CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS binnenland! 86,« JAARGANG DONDERDAG 14 APRIL 1927 NUMMER 209! ABONNEMENTSPRIJS bs Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2150 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. BUREAUHooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 - EERSTE BLAD. Morgen, Goeden Vrijdag zai jns blad NIET verschijnen. Onze buieaux zullen even wel den geheelen dag geopend zijn. DE DIRECTIE. Strijdkas-GemeenteraadsverRteziny. Saldo f 146.50. Ontvangen van V. 1.van -v is. 2.50. Totaal 150. Wie volgt? Zendt Uw bijdrage aan J. KARSTENS. Bur. Nieuwe Leidsche Courant V Goede Vrijdag. Is bet niet opmerkelijk, dat onze Heiland ook aan liet kruis ons zoo dui delijk doet zien Zijn eenheid met den Vader. In Gethsemané is liet in uitteren angst steeds: „Vader indien tiet moge lijk is laat dezen drinklieker van mij voorbij gaan". Bij de kruisiging bidt Hij: „Vader vergeel bet hun want zij weten niet wat zij doen". Nog eenmaal, bij, bet scheiden uit dit leven roept Jezus: Vader in Lwe handen beveel Ik Mijnen geest". Hoe ontroerend is niet Zijn voor bede in bet RoogepriesterlijK gebed tot Zijn Vader om de eenheid van Zijn Kerk. Ook in het allervoimaakste gebed legt Hij ons het „Onze Vader op de lippen. Door Hem en in Hem hermen O- wij gemeenschap met den Vader Een oogenhlik schijnt het, alsof het Jezus onmogelijk is geworden dien naam op Zijn lippen te nemen. In de uren der verlatenheid is het also! Hij den Vader heeft verloren. Dan wijkt die naam in de donkerheid. Dan kliekt alleen van het kruis: Mijn God, Mijn God. Dan schijnt het, alsof het satan gelukt is scheiding te maken tusschen Christus en den Vader, en alsof de Vader Zich geheel en al van den Zoon heeft losgemaakt, maarhet is schijn. Want in de smart der verlatenheid en in den angst der hei roept Jezus nog: MIJN God, Mijn God, en wan neer de nacht vliedt en het zonlicht terugkeert, komt uit de donkere diep ten ook de Vadernaam weer op: Vader in Uw handen beveel Ik Mijn geest. Zoo heft Jezus Zijn ziel tot den Va der op. Hij blij:t Zich in Zijn lijdc_i aan den Vader vastklemmen. Hij laat ~act los Gods lieve Zoon te zijn. Hij houdt zelfs op Golgotha aan de Vaderliefde vast, en aan Zijn wil on derwerpt Hij zich met volmaakte ge hoorzaamheid. Zoo sterft onze Heiland. Neen, Hij gaat niet in den angst der verlatenheid den dood in, maar eer Hij den geest geeft, aanschouwt Hij het vriéndelijk aangezicht des Vaders. Eer Hij in die donkere diepten neer daalt, ervaart Hij de weelde der Vader liefde, en Hij sterft in gemeenschap met den Vader. Hij sterft met den Vader voor oogen. Hij mag stervende Zijn ziel aanbevelen aan 's Vaders handen, en als Hij stervende den Vadernaam noemt, trilt in dien naam niet slechts de klank van het heiligst vertrouwen, maar ook de stem van wondere vreugde. Ja, vreugde aan het kruis. Vreugde in het doodsuur, want ondanks het sterven, ondanks onze straf, toch Vader. Ondanks de verlating, toch Vader. Onoanks de vernedering van het graf, .och Vader, en zoo is dit Vader aan het begin en aan het ein de van het kruis een juichkreet. Het sluit het gansche lijden in. Hec om strengelt de kruissmarten. Toch Vadevl Verstaat ge, wat Jezus hier zegt? Hij predikt bij den aanvang en bij het slot van den grcoten strijd, die op Golgotha gevoerd wordt, dat Zijn offer den Vader voldoet, dat de prijs Zijner ziel door den Vader wordt aangeno men, dat de Vader 7ijn amen uit spreekt over Zijn volbracht werk, en dft zelfs over het kruis de hemelsriie stem klinkt: Deze Mijn Geliefde, in Denwelken Ik Mijn welbehagen heb 2oo hebben wij in Christus dood en begrafenis onze zekerheid kinderen es Vaders te zijn. STADSNIEUWS. N.V. SCHEEPSBOUW juN REPARA TIE WERF „DE HOOP", v.h. GEüR. BOOT. 1877 16 April 1927 Staande aan den vooravond van het gouden jubileum der „N.V. Scheeps bouw en Reparatiewerf v.h. Gebr. Boot" alhier, willen