NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 16 APRIL 1927 BINNENLAND, HET KON. BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. Naar het Corr. Bur. verneemt, zal het verblijf der Koninklijke Familie te Amsterdam plaats hebben van 17— 23 Mei e.k. KONINKLIJK PALEIS OP DEN DAM TE AMSTERDAM. Blijkerts het verslag van het wets ontwerp tot verhooging van het eer ste hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1926, werd de vraag gesteld, hoe het in het algemeen staat met de paalfundeering onder 't Koninklijk Paleis op den Dam te Am sterdam. Nu die fundeering onder de nieuw aangebrachte portiek niet in or de bleek te zijn, werd de veronderstel ling geopperd, dat deze ook onder an dere gedeelten van het Paleis, waar geen werken onderhanden zijn, 'te wen schen overlaat. De vraag rees, of een onderzoek daarnaar niet gewenscht zou zijn. VERZAKKINGEN EN SCHEUREN IN DE MIJNSTREEK. Men meldt uit Kerkrade: In tal van straten van Spekholzer- heide, (gem. Kerkrade) behoorende tot het concessieveld van de mijn Willem Sophia hebben vooral weer de laatste tijden verzakkingen plaats, die steeds van grooter omvang worden en een ernstiger en gevaarlijker karakter be ginnen aan te nemen. Onder de dek laag der straten bevinden zich groote diepe kuilen; er ontstaan breuken in gas- en waterleidingen. De veiligheid van het verkeer wordt verre van ver hoogd. Ook de woningen vertoonen steeds meer en meer scheuren. Er zijn huizen, die gescheurd zijn van den nok der daken tot aan de fundamen ten. De mijn is druk bezig de wonin gen te herstellen, zoo goed en kwaad het gaat. Er is wel geen huis in Spek- holzerheide, dat zóó van den mijnbouw heeft te lijden als dat van het hoofd der o:l:-school; de school op zichzelf ondervindt reeds jaren de onaange name gevolgen van den mijnbouw. Een geluk is het, dat alles nóg zon der ongelukken afloopt. SCHEURING IN DE A.R. PARTIJ TE HUIZEN. Aan den heer J. Schoop, oud-wethou der te Huizen, was op de lijst der A.R. de 2de plaats aangeboden, hetgeen door hem geweigerd werd. Thans heeft hij, zoo wordt gemeld, een eigen lijst ingediend, waarop hij als no. 1 voorkomt. JULIANA-COLLECTE. De Propaganda-commissie voor het Drentsche veenkind schrijft ons: Op 14 April was bericht ingekomen van 201 gemeenten, waar op of om streeks 80 April de Julanacollecte voor het Drentsche Veenkind zal worden gehouden. De burgemeester van Amsterdam zal eerstdaags een Comité installeeren Tot heden werden in de huizen der verschillende neutrale, R.K. en Prot. Chr. vereenigingen reeds 547 kinde ren verpleegd, terwijl bovendien nog 420 in verpleging zijn. Nog 3500 kin deren wachten op plaatsing, die eerst gegeven kan worden als er geld is. Van de reeds verpleegde kinderen heb hen waarschijnlijk vele genoeg aan de 6-weeksche kuur, doch een bedui dend aantal zal later nog één of twee maal uitgezonden moeten worden om volledig op krachten te komen. Er zullen sommen gelds noodig zijn. De inzet is echter ook groot, 't Gaat om de genezing van een zieke Neder- l&ndsche provincie. Slechts als in alle gemeenten een spontane beweging ontstaat voor het behoud der kinderbevolking in de noodlijdende, uitgestrekte veenstreken zal de JulinanaCollecte kunnen sla gen. Inlichtingen geeft gaarne de secre taris der Propagandacommissie, A. C. Bos te Egmond, aan Zee. DE NIEUWE LUXETREIN PARIJS BRUSSEL—AMSTERDAM. Het is 4 of 5 Mei a.s. dat, naar de correspondent van de „N. R. C." te Brussel meldt, de nieuwe luxetrein tusschen Parijs, Brussel en Nederland geheel uit Pullmanwagens samenge steld, en die met den naam „Etoile du Nord" (Noordstar) zal worden ge doopt, voor de eerste maal de reis tus schen de drie hoofdsteden zal onder nemen. Een groot aantal Fransche en ook Belgische autoriteiten zullen, dien dag, in den trein plaats nemen. De geregelde dienst vangt dan 15 Me* aan. Deze trein zal niet alleen uit eerste klasse, maar ook uit tweede klasse wagens worden samengesteld. Voor deze laatste zal het tarief niet hooger zijn dan voor de eerste klasse in de ge wone sneltreinen. ONTUCHT-BESTRUDING. In de Memorie van Antwoord 1 trol fende het wetsontwerp tot wijziging van 't Wetboek van Strafrecht en van de Uitleveringswet in verband met de Verdragen ter bestrijding van den han del in vrouwen en kinderen en ter be teugeling van de verspreiding van en den handel in ontuchtige uitgaven, zegt de Regeering dat het haar bekend is, dat de uitvoering der z-g. zedelijk- heidswetten in de practijk met niet te onderschatten bezwaren gepaard gaat. Bij voortduring wordt dan ook over de uitvoering dezer bepalingen met de parketten overleg gepleegd. Intusschen stelt de Minister van Jus title zich voor, om, indien het onder havige wetsontwerp tot wet mocht worden verheven, waardoor de moge lijkheden voor een doeltreffende uit- RECLAME #81 Als Uw aTT? Wl kinderen ISM A-i) zich hebben bezeerd Plre»PU ROL voering der zedelijkheidswetten onge twijfeld in gunstigen zin zullen wor den beinvloed, de uitvoering dier wet ten nog eens in het algemeen onder het oog te zien. NEDERLANDSCHE RECHTS- KUNDIGEN IN INDIë. De minister van Koloniën heeft in gevolge een door hem gedane toezeg ging aan den Gouverneur-Generaal' van Ned.-Indië inlichtingen verzocht, omtrent het aantal in Nederland afge studeerde rechtskundigen, die in In- dië op een plaatsing in een organieke functie wachten en omtrent de voor uitzichten van abituriënten der Hoo- geschool te Batavia. Blijkens van den Landvoogd ontvan gen bericht zijn de hier te lande af gestudeerde rechtskundigen, die in In- dië zijn teruggekeerd en om plaatsing bij de rechterlijke macht hebben ver zocht, allen aangenomen, althans voor zoover niet minder gunstige inlich tingen omtrent de geschiktheid, dan wel de omstandigheid, dat zij de ge stelde grenzen voor toelaatbare po litieke actie hadden overschreden, hun plaatsing bij de rechterlijke macht ongeschikt maakten. Wat de vooruitzichten van abitu riënten van de Rechtshoogeschool te Batavia betreft, kan geen positieve uit spraak worden gedaan, maar wel kan worden medegedeeld, dat, naar het zich laat aanzien, in de eerste jaren het aantal juristen, dat zal afstudee- ren, niet zoo groot zal zijn, of allen, die zich aanmelden en geschikt be vonden worden, zullen bij de rechter lijke macht plaatsing kunnen vinden. HET NEDERLANDSCHE OPGRAVINGSWERK TE ARGOS. De commissie voor de Nederland- sclie opgravingen in Argos deelt met betrekking tot deze nationale onder neming van zuiver wetenschappelij- ken aard mede, dat prof. Vollgraff de opgravingen in Argos (in de Pelopon- nesos) op grootere schaal wenscht voort te zetten. Argos was een der vijf grootste ste den in het oude Hellas. Nederland heeft de concessie om deze stad te on derzoeken. Indien men dit recht niet verloren wil zien gaan moet het werk, dat door den. oorlog is gestaakt, met kracht worden hervat. De secretaris van