CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS Dil nummer bestaal uit MEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dil Hummer. 8"® JAARGANG WOENSDAG 20 APRIL 1927 NUMMER 209 8 ABONNEMENTSPRIJS In Leides es buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2J50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 AUTOMATISCH GIREEREN. Enkele abonné's verzochten ons de gelegenheid open te stellen tot automatische overschrijving der abonnementsgelden op onze Postrekening. Aan dit verzoek willen wij gaarne voldoen, indien meerdere abon- né's-postrekeninghouders zich hiervoor willen aanmelden. Daar wij reeds verschillende aanvragen ontvingen, is het wen- schelijk zich zoo spoedig mogelijk op te geven. ADMINISTRATIE. V Onbegrijpelijk. Er is reed9 heel wat te doen geweest over het 7e leerjaar en de zevenjarige leerplicht. De Sociaal-democraten mee- nen dat dermate ons volksbestaan er bij betrokken is, dat zij niet kunnen wachten op de inlossing van zijn be lofte door den Minister, om geleidelijk die kwestie aan de orde te stellen. Neen, een initiatief voorstel-Albarda brengt deze zaak op een zeer buiten gewone wijze aan de orde. Het is dus wel hooge ernst! Wanneer dan ook van de rechter zijde maar een enkele bedenking daar tegen gemaakt wordt, dan vliegt „Het Volk" als een nijdige hond er op af Verleden week durfde Friesch Dag blad bet wagen om de ernst van de S.D.A.P. in twijfel te trekken en om aan te raden liever economische ver beteringen in te voéren instede van bet 7e leerjaar. Geeft ze dat zijn de kinderen liever meer te eten, dan meer té lee- ren van dingen, die toch op zichzelf al grootendeels poespas zijn, zoo schreef ons A.R. Friesch Dagblad. Laat men toch liever zijn aan dacht schenken aan het werkloos heidsprobleem; aan landontginning en kolonisatie, dan.... in dezen tijd te ijveren voor een' zevende leer jaar. Het Volk reageerde daarop als volgt: Wij zijn zeker de vurigste ijve- raars voor werkloosheidsbestrijdine, maar van geschrijf als dit wenden wij ons vol afkeer af. Welk een ont stellend materialisme! Welk een gruwelijke „stofvergoding"! Dat zijn nu de lieden die als er stoffelijke verbetering wordt nagestreefd, de arbeiders daarvan pogen te weer houden door hun te zeggen, dat zij „het geestelijke voorop" moeten stel len. In de praktijk zijn zij de afzich telijkste stofaanbidders. Zou men nu niet meenen dat de. S. D.A.P. minstens dat 7e leerjaar brood- noodig acht, dat geen dag en geen nacht gewacht kan worden om de kinderen 7 jaar lager onderwijs te doen genieten. Maar er is toch ook nog wel een ander geluid te beluisteren. Op het S.D.A.P.-congres, gedurende de Paaschdagen gehouden, was o.m. ook een onderwijsprógram aan de or de. Dat program is ook vastgesteld. Maar op voorstel van een partijgenoot uit Utrecht werd er uitgelicht de kwes tie van de 6 of 7-jarige grondschool en werd deze kwestie naar de Commissie teruggezonden. Zeer wijs wordt er aan toegevoegd, dat het partijbestuur daar mede accoord ging en dat men uit sprak, dat het Congres geen overijlde besluiten wilde nemen. Nu toch van tweeën één, of de 7- jarige school is niet gewenscht en dan is het wetsvoorstel Albarda een over ijlde daad, of ze is wel noodig, maar dan is het congres bang zich aan koud water te branden. Zóó is het0 totaal onbegrijpelijk. Of is misschien het ontwerp-Albar- da inderdaad slechts socialistische poes-pas? V Ontzettend. In