wij, aan de hand van door de jubileerende firma ons welwillend verstrekte gegevens, aan den groei en de ontwikkeling van dit bedrijf in dit artikel wat breeder aandach. schenken. Zooals reeds eerder werd gemeld, vesiigde wijlen de heer Jac. Boot Phz. zich den 16en April 1877 als scheeps bouwer in de vVaard bij de Spanjaards brug onder de gemeente Leiderdorp. De heer Jac. Boot, evenals de nog in leven zijnde heer P. Boot, zijn geboor tig uit Alphen aan den Rijn, waar hun vader eveneens hejt scheepsbouwbe drijf uitoefende. Van 1877 tot 1884 was de heer Jac. Boot zelfstandig werkzaam als scheeps bouwer, speciaal in het vervaardigen van houten vaartuigen. De bouw van ij z e r e n vaartuigen was in die jaren nog betrekkelijk ge ring. De ingewijden in het scheepsbouw bedrijf begrepen echter wel, dat er voor den ijzeren meer toekomst was dan voor den hou:en scheepsbouw. Zoo zag ook de oude heer Boot te Al phen aan den Rijn het en, zond zijn jongeren zoon, P. Boot, naar de Kin derdijk. waar de (moderne) ijzeren scheepsbouw reeds zeer in omvang was toegenomen, om in dit vak te wor den opgeleid. Toegerust met theoretische en prac- tische kennis, kwam de 227j'arige P. Boot in 1884 naar Leiderdorp en as socieerde zich met zijn broer Jac Boo: met wien hij onder den firmanaam „Gebr. Boot naast den bouw van hou ten vaartuigen, den ijzeren scheeps bouw met Klimmend succes uiioeien- ue. Het hödriji ontwikKelde zich van jaar tot jaar en al spoedig Kwam er nenoeiie aan méér en breeder terrein voor uen jl-uuvv der scnepen. in lt/oo kou de nrnia de nand leg gen op ue iüimuuels verrezen scneeps- ijouw>yen ..ue znji en werd deze groo ve wen naast die, wéine in JL>e Vvaard geiegen was, uoor de iirina Lzenr. isooi in eApiOiiauë genracUi. v au iced iOt neeft de firma neiue werven geexpioiteerd, toidai in xue ouue wen ue waard wenl ojj- g ene ven teiigeVoige van de onteigening van au terrein door de provincie ZiUid rxüiiand, wegens aanleg van het Rijn en JScüieKanaal. Vanai 1914 werd het geheele bedrijf ondergenracnt op de vroegere scheeps- nouwwen De Zijl die, nadat aeze was overgegaan naar de nrnia Gebr. Boot, was heruoopt geworden als Scheeps bouw en Jdeparaiieweri „ue Hoop Deze wen moest evenwel door de reorganisatie belangrijk worden uitge breid en beslaat thans een oppervlakte van met minder dan ruim 5 H.A. JNadat in den loop der jaren de heer Ph. Boot Jacz., en de heer P. Boot Pz. als deelgenoot in de zaak waren opge nomen, werd het bedrijf in 1920 om gezet in een Naamlooze Vennootschap waarvan de heeren Ph. Boot Jacz. en P. Boot Pz. als directeuren werden be noemd en de beer P. Boot Sr. als com missaris. Interessant is het te vernemen, wat in deze voorbije 50 jaren, door de ju bileerende firma is geproduceerd ge worden en hoeveel schepen in deze halve eeuw in de vaart weraen ge bracht. Gebouwd werden in totaal 1300 nieuwe vaartuigen, waarvan 250 sleepboot en voor de Rijnvaart met een gezamenlijk laadvermogen van circa 150.000 ton; 5CO motor- vrachtbooten met een gezamen lijk laadvermogen van circa 50.000 ton; 150 schepen voor de zeevisscherij zoowel zeil-, motor- als stoomschepen; 400 divers.e vaartuigen, als: tanksche pen, passagier- en sleepbooten, tjalken klipperschepen, jachten enz. enz. Aan deze 1300 vaartuigen werd cir ca 100.000 ton ijzer en staal verwerkt. Het hoogste aantal in één jaar afge leverde schepen bedroeg 58 stuks, n.l. in het jaar 1912. De laatste jaren werden gemiddeld 30 schepen gebouwd en afgeleverd. Deze lijst geeft wel een beeld van den omvang van het bedrijf. Interes sant is ook te weten dat in deze 50 jaren aan arbeidsloon is uitbetaald geworden een bedrag van circa 6 mil- lioen gulden en dat het hoogste aan tal werklieden hetwelk bij de firma Gebr, Boot in dienst was, 350 man be draagt. De laatste jaren is het aantal arbei ders gemiddeld 200.