de commissie, dr. G. van Hoorn, lector te Utrecht en Groningen heeft een circulaire verzon den, waarin een oproep tot steun ge daan wordt, met het verzoek bijdra gen te zenden aan den penningmees ter, dr. C. W. Lunsingh Scheurleer, directeur van het Museum, Carnegie- laan 12 te s-Gravenhage, (adres Scheurleer en Zoonen, Spuistraat 11, 's-Gravenhage, postgiro 8506). Ook wordt in de circulaire meege deeld, dat het eerste doel van het on derzoek de burcht van de stad Argos is, de Larissa, waar prof. Vollgraff in 1906 reeds voorloopige onderzoekingen deed. ART. 4 DER ZONDAGSWET. De minister van Justitie heeft de aandacht van den minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw ge vestigd op het feit, dat in een gemeen te op den eersten Pinksterdag van het vorige jaar gedurende godsdienstoefe ningen. welke na het middaguur ge houden werden, muziek op straat is gemaakt. Naar aanleiding daarvan heeft Minister Kan door tusschen- komst van de Commissarissen der Ko ningin aan de burgemeesters verzocht te mogen vernemen, welke uitlegging in hun gemeenten aan artikel 4 der Zondagswet wordt gegeven. DE RIJWIELBELASTING OVER MAART 1927. De rijwielbelasting heeft over de maand Maart 1927 opgebracht 414.369 gulden tegen f495.249 in Maart 1926. De opbrengst over de eerste drie maan den van dit jaar bedroeg f 5.534.637 te gen f 5.337.096 in hetzelfde tijdvak van verleden jaar. DE RIJKSVERZEKERINGSBANK. De gemeente Amsterdam heeft het contract met het bestuur van de Rijks verzekeringsbank, dat op 1 Mei 1931 afliep, verlengd tot 1 Mei 1936 met nog 3 optiejaren voor het bestuur der Bank. De R. V. B. houdt dus practisch de beschikking over de terreinen tot 1 Mei 1939. Vertrouwd wordt aldus de Maas bode dat dit er toe zal leiden, dat de R. V .B. te Amsterdam gevestigd blijft. In de kringen der Bank acht men dit vrijwel zeker, hoewel niet ab soluut vaststaande. (Zooals men weet, bestonden er plan nen tot vestiging van de Bank te -Delft,) STAKING IN DE COEVORDER VENEN. De rijksbemiddelaar, de heer J. C. Westerdijk, heeft gistermiddag in het gemeentehuis te Meppel een bespre king gehouden'met de vertegenwoordi gers van verveners en arbeiders. Aan partijen verzocht hij, onder zijn leiding gezamenlijk na te gaan, of niet een middel tot toenadering was te vinden. Na breedvoerige gedachtenwisseling bleek, dat geen overeenstemming kon worden bereikt, ook al liepen de pun ten van het geschil, in hoofdzaak eeni- gc loonsverliooging, niet ver uiteen. BE „PAAUW" TE WASSENAAR. Men meldt uit Wassenaar: Het fraaie landgoed de Paauw zal binnenkort voor het publiek worden gesloten. GOLGOTHA. g De juiste plaats van den heuvel 'Gol gotha is tegenwoordig niet meer bd fcend. Nadat Herodes Agrippa I, die 44 na Christus stierf een nieuwen muurl om Jeruzalem had laten bouwen, kwamJ aldus is de gangbare meerimg 1 Golgotha binnen de muren te liggen) Volgens de overlevering ligt deze) heuvel thans op ide plaats van het! heilige graf. van een wandelgang leidt in het koor van deze kerk, een) trap naar een hoogte, die id er en een halve meter boven den vloer ligt. Dit1 zou Golgotha zijn. Men wijst er ookj de plaatsen aan, waar de drie kruisen' hebben gestaan. Maar een andere lezing geeft de En- jgelsche generaal Gordon, die Golgo tha meende gevonden te hebben ten noorden van net hedendaagsche Jeru zalem, buiten de Damaskuspoort dicht bij de grot van Jeremia, waar nu een Mohammedaansche begraafplaats