de van Slingelandtstraat in Den Haag heeft zich een vreeselijk drama afgespeeld, zooals de couranten reeds mededeelden. Een dirigeerend officier van Gezond heid dient in koelen bloede ten huize van een vriend dezen een groote dosis vergif toe. Toen het vergif niet de ge- vvenschte uitwerkïhg had, geeft hij als medicus het slachtoffer nog een vergifinjectie ook. En dat alles om de ongeoorloofde betrekking tusschen hem en de echt- genoote van het slachtoffer gemakke lijker te maken. Maar nog gruwelijker wordt het dra ma. indien met let op de omstandig heden. Zoo moet de vermoorde kapi BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Gewon* edvertentiSn per regel 22'cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advert en tiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage» lijlu geplaatst ad 40 cent. tein Queck reeds eerder hebben uitge sproken, dat hij vreesde nog eens ver giftigd te zullen worden. Wat een ver houding! Hij, de kapitein, was de min dere van den Hoofdofficier-dokter. Wellicht heeft deze verhouding hem weerhouden van een openlijke breuk Een poging om het echtpaar Q. te doen scheiden stuitte af op den onwil van beiden om afstand te doen van hun eenigst kind een 7-jarig meisje. Wat dan niet goedschiks kon geschie den, clan maar door een moord. Is het niet ontzettend, zooveel on gerechtigheid op een punt vereenigd. Het hart krimpt ineen bij de gedachte aan het onschuldig kind. Maar ook de weduwe, die toch zeker aanleiding heeft gegeven, wat een wroeging moet haar ziel thans kennen, indien zij nog gevoel heeft. Maar ook, naast misdadig, wat een diep ongeluïckig wezen toch die moor denaar! Zoo geraffineerd te werk gaan. met zoo'n satanisch gebruik maken van de medische wetenschap. Wat een zee van ellende! En toch, Christus zelf zegt het ons, clie eeri vrouw aanziet om haar te be- goeren heeft aireede overspel in zijn hart met haar begaan. In den wortel is elke zonde gelijk. Worde ons elke zondige begeerte tot een lcwaad voor God. Maar zij ook on ze bede, dat God genade geve om het zondépad te mijden. Een voorbeeld als dit is ontzettend. STADSNIEUWS. LEDENVERGADERING VAN DE ON DERLINGE VEREENIGING VOOR ZIEKEN&UISVERPLEGING. Gisteravond vergaderde in de foyer van de Stadsgehoorzaal de Onderlinge Vereeniging voor Ziekenhuisverple- ging. De Voorzitter, de heer Schoneveld, opent de vergadering en spreekt een woord fan welkom tot de aanwezigen, waarvan het getal niet groot is, gezien het ledental. Spr.'s openingswoord is in dankbare toon gesteld. Het ledental is verdubbeld en kwam van pl.m. 6000 leden op pl.m. 12000 leden. Daardoor zijn grootere mogelijkheden geopend en kan door de financieele reserve ge dacht worden aan de Sanatoriumver- pleging, wat zeer kostbaar is. Spr. be treurt het, dat ook kleine vereenigin- gen zich gaan interesseeren voor het doel door de groote vereeniging zich voorgesteld. Echter draagt de laatste de palm weg, daar zij het initiatief genomen heeft. Spr. hoopt, dat alle aanwezigen zullen medewerken tot meerderen bloei der vereeniging. De notulen worden gelezen en vast gesteld. Daarna leest de secretaris zijn jaar verslag voor. Gezien de bloei der vereeniging deed spr. dit met groote voldoening. Op de jaarvergadering van 22 April, werd in de vacature ontstaan door 't bedanken van Dr. M. D. Horst als com missariS, voorzien door de benoeming daartoe, van Dr. V. C. M. Leesberg. De aftredende 