- De oorzaak van de mindere produc tie der laatste jaren en als gevolg daar van het verminderde aantal arbeiders, is aan twee factoren toe te schrijven; ten eerste heeft de firma in België, ten gevolge van de valuta, een belang rijk afzetgebied verloren, en ten twee de is de laatste jaren de bouw van vaartuigen voor de zeevisscherij bijna geheel stop gezet, door de chronische malaise, waarin dit bedrijf verkeert. Dit korte overzicht geeft w$l een ge trouw beeld van wat de firma in de 50 heengesnelde jaren op het terrein van handel en industrie heeft gepres teerd. Want, een omzet als de fa. Boot in den loop der jaren mocht behalen, is niet slapende verkregen. Daarvoor is gewerkt moeten wor den met alle macht en met volle ener gie. Zeker, de jubileerende firmanten zullen het onvoorwaardelijk toestem men: 't is God, die den wasdom geeft en die d$n zegen moet schenken op al onzen arbeid. En vergeefsch is al onze arbeid, in dien God daarover niet £ijn zegen ge biedt. Maar, dit heeft de firma toch in haar bedrijf mogen ervaren, dat de hand des vlijtigen gezegend zal wor den Op bescheiden voet begonnen, is zij uitgegroeid tot een groot bedrijf waar in den loop der jaren, honderden en duizenden brood hebben gevonden voor zich en hunne gezinnen. En als a.s. Zaterdag het 50-jarig be staan der zaak op feestelijke wijze met het personeel zal worden her dacht, zal het voor den nog in leven •zijnden oud-firmant, den heer P. Boot Sr., een dag van blij herdenken zijn, voor al den voorspoed en zegen hem door God in 't zakenleven geschonken. Moge het bedrijf in de komende ja ren in gestadigen groei en bloei toe nemen en zij voor de firma en allen die bij haar werkzaam zijn een rijke toekomst weggelegd. K. VERSLAG PLAATSELIJKE SCHOOL COMMISSIE OVER 1926. III. Slot. Bouw school Kooipark. Aangaande de inmiddels door den gemeenteraad toegestane houw van een niéuwe openbare lagere school in de Kooi werd insgelijks door B. en W. aan de Commissie om advies ver zocht. Nadat vooraf praeadvies door het Bestuur was uitgebracht en nadat de Commissie zich uoor den heer Nijssing onurent het ontworpen bouwplan tech nisch deskundig had laten voorlichten werd aan B. en W. bericht dat de Com missie tegen den voorgenomen bouw der bedoelde nieuwe lagere school geen bezwaar had, terwijl daaraan de volgende opmerkingen werden vast geknoopt: dat aan het college in overweging wordt gegeven om de nieuw te bou wen school te laten volgroeien en niet kunstmatig door opheffing van een andere school vol te maken. Daar dit geen punt is, dat direct be hoeft te worden beslist, wacht de Commissie nog gaarne het resultaat dezer overwegingen te zijner tijd af; dat de Commissie het College ver zoekt wel in overweging te wilen ne men of doorgaan met het stelsel der dubbele scholen ook in extensief be bouwde buitenwijken der stad wel aanbeveling verdient. dat de Commissie zich kan ver eenigen met den bouw van een re servelokaal per school. Inmiddels schijnt de bouw van de ze school nog in staat van voorberei ding te verkeeren; althans het is der Commissie niet bekend dat feitelijk met dezen bouw reeds een aanvang is genomen. Wiskunde op de U. L. O.-school voor meisjes. Eindelijk kwam in een verzoek van B. en W. om advies over een voorstel van het hoofd der U. L. O.-school voor meisjes aan ie Breestraat tot wijziging van het leerprogramma dier school des dat uit dit programma zou worden geschrapt het onderwijs in de wiskun de en instede daarvan zou worden op genomen het onderwijs in handelsken nis. De Commissie adviseerde dat in voering van het vak handelskennis aan de betrokken school zeer zou worden toegejuicht, dat echter de afvoer van het vak Wiskunde diep zou worden betreurd. Een van de voornaamste ar gumenten voor het behoud van het vak Wiskunde aan de desbetreffende school was dat, zoude Wiskunde wor den afgevoerd, te Leiden geen enkele openbare meisjes U. L. O.