ligt Vooral onder Protestanten heeft cfe ze meening veel ingang gevonden. Un^DE OMGEVING> BOSKOOP. Donderdagavond gaf het Boskoops strijkorkest een concert in de Ned. Herv Kerk, met medewerking van Mej. Fem ma. Sopraan, uit Leiden, en den heer d. Stam, organist alhier. Het kerkgebouw was geheel gevuld, Het strijkorkest onder leiding van den heer M. Weil, bewees wedrom dat het vcor zrjn taak berekend is. Ook de medewerkenden gaven hunne beste krachten. Het is een uitstekend geslaagden avond gev orden. LEIDERDORP. Bij een bewoner van den Hoog en Rijndijk is op diens erf in den afgeloo- pen nacht een heerenrijwiel neergezét De ingediende Candidatenlijsten voor de verkiezing van leden voor den gemeenteraad, zijn als volgt samengesteld A.R. Rartij: 1. G. A. de Bruyne. 2. A. v. Leeuwen Azn. 3. G. Groenendijk. 4. P. J. Vervark. 5. A. Roest. 6. J. Koning Pzn. 7. C. Bos. 8. L. v. d. Sijs. 9. L. G. Snel. 10. G. Noorlander. C. H. Partij: 1. M. P. Splinter. 2. C. de Graaf. 3. Js. Rijnsburger. 4. H. Zaalberg. 5. K. v. Heusden. 6_ P. v. d.. Kwaak. R. K. PartgT 1. I. J. Klaver. 2. W. P. v. d. Geest. 3. Th. J. yerkleij. OEGSTGEEST. 20 April a.s. $al het 25 jaar gele den zjjn dat Hotel „Het Witte Huis' ge sticht werd door aen heer H. A. van Ingen Schenau, die deze zaak tot 1921 zelf heeft gedreven, daarna is de zaak omgezet in eenNaamlooze Vennootschap waarvan voornoemde heer optreed als President-Commissaris, en zijn zoon A van Ingen Schenau als Directeur. Gezien de goede reputatie welke dit keurig ingerichte en gunstig gelegen Ho- tel-Café-Restaurant geniet, zal deze dag zeker niet onopgemerkt voorbijgaan. Het aantal kiezers voor den Ge meenteraad bedraagt stembureau I Raad huis 734; stembureau II school Leidsche Buurt 570; stembureau III school R. K. Parochie 77S, totaal 20S2, zoodat de kiesdeeler ongeveer 180 zal bedragen. De heer van der L. had ter hoogte van het Groene Kerkje een aanrijding met een luxe auto'. Zijn vrachtauto wera .(ernstig beschadigd. Ingeleverd zijn candidatenlijsteii ya-n de C.H. Kiesv. io; A.R. Kiesv. 10; S.D.A.P. 3; Gemeentebelang 7 en R.K Partij 7 canidldafcen. WASSENAAR. Voor de vereeniging „Kerkelijk Leven" alhier, trad Donderdagavond op Ds. v. d. Bosch van 's-Gravemnage, met het onderwerp „De Engelen". Nadat de vergadering op gebruikelijke wijze was geopend door den voorzitter, der vereeniging, werd de spreker in de gelegenheid gesteld zijn onderwerp te woord op, dat we heden verkeeren in de behandelen. Z.Eerw. wees er in zijn voor z.g.n. stille week. Spr. zou het andei's willen zeggen en deze week noemen dé week van bet middelpunt of ook wel, de week van het kruis. Want op het kruis van Golgotha is thans de blik van de gehéele christenheid gevestigd. Al gaan bij het afdalen van den berg de wegen vaak uiteen, wat spreker zeer te bejam Imeren vond, toch bleef het kruis het punt, waar aller blik op bleef rusten Dat kruis van Golgotha was voor spn een symbool. De staande balk van dat kruis was symbool van de door Christus tot stand" gebrachte verzoening tusschen Hemel en aarde, en die dwarsbalk was symbool van naar de einde der aarde uitgestrekte armen, om allen tot dit kruis te doen vereenigen. Tot het bovengenoemde onderwerp zelve gekomen zijnde, betoogde spr., dat ia oude tijden reeds de kerk te weinig zich niet dit onderwerp heeft ingelaten reden waarom de 'kunst zich juist hier op heeft toegelegd, en de engelënwe reld juist door de kunst