2de voorzitter de heer J. Romanesko en de 1ste secretaris, de heer P. P. de Koning, werden als zoo danig herkozen. Het bestuur was op dien datum als volgt te zamen ge stéld: A. J. Schoneveld, voorzitter; J. Ro manesko, 2de voorzitter; P. P. de Ko ning, secretaris; Mej. M. Fruit/man» 2de secretaresse; F. J. M. Gubbi, Pen ningmeester; Ir. G. A. v. Klinkenberg, commissaris; Dr. V. C. M. Leesberg, commissaris. Het ledental dat op 1 Januari 1926 5024 bedroeg, nam in den loop van het jaar gestadig toe en bedroeg op 31 December d.a.v. 10490, inmiddels ge stegen op 1 April j.l. 'tot 11923. Voor rekening der vereeniging wer den verpleegd in inrichtingen te Lei- denr Academisch ziekenhuis 118 leden; St. Elisabeth Gesticht 96 leden; Diaco- nessenhnis 45 leden; Gynaekologische Kliniek 6 leden; Kliniek „Monica" 4 leden; Tropische Geneeskunde te 's- Gravenhage. Kliniek Volharding, R.K. Ziekenhuis, Neurologische Kliniek te Utrecht, Homoepatisch Ziekenhuis, elk 1 lid. Tezamen 274 leden met 6681 ver- pleegdagen. Gerekend per kwartaal met een ge middeld aantal leden is dit: Eerste kwartaal 71 leden op een ge middeld aantal van 6000 leden. Tweede kwartaal 72 leden op een gemiddeld aantal van 7180 leden. Derde kwar taal 42 leden op een gemiddeld aantal van 8500 leden. Vierde kwartaal 89 le den op een gemiddeld aantal van 9809 leden. Op het get-al van 274 verplegingen, werden 112 operaties verricht, waar van in het Academisch Ziekenhuis 61; St. Elisabeth Gesticht 40; Diaconessen- huis 8. en Gynaek. Kliniek 3. Het slot van het verslag is in dank bare toon gesteld. De verhouding tus schen bestuur, commissarissen en hoofden en directies der verschillende inrichtingen hier ter stede is uitne mend. Nadat de voorzitter den secretaris bedankt heeft voor dit interessante verslag, brengt ook de penningmees ter verslag uit. De rekening over het afgeloopen jaar sluit met een totaal bedrag van f 32.510,67. De commissie tot nazien der reke ning, bestaande uit de heeren W. van Zanen en C. Dirkse, brengt verslag uit en stelt voor den penningmeester te dechargeeren. De voorzitter dankt den penningmeester, die zijn ontslag geno men heeft, voor al hetgeen hij voor de vereeniging gedaan heeft en hoopt dat hij met hetzelfde vuur zal mogen blij ven werken. Dé begrooting voor 1927 sluit met een bedrag in ontvangst van f45.000, jn uitgaaf met f37.300. In de nieuwe controle-commissie worden benoemd de heeren Smit en Buis. De 2de secretaresse, méj. Fruitman, die aftredend is, wordt herkozen met 53 van de 58 stemmen. Voor de vacature van penningmees ter staan op de voordracht de heer H. C. Smit en F. Pijnakker.. De eerste wordt gekozen met 46 van de 60 stem men. Vervolgens werd een wijziging van art. 4 van de Statuten voorgesteld door den heer van Zanen, goedge keurd. Bij de rondvraag kwamen ter spra ke de rustkuren. De heer Dr. Leesberg zou de menschen daar zoo min moge lijk van willen laten profiteeren, want er zijn elk jaar bijzonder veel van deze rustpatienten. De heer van Cittert wilde wanneer iemand b.v. 3 jaar een rustkuur genoten heeft op kosten der vereeniging, hem of haar een jaar lang weer gewoon contributie laten beta len en hem eerst het volgende jaar weer recht geven op een rustkuur. Een en ander zal nader in overweging worden genomen. Verder kwamen ter sprake de han delingen van het Alg. Ziekenfonds, dat zich thans ook gaat bewegen op het terrein van de Onderlinge Veree