NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 16 ARPIL 1927 W3T OE BLADEN ZEGGEN. De S.D.A.P. Onze A.R. Rotterdammer eindigt een artikel over de S.D.A.P. met de volgende toekomstbeschouwing: „En nu de toekomst. Tweeërlei weg kan worden ingesla gen. Maar beide hebben zij hun geva ren. en groote zelfs. Gelukt het de leiding met een of meer groepen een vorm van samen werking te treffen, waardoor het re- geeringskasteel kan worden bezet, dan verlaat vast en zeker de legertros de gelederen en loopt over naar de com munisten of naar andere ongeordende partijen Er is op het oogenblfk nog geen sprake van regeeringspartij en toch trekt de revolutionaire fraze van Lou de Visser en Wijnkoop al onweer standelijk. Waarom? Omdat het oude geluid gehoord wordt. Verkiest de sociaal-democratie ech ter den links-revolutionairen kant op te gaan, dan weg alle illusies van Albarda, Polak, Bonger, Schaper, Vlie gen en de hunnen. En ook weg de groote rechtervleugel. Daarom, op het eerste zal de blik gevestigd blijven, al zal het levenssap pen kosten. Vandaar dat lonken den kant van de katholieken uit, waarme de gepaard moet gaan een herhaald refrein, als waren de anti-revolutio nairen en de Christelijk-historischen de meest verstokte conservatieven. Communistenhaat zal men er voor over hebben. En al gevoelt men zelf wel, dat het dan uit is, met het ge roep: groot de de Diana der sociaal democraten! Met dat al zal in ons land van een socialistischen vloed, welke alles zal bedekken en meesleuren, menschel ij kerwijs gesproken, nooit sprake zijn. Eerder is de vraag van pas: heeft de sociaal-democratie zie cijfers van stembus en partij zichzelf overleefd vóór een ministersrok is aangemeten? Zelfs het luidst gerucht, verandert niets aan het feit, dat ook de sociaal democraten de wereld hebben te ne men, gelijk zij is." GEMENGD NIEUWS. Pseudo-luitenant. Bij de politie te Deventer is aangifte gedaan van vermoedelijke verduistering van een motorrijwie', waarvan verdacht is een zekere van E., die Woensdag te Gorssel door de politie aldaar werd bekeurd wegens het dragen van de uniform van luitenant der infanterie van het Neder'andsche leger, weikei functie hij niet bekleedt. Omtrent den pseudo-luitenant van E. kunnen wij nader nog het volgende melden: Een dezer dagen verscheen in een pension te Gorsse! een jongmensch, ge kleed in een uniform van een eersten, luitenant der infanterie. Hij noemde zich Jhr. Van Nispen tot Sevenaer en was afkomstig uit Den Haag. Het bleek een joviaal jongmensch te zijn en spoedig had hij vrienden ge maakt. Hij hield blijkbaar van uit gaan, want Zaterdagavond bezocht hij te Deventer een bal1 van een der spor- vereenigingen, terwijl hij Zondagavond met een gezelschap jongelui in een dansgelegenheid even buiten Deven ter zich ophield1. De politie koesterde evenwel arg waan tegen dezen offic:er en aldra) bleek, dat men hier te doen had met' denzelfden persoon, die in Apeldoorn als luitenant der grenadiers en jagers» was ongetreden en die eergisteren door den politierechter te Zutphen we gens het olnbevoegd dragen van een uniform was veroordeeld tot 10 dagen gevangenisstraf. Ondanks zijn kennismaking met de politie, had de man zijn voorliefde voor, den wapenrok niet kunnen bedwingen; Bleef het echter nog maar bij dezej köpenickiade, maar het heerschap ha<^ meer op zijn geweten. Hij neeft kans gezien te Deventer een motorrijwiel in bezit te krijgen en dit in Zutphen verkocht. Verder moet hij een rijwiel verkwan seld hebben, waarvan de afkomst nog! duister is. De Gorsselsche