ons dichterbij is gebracht, maar dikwerf op een wijze waarop spr. niet mede accoord ging. Spn wenschte zijn betoog ook niet te baseeren np de vele fantastische voor stellingen die dikwerf over de engelen in omloop zijn. Datgene wat spr. over dit onderwerp wenschte te zeggenv de zen avond, was gegrond Óp uitspraken van Gods Woord. Een drietal punten wer den achtereenvolgens door sor. uitvoerig behandeld: ie. het wezen d?r engelen; 2e de wereld der engelen; 3e, het werk der engelen. Wat zijn engelen, engelen zijn niet anders dan het woord zelve bedoeld, namelijk zendboden, maar om* dat het boden van de allerhoogsten Ma jesteit zijn, vandaar is ook hun zending zooveel hooger en heerlijker. Het zijn al len geschapen wezens, die volgens spn geschapen zrjn, toen God' overeenkom stig Gen. 1 ons meldt, hemel1 en aarde schiep. Dat er een zeer groot aantal van oeze hemelbewoners zijn, wordt 'ons door de H. Schrift op1 onderscheidene plaatsen gemeld, denkende aan hetgeen ons Ps. 68 meldt, en wat Christus zelve hiervan zegt tegen Petrus in den hof vain Gethsemané. Dat er onder de engelen rangen zijn, leidde spr. af uit die schrift gedeelten, waar sprake is van heirl'egers van engelen. Daar waar heirl'egers zijn kan het niet anders of daar moet ook orde en regel zijn, en zoo is het ook bij deze hemelbewoners. Ook hebben de verschillende engelen- groepen een afzonderlijke taak te ver vullen, zoo in het bijzonder de cherubij nen de taak tot het afweren van het zon dige dezer wereld en der menschheid tot de Goddelijke dingen. Zoo stond ook leenmaal aan de hof van Eeden een cherubijn met vlammend lemmet, opdat ide gevallen mensch niet meer in den heiligen hof van Eeden zou terug kee- ren.^En ook boven het verzoendeksel van 'de ark des verbcnds stonden 2 en- felen, beschermend hunne_ vleugelen uit- reidend over de heilige dingen, die zich in dien ark bevonden. Zoo hadden ook de serafs een bijzon- deren taak te vervullen en wel om het onreine weg te doen van den zondigen mensch, evenals dit geschiedde bij de roeping van Jesaja tot profeet, waai*, op de uitroep van Jesaja, dat hij een man was van onreine lippen, een seraf met een vurige kool van het altaar de lippen van Jesaja aanraakte, en alzoo de onreinheid daardoor werd weggenomen Ook worden ons in de schrift enkele namen van engelen genoemd, namelijk die van Gabriël .die voor Ggl staat en Michaël de strijder voor de eere God.1 terwijl wij ook lezen van de engel des verbonds, waarmede niemand anders bedoeld kan zijn dan de tweede per soon in de Goddelijke Drieëenheid- De engel Gabriël wordt ook wel genoemd de evangelist onder de engelen, omdat zijn naam telkens voorkomt in verband met de aankondigingen van den Chri;- tus. Dat de engel Michaël meer een strij der was, toonde spr. a,an, dat in den brief van. Judas' te. lezen staat, dat Mi- caël streed met den Satan over het lichaam van Mozes, en in de Openbaring aan Johannes, waar sprake is van den laatsten strijd 'der hemelsche heirscha ren tegen de machten der hel, het Miciha ël is, die aan het hoofd van dit leger optrekt. Maar niet alleen in den hemel is- voor., deze heilige jvezens een taak te vervullen, ook nier op aarde worg den zij uitgezonden tot dienst dergenen die de zaligheid beërven zullen. Een drie tal treffende voorbeelden haalde spr. hiervoor aan, dat zij zoo God het wil, uitgaan om te beschermen voor gevaren en door te helpen in strijd en moeiten, wat dan ook ons tevens de dure verplich ting en groote verantwoordelijkheid op legt bij al ons doen en laten te bedeii> ken. dat wij als 't ware door deze heili ge boden worden omringd, en dan met een blik van sympathie of afkeuring ons en ons werk te beschouwen. Door den voorzitter werd de spreker idaarna hartelijk dank gezegd voor de boeiende rede die ten gehoore was gé bracht, waarop de vergadering met dank gebed door Ds. v. d. Bosch werd geslo ten. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT LEIDEN Voor den plaatsvervangend en kan tonrechter unr. Briët, stond Donderdag als eerste terecht L. D. te Noord- w ij k, die aan L. K. een ruimte als woning had verhuurd zonder daartoe vergunning te hebben. Verdachte zeide, dat hij dit al tien jaar deed zonder ooit last te hebben gehad. Ook de huurder werd nog als getui ge gehoord, waarna de ambtenaar van het O.M. 10 of 5 dagen eischte. N. H. v. T., bakker te Katwijk, had zich de hulp verzekerd van een werklooze die zoo nu en dan bij heim werkt zonder loon. De werklooze werd tenslotte door den inspecteur van de arbeidsinspectie ge zien, toen hij aan het werk was en de ze merkte daarbij wat erger was tevens op, dat hij niet op de arbeids lijst stond noch op het arbeidsregister stond ingeschreven. Verdachte verweerde zich met te zeggen dat hij zijn werkloozen vriend geen opdracht daartoe had gegeven en daar hij niet thuis was, dit dus ook niet kon verhinderen, terwijl de werk looze bovendien beweerde dat hij voor niets werkte. Niettemin eischte de ambt. van het O.M. een boete van 2 maal 5 of 2 maal 5 dagen. Een fabrikant te Oegstgeest C. S., had reeds terecht gestaan wegens een niet te tellen serie arbeidswet- overtredingen, daar zijn particuliere machinist op verschillende dagen te lang zou hebben gearbeid. Als getuige verscheen nu de heer Knetsch, arbeidsinspecteur, waarbij een tamelijk ingewikkelde discussie ontstond over 't aantal overtredingen. Het slot was, dat verd. voor twee over tredingen twee boeten van 5 of 1 dag tegen zich hoorde eischen en van de rest werd vrijgesproken. Tenslotte stond voor een zelfde over tneding terecht C. den D. uit Kat- w ij k, eigenaar van een nettenboeterij. Als getuige werd gehoord de boet- ster A. van D., die verklaarde dat zii haar arbeid begon des morgens om 7 uur tot 's middags 6 uur, in ieder ge val werkt zij meer dan 8 uur 's daags. Tegen den afwezigen verdachte werd 26 imaal 1.50 of 26 maal 1 dag ge- eischt. Rijkelijk bedeeld met radheid van tong bleek M. v. d. M. uit K a t w ij k, die geweigerd had zijn huis aan te slui ten bij de duinwaterleiding. Verd. ver tdedigde zich op de volgende wijze: „Vooreerst kan ik het niet betalen, maar dat is een „minimum-kwestie". De hoofdzaak was het volgende. Hij vertelde, dat al zijn kinderen thuis wa ren. behalve één die als dienstbode werkte. En haar had het juist getrof fen, dat zij uit haar dienst thuis kwam met typhus. „Dat komt van de waterleiding", zei verdachte. Dr. Hueting had hem hierin gelijk gegeven, vertelde hij en die zou er ook werk van maken. „Er moest een wet zijn, dat niemand water van de leiding betrekken mocht" waarop de kantonrechter lakoniek antwoordde dat het juist andersom was. Verd. zou heel wat gruwelen" van den toestand bij de drinkwaterleiding kunnén vertellen. De ambtenaar eischte 25. Veroor- deeling 20. Mevr. A. T. wed. R. H. te Voor schoten had gereden met een auto, waarvan het achterlicht niet