niging voor Ziekenhuisverpleging. Hoewel in een schrijven van den ad ministrateur van het Alg. Ziekenfonds gezegd wordt, dat niet getracht zal worden, leden van de Onderlinge over te halen, zoo bewijst toch de practijk, dat dit wel gedaan wordt en dikwijls op een niet geheel faire manier. In de discussie werden de leden van de Onderlinge gewaarschuwd zich niet met het Alg. Ziekenfonds in te laten omdat ze bij lid worden daarvan weer drie maanden moeten wachten voor ze uitkeering krijgen. Nadat op voorstel van het bestuur de entreegelden verminderd worden van 75 op 25 cent, sluit de voorzitter de vergadering onder dank aan de aan wezigen voor him tegenwoordigheid. JAARVERSLAG 3-octobervereen. Wij ontvingen heden het in druk verschenen Jaarverslag der 3-October- vereeniging, uitgebracht door den Se cretaris in de Algemeene Leden-Ver gadering, op Maandag 31 Januari 1927, des avonds half 9 uur, in het Café- Restaurant „In den Vergulden Turk". Het is op keurige wijze gedrukt bij de N. V. Boekdrukkerij v.h. L. van Nifterik Hzn. In ons verslag van bovengenoemde vergadering hebben wij ook een uittrek sel van het jaarverslag gegeven; daar om willen wij thans volstaan met het aanhangsel op te nemen. Het aantal Leden der Vereeniging bedraagt thans 5136 alsmede 149 Dona teurs. De ontvangsten hebben in totaal be dragen 34.704.46; De uitgaven heb ben bedragen in totaal 35.746.07; Meer uitgaaf 1041.61. De gemeentelijke subsidie ad 1000, werd ook dit jaar weder verkregen, ter wijl aan Publieke vermakelijkheidsbe lasting werd betaald een bedrag van 2343.73. emmabloem. A.s. Zaterdag 23 April, zal evenals vorige jaren, de bekende „Emma- bloem" weder aan het Leidsche pu bliek ten verkoop worden aangeboden. Het doel van dezen verkoop is be kend. De opbrengst is ten bate van hen, welke door de zoo gevreesde ziek te, de T.B.C., zijn aangetast. Drage a.s. Zaterdag ieder een klein steentje bij voor deze particuliere wel dadigheid. Menig patient zal u hier voor dankbaar zijn. de verjaardag van prins hendrik. Door de Leidsche Christelijke Oran je-Vereeniging is gisteren aan Z. K. H. Prins Hendrik ter gelegenheid van zijn 51sten verjaardag het volgende te- legram verzonden: „De Leidsche Christelijke Oranje- Vereeniging wenscht Uwe Hoogheid en het Koninklijk Huis van harte ge luk inet dezen dag en hoopt dat nog vele jaren Gods rijke zegen in alle op zichten over Uwe Hoogheid zijn moge. THOMAS, Voorzitter. BOEKKOOI, secretaris". gerh. morgensternemunthe. f In het Diaconessenhuis alhier is, 51 jaar oud, overleden de kunstschilder Gerhard Morgensternemunfhe. Noor van afkomst, ontving hij zijn opleiding aan de kunstacademie te Dusseldorp, waarna hij zich in ons land vestigde. Hij woonde te Warmond en voelde zich bijzonder aangetrokken tot de zee. Uren lang kon hij ronddo len op het strand bij Katwijk of Noord- wijk, om studies te maken. Een bij zondere voorliefde had hij ook voor de ouderwetsche bommen en pinken. Op (ie begraafplaats nabij het Groe ne kerkje te Oegstgeest is gistermid dag in allen eenvoud het stoffelijk over schot ter aarde besteld. Een bloem stuk van „Pulchri Studio" uit Den Haag dekte de baar. de Leidsche winkelstand. Aan de Mare, 'dicht bij de Haarlem merstraat, hebben de Gebr. Koelman een filiaal geopend voor hun zaak in Oegstgeest in electriciteits- en radio artikelen. Dit filiaal ïs speciaal voor ornamenten en radio. In den winkel was vroeger