-school meer bestaat waar de wiskunde wordt ge do ceerd. Later is bericht ingekomen, dat aan de onderwerpelijke school met behoud van het vak wiskunde, het onderwijs in de handelskennis is ingevoerd, Schoolpont Galgewater. Over een voorstel van den heer A J. Oostdam om B. en W. in overweging te geven een pont te leggen in den Rijn tusschen Haagweg en Morsch- weg staakten tweemaal de stemmen zoodat het voorstel geacht werd te zijn verworpen. Statistische gegevens. Aan de hij het Verslag gevoegde staat behelzende statistische gegevens over het Lager Onderwijs, wordt ont leend, dat het aantal Openbare Scho len stationair bleef, n.l. 26, verdeeld als volgt: Scholen voor U. L. O. 2 Seholen voor G. L. O. 23 School voor buitengewoon L. O. 1 Het aantal leerlingen der openbare iagere scholen voor U. L. O. en G. L. O. verminderde van 4995 op 1 Januari 1926 tot 4858 op 1 Januari 1927. Dat van de school voor buitengewoon L. O. va rieerde slechts weinig, n.l. 148 (1 Jan. 26) en 146 (1 Jan. 1927). Het aantal onderwijzers, buiten de schoolhoofden, bedroeg van het U.L.O. en G. L. O. op 31 Dec. 1926 140, dat der school voor B. L. O. 8. Het aantal Bijzondere scholen ver meerderde van 26 op 27 door splitsing eener bijzondere school voor M.U.L.O. in 2/ scholen, n.l één voor U.L.O. en één voor G.L.O. Het aantal leerlingen steeg van 5272 op 1 Jan. '26 tot 5418 op 1 Januari 1927. Het aantal onderwijzers buiten de schoolhoofden bedroeg 144. De Openbare Scholen voor vervolg onderwijs werden op 1 Jan. '27 bezocht door 62 jongens en 112 meisjes tezamen 174 tegen resp. 49, 117 en 166 op 1 Jan. 1926. De bijzondere scholen voor vervolg onderwijs werden op 1 Jan. 27 bezocht door 178 leerlingen tegen 167 op 1 Jan. 1926. WEGENBELASTING. Men deelt ons mede, dat de aangif teformulieren voor de Wegenbelasting op de kantóren der Directe belastin gen verkrijgbaar zijn met ingang van de volgende week. Zij moeten ten kantore worden afge haald. Na het inleveren van de aangiften worden belastingkaarten afgegeven te gen dadelijke betaling van de ver schuldigde belasting, doch niet vóór 1 Mei. Met ingang van 16 Mei e.k. treedt in werking de verplichting van een bestuurder van een motorrijtuig, op vordering van de daartoe bevoegde ambtenaren, de belastingkaart te ver- toonen. CHOPIN-VOORDRACHT RIE BATENBURG. Rie Batenburg zal Vrijdag 6 Mei in een der zalen van de Stadsgehoorzaal een Chopin-voordracht houden, be staande uit een lezing over Chopin en het spelen van zijn belangrijkste wer ken. Rie Batenburg hield deze voordracht met groot succes in verschillende plaatsen van ons land, o.a. twee maal te Rotterdam, Groningen, Alkmaar, Ede en te Leiden voor de Vereeniging van Vr. Studenten. De toegangsprijs zal zoo laag mo gelijk gesteld worden, opdat een ieder dezen leerzamen avond kan bijwonen. PROF. STORM VAN LEEUWEN TE WE ENEN. Naar uit Weenen gemeld wordt, heeft prof. Storm van Leuwen's Dins dagavond daar gehouden lezing over asthma en klimaat-allergenen daar groote belangstelling gaande gemaakt. Aan het einde van zijn rede voor 't Microbiologische Genootschap, werd hij levendig toegejuicht. DE H. T. M. Ged. Staten van Zuid-Holland heb ben aan de N.V. Gemengd Bedrijf Haagsche Tramwegmaatschappij met ingang van 1 Januari 1927 de vergun ning verleend tot instandhouding van de electrische tramwegen van 's-Gra- venhage over Wassenaar naar Leiden en van 's-Gravenhage naar Delft. AANBESTEDING ACADEMISCH ZIEKENHUIS. Vrijdag 20 Mei zal te 's-Gravenhage worden aanbesteed het gedeeltelijk voltooien van het huishoudelijk ge bouw van het nieuw Academisch Zie kenhuis alhier. Voor den dienst in Ned. Indië is bestemd de heer H. W. Lubberhuizen, alhier, als leeraar in de anatomie aan de Ned. Ind. Artsenschool te Soera- baja en de heer mr. I. M. L. Ho9selet, alhier, als rechterlijk ambtendar. Op de Hoogewoerd had gisteren een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto en de tram, waardoor de