brandde. Verdachte bestreed dit, zegende, dat het daarop corerspondeerende licht wel brandde. Als getuige a décharge trad op A. J. Oosterhuis, een Delftsch student, die bleek eigenlijk niets te kunnen verklaren, waarna de ambt. 2 of 1 dag eischte. Hiertoe werd verdachte aanstonds veroordeeld. J. W. de B. te Bodegraven, had op den Hoogen Rijndijk een handwa gen omver gereden. Hij had tusschen de tram en de handwagen willen door rijden. Uit het getuigenhoor kwam vast te staan, dat verd. wild had gereden. Eisch 5 of 5 dagen, waarna verdach te onmiddellijk tot 10 of 5 dagen werd veroordeeld. H. S. T., een Leidsche slagers jongen had, toen hij door de Haarlem merstraat fietste, een juffrouw aange reden. De juffrouw, Bekooy, als getui ge gehoord, verklaarde, dat zij de straat wilde oversteken met haar kleindochtertje, toen de slager haar had aangereden. Ook haar zoon getuig de in dienzelfden geest. Verdachte zeide, dat de juffrouw be ter had moeten uitkijken, toen zij de straat overstak. Daar verd. tevens geen bel op zijn fiets had gehad, eischte de ambt. 2 m. 10 of 2 maal 10 dagen. B. B. IJ kwam met een knaap van een auto-vrachtwagen uit den Haag gereden, toen hij op het Noordeinds- ■plein moest stoppen ter controle van rijbewijzen enz. Hij deed dit zoo plotseling, tevens zonder sein te geven, dat een kleine auto daardoor niet tijdig genoeg kon stoppen en tegen de vrachtauto aan reed en het kind van de rekening werd Het gevolg was een lange discussie, die eindigde met een veroordeeling tot 5 of 3 dagen. H. B. uit Leiden, reed met een auto op de Breestraat en verzuimde, een fietser willende passeeren, signaal te geven. Na getuigenverhoor eischte de ambt. 15 of 10 dagen, wat de kantonrech ter aanstonds reduceerde tot 10 of 5 dagen, daar de aangerichte schade prompt was vergoed. Tenslotte was voor een soortgelijke overtreding C. P. v. d. S. uit A m s t e r- dam geverbaliseerd, daar hij door on voorzichtigheid onder Sassenheim op een brug een met paard bespannen voertuig zou hebben aangereden. De aangeredene was als getuige aan wezig. Hij vertelde hoe de zaak zich toegedragen had, zoodat de ambtenaar eischte 20 of 10»dagen. DE LIEFDEVOLLE ARMEN. Bij de opgravingen te Pompeji werd te midden der ruïnen 't geraamte ge vonden van een jongen, die verlamd was aan beide voeten. Wat echter 't ge voel en de belangstelling 't meeste aandeed bij deze ontdekking, was wel 't feit, dat onder dit lichaam de armen eener vrouw gevonden werden. Bei den, moeder en zoon, waren waar schijnlijk overvallen door de vulkani sche uitbarsting. Het is niet moeilijk, ons bij deze vondst een geschiedenis te denken. De moeder van dezen ogelukkigen jongen was, zoo gauw als het ontzet tende van het ongeval tot haar door drong, naar haar zoon gesneld om hem te redden. Toen zij echter bedolven werd onder den lavastroom, sloeg zij haar armen om naar kind, bij haar pogingen om hem tegen hot gevaar te beschermen, en hem, zoo mogelijk te redden. Het meest sprekende in deze geschie denis is dan ook wel het feit, dat van de geheele vrouw slechts die „liefde volle armen", uitgestrekt tot redding van haar kind, door alle eeuwen heen bewaard zijn gebleven en bij de opgra vingen dezer verbrande stad gevonden werden. Zelfs in onzen tijd van koele berekening kan haar onzelfzuchtig ge drag, getoond zelfs in het aangezicht van den vreeselijken dood, bewonde ring wekken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6