gevestigd! de Amsterdamsche BoterhandeL De zaak is thans geheel gerestau reerd en keurig beschi'derd en be timmerd. Achter den winkel bevindt zich de show-room, waar de meest mo derne radio-installaties te bezien zijn- Het geheel is smaakvol ingericht. Men vind" er het nieuwste op radio- gebied, zooals de „Breu Punkt" loud speaker, geheel in marmer ingebouwd waardoor het gramofoonachtige van, de hoorn-hrdspreker geheel verdwei nen is en de hrdspreker een smaakvol' ornament wordt in salon of huiskamer De firma is vertegenwoordigster van de Ducretet-toestellen, welbekend on der radio-l;efhebbers en ook in het meer goedkoope heeft ze een ruime keus, terwijl ook alle radio-onderdee- len verkrijgbaar zijn. In electriciteitsartikelen is ze mede ruim gesorteerd. In de toohkamer vindt men ornamenten en toestellen van al'erlet soort. Dat deze Oegstgeestsche firma voor haar Le'dsche clëntèle een filiaal heeft opgericht in onze stad, bewijst wel,, de groei van deze zaak. Ze is dan ook! ieders vertrouwen ten volle waardig. doodelijk ongeluk op den stationsweg. Gistermiddag te 5.30 uur ongeveer had op den Stationsweg een ongeluk plaats. De 55-jarige Joh. Weijll, van be roep slagersknecht alhier, werd, toen hij de straat wilde oversteken, aan gereden door een auto van den Eersten Hulpdienst,, bestuurd door W. V. De ongelukkige kreeg een hersenschud ding en een borstkasfractuur en werd in levensgevaarlijken toestand naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht, waar hij hedennacht is over leden. Naar wij van ooggetuigen vernamen reed de auto veel te snel op dat drukke punt, terwijl zij toch naar huis terug keerde en haar snelheid, dus over bodig was. tram en autobus. De Haarlemsche correspondent van het Handelsblad meldt: Wij hebben bericht, dat aan de Haar lemsche Brockway-Bus Mij. te Heem stede voor den tijd van 3 jaar door Ged. Staten van N.-Holland concessie is verleend tot het onderhouden van een antobus-verbinding tusschen Haar lem en Leiden (voor zoover het traject in N.-Holland ligt). Ged. Staten van Z.- Holland hebben hetzelfde beslist voor zoover het het traject HillegomLisse betreft. Omdat over deze vergunning nog al veel te doen is geweest en de directie van de N.Z.'H.T.M. gedreigd heeft met opheffing van de tramlijn, indien de concessie voor een antobuslijn werd verleend, komt het ons van belang voor de overwegingen van de beslis sing van Ged. Staten te vermelden. Ged. Staten overwegen, wat de inge diende bezwaren aangaat, dat volgens het oordeel van hun college de tram lijn Haarlem (Iïeemstede)-r-Leiden. zooals deze op het oogenblik geëxploi teerd wordt, d.w.z. over het gedeelte HeemstedeLeiden als stoomtram, de bestaande en zich ontwikkelende ver- keersbehoeften in deze sterk bevolkte streek geenszins kan voldoen, zoodat niet ontkend kan worden, dat naast Binnenland» Vergadering van de Ud!c „Een school met den Bijbel". Weer een ongeluk bij den onbewaak- ten overweg bij Keihel. Beschrijving en teekeningen van het ontwerp van architect A. T. Kraan te Oegstgeest voor het Eigen Gebouw van „Bloembollencultuur". Buitenland Tsjang Eai-sjek is als opperbevel- hebben door Hankau afgezet; Feng is zijn opvolger. Rykof over de bnitenlamlschb poli tiek der Sovjetrepubliek. de tram, welker instandhouding met het oog op het massaverkeer noodig blijft, de autobussen niet gemist kun nen worden; dat de toestand echter geheel anders wordt, zoodra de