laatste 10 minuten vertraging onder vond. Gewone ad verten*! ën per regel 227» eest Ingezonden Mededeelingen, dobbel UrieL Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentie» bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage* lifka geplaatst ad 40 cent. Belangrijkste nieuws in dit Nummer Binnenland. De geldigheidsduur der Ned. pas poorten zal van ién op twee jaar ge bracht worden. Het vermenigvuldigingscijfer voos de inkomstenbelasting blijft in Katwijk en Segstgeesf ongewijzigd. Buitenland. Zaniboni heeft bekend'dat hij Mus solini heeft willen vermoorden. De bevolking van Kanton is opgeto gen over de onderdrukking der com munisten. De Belgische Kamer en Senaat zijn het niet eens over de staking der werk zaamheden aan de Noord-Zuidverbin- ding te Brussel. Gisteravond 5.30 uur had in de Haarlemmerstraat een aanrijding plaats tusschen de wielrijder v. W. en een auto van de ondern. „Moda". Het achterwiel van de fiets werd geheel vernield. De groentenkoopman L. B. uit de Doezastraat reed gisteren op de Oude Vest met zijn groenten wagen tegen een auto aan, waardoor deze zwaar werd beschadigd. Hedenmorgen reed de luxe auto, bestuurd door J. D. uit Rijswijk, tegen, een boom aan op den Rijnsburgerweg. Door het breken van de voorruit be kwam het 8-jarig zoontje van J. D., eenige snijwonden op het hoofd. De overige inzittenden bekwamen wonder boven wonder geen letsel. De auto was verzekerd. Tot concierge van het nieuwe Politiebureau aan de Zonneveldstraat alhier is benoemd de heer C. v. Hol land uit de Sophiastraat alhier. PASPOORTEN. In de Memorie van Antwoord (Eer ste Kamer) betreffende de begrooting Buitenlandsche Zaken, deelt de mi nister het volgende mede: Ingevolge onderlinge afspraken i8 de pasdwang opgeheven in het verkeer tusschen Nederland, België en Luxem burg, een goedkoop en gemakkelijk verkrijgbaar document bestaat (onder scheidenlijk het nationaliteitsbewijs en de identiteitskaart), dat in de plaats kan treden van het paspoort. Wegens het ontbreken van zoodanig legitimatiestuk voor Britsche en Fran sche onderdanen zijn de dezerzijdsche voorstellen aan de Britsche en de Fransche regeering om gelijke rege lingen te treffen, door die Regeeringen niet kunnen worden aanvaard. De Ne der landsche Regeering heeft een voor stel van gelijke strekking tot de Duit- sche Regeering gericht. Het ligt in het voornemen den gel digheidsduur der Nederlandsche pas poorten van één op twee jaren te bren gen, met de mogelijkheid van verlen ging voor gelijken duur telkens. WEGENBELASTING. De Minister van financiën brengt on der de aandacht van houders van mo torrijtuigen, dat zij volgens de met 1 Mei e.k. in werking tredende bepa lingen der Wegenbelastingwet ver plicht zijn, om, vóórdat zij met hun motorrijtuigen op den openbaren weg rijden of doen rijden, dienaangaande aangifte te doen ten kantore van den ontvanger der directe belastingen tot wiens dienstkring hunne woonplaats of plaats van Vestiging behoort. Niet binnen het rijk wonende of ge vestigde houders van motorrijtuigen, behooren de aangifte te doen ten kan tore der invoerrechten, waar de dou aneformaliteiten worden vervuld, of op een kantoor der directe belastingen te hunner keuze. De formulieren voor het doen van aangifte zijn van 16 dezer af verkrijg baar op de hierbovenbedoelde ont vangkantoren. Zij moeten ten kantore worden af gehaald. Voor ieder motorrijtuig ook voor de belastingvrije wordt een afzon derlijke aangifte vereischt. Na het inleveren van de behoorlijk ingevulde en onderteekende aangifte biljetten zullen de van 1 Mei 1927 af geldig zijnde belastingkaarten tegen dadelijke betaling van de verschuldig de belasting in ontvangst kunnen wor den genomen. Ter voorkoming van vertraging in de afgifte van de belastingkaarten aan de belanghebbenden, verdient 't aanbeveling, met bet doen van aan

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1