politie heeft thans tegen den pseudo-luitenant, wiens wer kelijke naam is C. P. van E., chauf feur te Den Haag proces-verbaal op gemaakt. De Deventer recherche stelt een onderzoek in naar de verduisterde rij wielen. i Noodlanding. Donderdag, middag, omstreeks half vijf, landde na bij den spoorweg naar Amsterdam een; militair vliegtuig uit Soesterberg, be stuurd door den eerste-luitenant H. J. Krab, met als waarnemer de mecani cien sergeant Engelenberg. Het vliegtuig bevond zich in een mistbank en de inzittenden meenden, dat de motor niet in orde was. Zonder ongelukken of schade land de het vliegtuig op de Driestgronden. Het werd later gedemonteerd en naar Soesterberg overgebracht. Aardschok in Chili. Reuter seint uit Santiago: Gemeld wordt, dat zes personen zijn gedood bij de jongste aardbeving en een groot aantal gewond. De materiaïe schade is onbelangrijk. Stukken s'een vie en van vele gebou wen in het centrum der stad en bedek ten de straten. Wonderlijke redding. Een N. T. A.-telegram uit Newfield in N, Jersey meldt: Een electricien, Grace geheeren, kwam in aanraking met een electri sche krachtleiding, die onder een span ning stond van 10.000 volt. Hij viel daarna 30 voet d ep en kwam nu terecht op een draad, die on der een 33000 volt hooge spanning stond. Met brandende kleederen viel hij vervolgens op een snel rondde oh''enden 'generator. Een moedig kameraad trok hem daarvan weg en doofde zijn kleeren. Veertig minuten later kwam Grace bij en vroeg verwonderd, wat er was gebeurd. Te water. Een veerboot is bij het oversteken van de baai van Chin kai (Kore) omgeslagen. 200 personen vie1 en te water. Reeds zijn er 25 lijken geborgen. Droevig. In het gezin van 'den werklooze C. v. d. R., aan de Zwaans hals te Rotterdam hebben zich de laatste dagen dramatische tooneelen afgespeeld, welke met een moordaan slag op de vrouw en de arrestatie van den man zijn geëindigd. Reeds geruimen tijd was de toestand in het gezin van den werklooze, dat uit man, vrouw en vier kinderen be staat, weinig rooskleurig. De man had zich zijn werkloosheid zoo aangetrok ken, dat hij met zelfmoordplannen rondliep, terwijl hij ook zijn vrouw ,dik wijls met den dood dreigde. Zaterdag j.l. had de man het geld ontvangen, dat hij van den steun trok en nadat hij het grootendeels in een café had verdronken, begaf hij zich naar huis, waar een hevige twist rnet zijn vrouw ontstond. Deze twist liep zoo hoog, dat 'de man de vrouw beetpakte en haar van de trap wilde gooien. Een buurvrouw wist dit echter te voorkomen. Een agent van politie, die door Üe buren was gewaarschuwd, stichtte voor loopig vrede, doch in het holst van den nacht begon de ruzie opnieuw. De man trok tenslot.e een mes en riep: Nou moet het er maar doorheen, Doch zoover kwam het gelukkig niet. De buurvrouw, de op het gegil der kinderen te hulp snelde, wist voor de tweede maal een misdaad te voorko men. Zondagmiddag deed de vrouw aan gifte van het geval bij de politie, docli de man, die Zaterdagnachts zijn wo ning was ontvlucht, bleek onvindbaar, toen een agent van politie hem gister avond in de Zwaanhals in gezelschap van zijn broer, J. v. d. R. ontmoette. De politieman wilde tot arrestatie overgaan, doch het tweetal verzette zich hiertegen hevig. De agent kreeg hulp van een burger' en er ontstond een gevecht van man tegen man, de burger tegen J. v. d. R. en de agent tegen C. v. d. R. n Ihet heetst van het gevecht klonk) plotseling uit het publiek de kreet: „Een mes, een mes". C. v. d. R. had namelijk kans ge zien een mes te trekken en