gehee- le tramlijn HaarlemLeiden geëlec- trificeerd zal zijn en een frequente dienst tusschen beide steden en de tus schengelegen gemeenten in de bollen streek mogelijk zal zijn; dat dan met het oog èn op de groote kosten, aan de electrificatie verbonden, èn op een gezónde ontwikkeling van de electri- sche tramlijn, opdat deze tenvolle in de verkeersbehoeften kan voorzien, iedere concurrentie van autobuslijnen, waaraan dan ook geen behoefte meer zal bestaan, moet worden geweerd. Ged. Staten meenen dat het niet mo gelijk is, zooals B. en W. der gemeen ten Lisse, Sassenheim en Hillegom en de raden der gemeenten Bennebroek en Sassenheim wenschen, van de Tramwegmaatschappij het afleggen van een bindende verklaring inzake de electrificatie en de verdere exploi tatie harer lijn te vergen, aangezien Ged. Staten de bevoegdheid daartoe missen, doch dat het beoogde doel kan worden bereikt, door de autobusver- gunning in dit bijzondere geval voor een bepaalden termijn te verleenen, ten einde de Tramweg maatschappij in de gelegenheid te stellen binnen dien termijn de electrificatie der lijn tot stand te brengen, met de bedoeling^ dat, waneer dit inderdaad is geschied en de tramlijn daarna op behoorlijke aan de eischen van het verkeer beant-, woordende, wijze wordt geëxploiteerd, na afloop van dien termijn geen ver lenging van de vergunning voor den autobusdienst voor het traject Noord- hollandsche grens-Haarlem langs de wegen die de tramlijn volgt, meer zal worden toegestaan en geen nieuwe vergunning voor die wegen zal wor den verleend. Een termijn van 3 jaar wordt voor het beoogde doel redelijk geacht. Hieruit blijkt, dat Ged. Staten de concessie aan den autobus slechts ver leenen om de Tram Mij. gelegenheid te geven tot electrificatie van haar lijn Heemstede-Leiden. Daarna zal „con currentie van autobuslijnen moeten worden geweerd". Daarin schuilt o.i. een onbillijkheid. De Brockway-Bus Mij. die dus het ge- heele vervoer zal moeten op zich ne men de stoomtram zal na ingang van de autobus-concessie worden ge staakt zal daardoor genoodzaakt zijn veel materiaal aan te schaffen. De* concessie-voorwaarden immers ver plichten haar over voldoende materi aal te beschikken, ter beoordeeling van Ged. Staten, opdat het vervoer gere geld kan plaats vinden. Maar na 3 jaar wordt zij met al haar materiaal geweerd, omdat de Tram, die met haar electrificatie 10 jaar te laat komt dan gereed kan zijn! Het ligt voor de hand, dat dc Brock way-Bus Mij. van deze beschikking in beroep gaat bij de Kroon. Gistermiddag werd. de 4-jarige L. B., wonende- aan de Lammermarkt, toen hij uit het huis' van zijn ouders kwam, aangereden door een vierwielig voertuig, bestuurd door J. S., waarvavn hij een paar busjes zand wilde halen. Het kind kreeg het rechterachterwiel over belde beentjes en werd ter ver pleging opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. De beentjes zijn echter niet gebroken, wat wel een wonder genoemd mag worden. De mandolineclub „Krebustlipo" alhier, directeur de heer L. C. Veer man, behaalde op het Nationaal Man dolineconcours, gehouden 2den Paasch dag, in den Dierentuin te Den Haag, een eersten prijs in afd. Uitmuntend-. heid. Ir. IJ IJkema, voorheen werkzaam bij de Siemens-Sehuckert Werke te 's-Gravenhage, is in dienst getreden van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteii alhier. x

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1