoop. Hierdoor is ook een scherper con trole op het opium-verbruik mogelijk geworden, alhoewel het bekend is, dat er geen smokkelhandel zoo floreert als die van opium. Veel heeft het gou vernement tegen deze smokkelhandel ondernomen, maar zonder medewer king van de opiumproduoeerende lan den is het ten eenenmale onmogelijk, dit smokkel-kwaad geheel te onder vangen. De instelling van „verboden krin gen'^ „verplichte vergunningen", en dergelijke heeft het gebruik van opium slechte in weinige mate verminderd. Op de Internationale Opiumconferen ties, in 1909 in Sjanghai, in 1912 en la ter in Genève, heeft Nederl.-Indië zich verklaard voor afschaffing. Tot een af doende overeenkomst tusschen de opiumproduceerende landen i9 men weliswaar nog niet gekomen, maar de pogingen, daartoe aangewend, hebben uitgewezen, dat met medewerking van laatstgenoemde landen het moge lijk zal zijn, binnen 15 jaren het opium gebruik in Indië geheel af te schaffen. In Fransch Indo-China bestaat het voornemen om middels geleidelijke vermindering, met een tiende van het jaarlijksch verbruik telkens, binnen 10 jaar geheel opium-vrij te zijn. Inmiddels streeft de N.-I. A. O. V. door lezingen, en dergelijke onder het volk zelf, naar vermindering van het opiuim-gebruik. Veel steun ondervindt zij hierbij van de beschaafde Chinee- zen, vooral van de jongere generatie. Wat het oprichten van opiumhospi talen betreft, heeft spreekster de erva ring opgedaan, dat men de patiënten als gevangenen moet behandelen, wil van hun genezing duurzaam heil wor den verwacht. EIERENOMZET VAN ééN MILLIOEN GULDEN. Blijkens het verslag van den direc teur steeg de eierenaanvoer der Ooste lijke Pluimvee Coop, van 12.609.000 in 1925 tot 16.450.000 stuks in 1926, in to taal werd uitbetaald een bedrag van f 1.000.908. Het aantal afdeelingen der coop, is thans ook tot 52 gestegen. Ook op het gebied van het fokkerij wezen is een belangrijke vooruitgang merkbaar. Het aantal fokstations (on der controle der O. P. C.) bedraagt 21 en het aantal uitgezette foktoomen 44, terwijl aan den 5en Overijselschen leg- wedstrijd werd deelgenomen met 26 toornen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6