stak hier mede naar den agent. Tot driemaal! miste hij. Bij de vierde poging trof hij! den agent in de rechteronderarm, waar door een bloedende wonde ontstond. Tenslotte wist men de beide vech tersbazen naar het bureau Bergsingeli over te brengen. C. v. d. R. wordt morgen overge» bracht naar het huis van bewaring, zijn broer is, nadat procesverbaal is op gemaakt, weer in vrijheid geste'd Overreden. Woensdag is de 3-jarige M. Veltmeyer, wonende Ach terom te Hilversum bij het achteloos oversteken van de straat door den auto van den heer K. uit Bussum overreden Het jongetje kwam, ondanks de voorzorgen van den chauffeur ondei^ !den wagen en werd, na door eenigei voorbijgangers bevrijd te zijn, bewus teloos in de ouderlijke woning gedra gen. Twee spoedig aanwezige geneeshee ren constateerden hersenschudding. Zonder tot bewustzijn te zijn terug gekeerd is het knaapje enkele uren nai het ongeval overleden. Den chauffeur treft geen schuld. Te IJmuiden werd een 2-jarigl meisje door een vrachtauto overreden en onmiddellijk gedood. Brand. Woensdagnacht ont stond te Hilversum brand in-een tim merfabriek der firma Van Houtum. De vermoedelijke oorzaak is, dat een partij houtwol of zaagsel boven het ketelhuis vuur vatte. De brandweer wist door krachtdadig! ingrijpen te voorkomen, dat de brand) uitsloeg. Het vuur werd door slangen op de waterleiding gebluscht. Verzekering dekt de schade. Woensdagavond omstreeks 11' uur brak brand uit in de chemische fai briek „Walco" te Hoogeveen, in welke fabriek verschillende preparaten wor den vervaardigd. De geheel e fabriek is nagenoeg uitgebrand. Alle machines en voorraden gingen verloren. De schade is belangrijk en. wordt door verzekering gedekt. Hersteld. Uit Zaltbommel is1 bericht, dat de overtocht over de ri vier is hersteld. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Gaarne zag ik onderstaande opge nomen, teneinde den heer Smit van antwoord te dienen op zijn ingezonden stuk in uw blad van Donderdagavond. De heer Smit schijnt dezen keer geraakt te zijn, hetgeen me ten zeer s t e spijt, want houdt dit voor oogen, geachte heer, dat ik op uitvoeringen van 'n dorpskoor geen zware critiek wil en mag uitoefenen, omdat er ge roeid moet worden met de riemen die men heeft; en ik meen zeker, dat gij het zoo niet verlangen zult; doch om alles mooi en goed te praten als het niet zoo is, mag ook niet, hoewel ik uw schrijven minder gepast vind voor opbouwing van uw eigen koor. IJwe opmerking over de sluiting van de tenoren aanvaard ik direct, want bij nader inzien merk ik dat dit door mij abusievelijk is geschreven; ik vraag u wel mij te excuseeren. Ten eerste wil ik u vriendelijk aan raden, vooraleer ge een koorwerk aan vangt met instudeeren, dit eerst goed te onderzoeken of het wel werkelijk geschikt, is voor het materiaal waar over u te beschikken hebt; want u zegt zelf „al waren de stemmen niet mooi1, neen, heer Smit. de tenoren waren uitermate slecht op dreef, het geen zeer goed z'n oorzaak vinden kan in één slechte, niet toonvaste en schrille tenor, wanneer er zeer wei nige zijn. De bariton zong gevoelvol en warm, maar onduidelijk, wat u zelf niet be- oordeelen kunt, evenmin als de hard heid van uwe begeleiding, waarop ik straks terugkom. Het eerste, omdat u er vlak voor staat en elke lettergreep van buiten kent, en ik zeg dit niet om afbreuk te doen. houdt mij dit wel ten goede; het gaat niet aan om n i e t goed, w 1 goed te maken, dat is niet leerzaam voor een solist. Hijzelf zal uwe goed keuring ook niet willen accepteeren, wanneer hem dit gewezen wordt, dan gaat hi: zich zeker op duidelijker uit spraak toeleggen. De sopraan zong keurig en haar zenuwachtige vibratie was niet zoo sterk als u het uitdrukt. Over uw orgelsoli wil ik maar niet verder spreken, aangezien een „andante" en een „allegro'al is het nóg zoo met „f.f." teekens bezet, even góed met gevoel -en spraak kan wor den vertolkt. U zult toch zeker ook niet willen be weren dat die „allegro" van Mozart een einde heeft zooals door u werd aangevuld. Uwe begeleidingen waren werkelijk te hard, heer Smit, want als u er zoo prat op wilt gaan, dat u alleen de zoo bekende „Holpijp" 8 voet gebruikt hebt, is zeker per ongeluk de Roer fluit ook meegegaan, al staan die twee registers ver genoeg van elkaar ver wijderd; de begeleiding van het kerk orgel overweldigde den zang. terwijl u ook een te sterk pedaalregister (oc taafbas?) gebruikte; een volgende keer zal ik nog weer beter opletten op uw „Holpijp". En dan, geachte heer Smit, uw laat ste opmerking over het 2e gedeelte van de uitvoering. U zegt: „het nr. Jefta kan heel goed door een goed klein koor gezongen worden", maar hoe zit l»et nu? Eerst hebt u geen materiaal genoeg, dan zijn de stemmen niet zoo mooi en toch belast u uw koor met een dergelijk werk; hoe verklaart ge dat nu voor uzelf? De solisten hebben hun uiterste krachten ingespannen en leverden goed werk en blijf, echter met inaciit- name van de gemaakte opmerkingen, hen steeds waardeeren: er zit. veel goeds in. Mijnheer de Redacteur, voor de ver leende plaatsruimte zeg ik u hartelijk dank. Hoogachtend. DE VERSLAGGEVER. EENIGE MANTELPAKKEN VOOR HET NIEUWE SEIZOEN. Justine, frisch en blond, toont ons haar zeer eenvoudig doch smaakvol costuum in zacht violet crapella, waarvan rok en jacket op dezelfde wijze over elkaar sluitend zijn. Metrage 8 M. in 1.40 M. Johanna heeft zich een tailleur in eme- raldgroen popeline uitgezocht. Het manteltje is recht op den over zijn geheelen omvang fijn geplisseerden rok. Metrage 8.75M in 1.40 M. MODERNE REGENMANTELS. De hierop volgende is u een ondoordring baar gemaakte wollen stof, amandelgroen met grijze moesjes. Ceintuur, zakken, polsen en garneering zijn gezoomd met een zeer smal randje levendig groen lakleder. En niet alleen bij regenweer, maar ook voor auto en op reis is dit een zeer gekleede mantel. Zeer bekoorlijk is de rechtsche mantel nj. wit met marineblauwe revers. Zoowel het snit als de kleuren staan zeer flattéus. Moeten de regenhoedjes passend bij de man- Iels gekozen worden, zult u zeggen? Ja, indien mogelijk, zoo niet, dan is het reeds voldoende wanneer de hoed overal tegen kan. Wat niet wegneemt dat een hoed uit de zelfde impermeable stof als de mantel een zoodanig cachet aan het geheel geeft dat men slechts moeilijk de verleiding zal kunnen weerstaan daaraan toe te geven. Wat betreft de parapluies, deze zijn zoo ge raffineerd mooi dat de chicste regenmantels niet instaat zouden zijn ze uit de-mode te brengen. Nog steeds zijn zij erg kort, ondanks een zekere tendenz om langer te worden. Zij zijn bespannen met donker gekleurde zijde welke opgevroolijkt wordt door een bijzondere zoom en zij hebben knoppen welke evenzoovele kunstwerken en evenzoovele wonderen van smaak en vernuft zijn. Bewerkt zilveren, email, galuchat, antiek ivoren en gebeeldhouwde knoppen betwisten zich de eer om een nieuw kleinood aan de zoo vele andere der vrouwelijke opschik toe te voegen. Ei zegt u mij nu eens eerlijk, vreest gij nog werkelijk zoo de Maaitsche buien?

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 7